DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 167 Honderd aeht en twintigste Jaargang 1926. IbonnemeTitsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar Brieren franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.1l Herms. Coster Zoon, Ychordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactle No. 33. MAANDAG 19 JULI Buitenland. Gemengd Nieuws. Dit numtner besfaaf nit 2 bladen. mm Directenr: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DE FRANSCHE REGEERING GEV ALLEN. De Fransche Kamer heeft Zaterdag een begin gemaakt met de behandeling van hst .voorstel tot het invoeren van maatregelen tot herstel der financien en stabilisatie van den franc De rapporteuc-generaal herinnerde er aan 4ioe be commissie van financien het nuttig oordeelde art. I nader gepreciseerd te zien. De cegeering was gemachtigd financieele hervor- mingen en de stabilisatie van de munt te ver- wezf.nl ijken overeenkomstig de in de annex ppgesomde bepalingen, en Caillaux verbond zich op zijn eerewoord zich strikt aan deze op soraming te houden, behalve in geval van na- tionaal gevaar. Er bestaat geen enkele afwij- J&ing tusschen het voorstel der regeering en v dat der commissie. Havas seint het verder verloop van het de- .Kat, waarln Herriot, die op de bank der de- iput&'s was gezeten de prealabele kwestie stel ae met de motiveering, dat het regeerings- «ooretel niet binnen Let constitutioneele kader alt en de Kamer moest besluiten het niet te bespreken. Hij voegde er aan toe, dat hef yoorate 1 hem onmogelijk toeschijnt en dat hij thans de mannen aan het bewind niet kan ateunen; hij vroeg of er geen toenadering mo- geiiik was om een constitutioneele formule. Hij onlwikkelde op een wijze, waaraan zijn luncrie van Voorzitter der Kamer een bijzon- 'dere beteekenis gaf de bekende staatsrechtelij- ke bezwaren tegen het overdragen aan de re geering van de rechten der volksvertegen- ^woordiging Voigens Herriot had de regee- '•ring moeten zoeken naar een vorm van sa- mcnwerking met het parlement, doch het kan niet dulden zoo lange maanden ter zijde ge schoven te worden. Hij sprak zelfs het woord „<kctatuur" uit en werd door een groot deel ."der Kamer zeer toegejuicht. Hij besloot met tte zeggen, dat hij zijn goedkeuring niet aan den voorgestelden tekst kon hechten. Briand antwoordde Herriot, dat hij, daar hij de overtuiging heeft, dat de voorgestelde oplossing het prestige van het parlement sledrts kan vergrooten, tot deze oplossine had besloten. Hij verzekerde, dat het voorstel der regeering geinspireerd was door het ge- voel harer verantwoordelijkheid en door .de zorg voor het openbaar welzijn. Het dient openlijk te worden gezegd, zoo zeide hij: het debat is een duel tusschen den president van den ministerraad en den president der Kamer over een principieele kwestie. Het parlement heeft zijn vaste arbeidsmethoden en gewoon- ten, doch thans is de allereerste voorwaarde, dat het niet machteloos is op een oogenblik, waarop het handelen moet. De regeering zal sneuvelen als het moet, maar zij zal sneuve- ien op de stelling welke zij innam. Marin, de leider der gematigde groep bracht de regeering een zwaren slag toe door ,.dit ontwerp volkomen te verwerpen. Ook hij sluiting der discussie besloten was, verdedig- was uiterst scherp en persoonlijk. Nadat tot de Caillaux in een rede, die geheel zakelijk en technisch werd gehouden, zijn ontwerp. Hij betoogde dat dit alles al opgesloten lag in de vorige verklaringen der regeering, waarop het vertrouwensvotum gevolgd is. Het is on mogelijk, voor al deze bepalingen wetten te maken, wat weer te lang ophoudt. De rechten van het parlement worden gewaarborgd, om- dat later toch ratificatie wordt gevraagd Ten slotte werd het voorbeeld van Belgie aan- gehaald. Daarna had onder groote opwinding de stemming plaats omtrent den overgang tot de artikelsgewijze behandeling, waarbij de ver- trouwensvraag werd gesteld. De uitslag was, dat met 228 tegen 243 stemmen het vertrou- wen geweigerd werd. De regeering heeft hieruit hare conclusies getrokken en haar ontslag ingediend. De Parijsche correspondent van het Hbl. aoemt den toestand, waarin Frankrijk nu ge- jraakt is, tragisch en zegt o.m.: De Kamer wi! niets, geen buitenlandsche credieten, geen kapitaa sheffing, geen gebruik van het goud van de Fransche Bank. Hetgeen de opinie be- vestigt, dat er met deze Kamer niet meer te regeeren valt. De Fransche Kamer heeft overtuigender dan ooit getoond, dat met haar een samen- wprking tot verbetering van den toestand niet mogelijk is. Maar ze wil ook niet, dat er iets buiten haar om gebeurt. De eenige oplossing lijkt dus, dat ze naar huis wordt gezonden door iemand, die krachtig genoeg is om haar boosheid te bezweren. Tot dusver heeft zich zoo iemand nog niet voorgedaan. Dat geeft aan de tegenwoordige omstandigheden een uiterst verontrustend karakter en maakt dat men niet weet welken kant de dingen nu uit zullen gaan. Zelden was dan ook de toestand zoo tragisch als thans. Politiek ziet men de oplossing van deze crisis in een kabinet-Herriot-Marin. De eerste heeft het ministerie voornamelijk ten val ge- bracht door zijn interventie en is dus de aan- gewezen man om het nieuwe kabinet te vor men. Marin, die ook tot deze val heeft bijge- dragen, gaf daarbij te kennen, eventueel voor een samenwerking met het kartel te vinden te zijn. Daarom verwacht men, dat getracht za! worden een combinatie te vormen van deze twee heterogene elementen. Maar wat ze op financieel gebied eigenlijk moeten voor- staan, begrjjpt nieinand En uniusschen zakt de franc verder. Toen men na den uitslag der stemming het tiende kabinet-Briand en het derde ministerie van dezen politicus sinds November na een levensduur van 24 dagen was gevallen, zei Caillaux, wien men vroeg naar zijn indruk- ken: „Er is geen gelukkiger lot dan het mijne." Bij het verlaten van het Elysee zeide Briand tot de daar aanwezige journalisten „Denk toch niet, dat ik telkens mezelf zal op volgen. Ik kan niet voortdurend leven in een sfeer van vijandigheid. Thans heb ik de vrij heid en ik ben zeer verheugd." President Doumergue heeft aan Herriot verzocht een nieuw kabinet te vormen. Herrio heeft deze opdacht aanvaard. Naar gemeld wordt is Herriot voornemens een kabinet van de z.g. „groote conoentratie'" te vormen. In hun antwoord op het aanbod van Herriot inzake deelneming aan de regeering hebben de socialisten de portefeuilles van Oorlog en Financien opgeeischt en eenstemmig het fi nancieel pogram aanvaard.dat een heffing op het kapitaal met zich medebrengt. De leiders van de gematigde partijen weigeren samen werking met en steun aan een kabinet-Herriot De vorming van een ministerie van nationale eenheid schijnt onwaarschijnlijk. Eveneens is het; onwaarschijnlijk dat Herriot een kabinet van de republikeinsche concentratie zal kun nen vormen. Tenslotfe blijft nog de veronder- stelling van een vorming van een kabinet, uit sluitend uit aanhangers van het Cartel be staande. Dit zal echter niet de goedkeuring wegdragen van de 75 radicaal-socialisten, die voor Caillaux-Briand stemden. Herriot heeft zich gisteravond naar presi dent Doumergue begeven om verslag uit te brengen van de stappen, die hij heeft onder nomen. HET GESCHIL IN DE BRITSCHE MIJNINDUSTRIE. De „Daily Mail" meldt, dat de inmenging der bisschoppen en leiders der Free Church in het geschil in de mijnindustrie in ministe' rieele kringen niet met ingenomenheid be- groet wordt om de nieuwe subsidie die er aan vast zit. Het is waarschijnlijk, dat de re geering het voorstel zal verwerpen. De weg staat nog open voor een voorschot aan ver- schillende mijnen met uitsluiting van die, welke reeds winst maken of welker verliezen meer dan een zeker bedrag per ton beloopen. Zooals gemeld, is het bestuur van den Mijnwerkersbond gisteren uiteen gegaan na, met enkele kleine wijzigingen het voorstel der geestelijkheid aanvaard te hebben. Dit is de laatste bijeenkomst van het oude bestuur ge- weest. In het nieuwe bestuur zijn door de tricten tien nieuwe leden gekozen. Varley de tegenstander van Cook, is herkozen. Herbert Smith, de voorzitter, is eveneens herkozen, alsmede de ondervoorzitter Richards en de penningmeester Richardson. Cook, de secretaris, behoeft zich niet aan een .verkiezing te onderwerpen. Hij blijft in functie zoolang het bestuur dit goed vindt. Er zijn plannen in overweging om een de- putatie naar Amerika te zenden om finan- cieelen steun te krijgen voor de mijnwerkers. Aan den algemeenen raad van het Britsche Vakverbond is door het bestuur van den Mijnwerkersbond zonder omwegen te kennen gegeven, dat het bestuur niet van plan is de zaak weer uit handec te geven zooals den eersten keer, bij de algemeene staking, ge- beurd is. MUSSOLINTS SOCIALE POLITIEK. Mussolini heeft een commissie benoemd, bestaande uit vooraanstaande bankiers, in- dustrieelen, politici en economen, om te on- derzoeketi op welke wijze de tusschenhandel kan worden uitgeschakeld en de levensbehoef- ten voor de arbeiders tegen den laagst moge- lijken prijs kunnen worden verstrekt. Mus solini heeft de commissie verzocht voor 25 Juli a.s. rapport te willen uitbrengen. In een vergadering der commissie, welke in tegen- wocdigheid van Mussolini werd gehouden, werd besloten in de industrieeledistricten in Italie winkels te openen, waar de arbeiders goedkcop levensmiddelen en kleeding zullen kunnen krijgen. De premier schijnt dus voort te willeti gaan met de uitschakeling van den tusschenhandel. (Men herinnert zich de op- richting van winkels in Rome, waar ambtena- ren e. d. de waren tegen kostprijs zullen kun nen koopen). DE FINANCIELE TOESTAND VAN ITALle. Graaf Volpi heeft te Bologna een rede houden, waarin hij vaststelde, dat het liaansche budget per 30 Juni 1926 een sur plus van 1489 millioen Lire aantoont. Hij legde den nadruk op de meerdere stabiliteit van de Italiaansche Lire in tegenstelling met de Fransche franc. In Italie is op het oogen blik de emissiebank onafhankelijk van do Schatkist, als gevolg waarvan een nieuwe in flate vermeden wordt. OVERSTROOMINGEN IN JOEGO- SLAVIE. Zaterdag heeft de Donau den dijk tusschen Apatin en Bogojeva, ten Westen van Sombor, doorgebroken, waardoor een gebied van 25.000 H-A. overstroomd is. Tot dusverre staan ten gevolge van de overstroomingen in Joegoslavie 60.000 tot 70.000 H.A. onder water. Intusschen is het hoogtepunt nog niet bereikt, daar een verdere sterke stijging van den Donau wordt verwacht. Koning Alexander is uit Veldes in het ge- bjed van den watersnood gearriveerd. Ook de minister van buitenlandsche zaken, Nintsjitsj, is daar aangekomen, terwijl zich ook de mi nisters van landbouw, verkeerswezen en oor log naar het overstroomde gebied hebben be geven. Het spoorwegverkeer in de omgeving van Sombor is gestremd. Sedert drie weken strij- den de bevolking en de militairen tegen h water. Deze arbeid is thans nog zwaarder ge- worden, daar men de uiterste krachten in spant om zoo mogelijk verdere overstroomin gen te voorkomen. Voorts zijn maatregelen getroffen, om het uitbreken van besmettelijke ziekten te voorkomen. Intusschen hebben zich benden gewapende zigeuners gevormd, die in de geteisterde stre ken irachtten te plunderen. Zij worden door de "atrouilles gendarmerie achtervolgd. E>e bladen geven schokkende bijzonderhe- den uit de gebieden van den watersnood. Zoo moesten talrijke personen op de daken vluch ten, waar zij 24 uur zonder levensmiddelen bleven. Ook is een groot aantal personen ver dronkenhet juiste aantal kon evenwel tot dusverre niet worden vastgesteld. De minister van Landbouw verklaarde, dat de door de nieuwe overstrooming aangerichte schade wel is waar zeer groot is, maar dat de oogst grootendeels toch nog goed kan worden genoemd. De berichten, die over een op han den zijnden horigersnood spreken, zijn over- dreven. Ook uit andere deelen van Joegoslavie ko- men berichten over dijkbreuken binnen. Zoo is een dijk van de Save tusschen Soe- sak en Prokike doorgebroken, waardoor een gebied van eenige duizenden H.A. over stroomd is. Ook tusschen Cako en Lajosfalva is eei. dijk doorgebroken, waardoor het gehee- le spoorwegverkeer in die streek is gestremd DE HOOGSTE SCHOORSTEEN TER WERELD. In Trail, British Columbia, Is een schoor- steen gebouwd, die als de hoogste ter werelc beschouwd moet worden. Opgetrokken uit ge- wapend beton heeft deze een hoogte van 132 Meter en een diameter van*6 M. aan den top De wanddikte bedraagt 80 c.M. aan den bo dem en 15 cM. aan den top. De trek in dezen schoorsteen bedraagt 30 mM. waterkolom bij een rookgastemperatuur van 165 gr. C. COoPERATIEGEBOUWEN AFGE- BRAND. Gistermorgen brak brand uit in het ge- bouw van de groote socialistische cooperatie van Jolimont (Henegouwen). De brandweren uit de geheele streek namen deel aan de blus- schingspogingen. Zij konden echter niet voor komen, dat een groot gedeelte van de gebou- wen werd vernield. De schacfe wordt op 70.000 francs geschat. CANADA DOOR CYCLONEN GETEISTERD. Door de geweldige wervelstormen, die m de Canadeesche prairieprovineies gewoed heb- ]>en, is groote schade aangericht. 7000 acres met te oogst staande tarwe zijn verwoest, en vele gebouwen vernield. Meer dan 30.000 acres graan zijn in een district ten Noorden van de Swift Current geteisterd. Groote schade is voorts aangericht door twee zeer hevige hagelstormen in de nabijheid van Win nipeg.- HIJ ZAG NA 65 JAAR VOOR HET EERST ZIJN BROERS EN ZUSTERS. Als jongen van 12 jaar verliet Thomas MacKee in 1861 Engeland om geheel te her- stellen van een ziekte; een tante in Amerika zou hem buiten op het land verzorgen. Door verschillende omstandigheden bleef Thomas in Dollarland, oth eerst dezer dagen, na afwe- zigheid van 65 jaar, weder zijn geboorteland te betreden. In die 65 jaar heeft Thomas er 8 broertj'es en zusjes bijgekregen, waarvan er twee om- streeks 60 jaar cud, dec onbekenden broer bij zijn aankomst te Liverpool verwelkomden. McKee vertrok naar Amerika met de „City of New York" in een tijd, toen het nog ge- brui'-elijk was, dat iedere passagier zijn eigen eetgerei nitenam; er nu hij terugkeerdfe met de „Celtic" van de White Star Line, was hij verbaasd over de luxe, die de derde klasse hem bood. TENTOONSTELLING VAN VERVUILDE MOORDENAARS. Een Amerikaansch humanitaire vereeni- ging is, als men de bladen gelooven mag, be- zig handteekeningen te verzamelen voor een petitie aan het congres, waarbij verzocht wordt de doodstraf af te schaffeft, maar moordenaars en dergelijke „erge" booswich- ten, die voor die straf in aanmerking zouden komen, liever als afschrikwekkend voorbeeld in kooien op te sluiten. De bond wil deze kooien met inhoud dan in openbare parken ten toon stellen. Het is evenwel niet genoeg, dat de moorde naars aan ieders nieuwsgierlge blikken wor den blootgesteld. De humanitaire bond wil de attractie nog wat grooter maken en stelt voor de kooibewoners slechts eens per jaar te was- schen, te scheren, het haar te knippen en de nagels te verzorgen. Op die wijze zullen de moordenaars niet alleen wat hun verblijf. maar ook wat hun uiterlijk betreft op wilde dieren gelijken. KORTE BERICHTEN. Bij een te Washington gehouden razzia hebben belastingamtbenaren groote hoeveel- heden opiumhoudende middelen in beslag genonj^n. Ongeveer 100 personen zijn gear- resteera MEELDIEFSTALLEN BIJ NACHT. Sedert enkele maanden reeds werden af en toe in den nacht diefstallen gepleegd van zak- ken meel uit den molen aan den Wouwschen weg onder Roozendaal. De politie bewaakte al geruimen tijd heimelijk den molen en mocht er in slagen in den nacht van Vrijdag op Za terdag den dief op heeterdaad te betrappen. Twee brigadiers van politie hadden zich in den molen verscholen, toen zij te 1 uur gerit sel hoorden, waarna een gestalte binnen- kwam. Zij lieten den man begaan, die al spoe- dig naar boven ging en ongeveer een half uur boven bleef, waarna hij met een zak mfet cir ca 20 K.G. meel weer beneden kwam. Plotseling sprongen nu de politiebeambten vooruit en comrr.andeerden „handen op!" He- vig ontstelci gcic de dief zich over. Het bleek te zijn zekere A.B., wonende aan de Wauw sche baan. Het gestolene, alsmede een valsche sleutel, werd in beslag genomen. DE KOMST VAN DEN NIEUWEN WERELDLEERAAR. In de „Vrije Gemeente" heeft Zcndagavond voor de Theosofische Vereeniging mevrouw Annie Besant het woord gevoerd over de komst van den Nieuwen Wereldleeraar, van psychologisch standpunt gezien. De zaal was zeer sterk bezet. Mevrouw Besant, die gehu d was in een loshangend wit gewaad, betrad, voigens theosofisch gebruik door de aamvezi- gen toegewuifd, den rijk met pahnen, bloe- men en kleurige gobelins versierden katheder. Spreekster wenschte zich te bepalen tot het doen vaneenige mededeelingen betreffende wat zij weet en gelooft met betrekking tot de komst van den Nieuwen Wereldleeraar. Spr. ving aan met een uitvoerig historisch over- zicht te geven van de groote emigraties vanuit Centraal Azie, waarbij de volken zich in ver schillende ricntingen versprcidden, en be- handelde achtereenvolgens de onderscheidene bij die naties meer in het bijzonder bij de Egyptischo heerschende godsbegrippen. Met betrekking tot de komst van den Nieuwen Wereldleeraar deedie spr. mede, dat deze van de navolgende phasen in den gang der We- reld afhankelijk is: Zij zal plaats hebben op een bepaald tijdstip in de evolutie der menschheid, wanneer er een nieuw menschen- om type geboren zal zijn. De Leeraar komt dit nieuwe ras dat zich speciaal onder- scheidt door sterk ontwiklcelde wilskracht en groote intui'tie te helpen ontwikkelen en tevens aloude universeele waarheden in nieu wen vorm te verkondigen, teneinde tot een geheel nieuwe beschaving te geraken. Spr. werkte deze stellingen nader uit Het nieuwe menschen-type is reeds in wording en de Nieuwe Wereldleeraar zal daarvan ge bruik maken voor zijn verschijning, want daar immers 't bewuste leven geheel geschei- den is van't lichaam, zal de Christus zich dus zeer wel in een ander lichaam kunnen mani- festeeren. 't Lichaam van dezen persoon; een jongen Hindoe, die te zamen met zijn broeder door spr. wordt opgevoed voigens den leer der Yga, wordt thans voorbereid om den Leeraar te ontvangen. Dit is spr. door Chris tus zelf geopenbaard en de jeugdige Hindoe beseft volkomen wat er van hem verwacht wordt. Overigens kan de komst van den Nieuwen Leeraar uit alles afgeleid worden. Het nieuwe menschen-type, gelijk gezegd, is er reeds en ook de tijdsomstandigheden wij zen er alleszins oper is alle reden voor de komst, dcoh geen enkele is er tegen. Boven- dien zal hij het einde beteekenen van een oue en het begin van een geheel nieuw tijdperk. Spr. stelde er evenwel prijs op, dat zij geen bepaald bewijs van een en ander kan leveren, doch slechts geloof en overtuiging heeft. DE STAKING BIJ DE TRAM ZUTFEN—EMMERIK OPGEHEVEN. In de gistermiddag onder leiding van de heeren Petersen en Moltmaker gehouden ver- gadering van het stakend personeel bij de Tram Zutfen-Emmerik werd met op twee na algemeene stemmen besloten het comprpmls- voorstel van den heer v. d. Lande te aanvaar- den en de staking op te heffen. Het autobusbedrijf der N. V. werd in den afgeloopen nacht te twaalf uur stop gezet. De werkgeversvereeniging besloot tot aan- vaarding van dit compromis. Dit compromis luidt als volgt: lo. Er zal niet worden gesproken van een verliezende of winnende partij. 2o. Partijen zijn derhalve bijeengekomen om het conflict te liquideeren. 3o. Plaatsing van het tengevolge der sta king ontslagen personeel v an de Tramweg- Maatschappij Zutphen—Efnmerik geschiedt zooveel mogelijk weer bij genoemde tramweg- maatschappij. 4o. Het aiet herplaatste personeel zal zoo veel mogelijk bij andere maatschappijen wor den geplaatst, daarbij ermee rekening hou- dende, dat nieuw bij de Tramwegmaatschap- bij Z. E. in dienstgenomen personeel, indien plaatsing of teruplaatsing bij andere maat schappijen zal kunnen geschieden, daarheen zal dienen te worden gelpaatst, waardoor de bij de Z. E. vrijgekomen plaatsen besdiikbaar komen voor tengevolge van de staking ontsla gen personeel der Z. E. 5o. Op den datum van het elfldigen van het conflict wordt een steun bijeengebracht van ten hoogste 33.600, berekend als volgt: 60 personeelsleden a 20 gedurende de 28 weken. In deze som participieert de Zutphen- Emmerik voor 40 pet. en de Nederlaudsche Vereedigicg vo-or Spoor- eu Trajhwegpersp neel voor 60 procent. Voor efk personeelslid, dat v66r 1 Augus tus direct weder in dienst wordt gesteld, wordt de bijeen te brengen bovengenoemde som verminderd met 28 X 20 560. Het daarna resteerende bedrag wordt over de Zutphen-Emmerik en de Nederlaudsche Ver eeniging in een verhouding van 40 tot 60 pet. verdeeld. 6o. Bij latere herplaatsing van een perso neelslid wordt het bedrag van 560 voor iederen herplaatste verminderd met zooveel maal f 20 als er na 1 Augustus weken gedu rende welke uitkeering is genoten, verloopen zijn, teruggestort in de kassen der Zutphen- Emmerik en der Nederlandsche Vereeniging. genoemd, verdeeld in dezelfde verhouding van 40 en 60 pet. 7o. Vindt personeel ander werk, dan ver- valt de uitkeering van dat oogenblik en komt heF vrijkomende bedrag in de "bovengenoemde kassen in de genoemde verhoudingen. 8o. Wordt door de bemoeii'ngen der Ne derlandsche Vereeniging personeel aan een betrekking geholpen binnen den termijn van. 28 weken na het beeindigen van het conflict, dan wordt het daardoor vrijkomende bedrag geheel gerestitueerd aan de Nederlandsche Vereeniging na eventueele vermindering met zooveel maal 20, als uitkeering is genoten. DE RIJKSMARINE-WERVEN. Naar het Corr. Bur. mededeelt, is dezer da gen de instelling door den minister van Ma rine a. i. te verwachten van een commissie, welke tot taak zal hebben het uitbrengen van een advies over de vraag, of de Rijks Marine- werven in den tegenwoordigen vorm en ora- vang moeten worden gehandhaafd. EEN KOSTBAAR PAARLENCOLLIER GESTOLEN. Zaterdagmorgen vervoegde zich aan het bureau Warmoesstraat te Amsterdam een Hollandsche dame, ten einde aangifte te doen van een vermissing. Zij was even te vo- ren met den internationalen trein uit Leipzig aangekomen en was onderweg een taschje, inhoudende een paarlencollier van 11.000 kwijt geraakt. Zij had dit taschje na het ver- trek uit Leipzig bij zich in het compartiment gehad, doch vermiste het toen de trein de hoofdstad naderde. Zeer vermoedelijk is de vrouw het slachtoffer geworden van den dief, die zich in den trein bevond. De nasporingen in dit geval zijn natuurlijk uiterst moeilijk, daar de personen, welke zich in den trein of in het compartiment bevonden hebben, niet meer te vinden zijn. DE SUIKERFABRIEK GESLOTEN. Het staat vast dat de suikerfabiek te Half- weg in het komende seizoen geen bieten zal verwerken. Een aantal arbeiders is reeds ont slagen, terwijl waarschijnlijk ook den ande- ren ontslag zal worden aangezegd. Het sluiten der fabriek houdt verband met het feit dat de bietenteelt di jaar veel minder is dan andere jaren. Er wordt geschat dat 60 millioen kg. bieten verbouwd is, terwijl voor het werken der fabriek minstens noodig is 150 millioen kg. bieten. OVERRIDING. v Vrjjdagmiddag reed de autobestuurder K. H- F. Fransen te Leeuwarden, met een passa gier in zijn auto op den Groningerstraatweg aldaar. Even voorbij het Tolhuis wilde een be- jaard man achter een vrachtauto den straat< weg oversteken. Fransen remde krachtig, doch de man werd overreden. In het gasthuis overleed hij zonder tot be- wustzijn gekomen te zijn. Zijn identiteit is nog niet vastgesteld. - DE KAAS-EXPORT. Men schat de hoeveelheid opgestapelde Goudsche kaas in de Bodegraafsche pakhui- zen op ruim een millioen kilo. Ierwijl de export, vooral naar Belgie en Frankrijk, onbeteekenend is, blijft de aanvo-u; op de markten enorm, terwijl de kwaliteit bij zonder goed is. POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOON- PERSONEEL. In de dezer dagen gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den C.B.P.T.T stelde dit bestuur zich op het standpunt, dat leden van een comite, dat poogt scheming in den bond te brengen, door propaganda te voeren voor de stichting van een nieuwe orga- nisatie, onvoorwaardelijk voor royement in aanmerking komen. Aan de bestuursleden van het N.V.V.-comi- te is van dit standpunt kennis gegeven, met verzoek, te berichten voor 27 Juli a.s., of zij bereid zijn, verderen steun aan het comite tr onthouden, dan wel hun medewerking willen verleenen het comite te ontbinden. In de vacature in het hoofdbestuur, ont- staan door het ontslag nemen van den heer Van der Jagt als voorzitter, zal niet worden voorzien, De werkzaamheden, thans verricht door de bezoldigde bestuurders, zullen gedeel- telijk worden overgedragen op de niet-bezol- digden. PRINSES JULIANA. J" Prinses Juliana werd Zaterdagochtend te 11.24 uit het buitenland te Utrecht verwacht, vergezeld door den kamerheer der Koningin hr. Sickhinghe. De particuliere secretaris van de Koningin-Moeder, Sixma baron van Teemstra, ontving de Prinses nameng de Koningin-Moeder. In auto's van de Koningin- Moeder werd naar Soestdijk gcreden, waar de Prinses twee dagen zal vertoeyen, alvo- rea§ te g*utn,' KMAARSCHE CQURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1