Alkmaarsche Oaurant Be dochter van Alva. FPUILLETON. No. 150 1920 Honderd Achl en Twintigsti Jaargang, Ditisdas 6 Juli. Stadsnienws. OPENING KINDERSPEELPLAATS. Opening kinderspeelplaats D. E. S. aan de Landstraat op Zaterdag 3 Juli. Om ongeveer 4 uur werden de kinderen van de vereeniging D. E. S. uit de verschil- lende buurten bijeen gebracht, om op uitnoo- diging van de buurtcomm. Landstraat met de leden van D. E. S. de speelplaats feestclijk te openen. Tot medewerking, en ter verhooging van de feestvreugde had het muziekgezef- schap „Excelsior", onder leiding van haar bekwame directeur den heer Alaerson, zich gratis beschikbaar gesteld wat zeer werd ge- waardeerd- Na een kleine optocht door een gedeelte der stad met muziek voorop, en het bestuur van D. E. S., waarachter zich onge veer een 350 kinderen met hun geleiders had- den geschaard, werd het terrein, of te wel de speelplaats binnen gemarcheerd, en het duur de al niet lang of de voorzitter, de heer Th Schouten, kon beginnen, boven op de glijbaan een woord van welkom toe te roepen aan ai de aanwezigen. Hij deed dit als volgt: Dames en Heeren, namens het bestuur van D. E. S. en buurtcomm. heet ik u alien har- telijk welkom, in't bijzonder de Burgemeeste onzer stad, de leden van den raad voor zoo- ver aanwezig (we merkten op mej. Carels, de heeren van Drunen, Slingerland en mr. Bos man) de pers, de heer Hoek, directeur van gemeenteplantsoenen, de heer de Lange, voor zitter van Volkshuisvesting, mej. van Rijn, seer, van den armenraad, en den vertegen- woordiger der firma Holsmuller die ons gra tis dezen midag, met behulp der dames zou vergasten op een heerlijk kopje Sabina koffie en thee, en verder de Muziekvereeniging „Ex- celsior Ik zal kort zijn zoo ging den spreker ver der, daar het grootste gedeelte van mijn hoorders meer ambitie hebben voor de glij baan enz., als voor woorden van mij, toch moet ik even stilstaan bij het voorafgaande en ontstaan dezer speeltuin. Deze hoek grond die nu zoo mooi is inge- richt, was voor de omwonenden een groote doom in ft oog, voor de moeders een kruis. Steeds werd er over geklaagd of het niet mo- gelijk was er een schutting of zoo er voor te plaatsen. Het bestur van D. E. S. die met die klach- ten steeds overstelpt werd kwam op de ge- dachte er een speelplaats van te maken, om- dat de ligging en het terrein er zeer geschikt Voor waren. Wij zijn ook de meening toegedaan, dat te gen woordig met't drukke verkeer langs den weg het een noodzakelijke behoefte is overal waar het mogelijk is, in de wijken der stad speelplaatsen op te richten. Kinderen blijven niet bij moeder op de plaats, achter het huis, maar willen zijn bij andere kinderen en ko men zoodoende op straat, waar zij overgele- verd zijn aan de gevaren van 't verkeer. Ook op gebied van opvoeding is't noodig speelplaatsen te stichten opdat men de jeugd daar kan wijzen op't eerbiedigen van de na- tuur en de vernielzucht kan tegen gaan. Wij zijn dan ook verheugd dat we in Alk- maar een stap in de goede richting gaan, door hier op deze plaats de 2de speelplaats te zien verrijzen. Ik breng hiervoor dan ook de hartelijke dank aan het gemeentebestuur voor haar wel- willende medewerking. Ik breng dank aan den heer Hoek voor zijn actieve medewerking en adviezen omtrent den speeltuin gegeven, en ik hoop dat wij steeds om raad bij hem mogen aankloppen. Ik breng hulde en dank aan t bestuur en Cominissie en werkers die avond aan avond mij trouw ter zijde stonden en ik hoop dat het zoo door mag gaan. Om te toonen de blijd- schap der bewoners met het openen der speel tuin hebben wij gemeend dit feit te moeten gedenken met een kinderfeest voor de leden en begunstigers van D. E. S. laten wij alien daaraan medewerken het te doen slagen. Maar laat het daar niet bij blijven, bewo ners, laat steeds ten alien tijde uitkomen door uwe moreele en financieele kracht dat gij dezen speeltuin waardeert. Aan u jeugd dit: waardeert hetgeen de oude- ren voor u gedaan hebben door er een dank- baar gebruik van te maken. Vecht niet, maar speelt met elkaar, helpt elkander steeds, ge bruik geen ruwe taal, verniel niets, doe wat je van ouderen gezegd wordt. Helpt alien me de dezen speeltuin te maken een Victoria van D. E. S. De burgemeester had op zich genotnen om itez speelplaats met een kort woord te ope nen, vanaf diezelfde plaats zeide Z.Ed.achtb., Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. O. Keller. IB) Ten slotte zijn ze alien omgedraaid/ hij Juwt de deuren open en de lantaarn boven zijn hoofd houdend wil hij verder gaan. •Maar plotseling struikelt hij, er rinkelt iets m hij valt op zijn knieen op den grond te Ridden van zakken met gemunt geld. Hij Houdt de lantaarn omhoog en roept: ^Bij den hemel, wat een geldwolf!" en barst in lachen uit, doch zeer zsacht, alsof hi] vreesde, dat de twintig voeten massief rots- gesteente en het groote bastion van den Her- tog boven zijn hoofd, van zijdepapier waren en zelfs elk zuchtje zouden doorlaten. Weder opgestaan zijnde, stelt hij haastig een vluchtig onderzoek in, dat echter vol- doende is om uit te maken, dat daar vier of vij'f millioen voor het grijpen ligt. Daarop keert hij terug en roept Corker. „-De deuren gaan zeker niet open?" vraagt de zeeman. „Jawel, alles in orde, neem je mannen mede." In hun bijzijn inspecteert hij de schatten jvat aauwkeuriger: voor znoy^r hij kan na- zou hij tot ons spreken, toch miaschicn met minder sierke stem als den voorzitter dat ge daan heeft, toch niettegenstaande dat kon hij de vereeniging geluk wenschen met deze mooie speelplaats, teven ccnstateerde Z.Ed. achtb. dat ae vereeniging „Door Eendracht Sterk" er in' geslaagd was haar naam hoog te houden, daar de voorzitter met zijn wer kers, alien leden uit de buurt, alles wat er te zien was zelf gemaakt hadden, het gemeente bestuur zal altijd als er langs zulk eon weg gewerkt wordt, meehelpen, daar men dan ziet dat ook de burgerij genegen is, iets te doen. Hij sprak de wensch uit, dat het bestuur er in mocht slagen haar ideaal wat ze zich voor oogen stelde: iets te. doen voor de jeugd, voor het opkomende geslacht vaq Alkmaar, en opende deze speelplaats van Alkmaar, met zelf het eerst naar beneden te gaan langs de glijbaan. De secretaris O. S. v. d. Wail begon met te zeggen dat het meeste werk van hem was aanteekeningen te doen van wat er werd be- handeld op de vergadering en mededeelingpn te doen van ingekomen stukken. Thans wenschte hij mede te deelen dat er bericht van verhindering was ingekomen van den heer Westerhof. wethouder van onderwijo, met de verzekering d'at wij (het bestuur van D. E. S.) op de volste medewerking zijner- zijds kunnen rekenen. Tevens wenschte hij ons met de ingebruikneming van deze speel plaats veel succes. Ook meer dan dit wenschte spreker te melden, hij meende dat er oogenblikken wa ren dat niet alleen de voorzitter moest spre ken, doch dat't wel eens noodig was dat an- deren't woord voerden. Als we, zoo ging de secretaris verder, na het afdoen van onze huishoudelijke zaken, soms nog eens een huis- en tuinpraatje hadden, dan bemerkte hij dat dc heer Schouten, voorzitter van D. E. S., oersterk was en spreker was gewcon veel dingen met elkander te vergelijken, zoo ook in de voorzitter met betrekking tot de speel plaats had hij gezien dat Schouten niet alleen in zijn lichaamskracht sterk was, maar in zijn willen, in zijn doen, handelen en optreden dc zelfde sterkte had als in zijn spierenhij kon dus ook niet nalaten van af deze plaats na mens het bestuur van D. E. S. hulde te bren gen aan dezen voorzitter en sprak de wensch uit, dat het den heer Schouten nog lang ge geven mocht worden op dezelfde wijze en met dezelfde sterkte voort te gaan in het be long der leden van D. E. S. Tel kens na de verschiilende sprekers gaf het muziekgezelschap fanfares. H 't verdere van den avond werd d'oorge- bracht met kinderspelen, terwijl ze verder nu en dan werden getracteerd. We gelooven zeer zeker, d'at en het be stuur van D. E. S. en de buurtcommissie met genoegeo op dezen middag kan terug- zien. Wat ons verwonderde was wel dit: dat er ouders waren, welke geen lid van D. E. S. of begunstigers waren van de speelplaats, toch hun kinderen er tusschen zetten, ja zelfs nog een grooten mond gaven, omdat hun kinderen niets kregen. Ons dun-kt, d'at, wenscht de burgerij van Alkmaar meerdere speelplaatsen in de stad op andere wijken, dat ze dan moeten mede werken. Cfemeng-d nieuws. 77ste ALGEM. VERGADERING M A ATSCH AP PIJ V. GENE E SKUiN'ST. Gister werd in de groote zaal van de So- cieteit Harmonie (Doelen) te Rotterdam de 77ste algemeene vergadering der Nederland- sche Maatschappij tot bevordering der Ge- neeskunst gehoudlen onder voorzitterschap van dr. L. C. Korsbergen uit Haarlem. Als officieele gasten hadden aan de hoof dbe- stuurstafel plaats genomen zijne ex den mi nister van arbeid, handel en nijverheid Prof, dr. J. R. Slotemaker de Bruine, de directeur- generaal van de Volksgezond'heid mr. L. Lietaert Peerholte en de burgemeester vaip Rotterdam mr. Wytema. De voorzitter opende de vergadering met de tradltioneele rede. Ditmaal had hij als onderwerp gekozen: „Over het bestaansrecht en de beteekenis van den huisarts". Hij gaf wenken ter bevordering van een goede samenwerking tusschen huisartsen en specialisten, waarschuwingen tegen twee- dracht en misbruiken, pleidooi voor de een- heid van de Maatschappij voor Geneeskunst. Daarna volgde de verwelkoming van de officieele gasten en werd een toespraak ge- houden door minister Slotemaker de Bruine. Deze zal gaarne samenwerken met de Maat schappij en ook de tot standkoming van het wetsontwerp op de geneeskundige recht- spraak bevorderen. Vervolgens ging men over tot huishoude lijke bezigheden. Besproken werd o.a. de „Haagsche strijd en de goede resultaten en vooruitzichten van de onderhandelingen met de Rijksverzekeringsbank. Krachtige protesten werden geuit tegen het door de Maatschappij gesloten contract met de R. V. S. over het administreeren van ziekenfondsen en tegen den gang van zaken met betrekking tot de pensioenkeuringen. Met 74 tegen 49 stemimen werd een motie van Rotterdam c.s. aangenomen om de over- eenkomst met de R. V. S. te beeindigen. Inzake de middenstandsziekteverzekering werd het hoofdbestuur diligent verklaard. Het vraagstuk zal spoedig in de afdeelingcn behandeld worden. Bij de hoofdbestuursverkiezing werd dr. Burgerhout uit Rotterdam gekozen in de va- cature van dr. Kersbergen. Daarna werden het hoofdbestuur en de af- gevaardigden ontvangen ten stadhuize. Met den burgemeester waren in de groote burgerzaal ter begroeting aanwezig wethou der mr. A. de Jong, de raadsleden dr. Kleij- pool, dr. Reeser, mevr. Brauns-Hofman, als- mede mr. A. Th. PeTfer, administrateur ten stadhuize, chef van den dienst van d-en bur gemeester. De burgemeester sprak de gasten toe. De voorzitter van de Maatschappij, dr. Kersbergen, beantwoordde de welkomstrede van den burgemeester DR. VAN B'LA'NK'ENSTEIN TEGEN PROF. GERRETSON. Dr. M. van Blankenstein heeft thans, naar de N. R. Ct. meldt, een civiele actie in- gesteld tegen prof. dr. Gerretson, naar aan- leiding van de door dezen in de Telegraaf van 6 Juni en de Nieuwe Roterd. Crt. van 18 Juni gepubliceerde artikelen, door welke ar- tikelen dr. van Blankenstein zich beleedigd gevoelt. Prof. Gerretson is gedagvaard tegen 16 dezer voor de Haagsche rechtbank. De ingestelde vordering is gegrond op art. 1408 Burgerlijk Wetboek, volgens welk artikel „de burgelijke rechtsvordering terzake van beleediging strekt tot vergoeding van de schade en tot weering van het nadeel in eer en goeden naam geleden". „De rechter zal", zoo luidt het artikel verder, „bij d-e waardee- ring daarvan letten op het meer grove van de beleediging, benevens op de hoedanigheid den stand en de fortuin der v/ederzijdsche partijen en op de omstandigheden." WERKGEVERS IN HET - BAKKERSBEDRIJF. In de verleden week gehouden jaarlijksche algemeene ledenvergadering der Nederlan-d sche Vereeniging van werkgevers in het bak kersbedrijf zijn verschiilende hoofdbestuursle- den herkozen. De secretaris der vreeniging, de heer W. J van der Meer, bracht het jaarverslag uit. waarin hij o.m. wees op de nadelen, welke het grootbedrijf nog steeds ondervindt tengevol- ge van de in de Arbeidswet opgenomen rege- ling van den nachtarbeid in broodbakkerij. BROEDERTWIST. Zondagmiddag kregen de 15-jarige smid- leerling G. K. en zijn 19-jarige broer A. K in de ouderlijke woning aan den Nieuw Ter- bergschen Weg te Rotterdam twist over een aquarium. De jongste had eenige snoekjes in het vischglas gedaan, waarin al andere visschen zaten, en weld'ra hadden de snoekjes de overige visschen verslonden. A. K. was hierover kwaad geworden en had de snoekjes uit het aquarium gehaald en aan de-poes ge geven. Een derde broer wilde den twist bij- leggen en gaf den jongste eenige klappen E)e jongste droop huilend af, maar kwam ee nige oogenblikken later met een broodmes te rug. Hiermee gaf hij A. K. een levensgevaar- lijken steek in den buik. A. K. is in het zie- kenhuis aan den Bergweg ter verpleging op genomen. Zijn toestand is ernstig. G. K. is aangehouden en opgesloten. VERDRONKEN. Bij het baden in zee is te Cadzand, Zondag namiddag een jongeling verdronken. Door den sterken stroom bij eb kon men den bader geen hulp verleenen. Zaterdagavond is de 12-jarige Fr. v. Ier- land, uit de Hoeksche straat te Tilburg, bij het baden in Baksvem verdronken. Van de Alps Maru, het op de plaat van Boomke beneden Antwerpen gestrande en middendoor gebroken Japansche stoomschip, is tijdens het bergingswerk bij nacht een deel van den achtersteven geheel losgeraakt en in de Schelde geploft. Twee arbeiders: Jacob Pols, 28 jaar, uit Maassluis, en Jozel Pau- wels ook 28 jaar, uit Kieldrecht, zijn daarbij verdronken. Een duiker, die zich onder water bevond, en wiens luchtbuis werd afgerukt, wist levend de oppervlakte te bereiken en kon worden gered. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN ZWITSERLAND. De correspondent der N. R. Crt. in Zwit- serland meldt: Zaterdagavond zijn de Koningin en Prin- ses Juliana van haar uitstapje naar Grindel- wald en Lauterbrunnen in het hotel Regina Palace te Sint Beatenberg teruggekomen. De hooge gasten bleven Zondag in de onmiddel- gaan, het kan zijn, dat hij een paar niet me- detelt, liggen er 179 zakken goud, elk met Alva's wapen verzegeld en bevattende 20000 kronen en ongeveer 400000 Spaansche daal- ders, in 250 zakken geborgen. Bovendien vindt Chester er een ijzeren geldkistje, dat hij niet opent, doch dat waarschijnlijk juweelen, gouden kostbaarheden enz. bevat. Hij laat Corker,ter bewaking achter en beveelt, dat iedere man zooveel zakken als hij kan naar den kelder onder het huis zal brengen en daarmede tot zijn terugkomst door zal gaan. Intusschen zet hij vier zwaargewapende man nen op post bij de deur met bevel om het huis tegen elken onverwachten aanval te verdedi- gen. Met versnelden pas en opgewonden suelt hij daarop naar het kantoor van Vol- cker en stormt bij den koopman binnen. Daar hij niet zoo bijzonder lang is weggebleven is het eerste woord van dezen: Zeker niets van aan, een grap!" „Jawel, een gra-p van vijf milliqen!" „Hel en duivel! Vijf millioen! God zegene je, beste kerel. Laten wij het onmiddlellijk weghalen!" „Neen, niemand heeft er iets van ge- merkt," zegt Guy met iets spottends in zijn toon, „en dus zou dat thans gevaarlijk zijn." Maar Volcker heeft nu evenveel verlangen om Alva's schat te zien als hij te voren be- vr-eesd -was om in de buurt er van te komen en hij vergezelt Guy naar het huis van seno- ra Sebastian. „Laat ik nu verder voor alles zorgen," op- pert hij. „Ik zal het geld weg laten halen. Elke daalder zal u verantwoord worden. Daar sta ik met mijn koopmanseer voor u in." „De eer van een koopman is voor mij vol- doende waarborg," antwoordt Chester. Maar zooals wij vrijbuiters gewoon zijn, heb ik aan Corker o-pugedragen elken zak te controlee- ren en al het geld naar dfe „Esperanza" te brengen. We zullen het te Vlissingen verd-ee- jen. Maar zorgt u voor het weghalen. Dat is beter aan u dan aan mij toevertrouwd." Werk-elijk gaat Volcker ook geheel in dfe zaak op. terwijl Guy slechts met zijn halve hart er bij is, het beste deel is te Sandvliet, bij Alva's dochter. Aldus is de zaak geregeld; de mannen ipoeten in den loop van den nacht al het goud naar den kelder transporteeren. Daarop wor den de deuren van het gewelf alle weer ge sloten en overdag zal Volcker de schatten aan boord van de „Esperanza" laten brengen onder den schijn, dat het't beddegoed van de matrozen is. Als koopman kan hij zulks doen zonder argwaan te wekkeu. Den volgenden nacht zal een andere ploeg mannen het zil- ver uit het gewelf weghalen en in den kelder deponeeren om het overdag op dezelfdfe wijze aan boord te brengen tegelijk met de kist met juweelen. „Als we eenmaal het goud aan boord heb ben, dan is het grootste deel van den buit binnen," zegt Volcker. „Ondertuss- hen kan i ik dan beginnen om de „Esperanza" yan een 1 Iijke nabijheid van St. Beatenberg. Bij heer lijk zonnig weer maakte de Koningin met de Prinses een wandeling door de bosschen naar Gemmialphorn. Prinses Juliana ging's mor- gens ter kerke in de dorpskerk te Sint Beaten berg verwacht. REIS NEDERLANDSCH OEFENINGS- ESKADER. Men meldt r.an het Haagsche Aneta-kanr toor: t Het Nederlandsche oefenings-eskadcr onder bevel van vice-admiraal C. Fock, dat 3 Juli j.l. des ochtends te Gothenborg is binmenge- loopen, is daar verwelkomd door een gedeelte van de Zweedsche vloot. In de haven lagen de Zweedsche pantserschepen Mamligheten en Tapperheten, van hun bezoek aan Neder- land teruggekeerd, een flottieltje van 3 torpe- dob-ooten met het moederschip Philander en 6 onderzeebcoten met het moederschip Blen- da. De ontvangst was zeer hartelijk. 's Avonds werden de feestelijkheden inge- zet met een maaltijd in Fradgards Fazerin- gen aangebooen door het gemeentebestuur, waar de admiraal met 39 officieren van het Nederlandsche en vele officieren van het Zweedsche eskader aanzaten. Na afloop werd in de fraaie danszaal van net restau rant tot diep m den nacht gedanst. Den 4den Juli was er een at home aan boord van de Manhgheten. Den 5den Juli worden er uitstapjes gemaakt in de stad en is er een maaltijd aan boord van laatstgenoemd schip Den 6den Juli biedf de Nederlandsche consul een maaltijd aan. Woensdag zijn er een noenmaa! en een at home aan boord van het vlaggeschip Tromp Iedereen van het oefenings-eskadeT heeft vriien toegang tot allerlei publieke vermake- lijkheden; ieder van de geheele bemann-ing krijgt een kaart, waarop in Tivoli kosteloos een versnapermg kan worden gebruikt. Op reis van Kiel naar Gothenborg was het weer zeer fraai en op het bij uitstek voor oefeningen geschikte zeegebied werden ge combineerde aanvals- en lanceeroefeningen van onderzeeboote-n en torpedc booten ge maakt. Nabii Helsingborg. bij den Noorduitgang van de Sond, lagen twee Zweedsche panser schepen van het type Sverige ten anker waarvan eer de schout-bii-nacbtsvtag voerde De gebruikelijke saluutschoten werden ge- wisseld. UIT DE DIERENWERELD Op de boerderij van den heer Den Hartog Jager t-e Herveld worden drie noederlooze jonge katjes grootgebracht door een 'dp, die zich over de hulpelooze poesjes heeft ont fermd. De zwarte katjes vinden or.der de vleugels van de witte elghorn een veilige schui'lpl lats. Het is aardig om te z-'en, hoe de katies de kip voortdurend volgen en naar haar tokkende stem luisteren. BRAND. Zondagavond heeft brand gewoed in het hoedenmagazijn van de firma Ferre de Jongh aan de Hoogstraat te Schiedam. Een paska mer brandde geheel uii. De bewoners zijn door een opengeschoven raam naar buiten gebrachi. De brand is ontstaan, nadat een der be wo ners met een petroleumlamp kleeren uit een kast heeft gehaald. Om 1 uur gisternacht was de brandweer het vuur meester. Verzekering dekt de schade. VECHTPARTIJ. Te Rotterdam is, naar de N. R Ct. meldt, aangeho-uden de stoker L. T. van het stoom schip Abaris, liggende in de Waalhaven, welke stoker bij een ruzie in een cafe aan den Schiedamschen dijk de 32-jarige buffetjuf- frouw J. B. met een bierglas gegooid heeft. Bovendien heeft hij een spiegel vernield, De buffetjuffrouw heeft, om zich te verdedigen, T. eveneens met een bierglas gegooid, waar- door hij een bloedende hoofdwond kreeg. De man is in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden en daarna op een politiebureau opgesloten. BRAND. Zondagavond ruim 11 uur is brand uitge- broken in de kruidenierswinkel van den heer C. Bongers, in de Kerkbuurt hoek Watermo- lenipad te Westzaan. De brand liet zich ern stig aanzien, temeer daar er veel brandbaar materiaal in den winkel aanwezig was. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, vreesde voor uitbreiding, daar de belendende perceelen eveneens van hout zijn opgetrok- ken. Door krachtdadig optreden wist zij ech ter uitbreiding te voorkomen. De brand is ontstaan door het omvallen van een petroleumlampje, dat in d-e nabijheid van een vat petroleum stond. DE VERGANE TERSCHELLINGER LOODSSCHOENER. Het nad-ere onderzoek naar den verganen loodsschoener van Terschelling heeft tot no toe geen resultaten opgeleverd. Het wor evenwel voortgezet. lading te voorzien, zoodat er volkomen aan- nemelijke reden zal zijn om het schip van Antwerpen te laten vertrekken." „Dat is van een koopmansstandpunt goed geregeld," zegt Chester. Hij geeft nu aan Corker order om als het' goud aan boord komt, dit op te bergen onder de kajuit in de ruimte, waar de gesmokkelde haakbussen waren verstopt bij hun vorig bezoek aan Antwerpen. Als hij vertrekt, kijkt hij op zijn horloge, maar schrikt op: „Bij den hemel, acht uur! Ik kan niet meer door de stads- poorten gaan en zal me dus niet aan de af- spraak kunnen ho-uden!" „Zoo! Zouden we weer naar Sandvliet willen?" vraagt de koopman grinnikend. Ja." „Dat vermoedde ik wel. Nu, ik kan u wel door de poort helpen. De S-paansche bezet- ting houdt niet meer de wacht bij de poor- ten. Onze burgerwacht betrekt thans de wacht. Luitenant Karloo, aan de hoofdpoort, behoort tot mijn vrienden. Ik ga met u mede." Bij de stadspoort heeft Guy niet veel last, dank zij de voorspraak van Volckers De Spaansche bezetting van Antwerpen is der- mate ingekrompen, doordat telkens detache- menten naar Holland zijn ontboden, dat zt slechts reikt voor de bezetting en bewaking van de citadel. Deze beheerscht de stad. en kan elke poging tot opstand onderdrukken, maar de bewaking der stad is geheel aan de poofters overgelaten. DE AMERIKAANSCHE WEEK. ~!'1 Gisterochtend is te Leiden de Nederland sche Week voor Amerikaansche studenten, be- gonnen. Eenigen tijd was men reeds druk doende geweest om deze week voor te berei- den, waaraan door den secretaris van de Ne derlandsche Amerikaansche Fundatie, prof W. Martin, door dr. C. A. Crommelin, adj. directeur van het natuurkundig laboratorium te Leiden en door den heer A. W. Frenfzen, voorzitter van de Vereeniging voor Vreemdfe- lingenverkeer te Leiden een werkzaam aan- deel is genomen. Het is thans de tweede keer, dat de Neder- landsch-Amerikaansche Fundatie een dusda- nige week in ons land organiseert, de eerste juist twee jaar geleden. Er zijn dit keer ruim dertig studenten en professoren uit Amerika tot ons gekomen, die van Leiden uit, waar zij alien bij particulieren zijn ondergebracht, verschiilende tochtjes zul len maken. Maar al geeft het welverzorgd programma veel gelegenheid tot ontspanning en afwisse- ling op verschillend gebied, het hoofddoel van dit overzeesch bezoek is om kennis te maken met wat de Leidsche Universiteit presteert, vooral dit keer aanschouwelijk voor te stellen in het natuurkundig laboratorium. Geleerden als prof. Lorentz, prof. De Haas, prof. Keesom, prof. Einthoven, prof. Van der Hoeve, prof. Ehrenfest, dr. Crom melin en dr. Van Seters verklaarden zioh be- reid colleges aan de gasten te geven; het gemeentebestuur van Leiden verklaarde er prijs op te stellen het Amerikaansch gezel- schap officieel ten stadhuize te ontvangen. Groote bedrijvigheid heerschte, naar de N. R. Crt. meldt gisterochtend vroeg reeds, op de Groote pers (de hall) van het anders zoo voornaam-rustig oud stadhuis te Leiden, waar de gasten bijeen kwamen om de noodige inlichtingen betreffende hun verblijf in ont vangst te nemen. Aanhet station, in het gebouwtje van de Ver. voor Vreemdelir.genverkeer, v as door de ze vereeniging een bureau tot ontvangst ge- opend, waar de heer E W Wichers-Rollan- det, Jrestuurslid van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer zitting hield. Daar werd den bezoekers medegedeeld van welke families zij deze week de welkome gasten zul len zijn en werden zij naar het stadhuis ver- wezen. Ten stadhuize. Begroeting van den burgemeester. Nadat alien zich in de kamer van B. en W. verzameld hadden; nam de voorzitter van de Nederlandsch Amerikaansche Fundatie, de heer W. Westerman, het woord om met een kort woord de Amerikaansche gasten aan het gemeentebestuur van Leiden voor te stellen. Jhr. de Gijselaar, zoo sprak de heer Wester man, is niet alleen burgemeester van Leiden, maar ook president curator van de Leidsche universiteit, en tevens de meest populaire bur gemeester die er bestaat. (Langdurig ap- plaus). Hierna sprak jhr. de Gijselaar een begroe- tingsrede uit: Daarna volgden redevoeringen van den rector magnificus en van prof. dr. H. A. Lo rentz over Natuurkunde in de Nieuwe en Ou de Wereld. Vervolgens begaf men zich naar de Studen ten Societeit Minerva op de Breestraat, waar het noenmaal, aangeboden door de Neder- landsch-Amerikaansche Fundatie, gebruikt werd. Van het station vertrok het gezelschap pei electrische tram naar den Haag, waar ten huize van den Amerikaanschen gezant aan het Lange Voorhout een thee werd aangebo den. Daarna werd de terugreis naar Leiden aanvaard. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ TER BEVORDERING DER PHARMACIE. Gistermiddag om twee uur is in de groote zaal van de Diargaarde te 's-Gravenhage de 75ste algemeene vergadering van de Neder landsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie door den voorzitter, dr. J. J. Hofman, geopend met het uitspreken van een rede. Gistermiddag om 2 uur heeft de voorzitter, dr. J. J. Hofman, de 75ste algemeene verga dering geopend. Aanwezig waren o.a. prof, dr. J R. Slotemaker de Bruine, minister van arbeid, handel en nijverheid, mr. L. Liataert Peerbolte, directeur-generaal van de volksge- zendheid, mr. J. A. N. Patijn, burgemeester van's Gravenhagt, dr. N M. Josephus Jitta, voorzitter van den gezondheidsraad, en een groot aantal afgevaardigden. Prof. Slotemaker de Bruine dankte dem voorzitter voor de waardeerende woorden tot hem gericht. Hij vindt het een voorrecht hier aanwezig te mogen zijn, te meer waar deze bijeenkomst in het teeken van een feestverga- dering staat. Volgens mededeelingen van den voorzitter was de toestand van de pharmaceu- Met vreugde bedenkt Guy, dat dit het hem gemakkelijker zal maken om het goud door de poorten naar zijn schip te vervoeren, daai onder de burgerwacht niet zoo'n gestrenge discipline heerschj als onder Alva's vetera- nen. Met een verlicht hart laat Guy zici dus weer de Schelde afzakken tot de aanleg- plaats bij Sandvliet, en hij zegt in zichzel- ven: „Nu ik de hand heb gelegd op de bruid- schat der dochter, komt de beurt aan juf- frouw Hermoine zelve." HOOFDSTUK XX. Voder komt terug! Ik zeg het hem! „Het is al over tienen, maar beter laat dai nooit," denkt Guy, als hij de aanlegplaats bereikt, de trappen opsnelt en ijlings over het paadije naar Sandvliet snelt. „Bij Joost' ze is intusschen nog niet naar bed," zegt hij lachend, als hij ziet, dat de vertrekken, waar Hermoine hem tevoren heeft ontvangen, nog del verlicht zijn. Hij laat den bronzen klop- per op de deur vallen en deze wordt onmid- dellij-k geopend door Alida, die hem blijkbaar heeft staan opwachten. Ze fl-uistert hem haastig toe: „Hare Excellentissima wach-i u." „Is zij alleen?" „Ja, senor coronel." Hij schuift de gordijnen op zijde en treedi binnen, betooverd door de schoonheid, welt, hij voor zich ziet. (Wordt vervojgd). i i-

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5