IHAAGLIJDtRS. Het Maagpoeder van APOTHEKER BOOM -heeft gedurende veertig jaren duizende MAAGLIJDE-RS genezen van maagpijn, maagkramp, zuur, hartwa-ter en slechte spijsvertering. Verkrijgbaar in de meeste Apothekon en Drogistzaken f 1.25 per ge- eloten blikken doos. KWAJONGENS. In de Lange Leidschedwarsstraat te Am- dam stond gister ecn auto stil. Twee jongens zagen het voertuig en konden de verleiding fliet weerstaan er een „grapje" mede uit te halen. Het bestond hierin, d'at de knapeo den motor in working zetten. De wagen ging rip dsn zonder bestuuider. De gevolgen ble- ,ven niet uit. Eerst botste de auto tegen een handkar. waarvan een wiel brak. Door den schok vloog de handkar door een winkelruit, welke werd verbrijzeld. Vervolgens bracht de wagen een bezoek aan een groenten-uitstal- ling, welke werd gehavend, maar sterk ge- noeg bteek om de auto tot stilstand te dwin- gen. DROEVIGE GEVOLGEN VAN V EEN TRAM-ONGELUK. Het tramongeval bij Oulpen heeft een tra- gisch gevolg gehad De landbouwersknecht J., uit Banholdt, die het paard begeleidde, dat door de losgeraakte wagens werd overre- '.den en gedood, was toen bij het ongeluk zag iaankomen, gevlucht. Het bUjkf nu, dat de jongeman door de d'oorgestane emotie emstig zenuwziek is ge- worden. Deze week is hij naar het krankzin- irigengesticht te Venray overgebracht. HET EINDE VAN DE ADVOCAAT* if manufacturter-kwestie. Men zal zich de kwestie herinneren betref- fende hit. S. H. Smit, te Gouda, die niet als advocaat tot de rechtbank werd toegelaten, omdat zijn beroep van advocaat en manufac- turier onvereenigbaar werd verklaard. Eeni- gen tijd geleden werd mr. Smit in hoogste instantie als advocaat voor de rechtbank ge- weigerd. Thans heeft hij zich te Oouda als advocaat en procuredr gevestigd, en zijn manufachi- rierschap opgegeven, waarmede dus aan deze kwestie een einde is gekomen. STELENDE VARENSGEZELLEN. Te Rotterdam heeft in den nacht van Zon- 'dag op Maandag de politie drie personen ge- axresteerd op de Leuvehaven, die zich op ver- dachte wijze aldaar ophielden. Toen de poli tie echter gewaarschuwd werd, dat dezelfde drie personen al eerder in den acht getracht hadden een partij schoenen en manufacturen op de Maaskade te stelen, werdcn zij aange- houden. De drie varensgezellen werden naar het bureau Groote Pauwensteeg geleid. Later in den nacht zijn zij echter naar het bureau Nassaukade overgebracht, om gecon- fronteerd te worden met den nachtwaker, die verhinderd had, dat zij de schoenen zouden stelen. Bij de confrontatie herkedne de wachtsman onmiddellijk 6en der aangehoudencn, met het gevolg, dat alien werden opgesloten. EEN VALPARTIJ. Zondag reed een twintigtal wegracers in jttzendte vaart langs den Rijkstraatweg onder Sassenheim. De voorman kwarn door een de fect aan zijn wiel plotseling te vallen. De an- deren reden toen over hem heen. De meesten vielen eveneens en bekwamen minder ernstige verwondingen. De voorman werd echter em stig gekwetst opgenomen. IEMAND, DIE RUZIE MET f ZICHZELF HAD. Te Leiden had de werkman A. van den W., wonende aan de Oranjegracht, door de warm- te zijn kleine woning uitgedreven, heil ge- zocht in een cate aan de Heerengracht, waar het veel ruimer en veel luchtiger was en waar hij zich voorts kon verfrisschen aan een glaasje bier. Van het glaasje bier kwarn het tot een glaasje oude klare en toen eindelijk het uur van scheiden sloeg en hij naar moe- der de vrouw terug zou gaan, draaide het hem in het hoofd. Zijn gang was onvast en het vooruitzicnt van zijn ega den wind van voren te krijgen, ma3kte hem kriebelig. En zoo trok hij wagge- lend en zwaaiend met zijn armen huiswaarts Hij- passeerde de woning van een eerzaam burgeres en zag in een uitstekend spionnetje zijn tegenbeeld aan voor een anderen kroeg- bezoeker, wiens vreemde gesticulaties hem nog kriebeliger maakten dan hij reeds was, en na een paar vloeken zou hij den vreemde a sinjeur, die het waagde hem na te doen, een krachtigen oorvijg toedienen, toen hij tot de ontnuchterende ontdekking kwarn, dat hij met zijn hand door het spiegelglas had geslagen, waaruit hij haar hevig bloedend terugtrok. De eigenares van het spionnetje stoof naar buiten en vroeg schadevergoeding; de Eerste Hulpdienst kwarn de gewonde hand verbin- den, de politie maakte procesverbaal van het geval op en W. was ontnuchterd. EEN AUTOMOBILIST OP HET RIJWIELPAD Te's Hertogenbosch stond in hooger be- roep voor hot Gerechtshof terecht de chauf feur F. van H., te Wouw, die door de recht- bank te Breda was vrijgesproken van het feit, dat hij op 17 Februari te Roozendaal door onvoorzichtigheid en roekeloosheid Pv.d. Bempt, die zich op zijn rijwiel bevond, zooda- nig op het rijwielpad te hebben aangereden, da hij zwaar gewond werd en aan de gevol gen overleed. Het getuigenverhoor bracht geen licht 'n de zaak. De verdachte verklaarde zich niets te herinneren. De procureur-generaal meende, dat de con crete oorzaak van het ongeluk niet behoeft te worden nagegaan, en onder verwijzing naar het arrest van Hoogen Raad, in zake het auto- ongeval aan de Leidschevaart, betoogde hij, dat de verdachte, die zich op een plaats be vond, waar hij zich niet mocht bevinden, heeit aan te toonen, dat hij dit uit noodzaak deed. De eisch luidde een week hechtenis. De verdediger, mr. Dirven, zeide, dat men het strafrecht op zijn kop zet, als men den be- wijslast op den verdachte afwentelt. Wat er gebeurd is, ligt in het duister en de schuld van verdachte is niet vastgesteld. Pleiter concludeerde tot vrijspraak De uitspraak werd bepaald op 28 Juli. KORTE BERICHTEN. Hr. Ms. kruiser „Java" zal den nieu- wtn Landvoogd, Jhr. De Graeff, bij aan- komst tot Sabang {e^nTtfet vardn, watmeer1 deze in Indie zal arriveeren. De kruiser escor- teert verder de „Grotius", de boot, waarop de benoemde Gouvemeur-Generaal zich bevindt, tot Tandjong Priok, alwaar het overige ge- deelte van de Indische vloot ter begroeting aanwezig zal zijn. Te Rijsenburg viel het 3-jarig zoontje van den heer R in een emmer kokend water. Het kind werd deerlijk verbrand en is aan de bekomen verwondingen overleden. Zaterdagnamiddag zijn bij het zwem- men in de Westerschelde onder de gemeenie Clinge twee jongens van 15 en 17 jaar uit Nieuw-Namen verdronken. Hun lijken zijn later opgehaald. Twee Amerikaansche boormeesters van de Bataafsche Petroleummaatschappij, de heer Glass en Dads zijn bij het passeeren per motorfiets van een spooroverweg te Soerabaja door een trein gedood. Willy Mullens, de bekencte Haagsche filmoperateur, die momenteel in Ind-ie ver- toeft, en die naar Medan terugkeerde van een onderneming, is door een botsing van zijn auto met een ossenkar uit den auto geslin- gerd en- met bloedende wonden aan het hoofd buiten k-ennis opgenomen. Zijn toestand is niet levensgevaarl ijk. De auto werd zeer zwaar besehadigd. Te Leiden heeft een tweejarig meisje van den heer W. aan de Haarlemmerstraat ernstige brandwonden bekomen, dioordat het een flesch met onverdunde carbol had weten te bemachtigen. Te Waubach is Zondagmorgen de 47- jarige vrouw Knubben in een aehter haar huis gelegen waterput gevallen en verdron ken. Vermoedelijk ten gevolge van verstands- verbijstering is .de ongelukkige in den put ge- Tclcilct Te N'ijmegen sprongen Zaterdagmid- dag eenige jongens al spelende op de tr-e- plank van de vertrekkende stoomtram van „Maas en Waal". Het zesjarig zoontje van den heer W., wonende aan de Burghardt Van der Berghstraat, geraakte met zijn linkerbeen o-nder een der wielen, waardoor dit been on der de knie werd verbijzeld1. Dr. B. te Oisfcrwijk is door het ge rechtshof te Den Bosch, wegens een zedten- misdrijf veroordeeld tot vijf jaar gevangenis- straf. De rechtbank te Breda had hem vei> oordeeld tot zes jaren. vVoordeo tot het met pensioen vertr^k1<^l' nie%"t1ijdllff^aalcte zaak, zooals uit het vet- schoolhoofd, tot den heer Mok en mej. v. d. Werff. i Ondertrouwd: Jac. Vrugt en Joh. E. Winter. Bc v a 11 en: C. A. v. Zanten-Appel, d. M. de Ruijter-Bleeker, d. J. Schellekens- Hoogewerf, d. J. Stengs-Scheerman, z. H. Scheerman-Kaandorp, z. W. v. Tunen- de Wild-t, z. Overleden: G.J. Kuijl, 11 weken. Eva Groeneveld, 46 jaar. M. C. Been- tjes, 1 jaar. UIT DE RJJP. De loting voor de lichtiag 1927 dezer ge- meeate al worden gehouden op 19 Augustus a.s., des vormiddags 10.20 uur te Purmerend, in de stadsteekenschool aan de Gouw No. 8. Door de gemeente-politie alhier is een boot in beslag genomen welke in Oost-Knol- lendam was ontvreemd. De vernioedelijke dader is een zekere v. d. K. alhier, die, naar wij verncmen, reeds in het Huis van Bewa ring te Alkmaar is ingesloten wegens oplich- ting, gepleegd te Alkmaar en wiens aanhou- din-g door middel van. de radio was gelukt. Voormelde persoon moet zich eveneens ver moedelijk aan oplichting hebben schuldig gemaakt in deze gemeente. Een dochtertje van den Rijksveldwach- ter L. Zeilstra alhier kwarn, terwijl zij met den bond aan het spelen was, zoodanig op haar rechterschouder te vallen, dat het sleu- telbeen brak. Dr. Jebbink alhier verleende ge- neeskundige hulp. UIT. GRAFT. De rekening van ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1925 sluit in gewonen dienst met een totaal aan inkom- stcn met 46920,57, aan uitgaven tot een bedrag van 46055,52, alzoo met een nadec- lig saldo groot 865,05. Kapitaaldienst: ont- vangst en uitgaaf beiden 4000. De loting voor de lichting 1927 dezer ge meente zal worden gehouden op 19 Augustus a.s., des voormiddags te 10 uur, te Pumier end, in de stadsteekenzaal aan de Gouw, No. 8, slag uitgebracht door d-en heer Van Cauwe- laert gebleken was. Wij, die reeds in 1915 tot de meest beslis- te tegenstanders van de Belgische annexionis- tische drijverijen behoord hebben, wij kunnen dan ook niet anders dan ons in de uitkom- sten van het Kamerdebat van Zaterdag ver- heugen. Moge aan Nederlandsche zijde elk gevoel van wantrouwen thans voorgoed verdwenen zijn, zoodat het Nederlandsch-Belgische ver- drag ook bij onze Nooiderburen de ge- wenschte goedkeuring bekomen kan in het hooger belang van ae beide landen. HET VERBOD VAN VLEESCHINVOER IN ENGELAND. Reuter seint d.d. 19 Juli uit Laiden. In het Lagerhuis stelde William Thorne den minster van landbouw de vraag, hoeveel Nederlandsch vleesch de Nederlandsche in- spectie was gepaseerd, dat een bron van in- fcctie kon zijn geweestvoorts, of hij wist, dat Nederland zijn grenzen sloot voor den door- voer van vleesch, zoodat het in de toekomst niet mogelijk zou zijn dat er uit Rotterdam vleesch zou worden ingevoerd, dat de proef der Nederlandsche inspectie niet had door- staan en of hij voornemens was het invoer- verbod ten opzichte van Nederlandsch vleesch op te heffen. Minister Guinness antwoordde: Het valt onmogelijk te zeggen, hoeveel Nederlandsch vleesch naar Engeiand is ingevoerd, dat de oorzaak kan zijn geweest van het uitbreken van mond- en klauwzeer, omdat de karkas- sen van dieren, die zijn geslacht gedurende het incubatietijdperk, geen wonden vertoo- nen, welke kunnen worden herkend door de veterinaire inspecteurs, hetzij in Nederland, hetzij in Engeiand. Zooals ik reeds heb verklaard, ben ik niet bereid, het invoerverbod ten opzichte van Nederlandsch vleesch in te trekken. Buitenland Proyinciaal nieuws Bioscopen. west hielden bij *t Gorselsche meertje een Landdag, waarvoor ze vergunning hadden aangevraagd en verkregen. Aanwezig waren 4 tenten, 3 voor de jongens en 1 voor de meis- jes. Doch daar de jongenstenten te vol waren, moesten drie jongens in de meisjestent. Ze konden toch niet onder den blooten hemel hi- vakkeeren en gewoonte is het, sedert de op- richting van J. G. O. G. dat er geen strenge afzondering van de verschillende sexen plaats heeft, zulks voor een zuiverder omgang. En nooit is er eenige aandrang geweest, om van die gewoonte af te wijken, wat,- daar iedere richting in G.J.O.B. vertegenwoordigt is, ge- noeg bewijst. Toen gebeurde het, tijdens het bad in het meertje, dat de militaire politie verscheen en bijna zonder waarschuwing na „Halt" te heb ben geroepen een schot in de lueht loste Door dat minstens ontactisch optreden, vl^uchtte een gedeelte de bosschen in, een ander gedeelte werd bekeurd. Dat er toen misschien niet met eerbied te- genover dezen politieman is opgetreden, is m i., na bovengenoemd gedrag, geen wonder. Ziedaar de geheele situatie. Waarvoor dat nu zoo moest worden opgeblazen is mij een raadsel, en typeerend is het in dit geval, dat zooiets nog bijna nooit in de gelederen van J.G.O.B. is voorgevallen. Hoe men ook over de verschillende vraagstukken denkt, een or- ganisatie als J-G.O.B., evenals vele van haar zustervereenigingen, staat in onze samenle- ving toch op een zoo hoog peil, dat ze door zoo'n voorvalletje niet bekladderd dient tt worden Om haar daarvoor te vrijwaren, die- ne dit schrijven. Met hartelijken dank voor de, plaatsing, Afd. Hoogwoud en Omstr. van den J.G.O.B. COR KONING, Hensbroek. UIT BERGEN. De gemeentelijke inkomstenbelasting tot in- voer waarvan eenigen tijd geleden door den Raad werd besloten, is thans door de Kroon goodgekeurd. Naar wij vernemen zal de WelEerw. Heer Dorresteijn, die Zondag 1.1. te Liesbosch tot Priester werd gewijd, zijn eerste H. Mis Woensdagmorgen te half 10 uur in de Paro- chiekerk alhier opdragen. Door het gemeentebestuur van Schoori zijn bezwaren ingebracht tegen de oprichting van een schietbaan in de duinen op de grens van Schoori met Bergen. Naar wij vernemen zal deze zaak binnen- kort door den Raad van State worden behaa- deld. UIT BERGEN AAN ZEE. Men schrijft uit Bergen aan Zee aan het HWcL: a Met veel moeite is op een goeden ochtend om pl.m. 10 uur voorm. een kleine pinguin uit zee komen aanrollen. 't Brave beest moest bar vechten tegen de branding, die het steeds weer meesleurde, maar eindelijk kwam de pinguin toch op't strand, ofschocn't eb was Het schijnt dus, dat hij op't strand wilde zijn. Een jongen liep er hard heen, maar met- een zwom de vreemde gast toen weer in zee. Maar na eenige minutea kwam hij weer te- rug. Toen zijn wij heel langzham naar het dier toe geloopen tot op zoowat 10 M. afstand en verder geloopen. tot op 2 M. Er waren gelukkig weinig menschen. Een hernieuwde p-oging werd gedaan, nu met behulp van een jongen, die, achter hem langs, heel lang- zaam stap voor stap deed en eindelijk bij hem neerhurkte. 't Was grappig te zien hoe nieuwsgierig het beest zat rond te kijken. Hij was heel mooi van kleur. De badman pakte hem later en veegde z'n veei-en, waar petroleum aan zat, wat schoon. 's Is, meenen wij, in Bergen ncoit eerder voorgekomen, dat zoo'n noordelijk beest zoo ver afgedwaald was. UIT ST. PANCRAS. Aan Vrone viel Maandagavond de eer te beurt een combinatie van scheidsrecbters te ontmoeten. Tegenover dat elftal had Vrone eveneens een gecombineerd l'e en 2e elfta'l ge- plaatst, hetwelk met 3—2 verloor. Over het geheel een genoegelijke wedstrijd met aardig wat publiek. De opstelling (der elftallen was: W. Prins, d., G. Hartland en H. Snijders a., - - A. en C. Laars', C. Teeling en C. Hoek m Beiers, J. Zeegers, de Niis, M. Michels ■MMpvoor, terwijl di fungeerde. UIT ILPENDAM. J.l. Zondag werd alhier een Intern. Handi cap Draverij gehouden om prijzen van 200, 100, 50 en 25, benevens voor den len prijswinner een zilveren wisselbeker (2 maal winnen). 8 paarden namen aan den wedstri|d deel en na mooie spannende ritten was de uitslag als volgt. le pr. Lord D 320 M. ag. C. Spaans, Koedijk, ber. D. Klomp; 2e p. Rautenkransz 335 M., eig. S. v. d- Oord, Haarlemmermeer, ber. K. Bakker; 3e pr. Pall, 320 M., eig. L. Fnsing, Amsterdam, ber. Eigenaar; 4e pr, Auto, 350 M., eig. N. Hupkes, Purmerend, ber. J. Vergay. UIT WINKEL. De heer P. Keesman uit Wieringerwaard heeft bedankt als leider der gymnastiekver' eeniging „Sparta" alhier. UIT HEEMSKERK. Zaterdag hebben de heer Mok en mej. v. d Werff afscheid genomen van de nog weinige kinderen der trouw aan het openhaar onder- wijs gebleven ouders, benevens van de school zelf wegens opheffing. Het schoollokaal droeg een ecnigszins feestelijk karakter door het aanwezige groen en de bloemen. De kinderen werden onthaald en boden wederkeerig hunne scheidende onderwijzers bloemen aan. Daar- na richtte het dagelijksch bestuur nog enkele VOOR 80.000 M. BESTO'LEN. In een Berlijnsch cafe in de nabijheid van het station ,,Zoool. Garten" is een tijde- lijk met zijn familie in de Duitsche hoofdstad vertoevend Amerikaan beroofd van een porte- feuille met 80.000 M. er in. De diefstal is gepleegd door een jonge man, Wallace, die op hetzelfde schip als de Amerikaan te Bremen uit Amerika was Sangekomen. Te Bremen had hij kenins gemaakt met de Amerikaan sche familie, aan wie hij zich als een landge- noot had voorgesteld en al spoedig was men op vriendschappelijken voet geraakt. Gezamenlijk ging men daarop naar Berlijn, bezocht daar de verschillende bezienswaar- digheden en amuseerde zich best. Al spoedig begaf de Amerikaan zich, in gezelschap van den heer Wallace, naar de Deutsche Bank, waar hij 80.000 M. opnajn. Dien middag ging men wederom winkelen, waarbij in ver schillende restaurants een aardig glas werd gedronken. Wallace ontmoette nog een kennis, die ook in den kring kwam zitten. doch al spoedig weer afscheid nam, daar hij nog za- ken had af te doen. Waarna ook Wallace plot seling verdween. Toen de Amerikaan, einde lijk het wachten moede, met vrouw en doch- ter Weg wilde gaan en de rekening wilde be- talen, bleek, dat zijn portefeuille met al het zoo juist opgenomen geld, eveneens verdwe nen was. In het hotel gekomen, vernam de famine, dat hun vriend juist even te voren zijn ba- gage gehaald had en vertrokken was. NOG GEVAARLIJKE GRANATEN IN FRANKRIJK? Onlangs beweerde de „Oeuvre" dat een groot gedeelte van het Fransche kustgebied aan een ernstig gevaar bloot staat, daar er nog tal van onontplofte Britsche granaten en mijnen liggen uit den oorlogstijd, die de Britten niet zouden hebben weggeruimd. Zij liggen meerendeels maar heel even onder den grond en een schop met een kinderschepje zou ze kunnen doen ontploffen. De plaatsen Hardelot, Paris-Plage en Etaples zouden o.a. worden „bedreigd".. Een medewerker van de „Morning Post is naar het Londensche depaxtement van oor- log gestapt om inlichtingen in te winnen. Men heeft hem daar medegedeeld dat de Britsche „Disposal Board" destijds alk on- gebruikte Engelsche munitie en overgebleven fragmenten aan verschillende firma's heeft verkocht, die uiteraard alles onttakeld heb ben, daar er dikke winst op zat. Het is na- tuurlijk mogelijk dat er enkele granaten over het hoofd zijn gezien, die onder den gronc zijn geraakt, doch in al die jaren zijn er maar e£n of twee gevonden. In Juni 1920 kocht de Britsch-Fransche firma F. N. Pickett anc in Alkmaarsch Bioscoop Theater. Rupert van Hentzau. Dit spannende en romantische filmspel is als een vervolg te beschouwen op: De ge- vangene van Zeiida het bekende werk van Sir Anthony Hope, In dit verhaal, dlat in het denkbeeldige koninkrijk Ruritanie speelt, ver- vult de koning een allertreurigste rol. Deze dronkaard verdient n.l. aller minach- ting. Op den dag der kroning is hij niet in staat aanwezig te zijn, doch gelukkig reist er op dat oogenblik een Engelschman in dat land, die zoo wonderveel op den koning ge- lijkt, dat hij diens plaats bij de kroning in- neemt en de regeeringspartij is gered. De pseudo-koning maakt op de koningin een bijzonderen indruk en een liefdesidylle is het gevolg. Doch ten slotte moet Rassen- dyll, de Engelschman, het land verlaten en leeft de koningin teleurgesteld voort naast der minderwaardigen vorst. Rupert van Hentzau is nu het vervolg. Deze lafhartige verrader is er bij voortduring op uit de ko ningin in't ongeluk te storten en zijfl kans lijkt schoon als hij een brief, door de koningin :n een periode van hevig verlangen naar Rassendyll aan diczen geschreven, in handen weet te krijgen. Maar Rassendyll keert terug en opnieuw gaat deze held een hevigen strijd met van Hentzau aan om de eer der koningin te redden. Een boeiende intrige, waarin de koning kolonel Sapt, Heutzan's vriend van Rischenheim en de koningin de belangrijkste rollen vervullen. Lew Cody is uitmuntend als van Hentzau en Adolphe Menjou even goed als diens vriend. Twee keurige heeren bij elkaar. Bers -ytell vervult de dubbelrol van koning en Rassendyll schitterend. Een zeer interessante film. Uit het bijprogramma noemen wij in't bij onder het Holl. Nieuws, dat zeer actueele opnamen brengt en aller belangstelling ver dient. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Grotius 19 Juli v. Batavia te Amsterdam. Boeton (uitr.) 16 Juli v. Singapore. Johan de Wit (uitr.) 18 Juli - i 17 Juli Karimoen v. Colombo, te Belawan. Son uit Wimereux den geheelen nog P. Kroon, voor^Ter^iT^Koning ais leider I Frankrijk aanwezigen voorraad granaten op - J 50 millioen geschat, tegen twee milhoen pd. st. op. Zij werden met de grootste zorgvul- digheid onttakeld en de onderdeelen werden wederom verkocht. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. „Het Laatste Nieuws" (van Brussel schrijft: Van Belgische zijde werd dus in het par lement het Nederlandsch-Belgische verdrag goedgekeurd met bijna algemeenheid van stemmen. Alleen de katholieke Waal, de heer De Bur let, stemde tegen, terwijl de negen onthoudingen uitgaan van drie katholieke Walen, een liberalen Waal en de fronters De Walen, die tegenstemden, waren ver moedelijk niet ingenomen met de verklarin- gen van minister Vandervelde en van den verlsaggever van den heer Van Cauwelaert die zoo duidelijk elken zweem naar verkap: annexionnisme voor nu en voor de toekomst hadden verloochend, terwijl de fronters blijk baar niet tevreden waren, omdat er voor hen in geen troebel water meer te visschen valt, wat de verhoudingen tusschen Nederland en Belgie betreft. De vericlaringen door minister Vandervelde spontaan, bij den aanvang van het Khmer debat afgelegd, toonen inaerdaad aan, dat elke twijfel aan Nederlandsche zijde nepens de bedoelingen van BelgiS moet uitgeslota Overigens was zulks feitelijk een slrds Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens zins dat de redaetie er mede instemt.) FUSARIUM-ZIEKTE IN ROGGE Ondergeteekende deelt hierbij mede, dat op dit oogenblik een Fusarium-ziekte in de rogge aar wordt waargenomen, die tot nu toe in ons land niet bekend was Een dergelijke ziekte bij tar we is wel bekend; de verschijnselen bij de rogge stemmen gehee1. met die bij de tarwe overeen. Een deel der pakjes is slecht ontwik- keld en geheel of bijna geheel bedekt met een rose-sehimmel-woekering. Daar meestal een aantal bijeenstaande pakjes is aangetast, is een grooter of kleiner deel van de aar minder ontwikkeld en door de schimmel rose gekleurd Dit deel kan zijn de top van de aar, de basis, of wel een gedeelte uit het midden van de aa Het is van veel belang, dat zooveel mogelijk in alle deelen dan ons iand nagegaan wordt. of deze aantasting van de roggearen alge meen voorkomt, omdat het in dat geval aan beveling zal verdienen de rogge v66r het zaai- en in den a.s. herfst te ontsmetten, zooals dit bij tarwe, die door de Fusarium-ziekte is aan getast, noodig is en wordt uitgevoerd. Ondergeteekende verzoekt daarom opgave waar en in welke mate de hier beschreven Fu sarium-ziekte op dit oogenblik in de rogge wordt waargenomen, liefst gelijktijdig met toezending van eenige aangetaste aren, om de ziekte met zekerheid te kunnen vaststellen Indien het optreden der ziekte daartoe aaa leiding geeft, zal later een bericht omtrent de ontsmetting van aangetaste partijen zaairog- ge worden uitgezonden. De inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundigen dienst, N. VAN POETEREN. Hensbroek, 19 Juli 1926. M. de Redacteur! Gaarne zag ik onderstaand stukje opgeno men in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat U dankend. 30 Juni j.l. kwam er in de pers (ook in de Alkmaarsche Courant) een stukje voor onder 't hoofd: „Verkeerde kampeer-praktijken" waarin over den hekel werd gehaald datgene wat voorgevallen was tijdens een landdag de van Gewest II (Geld.-Overijsel). Vooral Jongelieden Geheelonthouders-Bond (J. O. D.) en wel op een absoluut onjuiste nier. Na het onderzocht te hebben, kan ik U (ea zoo ook de vele lezers van de Alkm Crt) het vNgende mededeelen: Een 24-tal leden van bovengenoemd Ge (thuisr.) Prinses Juliana (tnuisr.) 16 Juli v. Singapon Riouw (thuisr.) 16 Juli v. Marseille. Singkep (uitr.) 18 Juli te Gravesend. Rondo 17 Juli v. Batavia n. Asmterdam. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Ares (uitr.) 16 Juli v. Guayaquil. Aurora 17 Juli v. Aliexandrie te Momphou Bay. Breda 17 Juli v. Rott. te Hamburg. Ceres 18 Juli v. Calamata n. Algiers. Clio (uitr.) 17 Juli te Madera. Erato 19 Juli v. Amst. te Hamburg. Euterpe 20 Juli v. Passages te Amsterdam. Van Rensselaer 18 Juli v. Amst. te Hamburg Amsterdam 17 Juli v. Curasao n. Rotterdam. Almclo 16 Juli v. Callao n. Tambo de Mora Bennekoin 16 Juli v. Valparaiso n. Bilbao. Berenice 17 Juli v. Gibraltar n. Oran. Calypso 18 Juli v. Messina te Palermo. Carna 16 Juli v. New-York n. La Gayra. Hebe 17 Juli v. Fiume n. Bari. h, Iris 18 Juli v. Hamburg n. Amsterdam, Luna 16 Juli v. New-York n. Cap Haitien. Minerva 17 Juli v. Smyrna n. Constantinopel. Nereus, v. Amst. n. Kopenhagen, 18 Juli V. Holtenau. Nero 17 Juli v. Danzig n. Amsterdam. Perseus 18 Juli v. Kopenhagen te Amsterd. Pluto 17 Juli v. Barcelona te Tarragona, rius der Nederlanden (uitr.) 17 Juli te Cu- rasao. Stuijvesant (uitr.) 17 Juli v. Dover n. Barba dos. Theseus, v. Amst. n. Stettin, 19 Juli v. Holte nau. KON. PAKETVAART-MIJ. Speelman, v. Rott. n. Batavia, 18 Juli v. Suez. KON. HOLL. LLOYD. Waalwijk 18 Juli v. Hamburg te Amsterdam. Zaanland 18 Juli v. Buenos-Ay res l.v. Lou den, te Amsterdam. HOLLAND-AMERKA LIJN. Cardigarshire, v. Rott. n. Vancouver, 13 Juli van San Francisco. Drechtdijk 16 Juli v. Tacoma te Portland (0) Nessian 18 Juli v. Phidelphia te Rotterdam. NooTderdijk, v. Rott. n. d. Noord-Pacific- kust, 18 Juli te Londen. Volendam 18 Juli v. Rott. te New-York. Beemsterdijk, v. Montreal n. Rott., 18 Juli v.m. 12 u. 33 op 480 m. W. v. Scilly ge- sign. Rijndam, v. New York n. Rott., wordt 20 Juli v.m. te Plymouth verwacht. Veen-dam 17 Juli v. New York n. Rott. HOLL. BR. INDIe LIJN. Bovenkerk (uitr.) 17 Juli te Colombo. Koudekerk (thuisr.) 17 Juli te Suez. Meerkerk (uitr.) 17 Juli v. Genua. Ridderkerk 18 Juli v. Dundee te Antwerpen. Streefkerk (uitr.) 18 Juli v. Antwerpen. IJseldijk 18 Juli v. Hamburg n. Antw. HOLLAND-OOST-AZle LIJN. Oostkerk (uitr.) 18 Juli te Genua. Zosma (uitr.) 18 Juli v. Singapore. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. Tsjisondari 17 uli v. Batavia n. Hong Kong. Tjikini 17 Juli v. Shanghae n. Java. JAVA—NEW YORK LIJN. Samarinda, Java n. New York, 17 Juli v. Port Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bandoeng 18 Juli v. Rott. te Newcastle. Buitenzorg (thuisr.) 18 Juli v. Padang. Kedoe (thuisr.) 18 Juli te Suez. Merauke thuisr.) 18 Juli te Marseille. Modjokerto (uitr.) 18 Juli te Genua. Tapanoeli 18 Juli v. Bremen te Rotterdam. Siantar (uitr.) 16 Juli te Belawan. Tambora (thuisr.) 17 Juli n.m. 4 u. v. Mar seille. Tabanan 18 Juli v. Rott. te Batavia. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. 1 Van Cloon 16 Juli v. Belawan n. Penang. Sigli 17 Juli v. Belawan n. Rangoon. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN, Rijnland, (uir.) 17 Juli v. Las Palmas. ROTT.—Z.-AMERIKA LIJN. Alwaki 18 Juli v. Anwerpen te Rott. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Alcinous 17 Juli v. Liverp. n. Batavia. Laertes, v. Batavia n. Amsterd., 18 Juli GravesencT Memnon, v. Batavia n. Amsterd., 17 Juli te Suez. Glaucus, v. Japan n. Rotterd. 17 Juli te Lofl- den. Rhesus, v. Liverpool n. Java, 17 Juli v. Djefl- dah. J te i, it (i 1 h i J /-I/-i/v«- /Tan Viaar* on f attwo. zijn.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6