Aikmaarsche Gaurant FEUILLET0N. De dochter van Alva. Esperanto en Radio. No. 151 1926 Henderd Acht en Twlntigsts Jaargang, Woensdaar 30 Juni. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op aile werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 26, 26, 27 en 28 Juni 1926: Een hondje, een witte waaier, een alpacca beursje met inhoud, een portemonnaie met inhoud; een kinder- jasje. een broche (verpleegster), een boek, een fasdije met inhoud, een schoentje, een porte monnaie met inhoud; een rijwielbelasting- merk, benevens diverse sleutels en hand- eehoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ;evonden aangegeven op 25, 26, 27 en 28 g« It juni 1926: Een geldzakje met inhoud, M. Tool, Molenbuurt 23, een mesje, C. Syn, Hoe- verkade 10; kinderportemonnaie met inhoud, C. H. Schneiders, Houtweg 15; portemonnaie met inhoud.; G. Worm, Houttil, een verm, zilveren broche, D. Kleverlaan, Oosterburg- straat 15; een bril, Gebr. Hoed, Scharloc; een medaile, N. Kramer, Breedstraat 53; een zakje, in'h. eenig geld, M. Gilles, Schermeer- straat 7; een stormlantaarn, A. v. d. Brink, Alg. begraafplaats; een lot (Schoorl), H. Hopman, Egm.meer; kinderportemonnaie, H. Smit, v. d. Kaaystraat 5; twee muntbiljet- ten, R. Taman, 2de Landdwarsstraat 13; een leesboek (Engelsch) F. Keesen, Eendracht- otraat 14; een huissleutel, S. Groen, Zuider- pleinsteeg 2; een hondje (Fox) P. Evers, Oudegracht 58; een verm, zilver ringetje, E. Zwart, Oudegracht 32; een gummiband van een kinderwagen, M. Korenman. Zaadmarkt 58 c.; kindertaschje met nth., P. Blauw, v. d. Woudestraat 35, sleutel van een melkbus, S. Loup, Wagemakerstraat 15; een portemon naie, N. F. Adolf, Kooltuin 9; portemonnaie met inhoud, E. Preijer, Langestraat 47; een paar klompen, van Cleef, Dijk; een post- duif, A. Schellinger, Achter'traat 48; een hondje, J. Vasbinder, Molenkade 10; een sier- speld, D. Kuijsten, Zuiderhoutlaan 17; een leesboek, C. Duineveld, R. O. G.; een boor, !J. Boots, Koningsweg 1; twee dolkmessen, v. d. Eijk, Stationsweg 156. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Reehtzaken. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 27-Juni. 1 PLATZAK. Een 63-jarige zwerver, H. v. d'. P., thans rust gevonden hebbende in het Huis van Be waring, stand terecht ter zake landlooperij. Hij heeft in Juni in het arrondissement Alk- maar zonder middelen van bestaan rondgc- zworven. De man is voor korten tijd ontsla- gen uit de Rijkswerkinrichting, alwaar hij meermalen vertoefd heeft. Door hem werd beslist beweerd, dat hij weer aan't werk kon kometfii, doch de politie rechter decide hem nog besCister mede, dat hij zich daarin vergistte. De officier vorderde 3 dagen hechtenis en 3-jaar opzend'ing naar een Rijkswerkinrich ting. Vonnis conform den eisch. MISHANDELING EN BESCHADIG1NG. De 25-jarige verdachte C. J. K., ex-meubel- maker te Hoogwoud, heeft op 27 Mei den caifehcuder Scliuit te Schoorl mishandeld en te dien nadeele bierglazen vemield of bescha- digd of zoo iets. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. De kastelein Schuit was niet verschenen. Vonnis over een komstig het requisitoir wegens mishandeling. HANEBELEEDIGING. In deze zaak zijn aoch verdachte, noch ge- tuigen aanwezig. De verdachte Alb. Job. K. te Texel heeft een haan met een steen gewor- pen, welk feit is geschied op 1 April. Eisch 10 boete of 10 dagen neeht. Von nis 5 boete of 5 dagen hecht. DIEFSTAL IN DIENSTBETREKKING. De 20-jarige, in't lila uitgedoschte dienst bode, Clasina Helena S. te Alkmaar heeft in Maart j.l., ten nadeele van de familie Heep, wa-r zij werkzaam was als schoonmaakster, een gouden horlogeketting en 3 paar kousen weggenomen. Verdachte werd bijgestaan door mr. Haars ails raadsman en verdediger. Zij beweerde de ketting in de keuken achter een kastje te heb ben gevonden. Zij heeft de ketting mee naar huis genomen, maar ontkende de bedoeling te hebben gehad deze zich toe te eigenen. Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. G. Keller. 70) Met bet gelaat half van hem afgewend en met haar blikken gewend naar de Schelde, ligt daar Hermoine de Alva geleund op een rustieke bank, bedekt met donzen en zij den. kussens. Een harer handjes steunt lhaar liefelijk hoofd, een sierlijk voetje met fijnen enkel is uitgestrekt en haar slanke ge- stalte is gehuld in een zacht, wit gewaad, af- gezet met zwart satijn. Het is voor hem, die zoo lang haar aanschouwing heeft moeten ontberen een schilderij, waaraan zijn oogen zich niet genoeg verzadigen kunnen Maar Chester is geen droomend aanbid- der, als zijn geliefde zoo nabij is, dat hij haar kan omhelzen. Hij aarzelt alleen nog omdat hij bepeinst, hoe hij kan voorkomen, dat zij al te zeer schrikt, wanneer zij iemand ziet verschijnen, van wiens dood zij over- tuigd is. „Ze zal me voor een geest of een spook houden," denkt hijwant aan geesten, feeen en allerlei andere bovennatuur'Iijkhedlen ge- loofde men grif in die dagen. Als hij daar aarzelend staat te kijken, neemt het meisje een gebedenboek ter hand, dat naast haar ligt en dwingt zich tot lezen, maar met een zuciht legt zij het weer weg. Bij De kousen waren niet veel meer dan vocr- den, zeide verdachte. De hper Heep zeide, dat het de beste uit de verzamdling waren. De politierechter wemschte de kousen te zien en gaf den veldwachter last te telefonee- ren naar de woning van getuige en mevrouw Heep te verzoeken met de bewuste kousen naar de zitting te komen. Mevrouw telefo- neerde terug, dat zij de kousen nooit heeft teruggezien. Verdachte heeft de kousen ook niet. Zoowel ketting als kousen zijn gevon den in het taschje van verdachte. De zaak werd tot de komst van mevrouw Heep geschorst. MISHANDELING. De arbeider Pieter v. T., wonende te Texel, die zich met horrelvoet moeizaam voortbe- weegt met behulp van een stok, stond terecht terzake mishandeling van den getuige Zut- phen op 18 Mei. De vrijpostigheid van de aan de oorlogvoerende partijen toebehoorende kippen was de oorzaak. Zutphen heeft een klap in zijn nek gehad met een stok. Hij1 heeft, om zich te verdedigen, ook geslagen. De veehouder Corn. Maas heeft gezien, dat verdachte en Zutphen aan het vechten wa ren. Zij geraakten beiden over den grond. Eisch 15 boete of 1 5dagen hecht. Verdachte vond het wel wat erg. Vonnis conform den eisch. DIEFSTAL OF VERDUISTERING. De verdachte Corn. V. te Nieuwe Niedorp stond terecht ter zake wederrechtelijke toeei- gening van een damestaschje met inhoud (fleschje odeur en handschoenen), welke voorwerpen door hem of zijn zoontje ih de duinen zijn gevonden. Verdachte beweerde dat hij in dronken- schaip zich de voorwerpen heeft toegeeigend'. Hij heeft aan de eigenares, mej. E. Groen, thans door ziekte verhinderd1 als getuige te verschijnen, 15 schadeloosstelling ter hand gesteld. Hij heeft daarvan omtvangen een kwi- tantie, doch deze verzuimd mede te brengen. De officier van justitie vorderde ter zake diefstal in dronkenschap 25 boete of 25 da gen hecht. Verdachte werd veroordeeid tot 20 boete of 20 dagen hehtenis ter zake verduistering van handschoenen. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL- LANTAARN. De 18-jarige Adelbertus de W., fabdeksar- beid'er te Castricum, heeft in den nacht van 11 op 12 April een rijwiellantaam ont- vreemd, welke lantaarn toebehoorde aan den getuige Simon Schilder, timmerman te Bak- kum. De rijksveldwachter Koelewijn betrapte hem op.heeterdaad. De diefstal is gepleegd op Balckum. Het rijwiel stond bij een cafe. Gevorderd weid 4 maanden voorwaarde- dolijke gevaogenisstraf met 3 proefjaren. Opgelegd werd 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 2 proefjaren. EENVOUDIGE BELEEDIGING. De 18-jarige landbouwer Pieter S. te Ha- renkarspel heeft op 20 Mei mej. Strijbis een beleedigend woord toegevoegd. De echtge- noot van deze dame had cngenoegen met den vader van den verdachte. Verdachte zei: r wijf, betaal je schuldien. Verdachte gaf toe met schelden begonnen te zijn. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Vonnis 7 boete of 7 dagen hecht. ZEDE-ZAAK. De 45-jarige ongehuwde Neeltje S. te Alk maar stond terecht ter zake het bevorderen van ontucht met een minderjarig meisje. (Art. 250 Wetboek van Strafrechf). Deze zaak werd met gesloten deuren be- handeld. 1 Getuige werd gehoord1. Mr. Smal trad als verdediger op. Verdachte werd veroordeeld ter openbare zitting tot 2 maanden gevangenisstraf. VERDUISTERING IN DIENST BETREKKING. In deze voortgezette zaal contra de dienst- bode C. H. S. werd gehoord als getuige de inmiddels gearriveerde mevrouw Heep. Deze omschreef de kousen, in de vorige zaak be- doeld. Zij lagen boven in een werkzak. Me vrouw had de kousen een- of tweemaal gedra- gen en zij waren niet kapot. Getuige ontkende gezegd te hebben dat het vodden waren. Als getuige a decharge werd nog gehoord Hendrik Molenaar. Mr. Haars stelde hem onderscheidene vra- gen. Verdachte heeft zich tegen den getuige a decharge uitgelaten dat zij door haar me vrouw en mijnheer op eerlijkheidsproef wend gesteld. Nog werden als getuige a decharge ge hoord Cath. Kersten. de schoonzuster van ver dachte. Ook deze geldcn de ketting. De officier was van meening, dat het opzet der toeeigening wel vaststond. voorts achtte het O. M. het bewijs geleverd en althans wat betreft de kousen en vorderde 25 boete of 25 dagen hecht. Mr. Muller decide den verdediger bij voor- baat mede, dat hij verdachte wat betreft dief stal van de ketting denkt vrij te spreken. Mr. Haars bepaalde zidi dius alleen tot de kcusen, is van meening dat ook in dit geval het bewijs niet is geleverd en vroeg vrij- spraak. Is de politierechter niet voomemens met den verded'iger mede te gaan, dan refe- reerde pleiter zich aan het oordeel van het O. M., doch wenschte alsdan een lagere boete te zien toegepast. Verdachte werd1 daarop bij breed' gemoti- veerd vonnis wegens diefstal van de kousen tot 10 boete of 10 dagen hechtenis Veroor deeld en van den diefstal van de horlogeket ting vrijgesproken. DIEFSTAL. De 19-jarige Johanna Sch., thans gedeti- neerd, stond terecht ter zake diefstal van een portemonnaie, inhoudende 10, ten nadeele van mej. Aafje v. d. Heijden, huisvrouw van Th. Tesselaar. Verdachte was in Alkmaar gekomen en had daar op aanwijzing van een persoon haar in- trek genomen bij getuige. Verdachte heeft zich ook te Helder aan iets dergelijks schuldig gemaakt. Zij is reeds meermalen van haar ouders weggeloopen. De officier vorderde 1 maand gevangenis straf. Mr. E. H. J. Wijnne, van het kantoor Mr. Langevelt, wijdde de schuld1 aan de ouders van verdachte. Verdachte werd reeds vroeg uitgezonden voor doeleinden, waarover pleiter niet verder wilde uitwijden. Zij heeft een betrekking ge vonden in een cafe op den Zeedijk te Amster dam. Zelfs toen viel op haar zedelijk gedrag niets aan te merken. Pleiter kon zich vereenigen met de door den officier gevraagde straf en vroeg een voorwaardelijek straf of een geldboete. De politierechter hoorde alsnog den reclas- seeringsambtenaar als getuige. De politie- reder wenschte den door de reclasseering voorgestelden maatregel niet te nemen en ver- ocrdeelde het meisje tot 1 maand gevangenis straf. Hierna sluiting der zitting. die beweging treft een glansschittering zijn oog. Ze is afkomstig van den ring, dien hij haar heeft gegeven, en nu kan Guy zich niet langer inhouden. „Van vreugde sterft men niet, anders zou ik zel'f nu niet meer leven," dlenkt hij; dan zegt hij zacht, bijna in haar oor: „Donna Hermoine, waarom heet ge mii nietwelkom?" 1 „Heilige Maagd! die stem," stamelt het meisje, „die stem!" Ze springt op en als haar oog op hem valt, gilt zij: „Madre mia! iGuido! Mijn doode Guido!" en met lippen, waarop geen kleur te bekennen is fluistert zj] „Je gcest komt me toch geen verwijten doen waarlijk, dat mag hij niet, nu fk bruid des hemels wil wordlen, nu je dood bent!" En zij staart met verschrikte, wijdge- opende oogen naar de bovennatuurlijke ver- schijning. „Niet dood, maar met ziekteveriof! Doode •menschen krijgen geen ziektevedlof. „Het bo vennatuurlijke door het alledaagsche willen- die verjagen, vraagt Guy kalmweg: „Vraag je me niet te eten?" „Eten voor een geest!" aldus de luide kreet, die over Hermoine's bleeke lippen komt. Zij grijipt haar gebedenboek en het vergulde kruis, dat op de buitenzijde prijkt, boven haar hoofd houdend stamelt zij„Exorcisare te!" Maar hij roept: „ik ben geen geest, be- zweer me dus niet, alsof ik een spook ware!" „Geen geest? Onmogdijk! Ik fad) over je getreurd, sinds sinds dat verschrikkelijke oericht over den slag op het ijstoen die wreede Engelsche moordauaar en zijn man- nen je heb&« gecVjod." Men schrijft ons: In het „Radio-nummer" van „Wereld- taal" (1 Aug. 1924) lazen wij eens „De Radiotelefonie kan internationaal het maxi mum van effect slechts bereiken door uitzen- ding in de Internationale taal „Esperanto". Aan de waarde dezer uitspraak moge door Esperantisten niet getwijfeld worden, voor hen, die wel van de Radio gebruik maken, doch tot op heden geen voldoende kennis van het Internationale vervoermiddel des gedach- ten „Esperanto" namen, moge eenige toe- lichting hierbij dienen. Allereerst dan de bewering gestaafd, dat Esperanto werkelijk aan het abjeetief „Inter- nationaal" beantwoordt. Wij mogen de internationaliteit eener zaak zeer zeker niet afmeten naar den omvang, die deze in onze eigen, naaste omgeving heeft weten te bereiken; deden wij dit, het oordeel ware fataal. Hoe zeer ons land ook moge uitblinken in meer dan een opzicht boven zijn buren, inzake het zich aanpassen van internationale bewegingen als die van Esperanto er een is, komt het vaak een beetje al te kalm achteraan, en zoo zien wij gebeu- ren, dat, in dit geval, Esperanto in vele, groote als wel kleine naties een min of meer officieele erkenning en steun ondervindf, ter- wijl in ons vaderland het begrip omtrent de ind-erdaad groote waarde van de wereld- hulp-taal idee nog niet in de regeerende krin- gen heeft vermogen door te dringen. Een betoog hier, waarom judst Esperanto, gesteld dat de noodzakelijkheid1 eener intern.- huLp-taal algemeen werd erkend, zou ons te ver voeren; noch wenschen wij te spreken over de gemakkelijkheid waarmede bedoelde taal door haar 16-regelige, geen uitzonde- ring kennende gramatica, kan worden aan- geleerd. Doel is hier slechts te wijzen op het verband, dat er bestaat tusschen deze taal en de thans de geheele wereld veroverde ra- dio-telefonie, alsmede op het gebruik, dat zeer velen reeds van beiden maken. Dat het een onbetwistbaar feit mag ge- noemd wordlen, dat bij de, juist door de radio naar voren tredende universiteit der over de geheele wereld gesproken talen, van belang is, een taal te bezigen, inplaats van meerde- re vragen geen nader betoog, waar het tbch iedbr duidelijk moet zijn, dat niet elke radio-, gebruiker bereid of in staat is om buiten zijn moedertaal, een of meerdtere vreemde talen te leeren op een wijze, dat hij er practisch nut van trekken. En toch, welk een genot zou „Neen, mij niet. Hoewel zij mij wel hebben toegetakeld, een houw op het hoofd, een kogel in de borst. Ik wil je bewijzen, dat ik niet dood ben. Zijn dit lippen van een geest? Herinner jij je ze niet meer?" Daar Hermoine zich bijna niet staande kan houden, grijpt Guy haar om het middel en maakt een einde aan haar zuchten en jamme ren op een wijze, die altijd bij een mooie vrouw moest worden toegepast. Misschien is het vuur van zijn kussen oor zaak, al zijn er heel wat noodig om haar te overtuigen, dat zij plotseling snikkende sta melt: „In leven. Ja, ja, je leeft inderdaad! Je hart klopt tegen het mijne. Mijn Guido leeft!" En zij barst in tranen uit, alsof smart, geen vreugde haar ten deel ware gevallen. Maar gelukkig heeft zij een vlotte en krachtigen trooster aan haar zijde en weldra maken haar tranen plaafs voor lachjes, haar zuchten wor den liefdebetuigingen en haar oogen stralen van vreugde. Wat Guy betreft, hij haalt de schade in, welke hij door gedwongen afwezighedd heeft geleden, op een wijze, dat Alva s dochter bloost en verrukt is, maar ten slotte toch zacht zegt: „Je behoeft me niet zoo dikwijls fe bewij zen, dat je nog leeft. Ik weet nu wel, dat het geen spook is, dat me kust." Maar niet eenfg verwijt in haar stem vervolgt zij dan: ,En waarom liet je mij zoo lang om je treu- ren? Chester, geen gevanne nen? het voor velen niet zijn, het fn zoo diverse spraken door de radio uitgezondene onrnid- diellijk te kunnen opnemen en verwerken; wat al schoons gaat er in de aethergolven verlo ren, waar maar al te vaak voor doovemans ooren wordt uitgezonden, niet omreden die ooren niet luisteren, maar omdat zij niet verstaan kunnen. En welk genot zou het niet geven, indien de voor 'n internationaal ge- hoor gegeven redevoeringen, onderzoekin- gen, lezingen, e. d ook internationaal ver- staanbaar zouden zijn. Dat we die richting niet alleen in-moeten, maar ook in-gaan, vinde een bewijsgrond in de energieke pogingen daartoe, aangewend door vooraanstaande particuliere personen in de Esp. beweging, als wel door officieele instituten. Een eigen zendstation van de (U)niversale (E)speranto (A)socio te Geneve draagt reeds zorg voor verspreiding der wereld- hu'lptaal-gedachte. Special radio-tijdschrif- ten, als b.v. de Argentijnsche Radio-Revue stelt hare kolommen wekelijks open ter op- name van vaak zeer interessante Esp. Arti- kelen. Reeds zijn er Radiotijdschriften in Esp. o.a. Radio-Revue (Parijs). Radio-stations, als het zendstation „Bar- celona", „C. V. L." in Mexico geeft Espe rantisten gelegenheid over door deze ge- wenschte onderwerpen te spreken; het sta tion der Telegrafische school in Parijs, dat met toestemming van den Min. van Post en Telegrafie, door Prof. Bart, van de Parij- sche school voor politieke wetenschappen, cen Esp. cursus geeft, Esp. annonces worden o.a. versipreid door het machtige radio-station „W. C. C. O." te Minneapolis (U. S. A.) alsmede Esp. liederen en redevoeringen. En dat dergelijke door de radio gegeven Esp. ursussen in den smaak van het radio- lievend publiek vallen, moge blijken uit de meer dan 1200 leerboeken, die alien reeds in Komgsberg en Oostelijk-Pruisen werden ver- kocht, naar aanleiding van de door het St. Konigsberg gegeven Esp. cursus; ook Miii> ster bracht het op dezelfde manier tot ruim diuizend verkochte leerboeken. En, last not least, voerde de Moskousvhe Raad van het Syndicaat, Esp. als leervak of- ficieel in de leerprogramma's van de radio- lessen van de arbeiders in. Over het belang van Esp. voor den radio- liefhebber dUs hier niet meer, of moeten wij hier nog aanvoeren, dat gelukkig ook in ons land reeds talrijke „Radiisten", juist dank zij de radio Esperanto gingen leeren' De heer Ir. J. G. R. Isbrucker, die 14 Juli 1924 reeds door het radio-station van den heer Middel raad te IJmuiden sprak, zei het zoo juist: „Wat voor nut heeft het als mijn woorden verder gedragen worden, als ze straks uiteen vallen als onverstaanbare klan- ken; als de ether-golven, hoe goed ook ge- moduleerd, die door geen grenzen worden tegen gehouden, straks dood loopen tegen den ondoordringbaren muur van het taal- verschi'l?" Radio en Esperanto zijn eigenlijk zoo iets als zuster en broeder. Het-fbnge zusje is echter den ander ras bovenTiet hoofd ge- groeid, omdat het groote publiek ten alle tijde zich gemakkelijker meester zal maken van een concrete, dan van een abstractie. De tijd zal echter leeren, dat het een niet zonder het ander gaat en zoo zullen wij het mogelijk nog beleven, dat Esperanto de achterstand ten opzichte van algemeene toepassing en verbreidheid, tegenover de Radio inhaalt en zullen wij nog eens in de gelegenheid zijn waar te nemen, dat het bezit der kennis van Esperanto een evenzeer gevoelde behoefte uitmaakt van het groote publiek als het bezit van een eigen radio toestel. Een toestel op de juiste golflengte inscha- kelen was tot voor kort voor velen nog een kunst; thans gaat het hen vaardig af het in gebruik nemen van Esperanto, dus het zich verschaffen van de noodige kennis daar toe, zal misschien voor even zoovelen even- eens in den beginne minder gemakkelijk val len maar is ook hier (thans figuurlijk) de juiste golflengte gevonden, dan wordt ook dit een „weet" en zal het gebruik van de in ternationale wereld hultaal Esperanto, dat van de radio spoedig evenaren. Nord-Holanda Esperano Propagando Komitato. Secretariaat: Assumburgstr. 18, Beverwijk. Inlichtingen bij Th. J. HOUT, Spoorstraat 63, Alkmaar. Gemengd Nieuws. ONDERZOEK VAN CHAUFFEURS EN CANDIDAAT-BESTUURDERS VAN MC lOTORR IJTUIGE N. De geneeskundige medewerker der Crt. schrijft o.a.: N. R. Toen voorjaar 1924 de Bond van Bedrijfs- autohouders aan het hoofdbestuur der Neder- landsche Maatschappij tot bevordering der „Gevangenen geweest," zegt „Gevangen? Ze maken toch „De Eerste der Engelschen doet het wel! Bovendien was ik gewond," bromt Guy, een weinig van zijn stuk gebracht. „0 ja, die zware wonden van je. Ikik zal je verplegen." „ja, onder jouw handen hoop ik bijtijds weer de oude te zijn," zegt hij, met stralend gelaat, en opgewonden vervolgt hij „Ik word niet beter, vdor ik „Nu, voor jij?" „V6or ik met je getrouwd ben." „Jij met mij getrouwd bent?" En een bios overdekt Hermoine's gelaat, terwijl zij de oo gen neerslaat. Maar toch glanzen deze van blijdschap. „Ja, op dit uitstapje trouw ik je!" Chester zegt dit tluisterend maar vastbesloten. Doch Hermoine doet hem verbaasd staan, want zij antwoordt hem met dappere oogen aankijkend op niet minder vastberaden toon: „Ja op dit uitstapje zal je met me trouwen." Maar dan gaat ze stamelend voort: „Ik zou niet nogmaals zulk een onrust en droefheid kunnen dragen. Wanneer je weer naar het front gaat, vergezel ik je; kolonel Guido Amati die Midina zal dan een vrouw hebben. Maar je kunt niet daaraan denken zoolang je niet geheel in orde bent, en dat zal lang duren, vrees ik," en het meisje kijkt naar een klein litteeken op het voorhoofd van haar geliefde, alsof het een doodelijke wonde ware. Hij vervloekt intusschen zichzelven als een harteloos wezen, dat hij haar zoo lang om hem heeft doen treuren, ongeacht zijn plicht en zijn eed aan zijn vriend, want op haar ge laat zie hij duidelijk de sporen, welke het leed er op heeft achtergelaten- - -v geneeskunst om voorlichting vroeg in zake geneeskundig onderzoek van chauffeurs be- sloot dit het vraagstuk in zijn voile breedte te doen bestudeeren om te kunrfen beoordeelen hoe zulk een onderzoek moest worden inge- richt (zoodat het in de praktijk geen groote bezwaren geeft, in korten tijd is te verrichten en niet te groote kosten met zich brengt). Des- wege werd toen een commissie benoemd om rapport uit te brengen „over de wenschelijk- heid van geneeskundige keuring en psycho- technisch onderzoek van chauffeurs, over de eischen die daaraan gesteld moeten worden. over de samenstelling van het formulier en de inrichting van het onderzoek". Thans zijn in de Handelingen der Neder- landsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunde een drietal stukken opgenomen die op de resultaten van dezen commissoria- len arbeid direct of indirect betrekking heb ben. a. Rapport der commissie. (Dit ongeda- teerde stuk blijkt bij nader onderzoek reeds in Sept. 1924 het hoofdbestuur bereikt te heb ben). b. Keuringsreglement voor chauffeurs en handleiding voor de toepassing van het keu ringsreglement. (Dit ongedateerde stuk. waaraan de geleibrief ontbreekt blijkt bij na der onderzoek reeds in Nov. 1925 het Jioofd- bestuur bereikt te hebben). c. Een aanvullend rapport opgesteld door huisartsen- en specialisten-commissies als ad- viseerende commissie van het hoofdbestuur. (Dit ongedateerde stuk blijkt na onderzoek enkele weken oud te zijn. Het meerendeel der commissieleden is van meening dat het onderzoek in de praktijk slechts in handen zal kunnen worden gegeven van psychiligen, die te beschikken hebben over speciaal daarvoor ingerichte instituten. Door een deel der leden dezer commissie? wordt voorgesteld het psychotechnisch onder zoek facultatief te stellen, een ander deel meent dat het zoo ware in te richten, dat met eenvoudige middelen een oordeel te vellen is over aandachtsconcentratie, aandachtsver- moeibaarheid, aandachtsdistributie en vgst- heid tegen stoornissen, op grond van welke bevindingen althans vele ongeschikten kun nen worden uitgeschakeld. Algemeen werd een zeer ver doorgedreven psychotechnisch onderzoek niet wenschelijk geacht: 1. omdat dit wetenschappelijk onvoldoende gegrond- vest is; 2. wijl een dergelijk onderzoek prac tisch vanwege het zeer groot aantal candida- ten niet door te voeren is. Het tijdroovend ka- rakter van het onderzoek en de kosten voor reis en tijdverzuim maken zoo'n onderzoek te duur. UITGRAVING VAN VOORHISTORI- SCHE GRAFHEUVELS Tf: HILVERSUM. De als de „Zeven bergjes" bekende graf- heuve's, gelegen ten noorden van het fietspad dat van Hilversum, via't Bluk, naar Laren voert, werden het vorige jaar reeds ten deele aan een systematisch onderzoek onderworpen. Zooals reeds destijds (N.R. Crt. 8 Juni '25. Av.) door ons is gemeld, werden toen een drietal koepelgraven uit den jongeren steen- tijd en een heuvel uit den bronstijd uitgegra- ven. Thans zijn nog een zestal heuvels onder- zocht (in het geheel waren er dus niet zeven, maar tien). Dit werk, dat vanwege het Rijks- museum van Oudheden te Leiden, onder lei- ding van dr. A. E. Remouchamps, conserva tor aan genoemde inrichting plaats had, heeft onverwacht gunstige resultaten opgeleverd. Inderdaad waren al deze heuvels reeds door ondeskundigen ernstig beschadigd en vergra- ven. In enkele gevallen v/aren zelfs kuilen tot in de heuvelzool gegraven; vooral de grootste heuvel van ongeveer 18 M. diameter, die op het hoogere gedeelte van het terrein is gele gen, had van dit vandalisme zwaar geleden. l och kon nog worden vastgesteld dat men hier ook met een koepelgrafheuvel te doen had. Het typische, roodbruin gekleurde zand, de sterk dooraderde kern en een zeer duidelijx te onderscheiden standspoor, bewezen dat hier eenmaal een houten koepelvormige bouw over het gras opgericht was. De lijkkuil, die nog als een donkergekleurde plek was te herken- nen, bevatte geen enkele bijgave, het skelet was totaal verteerd. De iets kleinere heuvel (15 M. in diameter), die in de onmiddellijke nabijheid van eerstge- noemde ligt, bleek van identieken aard te zijn. Hier werden nochtans in den lijkkuil een prachtige zonnebeker, alsook drie vlijmscher pe pijlpunten van vuursteen gevonden. Doch van het grootste belang was het vinden van een klein bronzen of koperen voorwerp, waar aan nog enkele houtresten kleefden. Indien dit voorwerp, dat voorloopig in den klomp aarde waarin het zich bevond is gelaten en zoo weg genomen, niet totaal verteerd blijkt te zijn dan zal wellicht nog kunnen worden vastge steld, of men hier met een kleinen dolk van brons of koper te doen heeft. In ieder geval is hiermede nogmaals een bewijs verkregen van Even later doet Hermoine haar geliefde opschrikken. Zij roept plotseling uit: „Wat is die kleine Busaco toch een kraan van een profeet! Hij moet vast en zeker over het twee- de gezicht kunnen beschikken!" ,De Busaco? Heb je dien dan ontmoet? vraagt de pseudo-Guido Amati met eenige ongerustheid in zijn stem. „Ja, hij ligt in garnizoen op fort Lillo, na voor herstel van zijn gezondheid hierheen te zijn gezonden. Na den slag op het, ijs, was er vorst bij de wonden van het arme luitenan- tje gekomen. Toen ik vernam, dat hij je het laatst had gezien, mijn Guido," en zij grijpt hem daarbij zijn hand, alsof zij bang was hem opnieuw te verliezen „liet ik hem bij mij ontbieden en handig hoorde ik hem uit, quasi uit belangstelling voor een kennis, o, ik laat niemand iets van mijn gevoelens be- merken! en vroeg, hoe je gesneuveld waart. Nu, hij verhaalde het mij, doch voor hij ver- trok zeide hij nog: „Ik zou haast willen wedden, dat het niet de laatste maal is geweest, dat u hem ge zien heeft!" „Hoedat zoo?" vroeg ik, terwijl waanzinnige hoop me haast mijn" bezinning deed verliezen, „u heeft hem toch zien vallen? „Ja," antwoordde de Busaco onachtzaam en ik vond henj toen verschrikkelijk harteloos, „maar mijn vriend, kolonel Guido Amati heeft, evenals een kat, negen levens, en thans heeft hij er een van opgeofferd." „Heeft hij kunnen vermoeden, dat men je leven sparen zou?" Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5