U W M O N D Veldflesschen. Thermosflesschen. L. Frankenberg, Alkmaar. Gblorodont tandonborstel. 4 aangeboden, bestaande uit een eikenhouten. beeld met bronzen voetstuk. De aanbieding van dit kunstwerk geschieckk naar aanlei- ding van dr. Berlage'a 70sten verjaardag. Architect Blaauw voerde voor de commissie bet woord. Dr. Berlage, antwoordend en dankend, noemde het geschenk de schoonst denkbare hulde, omdat hij voelde dat het van alle Ne- derlandsche kunstenaars kwam. A BEGRAFENIS JE KLOOTSEMA. De begrafenis van het stoffelijk overschot van den heer Klootsema, directeur van het R D. G. „De Kruisberg," is bepaald op morgen nam. 12Ya uur, op de wroegere begraafplaats Ambt-Doetinchem. VOLKSBOND TEGEN DRANK* MISB'RUIK. IDe leden van den Volksbond tegen Drank misbruik, die gister te Hilversum zijn 52ste ,/jaarvergadering ho-udit, werd gisteravond ten raadhuize aldaar ontvangen door den burge- meester mr. P. J. Reymer en de wethouders Allessie, Bakker en Kuijper. L BEGRAFENIS SLACHTOFFERS VLIEGONGEVAL. Het stoffelijk overschot van den piloot der Kon. Luchtvaart Maatschappij H. C. de Vree, die bij het ongeluk met de H.N.A.C.G te Wol- verghem bij Brussel Donderdag j.l. het leven het, is gistermiddag onder groote belangstel- ling op de Alg. Begraafplaats te Rijswijk aan den schoot der aarde toevertrouwd. Nadat de kist met twee bloemstukken in de groeve was neergelaten, nam ds. D. A. van den Bosch uit's Gravenhage het woord. Na dezen spraken nog: de heer A. Plesman, directeur van de K. L. M., de heer Nieuwenhuis, chef van den vliegdienst der K. L. M., luitenant Raland die met sergt. majoor V- d. Griendt namens den commandant en het personeel van de luchtvaartafdeeling een grooten krans op de groeve legde, kapitein Viehof en ir. Grase, namens de vliegtuigenfa- briek van Fokker. Onder buitengewoon groote belangstelling tnede van talrijke autoriteiten, is gistermor- gen op „Westerveldl" ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer W. Hepner, die bij het vliegongeval nabij Wolverghem in Belgie helaas om het leven is gekomen. Het eerst werd gesproken door een zwager prof. dr. Watjen, uit Miinster. Vervolgens sprak de heer E. von Rath uit Amsterdam. Kapitein jhr. Van den Berch van Heemste- de sprak namens de Kon. Ned. Vereeniging voor Lqchtvaart. Namens de Kon. Luchtvaart Mij. sprak de directeur, de heer Albert Plesman. De heer P. Veldhuyzen voerde het woord namens de commissionnairs en makelaars ic olie aan de Amsterdamsche beurs. Namens de vereeniging van belanghebben- den bij den handel in olie sprak voorts de heer T. Duyvis E Gzn. De heer D. Rahuse sprak namens de Ver eeniging Voor Handelsonderwijs te Amster dam, waarvan de heer Hepner penningmees- ter was. Vervolgens sprak de heer Van der Schaaf. directeur van de Handelsavondscholen van de Vereeniging voor Handelsonderwijs. Nadat de kist onder het spelen van een ko- raal van Chopin door George Robert uit Haarlem, was gedaald, dankte de zwager, prof. dr. Watjen, voor de groote belangstel ling. Er waren kransen van de Kon. Lucht vaart Mij., van de Nederlandsche Vliegtui- genfabriek en van tal van andere corporaties en personen in den lande. Prorinciaal nieuws UIT KENNEMERLAND. Eindelijk zijn de mooie dagen met zwoele nachten gekomen en tegen de verwachtingen n zijn de aanvoeren van aardbeien flink ge stagen en met het mooie weer verbetert ook de Icwahteit, want de „kattekoppen" (welke renaming aan de onvolledig uitgegroeide vrucht wordt gegeven) die men eerst zag, zijn verdwenen. Het is dan ook in de tuinen verbazend druk, doch de verwachting op een normalen oogst is daarom toch verkeken, want de en- kele dagen van grooten aanvoer kunnen de campagne niet goed maken, doch 't weer en de pluk van de faatste dagen zijn een meeval- ler, want er werd niet op gerekcnd'. Ook is opmerkelijk, dat verschillende tuin- ders nog bevredigend plukken, terwijl andere '■weinig oogsten en het vreemde van de ge- schieaenis is, dat dit soms gebeurt op den- zelfden tuin of kort bij elkander. Er wordt dit jaar bijzonder weinig ge- kocht voor het buitenland en de massa van den aanvoer wordt verwerkt voor de fabrie- -ken, doch ook in het binnenland wordt wel wat geplaatst. De priizen zijn de vorige week zeer sterk schommelend geweest. Maamdag betaalde aien nog 39 a 42 en Donderdag was dit reeds 24 a 28.50. Deze lage prijs heeft cchter kort gestaan en heden (Woensdag) be- weegt de prijs zich om de 35 h 37 per 100 Kg. en bij een normalen oogst zou dezen prijs loonend zijn. De bovengenoemde prijzen gelden voor Be verwijk, elders was de prijs lager. Naast de aardbeien komt er veel ander fruit, als: frambozen, klapbessen en bessen. De prijs van bessen (roode) is uitstekend te noemen, de prijs 22 a 34 per 100 Kg. is bijzoder hoog. i £>e teelt van zwarte bessen is van middel- matfg tot goea. De prijs fs eChfer belangrifk lager dan net vorige jaar en bedraagt 68 a 72 per 100 Kg. 'De aanvoer van sla is geweldig groot ge weest, doch was bij het afzenden van dit be- richt minder groot. De animo om te koopen is niet groot en door de hitte wordt het „schie- ten" bevorderd en komt er veel 2e kwaliteit. De prijs is 0.20 h 0.50 per kist. De aanvoer van andijvie wordt reeds groot genoeg om den hoogen prijs te handhaven. Doppers, peulen en capucijners komen in flinke partijen los. Was de prijs de vorige week laag en thans nog niet hoog, toch was de handel iets beter en de prijs hooger. We noteerden voor doppers 13 a 24, peulen 31 a 36 en capHucijners 20 24 per Kg. De prijs van tuinboonen was bijzonder laag en inet loonend. Peen (wortelen) zijn bijzonder in trek en de prijs, 15 k f 25 per 100 bos, is uitstekend. De aanvoer van bloemkool is groot en dit wordt door het warme weer nog meer in de hand gewerkt. Toch is de prijs, 14 a 18 voor lste kwaliteit, nog zeer goed. De aanvoer van tomaten een cultuur die steeds grooter wordt is al van beteekenis, de prijs is 16 h 19 per 100 Kg. De aanvoer van snij- en sperciebonen gaat gestadig vooruit, vooral van de laatste, doch de prijs, voor snijboonen 47 a /72 en voor spercieboonen 50 h 61, is nog zeer goed. De overige aanvoer gaf weinig wijziging te zien. UIT HEILOO. Mej. S. Kehl, onderwijzeres aan de Bijzon- dere School alhier, is "als zoodanig benoemd te Castricum. EX. NUTTIGE HANDWERKEN. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen de examens nuttige handwerken wor den afgenomen te: Amsterdam: in het „Oude Tolhuis over het IJ", van 13 tot en met 17 Juli, van 19 tot en met 24 Juli, van 26 tot en met 31 Juli, van 2 tot en met 4 Aug. UIT WIERTNGEN. Het lijk van Jan Jager, die Zaterdag- avond alhier bij een twist werd doodgeslagen is vanmorgen onder politietoezicht op de al- gemeene begraafplaats te Hippolytushoef ter aarde besteld. De Doopsgezinde predikant Ds. O. L. van der Veen sprak aan de groeve eenige woorden van deelneming tot de familie van den verslagene. UIT ZUID-SCH A RWOUD E Voor het op 8 en 9 Juni j.l. gehouden ex- amen ter verkrijging van het practijkdiplo- ma in het Boekhouden vanwege de Federatie der Han dels- en Kantoorbedienden (Mercuri- us) slaagde de heer R. B. Mammen te ZuidL Scharwoude, opgieid door den heer A. v d. Meij te Alkmaar. UIT WINKEL. In het St. Elisabethsgesticht te Alkmaar overleed op 13 dezer de heer Jb. Dekker, na een ernstige ziekte, waaraan hij reeds gerui- men tijd lijdende was. De overledene nam in meerdere instellingen en vereenigingen een belangrijke plaats in en was daar een geziene persooniijkheid, niet iemand van veel zeggen, niaar van handelen. In de Groentenvereeni- ging, Spaarbankwezen en Kerkbestuur nam hij een belangrijke plaats in. Van de commis sie tot wering van schoolverzuim was hij vanaf de instelling voorzitter, en tal van ja- ren is hij o.a. ook voorzitter van het Alge- meen Burgerlijk Armbestuur geweest. Zijn heengaan zal op meerdere plaatsen als een verlies worden gevoeld. UIT WARMENHUIZEN. Naar wij vernemen is tot magazijnmeester van het Witte Kruis benoemd de heer N. Slot en zal binnenkort het lokaal naast het raad- huis tot magazijn worden ingericht. Tot assistente aan de O. L. School te Schoorldam is .benoemd mej. A. Watertor. Door den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie is bepaald, dat het hulppost- en te- legraafkantoor voor den telefoondienst voortaan is opengesteld als volgt: Van 1 Juli tot en met 31 Maart: van 71/2 tot 1 uur, van 2 tot 4 uur, van 6 tot 9 uur. Van 1 April tot en met 30 Juni: Van 8 tot 12^ uur, van 2 tot 4 uur, van 6 tot IV, uur. Gedurende de uren, welke het kantoor in eerstgenoemd tijdvak voor den telefoondienst langer is opengesteld dan in laatstgenoemd, kunnen geen celgesprekken worden gevoerd. Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid. van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) IETS OVER HET DORPSSCHOON TE BERGEN. Mijnheer de Hoofdopsteller! Gaarne zag ik het onderstaande in Uw eerstkomend nummer opgenomen. Bij voor- baat mijn dank. In den loop der week zal het reclamebord aan't station, waar ieder natuurliefhebber zich aan ergerde, weggenomen zijn. Maar nu vertelt de Alkm. Courant van 10 Juli ons dat de firma die ons die akeligheid cadeau deed, zich in verbinding gesteld heeft met een sierkunstenaar, wien opgedragen is een esthetischer ontwerp te maken voor dit re- clamepunt, dat in overeenstemming is met de omgeving, hetgeen zeggen wil, dat Ber gen toch een bord te slikken kriigt en dat dit bord zal opgericbt worden op't zelfde punt in overeenstemming metde omge ving?!! De Hemel beware er ons voor! Maar als er dan toch 'n reclame komen m 0 e t, laten Burgemeester en Wethouders indien zij er zeggingskracht in hebben, be- trachten dat dit bord dan niet grooter worde dan de andere borden die den stationsgevei.... versieren en dat dit bord dan ook op dien ge- vel terecht komt. Of is de omgeving soms nog niet leelijk genoegd opdat men nog een bord naast dien. versierdeo gevel gaat plaatsen dat aanpast bij de omgeving. Wij van onzen kant hadden maar liefst geen bord! In de laatste jaren wordt er heel wat geld uitgegeven om de stationsgebouwen er be- hoorlijk te doen uitzien. Flinke architecten en mooi bouwmateriaal worden aangewor- ven en de gemeenschap mag dit dan wel be- talen. Wij denken b.v. aan Haarlem, Utrecht enz. Dat het bestuur der spoorwegen nu zoo maar klakkeloos de gelegenheid biedt die door de gemeenschap betaalde architec ture en die kostbare bouwmaterialen te la- ten bedelven en onfsleren door a! dat on- oogelijk reclamegedoe is werkelijk niet te be- grijipen, vooral, omdat het spoor zelf er alle matericel belang bij heeft het aantal reizi- gers te doen stijgen, mits ze door het natuur- schoon naar buiten te lokkem. Het is nog minder begrijpelijk als men daarbij nog be- denkt, dat aan het hoofdi van het bestuur dier spoorwegen een man fungeert, die zelfs voor een vinnig natuurliefhebber doorgaat. Nu het gemeentebestuur toch aan't oprui- men gaat, Tijkt het oogenblik ons wel geschikt om eens aan te dringen tot het tevens doen verdwijnen van nog enkele van die vlaaien. Onze stappen leiden ons nog al eens in den Hertekamp en wandelen we langs de Kom- laan naar dat v. Reenenpark, dan liigt daar rechts een alleraardigst landschap dat zelfs geen enkele kleine jongen ontgaat: ,,Een gra- zend kalf, soms met een paard, een eindje ver- der de bok aan de ketting in de nabijheid van zijn hok, een groen gezwollen achtergrondje doorspekt van een roode dakplek en boven het loof der hoogste boomen uit, den toren- trans met kroon en haan van dat allerliefste Bergensche kerkje. Welnu dat landschap wordt letterlijk on- genietbaar door een groot blauw bord dat zich in't voorplan opdringt. Uit afkeer wendt men dan zijn hoofd naar links en dan schrikt men van een nog grooter monster dat den achtergrond van den Hertekamp ontsiert. Op den hoek van de prachtige Eeuwige laan en de Mosselenbuurt staat ook nog zoo'n beeld- rijk pronkjuweel. Inwoners van Bergen, geeft nu ook zelf het goede voorbeeld: ruim op die ontsiering van uw dorpsschoon, houdt op, uwe eigen belangen met voeten te treden, want alleen in 't behoud van de schoonheid van het dorp ligt uw aller bestaan. ARTHUR VERB-EECK. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.5 te Kopen- hagen. Laagste stand van den barometer 752.5 te Abisko. Verwachting (geldig van den avond van 14 Juli tot den avond van 15 Juli): Zwakke veranderlijke wind, helder tot lichl of half bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer in het Noorden, warm. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jacob Pieter, z. van Gerrit Admiraal en Catharina Langenberg. Jan, z. van Huite Jongsma en Antje Ploeger. Geertruida Hendrika, d. van Pieter Jacob Christiaan Sonnevelt en van Geertruida Johanna du Pont. OVERLEDEN: Grietje Prinse, 56 jaar, gehuwd met Gerrit Pater. Stadsnienws OVE R G ANGS EX AM ENS G Y M N ASIU M Bevordierd van de eerste tot de tweede klas- se: Jannie Aldenkamp, Elisabeth Arntz, G. Biemond, G. fj. M. Colnot, Leentje Cox, J. Deetman (voorw.3, Nellie r. Dekker, Alirie van Foreest, Ada Geerke, G. van Hilten, Louise S. de Lange, Elisabeth Mello, Alber- tine Nijenhuis Ockhuijsein; P. A. Offers, J. Pool, Annie Stroink, Eke Talsma, Martha TiUema. Afgewezen vijf. Van de tweede naar de dlerde klasse werden bevorderd: E. B. J. Fernhout, Greta F. Gale- ma, L. van der Heide, Johanna Heringa, J. Th. Mol, A. Plaatsman, B. H. Pos, Willie G. Sangers, N. H. Schuiitemaker (voorw.), H. Stroink (voorw.), J. H. Voort. Afgewezen drie. Tot de vierde klasse werden bevorderd Freddie Elion, Anke Fischer (voorw.), Ade laide Kool, Ida Meurs, M. G. Rosbergen, J. J. du Saar, Geertruida van der Stok, J. Talsma, A. J. Thomsen, J. Tinkelenberg (voorw.) Afgewezen vier. Bevorderd van de vierde tot de vijfde klas se: Maria Aidershoff, Eva Benders, Sophie Blaauw, D. Buiskool, B. Cox, W. G. J. Groe- neveld (voorw.), Dora Haremaker, P. Kluitman, Willie Kluitman, E. M. Kuipers, J. Makkink, Willie du Saar, Jantine Staal, Henriette Stap, J. Verkerk, A. L. Wolf. Bevorderd tot de zesde klasse: N. R. de Boer (voorw.), Mathilde Caro, Petronella Eijma, Marie Hazeloop, S. Ellie Offers. GESLAAGD. De heer G. J. Narold, dezer dagen ge- slaagd voor het examen boekhouden afgeno men door de Vereeniging van Leeraren in't Boekhouden is ook geslaagd voor het Mercu- rius-diplitna Boekhouden. De geslaagda is opgeleid door den heer H. de Jong, Leeraar Boekhouden M. O. AANVULLINGSAGENDA VOOR DE RAADSVERGADERING OP DONDERDAG A. S. De Burgemeester van Alkmaar deelt aan de leden van den Gemeenteraad mede dat het in zijn voornemen ligt bij de behandeling vau punt 10 der agenda „Voorstel inzake over- plaatsing van onderwijzend personeel bij hot van ons voorstel opgenomen in bijlage nr. 85, tevens aan de orde te stellen het navolgende voorstel tot overplaatsing als zoodanig van het hoofd der 4e Gemeenteschool, den heer J. G. Hazeloop naar de Gemeenteschool nr. 9. EERVOL ONTSLAG. De Burgemeester verleende aan den agent van politie M. Koster eervol ontslag uit zijn betrekking, ingaande 1 September a.s. HET OVER DE GRENZEN ZETTEN VAN DE DUITSCHE DIEN'STMEISJES. V rag en van mevrouw Wester hof. In verband met het over de grenzen zetten van de beide Duitsche dienstmeisjes, waar- over wij de vorige week schreven, heeft me vrouw WesterhofKoopal de volgende vra- gen bij den raad ingediend: Ondergeteekende, lid van uwen raad, ver- zoekt u oestemming tot den burgemeester de volgende vragen te mogen richten: Heeft het uw instemming, als hoofd van de politie, dat de beide Duitsche dienstboden, waarover in de Alkmaarsche Courant van 5 Juli j.l. onder het opschrift „Over de gren zen gezet" werd geschreven, een dag en een nacht door de politie in een arrestantenhok zijn vastgehouden? Is u met ondergeteekende niet van meening, Reis-Snelkokers. Kampeerbenoodigdheden. dat het beter was geweest de i»eisjcs althans toe te staan dfen nacht bij mej. Hoffman aan de Oudegrachf door te brengen? Bent u niet van oordeel, dat het eene meis- je, wier terugzending door haar ouders niet was verzocht, een over de grenzen zetten be- spaard had kunnen blijven, aangezien het door mejuffrouw Hoffman huisvesting was verleend, zoodat zij dus geenszins ten alge- meene lasten kwam? Zoo ja, zijt gij dan niet van oordeel, dat de politie in deze ontactvol heeft gehandeld. Zoo ja, is u dan niet met ondergeteekende van meening, dat de politie zeer ontactvol is opgetreden? OVERPLAATSING HOOFD EENER SCHOOL. B. en W. schrijven in bcvengenoemd voor stel: Nadat wij ons voorstel aan Uwe vergade ring, opgenomen in bijlage nr. 85 reeds had den vastgesteld, bereikte ons een verzoek van den heer J. G. Hazeloop, hoofd der 4e Gemeenteschool om hem in gelijke betrekking over te plaatsen naar de nieuwe school in het Rochdalekwartier. De Inspecteur van het lager onderwijs heeft ons medegedeeld, dat hij zich met deze overplaatsing kan vereenigen Aangezien wij het van belang achten dat de leiding der nieuwe school van den aanvang af in een hand is en dit alleen hierdoor ge- waarborgd kan worden, terwijl bovendien op deze wijze kan worden bereikt, dat de nieuwe school onmiddellijk onder leiding komt van een hoofd dat aan een soortgelijke school reeds sedert eenige jaren als hoofd verbon- den is, heeft het verzoek ook onze instemming, zoodat wij U, met wijziging en aanvulling van ons voorstel opgenomen in bijlage nr. 83, in overweging geven, den heer J. G. Haze loop met ingang van 1 September a.s. als hoofd over te plaatsen van de 4e Gemeente school naar de Gemeenteschool nr. 9. MIDDELBAAR TECHNISCHE SCHOOL. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem zijn o.m. bevorderd: van het le naar het 2e studiejaar, afd. Bouwkunde: A. Antonysen, Beverwijk; idem, afd. Werktuig- bouwkunde: H. Bakker, Heiloo; C. Heman, Schoorl; W. A. Baron van Ittersum, Bever wijk; idem, afd. Electrotechniek: A. P. Sip- man, Bergen (N.-H.); J. Timmerman, Zwaag; van het 2e studiejaar naar het prac- tische leerjaar, als Werktuigbouwkunde; J. G. Gackstatter,Wijk aan Zee; van het 2e n. het laatste studiejaar, afd. Werktuigbouw kunde: E. E. van Dijk, Alkmaar; van het practisehe leerjaar naar het laatste studie jaar, afd. Bouwkunde: C. P. Langendnk, Beverwijk; idem, afd. Werktuigbouwkunde: P.J. Maartense en D. S. Slop, Castricum; H. de Wit, Beemster; idem, afd. Electrotech niek: G. J. van Es, Uitgeest; W. Verkroost, Bergen (N. H.) OR GEL B E S PEL INO GROOTE KERK. Het programma der 3e Orgelbespeling Donderdagavond 15 Juli 89 uur door den heer Jan Zwart in de Groote Kerk bevat 0. m.: Koraalinleiding „Halleluja lofgezan- gen" Ev. Gez. 38; Dorische Toccata, Bach; de groote le Symphonie, Guilmant; de Toc cata, Dubois enz. Programma 10 ct. Bij de kerk is gelegenheid tot berging van rijwielen. DE K. N. G. V.-TROEBELEN. Onder voorzitterschap van den heer Jung werd gisteravond1 in cafe „Ceres" een verga- dering gehouden van den Turnkring „Alk- maar en Omstreken". De voorzitter gaf een uitvoerige uiteenzet- ting van de beroering die er thans in het Kon. Ned. Gymn. Verbond gaande is. Z. i. was er door Mr. Groenewegen tegen den voorzitter, den heer v. d. Meulen en de andere bestuurs- leden op een wijze gehandeld die in strijd was met de eer van een bondslid. Hij meende dan ook, dat het op den weg van den Turnkring Alkmaar en Omstreken" lag om het verzoek van den Amsterdamschen Turnbond tot het uitschrijven van een buiten- gewone algemeene vergadering te steunen, opdat het gebeurde van alle kanten belicht kon worden en de diepere ondergrond van de zaak, de leidende macht, in handen van het bondsbestuur, amateurs of in die van de tech- nici naar voren kan komen. De heeren Blad (Bergen) en Mensink (Alk maar) waren van oordeel, dat organisato- risch het nieuwe bestuur volkomen juist was gekozen. Zij stelden in het licht, dat Mr. Groenewegen in de nocdzakelijkheid verkeer- de, de bestuursfunctie te aanvaarden, omdat hij critiek had uitgeoefend en dus moest too nen het beter te kunnen en wilden dan ook rustig em jaar den gang van zaken afwach- ten, te meer omdat de andere bestuursleden uit zichzelf bedankt hadden wegens het niet herkiezen van den voorzitter. Anderen wa ren van meening over de kwestie niet te kun nen oordeelen. Ten slotte werd besloten, dat iedere ver eeniging afzonderlijk zaTuitmaken of ze al of niet voor het aanvragen van de buitengewo- ne algemeene vergadering is. CONCERT, te geven door het Stedelijk Muziekcorps (Dir. de heer H. A. Maas), op Donderdag 15 Juli a.s., van 810 uur, in den Stedelijken Muziektuin. Programma I. H. Blankenberg. Eitel Friedrich, Marsch. 2. A. Leutner. Fest-Ouverture. 3. E. Waldteufel. Ange d'amour. Valse. 4. G. Verdi. I Masnadieri, Grande fantai- sie de l'opera. P a u z e. 5. F. Mendelssohn. Kriegsmarsch der Priester aus „Athalia". 6. D. Auber. Ouverture tot de opera „Le premier jour de bcnheur". 7. L. Montagne. Valse, Caprice. 8. Finale. ALG. CENTR. BANKVEREENIGING VOOR DEN MIDDENSTAND. Aan het Jaarverslag der Algemeene Cen trale Bankvereeniging voor den Middenstand ontleenen wij het volgende: Gedurende het boekjaar 1925 heeft de Al gemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand gestaan cnder eeije andere lei ding dan die, welke de verantwoordelijkheid draagt voor dit verslag. Eerst met Ingang van 1 Februari 1926 toch is de heer W ,C. Posthumus Meyjes, met gebtuikmaking van art. 13 der Statuten voorloopig door den Raad van Commissarissen als Hoofddirec- teur benoemd. Met ingang van dien datum heeft de heer Mr. H. J. J. Post zijn functie als Hoofddirecteur neergelegd. De heer Corns. Loeff is met ingang van 30 April 1926 als Hoofddirecteur afgetreden. E>e hier- bedoelde wijziging in de Hoofddirectie werd bij besluit van de vergadering van aandeel- houders van 5 Mei 1926 bekrachtigd. Het bestuur van de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand heeft, mede in verband met bovenbedoelde bestuurs- wisseling, den toestand der A. C B. ernstig onder de ooger/ gezien en met den voornaam- sten belanghebbende besptoken. Het stond voor dat bestuur vast, dat zeer ingrijpende maatregelen noodig zouden zijn, om de A. C. B. zich te doen herstellen van de moeilijkhe- den, welke dit lichaam in de algemeene crisis- jaren had doorstaan. Dat het bestuur, on- danks de groote risico's welke het kapitaal loopt, en ondanks de ongunstige resultaten der winst- en verliesrekening, besloten heeft, den zwaren en vaak weinig dankbaren arbeid der reconstructie ter hand te nemen, komt om dat het de overtuiging heeft, dat die recon structie tot een goed einde kan worden geleid. Wat de risico's betreft, welke in de tegenwoor- dige credietportefeuille huizen, zij toch aller- eerst opgemerkt, dat deze risico's dateere® van eenige jaren geleden. De bestudeering dier risico's leert, dat het eigenlijke midden- standscrediet geen of weinig risico oplevert Slechts daar, waar men zich op het terrein der groote banken heeft begeven, zijn de risi co's aanvaard, welke den toestand der A. C. B. in ongunstigen zin hebben beinvloed. Een echt middenstandscredietbedrijf behoeft naar de meening van het bestuur geen noemens- waardige risico's op te leveren. Men kan dus overigens zeggen, aat wat dit punt betreft, de positie der A. C. B. er in de laatste jaren niet ongunstiger op is geworden. Wat de rentabiliteit van het bedrijf betreft, die, blijkens de winst- en verliesrekening over 1925, bijzonder ongunstig was, is het bestuur van oordeel, dat aanmerkelijke verbetering mogelijk is. Reeds is aangevangen met een interne reorganisatie, welke, zohder aan de waarborgen voor goede controle af te doen, een zeer aanzienlijke besparing op de kosten medebrengt. Wanneer deze reorganisatie heeft doorgewerkt meent het bestuur te mo gen aannemen, dat zelfs als men veronder stelt, dat de verhoudingen niet verbeteren er zeer behoorlijke winst kan worden ge- maakt. Treden normaler toestanden in, ook wat betreft de toevertrouwde creditgelden, dan mag men dus zonder optimisme op een behoorlijk rendabel bedrijf gerekend worden. Meent het bestuur dus op grond van het vorenstaande, dat een rendabel en solied mid- denstandsbankbedrijf zeker bestaanbaar is: het had zich in concreto af te vragen, of en hoe het met de bestaande A. C. B. een zooda nig bedrijf is op te bouwen. Daarvoor was in de eerste plaats noodzakelijk, dat het geschok- te vertrouwen in de A. C. B. terugkeerde Het bestuur is zoo gelukkig geweest aan dat ver trouwen een hechten steun te geven, door het tot stand brengen van de regeling waarom- trent U in de vergadring van aaudeelhouders van 5 Mei 1926 mededeeling werd gedaan. Aangezien crediteuren in verband hiermede volkomen veilig geacht kunnen worden, heeft het bestuur gemeend vooralsnog van een af- stempeling op het aandeelenkapitaal te moe- ten aizien, al zal die op den auur onvennij- delijk blijken te zijn. De ervaring der laatste maanden heeft geleerd, dat het uiterst moei- lijk is reeds thans te bepalen hoe groot het eventueele definitieve verlies zal zijn. Het be stuur meent te dien aanzien het effect van de maatregelen van de nieuwe leiding te moeten afwachten. Het op 31 December 1924 nog door gewone aandeelhouders te storten bedrag ad. /651.796 98 is per 31 December 1925 terug- geloopen tot 318.124 09, waaruit volgt, dat in den loop van 1925 door aandeelhouders voor een bedrag ad. 333 672.89 gevolg is gegeven aan het door Commissarissen der In stelling genomen besluit tot volstorting van het gewone aandeelenkapitaal. Er wordt ge- leidelijk voortgegaan met de inning van het nog te storten gedeelte, waarbij slechts in de gevallen, dat de betaling stuit op absoluten onwil, tot gerechtelijke inning word overge- gaan. Het mag niet onvermeld blijven, dat in 1925 de winst uit provision niet ncemens- waard minder is geweest aan in 1924, doch dat het grote verschil in het eindresultaat, vergeleken met dat over 1924, gezocht moet worden in de eerste plaats in het mindere rendement der intrestrekeningen, doordat, de creditgelden en deposito's in den loop des jaars nog eenigen verderen teru<7gang aan- namen, welke evenwel !n het derde trimester tot staan kwam om vervolgens in het laatste gedelte des jaars nog weder verder terug te loopen. Vergeleken met 31 December 1924 daalden de crediteurencijfers van 9.807.724.78 tot 8.885.705.55. In het be lang der liquiditeit moest het cijfer der uit- staande credieten daardoor ^vcneens een grooten teruggang doormaken, waarvan van zelfsprekend een lager netto-intrestcijfer het gevolg was. In de tweede plaats heeft tot het ongunsiger eindresultaat zeer medegewerid de veranderde wijze van opvoerin," van de in- trest op de dubieuse debiteuren. Ditmaal is ji.l alle intrest overdie credietbedragen. waarvan het binnenkomen enzeker is, buiter. de intrestrekening gehouden. Een verhlijdeno tecken is voorts, dat 't onkosten-cijfer reeds op op 65000.— lager uitkomt dan het cij fer over 1924. De in den aanhef gememoreer- de interne reorganisatie zal het onkcsiencij- fer in de eerstvolgende jaren tot een aanzien- lijk lager bedrag terugbrengen. SCI IOOLREISJES. Hedenmorgji acht uur verzamelden zich cpn vijf-en-twintigtal leerlingen van de hoog ste klasse der Eerste Gemeenteschool aan het station, cm onder leiding van den heer en mevrouw Zwarteveen ecu vie radaagsche reis te gaan maken naar Zuid Limburg en een ge- deeltc van Belgie. Vele ouders en ondenvij- zers deden de'jeugdige reizigers uitgeleide Het gezelschap begon de reis onder de nicest gunstigc weersomstanclighedcn en alles be- fcoft ccci heerlijk uitstapje. Zaterdagavonu worden de reizigers terug verwacht. De Zesde Gemeenteschool maakte dezer wordt ontsierd door taoden met leelylte kleor en onaangenaam rioken- denadem. Deze schoonheidsgebreken worden yerholpen door Gblorodont tandpasta te gebruiken op de

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2