begint Zaterdag 17 Jnli, 's morgens 8f uur, Bnltengewoon lage prijzen. Zie de etalage. L. Frankenberg, /^Ikmaar, Pijnlijke Voeten ggg ;1.y - -rirr.^r..a f ANTIRACHITISCHE WERKING VAN SPINAZIE. Sinds door Mc. Collum en anderen is aan- getoond, dat het anti-rachitis- en het anti- xerophthalmie-vitamine niet gelijk rijn, heeft men zich genoodzaakt gezien de oudere proe- vol, waarbij beide nog onder den naamvi ta urine A werden saamgevat, te herhalen. Hier- bij is gebleken, dat versche spinazie wel veel antixerophthalmie-vitamine (dus vitamine A /in engeren zin) bevat, maar weinig antirachi- tisvitamme (thans meestal viamine D ge- noemden voor sommige (misschien niet al le) andere versche groene plantendeelen adiijnt hetzelfde te gelden. Chick en Roscoe herhaalden met ratten het onderzoek van versche spinazie. Van belang is, dat het door de ratten gebruikte grond- rantsoen, een voldoende hoeveelheid phosphor en kalk bevatte in tegenstelling met de be- kende tot dusverre gebruikte rantsoenen, die arm aan phosphor zijn (n.l. die van Mc.Col- lum; Sherman en Pappenheimer; Osborne, Mendel en Park). Chick en Roscoe zagen bij voederiug met dezen kost slechts zelden Engelsche ziekte in eigenlijken zin ontstaan. Bij microscopisch onderzoek der beenderen was meestal slechts osteoporosis waarneembaar. Naast dit ken- merk werd ook het kalkgehalte dei' beenderen gebruikt om de „anti-rachitische" werking der te onderzoeken stoffen te beoordeelen. Ook met behulp van deze werkwijze kon in spinaziebladeren, gegroeid in het voorjaar en in den zomer (steeds in de openlucht) slechts zeer weinig anti-rachitis-vitamine wor- den aangetoond. Werden de bladeren met de kwartslamp bestraald, dan ontstond deze on- bekende stof in „grocte hoeveelheid". Daar de spinaziebladeren elkens's avonds na zons- ondergang werden gesneden, zou men hebben verwacht, dat zij door het zonlicht in den loop van den dag zouden zijn geactiveerd, cmdat ook de ultra-violette stralen van het zonlicht als anti-rachitisch werkzaam bekencl staan. Toch was dit blijkbaar niet het geval. Waarom het zonlicht in gebreke bleef, kan niet door de schrijfsters worden verklaard; het vermoeden ligt voor de hand, dat het vita- mine D wel wordt gevormd, maar dadelijk weer wordt verwijderd naar de onderaardsche deelen der plant of ten spoedigste weer wordt ontleed, zoolang de bladeren nog met de le- vende plant zijn verbonden. KORTE BERICHTEN. De Raad van Volkscommissarissen in de Sovjet-republiek heeft een nieuwe verhooging van 70 a 300 pet. der douane- rechten uitgevaardigd, welke voortaan naar de waarde zullen worden geheven. Te Lida in het district Wilna is de vlieger Salwesky tijdens een proefvlucht omlaag ge- stort; hij werd op slag gedood. Salwesky be- hoorde tot de beste vliegers van Polen. Toen de koning van Italie gisteren door Florence reed, werd hij door een menigte aangehouden. Men deelde hem mede, aat juisf een jongen overreden was. De koning gaf bevel, den knaap in zijn auto te brengen. Ret slachtoffer overleed daarin weldra. „L'Oeuvre" meent te weten, dat het ver- blijf van Abd-el-Krim op het eiland Reunion slechts voorbijgaand is en dat Krim binnen- kort naar een minder verwijderd gelegen Fransche bezitting overgebracht zal worden. Griekenland zal nu waarschijnlijk gauw weer een kabinet krijgen. Zelimon, de president van het Hof van Appel te Athene, neeft in beginsel het minister-presidentschap aanvaard. Te Reval hebben de ministers van bui tenlandsche zaken van Estland, Letland en Finland een besprekig gehouden over loopen- de vraagstukken van buitenlandsche politiek 7- Sir Austen Chamberlain heeft in het Britsche Lagerhuis medegedeeld, dat het be gin der onderhandelingen ter beeindiging van den boycot van. Honkong is vastgesteld op heden. Op 8 Juli bedroeg het aantal Engelsche werkloozen 1.645.100 of 5324 meer dan in de voorafgaande week en 344.750 meer dan ver- leden jaar. /n het district Dunaburg is de groote tabnek Burburla tot den grond toe afge- biand De brand is ontstaan tengevolge van een defect aan den schoorsteen in een der ge- bouwen. De schade is zeer groot. Een ernstig ongeval heeft bij Altmans- dorf nabij Miinsterberg in Duitschland plaats gehad. Twee spoorwegarbeiders wer- dooci 6en Personen^re'n aang€reden en ge- "7- Londen wordt gemeld, dat de Po- temkin-film ook in Engeland zelfs voor de persvcorstellingen is veiboden. Gemeld wordt, dat de minister van oor- log van Abd-el-Krim Mamer Budra tijdens de hermeuwde operaties in het Riffgebied door i_de_S^pj45rd^^geYa|igen is genomeu. DE VERKIEZINGEN IN GRIEKEN LAND. De president van de Grieksche republiek Pangalos, heeft aan joumalisten verklaard. dat naar zijn meening, het Grieksche volk geen parlement heeft en dus ook geen parle- mentsverkiezingen wil hebben. Wanneer verkiezingen worden uitgeschre- ven, en de president het parool zou geven niet aan de verkiezingen deel te nernen, dan is hij er zeker van, dat niet eens 10 pet. der kiezers naar de stembus zouden gaan. Desondanks zal hij, om aan het principe van de volks- souvereiniteit toe te geven, zoo spoedig moge- l'ijk verkiezingen voor de Kamer en Senaat laten uitschrijven. Hij hoopt, dat binnenkort een regeering zal zijn gevormd. Deze regee- ring zal geen partij regeering zijn, zoodat personen uit elke partij tot haar kunnen toe- treden. Pangalos vei'klaarde, dat de financi- ee'le toestand geen reden tot ongerustheid geeft. Dr. MARX OVER DE VALO'RISATIE. De Duitsche Rijkskanselier dr. Marx, heeft te Kleef in een bijeenkomst van vertegenwoor- digers van politieke partijen een rede gehou den, in welke hij ook gesproken heeft over de valorisatie. Hij verklaarde, dat nog 125 billiard oude duizend Markbiljetten niet bij de Rijksbank zijn binnengekomen. Hij verklaarde verder, dat wanneer slechts 20 billiard aangeboden zou worden dit voor den financieelen toestand van Duitschland noodlottig zou worden. Het Duitsche volk zal niet ten gronde gaan, wanneer het zich niet zelf ten gronde brengt. .Een woord moet men nog steeds goed voor oogen houden: „Wanneer onze valuta nog eens i-neenstort, dan is er geen redding meer''. Daarom moet er geen verlangen zijn naar valorisatie of schadevergoeding. De Rijkskanselier verklaarde verder, dat hij niet het optimisme deelt, van de velen, die gelooven, dat de Fransche franc gesteund Ran worden. Men zoo denken, dat de Fransche regee ring van ons geleerd heeft, doch de les heeft geen nut, wanneer zij niet, zonder aanzien des persoons, in een daad wordt omgezet Tot nu toe heeft nog geen Fransche staats- man den moed gehad dit het Fransche volk mede te deelen. DE ENGELSCHE GEESTELIJKHEID EN HET MIJNCONFLICT. Er is belangstelling gewekt door het be- richt, dat de vertegenwoordigers van de Mij-n- werkersfederatie een bijeenkomst zouden be leggen met een aantal bisschoppen en hoof- den van vrije kerken in de locahteiten van de industrial Christian Fellowship". Een be- stuurder van dit lichaam deelt nu het navol- gende mede: „Onze broederschap is verlan- gend iets te ondernemen, dat het mijnconflict tot een oplossing zou kunnen brengen. Enke- le dagen geleden hadden wij een samenkomst met de mijneigenaars, waarin dezen ons hun standpunt uiteenzetten. Deze bijeenkomst met de mijnwerkers is een pendant van de an dere conferentie. Wij zijn van gevoeleo, dat het minste dat wij kunnen doen bestaat in het kennisnemen van de moeilijkheden van beide paitijen. Het is evenwel nog niet mogelijk thans reeds te zeggen wat de volgende door ons te ondernemen stap zal zijn". VLIEGTUIG NEERGESTORT. Gisteravond, kort na S uur, heeft op het vliegveld iDiisseldorf-Lohausen een zeer ern stig vliegongeval plaats gehad. Een vliegtuig, dat, even voor het zou lan- den, een boog boven't vliegterrein beschreef, stortte als gevollg van een defect aan de stuurinrichting van een hoogte van 30 meter neer en kwam met den kop in den grond te- recht. De bestuurder en een passagier waren op slag dood; de tweede inzittenae bekwam ernstig letsel. Gemengd Nienws H ET N EDERLANDSCH-B E LGISCH E VERDRAG. Het Belgis-che Kamerlid Van Cauwelaert heeft gistermiddag bii de Belgische Kamer een rapport ingediena, samengesteld in op- dracht van de commissie voor Buitenlandsche Zaken in zake het wetsontwerp tot ratificatie van het Nederlandsch-Belgische verdrag. Het rapport concludeert tot aanneming, aldus de Tel. Het is nog niet gedistribueerd en evenmin gedrukt. Men weet nog niet zeker of de Ka mer voor de vacantie, die Zaterdag begint, over het ontwerp zal kunnen stemmen. Alle maatregelen die genomen waren, om de orde der werkzaamheden vast te stellen, zijn ge- wijzigd moeten worden door de financieele ontwerpen, die urgent waren. Gp tc rgerien yaitj dat in soortgelyke ge val len het laud, dat de kleinste bevolking heeft, het eerst over een dergelijk verdrag moet stemmen, overeenkomstig de diploma- tieke tradities. Volgens nadere inlichtingen uit goede bron, zegt het blad, zal het verdrag nog voor de cacantie behandeld worden. STAKING VAN NAGELJONGENS. Te Rotterdam is op de scheepstimmerwerf van de firma Piet Smit Jr. een staking onder de nageljongens uitgebroken. De strijd is niet algemeen. Er zijn nog eenige werkwilligen. Gisteren werd een dezer, F. F. opgewacht, door den staker R. G. Toen F. de fabriek ver- liet, gaf G. hem een gevoeligen klap. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. DE EX-KE1ZER OP BEZOEK TE 'S HEERENBERG. Dinsdagniiddag was ex-keizer Wilhelm de gast van den heer J. H. van Heek, eigenaar van het huis Bergh te's Heerenberg. Het ge- zelschap arriveerde om een uur in vijf auto's cp Moutferland, waar de lunch werd ge bruikt. Daarna werd de reis vobrtgezet naar het Huis Berg'h, vanwaar om zes uur de te- rugreis werd aanvaard. Het bericht van de aanwezigheid van den ex-keizer ging als een loopend vuurtje naar Emmerik. Verscheidene Duitschers kwamen over de grens om hun ouden keizer te begroeten. SCHEEPJE GEZONKEN. Gisternarht is in de haven van het hoog- ovenbedriff een scheepje, een z.g. Westlander, diep geladen met hoogovenslakken, gezonken, omdat het bij het rijzen van het water onder de remming kwam en kapseisde. De schipper R., uit Leiden, en zijn knecht wisten zich tij- dig te redden. HET AUTO-ONGELUK BIJ NAARDEN. Ofschoon de slachtoffers van het auto-on- geluk, dat eergisteren op den Amsterdam- schen straatweg plaats had, ernstig gewond werden, kan de ontwikkeling van hun toe stand bevredigend worden genoemd. Levens- gevaar is niet aanwezig. HACHELIJKE POSITIE. Dinsdagavond had mej. K. L. uit den Mid- delpolder bij het overgaan van den onbe- waakten overweg aan den Molenweg te Nieuwer-Amstel, het ongeluk met den hak van haar schoen vast te geraken tusschen een rail en de beels, toen juist uit de richting Am sterdam een trein naderde. Zij had nog zoo- veel tegenwoordigheid van geest, om nog juist bijtijds de beide riempjes van haar schoen stuk te knippen, waardoor zij aan een groot gevaar ontfkwam. brengt door directen inkoop in het buitenland steeds het nieuwste in DAMESTASCHJES. Marktberichten HOORN, 15 Juli. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 14 stapels kleine fabriekskaas f 34, 23 sta- pels kleine boerenkaas 36,50, 8 stapels boe- ren-commissiekaas f 40. Totaal 45 stapeis, wegende 33347 Kg. Handel goed. WARMENHUIZEN, 14 Juli 1926. Schotsche Muizen 3.608; Schotsche Muizen grove 3.203.60; Drielingen 3.103.60; Bloemkool le s. 11 11.50; Bloemkool 2e s. 5.10. Aanvoer: 80500 K.G. Aardappelen; 165 stuks Bloemkool. ProYinciaal nienws UIT NOORDSCHARWOUDE. De staking. Hoezeer gehoopt was, dat het gister de laatste dag zou zijo van de staking der transportarbeiders hier, het heeft niet zoo mogen zijn. Eergisteravond is door de vereeniging van kooplieden het nieuwe contract ingezonden, w^arop de vereenigingen van transportarbei- ders een besluit hadden te nemen. Er werd geen gelegenheid geboden om het contract nader te bespreken. doch er werd zonder nicer een besluit verwacht. in dit contract wordt bepaald, dat de koop- .icden de vrijheid willen hebben om in totaal 12 vaste arbeiders aan te stellen buiten ed iiansportarbeiders om, terwijl voor bepaalde tarieven een loonsverlaging van 20 pet. werd bepaald. De transportarbeiders hebben daarna gis- termorgen met hunne hoofdbesturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, de Ned. Federatie van Transportarbeiders, de Ned p.K. Bond van Transportarbeiders „St. BomfacJu§'> en de Ne. £hr. Bond van Fa-. gehouden, waarin unaniera besloten werd deze eischen, die wel zeer zwaar geacht wor den, niet te aanvaarden. Het gevolg daarvan is, dat men zich op een staking van iangen duur voorbereid en men heden bezig is om een circulaire te ver- spreiden onder alle inwoners in le plaatsen, <fie aan de markten tc Broek op Langendijk, Noordscharwoude en Warmenhuizen verbon den zijn. In deze circulaire wordt er op gewezen, dat het collectief contract, hetwelk reeds drie ja- ron bestaat en geen enkele aanleiding tot moeilijkheden in deze drie jaren heeft gege- ven, is opgezegd. Er wordt verder op gewezen, dat de ei schen beteekenen een belangrijke daling der inkomsten en van deze eischen slechts tnkele werkgevers de drijvers zijn, terwijl niet alle werkgevers het er mede eens zijn. Hoewei eerst, aldus de circulaire, de eisch van loonsverlaging zou worden ingetrokken, was nu eeci brief ontvangen met de mededee- ling, dat alle slechtere condities moeten wor den geslikt, terwijl de kooplieden niet rneei bereid zijn er over te spreken. Door de gehouden besprekingen hebben de arbeiders de overtuiging gedregen, dat het in die besprekingen gelukt is de bestuurders van „Koophandel'' te overtuigen van't goed reciit om de eischen der werkgevers af te wij- zen. Het is slikkea of stikken, aldus de circu laire en de werkgevers rekenen er op, dat de tuinbouwers en de vaste arbeiders van de kooplieden hen zulleo helpen den strijd te winnen. Den nadruk wordt er op gelegd, dat de arbeiders bereid zijn een nieuw contract op de oude voorwaarden aan te gaan. Een ernstig beroep wordt gedaan op de burgerij om de arbeiders in hun strijd te steu- nen. Met een: laat niemand, ook de kleine tuinbouwers en de vaste arbeiders der koop lieden, arbeid verrichten, die door de losse transportarbeide'rs moet worden verricht, be sluit de circulaire. De circulaire is door de Hoofdbesturen sa mengesteld en wordt huis aan huis verspreid. Thans staat het er naar, dat het een harde strijd zal worden en de mededeeling die ons van enkele zijden gedaan werd, dat het -anaf heden met de betoonde lankmoedigheid ge daan is, doen ons verwachten, dat het de ko- mende dagen we! eens minder kalm zal gaan, dan we van de eerste dagen gewoon zijn. Gistermiddag werd een timmermans- knecht van den heer Zijpe, van Zuiaschar- woude, toen deze op de "fiets naast de groote bus van de firma Icok Tuinman reed, door de bus geraakt; met het gevolg dat hij in ge- wenden toestand mcest worcien opgenomen. Het geval was gelukkig niet van ernstigen aard. De getroffene is later per luxe auto naar huis gebracht. UIT HOORN. De afdeeling Hoorn van den Bond van Staatspensionneering-heeft haar algemeene vergadering gehouden onder leiding van den heer U. G. Dorhout. Wegens verhindering van den Penningmeester werd de rekening eh verantwoording uitgesteld. Tot afgevaardigde naar' de a.s. algemeene vergadering werd gekozen de heer T. van Schoten, tot afgev. naar de Federatie-verga dering de heer W. Pool. Bij de behandeling van den beschrijvings- brief werd besloten bij de verkiezing van hoofdbestuursleden de candidatuur te steunen van de heeren mr. Heeres, Jhr. de Muralt en Goud. Goedgevonden werd medewerking te ver- leenen tot vorming van een propagandafonds vcor de Siaten-verkiezing. Algemeen ver klaarde men zich tegen de aanschaffing van ecu film voor rekening der hoofdkas. De winterpropaganda werd in groote lijnen vastgesteld. De Vereeniging voor Vreemdelingen- verkeer heeft in „de Witte Engel" haar alge meene vergaderng gehouden onder leiding van den heer F. Holzmuller. Uit het jaarverslag van den heer Butter bleek dat de vereeniging gunstig had ge- werkt. Verschillende gezelschappen en veree nigingen kwamen naar onze stad, welke door V. V. V. werden rondgeleid. Mededeeling werd gedaan van de verleende medewerking aan de Middenstandsfeesten. Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren Kerkmeijer en Van Oorschot. Alsnu werden in bespreking gebracht de plannen van den historischen optocht( waar- van de deelname op 300 personen wordt ge- schat. De uitgave worden begroot op ruim 4000 Enkelea vonden deze raming te hoog bij den opzet te grooisch. Aleerderea waren echtcr .van indien werkelijk een historisch gebeuren zil worden gegeven, dit ook goed in stijl moet worden gehouden. Men verwacht daarbii ook steun der burgerij. Na uitvoerige bespreking werd beslotea dat een comite zal worden gevormd uit alle krin- gen der bevolking om de grootsche plannen voor te bereiden. Eveneens werd besloten medewerking te verleenen aan het Congres van den Bond van schilderspatroons, hetwelk in Hoorn zal wor den gehouden. In afwac-ting van de resultaten der plan nen van het historische feest werd besloten voorloopig nog geen reclameplaat te laten ontwerpen. De aandacht werd gevestigd op de stich- ting van een muziektuin in navolging van Schagen en Alkmaar. Ter sprake werd ge bracht de eventueele medewrking van de Ca- rillonvereeniging. Besloten werd de zaak aan te houden tot een volgende vergadering. UIT KOEDIJK. Door de Vereeniging „Het SchoolverboncT werd Dinsdag en Woensdag aan de kinde- ren der onenbare lagere school hun jaar- lijksch schoolfeest bezorgd. Dinsdag gingen de twee hoogste klassen naar IJmuiden, waar een bezoek gebracht werd aan de vischhal. Vandaar ging het langs het strand naar Wijk aan Zee waama het per tram en spoor weer naar huis gereisd waar men 's avonds om half acht in blijde stemming arriveerde. Woensdag gingen de andere klassen naar Bergen, waar een poos vertoefd werd in deo speeltuin van den heer Bruin. Daarna gingen de kinderen naar Bergen aan Zee, waar vol op gencten werd, zij ondervonden geen enkeli1 ongemak van de warmte. Toen zij des avonds met de tram aan de vlotbrug arriveerden, werden zij verwelkomd door onze Harmonie- vereeniging en ging het in marschtempo naar het Schoolplein. Nadat nog een nummertje muziek gegeven werd, dankte het hoofd der school, de heer Staffers, met eenige waardee- rende woorden het muziekegelschap. Hij bracht daarbij het Zondag door De Hanno. nie behaalde succes in herinnering. Ook wer den nog eenige waardeerende woorden ge sproken aan de Vereeniging „Het School- verbond" voor de feesten aan de kinderen be reid. Met een driewerf ,.hoera" en ..lang zul- ien zij I^ven" gingen alien huiswaarts. Ook de heeren commissarissen waren ten zeerste voldaan en kunnen met genoegen op hun werkzaamheden terug zien. UIT ST. PANCRAS. Dinsdag werd door de twee hoogste klas sen der O. L. School het jaarlijksch school feest gehouden. Het doel van de reis was <3it- maal een hezoek aan Artis. Per auto ging men naar Alkmaar en van daar per Alk maar Packet Deze watertocht door hoerlrjlc zomerweer begunstigd, werd voor de kinde ren wel het glanspunt van den dag. Een be zoek aan Artis vraagt nogal tijd, zoodat men hier niet alles kon bezichtigen, temeer daar ■nog weer tijd moest worden afgenomen om den inwendigen mensch te versterken. Van daar dat ook de rondrit door Amsterdam per speciale electrische tram bekort moest worden. In Amsterdam klaagden de kinde ren nogal over de warmte. Stukgeloopen, Geblaard of Branderig, verzacht en geneest men met PUROL DUIVENSPORT. De postduivenvereeniging „S. I. S." alhkr, hield Zondag een onderlinge wedvlucht van- uit Roozenderi, met 120 deelnemende dui- ven, waarvan de uitslag was als volgt: Aankomst: 1. F. H. C. Dingerdis 11.16.14 2- H. Punt 11.18.55 3. F. H. C. Dingerdis 11.2131 4. H. Punt 11.2236 5. R J. Ran 11.22.40 6. H. Punt 11.22.45 7. Dezelfde 11.22.46 3. Dezelfde 11.23. 9. Dezelfde 11.23^08 10. Dezelfde 112310 11- E. Ott 11.23.38 12. A. Hanng 11.2339 13. C. Pijper 11.24.12 14. F. H. C. Dingerdis 11.24.13 15. S. Dingerdis 11.24.55 16. H. Klaver 11.25.03 17. E. Ott 11.25.19 18. J. Huiberts 11.25.41 19. R. J. Ran 11.25.49 20. H. Punt 1137.06 21. Jac. Dingerdis 11.2732 22. S. Dngerdis 113739 23. R. J. Ran 11.2735 iULtt Groole Zomer-Opruiming OTTO FINKEKTSIEPER Een zeer groote partij DAMESHEMDEN, prima katoen met mooi borduursel, iiuu^viiuiuviuwo vugduam^

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7