DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No; 163 Honderd aeht en twintigste Jaargang 1926. Uxmnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden tZ.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaaUrnJmtc. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. vJl Herzns. Coster Zoon, Voor dam C9, TeL Administr. No. 3. Redactie No. 33. WOENSDAG Buitenland. U JDLI Gemengd Nienws Dit nummer besfaat uit 2 bladen. Direct ear: G. fL KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. HET ACCOORD TUSSCHEN FRANKRIJK EN ENGELAND. Churchill, de Kanselier der Schatkist, deelde gistermiddag in het Lagerhuis mede, dat een volledige overeenkomst, welke niet al- leen de Fransche oorlogsschuld betreft, maar feitelijk alle nog niet geregelde rekeningen ^usschen Engeand en Frankrijk, door Caillaux en hem zelf is onderteekend. Hi] zeide, dat de overeenkomst in hoofdzaak de partieele over eenkomst bevestigt, welke in Aug. j.l. met Caillaux is gesloten, welke hierop neerkomt, dat de oorlogsschuld van Frankrijk aan Groot-Britannie zal worden opgelost in 62 annuiteiten van 12 A rrrillioen pond of de equivalente waarde daarvan. Er zijn nog verscheidene punten onafge- daan gebleven, waarvan sommige belangrijk zijn. Van de vaststelling van deze is de vorige partieele overeenkomst afhankelijk. Van deze punten is de z.g. waarborgclausule de voor- naamste. De Fransche regeering had eene clausule willen invoegen, volgens welke de voortdurende betaling der annuiteit aan Gr. Brittanie zou afhangen van de schadeloos- e telling en, door Frankrijk van Duitschland verkregen. „De regeering van Z. M. was van oordeel, dat de annuiteiten uitsluitend op het crediet van Frankrijk moeten berusten. De impasse, waarin men dienaangaande was ge- komen, was volkomen, sinds Caillaux hier het laatst was. Men kwam ten slotte overeen, dat er geen waarborg zou zijn in de overeenkomst zelf, maar dat er brieven zouden worden ge- wisseld tusschen de vertegenwoordigers der beide mogendheden, waarin duidelijk werd verklaard, dat in geval van een volkomen, of zecr ernstig in gebreke blijven van Duitsch land, waarvoor wij meenden, gene reden te hebben om te vreezen, Frankrijk gerechtigd zou zijn, te verzocken, de alsdan bestaande omstandigheden opnieuw te overwegen. Wij waren derhalVe in beginsel gebonden, in zulk een geval de zaak opnieuw te overwegen. Het zou ons evenwel vrii staan, contra-argumen- ten te berde brengen, b.v. de gelijktijdige echade, die wij zouden kunnen lijden door het niet betalen der Duitsche, schadeloosstellin- gen, terwijl onze verplichtingen tegenover de Vereenigde Staten bleven voortduren, en even- eens de kwestie, wat billijk zou zijn tusschen naties, die gedurende den oorlog verbonden zijn geweest, wanneer men de economische en financieele omstandigheden in aaiuner- king nam, waarin zij zich elk op dat tijdstip mochten bevinden. Het punt betreffende het opnieuw overwe gen der zaak was derhalve toegestaan. Het zou aan beide zijden vrij staan, het geval op zich zelf te bepleiten, en het resultaat derbe- spreking was niet vooraf beinvloed. De brie ven zouden in dien zin volgens hun feitelijken tekst worden bestudeerd." De overdracht-clausule houdt in, dat bij het verrichten der betalingen uitstel kan wor den verleend binnen redelijke grenzen bij eyenitueele koers-moeilijkhedfen, en men kwam hieromtrent tot overeenstemming op den grondslag der Fransche schuldregeling met de Vereenigde Staten. Er is nog een clausule, welke bepaalt, dat indien de Britsche ontvangsten uit de schade- loosstellingen te eeniger tijd mochten over- treffen wat wij hebben betaald aan de Ver eenigde Staten, dit surplus tusschen de ver- schillende geallieerde schuldenaars zal wor den verdeeld ter vermindering hunner toe- komstige schulden. Dit komt geheel overeen met de bepaling in de Italiaansche schuld regeling. Wij hebben ook niet gevraagd om de levering van obligates van zoodanige vorm, dat zij geschikt waren, om op de markten te worden gebracht. Het is waar, dat de Veree nigde Staten in al hunne overeenkomsten de bevoegdheid hebben verlangd zoodanige obli gates te verkrijgen, maar de behandeling van zulke obligaties zou in geen geval gemakke- lijk zijn, en daar wij nooit het voornemen heb ben gehad tot zulke operaties over te gaan, zag Churchill geen reden, om aan te dringen op eene bevoegdheid, welke de regeering niet van plan was aan te wenden. Er bleef toen nog slechts de kwestie van een moratorium over, of wat men noemt de ladder der stijgende betalingen, waardoor het totaal van 12 A millioen pond per jaar zou worden bereikt. Men is't eens geworden over deze schaal van betaling, welke zal loopen tot en met 1930, hetgeen geheel overeenkomt met hetgeen in Aug. j.l. aan Caillaux is voor- gesteld. De sommen, afgetrokken van deze eerste jaren zullen tegen lagere rente worden betaald in de larere jaren der overeenkomst. Op dien grondslag zullen de feitelijke annui teiten dit jaar 4 millioen pond, en daarna 6, 8 en 10 millioen bedragen, totdat in 1930 het cijfer van 12 A millioen is bereikt. De annui teiten van 12 A millioen zullen duren van 1930 tot 1956, en gedurende de laatste 31 ja ren stijgen tot 14 millioen. Aanvankelijk had Churchill op 1 Aug. voorgesteld, dat Frank rijk in 1925 een voorloopige betaling van 2 millioen zou verrichten. Dat jaar is thans voorbijgegaan en hij heeft niet getracht de overige treden der ladder te veranderen, zoo- als aanvankelijk is vcorgesteld Daar de over eenkomst evenwel eene volslagen regeling in- houdt van de nog openstaande rekeningen tusschen Groot-Brittannie en Frankrijk, wel ke uit den oorlog en het tijdperk na den oor log zijn voortgekomen, zal de som van 2 mil lioen, welke zich thans reeds te Londen be- vindt, aan de schatkist kunnen worden afge- dragen, waardoor de ontvani'sien dit jaar van 4 tot 6 millioen zullen stijgen. De kwestie van het goud, hetwelk naar dit land was overgebracht gedurende den oorlog, is op de volgende wijze geregeld. Frankrijk zal ons buiten deze schuldregeling de som van 53 A millioen pond schuldig blijven als niet rentedragende schuld. Wij zullen Frank rijk blijven crediteeren voor 53 A millioen van het goud, eveneens als niet rente-dragende schuld, en eene toekomstige regeling van den toestand moet aan eene overeenkomst tuschen de beide regeeringen worden overgelaten. Tegelijk met de regeling van deze zaken zijn met de Fransche regeering afzonderlijke schikkingen gemaakt ten aanzien van de Britsche onderdanen of handelslieden in Frankrijk, wier eigendommen door den vijand of door de strijdende legers schade hadden geleden. De Britsche regeering heeft altijd be- weerd, dat hare onderdanen in Frankrijk, die belastingen betalen, gerechtigd moeten zijn, dezelfde schadeloosstellingen te ontvangen, als door de Fransche wet voor Fransche on derdanen zijn vastgesteld. De Fransche re geering heeft beloofd deze personen op dezelf de wijze als hare eigen onderdanen te behan- delen, en in dit land schade hebben geleden. De Kanselier gaf ten slotte de hoop te kennen, dat algemeene goedkeuring niet zal worden onthouden aan deze regeling der moeilijke en ingewikkelde kwestie van de oor- logsschulden. De regeering is van meening, dat zij de meest practische oplossing inhoudt, welke kon worden verkregen, en dat zij in overeenstemming is met de traditioneele poli- tiek van dit land ten aanzien van de schulden, die door de geallieerden voor de gemeenschap- pelijke zaak zijn aangegaan. DE FINANCIEELE TOESTAND IN BELGIe. Bij de Belgische Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarbij koning Albert werd ge- "machtigd om gedurende zes maanden alle maatregelen te nemen tot het herstel der fi- nancien, als: het aangaan van leeningen, het verkoopen van de goederen van den vijand, waar beslag op werd gelegd, teneinde de in- flatie te beperken en de kapitalen weer naar het land tedoen vloeien. De be las 6 n gen zou den op het tegenwoordige peil gehandhaafd moeten blijven. Verder moeten er maatrege len genomen worden tegen tendentieuze be- richten. In den loop van het debat deelde Jaspar mede, dat hij als stabilisatiecijfer het getal 150 had vastgesteld. De Kamer onderbrak haar besprekingen, om over de voorstellen in de afdeelingen te discussieeren. DE OPSTAND IN PERZIe. De militaire opstand in Perzisch Azer- beidsjan is klaarblijkelijk onderdrukt, meldt de Times. Gemeld wordt dat de rebellen 500 man telden, waarvan er 200 zijn doodgescho- ten. De overblijvenden zijn over de Turksche grens gevlucht. De opstand in Chorassan is van ernstiger aard en schijnt gericht te zijn tegen den com mandant van het Oosteijlke leger, dien men er'van verdenkt de legerfondsen te hebben misbruikt. De opstandige garnizoenen uit Boejnoerd en andere grensposten hebben, naar gemeld wordt, Koesjen bereikt en zijn op weg naar Mesjed. Het garnizoen van Mesjed wordt onbetrouwbaar geacht en trouw gebleven troepen wmrden daarheen gezonden uit Teheran. De handhaving van een streoge censuur maakt het moeilijk, be- trouwbare inlichtingen te verkrijgen. Zelfs de regeering schijnt niet goed ingelicht te zijn omtrent de situatie. Het bericlrt, dat de Toerkomannen zich bij den opstand hebben gevoegd, is nog met be- vestigd. DE BRITSCHE MIJNEN HEROPEND. Ofschoon alle Engelsche mijnen Maandag geopend waren en wachtten op den terugkeer van de mijnwerkers, die bereid zouden zijn, op basis van den 8-urendag aan den arbeid te gaan, zijn slechts zeer weinig arbeiders naar hun werk teruggekeerd. Alleen in Warwickshire werken thans 2500 man met inbegrip evenwel van 1300 safety-men, hetgeen zeggen wil, dat er 500 mijnwerkers meer arbeid en dan in de vorige week. Dit kleine aantal brengt natuurlijk geen verandering in de geheele situatie, terwijl men daarbij nog in aanmerking moet nemen, dat de w-orwaarden, die door de eigenaars in dat district aangeboden worden, een verhoo- ging van de loonen van April j.l. beteekenen, terwijl die voorwaarden tot einde Maart van het volgende jaar van kracht blijven. In Noord-Wales wordt gevreesd, dat de oude mijnen zullen moeten worden opgege- ven. In Northumberland is niemand naar het werk teruggekeerdDe Forest of Dean mijn werkers besloten in een groote vergadering, waaraan 2000 arbeiders deelnamen, de door de eigenaars aangeboden voorwaarden te verwerpen en te bhjven vasthouden aan de corspronkelijke eischen van dezelfde uren en loonen als voor het conflict, en geen distrids- cvereenkomst te aanvaarden. Het parlementslid Purcell zeide voordat dit besluit genomen werd, dat de algemeene sta king van dit jaar zeker niet de laatste in En- geland was geweest. Hij zou graag zien dat de mijnwerkers uit alle districten een groote demonstrate iu Londen hidden. De mijnwerkers-executieve zal vermoedelijk deze week vergaderen, maar of er een gedele- geerden-conferentie wordt gehouden, hangt af van den loop der gebeurtenissen. De voorzitter der mijnwerkers-federatie, Herbert Smith, sprak Maandag opnieuw over de mogelijkheid, dat de mijnwerkers ten slotte loons vermindering zullen aanvaarden. Zijn woorden waren zeer vaag, doch Smith was volstrekt niet vaag toen hij het had over den werktijd. Hij is volkomen gekant tegen een verlenging van den werktijd en zeide, dat bij liever als leider der mijnwerkers zou af- treden dan zijn naam zetten onder een acht- uren-overeenkomst. Hij verwierp niet zonder meer het rapport der ccmmissie-Samuel, doch meende, dat dit punt voor punt moet worden onderzocht. Resumeerende kan men zeggen, dat tot dus- ver geen enkele verandering te constateeren valt. FRANiSCHE SUCCESSEN IN M AROKKO. De Fransche troepen in Marokko zijn een verdere operatie begonnen in het nog niet on- derworpen gebied in de midden-Atlas ten zui- den van Taza. De aanval is gericht tegen den Djebel Boeiblifi. Moorsche hulptroepen en een detachement Fransche troepen hebben het dorp Tankrarant in den djebel Tanoet ge nomen, die zich bevindt op een hoogte van meer dan 1900 M. Enkele plaatselijke stam- men zullen zich, naar men verwacht, overge- ven. Deze operaties zijn een voorbereiding voor aanvallen op grootere schaal. DE FRANSCH-ENGELSCHE BESPREKINGEN. Volgens Havas zou de Fransch-Engelsche financieele overeenkomst voorzien in een her- ziening van het gesloten accoord in geval Duitschland minder zou betalen dan Frank rijk aan Engeland verschuldigd is. De over eenkomst zou voorts drie categorieen van stortingen inhouden, waarvan de eersten een moratorium zouden genieten De „clause de transport" zou gelijkluidend zijn aan die in het Britsch-Italiaansch accoord, en Engeland zou er in toestemmen Frankrijk te crediteeren voor het gedeelte van het surplus, dat Enge land eventueel van de geallieerden en van Duitschland zou ontvangen. Wat de kwestie van het goud betreft, zoo zou Frankrijk de bevoegdheid verlangen het onderpand aan Engeland van 77 A millioen, waarvan het op het oogenblik 24 millioen heeft terug gekergen, wederom terug te ont vangen, hetgeen een aanzien! ijk bezit voor Frankrijk beteekent. Anderzijds zal de Fran sche schuld niet worden „gecommerciali- ceerd." BRITSCHE PERSSTEMMEN. De liberale pers is tot op zekere hoogte te- vreden met de regeling der Fransche schuld. Weliswaar wordt het bedrag zeer laag ge acht, doch men wil deze zaak niet eenvoudig commercieel beschouwen. Schuld of geen schuld, zegt de „Daily News," wanneer wij het verhelpen kunnen is het niet in ons be- lang, Frankrijk maar steeds verder te zien zinken naar een staatsbankroet. Een einde te maken aan de verwarring en den chaos, wel ke veroorzaakt worden door de ineenstorting van den frank en al de Internationale gevol- gen daarvan, zoude onzen handel waarschijn- lijk zeer vele millioenen waard zijn. De „Manch. Guardian" maakt eveneens melding van de ontsteltenis in Londensche fi nancieele kringen over den spoed, waarmede de frank daalt, Montague Norman is derhal ve gedurende de laatste twee weken in onder- handeling geweest met Fransche bankiers en men verwacht, dat thans onverwijld door de Bank van Engeland aan de Bank van Frank rijk crediiefen verleend zullen worden. HET HERSTEL VAN DEN BELGISCHEN FRANC. De Britsche regeering richt een manifest tot het land, waarin zij zegt vastbesloten te zijn alles in het werk te stellen om haar po- gingen in het belang van het financieel her stel en de stabilisatie van den franc te doen slagen Zij waarschuwt de Belgische staatsburgers tegen de noodlottige gevolgen eener vermin dering van het nationaal vertrouwen op dit tijetetip. Er is geen enkele innerlijke oorzaak voor de daling der valuta en voor de buiten- sporige fluctuaties op de wisselmarkt. Ten koste van de zwaarste offers heeft het Belgische volk zijn begrooting in even- wicht gebracht. Het komt zijn buitenlandsche verplichtingen na. Het aarzeldte niet met een fiscale krachtsinspanning, welke zonder pre cedent is, de bedreiging van zijn vlotende schuld te bezweren, en dank zij deze poging is het werk van het financieel herstel op den goeden weg. Het kan slechts in gevaar wor den gebracnt door onbezonnen daden, zooals aankoopen van buitenlandsche valuta, welke, zonder den koopers werkelijk voordeel op te leveren, voor iedereen het gevaar doen ont- staan, dat de crisis nog verergert, welke wel pijnlijk, maar daarvan is de regeering overtuigd van voorbijgaanden aard is. Tien jaar geleden, toen de conjunctuur on- eindig veel ernstiger was, is Belgie gered door de flinkheid, de koelbloedigheid, de zelf- verloochening van zijn bevolking. Thans, evenals toen, meent die regeering te mogen rekenen op deze groote deugden om, met me- dewerking van alien, het werk van het her stel des lands te voltooien. VOLMAAKTE RUST IN BULGARIJE. Het Bulg. Tel. Ag. publiceert de volgende nota: De reis van koning Boris heeft als voor- wendsel gediend om fantastische geruchten over den toestand in Bulgarije te verspreiden De vorst doet een ontspanningsreis. Alle an dere lezingen betreffende de motieven der reis zijn van alle waarheid ontbloot. Het feit zelf, dat de koning een reis onder- neemt, wijst voldoende op de overtuiging van den vorst, dat de binnenlandsche toestand al le waaiborgen van veiligheid biedt en dat niets deze in gevaar kan brengen. DE REVOLUTIONNA1RE BEWEGING IN PORTUGAL. De Portugeesche minister van Marine deeit mee, dat de kruiser, waarop generaal Gomez zich bevindt, zijn reis op normale wijze ver- volgt. In het geheele land heerscht rust. AANSLAG OP EEN MUNITIE-DEPOT. Naar de „Bezatam" meldt, werd een aan- slag op het munitie-depot Wi Kowity bij Kra- kau ontdekt. De wacht werd tijdig gealar- meerd. De daders werden met revolverschoten ontvangen. Een van hen werd gedood, een ander zwaar gewond en de der de ongewond gearresteerd. DE FRANSGH-SPAANSCHE OVER EENKOMST GETEEKEND. Briand en Primo de Rivera hebben gister- middag 12 uur het Marokkaansch accoord geteekend. Abd el Krim zal op het eiland Reunion worden geinterneerd. DE ONGELUKKEN OP DE AVUS- BAAN TE BERLIJN. Gister hebben de politic, het O. M. en eeni- ge auto-deskundigen een onderzoek ingesteld naar de toestanden op de Avusbaan te Ber- lijn. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat er geen wedstrijden meer mogen worden gehou den, indien er geen verbeteringen in verschil- lende opzichten zijn aangebracht. SOCIALISTISCHE AANKLACHT TEGEN HET KABINET-RAMEK. De Oostenrijksche soc.-democraten hebben in het parlement het in staat Van beschuldi- ging stellen geeischt van het geheele kabinet- Ramek, zulks wegens schending van de grondwet, omdat zonder de bij de grendwet vereischte toestemming een bedrag van 60 millioen schilling uit de openbare kas ter be- schikking is gesteld van de Centrale Bank. OOMMUNISTENJACHT IN ITALIe. Volgens de bladen te Rome heeft de politic huiszoeking gedaan in een geheim bureau der ccmmunistische partij, dat een oproerige pro paganda voerde in midden-Italie. Er werden heel wat documenten gevonden, ledenlijsten der partij, propaganda-litteratuur. Verschei dene arrestaties hebben plaats gehad. DE RELLETJES TE BERLIJN. Met betrekking tot de relletjes welke zich op een arbeidsbeurs in het Noorden van Ber- lijn hebben afgespeeld, wordt nog het vol gende gemeld: Een groot aantal werkzoekenden stond op inschrijving te wachten. Door de hitte viel een arbeidersvrouw flauw. Spoedig volgden er meer, hetgeen ten gevolge had, dat onder de werkzoekenden groote opwinding ontstond. Toen een kapitein der politiek warn zien, of er maatregelen moesten worden genomen, werd hij door een aantal jeugdige werkzoe kenden anagevallen en ernstig gewond. Dit was blijkbaar het sein voor de andere werk zoekenden, die het lokaal bestormden, waarin de kapitein zich had terggetrokken. Zij sloe- gen de vensters stuk. Eenige ambtenaressen, die zich in het gebouw bevonden, werden door de menigte aamgevallen en gemolesteerd. De poolitie was gedwongen, de straten met den guinmistok te doen ontruimen. Twaalf personen werden hierbij gewond; er hadden vijf arrestaties plaats wegens verzet tegen de politie. Tot laat in den avond werd door de politie in de omgeving van het gebouw gepa- trouilleerd. Deze onlusten vielen wellicht geheel toevallig samen met een reeks communisti- sche betoogingen, die de geheele week zullen duren. Er werd gedemonstreerd tegen de ver- schillende politieke veroordeelingen van ar beiders en tegen den „voorgenomen justitiee- len moord" op den Hongaarschen communist Rakosy. Dit proces heeft, zooals men weet, voor de rechtbank te Boedapest plaats. Een afdeeling communisten trok in optocht naar het Hongaarsche gezantschap, met een trans- parant, welke het opschrift droeg: „De Hon gaarsche beulenjustitie richt 61 galgen op voor de Hongaarsche revolutionnairen". INDUSTRIEEL VLAAMSCH. De ,,Standaard;' geeft het volgend staaltje van „industrieel Vlaamsch". een brief van een fabriek uit Vaulx bij Doornik die haar waren aanprijst: „Mijnheer, „Hoog hoedanigheid en laag prijs! Voor u aangenaam zijn, wij hebben die kracht om- loop uitvoeren. Gij bekent het waarde van on ze kalken en cementen, maar gij weten mis- schien niet dat wij leveren ook cementtegels. Niets van ongemeen aan dat zal gij zeggen! Vergiffenis!maar laat ons u zeggen waarom wij zijn edels van onze cementtegels. „Ten eerste, de zorgen gebrengen aan de bepaalde hoeveelheden bevestigen hetzelfde tegenstand van den eerste aan den laatste ce- menttegel, daarna, voor de kolorieten de beste kleuren zijn gebruiken en hunne inlegging is diep. „Gelooft ons, gij zal vreugd hebben aan i£ te leggen en uwe clienten zullen kunnen uwe keur prijzen. „Beloonent die poging die voor u gedaan is, aan ons inderhaast een ordre van beproe- ving. Gij zal voldaan zijn gelijk onze clien ten." ONDRAGELIJKE HITTE TE LONDEN. Op^den naar men meende heetste dag van het jaar (Maandag) is na den heetsten nacht een nog heetere dag gevolgd. De maximum temperatuur was gister 81 gr. in de seha- diuw, en de voortdurend bewolkte lucht maak- te de hitte nog ondragelijker. Een oude vrouw is door de warmte bevangen en ge- storven, terwijl een man op een bank bij de Theems door de warmte duizelig werd, in het water viel en verdronk. NAAR DiEN GOUDFRANC IN BELGT5. Met betrekking tot de zitting van den tni- nisterraad van gister schrijft de „Libre Bel- gique", dat de Belgische regeering voorne- mens zou zijn, het parlement te verzoeken om aanneming van een ontwerp, dat de op den goudfranc gebaseerde conventies of contrac- ten legaliseert. Tegelij'kertijd zou de oprich- ting overwogen worden van een bank voor de uitgifte van goudfranc, welke bank onder lei- ding van de Banque Nationale zou staan. Ook wordt beweerd, dat men het instituut der indexcijfers, welke uitkomsten tot mee- ningsverschillen aanleiding geven, hetgeen dikwijls tot moeilijkheden in het economisch leven voert, zou laten varen. Hoewel Franc- qui ziek is, nam hij deel aan de beraadslagin- gen van den ministerraad. In het Belgische ministerie van Financien is na de kabinetszitting een bankiersvergade- ring gehouden, waarbij ook de ministers Francqui en Houlart aanwezig waren. Men verzekert, dat de bankiers eenstemmiig beslo ten de regeering te steunen bij de maatrege len, die zij nemen zal ter veerzekering van het herstel van den franc. SPEELZAAL TE KORFOE? De bladen te Athene maken bezwaar tegen de oprichting van een speelzaal te Korfoe, hetgeen zij in strijd achten met de moraliteit. In plaats daarvan stellen zij voor, er een mo dern hotel te bouwen of een groote onderwijs- inrichting, naar het voorbeeld van het Robert- college te Konstantinopel. De overheid van Korfoe heeft de regeering echter verzocM spoedig een besluit te nemen en Korfoe tot een internationale verblijfplaats te maken. GEWEZEN NEDERLANDER TER DOOD VEROORDEELD Maandag werd voor het Hof van Appel te Londen behandeld iiet hooger beroef) van den gewezen Nederlander J. J. C. Mommers, die op 14 Juni van dit jaar door de Assizenrecht- bank te Chelmsford ter dood werd veroor- deeld, wegens moord op een Italiaansch meisje, Augustine Violet Pionbini, de dochter van zijn toenmaligen huisbaas. Mommers, een getrouwd man, ging op 7 Mei in de buurt van Thundersley in Essex met het meis je een wandeiing maken, maar zij kwam na eenigen tijd* wankelend naar huis, met diepe snijwonden in de hals, die met Mommers' mes waren toegebracht. De wonden waren van zoo ernstigen aard, dat zij spoedig den dood van het meisje tot gevolg hadden. Mommers werd gearresteerd, maar hield zijn onschuld vol en verklaarde, dat het meisje zelfmoord had gepleegd, Het Assizen- hof evenwel, oordeelende naar den aard der verwondingen meende tot schuldigverklaring aan moord te moeten beslissen, en Mommers werd ter dood veroordeeld. Heden evenwel verwierp het hoi zijn hoo ger beroep en sloot zich geheel bij de meening van het Assizenhof aan. Het doodvonnis is dus bevestigd. KORTE BERICHTEN. Bij Tiirth (Tsjecho-Slowakije) is een vliegtuig gevallen, waarbij de bestuurder en de mechanicien omkwamen. De eenige passa- gier, die omlaag was gesprongen, werd ern stig gewond naar een ziekenhuis gebracht. De politie te Kattowitz heeft een onder zoek ingesteld in het bureau van de Duitsch- Nationale Kantoorbediendenbond. Er werd een groot aantal papieren in beslag geno men. De directeur van het kantoor werd ge arresteerd. Gister is te Lida in de wojwode Wilna de aviateur Salweskv tijdens een proefvlucht neergestort; hij werd op slag gedood. Hij behoorde tot de beste vliegeniers van Polen. De Duitsche ambassadeur Von Hosch heeft gistermiddag een onderhoud gehad met Briand. Dit gesprek houdt verband met de jongste besprekingen tusschen Von Hosch en Briand en Berthelot inzake de bezette ge- bieden. Sedert eenige dagen woeden ap Sicilie, in Calabrie en te Napels hevige wervel-stor- men, gepaard gaande met zware wolkbreu- ken. Ook uit Noord-Itali§, inzonderheid de omgeving van Florence, worden hevige wolk- breuken gemeld. HULDIGING VAN DR. H. P. BERLAGE. Mandagmiddag hebben de heeren De Bie, Leuvelink Tjeenk, Bfaauw, Bolle, Burkens, dr. Mendes da Costa, Mieras, Van Reyn, mr. Van Royen, dr. Slothouwer en Wijdeveld als vertegenwoordigers van de vereenigingen Ar- chitectura et Amicitia, Bond van Nederland- sche Architecten, Kring van Beeldhouwers, en de Vereeniging voor Ambachts- en Nijvev- heidskunsten, dr. H. P. Berlage een huldeblijk KMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1