PUROL Siukgeloopen voeten eymboTiacn werd voorgesteld en net nuttige werk van het Kon. Ned. Gy mnastiekverbond een factor in het lev en geuoemd werd. De heer Jung meende geen betere uiteen- zetting te kunnen geven van het doel en het streven van het K. N. G. V., dan zooals dit geschied was door den heer Vis van Winters- wijk, die in verband met Art. 1 der statuten van het K. N. G. V. de gymnastiek te bevor- deren en daardoor de volkskracht naar lichaam en geest te verhoogen en te verede- len o.a. schreef: een maatschappelijk werk dus van girooten omvang, beoogende de ze- delijke veredeling der massa, om aan de na- tie te bezorgen: krachtige mannen en vrou- wen, aan het.Nederlandsceh volk: kloeke en nuttige arbekters, aan het Vaderland: bur gers vol eerbied voor de wetten en aan het menschdom: elementen van verjonging en vernieuwing. Gymmastiek gelijk te etellen met sport is een wanbegrip, zoodra men van sport een doel maakt en geen middel. De sport werkt in elechten zin, wanneer zij zich richt naar on- hiiddeHijk stoffelijk resultant, ziich richt op het veroveren van records of het africhten van kampioenen. De „sportkoorts", die de jeugd van haar studie en maatschappelijk 'leven afhoudt, is een verontrustend ver- schijnsel en groot sociaal gevaar. Die tumbeweging, zooals die begrepen Wordt door het K. N. G. V., maakt'geen aan- epraak op het naar voren schuiven van enke- bngen, zij tracht beschektem het grootste aantal te bereiken en nuttig te zijn voor iedereen. De gymnastiek geeft voor en boven alles fcrachitdadigheid en moed tot zellfbeheersching en kweekt de karaktervastheid, zoo zeldzaam in onze dagen, schept zin voor verdraag- izaamheid en waarheid, rechtvaardiging en lucht". Na deze hier beknopt weergegeven uiteen- zetting wenechte de heer Jung nog dank te brengen aan „Achdlles" en „Zeevogels voor de moeite, die zij zich getroost hebben en den moed die zij getoond hebben. Wanneer men tag op het aantal deelnemers op het School- .pdein, dan kan men begrijpen, dat er heel tvat organisatie voor noodiig was om aides behooriijik gereed te hebben. Den vorigen dag Was spr. oogentolikken op het ferrein geweest en had hij gezien, dat de mannen van Egmond zich op waardige wijze hadden gekweten van de taak om dat in orde te bren gen. Daarvoor bracht spr. hen dank er. ook yerder alien, die aao het voorbereiden der plannen hadden medegewerkt. Spr. hoopte, dat „Achildes" haar gestelde doel zou blijven nastreven en dan twijfelde hij ndet aan de medewerking der gemeente. Dan kan hij met een hoopvol gemoed alte goeds voor ..Achilles" en een goede toe- komst voor de gymnasdek tegemoet zien. De heer van Eenentiaam, voorzitter van de Egmondsche V. V. V. herimnerde eraan, dat het bestuur van V. V. V. vememende, dat gr groote kans was, dat in deze gemeente fa den loop van het badeeizoen een turndag gehouden zou worden, onmiddellijk bijeen- gekomCn was om de vraag onder de oogen te zien: Wat kunnen wij doen om deze plan nen te bevorderen? Allereeret meende het te moeten beginnen met op de begrooting een post uit te trekken ten bate van het reservcfonds. Doch dit alleen Bchtte het met genoeg. Het was er van dtoor- feirongen, dat de beoefening der licharoelijke sport niet alleen tot welzijn etrekte van het lichaam, maar ook van den geest. En het is zoo noodig, dat de geest der jocgeren in goede banen geleid wordt. Daarom wilde het bestuur van V. V. V. iets verder gaan door eenige medailles beschikbaar te stellen. Spr. bood deze nu den heer Jung aan met den wensch, dat deze dag mocht elagen en ten eerste zou mogen zijn van een reeks schitterende feestvieringen van „Achilles" of dergelijke vereenigiegen. Nadat door een vijftal damesleden van ..Achilles" wijn, gebak en sigaren gepresen- teerd waren en de heer Jung het bestuur van V. V. V. ged. nkt had, stelden de leden der onderscheidene vereenigiogen zich op het speel terrein achter de openbare school op en jnarcheerden ze met veeikrachtigen tred achter de vaandels door de Zuiderstraat. Op 'het Pompplein was het muziekgezelschap „Een®gezind!heid" van Egmond-Binnen, dat de optocht moest opluisteren, gelukkig com plect, zoodat een vroolijke marsch de turners op hun tocht begeleiden kon. Het was een Opwekkend schouwspel die lange stoet van pittige meisjes en iongens en stevige oudere tumsters en turners te zien vooibijsitappen op weg naar het terrein van „Zeevogela" op Egmond aan den Hoef. Precies op tijd werden de verschillende Hummers van het programma afgewerkt. Het is ondoenlijk, van al de oefeningen afzonder- lijk iets te zeggen. Gepoeg zij, dat de geheele demonstratie een doorloopende reclame was voor de lichamelijke oefening. Wat is zoo'n veld met turnende jongens en meisjes toch een prach- tig gezicht! Een uitzondering mag misschien gemaakt worden voor het nummer knots- oefeningen van „Turnlust" uit Alkmaar, dat bijzonder keurig werd uitgevoerd. Trouwens ook het nummer klassikaal Brug van die- zelfde vereeniging was mooi. Doch zoo voortgaande zou het geheele programma loch een beurt krijgen en er zou iets te roemen vallen. Het slot werd gevormd door wedstrijden, n.l. Hindemis Estafette voor meisjes en voor jongens, en Estafetenloop voor dames en voor heeren. De uitsiag hiervan was als volgt: Hindemis Estafette voor meisjes (4 X 60 M.), le prijs „Voorwaarts" van Stompetoren, 41'/5 sec., 2e prijs „B. S. V." van Bergen 45»/b sec. Hindernis Estafette voor jongens (4 X 60 M.), le prijs „Voorwaarts:' van Stompe toren, 39"In sec., 2e prijs „Turnlust" van Oterleek, 4-03/5 sec. Estafettenloop voor dames (4 X 80 M.), le prijs „De Halter" van Alkmaar, 481/b tec., 2e prijs „Tumlust" van Alkmaar 512/r, sec.) Estafettenloop voor heeren (4 X 100 M.), le prijs „Achi ies" van Egmond aan Zee, 55 sec., 2e prijs „Tumlust" van Alkmaar, sec. De medailles werden uitgereikt door den heer Jung, die de Technische Commissie hul- de bracht voor haar leiding en met genoegen constateerde, dat alle vereenigingen haar best haddep ged^an. la feet bijzonder .\yjjde s^r. echter een woord van lof uften over de uitstekende wijze, waarop „Achilles" ge- zorgd had voor het terrein, dat juist zooda- nig in orde gemaakt was, als het vblgens de voorschdften moest ziin. Ook de heer Bud ding, directeur van Achilles" werd in den lof betrokken. Hiermede was deze bijzonder goed ge- slaagde demonstratie geeindigd en trokken de clubs weer naar Egmond aan Zee om zich te verkleeden. Voorzoover zij dit noodig achtten althans, want nog menig vlug turnpakje be- woog zich na afloop tusschen de drukke me- nigte op straat. Voor „Achilles" en „Zeevogels" is het een verhlijdend feit, dat de ontvangsten wel vol- doende zullen zijn om de niet geringe onkosten te dekken. Dat geeft moed en vrijL moedigheid om te zijner tijd zoo noodig weer eens bij de garanten aan te kloppen. UIT URSEM. Zaterdag geraakte bij de werkzaairiheden op den Walingsdijk de ieermachine, waar- voor een paard was gespannen, van het be- harde gedeelte van den weg en zakte tot de as in den grond. Hoe men ook werkte, de bruine wilde niet meer trekken, ook niet toen enkele mannen een handjehielpen. Het paard werd uitgespannen en de stoomwals, die in de on- middelliike nabijheid vertoefde, werd gere- quireem. Met behulp van een zwaren ket- ting werd de machine in een oogenblik op den weg getrokken. Men besloot toen maar het stalen ros als paard te gebruiken en bracht de teermachine ter bestemder plaatse. UIT NOORDSCHARWOUDE. Het ging aan de markt deze week weer lang niet naar wensch. Was reeds de vorige week de prijs niet best te noemen, deze week is het nog veel minder geworden voor alle producten. De aardappe- ien, schotsche muizen, liepen terug van gemid- deld 4 op gemiddeld: 3 gulden voor de export- aardappelen, terwijl de prima aardappel on- geveer 2 gulden hooger is. De schoolmeesters liepen terug van om- streeks 6 op omstreeks 4 gulden wat de hoog- ste noteeringen betreft. De laagste noteering was Zaterdag slechts 2.90. De blauwe eigenheimers daalden even snel al is daarvan dan ook de prijs nog ongeveer 1 gulden hooger. bloemkool liep omlaag van ten hoogste 17 gulden op ten hoogste /8.60 en de zrlver- nep van ten hoogste 22.30 op ten hoogste 11.90. De drielingen brachten Zaterdag slechts 1..90 op. Spercieboonen, tuinboonen en peulen wer den zeer weinig aangevoerd. De prijs was resp. 30.40 en 7. De kool bracht Zaterdag nog minder dan den halyen prijs van Difls- dag op. Roode kool gold Dinsdag 10.80 en Za terdag slechts 4.605.30. Deensche witte brachten Dinsdag f 7.608.30 en Vrijdag slechts 1./.3.30. Gele kool werd Vrijdag voor het eerst aangevoerd en bracht 7.20 op. De aardappelenaanvoer was hier 151 wa gons, in Broek 123 en in Warmenhuizen 53. Voor het eerst was de grootste aanvoer aan de markt hier ter plaatse. De bloemkoolaan- voer was hier ruim 12000 stuks, de aanvoer van zilveruien klein 5000 Kg., terwijl roode kool ruim 10.000 K.G. en witte kool klein 3000 werd aangevoerd. Van de overige producten waren het zeer kleine parfljtjes. We weten niet wat er de oorzaak van is, doch er heerscht de geheele-week een zeer tra- ge stemming in het marktgebouw. UIT OUDKARSPEL.- D. T. S. speelde Zondag een wedstrijd op eigen terrein tegen Schellingwoude 1. Deze wedstrijd waarin weiinig actie zat, werd door D. T. S. met 71 gewonmen. UIT ST. PANCRAS. De vorige week slaagde te Leeuwarden Mej. I. Jellema, alhier voor het exatnen Nuitige Handwerken. Voor de nederlaagwedstrijden speelden hier Zondag Assendelft II en III tegen Vrone I en II met resp. de volgende uitslagen: 13 en 38. UIT HOORN. Mej. R. Prost alhier wordt met ingaog van 1 Aug. a.s. werkzaam gesteld als leerling- teelfoniste aan het Post- en telegraafkantoor te IJmuiden. Voor het examen boekhouden en han- delsonderwens van de Vereeniginig van Ijeer- aren slaagde Mej. W. Beek. Wegens dringende bezuinigingsnood- zaak besloot de Aigemeene Kericeraad der Ned. Herv. kerk tot opheffing van de vierde predikantsplaats (vacature wijlen Ds. van Papendrecht, met ingang van 1 Januari '27, Dezer dagen is "bericht binnengekomen, dat dit besluit door het Provinciaal Kerkbe- stuur van Noord-HoMand en het Classieaal Bestuur van Hoom is bekrachtigd, zoodat de opheffi gnmet ingang van genoemden datum een feit zal zijn geworden. UIT BERGEN. Het was gister bijzonder druk in Bergen. In het autopark te Bergen aan Zee werden 393 auto's gestald (vorige week 394,) terwijl op het terrein van Hotel Nassau Bergen eveneens een groot aantal auto's gestation- neerd werden. Het aantal rijwielen, dat daar een plaatsje vond bedroeg ruim 1000. Hotel „Nassau Bergen" beleefde den druk- sten dag die het sinds de oprichting door- maakte. Het was er ook des avonds, dank zij de Jazzband, echt gezellig. In de „Rustende Jager" te Bergen was het eveneens zeer druk. Het verkeer liep vrii goed. Des morgens had dr. Poot echter het on- geluk met zijn auto, bij den Kruisweg een voorbijganger aan te rijden, die tamelijke beenwonden bekwam en door dr. Poot in zijn woning werd opgenomen. Bergen zal toch zijn hoogsten belastingbe- taler moeten missen. De heer Smiedel, voor wien de raad de nieuwe belastingregeling in het leven riep, gaat zich in Hannover vestigen. De gemeentekas zal hierdoor een 10.000 per jaar moeten derven. Het komt ons voor, dat de betrokkene ge- voegelijk zijn verzoek om een nieuwe belas tingregeling achterwege had kunnen laten, hoewel die regeling nu meer dan ooit noo dig za^ bliifeax te zjjo. Belq^tiAg^feopging zal zelfs het volgend jaar wefl niet kunnen uitblijven. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. In de commissie stelde een lid de vraag, of Ged. Staten bij het samenstellen van de be grooting voor 1927, in verband met de gun- stige financieele uitkomsten der ziekenhuizen, will en overwegen, of de verpleeggelden van patienten, die voor rekening van gemeenten en armbesturen worden opgenomen, kunnen worden verlaagd. Een ander lid wees er op, dat de uitgaven voor voeding beduidend beneden de raming zijn gebleven en vraagt in verband daaraede. of de voeding soms niet te eenzijdig is en of aan de bereiding wel voldoende zorg wordt besteed. Het lid van Ged. Staten merkte op, dat Ged. Staten nimmer klachten vernamen en dat de uitgaven lager bleven door de lage- re prijzen, invoering van nieuwe voedingsta- rieven, gezamenlijken inkoop en vermindering van het aantal inwonenden. Verpleeggelden in de ziekenhuizen. Uitbreiding gesiichten. Een lid merkte op, dat de mogelijkheid van uitbreiding der Provinciate gestichten in haar geheel onder het oog gezien dient te worden. Het zou wenschelijk geweest zijn, dat dit aan het behandelen van deze voordracht ware voorafgegaan. Het aanwezige lid van Ged. Staten merkte op, dat Ged. Staten met de wenschelijkheid van volledige behandeling van het vraag- stuk der plaatsruimte in de Provinciate ge stichten instemmen. Er bestaat dan ook reeds eene commissie, die zich met deze aan heid bezig houdt. Wijziging van het sche contact kan echter niet langer worden uitgesteld. Stroomlevering aan Limmen. Door enkele leden werd leedwezen uitge- sproken, dat, als gevolg van een geschil tus schen de Provincie °n Heiloo, inwoners van Limmen geen electrischen stroom zouden kun nen krijgen, hoewel zij dit wenschten. Ook zij erkenden, dat Heiloo moreel verplicht was een hooger tarief aan het P.E.N, te betalen, maar waren niettemin van meening, dat op eeniger- lei wijze getracht moest worden de perceelen van Limmen, waarom het hier ging, op het net aan te sluiten, bijv. over een aparten me ter en tegen het verhoogde tarief. Een der le den voegde hieraan toej dat de Provincie zich op een breed standpunt moest plaatsen, de ge- volgen van het nadeelige contract dragen, en de arme menschen in Limmen moest helpen. Dit lid kon niet inzien, dat hiermee de doelma- tige stroomlevering in de Provincie in gevaar zou worden gebracht. Het aanwezige lid van Ged. Staten wees op de bezwaren, die aan eene voorziening der be- wuste perceelen vanwege Heiloo tegen een af- zonderlijk tarief, in den weg staan. Uitvoerig betoogde hij, dat het hier niet erom ging om enkele perceelen al of niet te voorzien, maar om eene principieele kwestie. Indien men zou toelaten, dat gemeenten, welke slechts het voor-oorlogsche tarief betalen, hun verzor- gingsgebied zouden uitbreiden tot naburige gemeenten, zou wel degelijk de doelmatige stroomvoorziening worden geschaad. De Provincie mag geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan dit eischt ook de billijk- heid tegenover de gemeenten, die haar wel ter wille waren om de nalatige gemeenten in het goede spoor te brengen, en ook daar een tarief in te voeren, dat voldoende vergoeding oplevert voor de kosten. aan de stroomvoor ziening verbonden. In dit geval is de tegen- stelling wel bijzonder groot, waar Limmen in het tarief 1920 betaalt /150 per W.K., doch Heiloo slechts 80. Rechtsgedingen. Een der leden was van oordeel, dat in de algemeeen machtiging aan Ged. Staten om te beslissen tegen wie eene procedure zou wor den gevoerd, eene verboden delegatie van macht kon worden gezien, die tot niet-ontvan- kelijk verklaring van een eisch door den rech- ter zou kunnen leiden. Hi} zou er daarom de voorkeur aan geven, dat het besluit geformuleerd werd als een be sluit der Staten om rechtsgedingen tegen na latige afnemers te voeren, waarvan dan de uitvoering, voorzoover noodig, door Ged. Sta ten zou kunnen geschieden. Naar aanleiding daarvan werd de vraag gesteld, of hiermede niet de verplichting aan- vaard werd tegen iederen nalatige een rechts- geding te voeren, ook indien dit in een bijzon der geval niet gewenscht zou zijn, welke ver plichting het lid, dat de g^vijzigde redactie voorstelde, ontkende, daar Ged. Staten om- trent het al of niet voeren van het geding al leen aan de Staten verantwoording schuldig zouden zijn, en de rechter hiermede niets te maken zou hebben. Gemenstd' Nienws DOOR DEN STROOM GEDOOD. Omtrent het ongeluk nabij Borculo, waar van wij reeds in't kort mdding maakten in het no. van Zaterdag en waarbij twee men schen door den electrischen stroom werden gedood, vernemen wij nog het volgende: De getroffenen zijn debewoners van de boerderij „Veldkamp", Kornegoor en diens echtgenoote. Deze nog nieuwe boerderij ligt vlak bij den grintweg Borculo-Barchem, op een afstand van een half uur van Borculo. Toen Zaterdagmorgen de voerman met de melkwagen kwam om de melk, bestemd voor de boterfabriek, af te halen, bevreemdde het hem, dat dit keer de melkbussen niet gereed stonden. De voeger, die bij de boerderij werk- zaamheden verrichte, zeidie wel even te gaan zien, daar de llieden naar de wei waren ge- gaan om het vee te melken en nog niet waren teruggekeerd. Daar gekomen bemerkte hij man en vrouw in half staande houding le- venloos tegen het prikkeldraad van de wei. Op den kant van de modderige sloot staande, raakte hij de lieden aan, doch kreeg toen zoo'n schok, dat hij terug1 sprong. Omtrent de oorzaak het volgende: Ongeveer 40 meter verder bevindt zich een houten paal met metalen schoordraad. Deze draad was bendden aan 'n houten paal be- in aanraking gekomen met de draad, waar- door de electrische stroom gaat. Deze schoor draad was beneden aan een hopten paal be- vestigd en liep over het prikkefldraad, dat om de wei gespannen is en waarmee de gedoode koe in aanraking is gekomen. Het is heel goed mogelijik, dat ter plaatse reels langen tijd de stroom langs dien s^oordraad is aIg^yoer4 pwtes dai Ofe bp- Kunst. merkt is. Misschien heeft reeds van den aanvang af (verleden jaar is het net daar aangebracht) de schoordraad contact gehad met den stroom en is eerst heden, nu de sloot, waarin de koe stond geen water meer, maar slechts modder bevatte, een levend we- zen met den draad in aanraking gekomen. Er zal in ieder geval een uitgebreid onder- zoek worden ingesteld. Het parket uit Zut- phen werd Zaterdagmiddag verwacht. DE SCHORSING VAN Ds. VAN DEN BRINK. Door den Zandvoortschen Kerkeraad niet erkend. Naar wij vernemen heeft de Kerkeraad der Gereformeerde Gemeente te ZandVoort in zijn op Zaterdagavond j.l. gehouden verga- dering met 4 stemmen tegen een stem beslo- ten (een ouderling was afwezig en ds. van den Brink zelf hield zich bunen sLmminu) om het schorsingsbesluit ten opzichte van ds. van den Brink n i e te erkennen. IngeVolge dit besluit heeft ds. van den Brink zoowel in den Zondagmorgen- als in den Zondagavonddienst, ondanks de over hem uitgevaardigde schorsing, gepredikt. Voor den gewonen dienst op Zondagmor gen was grootere belangstelling dan op an- dere Zondagen. Tal van Gereformeerden uit den omtrek en ook uit Amsterdam, woonden den kerkdienst bij. Bij den aanvang van dien dienst werd het besluit van den Kerkeraad voorgelezen, dat in extenso luidt: „De Raad der Gereformeerde Kerk van Zandvoort, wettig vergaderd den 17en Juli 1926 in de consistortekamer aan de Bredero- destraat te Zandvoort; met innig leedwezen en heilige verontwaar- diging kennis nemend van het besluit der Classe Haarlem van den 13en Juli 1926, om ds. H. C. van den Brink in de bediening van zijn ambt te schorsen; constateerend ten eerste, wat het formeele be treft, dat dit besluit, Waarbij met de plaatse- lijke kerk in het geheel niet werd gerekend, lijnrecht in strijd is met het voor onze kerken geldende recht, met name art. 79, 80 en 81 der Kerkenordening en dies onwettig is; ten tweede, wat het materieele aangaat, dat als grond voor dit besluit geen enkele afwij- king, noch in de leer, noch in het leven kon worden aangegeven, doch dat integendeel en door de leden der Classe en door de „Com- missie van advies der buitengewone generate Synode van Assen" nadrukkelijk en herhaal- delijk is verklaard, dat ds. van den Brink on- verdacht Gereformeerd en onberispelijk van wandel is, zoodat dit besluit onrechtvaardig is; spreekt als zijn gevoelen uit: a. dat de Classe door dit onwettige en on- rechtvaardige besluit, zoowel het accoord der kerkelijke gemeenschap als het voor deze ge- meenschap geldende recht heeft geschonden; b. dat hij in gehoorzaamheid aan den Ko- ning der Kerk dat schorsingsbesluit niet kan noch mag erkennen; c. dat hij nochtans bij voortduring bereid blijft, om in kerkelijk verband te leven naar vorenbedoeld accoord en vastgestelde kerken ordening en besluit ten eerste, zich bij het schor singsbesluit der Classe Haarlem niet neei te leggen; ten tweede, aan Ds. van den Brink op te dragen, zijn ruim 32-jarige, rijk gezegende bediening n i e t te onderbreken; ten derde, tegen genoemd besluit der Clas se Haarlem overal, waar zulke nuttig zal kunnen blijken, protest te doen hooren; en ten vierde, het bovenstaande ter kennis te brengen van Ds. H. C. van den Brink, de gemeente, de Classis Haarlem en van wie zulks nuttig zal worden geoordeeld. Namens den Kerkeraad voomoemd: (w.g. A. van der Plas, vice-praeses. (w.g. K. W. van den Toorren, scriba. In zijne predikatie naar aanleiding van Mattheus 5 vs. 5 en 6 (Zalig zijn de zacht- moedigen, want zij zullen het aardijk beer- ven) en (Zalig zijn, diie hongeren en dorsten naar de gerechtigheid, want zij zullen verza- digd worden) heeft ds. H. C. van den Brink nu en dan gedoeld op de schorsing, waarbij hij eenige malen in het licht heeft gesteld, dat de op hem toegepaste schorsing z.i. on- rechtmatig is. Met groote aandacht hebben jde talrijke kerkgangers de predikatie aangehoord. De classis Haarlem telegrafisch bijeenge- roepen. Naar wij vernemen zal naar aanleiding van het besluit van den Zandvoortschen Raad der Gereformeerde Kerk, betreffende de niet- erkenning van het schorsingsbesluit ten op zichte van ds. van den Brink, de classe Haar lem telegrafisch worden opgeroepen voor een spoedbijeenkomst op Dinsdagmorgen a. s., om tien uur. Eene vergadering van de belijdende leden der Zandvoortsche Gereformeerde Gemeente. Wij vernemen dat op Woensdag 21 Juli a.s., des avonds om half negen de Kerkeraad der Gereformeerde Gemeente te Zandvoort met de belijdende leden dier gemeente zal ver- gaderen naar aanleiding van het schorsings besluit der Classe Haarlem en het daarop gevolgd besluit van den Zandvoortschen Ker keraad. KORTE BERICHTEN. Te Amsterdam slaagde voor het exa men 3de stuurman onze oud-plaatsgenoot de heer W. Broertjes. Heden ontvingen wij bericht, dat de on- derwijzeres aan de R. K. School, mevrouw Prina-Kruisbrink, alhier, zeer waarschijnlijk de gemeente op 1 Augustus gaat verlaten, zoodat op genoemden datum een vacature aan genoemde school komt. Te Amsterdam is geslaagd voor de akte nuttige handwerken voor meisjes mej. Joh. M. Groot, tijdelijk onderwiizeres aan de R. K. school alhier en wonende te Alkmaar. Onbekende personen hebben maar even- ties 15 koeien van den veehouder Ruijter in de weide onder de gemeente Beemster uitge- molken Een van de koeien, die lastig te mel ken is, was bovendien erg gewond. De zaak jg u Landca van fee oolitic. IN DEN MUZIEKTUIN. Alweer een uitmuntend harmoniekorps, n.l. de Amsterdamsche Postharmonie, directeur de heer D. Speets. Het korps speelde Zondagavond voor een talrijke scnare in den tuin en zal over de wijze waarop het publiek de prestaties van het korps ontvangen en gewaardeerd heeft, wel tevreden geweest zijn. Ik kwam op het einde van No. 4, het ballet Egyptien van Luigini en had nog gelegenheid den mooien klank van de hobo op te merken. De hoboi'st had juist het nummer daarvoor een solo gegeven, een Romance van Kaliwoda. Van anderen vernam ik dat de heer E. E. F. Kuijt die solo voortreffelijk geblazen had, maar dat eveneens de begeleiding van dit so- lo-nummer hoogelijk geprezen moest worden. De concert-ouverture van Rossow, ge- schreven voor een intemationalen wedstrijd te Luzern, afdeeling uitmuntendheid, bleek 'n nummer te zijn waarin de musici eens konden toonen wat zij vermochten, en dat zij er den' cersten prijs mee behaalden, teekent wel hun bekwaamheid, want zij kwamen op een wed strijd, waar zij met acht-en-zestig korpsen waren. Doch ook de directeur had als zooda- nig succes. De mededingers Van de „Post" hadden alien een beroepsdirecteur als leider, maar aan den heer Speets werd met alge- meene stemmen der jury den directeursprijs toegekend. Zijn directie is ook in hooge mate uitbeeldend, niets ontgaat hem, alles, in on- derdeelen toe, wordt nauwkeurig aangegeven. In plaats van het Meistersingervoorspel van Wagner speelde men de balletmuziek uit „Sylvia" van Delibes. Behoudens een onge- lukje bij het begin was het een fijne vertol- king dezer eigenaardige muziek en in de ou- verture „La Muette de Portici" Van Auber en in de extra gespeelde marsch waren tech* niek, melodierijkdom en aplomb de kwalitei- ten die het langdurig applaus uitlokten, waarmede de toehoorders eer gaven aan hen wie eer toekwam. A. K. Marktbericliten ALKMAAR, 9 Juli 1926. Op de heden ge houden weekmarkt waren aanvoer en prijzen: 26 Vette koeien 260 tot 380, 20 Vette Kalveren J 60 tot 130, Vette kalveren p. ned. pond 1.10 tot 1.40, 63 Nuchtere kal veren slacht per stuk van 8 tot 24, 12 Vette Schapen 25 tot 28, 482 Vette Var- kens zware p. ned. pond f 0.70 tot f 0.74, Zouters 0.68 tot 0.70. PURMEREND, 17 Juli. „A!slagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen 0.671.16 per zak (25 K.G.), kleine aardappelen 0.53^0.77 per zak (25 K.G.), Slaboonen 7.05— 7.85 per zak (15 K.G.), Snijboonen f 5.55 tot 7.05 per»zak (15 K.G.), Tuinboonen 0.16—/ 0.19 per zak (15 K.G.), Peulen 2 per zak (50 K.G.), Doperwten 3.50 8 per zak (50 K.G.), Roode Aalbessen 0.130.22 per K G., Zwarte Bessen 0.46 per K.G., Klapbessen 2—/ 22.50 per 100 K.G., Aardbezien 0.52f 0.70 per K.G., Komkommers 0.57f 0.66 per 100, Bloemkool 2.50—/ 8.80 per 100, Sla 2.10 p. 100 krop, Rabarber 4.70—/ 7.60 per 100 bos, Drieling uien 4 per 25 K.G., Blauwe Eigenh. 0.650.90 per 25 K.G. Augurken 0.36—/ 0.60 per mand 6 K.G. HEEMSKERK, 17 Juli. Coop. Tuinders- veiling Kennemerland. Tijdens de avond- exportveiling besteedde men per 100 K G. voor aardbeien 28.50/43.50. WARMENHUIZEN, 17 Juli 1926. Schotsche Muizen 3.30—/ 7, grove 3 tot 3.40, Drielingen 2.903.50, Graaf- jes 8, Blauwe Aardappelen 5.40, Bloem kool 6—/ 7.20, 2e soort 1.20—/ 1.80, Nep (Zilver) 7.50—/ 7.70. Aanvoer 116599 K.G. Aardappelen, 395 K.G. Nep, 928 stuks Bloemkool. BOVENKARSPEL „De Tuinbouw", 17 Juli 1926. Heden besteedde men voor. Bloemkool I 6.50—/ 11.30, II 4— 6.60, III 2—/ 4.50, Roode kool 3.60— 5.20, Witte kool 1.80—/ 2.50. Aardap pelen: Groote Schotsche muizen 1.70— 2, Kleine Schotsche muizen 1.751.85 Groote Ideaal 1.65f 2, Kleine Ideaal 0.901.10, Groote Koksche 1.40 1.60, Groote Due 1.30—/ 1.40, Blauwe 1.60—/ 1.90. ZWAAG, 16 Juli. Veiling Bangert en Om streken. Aardbeien 1220, Druiven 50 tot 55, Tomaten 1016, Roode bessen 818, Zwarte bessen 35, Frambozen 18—/ 27, Slaboonen 25—/ 30, Snijboo nen 2632, Bloemkool 10—/ 18, Sla 1—/ 1.50, Wortelen 69, Komkommers 710, Kruisbessen 2f 4. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- •ker Groentenveiling), 17 Juni 1926. 9000 stuks Bloemkool le soort 4.10—i 8.70(, 2e soort 1.50—/ 2.10 per 100 st., 250 bos Wortelen 6 per 100 bos, 47000 K.G. kool: Gele kool le soort 2.20, 150 K.G. Zilvernep 7.50, 16 K.G. Slaboonen 10.40, 630 K.G. Tuinboonen f 1.30— 1.50, 130.000 K.G AardappellenSchot sche muizen 3.70—/ 7.20, Schoolmeesters 4.10f 5.20, Eigenheimers 4.60, Drie lingen 2.80—3.10 per 100 K.G. i f NOORDSCHARWOUDE, 17 Juli. 196200 K.G. Aardappelen: Schotsche mui zen 36.30, Schoolmeesters 2.90 3.90, Blauwe Eigenheimers 44.30, Drielingen 2.30f 3.10, 18 K.G. Spercie boonen 30, 100 K.G. Tuinboonen 3— 6, 700 K.G. Zilveruien: Drielingen 1.90,. Zilvernep 6.6011.90, 2200 K.G. Roode kool 4.605.30, alles per 100 K.G., 4300 stuks Biloemkool 6.20—/ 8.60, 2e soort 2.80 per 100 st. HEEMSKERK, 17 Juli. Tijdens de derde Zwarte Bessenveiling op de Coop. Tuinders- vereeniging Kennemerland besteedde men per honderd K.G. 7071. ZAANDAM, 16 Juli. Veiling „De Zaan- streek." Peen 1023 ct. per bos, Andijvje 10-86 ct. per kist, Sla 20—75 ct. per kist, Postelein 1030 ct. per kist, Bloemkool I 17 tot 20 ct. per stuk, II 10—15 ct., Ill 25 ct., Slaboonen 2832 ct. per pond, Snijboonen 2934 ct. per pond, Spinazie 3060 ct. per kleine kist, Prolefiek en2324 ct. p. p., Bes sen 1215 y? ct. p. p., Pieterselie 25 ct p. bos, Selderie 510 ct. per' bos, Tuinboonen 30—*64 ct. per zak, Komkommers 29 ct. p. stuk, Aardbeien 1.051.20 per slof, 20 ct fi. p., Doppers 7—ct. p. g

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6