DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 153 Honderd acht en twintigste Jaargang Abonnementsprijs bij Yooruitbetaling per 3 mnan(len f2.fr. per post f2.50 Rmffan s #»t .tww. ok VKIJDAG 2 JULI Uit Let Parlement Buitenland. Dit nummer besfaat uit 2 bladen. Directeor: O. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 1 Juli 1926. De Tweede Kamer heeft heden een aan- vang gemaakt met de behandeling van het nieuwe handelsverdrag met Duitscnland en toen ik het lijstje van sprekers voor me kreeg, sloeg me haast de schrik om het lijf. Er wa- ren al dadelijk toch reeds veertien sprekers ingeschreven, en ingewijden verzekerden me, dat het daarbij wel niet zou blijven. Het lijkt dus haast onmogelijk, dat de Ka mer in twee dagen, gelijk de bedoeliag is. zich door de zaak zal heenwerken, vooral niet om- dat de sprekers heel wat op hun hart hebben en de minister van Buitenlandsche Zaken, de hoofdverdediger van het ontwerp, zeker ook niet kort zal zijn. Wat het slot zal zijn, is moeilijk te zeggen, doch het lijkt me niet on- waarschijnlijk, dat de Kamer zich ten slotte bij het verdrag zal nederleggen nit overwe- ging, dat er toch geen beter tractaat is te verwachten. Dat de heeren zich niet beperkep, bleek reeds bij den eersten spreker, den heer Kor- tenhof, den overtuigden katholieken protec tionist. Deze was volstrekt niet te spreken over het tractaat, omdat het niet berustte op reciprociteit en het ons ten slotte maar zes millioen reductie op de invoerrechten zal op- leveren. Hij vond bovendien, dat de regeering op heel wat vragen het antwoord schuldig was gebleven. Als zij die niet in het openbaar wilde beantwoorden, zou zij het dan niet in comite-gdneraal willen doen? Het denkbeeld van een comite-generaal doch dat hierbjj g"eenerlei mededeeiingen~"rifn werd ook door den volgenden spreker, derte.riv,^,.,„ A;a ii?™ 1 vrijzinnigen heer Knottenbelt opgeworpen, omdat hij ook vond, dat de regeering niet bijster scheutig met hare mededeelingen was geweest. Bovendien vond hij de wijze waarop rnn onze zijde de onderhandelingen waren gevoerd niet schitterend, zcomin als het resul taat. Zoo was ook het oordeel van den heer Oud, vrijz. dem., die een bdjzonder heftige filippica hield tegen de wijze, waarop het de parlement van buitenlandsche zaken zijn taak had vervuld. Ook hij was al geen bewond raar van wat er ten slotte door ons verkre gen was. Niet anders was het oordeel van een aantal andere sprekers. de heeren Van Voorst tot Voorst, Van Gijn, Vliegen, terwijl alleen uit het kamp der agrariers, zcoals door den soc. dem. Van der Sluis en door den heer Van der Bilt (kath.) het tractaat werd goedgekeurd omdat, wat inderdaad niet valt te miskennen de uitvoer van onze land- en tuinbouwproduc- ten door de nieuwe overeenkomst gebaat zal worden. Daar het aantal aspirant-sprekers blijkbaar nog steeds groeiende is, heeft de voorzitter ten slotte de vergadering tegen morgen niet om een, doch reeds om elf uur verdaagd. digden onderbroken, zoodat het hem soms on mogelijk was verder te gaan. Harthora verklaarde, dat dit ontwerp, eenj maal wet geworden, niet weinig zou bijdra- gen tot verlenging van den stilstand in de mijnindustrie. Iedere mijnwerkersafgevaardigde ver- volgde spr. in dat Huis en, naar ik hoop, ook iedere Labour-vertegenwoordiger zal uit den grond van zijn hart opponeeren tegen iedere regeling, in welke gedaante ook, die de aanvaarding tengevolge zal hebben van de beginselen, neergelegd in dit ontwerp. Varley, rveneen-s mijnwerkers-afgevaardig- de, verklaarde, dat de regeering liet rechte pad verlaten heeft, door zand te strooien in de wielen van het machanisme, dat spr. en de andere leden uit de mijndistricten bezig waren te vormen. De oppositie van de Ahbeiderspartij tegen het wetsontwerp was gister verwoed. Het lid der Arbeiderspartij Jones noemde den minis ter van marine Bridgeman een moordenaar en daar hij weigerde dit beleedigende woord terug te nemen moest Jones op bevel van den ..speaker" de zittingszaal verlaten. DE REGELING MET DE VROEGERE DUITSCHE VORSTEN. In verband met het bericht in de bladen als zou de Rijkspresident reeds een soort blanco-volmacht aan den Rijkskanselier heb ben verstrekt om tot ontbinding van den Rijksdag over te gaan, wordt gemeld, dat weliswaar de staatssecretaris Meissner een onderhoud heeft gehad met Graaf Westarp, DE MIJNWET-DEBATTEN IN HET LAGERHUIS. In het Lagerhuis werd gister door Bridge- man, den Eersten Lord van de Adipiraliteit, in derde lezing het ontwerp van wet inzake den 8-urigen werkdag in de mijnen ingediend. Spreker verdedigde het beleid van den Eer sten Minister gedurende het Mijnconflict. Een ieder weet aldus spr. dat van het begin tot het eind zijn geduld schier onuit- puttelijk is geweest, alhoewel sommigen ge- tracht hebben te bewijzen, dat hij niet het voile gewicht van zijn kracht in de schaal zou hebben gelegd terwillle van de zaak van den vred-e. Spr. verwerpt de be^chuldiging dat de Regeering ten deze in gebreke zou zijn gebleven en wijst erop, dat de Regeering, ge heel onafhankelijk van het ontwerp inzake re organisatie van de mijnindustrie, andere stap- pen cverweegt en itl het mogelijke doet om hieraan uitvoering te kunnen geven. Moge- lijkerwijs zal later, indien er eenige kans zou bestaan de zaken op deze wijze te regelen, een hiertoe strekkende wet tot stand kunnen ko- men. Hoe men ook denken moge over de be- feekenis van reorganisatie of de financieele ui-twerking ervan op de industrie, spr. geloof- de niet, dat het effect zoo groot zal zijn, dat een aanmerkelijk verschil in de kosten van een ton kolen te constateeren zal zijn. Gedurende langen tijd zou de uitwerking van zuik een reorganisatie niet merkbaar zijn. Wij hebben vervolgt spr. den toestand van het oogenblik onder oogen te zien en dit ge- schiedt thans door de behandeling van deze mijnwet. Het is zeer duidelijk, dat het ont werp beoogt hen, die bij deze industrie be- trokken zijn, in staat te stellen te zien, wat mogelijk is wanneer er 8 uren per dag ge- werkt wordt een en ander wat betreft loo- ■nen en goedkoopcr productie zulks ten- einde het land in staat te stellen de eenmaal verloren markten terug te winnen. Wat zijn de alternatieven van dit regee- rings-ontwerp? aldus vraagt spr. Een ervan is het continueeren van het sub- sidie. Het land zal zijn Regeering niet toe- staan meer dan 3 millioen te spendeeren om de mijnindustrie gedurende de overgangs- periode na totstandkoming van overeenstem- ming te steunen. Een ander alternatkf is loonsverlaging en slutting van meer dan de helft van de mijnen. Het onderhavig wets ontwerp nu, dat uitbreiding van den ar- beidstijd mogelijk maakt, zal den weg tot onderhandelingen openen en een vrije keuze bieden aan vrije mannen. Bridgeman's rede werd geregeld door in- krrupties van dc zijde der Labour-afgevaar- gedaan, die er op kunnen wijzen, dat de ge- beurteoissen zic hin die rich ting zullen ont- wikkelen. Veeleer heeft de rijkspresident zich zijn beslissing voorbehouden tot de situatie zich heeft opgeklaard. De sociaaldemocratische rijksdagfractie heeft, naar de Berlijnsehe cotrespondent van het Hbld. meldt, met groote meerderheid (73 tegen 38 siemmen) besloten, tegen het re- geeriingsontwerp te stemmen. Het staat dus vast, dat de vereischte twee derden meerder heid in geen geval zal worden bereikt. Daar niet is aan te nemen, dat de Duitsch-Nationa- lenalsnog zullen bijdraaien, zal waSrschijn- lijk -niet eens de enkelvoudige meerderheid worden bereikt. Men dient af te wachten, hoe die rijksregee- ringop deze verwerping van haar ontwerp. zal reageeren. Naar men weet, heeft minister Kfilz aange- kondigd, dat de regeering niet zal aarzelen, de consequenties te trekken. Hij liet echter in het midden, cf het kabinet zal aftreden, dan wel de rijksdag naar huis zal worden src- stuurd. De fractie-voorzitter Weils, zoo meldt het W. B. nog, zal bij de derde lezing het soc.- dcmocratisch standpunt motiveeren cn de ont binding van den Rijksdag eischen. DE FRANSCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ, Onder haar nieuwe leiding heeft de Fran- sche communistische partij in Rijssel haar congres gehouden. Uit de cijfers omtrent het ledenaantal bleek dat de partij, welke in Januari van het vorig jaaf 76-000 aanhan gers telde, thans nog slechts over 55.213 be- schikt. Daarvan zijn 75 pet. arbeiders, mee- rendeels in de kleine bedrijven. In Moskou heeft men zich met eenige be zorgdheid afgevraagd wat de oorzaak is van deze vermindering van het aantal leden. Men heeft Treint, den afgetreden leider, er verantwoordelijk voor gesteld. Hij zou dooi zijn zwaarwichtige artikelen en futlooze re devoeringen de massa van zich hebben ver- vreemd. Doch Treint zelf verzekert dat hij zijn taai proza juist op last van Moskou heeft moeten schrijven. Hij was er zich wel degelijk van bewust dat het onleesbaar was! Op het congres achtte de gedelegeerde van Moskou het raadzaam wat meer „buigzaam- heiden meegaandheid aan te bevelen. In plaats van alle militanten, die het niet geheel eens zijn met de politiek der partij, aanstonds te excommuniceeren, dient men de oppositie wat meer aan het woord te laten. Nochtans moet zij begrijpen dat deze verdraagzaam- leid alleen maar hoffelijkheid is Qn dat zij bij let nemen van besluiten moet zwijgen. FASCISTISCHE BEWEGING IN POLEN. Het wordt steeds duidelijker, schrijft de correspondent van het „Berl. Tag." te War- schau, dat de nationaal-democraten, die de regeering ook in'het parlement onverzoenlijk bestrijden, eep groot offensief in het geheele land voorbereiden. De partijraad besprak den staatsgreep van Mei en den daardoor ontsta- nen toestand. Na e'en uitvoerig debat, werd een motie aangenomen, waarin werd vastgesteld, dat deze staatsgreep de moreele, juridische, poli- tieke en economische grondslagen van het De patriottische elementen werden aange land zeer ernstig aangetast hebben. spoord om zich te verecnigen in organisaties, die ten doel zullen hebben het land tegen com- munisme en anarchie te beschermen. In werkelijkheid betreft het hier echter. 'schrijft deze correspondent, het in het leven roepen van fascistische organisaties, die de macht in handen willen krijgen. Sinds korten tijd voeren de fascistisch^ elementen levendi- ge propaganda om het fascisme in Polen in- gang te doen vinden. Hiertoe werkt de leider der nationaal-democraten Dmowski ijverig mee. Ook dc geestelijkheid, aan wie door dc nat.-democraten talrijke zetels in het Parle- metn zijn beloofd, steunt deze beweging krachtig. Wanneer de teekenen niet bedriegen, staat Polen voor belangrijke politieke gdbeurtenis- sen, meent de correspondent. Ook in het leger wordt steun gezocht. De soldaten worden in fascistische richting be- werkt, hun wordt zelfs verteld, dat Pilsoedski eigenlijk een fascist is. Helaas, heeft deze in de revolutie van Mei halverwege halt maakt, zeer tot schade van hat land. En nu hebben de fascisten de taak, het werk van Pilsoedski te voltooien. Generaal HalLer in Posen, die ook fascistische neigingen heeft, hield zeer onlangs een groote wapenschouw over zijn troepen, en de nationalistische elementen in de geheeleprovincie Posen houden voortdurend militaire oefeningen. MUiTERIJ OP DE RUSSISCHE ZWARTE ZEEVLOOT. De opperbevelhebber van de sovjetvloot Sow is te Sebastopol aangekomen in verband met muiterij op de vloot. De staat van beleg is afgekondigd. De schuldige leerlingma-tro- zen zullen door den krijgsraad worden be- recht- POLITIE-SCHANDAAL TE TANGER Het internationale bestuur van Tanger om- vat behalve de gendarmerie, ook een civiele politiemacht, bestaande uit Europeanen en in- boorlingen, onder leiding van Europeesche autoViteiten en geeontroleerd door de interna tionale administratie. Het is de plicht dezer poli-tiemacht, om van misdaad verdachte of beschuldigde personen te arresteeren, en aan de bevoegde autoriteiten'over te leveren. Eenigen tijd geleden deden onder de inboor- lingen voortdurend geruchten de ronde, dat verdachte of beschuldigde personen door on- wettige middelen gedwongen werden, te be- kennen. of .verklaringen af te leggen, waarbij men zich ook niet van het toepassen van wree- de praktijken onthield. Het verloop van een zoodanig onder,zoek was als volgt: Indien een Europeesche politie-autoriteit niet in staat bleek, een bekentenis of een ver- klaring los te krijgen, werd de verdachte aan twee Moorsche politiebeambten overgeleverd, die hem in een gesloten vertrek brachten, waar zij hem de verlangde bekentenis of ver klaringen afdwongen, door allerlei wreede middelen toe te passen. De slachtoffers mogen al dan niet schuldig zijn geweest, het is een zeer ernstig feit, da onder de internationale adtainistratie, die door de Europeesche mogendheden is inge- steld, dergelijke ernstige praktijken mogelijk zijn. De vraag dringt zich op, waarom de in boorlingen zich niet eerder hebben laten hoo ren, doch het antwoord hierop luidt, diat zij alle hoop hadden laten varen, dat hun nog eens gerechtigheid zou wedervaren. Eerst den laatsten tijd hebben deze berichten de Euro peesche autoriteiten bereikt. Thans zal een speciaal disciplinair Hof bij- een worden geroepen, teneinde eenige Euro peesche. politie-auitoriteiten te hooren over ze- kere klachten; deze staan met de vorenbedoel- de kwestie evenwel niet in verband. Dit Hof zal binnenkort zitting nemen. DE TOESTAND IN CHINA. Het vertrek van Tsjang-tso-Lin en Woe-pei- Foe uit Peking, nadat zij elkaar alleen for- meele bezoeken hadden gebracht, heeft de Chineezen en vreemdelingen grootelijks te- leurgesteld, meldt Reuter uit Sjanghai. De buitenlanders beschouwen dit als een nieuw bewijs, dat Chineezen niet kunnen sa menwerken. De Chineezen verwachtten, dat Tsjang en Woe geallieerden zullen blijven totdat de Koeomitsjoen zal zijn verslagen en men vreest dat zij elkaar vervolgens voor de vierde maal in de haren zullen vliegen. De aanwezigheid van Woe pei Foe in de buurt van Peking heeft onder de verbonden troepen groote activiteit doen ontstaan De troepen van Tien-wei-Tsjoen, die nog niet hadden deelgenomen aan de vijandelijkheden tegen de nationale troepen, namen de drie laatste dagen verschillende belangrijke pun- ten in de richting van Hoeailai, het voor- naamste doel der geallieerden, en welks inne- ming het mogelijk heeft gemaakt de lijn naar Kalgan af te snijden. De troepen van Woe-pei-Foe, die samen- werken met die van Sjansi, hebben Kwang- ling, een belangrijk centrum tuschen de provincies Petsjili cn Sjansi, bezet. Er is geen bericht ontvangen van Tsjang- tso-Lins-leger, dat een offensief voorbereidt tegen Kalgan, de voornaamste stelling der nationale troepen. Scliikkingen zijn getroffen om op 15 Juli onderhandelingen fe beginnen tot het verkrij- gen van een oplossing van het langdurige conflict, dat den boycot van buitenlandsche schepen tot gevolg had, zegt een bericht uit Kanton. dels verdrag, en wel in het bijzonder de door Frankrijk zoozeer gewenschte voorloopige overeenkomst. DE STERKTE DER BEZETTINGS- TROEPEN. Van officieele Duitsche zijde is ten aao- zieti van de vermindering der bezettingstroe- pen dezer dagen een nieuwe demarche onder- nomen. Hiermede stond ook het bezoek van den Duitschen ambassador te Parijs aan Briand in verband, die bij de gewome offici- cieele bezoeken aan de nieuwe ministers ook deze kweste te berde bacht. Naar verluidt heeft de Duitsche regeering hierbij gewezen op de sterkte der bezettingstroepen in ver band met de onderhandeliceen over een han- DE SPAANSCHE KO'NINKLIJKE FAMILIE IN ENGELAND. In verband met de ontdekking eener sa- menzweriing te Parijs tegen koning Alfons, meent men te weten, dat de Spaansche en de Britsche politie een plan hadden voorbereid, waardoor de veiligheid des konings gedu rende zijn verblijf in Engeland volledig werd verzekerd. DE OORVIJG TE GENeVE. De Bondsraad heeft de door Hongarije ge- vraagde uitlevering van Iwan Justh gewei- gerd en zijn invrijheidsstelling onder borg- tocht gelast. Justh beloofde zich kalm te hou den tot zijn verschijning voor de rechtbank DE OPSTAND IN SPANJE. In tegenstelling met het bericht, dat de op- stand in Spanje zou zijn ondeidrukt, meldt het Parijsche blad ,,1'Oeuvre" uit Hendaije, dat meer dam 400 militairen zijn gearresteerd als gevolg van de jongste gebeurtenissen in Spanje. De oud-president van den ministerraad, Melquido Alvarez, is gearresteerder is bevel gegeven ook den leider der liberale partij, de Romanones, te arresteren, maar deze is naar Hendaye gevlucht. E>e regeering zou door het geheele leger verlaten zijn en nog alleen steunen op de po- litie-organisaties. Deze arresteeren blinde- ings. Zoo is de dochter van generaal Luge te Madrid gearresteerd zonder dat men den reden hiervoor kent. De opwinding is zeer groot. Reizigers die uit Spanje komen, bench- ten dat het land voor een ernstige omwente- ling staat. De <>nsuur duldt geen berichten over deze gebeurtenissen. DE PENSIOENWETTEN IN ENGELAND. Hcden treedt het tweede deel van het plan der Engelsche regeerifig inzake het weduwe-, weezen- en ouderdomspensioen in werkhig. Verzekerde mannen en vrouwen boven de 70 jaar, die, krachtens de vroegere wetten, geen recht op pensioen kunnen dcen gelden, ko men thans zonder onderzoek maar hun mid- len, verblijf en na.tionaliteit voor pensioen in aanmerking. Er zijn op het oogenblik meer dan 75.000 personen, die ouder zijn 70 jaar, die niet voor het pensioen in de termen vie- len, omdat zij nog steeds loon trokken. Van morgen af kunnen zij, man en vrouw, een pensioen ontvangen van vijftien shillings per week. DE ZAAK-KUTISKER. De bladen vernemen, dat het transport van Kutisker naar de Charite heel goed is af- geloopen en dat Kutisker er uitstekend aan toe is. Een zorgvuldig onderzoek heeft aange- tcKind, dat de longontsteking, waarop hij zich had beroepen, reeds geheel is genezen. Ook had hij, in weerwil van de opwinding, (Tie zijn hernieuwde arrestatie en het trans port naar de Charite veroorzaakten, geen en- kele maal last van de hysterische aanvallen, die bij ieder wissewasje in zijn proces optra- den. Binnen enkele dagen zal hij naar het huis van bewaring worden overgebracht. Zou het reeds uitgesprofcen vermoeden van simultatie bewaarheid v/v/rden DE NEGEN-URENDAG. Uit Rome wordt gemeld, dat het Italiaan scIk' kabinet een verordening heeft uitgevaar- digd, volgens welke met ingang van 1 Juli a.s. de negenurige werkdag wordt ingevoerc ROOFOVERVAL OP KLAARLICHTEN DAG. In een der drukste wijiken van Bedijn heeft een br'utale roofoverval plaats gehad, n.l. in de Dessauer Strasse nabij den Potsdammer Platz. Hier werd tegen twee uur een bank- 1 coper van de „Lan-dbak" in het porHek der bank overvallen en door een schot ernstig go- wond. De aanvaller slaagde er evenwel niet in, den banklooper diens geldtasch te ontruk- ken. De vermoedelijke dader is gearresteerd. BIOSCOOP-OORLOG TE WARSCHAU Te Warsch'au woedt een bioscoop-oorlog Drie weken geleden besloot de vereeniging van bioscoop-directeuren de zaken te sluiten, daar de gemeentelijke belasting op de publie- ke vermakelijkheden, welke 100 pet. bedroeg, voortzetting van het bedrijf onmogelijk maak- te. Na lange onderhandelingen besloot de ge meente het percentage op 75 te brengen. Maar ook dat achten de bioscoopdirecteuren nog te veel. Men heeft thans de regeering ver- zocht in te grijpen. DE BARMATCOMMISSIE WEER piJEEN. De Barmat-conimissie van den Duitschen Rijksdag is gister na een lange pauze weer bijeengekomen om het program barer werk- zaamheden vast te stellen." In de laatste zit- •ng. op 21 Nov. 1925 was besloten de werk- raamheid der commissie te schorsen, tot de bevoegde officier van justitie de actie van be- schuldiging tegen Barmat opgesteld zou hebben of besloten zou hebben de vervolgin^ te staken. Ondertusschen is de acte opgesteld. De voorzitter en de secretaris der commissie hebben strikt vertrouwelijk 2 exemplaren van het zeer uitvoerig document ontvangen. Het pioces tegen Barmat is nog niet begonnen. Bij de bevoegde rechbank wordt de actie van beschuldiging nog bestudeerd. In de zitting van heden stelde de voorzitter ^aenger (soc.-deni.) de vraag, of de commis sie haai weikzaainJicdeu onder het reces zal yoqiTzetten, dan wel of zjj wachtgn z%l tot de betrokken rechtbank een besluit genomen heeft. Daar deze kwestie een bespreking ver- eischt van den inhoud der acte van beschul diging, besloot de commissie het geval achter gesloten deuren te behandelen. DE WATERSNOOD IN ZUID-SLAVIfe. Ten gevolge van de onafgebroken stortre- gens zijn de Donau, de Save, de Vardar, df Drina en de Drau buiten haar oevers getre- den. De overstrooming heeft groote schade veroorzaakt, vooral in de steden. De lacet gelegen wijken van Belgrado staan onder water. GEVOLGEN VAN DE AARDBEVING Volgens officieele opgaven zijn bij de aard- bevjng van j.l. Zaterdag imEgypte 110 perso nal gedood en 70 gewond. Er werden 4236 huizen geheel of gedeeltelijk vernield en 7i mcskeeen beschadigd. DE AUTONOMIE-BEWEGING IN ELZAS- LOTHARINGEN. In de Kamer-commissie voor Elzas-Lotha- nngen heeft de Fransche minister van justi tie nopens de kwestie der autonomic ver- klaard, dat de regeering alle vrijheid van critiek en polemiek wil toestaan, maar niet zal dulden ilat geraakf wordt aan de heilige beginselen der nationale eenheid. De maat- regelen tegen de onderteekenaars van bet autonomistisiche manifest genomen, ziin ee- handhaafd. s EEN ONTROUW GEZANTSCHAP. Naar aan de Roel gemeld wordt, hebben drie ambtenaren van het Estlandsche gezarp- schap te iMoskou, evenals de (thans verdwe- nen) gezant, geweigerd naar Reval terue te keeren. Tevens hebben zij het Russische staats- bu-rgerschap aangevraagd. Gevreesd wordt dat het geheele archief van het gezantschap m handen der Ge-pe-oe is gekomen. KORTE BERICHTEN. r Het was gisteren de tiende verjaardag van het begin van den eersten slag aan de Somme, waar de Britten in totaal bijna 23 000 ofncieren en meer dan 476.000 manschappen verloren. Uit New-York wordt gemeld, dat veer- tigduizend confectiewerkers het werk hebben gestaakt; zij eischen loonsverhooging en den waarborg, dat zij jaarlijks tenmiuste 36 weken werk zullen hebben. Volgens het ,,8-Uhr Abendbl." heeft het c. M. bij de Berlijnsehe rechtbank hooger beroep aangeteekend tegen de uitspraak in het proces tegen spiritus-Weber c.s. c Newcastle zijn acht mijnwerkers tot dwanigarbeid van vier tot acht jaar veroor- deeld in verband met de ontsporing van den Schotsehen sneltrein te Cramlington tijdens de algemeene werkstaki-ng. Te BaseI is een internationale tentoon- stellmg voor bumnenscheepvaart en water- kracht geopend, waar ook verschillende in- zendingen uit Nederland zijn. De koning en de koningin van Spanje die een particulier bezoek van ongeveer 14 dagen komen brengen aan Engeland, ziin oensdagavond te Londen aangekomen en geestdnftig ontvangen. In het Britsche Lagerhuis deelde de m'"ls^r ,van arbeid mede, dat hetbedrag aan. gedertd loon gedurende de algemeene sta king wordt geschat op een som tusschen de veertien en zestien millioen pond sterling -De Protestantsche kerk te Trojanten'in 1 olen is, volgens de Duitsche „\Vurtburg" zender vorm van proces van de Protestanten argenomen en aan de R. K. gegeven Dat is niet de eerste- Vrijwel el-ke maand gebeurt zoo rets. Na herhaaldelijk heen en weer te ziin gezonden door de Kamer en den Senaat, die tot gisterochtend zeven uur vergaderd heb- f'J?.die aanvullende Fransche cedieten voor 1925 anagenomen. De Poolsche socialistische partii zal verschillende buitenlandsche sociaal-democra- ten uitfioodigen een bezoek te brengen aan I oien, ten einde dfe socialistische partij te hel- pen reorganiseeren. p-.TT Een B. T. A.-telegram uit Santiago de Chili aan de Parijsche „Matin" meldt, dat bij een mijnramp elf arbeiders werden gedood en vele andere gewond-. i De werkzaamheden der Fransch-Russf- sche conferentre zullen waarschijnlijk in den loop van Juli. voor een vacantieperiode wor- den geschorst. De sovjet-dielegatie zal naar Moskou gaan en eerst in November naar Pa- herv-ltten en °m de onderhandelmgen te Een merkwaardige wedstrijd over viiftie mijl is (natuurlijk. in Amerika) gehouden fus schen een vlegmachine en postduiven ten o'ni •urll tLste11?' wie de fffootete snelheid ontwikkelt. Hoewel de duiven in meer reehte ujn hebben gevlogen, kwam het vliegtuig drie minuten eerder aan. ,v,Df ,raad van beroep voor de belastingen te !'sl"nft0" beef* besloten, dat Amerikaan- sche be] astingbetalers bij het opgeven van hun belastbaar inkomen de oorlogsobligaties der keizerlijke Russische regeering als een oninbare schuld kunnen afschrijven Dinsdagochtend is prins Henry,4 een jongere broer van den prins van Wales, te Al- dershot van zijn paard gevallen. Alle afdeelingen van dc Belgisehe Ka mer hebben een wetevoorstel verworpen, dat door de fronfers was ingediend, en waarin d.- algemeene amnestie werd geeischt voor allenf die om hun houding tijdens den oorloc ver qprdeeld w erden, - v ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1