fttEMEIJERS DE LANGE DE MORAAZ Credieten - - Effecten kl Van recht en onrecht. 1 Zomerhitie UNGESTRUT 49 - ALKMAAR /Tulle bly hy in die tentjie buitekant die stad iwant" sfe hy, „die mense wil met my maats to die hotel neem ciie". 11Seubring het sy wetenakaplike op- Pin die Heidelbergse Uniwersiteit, md, gehad. Eenmaal het hy 'a derge- tpce ontdekldngsreis deur Suid-Amerika on- ^roeem. Later hoop hy een deur Asie te apak. BOND VAN MELKVEEHOUDERS. Onder voorzitterschap van den heer A jongerius werd gisteren te Utrecht een ver ■gadering gehouden van den Bond van Melk- veehouders. In deze emstigen tijd aldus ie voorzitter nu onze belaugen door de Belgische valuta ten zeerste worden ge schaad, moeten alien pal staan om verlagiug van den inelkprijs te voorkomen. De Regee- ying moet den weg worden gewezen om ons bedrijf te steunen. De voorzitter deelde mede dat Engeland grootendeels voor onzen export gesloten is. 1 Lndien er niet onmiddeHijk een oplossimg komt wordt de toestand voor de boeren die mestvaikens fokken onhoudbaar. En dat zijn ?er in ons land heel wat. Het wordt tijd dat en Regeering fen burgerij op de hoogte wor den gebracht van den ernst van de tegen- ,woordige omstandigheden. Een telegram zal ,aan den minister moeten worden gezonden, '.want deze moordende concurrentie kan niet yoortdnren. i Ook zal men de verboden grens langs Bel- gi€, die dusverre voor den smokkelhandel op 300 M. was vastgesteld, tot 2 a 3 km moeten verbreeden. Op voorstel van den voorzitter werd be- efloten Zaterdag opnieuw met verschiMende bonden te confereeren. De secretaris, de heer De Rooy, deed hier- op mededeeling van hetgeen Woensdag in de commissievergadering is besloten. De melk- pirijs in Utrecht voor de melkveehouders be- draagt 9!4 ct., franco stad. In Zuid-Holland is deze prijs al lager, n.l. 8% en 9 ct. De heer Van der Zee deelde mede, dat een prijsverl aging niet gemotiveerd is. De prijs tvan 8% ct. af boerderij is nog niet eens loo- nend. Deze prijs is al te laag. Verlagihg acht spr. dan ook ondenkbaar. (Applaus). De voorzitter merkte op, dat de handel rich nog wel tweemaal zal bedenken voorddt tiij een verliaging van den melkprijs zal in- .voeren, als hij merkt hoe groot het verzet on der de boeren is. Melkoorlog acht hij dan ook uitgesloten. Na eenige discussie werd de vergadering .gesloten. Ged. Staten gebruik zouden maken van hun aan art. 13 der Verenwet ontleende bevoegd heid tot het vervallen verklaren van tolrech- ten als te hooge tarieven geheven worden. Een der leden drong er op aan, dat Ged. Staten aan het recht tot uitbreiding der tol- [•eldheffing de voorwaarde zouden verbinden, iat de weg voortaan onderhouden zal worden ten genoege van Ged. Staten. Het aanwezige lid van Ged. Staten meende de toezegging te kunen doen, dat zooveel mogelijk aan den wensch om te zorgen, dat de weg voldoende zal worden onderhouden, zou worden vol- daan. De heer G. C. Dekker (V.-B.) te Purmer- end zal ontslag nemen als lid van de Provin ciate Staten Opvolgster is mevrouw Van Rees—van Ingen, te Bovenkarspel. WAARSCHUWING. In verband met in,den laatsten tijd ingeko- men klachten waarschuwt de commissaris van politie der afdeeling D., te's Gravenhage, andermaal tegen de volgende personen: C. W. Galjaard, J. J. D. Rip en N. L. P. Ney- hof, wier tegenwoordige verblijfplaatsen on- bekend zijn; J. A- B. Breems en L. Biesot, thans wonende Poeldijkschestraat 36; P. J. M. van der Kuyl, Kemperstraat 95, die zich naar aanleiding van aanbiedingen in provin ciate-, landfoouw- en pluimveebladen, kippen, eenden en ander p^uimvee, honden (liefst met stamboom) enz niet onder rembours doen toe- zenden, onder belofte van betaling na ont- vangst. De betaling laat steeds op zich wach- ten. Aan dergelijke praktiiken maakt zich ook schuldig K. Dekker, Dreobelstraat 155, al- daar, die zich meer op den „handel" in bloe- men en aanverwante artikelen toelegt. OVERREDEN. Gisteravond om half negen is de 32-jarige ongehuwde vrouw P. de Koning te Sliedrecht door een autobus overreden en gedood. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdp ijneen paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. Glazen buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drpgieten. 7500 mark in termijnen te betalen. Mevrouw Holtz beweert echter, dat dit be- drag haar zou worden toegekend, als zij den schrijver der anonieme brieven zou hebben ontdekt. Het einde van deze zaak is, dat beklaagde tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld en dat een nieuw onderzoek zal worden ingesteld naar de omstandigheden, waaronder zij haar man heeft gedood. Stadsnieuws. VOOR HET CENTRAAL NEUTRAAL ZIEKENHU1S. Heiloo verblijdde ons heden weer met een bijzondere gave, door ons onder het motto „Overschot Steunfonds Heiloo" te doen toe- komen 85.14 Vorige opgave f 1038.37 Totaal 1123.51 Flink zoo. Op deze wijze komen de Iweede duizend er spoedig. FAILLISSEMENTEN. Heden is ter griffie van de Arrondisse- ments Rechtbank gedeponeerd de le uitdee- lingsilijst in het faillissement van de N. V. Alkmaarsche Leerfabriek te Oudorp, met een uitkeering aan concunrente schukteischers van 5 pCt. RIJKS HOOGERE BURGER-SCHOOL. Bij het gister gehouden eindexamen der R. H. B. S. zijn geslaagd de navolgende de dames J. M. leerlingen van de afd. 'j Asjes, H. Broersma, J. M. tlerieman, j. u. W. Tomassen, M. Trijbetz en F. B. de Vries St TUSSCHEN DE BUFFERS. Tijdens het rangeeren van eenige wagens het van het spoorwegemplacement naar de slach- terijen der firma Hartog te Oss, geraakte de ^6-jarige A. v. d. V., arbeider bij genoemde fema, tuschen de buffers bekneld. Zwaar in- wendig gekneusd, werd de getroffene naar het ziekenhuis overgebracht. GEWETENSGELD. Ten behoeve van's Rijks schatkist is o.m. ont- vangen; bij dien imspecteur der directe belas- tingen, enz. te Doetinchem, 25.000 wegens gewetensgeld. k PROVINC1ALE STATEN. r\ Blijkens het door haar uitgebrachte verslag werden in de Commissie uit de Prov. Staten ernstige bezwaren gemaakt tegen de voor- dracht betreffende de aanvulling van het ta- rief van het brugrecht te Krommeniedijk Men wees er op, dat deze tal door de bewo- ners als een hinder voor het verkeer wordt evoeld. Waar bovendien, gelijk gezegd werd, ,Jeze tolheffing van onrechtmatige tarieven plaats vindt, werd er op aangedrongen, dat Buitenland. CHANTAGE GEPLEEGD DOOR EEN VROUWELIJKE DETECTIVE. Voor een der Berlijnsche rechtbanken heeft een vrouwelijke detective terecht gestaan, die al een zeer eigenaardige opvatting had van haar taak. Mevrouw Ellen Holtz,«aldus heet deze lefd- ster van een Berlijnsche detectivebureau, is de weduwe van een kapitein, die nogal drank- zuchtig was. Eenige jaren geleden heeft zij haar man doodgeschoten en, na een gerucht makend proces, werd mevrouw Holtz vrijge- sproken, omdat zij uit zelfverdtediging zou hebben gehandeld. Thans zou de weduwe er echter niet zoo genadig afkomen. Voor arts van stellen naar den schrijver van chantagebrie- ven. Van de haar gedane mededeelingen schijnt mevrouw Holtz nu gebruik te hebben gemaakt om zelf chantage te plegen op dien vriend, die als B. wordt aangeduid. In Juli 1924 werd B. uit Berlijn opgebeld, met de mededeeling, dat de politie te Berlijn de verblijfplaats wenschte te ye ten van een vrouwelijke employfe van B. Sienige dagen la ter verscheen bij B. een gesluierde dame, die later bleek de beklaagde te zijn. Zij beweerde dat B. betrokken was in een zedenschandaal en dat tot zijn arrestatie zou worden overge- gaan. Zij zeide deze te kunnen verhinderen, indien B. een bedrag van tienduizend mark stortte; dan bleef iedereen, ook B.'s echtge- noote, buiten de zaak. B. Het zich overbluffen en verplichtte zich - r -v.. ArchibaldOnze plc-n)c was bijzoDder ges1ncrd« Jnffrouw Smids. Ik zal nooit meei een wrak knnner .en, deeling uitmuntendheid) aen ^ouden lauwer- krans behaalde. Wat men hier voorheen van dit korps hoorden o. a. op den wedsirijd door ons Stedelijk muziekkorps eenige jaren gele den uitgeschreven, geeft reden een mooie avond te verwachten. DE EERSTE AUGURKEN.' Op de Alkmaarsche Exportveiling werden reeds de eerste. augurken aangevoerd' door den heer P. Laan, Omval, alhier. AMSTERDAMSCHE POSTHARMONIE. No. 6 van het programma, dat vermeldt: „Die Meistersinger von Niirnberg", wordt veranderd in: „Silvia Ballet" van L. Djelibes. PRIJZEN BEHAALD. Bij de op 13 en 14 Juli te Assen gehouden legerwedstrijden, waaraan 28 korpsen met 350 deelnemers deelnamen, won het 21ste Reg. Infanterie den 2en prijs bij de korps- vijfkamp. Voor het 21ste Reg. van Amersfoort kwa- men de volgende leden van de A. V. ,*Alk- maar" uit: S. Noom, J. de Bakker en K. Rol. Beide eerstgenoemden worm en resp. den 3en en 4en prijs personeel op de 100 M. Op dit nummer kwamen niet minder dan 56 loopers uit, zoodat dit een mooie prestatie genoemd kan worden. t TURNLUST. In een advertentie in dit nummer wordt herinnerd aan het aantreden op de Paarden markt morgenochtend half 12. Telegrammen van heden. OtdeeHeliik "fcorrirre/r/i. te Alkmaar, M. O. Janssonius te Noord- Scharwoude, N. Kok te Castricum, G. Kos- ter te Berldhout, H. Uilatz te Enkhuizen, M. A OHj te Huizen, A. A. de Raad te Heiloo, M. van Slooten te Heerhugowaard en de heeren P. P. Dammes te De Rijp, J. Wester te Schagen, D. A. J. Zaaf te Broek op Lan- gendijk en S. Zeegers te Sint Pancras. Twee leerlingen werden afgewezen. "..a,". De examens, zijn afgeloopen. HET HERSTEL VAN DE tf L AU-R-EN TI US K E-R K De voordracht van Ged. Staten, strekken- de om ten behoeve van de restauratie der Groote of St. Laurenskerk te Alkmaar een subsidie te verleenen, gaf in de Commissie uit de Prov. Staten blijkens het door haar uitgebrachte verslag aanleiding tot eene le- vendige gedachtenwisseling. Een lid opperde twijfel omtrent de histori- sche beteekenis en de kunstwaarde van het gebouw. Hij zag in het toestaan van dit sub sidie een gevaarlijk precedent, daar z.i. tal van kerkgenootschappen zullen trachten op deze wijze steun van de Overheid te verkrij gen. Een ander lid bestreed deze meening. Het toestaan van dit subsidie kan geen precedent zijn daar reeds tal van soortgelijke subsidies zijn verleend. Het Rijksbureau voor Monu- mentenzorg beoordeelt elke aanvraag en naar zijn oordeel kan men zich veilig richten. Dit subsidie geeft de bezitster van de kerk, de Ned. Hervormde Gemeente, meer lasten dan voordeel, daar het torentje met den dakruiter aan genoemde Gemeente overgaat en de las- ten van het onderhoud voortaan op haar komen te rusten. t Opgemerkt werd dat, nu voortdurend voor het herstel van oude kerken uit de publieke kas, dat is uit den zak van alle burgers, groote sommen worden besteed, welke boven de aanvankelijke waarde van die bouwwer- ken verre uitgaan, het oogenblik nader schijnt te komen om de vraag onder de oogen te zien, of het eigendom en dus ook de bestem- ming van die antieke gebouwen zelf niet aan deze nieuwe gezichtspunten behooren te wor den getoetst. De grootst mogelij'ke meerderheid der Com missie adviseerde tot aanneming der voor dracht. VRIJSTELLING. Bij beschikking van den Minister van Oor- log, is aan den dienstplichtige J. C. Heep, uit de gemeente Alkmaar, met ingang van 9 September a.s., voor goea vrijstdling van den dienstplicht verleend, wegens kostwin- nerschap. INLIJVING. In het tijdvak van 2 tot 6 Augustus a.s. zal eene inlijving van dienstplichtigen der lichting 1926 plaats hebben voor het Wapen der Bereden-Artillerie (beredenen der tweede Artillerie-Brigade). IN DEN MUZIEKTUIN. Morgenavond komt de Amsterdamsche Postharmonie, het bekende, zeer goede mu ziekkorps in den tuin een concert geven. O. m. zal het uitoveren een concerttouver- ture van Rossow, met welk nummer het in den internationalen wedstrijd te Luzern (af- OVE RSTROOMIN G-EN BERLIJN, 17 Juli. Uit Belgrado wordt aan de Berlijnsche bladen gemeld, dat vele deelen van Joego-S'lavie opnieuw van groo te overstroomingen hebben geleden. Er kan van een ramp gesproken worden Wolkbreuken gepaard gaande met vreese- lijke hagelslagen hebben het dorp Rugogo in Montenegro geteisterd. 40 Personen werden gedood en 20 ernstig gewond Duizenden stuks vee zijn verdron-ken. D'E GEVAREN VAN DE ELECTRI- SCH-EN STROOM. Twee dooden. GROEN'LO, 17 Juli. Hedenochtend Is onder gemeente Boekelo op den weg naar Berchem een ernstig ongeluk gebeurd. Een vrouw zag bij de boerderij Korne- goor een koe liggen en liep er op af. Toen zij in aanraking kwam met prikkefldraad vil zij dood neer.' Haar man, die te hulp anelde, onderglng hetzelfde lot. Het bleek, dat een draad, die een der electrisdie palen moest overeind houden, door verzakking van dien paal in aanra king was gekomen met het prikkeldraad, waardoor de eleotrische stroom was afge- vl-oeid op die prikkeldraad. XX. (Nadruk verboden). IEDER WODRT GEACHT DE WET TE KENNEN. Het adagium (d.i. spreekwoord of rechts- spreuk), dat bier boven staat afgedrukt, is algemeen bekend en wanneer het gesprek daartoe leidt, zal men het van iederen ont- wikkelden leek kunnen hooren. Eigenaardig genoeg bevat onze wet deze uitspraak niet, althans niet in- dezen vorm. Wat er wel staat, is, dat alle wetten moeten worden af- gekondigd, hetgeen in het Staatsblad ge- schiedt, en dat zij eerst werken, zoodra de afkondiging in het geheele land bekend kan zijn. Die bekendheid nu, wordt door de wet verondersteld te bestaan in den regel als er twjntig dagen na de uitgifte van het Staatsblad zijn verlobpen, soms ook na kor- ter of langer tijd. Maar. zij hangt alleen van het tijdsverloop af. Al zou men kunnen be- wijzen, dat het „Staatsblad" een bepaalde plaats dan nog niet heeft bereikt, b.v. de Waddeneilanden bij ijsgang, of dat een be trokken persoon door ziekte er geen kennis van heeft kunnen nemen, het doet niet ter zake: als de twintig dagen of de andere pe- riode om zijn, werkt de wet. Dat moet ook wel. Het doel van de wet, nl. om de burgers tot bepaalde handelingen te nopen of hen van andere te doen afzien, zou niet bereikt kun nen worden, als ieder zich zou mogen be- roepen op zijn onbekendheid met het gebod of verbod. Hoe groot zou dan de kans zijn, dat wie opzettelijk of uit onverschilligheid na- liet zich van de wetten op de hoogte te stel len, zich in letterlijken zin boven de wet zou plaatsen, terwijl de serieuze broeder al het persoonlijk ongerief van zijn wetskennis zou moeten dragen. Toch is er veel tegen het voor- schrift aan te voeren. Allergeestigst is dat ge beurd in een enkele jaren geleden verscheen boekje van dr. J. P. Fockema Andreae, geti- teld „leder wordt geacht de wet te kennen". De schrijver toont daarin aan, hoezeer de veronderstelling in strijd is met de waarheid en hoe ook de leden der rechterlijke macht, ja zelfs, herhaaldelijk blijk geven sommige i'-'y3 nmanae van rune tab&kKen is A sg KEEREN EAAI wetten niet in alle onderdeelen te kennen. Hij wijst er verder op, dat dezelfde onkunde bij den argeloozen burger, als het een strafvoor- schrift geldt, of als hij zich tot procedeeren laat verleiden, hem duur te staan kan komen. Kortelings heeft de oude spreuk zelfs in 's lands hoogste rechtszaal weerldonken uit den mond van den advocaat gcneraal. Het be- trof een strafactie, ingesteld krachtens de ■auteurswet terzake, dat iemand een tele- foongids zou hebben uitgegeven, waarvan de Staat het auteursrecht bezat. Nu wordt het misdrijf van inbreuk op eens anders auteursrecht slechts vervolgd op klacht van den gerechtigde tot het auteursrecht; in dit geval dus van den Staat. Aldus was ge- schied; de plaatsvervangende directeur-gene- raal der Posterijen en Telegrafie had haar ingediend. Oogenschijnlijk was dus aan alle fortnaliteiten voldaan. Maar de wakers voor het recht zijn precies. De bevoegdheid van den genoemden hoofdambtenaar om voor den Staat op te treden werd onderzocht en nu bleek het, dat het Koninklijk besluit, dat de opdracht van het hoofabestuur der poste rijen en telegrafie aan den diredeur-gene- raal bevat. niet in't „Staatsblad" gestaan en evenmin door overlegging of op andere wet- tige wijze aan den rechter in eersten aanleg was medegedeeld. De bewuste bevoegdheid was dus niet komen vast te staan en de straf- venvolging kon geen voorigang hebben. Misschien valt het op, dat er nu eensklaps sprake is van de publicatie van eeri Konink lijk besluit en voordien steeds van een wet, waartusschen in het staatsrecht een schexp onderscbeid wordt gemaakt. Men is het er echter over eens, dat in het besproken ada gium het woord „wet" wil zeggen iedere wettelijke regeling, en de afkondigingsvoor- schriften voor Koninklijke besluiten van alge meene maatregelen van bestuur zijn nage- noeg dezdlfde als die voor de eigenlijke wet ten. De Hcioge Raad redeneerde dus: ieder wordt geacht de wet te kennen, d.w.z. ieder behooriijk afgekondigd wettelijk voorschrift is verbindend, onverschillig of de betrokene het kent of niet. Maar hier is een niet vol doende gepuoliceerde regeling. Deze is dus ook niet verbindend. AMSTERDAMSCHE AARD- APPELMARKT. De aardappelenprijzen waren hedert onver- anderd. Aanvoer 4 ladingen 437 H.L. N. V. EIERVEILING NOORDHOL- LANDS NOO'RDERKWARTIER. Aanvoer en prijzen van heden 17 Juli: Kipeieren 130.000 stuks. Prijzen 54/56 5.505.70, 58/60 5.706.20, 62/64 f 6.206 70, bruin 6.30—/ 6.90 Eendeieren 13000 stuks Prijs 44.50. HISTORISCHE ANECDOTEN. De Parijsche Rappel verhaalt, dat eenmaal de welbekende Berlijnsche wijsgeer Hegel was uitgegaan met het prozalsche voorne- men, een gewonen hoed te gaan koopen voor zijn ongewocn hoofd. Toen Hegel met zijn nieuw hoofddeksel op zijn wijsgeerigen bol terug keerde, was zijn geest als steeds verzonken in de donkere diepten van zijn wijsgeerige bespiegelingen en van zijn nieuwen hoed. Werktuigelijk belt hij aan zijn woning aan. De dienstbode opent ck: deur en haar meester in de duistemis niet herkennend, vanwege zijn nieuwen hoed, zegt zij: Als u mijnheer wilt spreken, mijnheer is nog niet thuis, maar hij zal binnen eenige oogmblikken wel terug zijn. Hegel, steeds verdiept en verstrooid, keert alsdan om en gaat heen, zonder te bespeuren, dat hij zichzelf niet thuis gevonden heeft. - -f Veder, die z'n teen aan een stuk rots stoot: H We! yerd. Moeder,,0, Karel, sti' toch. Denk aan de kinderen." Piet„Geef hem maar geen standje, moeder. Ik ben bang dat hij dat woord van m/j beeft iLondpc Opicioo.) ji* iat» 1 M. N.M'l. f it .in tj Jrr.krn r :i« w) ,V; ECHTt FRIESCrtt 1 1- v

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2