DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 164 Honderd acht en twintigste Jaargang 1926. ibonnementsprljs blj voornttftetallng per 8 mnanden f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertentlepr. 25 ct p. reeel, grootere letters naar Bneren franco S.T. Boek- en Haa4oIs<fr. tJl Herns. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnlstr. Ho. a Bo, jj, DONDERDA6 15 JULI Dit numroer bestaat nit 2 bladtn. Directenr: G. H. KRAK. Hoofdredacfeur Tj. N. ADEMA. Buitenland. HET CONFLICT IN DE BRITSCHE MIJNINDUSTRIE. 'Aan het slot eener bijeenkomst van het be sfuur der mijnwerkersfederatie werd medege- deeld, dat er blijkens berichten uit de ver- schillende districten geen wijziging in den toestand is gekomen. Vandaag beraadslaagt het bestuur over de kwestie van de bijeenroeping der nationale ge- delegeerdencon ferentie. De „Star" ziet drie hoopgevende teekenen in het mijnconflict. Ten eerste dringt lord "Henry Bentinck er op aan, dat de regeering het rapport der commissie ten voile aanvaar den zal; ten tweede hebben de mijnwerkers van Neath in Zuid-Wales zich bereid ver klaard bij 7-urigen dagarbeid minder loon t cntvangen in overeenstemming met het rap port; ten derde is Varley herkozen tot verte genwoordiger der mijnwerkers. Varley is de voornaamste tegenstander van Cook, juist omdat hij heeft aangedrongen op hetzelfde waarop thans de mijnwerkers van Zuid-Wa- les aandringen. Hieruit'blijkt in welke richticg de zaak loopt. De mijnwerkers zijn zeer tegen den acbturigen werkdag gekant, maar de leiders der mijnwerkers nog veel heviger, zegt de ,,Star", omdat zij vreezen, dat deze ten slotte het uiteenvallen hunner federatie tengevolge zal hebben. Daarom zijn zij thans bereid om naar goederen raad te luisteren. Indien de regeering wil ingaan op de voorstellen van lord Henry Bentinck, bestaat er goede kans dat de mijnwerkers onder aanarang van hun politieke en indnstrieele vrienden tege moetkomend zullen blijken. In dit verband is van groot belang de on verwachte bijeenkomst van het bestuur der mijnwerkersfederatie van gisterochtend te Londen. Aldaar werd een delegatie der Kwa kers ontvangen, die bemiddelend wilde optre den en die ook bij de mijneigenaren was ge weest, hoewel zonder aanvankelijk succes. Cook verklaarde, dat hij een uitnoodiging had ontvangen tot een bemiddelende samen komst met den aartsbisschop van Canter-bury en met de afgevaardigden der industrieele christelijke broederschap, welke alle christe lijke kerken vertegenwoordigt. De aartsbis schop van Canterbury heeft dit evenwel tegen gesproken, doch hij heeft gezegd, dat de mijn werkers hebben toegestemd in het houden van een bemiddelende samenkomst met een aantal bisschoppen der staatskerk en met de hoofden van drie vrije kerken in het hoofd- kwartier der industrieele christelijke broeder schap. Deze laatste deelde later mede, dat ge- noemde samenkomst zonder definitief resul- taat was gebleven, doch dat zij onder hoop gevende voorteekenen zal worden voortgezet Een conferentie tusschen het vak- vereenigingscongres en het bestuur der mijnwerkers. Een belangrijk feit in het geschil is het be- sluit van den algemeenen raad van het vak- vereenigingscongres om het bestuur der mijn werkers uit te noodigen tot een heden te hou den conferentie. Indien de uitnoodiging wordt aanvaard is dit de eerste conferentie tusschen de mijnwerkers en den raad sedert het einde der algemeene staking. Cook heeft Dinsdagmiddag, naar de „Even l'ng Standard" me1dt, uitgelegd, wat hij be doeld had met een conferentie van alle arbei ders, betrokken bij het kolenbedrijf. Hij zeide dat het denkbeeld was geopperd, dat, als de nieuwe voorwaarden der eigenaars aan de safety men" (die voor het onderhoud en de veiligheid der mijnen hebben te zorgen) wer- den opgedrongen, er onmiddellijk een confe rence moest worden gehouden van alle be trokken vakbonden, ter beraadslaging over een gemeenschappelijke actie inzake dte heele kwestie. Tot dusver, aid us Cook, hebben de werkge vers niet gepoogd hun voorwaarden aan de „safety men" op te leggen. Hij achtte het heel waarschijnlijk, dat het bestuur van den Mijnwerkersbond zou besluiten tot een con ferentie met de andere vakvereenigingen der „safety men". Een nationale gedelegeerden- conferentie lag echter voorshands niet in het voomemen. Cook vertelde nog, dat hij juist terugge- keerd was van een reis door Staffordshire en Nottinghamshire, waar hij groote vergade- ringen had toegesproken. Hij had heel Nort humberland bezocnt en volgens hem zijn de arbeiders vastbesloten, evenals de vrouwen, om niet op de voorwaarden in te gaan. De ar beiders zullen het werk alleen hervatten op de voorwaarden van April, aldus Cook. DE FIN ANCLE ELE TOESTAND IN BELGIe. Een denkbeeld van de paniek, die ontstaan is door de sprongen, welke de wisselkoers de laatste dagen heefUgemaakt, wordt gegeven door het feit, dat het publiek in het tijdlvak* van 1 tot 13 Juli alleen te Antwerpen meer dan vijf millioen francs heeft opgenomen bij de Rijkspostspaarbank. De bladen van verschillende richting. zoo- als de „Independance Beige" en de ,,Stan- daard" wijzen op de paniek, die zich weer sedert een paar dagen van de Belgische be- volking in vefband met de aanhoudende da- ling van den frank heeft meester gemaakt. Weer loopen de menschen de winkels af om hun spaarpenningen, die zij aan de bank zijn gaan halen, in goederen om te zetten, waar- van de prijs dan ook voortdurend met groo- fr sprongen stijgt, De uiteenzetting van Jaspar, in de Kamer, waaruit blijkt dat ,de toestand van het land economise!! en financieel la-ng niet achteruit is gegaan, wordt ook door de pers gesteund, doch het geschokte vertrouwen "blijkt moeilijk te herstellen. De „Standaard" wijst er daa-r- bij op dat zij, die maanden ge'.eden het eerst aan dat vertrouwen hebben getomd en later, zooals het blad schrijft, paniek hebben ge- zaaid, -met het gevolg dat de stabilisatieplan nen van Janssen moesten mislukken en de regeering-Poullet tot heengaao werd ge- dwongen, thans verbijsterd staan tegenover den uitslag van hun- manoeuvre, welke niet alleen tegen de democratic was gericht, maar van de zijde van sommige financiers er op berekend was zich ten koste van den frank reusachtige voordeelen te verschaffen. Aan den anderen kant moet erkend, dat, indien het verwarrende wantrouwen thans tot de volksklasse is overgeslagen, de andere stan den meer hoop dan vroeger aan den dag leggen in het resultaat der drastische maatre- gelen, die de regeering met betrekking tot den financieelen toestand neemt, al weet men ook dat de uitwerking ervan niet van den eenen dag op den anderen merkbaar zal zijn Algemeen heerscht niettemin volgens het Hbl. een gedrukte stemming. DE NOTA'S INZAKE DE DUITSCHE RIJKSWEER De nota's (want het betreft eenige ge- schriften, onlangs door de militaire controle- commissie aan den Rijkscommissaris voor ontwapeningsguaesties, generaal v. Pawelsz toegezonden( inzake de rijksweer, hebben, be- halve de buitenlandsch-politieke zijde, ook een binnenlandsch-polifiek tintje, aangezien bij de publicatie waarschijnlijk een indiscretie is begaan Naar de Berliinsche correspondent van de „Frankf. Ztg." constateert, is Buitenlandsche Zaken blijkens zijn Inlichtingen, eerst Maan dagmiddag in het bezit der geallieerde nota's gekomen. Reeds dien zelfden dag echter ston den nauwkeurige inlichtingen over den in houd en de daaiin vervatte aanvallen op ver schillende Duihche persoonlijkheden in eeni ge avondbladen van de Duitsch-nationale en vftlkisthe pers. Afkcnistig volgens die bladen van door hen ontvangen inlichtingen uit Pa- rijs en B.russel. De „Frankf. Ztg." wijst er op, dat Buiten landsche Zaken over die nota's natuurlijk on derhandelingen moeten voeren. Het blad ziet daarom voorloopig geen aanleiding, die on- derhandelingen moeten voeren. Het blad ziet daarom voorloopig geen aanleiding, die on derhandelingen door een felle campagne in de Duitsdhe pers te verbitteren en het welslagen daardoor in gevaar te brengen. DE F1NANCIEELE TOESTAND IN BELGIe. In den loop van de zitting van Dins- dag der Belgische Kamer, waarin over het verieenen van volmachten aan den koning tot saneering van den financieelen toestand werd beraadslaagd, verklaarde minister Hymans dat de regeering voornemens is bin nen de perken der coostitutie te blijven. De rechter- lijke macht zal controle oefenen op de daden der regeering, welke worden verridht krach- tens de door de Kamer verleende volmachten. De perswetten zullen van kracht blijven. Minister-president Jaspar zeide dat het recht van interpellate der regeering blijft be- staan. De regeering denkt er voorts niet over nieuwe belastingen in te voeren. Heteenige artikel van het wetsontwerp werd daarop aangenomen. De aanvullende bepaling dat de wet op den dag harer afkon- diging van kracht zal worden, werd eveneens aangenomen. DE FRANSCH-ENGELSCHE SCHULDREGELING De schuldovereenkomst tusschen Churchill en Caillaux wordt schier eenparig door de Engelsche pers goedgekeurd als een regeling, die voor Frankrijk mild is. De bladen brengen in herinnering, dat Brittannie bereid was toe te stemmen in de annulebring van alle inter- geallieerde schulden als de andere voornaam ste crediteur (de Vereenigde Staten) bereid was geweest. De „Times" wijst er op, dat de overeen- komst de annuleering beteekent van ongeveer van de Fransche schuld aan Brittannie. Hetblad noemt haar een daad1 van vriend- schap, ingegeven door een besef van de duur- zame belangen van beide landen en Europa in het algemeen. De „Daily Telegraph" gelooft, dat de open- bare meening geneigd zal zijn de voorwaar den te aanvaarden als de best bereikbare in buitengewoon moeilijke omstandigheden. De „Westminster Gazette" zegt, in het bij- zonder verwijzend naar de Amerikaansche schuldenregeling, dat niemand zich verbeeldt dat een der tegenwoordige regelingen defini tief is. De Fransche bladen beperken zich in het algemeen tot het publiceeren van den tekst der overeenkomst. De „Echo de Paris" is van meening, dat de groote waarde van de door Churchill gegeven garantie bestaat in het feit, dat het Britsche cabinet vanaf 1 Mei formed de afhankelijk- hcid der Fransche schuldbetalingen aan En- geland en Amerika van de Duitsche herstel- betalingen erkend heeft. Het politieke resul taat is niet zoo groot. Engeland verbindt zich, het rechtvaardige principe der waar- bors-clausule te handhaven. De „Volonte" meent, dat de voordeelen der Londensche overeenkomst bereikt zijn door de sterke persoonlijkheid van den Franschen minister. De „Figai^o" schrijft. „Het eenige voordeel der overeenkomst is, dat het debat over de waarborgclausule onder de geallieerden met toestemming van Engeland geopend is". De ,,Quotidien" zegt: „De overeenkomst is een nieuw argument voor de stelling, de on- derteekening van een overeenkomst te weige- ren, welke Frankrijk onder zekere omstandig heden niet houden kan". Meer dan ooit is daarom overeenstemming met Amerika zonder een waarborgclausule onmogelijk, zegt het blad. DE FRANSCH-SPAANSCHE OVEREENKOMST. De Fransch-Spaansche overeenkomst no- pens Marokko bevat de volgende punten: lo. De grensregeling tusschen de beide zones. Een commissie van deskundigen zal ter plaatse de grenzen vaststellen van de in- vloedsferen der beide landen. Het verdrag zal worden aangevuld met de thans nog niet geregelde punten, doch niet worden gewij- zigd. 2o. De kustbewaking. Elke mogendheid hervat haar vrijheid van actie, behalve wat betreft het gedeelte aan de Atlantische kust tusschen de Wed Boesedra en de WfH Dra, waar de surveillance gemeenschappelijk zal zijn. (Het betreft hier de contrabande, met name van wapens). 3o. De begrenzing der seotoren en het rechtstreeksch contact tusschen. de Fransche en de Spaansehe bezetting. Hieromtrent is at- les geregeld en geen enkele moeilijkheid wordt in het vervolg verwacht. Wat het contact met de dissidente stammen betreft zijn maatrege- len genomen om de pacifieatie te voltooien. Het recht om over elkaars gebied te vliegen wordt wederzijds erkend, ten einde grensge- schillen te vermijden. Ten slotte zullen de beide regeeringen zelf- standig maar parellel handelen in haar zone, met het oog op het te bereiken doel. Aldus zal op een stadium van militaire een van pdlitie ke samenwerking volgen, zonder dat de onaf hankelijkheid der beide landen wordt bena deeld. DE STAKING OP DE ONDER- GRONDSCHE SPOORWEGEN TE NEW-YORK. De termijn. gedurende welken de stakers op de ondergrondsche spoorwegen het werk konden hervatten zonder hun ancienniteits- rechten te verliezen, was Dinsdagmiddag 12, uur afgeloopen; 688 man, die weigerden op dit aanbod in te gaan, werden ontslagen. Geraamd wordt de de staking tot dusver een verlies aan inkomsten van 240.000 dollar heeft berokkend. correspondent van het Hbld. verzekert, door de betrokken geallieerde regeeringen gedesa- voueerd' en zal dus hare eischen moeten trekken. rn- DE CHAOS IN CHINA. Naar verluidt, zouden op zichzelf staande evechten van niet bijzonder gTOoten omvang ebben plaats gehad op alle fronten, met uit- zondering van Sjensi, waar de troepen uit Petsjili en Sjensi oprukken. Te Hankou ma- stand1 verduisteringen pleegde en daama de wijik naar Dusseldorf nam. Een meisje, Tardie geheeten, dat als verbindingsagente tusschen Parijs en Dusseldorf dienst deed, is in Parija geamesteerd. POLEN KOOPT EEN OUDEN I KRUISER. Uit Warschau wordt gemeld, dat PilsoedsH den kabinetsraad heeft voorgrateld den a%e- dankten Franschen kruiser „Defaix" aan te ken de geallieerden kleine vorderingen, doch koopen. Hij zal nog in den loop van dit jaar op het Huailai-front moest de geallieerde bri- in Polen in dienst worden gesteld. Het schit gade terugtrekken en vervangen worden, om dat zij weinig lust toonde tot den aanval over te gaan. De onweders der laatste dagen belemmer- den de kriigsverrjehtingen. ANTI-FACISTISCHE ACTIE IN TSJECHO-SLOWAKYe. Onlangs hebben wij het een en ander m«tegedeeld over de positie van het fascisme in de republiek van pres. Massaryk, zegt het Hbl. En ook vermeld hoe door velen de naam van gen. Gajda, den chef van den generalen staf, met de actie der fascisten in verband werd gebracht, hoewel de gen- raal zelf zich nimmer in duidelijke bewoordingen had uitge- sproken, integendeel zich steeds op den ach- tergrond hield en zich als een tweede generaal v. Seeckt in stilzwijgen hulde. Plotseling is dezer dagen generaal Gajda met verlof gezonden, hetgeen tot tall ooze ge- ruchten aanleiding heeft gegeven. Zoo hidden De ondergrondsche spoorwegmaatschappij is voornemens tegen zes employe's, leden van vakvereenigingen, die nog staken, een vervol- ging in te stellen en van hen betaling te ei schen eener som van 239.000 dollar, volgens haar het bedrag, dat zij door die staking aan ontvangsten heeft moeten derven. De maat- schappij verzoekt de rechtbank voorts de vak- vereeniging te verbieden de staking voort te zetten en zich met de aangelegenheden der maatschappij te bemoeien. Er zullen 52 per- sonen voor de rechtbank worden ged'aagd, o. w. de president d'er vakvereeniging, waar- toe de stakers behooren. HET OOMPLOT TEGEN KEMAL PACHA. In het proces tegen de deelnemers aan het comiplot tegen den Turkschen president is Dinsdag uitspraak gedaan. Vijftien beklaag- den, waaronder de beide oudi-minisfers Sjoe- kri-n bey en Mahmet bey, voorts generaal Roesjdi pacha, dekolonies arif bey en Ra- fim bey, alsmede de afgevaardigden Djam bolad werden tot den dood door den strop veroordeeld. Onder de veroordeeldeo bevin- den zich zes parlementsleden. Het proces tegen Raoef en Adnan Rahmi zal in Angora worden berecht. De vrijge- sproken beklaagden zijn in vrijheid gesteld. De in. verband met het complot ter dood veroordeelden zijn gistermorgen bij het aan- breken van den dag te Smyrna opgehangen- EEN RUSSISCHE NOTA AAN BULGARIJE. Naar het B T. A. uit Moskou meldt, heeft Tsjitsjerin bij Bulgarije g-eprotesteerd1 tegen de houding der Bulgaarsche regeering, die naar Rusland refugies overbracht en Russen repatrieert zonder da-t deze in het bezit zijn van Sovjetvisa. De Sovjets werpen op Buil- garije de verantwoordelijkheid terug voor de maatregelen, welke de regeering tegen die lieden moet nemen. De Sovjetregeering wil de aaudacht vestigen van de beschaafde we- reld op di-t verdrag van de Bulgaarsche re geering. DE STAKINGEN TE ANTWERPEN. De arbeiders in de metaal industrie aan de haven hebben de voorwaarden der patroons aanvaard, waarmee de staking is geeindigd. riet werk wordt heden hervat. DE NOTA DER INTERGEALLIEERDE CONTROLEGOMMISSIE OVER DE DUITSCHE RIJKSWEER. In diplomatieke kringen te Berlijn ver luidt, dat de actie, die de intergeallieerde mi litaire controle commissie tegen generaal Von Seeckt op touw heeft gezet, een even spoedig als roemloos einde heeft gevonden. E>e controlccommissie, is, naar men aan de velen dezen maatregel voor 'n concessie aan de nieuwe constellatie in't parlement (waar de partijverdeeling sinds de beslissing inzake de verhooging der agrarische rechten niet meer volgens de nationaliteiten, maar volgens de sociale klasse-indeeling zich richt), n.l. voor een concessie aan de Duitsche agrarische en christ.-soc. partij. De „Frankf. Ztg." die deze opvatting dade- lijk bestreden heeft, meent, dat thans meer en meer duidelijk wordt, dat de richting Masa- ryk-Benesj den generaal, die als leider der fascisten gevaarlijk kon worden, bijtijds heeft weten te verwijderen. De Parijsche correspondent van het blad meldt nog, dat de generaal heel vroeg in den ochtend van 2 Juli het bevel ontving verlof te vragen, zoodat de Zuidsla -ische militaire missie, die *voor het Sokolfeest dien dag te Praag kwam, reeds door Gajda's plaatsver- vanger, generaal Horak, werd ontvangen. De plotselinge terzijdestelling van den chef van den staf werd echter geheim gehouden. Vol gens betrouwbare inlichtingen van dert cor respondent zal de generaal niet meer op zijn post terugkeeren. Er is tegen hem een onder- zoek aan den gang, hetwelk uitsluitend door het ministerie van oorlog gevoerd wordt. Waarschijnlijk is, da een reeds hooggeplaat- ste officieren het lot van generaal Gajda zal deelen. EEN AANVAL OP PRIMO DE RIVERA. De Spaansehe schrijver Blasco Ibanez, die zooals men weet een heftig tegenstander van de thans in Spanje heerschende dicfatuur is en wien wegens zijn tegen den koning gericht pamflet de toegang tot Spanje is ontzegd, heeft een brief geschireven aan de „0euvre", waarin hij zegt dat, als men hem tijdens den oorlog had gesteld, dat een „al toos verslagen generaal"' als Primo de Rive ra, de incamatie van de militaristische en jesuistische tyrannie, die in Spanje alle wet ten en aide vrijheden heeft afgeschaft, offideel te Parijs aan het nationale feest zou deelne- men, hij diit niet zou hebben geloofd. Ibanez verklaart zijn Fransche vrienden te hebben verzocht hun regeering attend: te ma ken op de schrikkelijke gevolgen, welke de vereering van zulk een belachelijk personnage als Primo de Rivera, die het grootste deel van Spanje lachen doet en die z-ich slechts door geweld van wapenen handhaaft, voor haar prestige hebben kan. Met groote fe'lheid pakt Ibanez vervolgens tegen den Spaanschen minister-president uit, dien hij „un tyran ivrogne" noemt, dien zelfs de Koning wel kwijt zou willen zijn. Hij acht het een schande dat de Fransche republiek, door Primo de Rivera te ontvangen, stizwij- gend haar sanctie geeft een hetgeen in Spanje geschiedt. Primo heeft in Spanje doen rond' vertelden, dat de Directorium 600.000 peseta's heeft uitgegeven „om de reis van Alfonso XIII naar Parijs voor te bereiden". TEXAS EN DE EVGLUTIE. De commissie voor de schoolboeken in den staat Texas heeft besloten dat alle boeken over de evolutie en de theorie van Darwin van de openbare scholen in den staat moeten wor den geweerd. De commissie handelt hiermee in overeenstemming met dte wenschen van de „gouvemante", Ma Ferguson. Ook voor het hooger onderwijs geldt deze beslissing. WARMTE TE BERLIJN. Gister was het de warmste dag, welke tot nu toe in dit jaar is voorgekomen. In de mid- daguren was de temperatuur 85 gr. in de schaduw. Ook in Zuid-Duitschland was het zeer warm. Door het Met. Instituut wordt medege- deeld, dat geen verdere stijging van de tem peratuur is te vgrwachten, doch dat hot mooie zomerweder voorloopig nog wel zal aan- houden. EEN SPIONNAGEZAAK. Volgens het Journal" houdt de justitie zich bezig met een ernstige spionnagezaak. Onder de beklaagden bevind-t zich een Fransch oud-offioier, die na den- wapenstil- schip is echter zoo oud, dat het alleen als oplet- dingsschip is te gebruiken. DE BUREN HEBBEN RUZIE. Naar een B. T. A. telegram uit Boek a rest meldt, duren de strooptochten van Bulgaar sche komitadji's op Roemeensch grensgebied voort. Dezer dagen werd het grensstation Sa- toelvesjoet overvallen en de commandant van de plaatselijke grenswacht gedood. 'n Konvoof door Roemeensche militairen gevangen geno men komitadji's is overvallen door uit Bul garije gekomen komitadji's. Bij de botsing, welke op Roemeensch gebied' plaats greep, vielen aan weerskanten dooden en gewonden DE REVUE VAN 14 JULI TE PARIJS. De revue heeft plaats gehad bij het graJ van den onbekenden soldaat in tegenwoor- digheid van Doumergue, den sultan van Ma rokko, Primo de Rivera, alle autoriteiten, het diplomatieke corps en een reusachtige geest- driftige menigte. Eenig gefluit van communisten weMce de verontwaardiging der menigte en gaf tot kleine relletjes aanleiding. Er hadden een 20- tal aanhoudingen plaats. waarvan de meeste niet gehandhaafd werden. SLECHT WEER IN ITALIe. Sedert eenige dagen woeden op Sicilie, in Calabrie en te Napels hevige wervel-stormen, gepaard1 gaande met zware wolkbreuken. Ook uit Noord-Ialie, inzonderheid de omge- ving van Florence, worden hevige wolkbreu ken gemeld. Een hevige storm heeft boven de omgeving van Napels gewoed. Talrijke hui*n hebben v zwaar geleden. Ook boven de stad Napels woedde een hevige storm. Een koudegolf heerscht in Noord- en Mid den-Italie. Nog nimmer kwamen er zulke ia- ge temperaturen voor in Juli. Omtrent het noodweer te Napels wordt nog gemeld, dat groote schade is aangericht door overstroomingen. Als gevolg van een aardverschuiving bij den Vesuvius is er lava uitgestroomd, waar- door een straatweg is versperd en boerderijen worden bedreigd. Er heerscht een paniek- stemming. UITWIJZING VAN DUITSCHERS UIT ROEMENIe. Uit Czernowitz wordt gemeld, dat op grond van de gedurende de laatste weken uit- geoefende controle op de verblijfsvergunnin- gen der vreemdelingen in de Bukowina van 300 Duitschers de vergunning werd inge- trokken; hen werd aangezegd het land zoo spoedig mogelijk te ontruimen. Deze maatre gel betreft hoofdzakelijk Oostenrijkers en Duitsche staatsburgers. De uitgewezenen dringen aan op diplomatieke stappen. DE WATERSNOOD IN DU1TSCH- LAND. De schade, die dezen zomer in Duitsch- land door de watershoodramp is ontstaan, beloopt een bedrag van ongeveer 150 millioen mark. EEN ZEVENVOUDIGE MOORD VOOR eeN ROEBEL. Uit Moskou wordt gemeld, dat op een boerderij bij Wladiwostock hetgezin door een landlooper is vermoord. De onverlaat doodde den man, de vrouw, vier kinderen en een 60- jarigen wachter. De geheele buit, die hem door dezen zevenvoudigen moord in handtn viel, bedroeg slechts een roebel. Het gelukts de politie, met behulp van een politiehond, den dader in handen te krijgen. VALSCHE BANKBILJETTEN V" a, ONMOGELIJK. De Hannauer Quarz Lampengesellschaft heeft een apparaat geconstrueerd, met behulp waarvan het mogelijk is, binnen zeer korten tijd vervalschingen van bankbiljetten, postze- gels, aandeelen en andere waardepapieren te constatCeren. De firma heeft voor een groot gezelschap van persvertegenwoordigers de nieuwe uitvinding gedemonstreerd. Onfeil- baar brengt het apparaat elke vervalsching aan hetlicht. Zoo vertoonen vier soorten pa pier, die overdag alle dezelfdekleur hebben, onder de analyseerende quarzvlam alle heel andere kleuren.-Ook papiersoorten, die met het bloote oog niet van elkaar kunuen worden onderscheiden, fluoresceeren onder de wer- king van het apparaat zoodanig ctet elke af- wijking der samenstelling onmiddellijk zicht- baar wordt. Daarbij komt nog, dat ook bloedvlekken e.. d. onder de lamp fluoresceeren. Ook vet- vlekken kunnen met behulp van het apparaat onderscheiden worden naar afkomst, n.l. oi zij van minerale olie dan wel van plantaar- dige die afkomstig zijn. Voorts kan worden nagegaan, of weefeels metbehulp van katoen vervalscht zijn. Van echte paarlen, die gcheel anders fluoresceeren dan kunstpaarlen, kan de echtheid met het apparaat worden vastge- steld. Onder de werking van de lamp fluores ceeren echte tanden helidei', terwtjl vullingen en valsche tanden dopker blijven en een doc- kere massa vormen. I MAARSCHE GODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1