ic I Brieven nit Berliin. p. KING PEPERMUNT CITY-BAGS L Franbenberg, Alkmaar Radio-Hoebje. wordt de origineele verkocht. Engros bijJ. F. VAN LIESHOUT, Alk maar, G. KUIPER, Alkmaar. lueeft gegeven ten behoeve van veteranen in de journalistiek of hun grijze vrouwen, die er een rustigem ouden dag kunnen hebben in iheerlij'ke omgeving. Niet alleen het landgoed met zijn uitgestrekte gronden maar ook de kosten van onderhoud en belastingen wor- den door den weldoener gedragen. if .Londen, 23 Jun' 26. Biiitenlamt Oemengd Hienws DE STRIJD IN MARDKKO. Ofschooti de toestand in Marokko aanmer- kelijk is verbeterd sedert de verwijdering van j'Abd el Kim, duurt de strijd! met de afzonder- ffijke srammen, die zich nog niet onderworpen hebben, hetzij omdat zij niet willen geloo- iyen dat Abd el Krim zich inderdaad heeft i'ver gegeven, hetzij omdat zij den strijd op eigen gelegenheid willen voortzetten, nog voort. In het Fransche protectoraat rukken de Fransche troepen nood-oostelijk van Wezzan voort zonder echter veel tegenstand te ont- mieten. In het gebied van Taza is Abd el Krim's onderwerping thans bekend, en zij heeft reeds geleid tot de onderwerping van verscheidene stamhoofden uit de niet-bezette districten. De verhouding tusschen de Spaansche troepen en de Riffijnen is zeer goed. De stam- men benoemen hun eigen Kaids, die door de Spanjaarden worden aanvaard. Tal van ei- gendommen, door Abd el Krim op willekeu- rige wijze geconfisceerd, worden aan de recht- matige eigenaars teruggegeven. Alleen bezuiden Tetoean schijnen de stam- men tegenstand te blijven bieden, doch zij ver sprbiden zich bij de nadering der Spaansche troepen. De Fransche strijdkrachten hebben Taguist ontruimd en aan de Spanjaarden overgedragen. EEN LUGUBER VERZOEK. Een in groote armoede levende vrouw, die beweerc de weduwe te zijn van een bekend pu gilist, Bob Fitzsimmons, heeft aan de autori- teiten te Chicago vergunning gevraagd om zijn lichaam op te graven opdat zij zich in het bezit kan stellen van de diamanten, die in het kunstgefoit van haar echtgenoot zijn aan- gebracht. De gemeenteraad zal op dit ver- zoek beslissen. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. Het bestuur der mijnwerkers besloot, na een bespreking van den toestand in de kolen- mijnen, met algemeene stemmen zich'te ver- zetten tegen elke verlenging van den werktijd of verlaging der loonen. •EEN1 NTE'UWE SPARTACUSBOND IN DUITSCHLAND. i Verschillende organisaties en f>olitici, die door de communistische partij zijn uitgestoo- ■ten, omdat ze zich niet wilden onderwerpen aan de instructies van Moskou, hebben zich onder leiding van het rijksdaglid Iwan Katz aaneengesloten tot een nieuwe Spartacus- bond. Deze bond van links-radicale commu- nisiten heeft het oude Spartacusprogram van Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg als par- tijprogram aanvaard Hij propageert afschei- ding van het Internationale proletariaat van de Sovjetrussische politiek en zal zoowel het parlementarisme ajs de Amsterdamsche vak- vereenigingsinternationale bestrijden. DE NOOiDTOESTAND IN E'NGE'LAND j VER'LENGD. In het Hoogerhuis werd een boodschap van den Konrag voorgelezen, waarin v°r- klaard wordt dat de noodtoestand nog be- staat met betrekking tot den toestand in de kolenmijnen en waarbij de voorschriften op grond der ^Emergency Powers Act" worden vejlengd. 1 ANTI-ITALIA ANSCHE B ETOO- GI-NGEN. f In verschillende plaatsen, met name te Split (Spalato), Serajewo en Loebliana (Lai- bach), hebben protest-betoogingen plaats ge had tegen de ratificatie van bet Italiaansch- 'iZuidslavische verdrag. De politic moest op- .tredien om den deelnemers te beletten voor ae Italiaansche consulaten te demonstreeren Een B. T. A.-bericht meldt nog, dat bij de botsingen, welke ontstonden, eemge politie' agenten en betoogers werden gewond. MTN1STERTEEL E B EVOEGDH EDEN BEKNOT. De Belgische ministerraad heeft beslist dat de regeering zich voortaan niet meer op buitenlandsche congressen, tentoonstellingen, enZ. zal laten vertegenwoordigen. Uitzonde- ringen kunnen alleen na beraadslaging in den kabinetsraad worden toegestaan. Voorts dat elk wetsontwerp, door een lid der regeering in te dienen, van te voren door derfkabinetsraad moet worden onderzocht en goedgekeurd, en dat voor elk wetsontwerp, door een lid van Kamer of Senaat irigediend, de betrokken minister eerst verslag in den ikabinetraad moet uitbrengen alvorens de be- handeling er van door de wetgevende licha- nien mag worden begonnen. Wanoeer een lid der regeering een beslis- sing heeft te nemen, die het buitenlland be treft, moeten vooraf de minister-president en de minister van buitenlandsche zaken worden geraadpleegd.' EEN ..COMPLEX VAN OPLICHTINGEN EN VERDUISTERINGEN". Een opliohting- en verduisteringszaak, waarin een 25-jaxig koopman en een 35-jarig Amsterdamsch advocaat „den leelijken rol speelden", diende gister voor de Vierde Ka mer der Rechtbank te Amsterdam. In de eerste helft van December j.l. ver- voegde zich genoemde koopman M. P. ge- heeten, aan de N.V. Remington Schrijf- machine Maatschappij te dezer stede en liet zkh daar door den verkoopschef een kleine schrijfraachine toonen. Hij zeide van plan te zijn deze machine te koopen, doch er eerst nog een paar dagen over te willen denken. Bekl. kwam dan ook na enkele dagen terug en kocht de machine voor f *180, waarbij hij genoemden Amsterdamschen advocaat als referentie opgaf. Op goed vertrouwen gaf getuige toen de machine mede. De koop was een z.g. huurkoop. Wei schreef get. hiema aan den advocaat een briefje, waarin hij omtrent de waarheid van beklaagdes beweringen, die had opgege- ven P. Knies te heeten, en te Bussum woon- achtig te zijn, inlichtingen vroeg. De advocaat zond een schrijven terug, waarin hij zeide in de bedoelde levering geen bezwaar te zien. Op 12 Januari vervoegde zich bekl. op- nieuw aan de Remington-maatschappij en zocht weer een schrijfmacbine uit. Daarbij vertelde hij dat hij deze machine graag aan zijn „compagnon" wilde laten zien. Getuige heeft toen de machine met een auto v an de zaak meegegeven, doch liet bekl. vooraf een papiertje teekenen, waarop vermeld stond, dat bekl. de machine „op demonstratie" had. Toen d~ Remington-maatschappij „van niets meer hoorde", kreeg zij argwaan, en stelde de recherche ervan in kennis, dat de zaak voor twee schrijfmachines was opge- licbt. Rechercheur de Boer toog er op uit en vond machine nummer 1 in de Jan v. d. Heijden- straat, waar hij beleend1 was voor 45. Num mer twee vond hij bij zekeren O. Gebleken was dat ook deze machine beleend was ge- weest en wel voor f 40. Op een vraag van den president zeide bekl. dat hij het eerstgenoemde bedrag bestemd had voor een door den advocaat, met wien hij „samenwerkte" op te rictiCfen informatie- bureau, waar bekl. tegen een salaris van 150 per maand als inspecteur zou worden aangesteld. Voorts bleek ter zitting, dat bekl. in Sep tember j.l. van zekeren O. te Bussum, die een handel in naaimachines drijft, een naai- machine in huurkoop betrokken had. Hij be- taalde dadelijk f 10 en later nog enkele malen 5.25 voor aflossing. Daarbij bleef het. Deze machine is later door de recherche in een Amsterdamsch pandhuis gevonden. Bekl. trachtte zich te verontschuldigen door te zeggen, dat hij met zijn manipulates geen oneerlijke bedoelingen heeft gehad. Het O. M., mr. Reilingh, achtte die feiten, welke bekl., die toerekeningsvatbaar is, ten laste zijn gelegd, bewezen. Spr. zeide dat deze dadlen van bekl. deel uitmaken van een groot complex van straf- bare handelingen die reeds geruimen tijd werdlen bedreven. De verded'iger, mr. Verdiam, bestreed de juridische juistheid van het requisitoir. Ver- volgens tjachtte pleiter aan te toonen dat bekl. als slachtoffer van familie-omstandig- heden tot zijn strafbare dadcn is gekomen. Pleiter vroeg ten slotte voor zijn client de uiterste clementie. Nadat nog de president op het niet bianco strafregister van bekl. had gewezen en had opgemerkt dat de hem in de dagvaarding ten laste gelegde feiten Slechts een „greep" zijn uit een reeks van dergelijke da den, werd de uitspraak op 13 Juli a.s. bepaald. In den namiddag stond de advocaat te- recht. In de zeer uitgebreide dagvaarding was hem ten laste gelegd: 1Oplichting in vereeniging met den koop man P. (wiens berechting wij hierboven be- schreven) van een sdirijfmachine; 2. Oplichting van een andere schrij'fma- chine, subs, het ten geschenke aannemen van geld, wetende dat dit geld van misdrijf af komstig was en 3. Poging tot oplichting in vereeniging met genoemden P. van een micriscoop. Volgens den psychiater dr. H. J. Overbeek, die ter zitting gehoord werd, is de advocaat- beklaagde zwaar psychopaat, die door zijn .psychopatische constitutie maatschappelijk is ondergegaan. Deze constitutie moet daar- om beschouwd worden als een gewichtigen factor voor zijn toerekeningsvatbaarheid. Bekl. ontkende het hem ten laste gelegde. Van de zijde van het O. M. en van die van den verdediger van bekl., mr. J. de Vrieze, waren een groot aantal getuigen gedag- vaard. Te ruim 4 yur werd deze zaak geschorst tot hedenmiddag half twee. DE ERGERLIJKE VERHALEN VAN GEZAG. Zooals reeds gemel-d, luidde de eisch in het ?eding tegen den gewezen hoofd-djaksa van ibolga, Baginda Saripada, die terzake van vrijheidsberooving voor den raad van justitie aldaar heeft terechtgestaan, vier jaar gevan- genisstraf. Het vonnis van den Raad luidde 3 Yi jaar. Volgens de „Sum. Post" karakteriseerde in zijn requisitoir de off icier van justitie deze zaak als een typisch Oostersche, die slechts in een Oostfersch land kan voorkomen terwijl het delict ongestraft onder de oogen van hoog geplaatste ambtenaren langen tijd kon wor den bedreven. Spr. critiseerde de misdadige nalatigheid der achtereenvolgende magistra- ten, die hebben toegestaan, dat beklaagde op geraffineerde.wijze personen liet martelen om den drang naar persoonlijke eerzucht te voldoen. Er was in Sibolga slechts weinig noodig om, als goed bekend staand burger, in de gevangenis te worden geworpen. De verdediger, mr. Pownall, riep de cle mentie in van den raad. Hij noemde het ten hemel schreiend, dat de heerschende misstan den den vorigdh resident en het hoofd van plaatselijk bestuur zelfs niet ter oore waren gekomen. EEN BELANGRIJK BESLUIT. Einde Mei is een rondschrijven van de re- geerfng verzonden, waarbij wordt bepaalc 1 dat: het lidmaatschap van een bestuur zoo we! als het gewone Rdmaalscfiap van de Partij Kommunis India en van de Sarekat Tajat onvereenigbaar moet worden geacht met het vervullen van een landsbetrekking in Ned. Indie. De regeering heeft dus thans den knoop doorgehakt en principeel stelling genomen. Van de hoogste waarde is haar uitspraak: wie lid is van vereenigingen, welke de omver- werping van het gezag zich ten doel stellen en welke met alle middelen dat gezag trachten te ondermijnen, dlie lieden behooren in den dienst der overheid niet thuis. Dat dit eindelijk definitief is uitgemaakt, is schrijft de „Loc." verheugend. Het lijdt geen twijfel of talrijke particuliere li- chamen zullen eenzelfde gedragslijn volgen en den stelregel van de regeering tot den hun- ne maken. UIT DIE FI'ETSMAND GEVALLEN'! Men me 1 dit uit Onstwedde aan ,,'De Msb.": Op den Onstwedlderweg viel een tweejarig kind uit een mandje achter op 'n fiets, waar- mede een vrouw naar Stadskanaal reed Bij aankomst daar was die mand led'ig. De vrouw reed terug en vondl het kind gelukkig ongedeerd1 op den weg. VOLKSONDERWIJS. Het hoofdbestuur van „VoHcsonderwijs" verzotnd aan de Koningin het volgende adres: Geeft met verschuldigdco eerbied te kennen liet Hoofdbestuur van de Vereeniging ,,Volks- onderwijs", laatstelijk goedgekeurd bij K. B. van 24 October 1916, in dezen handelend1 in opdracht van de jongste te Amsterdam ge- houden algemeene vergadering van geooem- de vereeniging, dat op tal van plaatsen in Nederland' geen scholen voor Uitgebreid' Lager Onderwijs bestaan, terwijl de behoefte daaraan toch dringeod wordt gevoeld; dat de Wet op het Lager Onderwijs 1920 gemeentebesturen v e r p 1 i c h t, voor de voorstanders van het bijzonder onderwijs scholen voor uitgebreid lager onderwijs te stichten en te onderhoudfen voor respectieve- lijk 24, 36, 48 en 60 leerlingcn, naar de be trokken gemeenten minder dan 25.000, 50.000. 100.000 en meer inwoners tellen, als dit gevraagd wordt; Dat een dergelijke verplichting ten aanzien van het openbaar lager onderwijs bij de wet niet bestaat; dat gemeentebesturen, veelal ook, omdat in een gmeente b ij z o n d e r uitgebreid lager onderwijs bestaat, verzoeken van gemeentena- ren tot het instellen van openbaar uitge breid lager onderwijs van ae hand wijzen, en de ouders, die openbaar U. L. O. voor hun kimjeren wenschen, dit voortgezct onderwijs daardoor niet kunnen verkrijgen dat deze toestand voor de toekomst van duizqndcu jongens en meisjes noodlottig en voor de oudcrs-voorstanders van openbaar onderwijs uiterst pijnlijk moet worden ge acht; d'at het toch de bedoeling van den wetge- ver niet kan zijn geweest, het openbaar on derwijs in dezen achter te stellen bij het bij zonder, in dezelfde wet, waarin van het juiste inzicht in de beteekenis van het algemeen karakter van het openbaar onderwijs blij'k is gegeven door de bepaling, dat. indien in een gemeente voor 12 of meer leerplichtige leerlin gen openbaar lager enderwijs wordt ge vraagd, aan dien wensch moet worden vol- daan; dat om bovenstaande redenen ten aanzien van het openbaar uitgebreid lager en derwijs een gelijkluidendt bepaling op haa plaats moet worden geacht, en voor het minst gemeentebesturen worden verplicht een openbare school voor Uitgebreid Lager Onderwijs te stichten, indien daarvoor een aantal leerlingen wordt opgegeven, als voor het oprichten van een bijzondere school vail deze soort volgens de bepalingen van art. 73, eerste lid onder a., der lager onderwijswet 1920 wordt geeischt; redenen, waarom de vereeniging Volkson- derwijs, in haar samenstelling van 445 afdee- lingen, tellende meer dan 36.000 leden, Uwe Majesteit met eerbied, tegelijk met alien aan- dkang, verzoekt, dat de L. O. Wet 1920 zoo gewijzigd worde, dat aan bovengenoemden wensch wordt voldaani uitsluitend gegarandeerd leder. Sport. Tennis. Op Wimbledon heeft gisteren Mej. Bou- man in de kwart-finale van Mrs. Maltory in drie sets verloren met 63, 57, 36. Marktberichten AMSTERDAMSCHE AARDAP- PELENMARKT. AMSTERDAM, 30 Juni. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 4 ladingen (579 H.L.) AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 30 Juni. Aangevoerd': 259 vette kalveren, le kw. 0.74 tot 0.85, 2e kw. 0.60 tot 0.721/2, 3e kw. 0.30 tot 0.60 per Kg., 83 nuctere kalveren 8 tot 15 per stuk, 559 Holl., Overzeesche en Gel- dersche vleeschvarkens 0.98 tot 0.99, vet te varkens 0.94 tot 0.95 per Kg. De dag van de volksstemming. Berlijn, 21 Juni. De groote dag der volksstemming is voor- bij. Voor de eerste maal is gebruik gemaakt van die paragraaf uit de „grondwet van Wei mar" het fundament van het staatsgebouw der Duitsche republiek volgens, welke het volk zelf voor een onmiddellijke uitspraak over een gewichtig probleem van algemeen belang wordt opgeroepen. De uitslag is in- middels reeds alom bekend: 14% millioen Duitsche kiezers en kiezeressen hebben hun „ja" daarvoor uitgebracht, dat door de kracht eener wet het gezamenlijke vermogen der vorstenfamilies, die tot den herfst van 1918 in de Duitsche bondsstaten regeerden, in be- slag genomen wordt en aan den staat vervalt. Dan zouden de enorme vermogens aangewenc kunnen worden ten gunste van de werkeloo- zen, de verminkten en de in moeilijke omstan- digh'eden verkeerende betrekkTngen van ge- sneuvelden uit den oorlog, de kleine rente- niers, de behoeftige slachtoffers der inflatie- periode en ook voor de landarbeiders, de klei ne pachters en keuterboertjes, voor wie het verkrijgen van land op het onteigende grond bezit mogelijk zou worden gemaakt. Het wets ontwerp is door dezen uitslag- gekelderd. Want, volgens de bepalingen der grondwet, zouden rond 19'A millioen stemmen voor het aannemen ervan noodig zijn geweest, niet het grootste aantal uitgebrachte stemmen, maar meerderheid der bijna 39 millioen stemgerech- tigden. Maar het feit, dat een zoo ongehoord groot aantal volwassen menschen in Duitsch- and in dezen zin heeft gestemd, spreekt een duidelijke taal, aan welke indruk zich wel niemand zal kunnen onttrekken. De golven van den strijd gingen vooral in de laatste week voor den beslissenden dag wel zeer hoog. Maar men mag zeggen: heftiger nog was de strijd dien vele nuilioenen Duit- schers voor de stemming in hun binnenste, met zich zelf, uitvochten. Want het ging hier niet om een of ander partijbelang, maar om een gewetenszaak. Aan den eenen kant eischte de grondregel van den rechtstaat, welke het privaatbezit van iederen burger beschermt en onaantastbaar verklaart zijn toepassing. Dit beginsel werd nog verbonden aan de his- torische gevoelens, welke onwillig waren de lange eeuwen van monarchisme in Duitsch- land eenvoudig-weg te vergeten en die het treffen van een billijk vergelijk met de vorsten als een plicht voorschreven, door rechtvaar- digheid en fatsoen geboden. Aan den anderen kant echter hadden de buitensporige vorde- ringen der vorstelijke families en hun advo- caten een zoodanige opwinding en verzet ver- oorzaakt, dat tallooze rustige, eerlijk denken- de personen naar het besluit gingen overhel- len, alle bedenkingen op zij te zetten en met de onttroonde landsvaders korte metten te maken. Men moet bedenken, dat het juist de socialistische ministers uit den eersten tijd na de staatsomwenteling geweest zijn, die een fi nancieel billijke overeenkomst met de vroeger regeerende huizen wilden entameeren, en dat de uitvoering van dezen goeden wil alleen daardoor onmogelijk wefd, omdat van de zijde der vorsten in onderhandelingen, welke eenige jaren gerekt werden steeds nieuwe eischen gesteld werden! Nu het aantal van hen, die nu metterdaad voor de „onteigening zonder schadeloosstel- ling" stemden, zoo machtig toenam, kan men zich daaruit een meening over de stemming onder de Duitsche bevolking vormen. Zuiver op gevoelsoverwegingen zeiden deze massa's: Neen, het zou een onmogelijke toestand zijn, wanneer de vroegere koningen, groothertogen en hertogen met den ex-keizer aan het hoofd rustig, alsof er niets veranderd was, de rijkste menschen in Duitschland bleven wanneer zij bovendien nog steeds in de gelegenheid zouden zijn, door de aanzienlijke middelen, welke hun dan ter beschikking zouden staan, de beweging en het verzet tegen den bestaan- den staat te voeden. Uitsluitend op het gevoel af: zoo laat zich ook het merkwaardige verschijnsel verklaren. dat de vrouwen in een zoo groot aantal naar de stembus optrokken en er hun „ja-brief je" in wierpen; de vrouwen, die immers gewend zijn niet naar verstandelijke overwegingen, maar naar hun zuiver gevoel te oordeclen en te handelen. In een van de tallooze Berlijn- sche kieskringen, waarin ik de eer had. als lid van het Kringbestuur de stemming te hel- pen leiden, bevonden zich onder de 530 kie zers, die opkwamen, slechts 200 mannen de overigen waren vrouwen en meisjes. En zoo was het overal. Men zal vragen: hoe weet je dan, dat deze vrouwen alien voor de onteigening sfemden? De stemming was toch geheimMaar dat was zeer eenvoudig; want met een dood-enkele uitzondering stemden alle kiezers, die de moeite namen te verschijnen, met een „ia." Om de eenvoudige reden dat de tegenstanders der onteigening het parool hadden uitgegeven aan hun aanhangers, thuis te blijven en zich zonder meer van stemming te onthouden. Een trotsch en symbolisch gebaar? Och neen! Dit parool was vooral voor de kleinere steden en de landelijke districten bestemd, waar men op deze wijze een ieder, die ter stembus toog, als een aanhanger van de ont- eigeningswet kon herkennen! Dit echter wijst er weer op, dat juist door dit wachtwoord in die dorpen en stadjes, de meeste vorstentegen- standers voorzichtig of angstig thuisbleven, omdat zij niet zonder reden konden vreezen, dat zij bij een openlijke, dappere bekentenis van de overtuiging huns harten, de ergste zakelijke en persoonlijk-maatschappelijke boy cott, en een oneindigen laster en kwellerij tegemoet gingen. Want hierover moet men zich nu weer niet vergissen: in de stadjes en dorpen, op het platteland heerscht nog heden, bijna zooals vroeger, met vrijwel onbeperkte macht de monarchistische traditie van de wei- nige toonaangevende, invloedrijke persoon- lijkheden, van de „Gutsbesitzer," de fabrikan- ten en van de leden dier kringen, die in den Keizertijd de eerste viool speelden. Verzamelt men al deze mogelijkheden, dan blijkt, dat het Duitsche vol': zich ten aanzien van de vorstenkwestie ongeveer in twee gelijke deel en heeft gesplitst. Houdt men er echter rekening mede, dat vele millinoenen van hen, die er in hun gewetensstrijd principieel niet toe konden besluiten, voor een onteigening te stemmen, evenwel overiuigde aanhangers van de repu bliek zijn namelijk een groot deel der De- mocraten en de overwegende meerderheid der Katholieke Centrumpartij, voor welke de ker- kelijke autoriteiten de eerbiediging van het eigendomsbegrip tot een onafwijsbaren plicht gemaakt hebben wanneer men dan op deze wijze gaat optellen, dan blijft geen twijfel mogelijk, dat vandaag de voorstanders van den vroegeren, monarchistischen regeerings- vorm in Duitschland tot een volstrekte, aan zienlijke minderheid teruggedrongen zijn En dit is wel waard opgemerkt te worden. Een allerpijnlijkste indruk werd in Duitsch land gewekt, toen het in de laatste dagen v6or de „volksuitspraak" bekend werd, dat de vroegere kiezer op den Huize Doom in een gesprek met Amerikaansche journalisten als zijn meening had weergegeven, dat een Duitschland, dat tot de onteigening der vor sten besloten had, in do buitenwereld zijn „krediet zou verliezen". Men zou bij ons ver- wacht hebben, dat de slotheer van Doom in deze aangelegenheid een tactvol zwijgen be- waard zou hebben, en het lijdt geen twijfel dat het bekend worden van zijn uitlatingen velen Duitschers, die overigens volstrekt geen geesTdrftflge repubflfcemcn zpn, nog op an laatste oogenblik en „ja-briefje" in de hand gedrukt heeft. In Berlijn zelf is de dag der beslissing ruv tiger verloopen dan men had gedacht De politie was op haar post. Zij had in de eerste plaats het goede idee gehad, die deelen dex stad, die volgens opgedane ervaring sedert jaren het tooneel van tumult en bloedig tref fen pleegden te zijn, voor alle agitatorische op tochten, ophitsende plakkaten en suizende propaganda-auto's en dergelijke af te sluiten. In het westen van Berlijn is het met name de wijk van de Tauentzienstrasse, van de Witten- bergplatz, de Kaiser Wilhelm-Gedachtenis- Kriche en van den Kurfurstendamm, waar anders regelmatig lawaai en herrie ontstaat. Nu legde men een „Bann-meile" om deze en om de overige heksenketels. Zoo bereikte men metterdaad, dat het in de hoofdstad bij een strijd der stembriefjes bleef, welke een paar gevallen uitgezonderd niet in ruwheden en bruut geweld van vuist, wandelstok en gum- miknuppel ontaardde. De vorstelijke families hebben intusschen alle reden zich te verheugen. Men zal hun gezamenlijk bezit niet voor verloren verklaren en hen daardoor tot martelaren maken. Maar zij zullen zich ermee tevreden moeten stellen dat onder den invloed van het geweldige en verrassende effect van deze millioenen stem- men aan hen slechts een deel wordt toegekend van datgene, wat zij als hun „bezit" verkla ren, omdat hun vaderen in eeuwen, waarin de heerscher eigenlijk zijn geheele land als zijn eigendom beschouwde en waarin kroonbezit en staatseigendom hopeloos verward waren, al deze goederen, bosschen, belasting- en tolopbrengsten meer of minder als particulier eigendom beschouwden. Wanneer een zooda nige schikking eindelijk gevonden wordt, dan zal, zoo kan men zeggen, ook een aanzienlijk deel der „ja-stemmers" van Zondag, die hoofdzakelijk tegen de ondragelijke eischen wilden protesteeren, dezen afloop van den met zooveel verbittering gevoerden, opwindenden strijd als billijk en rechtvaardig aanvoelen. Dr. MAX OSBORN. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van 29 Juni. Uitspraken van 22 Juni Lambertus de V., kok te Alkmaar, diefetal van een klokslot, 60 boete of 40 dagen hcchtenis. Hendr. de G., smid te Egmond aan Hoef, misdrijf Ar. 247 Wetboek van Straf- recht, nadere imstructie gdast. Gerrit Jan G., handelsreiziger te Stadska naal, verduistering, nader onderzoek gelast. Petrus Martinus A. te Limmen, eendendief- ital, teruggewezen naar den kantonrechter. Leendei-t v. d. B., te Holder, artikel 247 Wetboek van Strafrecht, nadere instrudie gelast. Corn. J. de W. te Oudkarspel, zedenmis- drijf, vrijgesproken. De officier ging van deze uitspraak in hooger beroep. Donderdag 1 Juli. Milversum, 1050 M. 12.Politiefoerichten 3.304.30 Uurtje voor wees- en ziekenhui- zen, door mevr. Ant. v. Dijk. 5.6.30 Voor- avondconcert door het H. D. O.-orkest, onder leidinjj van Fr. Lupgens. 6-307.30 Fran sche Conversatieles door den heer Ch. Miche. 7.Politieberichten. 7.308.Orgelbespe- ling vanuit de St. Bavokerk te Haarlem. Or ganist: Hr. G. Robert. 10.— Persberichten. 8.10 Uitzending van de Chr. Omroepvereeni- ging. Mevr. Ada Tjebbes-Hoevers, sopraan. Mevr. M. Bruyn-de Vries, viool. Hr. F. Kloek, orgel, alien te Hilversum. Mevr. E. Barth-van Marie, lezing. 1. Prdudium en Fuga in F, Handel (orgel). 2. Sonate in G, Locatelli (Largo, Allemanda, Adagio (quasi andante). Allegr. mod.). (Viool). 3. Eerste ged. rede Mevr. E. Barth-van Marie, over: Kenmerkende karaktereigenschappen van eenige volken van Indie, a. Atjehers, Bataks en Niassers. b. Islam en Christendom, c. Die- pere oorzaken van de Atjehsche klewangaan- vallen. d. De zang als voornaamste factor bij de Kerstening der Bataks. e. De positie der vrouw. 4a. Ach cfass nicht die letzte Stun- de, Bach. b. Jezus unser Trost und Leben, Bach. c. Geistliches Lied, Kloek (zang). 5. Sonate no. VI, Vater Unser im Himmelreich, Mendelssohn-Bartholdy (orgel). 6. Sonate no. IV, Handel. Adagio, allegro, larghetto (viool). 7. Tweede ged. rede van Mevr. E. Barth-van Marie, a. Dajaks en Toradjas. b- Christendom, heidendom. c. Het groote werk van Dr. Adriani. 8. Adagio, Haydn, b. Ada gio, Mozart (orgel). 9a. La Cloche, St. Saens. b. Aria uit Josua, Handel (zang). 10. Aria uit suite in D, Bach. b. Menuet, Gluck (viool). 11. Improvisatie over Psalm 146 (orgel). Daventry, 1600 M. 11.201.20 Het radio- kwartet en solisten (contra-alt, tenor, viool). 1.202.20 Gramofoonmuziek. 3.35 School- lezing: Shakespeare's heroines, Cordelia 4.20 Causerie: Books to read. 4.35 Trocadero theemuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmu- ziek. 6.55 LandbouwbericMen. 7.Bij 't padvinderskamp. 7.20 Tijdsein Big Ben, Weerbericht, nieuws- Lezing: Ancient Egypt. 7.45 Pianosonate op. 14 no. 1 in E, Beetho ven. 8.— Newark-on-Trent tercentenary. 8 20 Canadeesch programma. Inleiding door Mr. Gladstone. 8.22 Lezing: Canada to day. Or- kestmuziek. 8.40 Declamaties door Miss Ban- nerman. 8.50 „Hearts and Diamonds", in 3 acten van Granichstadten (Harten en dia manten). 9.20 Nada, sopraan, H. Field, piano, 9.40 Orkestmuziek. 9.50 Weerbericht, nieuws, lezing: Nationaal Baby week. 10 20 M. Stabile, bariton. 10.5012.20 Dansmu- ziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12 50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 5 05 Kinderuurtje. 8.50 Concert. Konigswuslerhausen, 1300 M. 9 50 Or- kestconcert. G. Kniestadt, viool. Orkest. 10 50 12.20. Dansmuziek. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 Al. 5.2C Kinderuurtje. 8.35 Kamermuziek (piano, viool, cello). 10.20 Nieuws. Voor Antwerpen om 8.20 Pianoconcert door J. Alpearts en 9.20 Vlaamsche lezing. Miinsler, 410 Al. 1.352.50 Spaansch Liederspel, voor soli en meerstemmige zang stemmen. 4.20 Sprookjesvertellen. 5 206 20 Klassieke monologen. 6.507.20 Lezing: Herz und Sport. 7.308.Juristenpraatje 8.20 Spaansche les. 9 05 Sympbonieconcert. Werken van Beethoven. Orkest en vioolsolo's, IN ItOt WIT 5TAAJI EXTRA 1295

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8