DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 166 Honderd aolif en twintisfsfe 1926 ZATERDAG 17 JULI Dit nmnmei bestsaf nit 3 bladen. Deze Courant wordt CLKBN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, aitgegeven. Ibonnementsprijs bij vooraitbeialing per 3 maanden voor Alkmaar 2.—franco door bet geheele Rijk /2.5C. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTffiNi Per rege) /0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar pfaatsrufmfa, Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerij v/b HERMs, COSTER ft 2001k Voordam C9. Directeari O. H. KRAK. Telef.nr. Administrafie 3. TeJefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. Buitenland. DE FINANCIELLE CRISIS IN FRANKRIJK. De ministerraad besloot, na Caillaux over den finandeelen toestand te hebben gehoard, de aanstelling van nieuwe ambtenaren geheel te staken; elken nieuwen aanbouw, ook waar- m de begrooting reeds voorziet, uit te stel- len; het personeel bij de centrale adminis- tratie te beperken tot bet aarntal, dat het in 1914 had en aide consumptie te beperken, welloe buitensporige inkoopen in het buiten land met zich brengt. De raad trof defioitieve beschikkingen ter bespoediging van de stemming omtrent het wetsontwerp inzake het financieel herstel en die stabilisatie der valuta. Volgens de „Matin" is het Caillaux' plan, die indirecte belastingen te brengen op het zesvoud van het peil van 1914. Dit zou o.a. tueebrengen een verhooging van 25 pCt. der huidige Ceel-belastingen, terwiji het maximum der algemeene inkomstembelasting op 30 pCt. zou warden bepaald. De Frausche Kamer heeft een besluit geno- men ten gnnste van de afschaffing van het z.g. aanplakken van de belangrijkste redevoerin- gen. Gemeld werd, dat de 'kosten hiervan voor 'de geheele parlementaire periode van vier jaar meer dan 800.000 francs hebben badra- gen. Het aanplakken heeft geen nut, daar de redevoeringen toch door de bladen worden gepubliceerd. HET PROCES TEGEN DE OPPOSITIE IN TURKIJE. Na de terechtstelling van de dertien samen- rweerders te Smyrna heeft het Onafhande- Tijlkheidsgerechtshof zich naar Angora bege- ven, waar binnenkort het proces begint tegen de twitotig leden van het Comite voor Een- beid en Vooruitgang. V het geschil in de britsche MI J'NTNDUSTR IE. Sir Adam Nimmo, de ondervoorzitter van de vereeniging van mijneigenaars, heeft in een rede, sprekend over het standpunt van den Mijnwerkersbond („geen penny minder loon, geen minuut langer werken") gezegd, dat, al zou de staking nog zes maanden du- ren, de eischen der mijnwerkers niet zouden kunnen worden ingewilligd. De loonaanbiedingen van de eigenaars waren volgens hem zoo royaaH mogelijk; toch was er belangrijk hiaat, dat moest worden aangevuld om het economisch evenwicht in de industrie te herstellen. Dat hiaat was 2% shilling per ton en, temzij er iets te be- denken was in den vorm van een subsidie om dit hiaat aan te vullen, was er geen redelijke oplossing voor de huidige crisis te vinden. Het voorstel der geestelijkheid. Het bestuur van den mijnwerkersbond heeft beraads'aagd over een voorstel, door de vertegenwooraigers dler kerken in een samenkomst met het bestuur ter sprake ge bracht Dit voorstel kwam volgens de „Eve- ning Standard" hierop neer, dat de mijnwer kers gedurende vier maanden weer aan het werk zouden gaan op de oude voorwaarden en dat in dien tusschentijd zou worden on- derhandeld over een duurzame overeen komst. Mocht aan het eind dier vier maanden geen regeling zijn getroffen, dan zouden de geschilpunten verwezen worden naar een onafhankelijken arbiter. De mijnwerkersleiders hebben dit voorstel volgens de „E. S" aandachtig en zelfs wel willend overwogen. Het zou intusschen be- teekenen, dat gedurende die vier maanden het verschil tusschen de loonen van April en die welke de industrie op een economische basis kan betalen, door den staat zou wor den bijgepast. Daannee zou een verdere sub sidie van 10 millioen pond gemoeid zijn, waartegen de regeering sterk gekant is, zoo- dat de moeilijkheid om langs dezen weg tot een oplossing te komen, zeer groot lijkt. DE DUITSCHERS IN DE BELGISCHE BADPLAA1SEN. In tegenstelling met de aanvankelijk gemel- de berichten omtrent het verblijf van talrijke Duitsche badgasten in de Belgische badplaat- sen, waarin werd gezegd dat de oude veeten vergeten schenen en den Duitschers een goe- den ontvangst werd bereid, bevatten de Belgi sche bladen thans dagelijks uitvoerige mede- deelingen omfrent incidenten, die in Blanken- berghe, Knocke en elders plaats hebben. Zelfs de Vlaamsche bladen, die in den regel nog al gematigd zijn in hun oordeel, geven uiting aan hun ontstemming over de aanmatigende houding der Dnitsche fcadgasten. In Blanken- berghe alleen bevinden zich meer dan 3000 Duitschers en men hoort er meer DuitsCh spreken, dan Fransch of Vlaamsch. De Bel gische hotelhouders zijn wel verplicht de gas- ten onderdak te verschaffen, daar de mark tegenwoordig den franc in waarde overtreft en zij anders hun seizoen niet goed kunnen maken. Niemand verwiit dan ook den hotel houders en winkeliers dat zij de ieuze „zaken zijn zaken" huldigen, maar wel wordt schan- de gesproken over het optreden der Duit schers, die een toon aanslaan, welke hen her- haaldelijk in conflict met de Belgen brengt. In Blankenberghe is het dan ook reeds tot kloppartijtjes gekomen, waarbij de politie in- grijpen moest. Duitschers, die niet wilden op- staan als het Belgische volkslied werd speeld, werden duchtig afgeranseld. De bla den merken ecliter op, dat het volkslied we! wat al te dikwijls gespeeld wordt en dat het niet aangaat dat elk strijkje zijn concert met de „Braban^onne" en de Marseillaise" ein- digt! De correspondent van de „Standaard" spreekt over de Duitsche invasie in Ypereri en zegt: „Zoo komt het dat wij bijna alle da gen het bezoek krijgen van de Duitschers, die dan op hun gemak champagne zitten te drin- ken aan de rijke koffiehuizen van onze Groote Markt, terwiji ze met weigevallen neerzien op de door hen tot puin geschoten hallen. En aandoenlijk is het te zien, hoe ze verwel komd worden om wille van de vele briefjes, welke ze misprijzend op de marmeren tateltjes nederworpen. Nu is alles heusch en hoofsch, nu noch woord1 noch gebaar dat zou kunnen aanleiding geven tot misnoegen of ontevre- denheid. Ze hebben hun centen en dat is ge noeg." DE ZETELS VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. Primo de Rivera heeft tijdens zijn verblijf ie Parijs verlkaard, dat de pers in Spanje een groote vastberadenheid zai tonen ten op- zichte van het verkrijgen van een permanen ten zetel in den Raad van den Volkerbond Primo zou aan den „Aveni.r" hebben mede- gedeled, dat Briand hem zou hebben verze- kerd, dat hij Spanje krachtig in de Assemblee van den Volkenbcnd zai steunen. HET CONFLICT IN DE HAVEN VAN DUINKERKEN. Donderdagavond werde nin de haver van Duinkerken achtereenvolgens vier bran den aangestoken, waarbij balen wol en tabak werden vernieid. De eerste drie branden wa ren vrij snel gebluscht, doch de vierde nam groote proporties aan. De schade wordt op 250.000 francs geschat. Op-de plaatsen van den brand werden snippers van een cotmnu- nistiysch blad aangetroffen. De werkgevers zijn voornemens- om Maan- dag de werkplaatsen te openen op de door hen voorgestelde voorwaarden. De werkwilli- gen zouden worden beschermd. SCHIETPARTIJ TUSSCHEN POLITIE EN ARRESTANTEN. Twee detectives, die vier verdachten van diefstal met een gestolen auto naar het hoofd- bureau te New-York brachten, werden eenige mijlen ver door misdadigers in een tweede auto achtervolgd en ingehaald. Uit de tweede auto werden teekenen gegeven aan een van't viertal arrestanten, die de gestolen auto voor de detctives bestuurde. Hij bracht den wagen onmiddellijk tot staan. Zijn drie metgezellen vielcn daarop de detectives aan, terwiji er uit de tweed auto revolverschoten op de politie- beambten werden gelost. De detectives ver- wondden twee der mannen in de eerste auto, doch werden ook zelf gekwetst. De twee an- dere arerstanten benevens de inziitenden van de tweed auto ontsnapten juist toen een ver- keersagent op het schieten aikwam. De detec tives waren niet ernstig gewond, doch moes- ten toch naar hetziekenhuis gebracht worden. De scihetpartij had des middags om half vijf plaats op een pick, waar het op dat uur vol is met auto's, op weg van en naar de bruggen tusschen New-York en Brooklyn. DE STRIJD OM OOST-PRUISEN. De Duitsche rijksminster van binnenland- sche zaken, dr. Kiilz, heeft te Tilstt in een rs- devoering in het bijzonder de betrekkingen besproken tusschen Oost-Pruisen en het Rijk. De minister herinnerde aan den tijd van den vrede van Tilsit, toen Pruisen weliswaar ge- kneveld aan Napoleon's voeten lag, maar toen juist Oost-Pruisen zich krachtig aaneen sloot. Verder herinnerde de minister aan den uitslag van het referendum van 11 Juli 1920. Dr. Kiilz onderstreepte, dat de Oost-Pruisen zic hoderscheiden door groote liefde en trouw voor Duitschland, waarvoor zij alien dank verdienen, niet alleen in woorden maar in daden. Het Duitsche rijk heeft een zware taak om de wonden, thans aan Oost-Pruisen toe gebracht ,te helen. Absoluut verkeerd noem- de de minister de aan weerskanten der grens wel geopperde meening, dat Duitschland Oost-Pruisen reeds heeft afgeschreven. Inte- gendeel, antwoordde de minister daarop; rijk en Pruisen zullen er naar streven, dat Oost- Pruisen in alle opzichten blijft wat het eeu- wenlang geweest is ,n.l. Duitsch land. Oost- Pruisen, aldus minister Kiilz ten slotte, is een krachtige in het Oosten vooruitgeschoven Duitsche post, die als zoodanig onvoorwaar- delijk gehandhaafd moet woraen. Hoe abso- luter dit historische feit wordt erkend, des te bevredigender zai de toestand in het Oosten z.ic hontwikkelen. PROTESTANT EN R. K. in AMERIKA. Onlangs deed een bericht de ronde, dat in de Vereenigde Staten een R. K. beweging in- gezet was, welke in het eerste kwartaal van 1926 niet minder dan 224.694 personen uit het protestantisme tot de r. k. kerk bracht. Het „Int. Verhand zur Verteidigung des Pro- testantismus" maakt nu echter bekend, dat dit bericht geheel en al onjuist is. Vooreerst sloeg het genoemde groote cijfer niet op het eerste kwartaal van 1926, doch op't geheele jaar 1925. En dan waren hierbij de emigran- ten geteld. Het aantal emigranten was in dat jaar 294,313 personen;. deze kwamen meest uit r. k. landen. En dan ten sloth., het juiste cijfer van „overgangen" wordt door het r. k. „directo- raat" in Amerika opgegeven als ongeveer 35.370. Tegenover dit winstcijfer staat ech ter een verliescijfer, dat naar ambtelijke opga- van aanmerkelijk hooger is. Een Roomsche beweging in Amerika kan dus uit de gegeven cijfers zeker niet worden afgeleid. NOODWEER IN HET RIJNLAND. In het Rijnland en het Saargebied hebben zeer zware onweders plaats gehad, vergezeld door stortregens. In het Saargebied richtte ee nwindhoos ernstige schade aan. Daker. werden losgerukt en honderden meters ver wegegsiingerd. STUDENTEN DIE HUN EIGEN TAAL NIET KENNEN. Bij de publicatie van academische proef- schriften in Duitschland blijkt, dat vele pro- movendi niet in staat zijn hun gedachten in behoorlijk Duitsch uit te drukken en menig- maal stoot men op ernstige schrijffouten, ver- grijpentegen grammatica, stijl en logischen samenhang. Dit heeft den minister van onder- wijs in Saksen aanleiding gegeven, de autori- teiten van het middelbaar onderwijs uit te noodigen bij de eind-examens der middelbare scholente eischen, dat de candidaten bewijzen, dat ze de Duitsche taat beheerschen op een wijze, die in overeenstemming is met de ei schen, die hun toekomstig beroep stelt. JEUQDIGD AVONTURIERS. In Hamburg waren zij scheep gegaan, drie jongens van ongeveer zestien jaar; niet op een behoorlijk stoomschip, maar in een zeilbootje van drie meters lengte en een meter breedte, zoo'n klein vaartuigje, dat heel wat kan presteeren, als het goed wordt bediend. Nu aan dit laatste inbrak het niet! De jon gens waren zoo van hun kennen overtuigd, dat zij de Elbe afzakten, het zeegat uitsteven den en tusschen de Waaden door, van de Noordzee de Zuiderzee invoeren. En dat all raaal zonder dat kaarten of een kompas aan boord waren. Het gebrek aan nautische middelen is schitterend overwonnen; de knapen hebben zonder ongelukken bet IJ bereikt en landden dezer dagen in de noofdstad. Maar nu begonnen pas de moeilijkheden; op zee gevoelden de knapen zich heer en meea- ter, in de vreemde stad stonden zij hulpeloos. Doch de brutalen hebben de halve we reld en de jongens klopten aan bij den sluiS' meestef van de Oosterdoksluis. De sluismees- ter had schik in de moedige jongens en bleek tot bulp bereid; de levensmiddelenvoorraad werd wat aangevuld, het vaartuigje, waarin de knapen onder een zeil overnachtten, kreeg een behoorlijke ligplaats. Maar het was de jongens niet om slapen en eten te doen; zij wilden, nu zij eenmaal in Ne- derland waren, ook wat van het lage land aan de Noordzee zien De sluismeester legde het geval uit aan de firma Varekamp, die bereid was de jeugdige avonturiers op een harer motorbooten mee te nemen naar Rotterdam en Delft. Thans zijn de knapen, met hun zeilvaar- tuigj,e aari boord van zoo'n motorboot. Zij zullen Zondag naar het Kagermeer worden gebracht en de zeilvereeniging zai de heer Varekamp heeft er voor gezorgd1 de knapen ontvangen. Daarna komen de jonge reizigers naar Amsterdam terug, om dan nogmaals den tocht over de Noordzee te wagen. SLECHT WEER IN tiET BUITEN LAND. In Oostenrijk is het weer nog steeds zeer slecht, meldt een Wolff-bericht. Bij Ternberg o.a. (in Oost-Oostenrijk) stonden de straten in een oogenblik door een wolkbreuk bllank; eenige personen in een huis verdronken door het binnenstroomende water. Uit Opper-Oos- tenrijk worden zware onweders en regen- buien gemeld. Een aantal boerderijen werden door den bliksem getroffen. Gistermorgen vroeg is de Donaudijk bij Acatina (Joego-Slavie) doorgebroken. Het groote uitgestrekte land werd overstroomd. Tusschen Delmonostov en BellVe, eveneens bij Neusatz bezweek de dijk ook, meldt een Wolffbericht uit Boedapest. Boven Saksen en de Harz hebben weder- om zware onweders gewoed, die gepaard giwgen met geweldige regenbuien. Groote schade werd aangericht. EEN JEUGDWERK VAN DICKENS. Een EngeSsch verzamelaar heeft de hand weten te leggen op een merkwaardig hand- schrift. Het is een tooneelstukje van Dickens, dat in een herberg .te VenetiS speelt, en de titel luidt: „The Stratagems of Rozanza". Dickens moet xiit stukie geschreven hebben teen hij zestien jaar telde en het werd voor hem in het net gcopieeri door zijn moeder, die toen onderwijzeres in Camden Town was. De auteur heeft het onderteekendC. J. H. Dickens, en dit herinnert er aan, dat zijn naam, voluit, luidde: Charles John Huffam Dickens. Een Amerikaansch verzamelaar heeft dit handschrift een jaar geleden te Parijs ont- dekt en mede genomen naar Californie. On langs heeft hij het echter aan een Dickens- vriend in Engeland verkocht en het zai nu wel in Dickens' vaderland blijven. KORTE BERICHTEN. Het Spaansche koninklijke paar is uit Londen naar Frankrijk vertrdkken. uitgeleide gedaan door koning George, koningin Mary, den prims van Wales en andere leden der ko ninklijke fami'lie. Cahmberlain bood de Spaan sche koningin bloemen aan. Te Victoria (Britsch Columbia) is Don- derdag een hevige aardbeving geregistreerd, die te ruim half drie 's middags begon en_ meer dan een uur duurde. De afstand was op 1100 mijlen geschat, vermoedelijk in het gebied van Alaska. Jdet „Sa!zburger Volksbl." meldt, dat heden te Hattsee de toren van de oude kerk en een gedeelte dezer laatste, die gesloten was, is ingestort. De Fransche zaakgelastigde en de fi- nancieele attache bracnten Donderdag een bezoek aan het dept. van financien te Wash ington. Men verzekert echter ten stel'ligste, dat zij geen enkele demarche deden in ver- band met de regeling der schtfld. Te Beriijn worden plannen overwogen om daar in 1928 een internationale tentoon- stellimg van bouwkunst te houden. Het rijks- verbond van de Duitsche industrie-commissie is benoemd om dit plan tc overwegen en na- der uit te werken. Een Wolfbericht meldt, dat de Turksche consul aan boord van de Kara Denitz te Ham burg niet door den bliksem werd getroffen, zooals het aanvankelijk heette, maar dat hij een zonnesteek kreeg en daaraan overfeed. De rechtbank te Dresden veroordeelde gister den slagersknecht Walter Miihl wegens voortgezette spionage tot 8 jaar tuclithuis- straf. In Berlijn was het gister aanmerkelijk koeler. Het meteriologisch instituut verwacht weer stijging en voorloopig nog voortduren van moot zomerweer. Gemenfiid tfimms. DE KANAALPLANNEN IN NOORD-HOLLAND. De correspondent van het Hbl. te Haar lem meldt: De Prov. Staten van N. Holland hebben het vorig jaar hun goedkeuring gehecht aan de door Ged. Staten ingediende plannen tot verbetering van de bestaande en aanleg van nieuwe kanalen in het noordelijk deel van deze provincie. De kosten van deze werken zijn in het besluit der Staten aldus verdeeld, dat 1/3 zai komen ten laste van het rijk, 1/3 voor de provincie, en het overige voor Am sterdam en cje direct-belanghebbenden. Het besluit was in zoover een beginsel-be- sluit, dat de uitvoering van het plan afhanke- lijk werd gemaakt van de zekerheid der bij- dragen van rijk, Amsterdam en belangheb- benden. Waf deze laatsten betreft, zou de commissie-Van Aalst haar bemiddeling ver- leenen. t Naar wij vernemen, hebben. Ged. Staten zich het vorig jaar tot de regeering gewend en tot de commissie-Van Aalst teneinde om trent deze bijdragen zekerheid te verkrijgen. De commissie heeft verklaard zich van de bereidverklaring der belanghebbenden te zul len vergewissen; de regeering heeft echter nog steeds geen uitspraak gedaan. Het schijnt ook niet waarschijmlijk,'dat het Rijk de gevraagde bijdrage betalen zai, om- dat de noodzakelijkheid van uitvoering van het geheele kanalenplan twijfelachtig wordt als het wegenplan ten uitvoer zai zijn ge- legd. En, zooals reeds gezegd is, zai de pro vincie niet tot den aanleg of de verbetering der kanalen overgaan, indien de van andere zijde gevraagde bijdragen verkregen worden. Het zou dan ook niet onmogelijk zijn, dat het kanalen-plan vooreerst bleef rusten. Wanneer het wegennet zai zijm verbeterd en inmiddels waarschijnlijk ook op het platte- land het vrachtautoverkeer zai zijn uitge- breid, is het mogelijk, dat de noodzakelijk heid van een zoo uitgebreid kanalennet als het plan van Ged. Staten aangeeft, niet meer wordt erkend. In dat geval zou een vereen- voudiging van dit plan niet onwaarschijnlijk zijn. In elk geval is niet te verwachten, dat bin- nen afzienbaren tijd de scheepsvaartwegen in het Noorden van Noord-Holland eenige beteekenende wijziging of uitbreiding zulien ondergaan. DE PRIM AIRE WEGEN IN NOORD-HOLLAND. Naar aanleiding van de voordracht van Gtd. Staten tot aankoop van perceelen, ten behoove van den aaplec y^n nri^iaire wegaj, werd in de commisie-vergadering van de Prov. Staten inlichtingen gevraagd omtrent den stand der voorbereiding van den aanleg der primaire wegen. Vanwege Ged. Staten werd inedegedeeld, dat, hoewel de Koninklijke goedkeuring op het besluit der Staten tot aanleg van het pri- mair wegennet nog niet was verleend, de voorbereiding van die maatregelen, welke noodig zijn om tot uitvoering van het wegen plan te geraken, met spoed is, ter hand geno men. Aan het bureau van den Provineialen Waterstaat is eene afdeeling toegevoegd voor den aanleg der primaire wegen en het daar- voor noodige personeel is grootendeels aan- gesteld. De opmetingen en boringen geschieden in hoofdzaak langs het Zandpad, in de ont- worpen wegen langs de Zaanstreek en in den Haarlemmermeerpolder. De administratieve voorbereiding van de vele regelingen, welke getroffen moeten wor den om tot ,uitvoering van het wegenplan te geraken, zai veel tijd vorderen. Ged. Staten zullen echter alles in het werk stellen 0m den voortgang der werken zooveel mogelijk te bespoedigen. fm EEN WERELDWANDELAAR. Van vrienclelijke zijde wordt ons onder- staand uitknipseltje toegezonden uit de Zuid- Afrikaansche Courant ,,Die Burger". Wij vonden het interessant genoeg' om het ook onzeci iezers voor te leggen. Het artikeltje luidt aldus: Liefde vir die natuur en dors na meer ken-/ nis van aardykskunde, het mnr. G. Seubring,' 'q Hollandse ontdekkingsreisigcr, vyftiendui-, send myl te voet deur Afrika' laat stap. Hy het van Kai'ro 'n paar jaar gelede begin en sy weg deur woestyn en oerwoed na die Suide gevolg. Verlede week het hy sy tentjie op die vlakte voor <jK poort van die Goudstad opgeslaan. Daar onder die doringbome sal h,y nou vir 'n paar weke rus en hom waar- skvmlik besig hou met die boekstawing van sy ontdekkings en ondervindings. Hy is van voorneme om "n paar boeke na sy terugkeer in Haarlem, sy geboortestad, uit te giee waar in hy sy cntdekkingsreis sal beskrywe. Na hy Kai'ro verlaat het, het hy reeds 15000 myl afgestap. Eers het hy die Sahara- woestyn deurkruis, toe die Soedan, die Oe- gamda, Midde-Afrika en verder suidwaarts gekom het tot hy nou hier aangeland het. Sy ondervinding moet waardevol wees en die awonture wat hy gedurende die drie jaar van chidolirig onder die heidene en wilde diere ondervind het ,sal wel boekdele beslaan. Mnr. Seubring is niet 'n man wat grootpraat en van openbaarheid hou nie. Oor sy onder vindings gesels hy niet somar niet. Hy skyn tevrede te wees met verdieping in die gehei- menisse van die natuur vir sy eie genot. En waar dit vir ons wonderlik lyk hoe hy alleen net met pakdraers sy weg tenspyte van die fcaie gcyare gebaan het, is dit vir hom heel natuurlik ofskoon ook niet altyd verklaarbaar, nie. „Ja, dit het soms swaar gegaan" sou hy er ken en merktekens toon wat getuig van baie noue ontkomings. Asgaaisteke agtei sy nek staan in verband meteen van die voorvalle wat byna sy lewe geverg het. Hij was eendag die gas van 'n kiompie mensevreters. In die pot op die vuur het mensvlees gekook. Alles het goed gegaan tot dit by die ect kom. Die gas wou om ide dood nie saam eet nie en 'n geveg was die gevolg. 'n Woeste bakleiery wat ham, 'n tlollandse-reus van 6 voet 7 d,uini, n breedge- skouderde kerel met arms wat 'n ghorilla sal laat huiwer om hom aan te val, vir behoud van sy lewe laat vlug het, was die uiteinde. Verwond en sonder kiere het hy daarvan af- gekom. Die asgaaisteke getuig van die kwaai worsteling. In plaats van 'n vyebiaar het hy 'n skaapvel voorgeliang en gemaak dat hy uit daardie omgevuig wegkom. Van ontmoetiiigs met wildgediertes kan hy ook wat vertel, asook van die leefwyses en ge- aardheid van Midde-Afrika se bewoners. Die alleenheid moet 'n geweldige indruk soms op hom gemaak het. Soos wyle Adam Boshoff in Die Huisgenoot. kan hy 'n ander laat voel watter gewaarwordings by 'n mens daar in die eensaamheid van die oerwoud of die vlaktes van die woestyn opkom. „Die gehuil van 'n jakkals daar in die woestyn, se hy, klink soos musiek in jou ore wanneer jy vir dae en dae agtereen geen mens of dier gesien of gehoor het niet. Die stilte is onbeskryflik. Dft laat 'n mens aan jou Skepper dink." As hy maar wifdis te hope hy salvk ons natuurliewende mense in die Suidhoek van dei ou donker vasteland, meer vertel van sy ondervindings, sal dit 'n voorreg wees wat baie op prys gestel sal word. Verenigings en kultuuriiggame weet waarskynlik niet dat by nog 'n maand of meer in Suid-Afrika gaan vertoef niet, Voor die Rotarigrs op Pretoria het hy die anderdag 'n iesing gehou. Oor 'n paar weke vertrek hy na Kaapstad. Sy tydeli- ke adres is Posbus 444 Johannesburg. Van Kaapstad gaan hy langs die Weskus na dU Kongo, Tiinboektoe, Marolen Kai'ro dan "terug na Haariem. Mnr. Seubring hoop» om in 1920 weer terug in Holland tc wees. SAHgjp# hsup .sy.hpnde. Ter wille van AARSCHE COURANT. - A2 <389I

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1