Alkmaarsche Courant Be dochter van Alva. FEUILLETOJf. Maandaar 19 Juli. Bnitenland Provinciaal Nienws No. 167 1926 Hondsrd. Acht en Twintigste Jaargang. SPREEKTIJD VAN AFGEVAARDIGDEN 'i BEPERKT. Verleden week is melding gemaakt van de indieniing van een wetsvoorstel tot herzie- ning van het reglemetn der Fransehe Kamer, hoofdzakelijk ten doel hebbend het groot aantal sprekers wat in te perken en het hou- den van al te lange redevoeringen te belet- ten. Dit voorstel, waarover de heer Joseph- Barthelemy rapporteerdte, is thans door de Kamer aangenomen. Het bepaalt o.a. dat roortaan sprekers niet langer het woord kunnen voeren dan vijf minuten, een kwar- itier, een half uur of op zijn hoogst een uur, naar gelang de belanigrijkheid der debatten. Alleen de leden der regeering hebben on'be- perkten spreektijd. Voorts zal de Kamer niet meer d>an dirie maal per week zitting houden. Uitzonderin- gen zijn natiuurlijk mogelijk. Ten slotte besloot de Kamer om een einde te maken aan de gewoonte om gewichtige redevoeringen aan te plakken. Men weet, dat fierhaaldelijik tot de affichage van redevoerin gen van ministers oi Kamerlede wordt besloten, hetgeen uiteraard kosten Jpedehrengt. Andre Hesse, de oud-minieter /an Volomien, pleitte zoo nadrukkelijk voor «et afschaffen van deze gewoonte, dat adtni- Taal Jaures onder gelach voorstelde de voor- treffelijke rede aan te plakken! SPAANSCHE PLAGEN. Nu de hittegolven iln Engeland, Duitsch fand en Frankrijk was geluwd zijn, schijnt Spanje aan de beurt te zijn. De temperatuur daar de laatste dagen buitengewoon hoog. daar behalve de verzengende warmte is er in sommige sfcreken van Spanje nog een plaag. Uit Sevilla wordt gemeld, dat enorme zwer- men vliegen uit Noord-AJrika afkomstig, daar neerstdjken en den Spanjaarden de hitte ■nog ondragelijiker maken, dan zij op zich zelf feeds is. NAAR HERZIENING VAN HET Js PROCES-DAUDET. - Men herinnert zich dat Leon Daudet be- roep had aangeteekend tegen het vonnis van het Hof van Assisen, dat hem veroordeeld had wegens het beschu'ldigen van den chauf feur Bajot van valsche getuigenis. Daudet deelde tevens mede nieuwe getuigen te kun- nen voorbrengen, die in staat zijn te verkla- ren dat de jeugdige Philippe geenszins al leen en ongedeerd uit den boekwinkel van Le Flaouter in de taxi is gestapb De minister van justitie heeft de consulta- tieve commissie van zijn ministerie thans het verzoek tot revisie voorgelegd. De commissie zal zich nu moeten uitspreken of het verzoek ontvankelijk is. I GROOTE OVE RSTROOMINOS- 'I SCHADE IN JOEGOSLAVIE. De bladen schaten de sohade, wellke door de overstroomingen is aangericht, op twee milliard dinar. De Donau heeft een bres ge stagen in de dijken nabij Bohojevo, waardoor deze plaats onder water is geloopen. De re geering heeft, ten einde aan den nood der slachtoffers tegemoet te kunnen komen, in principe besloten, de salarissen der ministers, afgevaardigden en ambtenaren te verlagen. Gemeld wordt nog, dat ook in Montenegro groote schade is aangericfjt door slagregens en hagelslag en dat daar 40 personen ver- dronken zijn bij overstroomingen. EEN VERDACHTE SGHEEPSBRAND. Te New York zijn twee Grieken in staat van beschuldiging gesteld wegens het doen van een poging om de lading van het s.s. ..American Prince" in brand te steken met't bogmerk om een verzekeringsmaatschappij jp te lichten. Zij hadden in Juni 1924 twee Listen met schilderijen, volgens hen van meesters als Jozef Israels en anderen, willen verschepen, welke schilderijen voor 60.000 pond verzekerd waren. Toen het schip te Louden in de Tilbury Docks lag, brak er brand uit, waardoor een der kisten met schil derijen verbrandde. Het vuur werd echter ge- bluscht vdor de tweede kist beschadigd1 werd. De beide verschepers vroegen de helft der verzekerde som en kregen ten slotte 60(30 pond. De schilderijen in de gespaard geble- ven kist werden door deskundigen onderzocht en het bleek daarbij dat slechts vijf er van eenige verdienste hadden. De overige waren waardelooze prullen. Het schijnt dat in de verbrande kist chemicali€n gelegd waren en een uurwerk om de kisten op een bepaalden datum in brand te doen vliegen. Na een on- Een verhaal uit den Tachdgjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald, door Mr. G. Keller. 86) „De beul! Vader, ge begrijpt den toestand niet! Ik heb dezen man lief!" „Je hebt dien man lief?" vraagt de hertog schamper. „Je hebt een vijand van je vader- land lief? Dezen man, die een vriend was van Oliver, den verrader uit mijn eigen kring, wiens overval van Bergen aan Oranje tijd 6chonk om gansch Holland te doen opstaan; dezen man, die mij voor zijn koningin beroof- de van mijn uit Italie gezonden geld? Bah, je moest hem evenals ik, haten, mijn kind," en hij keert zich om ten einde verdere bevelen te geven. wanneer Alva gewag maakt van den roof van dat geld, klinkt er onwillekeurig een spot- lachje van Guy's lippen, maar Hermoine legt een hand op zijn mond en fluistert met aan- drang: „Vertoorn hem niet, om mijnentwil, mijn Guido mijn Engelschman. Ik kan mijn vader om mijn pink winden," en terwijl zij tracht hem toe te lachen, zegt zij: „Zie maar eens." Tegelijk slaat zij de armen om Alva's hals, met gesmoorde stem hem yernamend: aerzoek dat twee jaren geduurd heeft, is de zaak dan thans aanhangig gemaakt. HET GEDENKTEEKEN TE QUATRE BRAS. Onlaflgs werd te Quatre Bras een gedenk- teeken opgericht ter herinnering aan den slag aldaar in 1815 geleverd. De „Standaard" maakte in zijn artikel over de plechtige inhuldiging de opmerking, dat het ontbreken van een Vlaamsch op- schrift op het monument zeer te betreuren is. Het comite Waterloo-Quatre Bras heeft deze opmerking ter harte genomen en beslo ten alsnog een Vlaamsch opschrift aan "te brengen. Het zal luiden: „Ter nagedachtenis der Belgen te Quatre- Bras voor de verdediging van het vaandel en de eer der wapens gesneuveld." Hieraan zal nog worden toegevoegd: II. „Zij streden als leeuwen tegen troepen sterker in getal." "BOYCOT VAN HET OPENBARE LEVEN IN MEXICO. De Mexicaansche Roomsch-Katholieken hebben door bemiddeling van de Nationals Liga voor de Verdediging van Godsdiensti- ge Vrijheid hun bedoeiing te kennen gegeven om de nieuwe op den godsdienst betrekking hebbende bepalingen van de Mexicaansche regeering, welke op 31 Juli van kracht zul- len worden, krachtig aan te vallen. In hun programma wordt de medewerking van alle Mexicanen gevraagd voor het te- weegbrengen van een ingrijpende economische crisis. Aan alle Mexicdhen wordt gervaagd. zich te beperken tot het aanschaffen uitslui- tend van de meest noodzakelijke benoodigdhe- den, die het gebruik van voertuigen te ver- mijden, zich te onthouden van het bijwonen van openba're vermakelijkheden, zoo weinig mogelijk electriciteit te gebruiken, te weigeren htm kinderen naar openbare scholen te sturen en ten slotte actieve propagandisten te wor den vcor een algemeenen economischen er. so- cialen boycot van hen, die de regeeringsvoor- stellen steunen. In dezen oprcep wordt een brief van den aartsbisschop Del Mora geciteerd, waarin deze zegt, dat het plan steun verdient, en waarbij hij de geestelijken en de leeken aan- beveelt, van ganscher harte dit program te steunen. HET NED.-BELG1SCHE TRACTAAT. In de Belgische Kamer is Zaterdagmiddag het tractaat Nederland-Belgie door den mi nister van buitenlandsche zaken, den heer Vandervelde, in een uitvoerige rede verde- digd. Verschillende afgevaardigden voerden ver- volgens het woord. Ten slotte werd het ver- drag goedgekeurd met 98 tegen 1 stem en 9 onthoudingen. LONDENSCHE KERKEN BEDREIGD. In het Britsche Hoogerhuis is dezer dagen een debat gevoerd, dat heden zal worden voortgezet, over een wetsontwerp, hetwelk bevoegdheid verleent tot het sloopen van een aantal oude kerken in de City van Londen. De bisschop van Londen, die het wetsont werp indiende, verklaarde, dat 12 van de 46 bestaande kerken der City voldoende zoudea zijn, waardoor een besparing werd verkregen van 23000 pond per jaar. Onder de tot af- braak gedoemde zijn er een aantal van den btkenden bouwmeester Wren. Lord Marshall bestreed het ontwerp na- mcns het gemeentebestuur der City en pleitte voor het behoud der monumenten. Lord Hunsdon, die het ontwerp steunde, wees er o. m. op dat de grondwaarde der te sloopen kerken een bedrag van li/2 millioen pond sterling vertegenwoordigde, "waarmee elders veel werk zou kunnen worden gedaan. HET MINISTERSrPROCES IN NOORWEOEN. Het Storting is door den koning ontbonden. Het Hof, waarvoor de leden van het vroegere kabinet-Berge zullen terechtstaan, is thans samengesteld uit 31 leden van het Lagting en 9 leden van het Opperste Flof. Het proces zal vermoedelijk in October aanvangen. DE POLITIEKE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Zelimoo, de president van het Opperste Gercchtshof te Athenen, heeft na een onder- houd met Pangalos de opdracht tot vorming van een kabinet teruggegeven, daar de poli- tieke toestand een verzoening der partijen verhindert. HET COMPLOT TEGEN DEN SPAANSCHEN KONING. Een voortvluchtige medeplichtige van. de Spaansche anarchisten Ascaso en Durutti, die voor eenigen tijd te Parijs zijn gearresteerd onder de beschuldiging te hebben deelgeno- men aan het complot tegen den koning van Spanje, is te La Coumeuve bij Parijs aange- houden. Hij was in het bezit van papieren met den naam Repette. Bij het verhoor door de politic zeide hij Gregorio Jovez Cortez te heeten en in Octo ber 1892 te Terruel in Spanje te zijn gebo- „Wat zegt u ioch voor diwaasheden? U Moet altijd doen wat ik wil! Vadertjelief, zal ik je eens aan je leelijken baard trekken?" Maar hij antwoordt daar op: „Kind, je begrijpt de dingen niet. Ik zal uit Frankrijk snuisterijen en nieuwe kleeren voor je laten komen. Je zal dit dan gauw vergeten," en daarop roept hij met verheffing van stem: „De beul!" Maar zij geeft zich niet gewonnen, tracht te lachen: ,,De beul, voor den man, dien ge me als echtgenoot had beloofd? Wat een onzin! U bedoelt natuurlijk den priester. Kom, papa- tje laat dadelijk den priester halen." Maar Alva antwoordt barsch: „0m hem te doen biechten, als hij geen ketter was,^ waarna hij op gestrengen toon zegt: „Gomez, waarom treuzel je? Je hebt mijn bevelen, de beul!" HOOFDSTUK XXII. „Het is regeeringszaak." Maar dan maaki ontzetting zich van haar meester en met een akeligen lach barst zij los: „Vader wil mij met snuisterijen het leven van mijn geliefde afkoopen. Straks werpt hij mis- schien nog wel het bloedgeld van het hoofd van mijn verloofde in mijn schoot en hoopt dan, dat ik er snoeperij voor zal koopen. Daarop keert zij zich snikkend tot Guy, die daar alle toegangen tot het vertrek worden be- waakt, geen kans meer heeft om te ontsnap- pen, tenzij er iets bovennatuurljyks gebeurt; 1 rem Hij verklaarde met Ascaso en Durutti een reis van Las Palmas naar Parijs te heb ben gedaan, maar deze had niets te maken met de organisatie van het complot of de voorgenomen ontvoering van den koning van Spanje. Cortez wordt door de Argemtijnsche en de Spaansche justitie gezochtwegens vcrschei- dene gewapende ovemllen. Bij zijn arerstatie werd hij, ofschoon hij geenenkele bezigheid verrichtte, in het bezit gevonden van een vrij grootesom gelds in bil- jetten van 1000 francs. In afwachtiog van 't verzoek om uitlevering is hij in verzekerde bewaring gesteld. DE BANK-DeBACLE IN GEORGIA. De directeur van de Bankers Trust Comp. te Atlanta in den Amerikaanschen staat Ge orgia;, welke maatschappij gefailleerd is, ten gevolge waarvan een groot aantal banken in den staat Georgia hun loketten gesloten heb ben, is in zijn kamer gevonden, gedood door een geweerschot. EEN AARDSTORTING IN JOEGO SLAVIE. Uit Belgrado wordt gemeld, dat tengevolge van den onophoudelijken regenval in de na- bijheid van den onophoudelijken regenval in de nabijheid van Serajewo een groote aard- massa van den bergrand op de spoorlijn is gestort, juist op het oogenblik, dat de .trein Serajewo-Zavidovici passeerde. De trein, die meer dan 100 passagiers bevatte, werd onder de neerploffende aardmassa's bedolven Men vreest, dat he! reddingswerk wel eenige dagen zal duren. DE RUST TE CALCUTTA HERSTELD. De rust te Calcutta is thans weer hersteld Er moesten ten gevolge van de relletjes 126 personen naar het ziekenhuis worden overge- bracht, waarvan er inmiddels veertien zijn overleden. Gewapende politie handhaaft de orde. Samenschclingen van meer dan vijf per soner. zijn verboden. HET PROCES TEGEN MAURRAS. Juist een jaar geleden werd Charles Maur ras door de Parijsche rechtbank bij verstek tot twee jaar gevangenisstraf en 1000 francs boete veroordeeld wegens het schrijven van een open Brief in de „Action Fran^aise" aan Schrameck, den toenmaligen Franschen mi nister van buitenlandsche zaken, waarin Maurras, naar het heette, tot moord aan- spoorde. De zaak is eergisteren voor de lOe correc tioneele kamer voorgekomen, doch totden 21 en October verdaagd. Volgens de Action Fran^aise" had het parket gehoopt de zaak vluchtig af te doen, daar bet meende dat er wel weinig getuigen zouden opkomen met het oog op de vacantie. Doch Leon Daudet was uit Touraine teruggekemen, admiraal Schwe- rer uit Bretagne, Binet-Valmer uit Geneve, al len om Maurras bij te staan. DE FRANSCHE SCHULDEN. Naar aanleiding van de vergelijkingen, die door de Amerikaansche pers zijn gemaakt tus- schen de Engelsche en de Amerikaansche sChuldenregelingen met Frankrijk, heeft de Amerikaansche minister van Financien, Mel lon, gezegd, dat geen andere schuldeischer Frankrijk zoo edelmoedig heeft behandeld als de Vereenigde Staten dat hebben gedaan DE HOTELBRAND TE TANNERS- VILLE. Omtrent den noodlottigen brand in een voornaam hotel te Tannersville wordt nader vermeld, dat de hotelgasten in den vroegen morgen in hun slaap verrast werden. De maalregelen ingeval van brand bleken onvol- doende te zijn. Verwacht wordt, dat personen verbonden aan de directie van het hotel, ge arresteerd zullen worden a3s gevolg van het onderzoelc dat ingesteld wordt. Door de flink- heid en tegenwoordigheid van geest eener vrouw werden tenminste twaalf gasten gered. Zij' leidde dezen naar een uitgang, die aan de anderen niet bekend was en wachtte tot de laatste er door was. Toen wierp zij haar zoontje toe aan den eerste, die den beganen grond had bereikt. De jongen bleef ongedeerd, maar de vrouw gleed, schier geheel bevangen door den rook, bij het naar beneden gaan ui en werd ernstig gewond. De waker van het hotel viel als slachtof fer van zijn plicht. Na alarm te hebben ge maakt en tevergeefs te hebben getracht de vlammen te dooven, ging hij de gasten red den, maar hij werd op de vierde verdieping door de vlammen omringd, waarin hij den dood vond. I<ORT£ BERICHTEN. Een zeer zwaar onweder heeft in het Bielitzer bergland (Silezie) gewoed. Een 100 tal personen moest in de Clementiner Hiitte vluchten. Kort na tweeen sloeg de bliksem driemaal achtereen in het gebouw, waardoor 3 personen gedood, 4 zwaar en talrijken licht gewond werden. Een Reuterbericht uit Londen meldt, dat een Noor in een zeilboot van 24 voet uit ,A Moeder der Barmhartigheid! Waarom stelde je geen vertrouwen in me? Dacht je dan, dat ik enkel een naam lief had? Dan jammert zij met schor geluid: „0, vader, spaar hemGe beloofdet het mij! Spaar ten minste zijn leven! Vader, heb genade met mij Want buiten wordt rumoer gehoord, het gestommel van menschen, die het huis binnen- gaan. Het is echter slechts de luitenant van de wacht, die met een van bloed druipende viool in de hand binnenkomt en zegt: „Wij hebben iedereen in de boot, de muzikanten zoowel als de anderen, afgemaakt." Dit hoorendie krijgt Chester voor het eerst een schijntje van hoop. De gedachte komt bij hem op: „De slachting van de muzikanten moet een waarschuwing voor mijn lieden ziin, dat hun kapitein in gevaar verkeert." Maar die gedachte verdwijnt weer, als hij de wanhoop van zijn geliefde ziet. Hermoine dringt bij haar vader aan als gold het haar eigen leven; zij noemt hem met de liefste naampjes alsof zij hem aanbad en snikkend, hoewel geen traan haar in de oogen komt, jammert zij „Vader, hoort ge mij nfet, voelt ge mij niet?" Terwijl haar armen om den hals van den barschen ouden onderkoning zijn gesta gen: „Weet ge dan niet, dat ikdat ik dien man lief heb? De wanhoop van mijn brekend hart is het bewijs er voor. Als ge hem doodt, doodt ge mij. Ik heb reeds ota hem getreurd Noorwegen te Lowestoft is aangekomen na een reis van twee weken. De man was totaal uitgeput. Uit Parijs wordt gemeld, dat de eerste permanente Amerikaansche loge der vrijmet- selaars thans in Frankrijk is gevormd. Na het verscheidene jaren gepoogd te hebben, is thans een Amerikaansche loge opgericht met 546 leden. De stichters komen uit alle deelen der Ver. Staten. De installatie-ceremonien zul len Maandagavond in de Vrijmetselaars-tem- pel te Parijs plaats vinden. De Belgische Kamer heeft in derde le- zing met 96 tegen 4 stemmen en 2 onthoudin- gfti het wetsontwerp aangenomen, waarbij de Nationale Maatschappij der Belgische Spoor- wegen in het leven wordt geroepen. Daarop ging de Kamer tot 19 October uiteen. De Duitsche Rijkspresident heeft den centrumafgevaardigde dr. Bell tot rijksminis- ter van Justitie benoemd en hem met de waar- neming va nzaken van het ministerie voor de Bezette Gebieden belast. Tot dusver was hij vice-president van den Rijksdag. Hij maakte deel uit van de eerste kabinetten der repu- bliek. Te Cranwall (Lincolnshire) is een vlieg- tuig neergestort. De bestuurder werd gedood. In de afgeloopen week is het iantal werkloozen te Berlijn andermaal met 2500 toegenomen, zoodat het op het oogenblik 276.900 bedraagt, dat is juist zeven maal zooveel als verleden jaar om dezen tijd. Gemeld wordt, dat, teneinde tegen te gaan, dat Italiaansche touristen zich naar het buitenland begeven, opnieuw instructie is gegeven geen enkel paspoort af te geven zon- der dat op voldoende wijze he: doel van de reis wordt gemotiveerd Het beroemde tapijt, dat Peter de Groo te destijds aan keizer Leopold I van OosL-n- rijk schonk en dat het trappenhuis van Schon- brunn sierde, is in Londen tentoongesteld, waar men tracht het te verkrijgen voor't Vic toria en Albrecht Museum. Over den prijs, die 100.000 pond st. bedraagt is men het evenwel nog niet eens. In een bijeenkomst der linksche burger- lijke oppositiepartijen werd besloten een alge- meene partij der linkerzijde onder den naam „Nationaal-Democratische onafhankelijk- heidspartij" op te richten. Uit Hongkong wordt gemeld, dat zee- roovers aan boord van het Chineesche s.s. „Kwanglee" voor een waarde van 20.000 pd. sterling hebben buitgemaakt. Te Weenen is onder leiding van Guido Adler een comite gevormd om den honderd- sten sterfdag van Beethoven te herdenk^n. Onder Schalk en Weingartner zullen o.a. wor den uitgevoerd een nieuw ingestudeerde Fi- delio, het Prometheus-ballet en de Missa So- lemnis. De Belgische Kamer heeft met 96 tegen 4 stemmen en twee onthoudingen het wetsont werp tot oprichting van de „Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen" aange nomen, waarna zij werd verdaagd' tot 19 Oc tober. Te Itzehoe (Duitschland) is een auto van de intergeall. controle-commissie geslipt en omgeslagen. De inzittende Franschen be- kwamen ernstige verwondingen. De krijgsraad te Damascus heeft vier legioensoldaten, beschuldigd van het verla- ten van hun post bij de nadering van gewa pende rebellen, tot straffen veroordeeld, wis- selend tusschen de vijf en acht jaa$ dwangar- beid. Onder de tot acht jaren veroordeelden bevindt zich een Amerikaan. Een tornado te Hermosillo in den Mexi- caanschen staat Sonora heeft vele personen gedood en groote schade aangericht. F.en in de landbouwkringen van geheel Oost-Duitschland zeer bekend bankier, Ernst Schroder uit Frankfort a. d. Oder, is met de noorderzon verdwenen. Het is gebleken, dat hij circa 100 agrariers, die door zijn bemid deling hypotheken hadden afgesloten, voor ongeveer drie millioen Mark heeft opgelicht. UIT URSEM. Tot brievenbesteller in deze gemeeute is benoemd de heer G. J. Wittenberg, als zooda- nig v/erkzaam te Alkmaar, met ingang van 1 Augustus. UIT LIMMEN. Door de politie is proces-verbaal opge- maakt tegco een 4-tal bollenkweekers voor overtreding der maximumsnelheid. Ten nadeele van den aannemer B. te Beverwijk, die werkzaam is aan den brug- bouw, zijn betonnen platen vemield. De po litie meent in een zekeren G. den dader te hebben. UIT HEILOO. De heer P. had Zaterdag het ongeluk van een beladen hooiwagen te vallen. De man heeft zich ernstig bezeerd, vooral aan het hoofd. nog voor zijn dood; moet ik opnieuw tot we- duwe worden gemaakt?" Aldus tot hem smeekende, ziet Hermoine de Alva er nog bekoorlijker in haar wan hoop dan in haar blijheid uithet is een Eva, genade vragend voor Adam, niet aan den Heer maar aan Satan. Maar Satan is niet barmhartig en in de meening, dat haar vader werkelijk niet be grijpt dat ook haar leven op het spel staat, roept zij uit: „Ik zal u het bewijs leveren, hoe lief ik 3rem heb!" En terwijl de zedigheid de wangen van het arme schepseltje met een bios dekt, treedt zij ten aanschouwe van de grimmige oude krij- gers en het gansche bediendenpersoneel dat het ongewone rumoer naar de deuren van het vertrek heeft gelokt, naar Guy Chester toe en zij legt haar armen om zijn" hals en cust hem snikkend en smeekt hem toch niet te gelooven, dat zij hem heeft willen verra- den, want dat zij hem zoo vurig bemint. Maar terwijl zij dit doet, schijnt er plotse- ling een ommekeer bij haar te komen. Want, terwijl zij hem ommhelst, heeft Guy van de hostelijke gelegenheid gebruik gemaakt om haar in het oor te fluisteren: „Win tijd waarschuw de bootenwin tijd!" Met buitengewone handigheid geeft zij ge volg hieraan. Zij staart om zich heen, schijnt dan op het punt te bezwijmen en murmelt: „Waterwatero, mijn hoofd!" Haar vader roept verschxikt; ^Qosdg Jjg- UIT WIERINGERWAARD. n De heer C. Haringhuizen, burgemeester al- hier, is deter dagen in een te Middelburg ge- houden algemeene vergadering van de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten als bestuurslid herkozen. UIT EGMOND AAN ZEE. r Begunstigd door prachtig zomerweer is de turndag van den Tumkring „Alkmaar en Omstreken" een bijzonder goed geslaagde demonstratie geworden van het doel en stre- ven van het ,,Ko»nklijk N derlandsch Gym nastiekverbond", waarvan de tumkring een onderdeel vormt. Tegen den aanvangstijd kwamen de tum- sters en turners per trein, auto of fiets opda- gen, tot ten slotte ve r te gen woordigd waren „Turnlust", „Kracht en Vlugheid" en „De Halter" uit Alkmaar, „Voorwaarts" van Stompetoren, „B. S. V." uit Bergen, „Tum- lust" van Oterleek, .Volharding3' uit Scher> merhom, „Voorwaarts" van Koedijk, „S.S.S." uit West-Graftdijk en de ontvangende vereeni- ging „Achiilles" alhier, te zamen 880 deel- nemers. „D. A. S. K. 0." uit Warmenhuizen was niet opgekomen. Terwijl in het gebouw der openbare school de van buiten gekomenen zich verkleedden had op het Raadhuis de officieele ontvangst plaats van het bestuur van Achilles" en „Zeevogels". De burgemeester, de heer C. J. Eyma, heette de aanwezigen hartelijk welkom. „Het is mij een waar genoegen, U hier te mogen ont- vangen op een dag als dezen, die niet afleen een feesfdag is voor U, maar ook voor Eg- mond aan Zee. Ik kan zeggen, dat wij, het gemeentebestuur van Egmond aan Zee, one verheugen, dat gij deze gemeente hebt uitge- kozen om feest te vieren en ik zal U eerlijk zeggen, waarom. Zoowel voor Egmond als voor U fs 'n <Ser- gelijk feest een reclame en wij zouden geen zakemenschen zijn, als wij onser niet over verheugen, dat veel vreemdelingen Egmond komen bezoeken. Doch daar komt dtit bij dat wij o.ns verheugen, de sport in ons mid den te zien, de turnsport te mogen begroe- ten en in de gelegenheid' te zijn haar te zien werken. Het is voor ieders welzijn noodig het lichaam frisch en gezond te houden, met het gevolg, dat ook de geest verfrischt wordt. Dat is vooral noodig in dezen tegenwoor- digen tijd. Want het leven moet frisch ge- houden worden, en dat kan alleen, wanneef het lichaam gezond, krachtig is. Wat is het leven eigenlijk? De een verge- lijkt het met een schouwtooneel, de spotter maakt er een pijpkaneel van. Doch wanneer wij een vergelijking moeten maken, dan no men we er een die specifiek Egmonds is en zeggen: het leven lijkt veel op een duinwanr deling. Natuurlijk niet in alle opzichten, want iedere vergelijking gaat in een of ander on derdeel mank. Wat is dan een duinwandeling? Men be- gint haar frisch en opgewekt, dat is de jeugd van het leven. De tocht voert ons door dalerr zooals ook in het gewone leven dalen zijn, en" wij trachten de toppen der duinen te bestij- gen,zooals wij de hoogtepunten in het levef pogen te bereiken. Zoo gelijkt de duinwan deling op het leven, met zijn „ups and downs". Wil men echter de duinwandeling met ge noegen volbrengen, dan is daar iets voor noo dig: het bezit van een krachtig, gezond, ener- giek lichaam. Daarvocr is noodig, dat de spieren ge- staald worden; en door wie geschiedt dit beter dan door hen, die zich aan het turneni wijdenIn het leven is dit hetzelfde. Wil men door het leven gaan frisch en ge zond, dan is daarvoor noodig een krachtig lichaam. En dat te verkrijgen is Uw streven. Wij, gemeentebestuur van Egmond aan Zee, en in het bijzonder ik als beschermheer van „Acniiles", waardeeren het ten zeerste, dat er in deze gemeente een gymnastiekver- eeniging gesticht werd, waarbij veel steun ondervonden mocht worden van den Turn kring „Alkmaar en O ins trek en". Daarom zijn wij blij. dat gij alien hier gekomen zijt om ons Egmonders duidelijf te maken, wat Uw streven is. Ik wil eindigen met den wensch, dat het heden voor U eeir vyelgeslaagde dag mag zijn en dat de gynr nastiek een bloeiende toekomst tegemoet ga". De heer Jung, voorzitter van den Turn- kring „Alkmaar en Omstreken" dankte de burgemeester, wethouders en raadsleden voor de hartelijke ontvangst, doch wijdde meer in het bijzonder een woord van dank aan deg burgemeester voor de vriendelijke woorden, waarmede deze den Turnkring en niet alleen als hoofd der gemeente, waardig had ont- vangen. Spr. achtte het een blijk van bijzondere sympathie, dat het gemeentebestuur het Raadhuis daarvoor ter beschifcking had' ge steld. Dit had hen buitengewoon goed ge- daan, zoo ook de woorden, waarbij het leven mel, bezwijmt ge?" Met een spottend lachje antwoordt zij hem stamelend: „Dat zou u de dingen zeker ge- makkelijk maken. Wanneer ik weder bijkwam, zoudt ge den moord hebben bedreven. Maar ik wil niet in zwijm vallen, zoolang hij leeft water, water!" Alva wil haar een glas water geven, maar met verontwaardiging wijst zij hem terug en stamelt: „Niet uit uw handen, mijn dienst- maagd Alidagauw." Het Moorsche meisje, dat angstig en op- gewonden heeft toegekeken, nadert haar er biedt haar een beker aan. Terwijl Hermoine. dezen aan den mond brengt, fluistert zij: „Naar de aanlegplaats, roep ze hierde booten de Engelsche booten!" Met een blik, dat zij de opdracht heeft be- grepen, antwoordt het slimme meisje en mel der- beker in de hand verlaat Alida het ver trek. De hertog heeft dit niet bemerkt. Nadat zijn dochter hem met afschuw heeft terugge- wezen, heeft hij zich omgewend. Hij drukt zich de handgn tegen de borst, terwijl de aan- doening op zijn gelaat te lezen staat. Hij schijnt van nu af niet meer naar zijn kind te willen kijken. Maar zij tracht op alle mogelijke wijzen op uitstel aan te sturen, zoo zij haar vader niet van besluit kan doen ver- anderen. Daarbij komt een vijandin op won- derlijke wijze haar te hulp. Want de gravin de Parisa komt lachende binnen en valsch grinnikend zegt zij: - - .(Wpr4t yretxolgdl,

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5