DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 169 fiiffiderd aeht »n bdnflpste Jaarglng 1926. afconnementsprijs bij vooruitfoetaling per 3 maawden f2.—fr. per post f2.50. Beuijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatw^mtft, Brieyen franco N.V. Boefe- en Handelsdr, y.h. Herms. Coster Zoon, Voor dam C9, TeL Administr. No. 3. Redactie No. S3. WOENSDAG 21 JULI Buitenland. Oeniengd Nienws. Dif ritimmer bestaat n!f 2 bla'den. Directenr: G. H. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. H ET MINiSTERIE-HERRIOT. Het nieuwe ministerie belooft krachtig op te treden om de kassen d-er schatkist te vul len en den franc te stabiliseeren. Het zal aan bet parlement „zekere vrijheden" vragen. I)eze laatste uitdrukking wordt door de te- genstaoders van het ministerie vergeleken met de „decrets-lois" van Poincare en de volmachten welke Briand vroeg. Die tegen ganders doen opmerken, dat Herriot „au fond" hetzelfde will doen als zijn voorgan gers maar er een anderen naam aan geeft. Natuurlijk protesteert de oppositie reeds en dreigt zij, diat de Kamer die „zekere vrijheden" zal weigeren, zooals zij ook het denkbeeld der volmachten voor Briand wei- ferde. De noodzakelijkheid om den franc sabiliseeren beheerscht echter alle bespre- Vingen Men spreekt weer over dictatoriale maatregelen, over heffingen van het kapitaal en over bet sluitem der effecten- en goederen- beurzen om de speculatie te verlammen. Men mreekt er zielfs over om de censuur op de ©articuliere briefwisseling te herstellen om wakend oog te houden o(p de financieele gen met het buitenland1 en cte kapi- ilVhrdit naar het buitenland te beletten. ooeenigbeid onder radicalen en socialis- over het nieuwe ministerie duurt voort fracties hebben, in vergadering bijeen, sWeii, de negeeringsverklaring af te wach- ■feesn atvorens resoluies aan te nemen be- Vetf^ende hun voornemens, maar dte gematig- dfe fracties hebben reeds een vijandige hou- dihg aangenomen en hebben het besluit ge nomen het ministerie niet te steunen. 'Het feit dat een lid van het kabinet reeds tffyn ontslag heeft genomen, nil. de hooge cdnxmdssaris voor de huisvesting Levasseur, heeft een pijnlijken indruk gemaakt op de 'vrienden van Herriot. Dit ontslag heeft gee- t^rtei beteekenis voor het prestige van het ministerie, maar bewijst, dat Levasseur twij- felt of het ministerie een laing leven bescho- ren is. De .Temps" rechtvaardigt dezen twijfel met de verwarring onder de parle- jrentariers, een verwarring door Herriot /elf Zatedag gesticht. De „Temips" noemt zijn kabinet een „ministere de passage" De socialistische „Paris-Soir" schrijft: „Wij hebben een miifisterie maar is het een regee ring?" Dit pessimisme wordt nog verscherpt door den vaT van den franc, teekent het Hbl. hier- bij aan. Een veertigtal Kamerleden behoorend tot schier alle republikeinsohe fracties hebben besloten tot stichting eener republikeinsche groep voor het openbaar welzijn en hebben een manifest aangenomen ten gunste van een regeering van openbaar welzijn en na tional eenheid. In de kabinetsraad, welke gistermiddag werd gehouden, werd het financieele expose van De Monzie aangehoord. Daarna werd de regeeringsverklaring opgesteld1, welke vandaag in de Kamer zal worden voorgele- zen. Ook werden nog de wetsontwerpen be- sproken, die de regeering onmiddellijk na haar optreden zal indienen. Geruchten, als zou De Monzie zijn ontslag indienen, worden weer tegen gesproken. Heden zal hij zijn financieel program aan de Kamer voorleg- gen. CONCENTRATIE ONDER DE DUITSCHE MIJNWERKERS. De bond van Duitsche mijnwerkers heeft aan de niet-aangesloten Duitsche mijnwer- Versorganisaties een uitnoodiging tot onder- handelingen over een daneensluiting gezon- den. Terwijl de concentratiebeweging in den mijnbouw voortdurend vorderingen maakt, zijn de arbeiders in tal van organisaties ver- deeld, waardoor ze natuurlijk in hun strijd om betere arbeids- en loonsvoorwaarden feel zwakker staan, dan het geval zou zijn, als ze in een machtige centrale organisatie zouden' zijn aaneengesloten. De Bond van Duitsche mijnwerkers stelt daarom de op- richting van een dergelijke groote organisa tie voor, die alle arbeiders in den Duitschen mijnbouw en in de aanverwante vakken van inaustrie zal omvaten. EEN NIEUW KABINET IN i GRIEKENLAND. De oud-premier Eutaxias scliijnt het pleit gcwonncn te hebben. Althans, een B. T. A-. telegram uit Athene meldt, dat Eutaxias zijn kabinet bijffin heeft en beeedigd is. Roefos behoudt buitenlandsche zaketi, Spyridines oorlog. De nieuwe regeering is een regeering met sn poltiek van dictatoriaal gezag op finan cieel gebied, daar het staatshoofd haar in dit opzicht dewetgevende en uitvoerende macht heeft gedelegeerd. HET CONFLICT IN HET BRITSCHE MIJNBEDRIJF. Tot dusver is nog geen tastbaar resultaat beketid omtrent het onderhoud van twee uren, dat Baldwin heeft gehad met de d'eputatie der kerkieiders, waaronder zich tien bisschoppen bevonden, inzake het door dezen voorgelegde plan tot oplcssing der kolencrisis. De kerk- /eiders zullen nog een bespreking hebben met de vertegenwocrdigers der mijnwerkers over bepaalde punten en hun bemiddelingspo gingen voortzetteu. Men meent te weten dat Baldwin blijft bij zijn weigering om het subsidie te handhaven voor de tijdeiijke hervatting van den arbeid op de oude basis, doch de wijziging van de houding der mijnarbeiders ten opzicbe van eventueele arbitrage wordt als een stap vooruit beschouwd. De Britsche draadlooze dienst meldt nog omtrent het onderhoud van Baldwin met de deputatie der Industrial Christian Fellow ship, dat de deputatie geen volledige vol- macht had om de tegenvoorstellen te bespre- ken. In verband met de oppositie der regeering tegen een subsidie zullen de vertegenwoordi- gers van de kerk nieuwe besprekingen voeren met de mijnwerkers over het sluiten van een leening in de plaats van een suhaidie. De „Daily Herald" meldt dat een aantal invloedrijke politici en zakenlieden het plan steunen om eei# leening in de City te sluiten van vij-f millioen pd. sir. tot onderateuning van de mijnindustrie. In antwoord op vragen of de regeering str.ppen doet om te beletten dat er buiienspo- rige winsten worden gerflaakt met betrekking tot de gedurende de huidige crisis uit het buitenland ingevoerde kolen, verklaarde Barn- ston namens den minister voor de mijnen dat het de politiek der regeering is den invoer van buitenlandsche steenkoo) te bevorderen en daarbij de markt vrij te laten. Als deze politiek tot misbruiken leidt zal de regeering zich beraden. Eenige leden stelden verdere vragen, maar er werd geen antwoord op ge- geven. Daarop protesteerden die leden tegen de afwezigheid van den minister voor de mij nen. Jack Jones beweerde, dat de minister af- wezig was omdat hij niet kon antwoorden. Hij weigerde deze opmerking in te trekken waarop de „speaker" hem gelastte de zaal te verlaten. NIEUWE SLACHTOFFERS DER HITTE. Maandagmiddag zijn in de omgeving van Berlijn zes personen bij het baden verdron- ken. HOOGE TEMPERATUREN IN AMERIKA. In Chicago en Midden-West-Amerika heerscht een buifengewone hitte. 18 personen zijn tengevolge daarvan gestorven. Te Chica go bereikte de temperatuur een hoogte van 94 gr. te Nieuw-York van 84 en op enkele plaat- sen in Ztiid Dakota ongeveer 107 gr. GROOTE STEENKOOL- VERSCHEPINGEN TE RUHRORT. De spoorwegdirectie te Essen heeft zich in verband met de overbelasting der omslag-in- richtingen genoodzaakt gezien, wederom den aanvoer van brandstoffen voor Ruhrort-Ha- fen te beperken. Hoe omvangrijk de verschepingen zijn, blijkt uit het feit, dat in den loop der drie da- gen voor 15 dezer niet minder dan 165 vaar- tuigen met steenkoo! en jcokes alleen uit de haVen van Duisburg-Ruhrort zijn verbokken, waarvan 130 met bestemming naar Rotter dam en de overige naar den Boven-Rijn en Fransche havens. De groote vraag naar steenkool heeft het' mogelijk gemaakt, dat verschillende reeds stilgelegcie mijnen weder in bedrijf kunnen worden genomen. VROUWENSTORMLOOP OP EEN GEVANGENIS. Te Dzielna in Polen heeft een aantal vrou- wen weinige dagen geleden een sterk stukje uitgehaald. Ontevreden over de opsluiting van eenige politiek-verdachte lied°n in de ste- delijke gevangenis, hebben de dames dithuis der zuchten bestormd, en wel met zulke effi ciency, dat de' deuren in een ommezien gefor- ceerd waren. Tot de opening der cellen kwam het niet; eer de vrouwen zoover waren, was de politie de situatie alweer meester. Het einde is geweest, dat dertig vrouwen werdlen gearresteerd en nu, naar alle waarschijnlijk- iieid, op ongezochte wijze toch met het inte- rieur van het zuchten-huis zullen kennisma- ken. HET MYSTERIE TE MAAGDEN- BURG. De verwarring te Maagdenburg heeft haar hoogtepunt bereikt. De situatie is slechts in zooverre opgehelderd, dat de Berlijnsche commissaris van politie, Busdorf, gister naar Maagdenburg is teruggekeerd met nieuwe in- structies, die hij rechtstreeks van het Pruisi- sche ministerie van binnenlandsche zaken hoeft gekregen. Deze instructies hebben de strekking, dat hij met alle mididelen moet trachten, te zamen met de Maagdenburgsche recherche, het geval-Helling en het geval- Engelhardt op te helderen. De verdediger van Haas heeft eindelijk, na 4% w^k, van den rechter van instructie het materiaal ter inzage ontvangen. N!a inzage van dit materiaal verklaarde de advocaat dat het zeer gemakkelijk zal zijn, de tegen zijn client ingebrachte beschuldigingen te ontze- nuwen. Het politiepresidlium van Maagdenburg heeft aan de pers een communique verstrekt, waarin gezegd wordt, dat de opwinding over het geval-Helling begrijpelijk is, maar dat het noodzakelijk is de kalmte te bewaren 01 het onderzoek niet te storeo. De Maagdenburgsche rechter van ioetrao- tie, Kolling, verklaarde, dat hij weigert met Busdorf samen te werken. Hij! wil uitsluitend samenwerken met den Maagdcnburgschen commissaris van politie, Tentholt, die te zij- ner beschikldng is gesteld, om het geval-Hel ling op te helderen. Hij zou ook den chauffeur Grosse in vrij- heid stellen, omdat hij dieas arrestatie niet heeft bevplen, doch deze eigennxachtig door Busdorf is geschied. Door een vertegenwoordiger van het poli- tiepresidium van Maagdenburg werd beves- tigd; dat Busdorf, in gevolge de hem door het Pruisisehe ministerie van binnenlandsche za ken gegeven instructies bevoegd is, het ver dere onderzoek zelfstandig ter hand te ne men, terwijl de Maagdenburgsche commissa ris van politie, Tentholt, uitsluitend ter be- schikking van den rechter van instructie, Kolling, staat. Hieruit blijkt echter, dat Kolling cn Tent holt ook verder- zullen trachten en dit wordt z lfs niet door hen bestreden ten aanzien- van het onderzoek door Busdorf, op ziin minst genomen lijdelijk verzet te plegen. In de pers publiceeren de verdedigers van Haas, Schroder en Fischer gemeenschappelijk en verklaring, waarin er tegen geprotesteerd wordt, dat door een zeker deel der pers de ge- heele aangelegenheid te veel op politiek ter- rein wordt overgebracht. Daardoor worden slechts dj tegenstellingen verscherpt en het verkrijgen van opheldering verhinderd. Ook Tentholt publiceert een verklaring, waarin hij zegt, dat hij, in verband met ver schillende mededeelingen in de pers, een aan- klacht zal indienen. Vandaag vindt een conferentie plaats tus- schen dh vertegenwooi'digers der Maagden burgsche en der Berlijnsche recherche onder voorzitterschap van den „Oberprasident'' van Saksen, Horsig, waaraan ook de chef der Ber lijnsche recherche, Weiss, zal deelnemen, die weder te Maagdenburg is teruggekeerd. Op deze conferentie zullen de richtlijnen worden vastgelegd betreffende de bevoegdhe- den van Busdorf en Tentholt. Waarschijnlijk zal een regeling worden getreffen in dier voege, dat aan Tentholt de behandeling der gevallen-Helling en -Engelhardt binnen Maagdenburg en aan Busdorf de bewerking buiten Maagdenburg zal worden toegewezen. Het verzoek van den verdediger van Haas, om zijn client op vrije voetgn te stellen, is van de hand gewezen. Bij de confrontatie van Haas met Schroder verklaarde Haas, Schroder niet te kennen en hem nimmer te hebben gezien. Terwijl Schroder aanvankelijk nadrukkelijk bij zijn bewering bleef, dat Haas hem tot het plegen van den moord op Helling had aangezet, ver klaarde hij ten slotte op de hardnekkige ont- kenning van Haas: „Dan moet u een dubbel- ganger hebben NOODWEER IN DUITSOHLAND. Gisteravond is het zuidelijk gedeelte van het Zwarte Woud door een hevig on weer en een wervelstorm geteisterd. Het Kohlwald bij Hausen is over een lengte van twee K.M. en 500 M. lengte afgewaaid. Ook de lande- rijen hebben ernstig geleden. Vele gebouwen stortten in, daken werden weggeslingerd. Talrijke straatwegen zijn onbegaanbaar doordat de boomen er dwars overheen lig- gen. Honderden telegraafpalen zijn omge- worpen. De hagel lag hier en daar 40 c.M. hoog. Een onweder, dat den vorm aannam van een orkaan en vergezeld ging van een wer- velstorm, heeft in de omgeving van Rathe- now zware schade aangericht. DE REGELING MET DE VROEGE'RE DUITSCHE VORSTEN. Dezer dagen zal de Pruisisehe regeering den vertegenwoordiger van de Hohenzol- lerns, den heer von Berg, officieel med'edee- len, dat ze bereid is, nieuwe onderhandelin- gen over een vergelijk inzake de financieele regeling tussehen Pruisen en het voormalige koningshuis te openen, Zooals indertijd is medegedeeld zal de Pruisisehe regeering er echter nadrukkelijk aan toevoegen, dat het oude vergelijk van October 1925 niet als basis voor onderhandelingen in aanmerking kan komen. DE OPSTAND IN PERZIe. Volgens de jongste berichten zijn de plaat- selijke autoriteiten er in geslaagd den op- stand in Ghorasan te onderdriikken en de insurgenten uiteen te drijven. DE BASILIEK VAN ST. PIETER BESTOLEN. Naar het B. T. A. uit Rome raeldtt, hebben onbekenden een bezoek gebracht aan het kan- toor van den basiliek van St. Pieter. Het bureau van den kassier, hetwdlk 11.000 lire bevatte ter uti'betaling van salarissen aan het rsoneel, is opengebroken. Een ander reau, waaruit 18.000 lire waren verdwe- nen, vertoonde geenerlei sporen van braak. De politie heeft'reeds verschillende arresfa- ties gedaan. DE „DOODSTRIJD" VAN HET PARLEMENT ARISME. Het zijtn niet alleen de communisten en „valutagierem", die voordeel verwachten van den onafgebroken val van den frank en de verwarring in de politiek. De geloovigen in de fascistische leersteiliingen ontleenen aan den gang' van zaken een bewijs te meer voor hun standpunt, dat het pariementaire stelsel over heel de wereld zijn stervensuur nadert en dat de vervanging ervan door en meer of minder fasdstisch getint regime slechts een kwestie van tijd is. Zoo schrijft signor Corradimi, de vader van het Italiaansche nationalisnie, in de ,,Giornale d'ltalia" o.a.: Welk ministerie ook in Frankrijk thans gevormd moge worden, het moet in de huidige pariementaire om- standigheden in enkele dagen of weken val- len zonder iets tot stand te hebben gebracht. Het zun nW de ministeries, die than* in Frankrijk vallen; maar het is het regime, dat gevallen is. Het pariementaire stelsel is ver- keerd en verdient verder geen woord meer". Signor Corradimi meriri bij zijn requisitoir over het pariementaire stelsel op, dat zijn „doodstrijd" in Engeland wellicht nog iets langer zal duren dan elders, -terwijl hij zich op het standpunt stel1, dat elk land cigen smaak en behoeften moet volgen bij het vin- den van een ander stelbd. GEWELDIOE BOSCHBRANDEN IN CANADA. Naar verluidt, hebben boschbranden groo te verwoestingen teweeg gebracht in Zuid- Alberta en Britsch-Columbia. De schade wordt op honderdduizenden dollars geschat. Tijdens het week-end is men het vuur ten dee- le meester geweest, maar het laaide daarna weer op en drie geweldige branden woeden thans, zonder dat men de vlammen kan stui- ten. PANGALOS RECHTVAARDIGT ZICH. Generaal Pangalos heeft een boodschap tot het Grieksche volk gericht, waarin hij de tegen de politieke leiders genomen krach- tige maatregelen rechtvaardigt. Hij herinnert aan de verzoeningsgezinde houding, welke hij sedert zijn verkiezing tot president der re- publiek heeft aangenomen en verlkaart, dat er ernstige aanwijzingen bestaan, dat een ze- kere politieke groep zich bezighield met het organiseeren \fan complotten en revolution- naire bewegingen, waarbij zelfs een moord- aanslag op het staatshoofd in het voornemen lag. Men is o.a. in het bezit van een door Plastiras onderteekenden brief d.d. 7 Juni, waarin hij zijn medewerkers te Athene vraagt om instructies ten aanzien van de noodzake lijkheid om den president der republiek te vermoorden, zoodra de revolutie zou zijn uit- gebroken. Pangalos eindigt zijn boodschap met een uiteenzetting van de noodzakelijkheid, waarin zich de regeering bevindt om krachtige maat regelen te nemen ter bescherming en ter ver- dediging, voorgeschreven door de nationale behoeften. WERKVERSCHAFFING IN SAKSEN. Aangezien er in Saksen ruim 200.000 werk- loozen zijn, hebben daar de plannen van de rijksregeering tot werkverschaffing op groote schaal de algemeene aandacht. De bladen melden, dat de Saksische regeering reeds ver schillende afdeelingen der betrokken departe- mcnten belast heeft met de uitwerking van een program tot werkverschaffing, waarmede eventueel ten spoedigste moet worden be- gonnen. De jongste overstroomingscatastro- fen hebben in het bijzonder de aandacht ge- vestigd op hetgeen ten deze te doen valt op het gebied van dijkboifW enz. Naast den aan- leg van wegen enz., bestaan 0. a. plannen voor woningbouw. Algemeen hoopt men, 7.00 meldt de Dres- densche correspondent aan de ,.Koln. Ztg", dat het ditmaal niet bij woorden zal blijven, maar dat het nu tot daden komt.. EEN BELASTING OP VREEMDE TOERISTEN. Onder de maatregelen, die door de Bel- gische regeering nog worden voorzien om het amoi'tisatiefonds te stijven, behoort, naar het Hbl. meent te weten, een belasting op de vreemde toeristen. Men heeft er van afgezien om een belasting bij de douane te heffen op el ken buitenlander, die Belgisch grondgebied betreedt, fen uit vrees voor verzet van wege het buitenland fen voor lepresaillemaairege- len, doch het plan bestaat om een Verblijfs- belasting in te voeren, die door 'de hotelhou- ders zou worden geheven ten bate van den Staat. Naar verluidt, wordt tot direeteur-gene- -raal van het amortisatiefonds benoemd Max Leo Gerard, thans hoofdredacteur van de „Independance Beige", welk blad eerlang als dagblad verdtwijnt en door een weekblad zal worden vervangen. DE JUWEELENSCHAT DER - FAMIL1E MOND. Zondagnacht is ingebroken in het huis van het bekende Britsche Lagerhuislid sir Alfred Mond. Juweelen van mevrouw Mond ter waarde van 5000 pond sterling vielen den in- brekens in handen. De familie Mond is een door dieven gaarne bezochte familie. In 1918 werd n.l. inge broken bij den zoon van Sir Alfred Mond. waarbij juweelen ter waarde van 2000 pond sterling werden ontvreemd. KORTE BERICHTEN. In een antiquariaat te Moskou werd een boekje ontdekt ter grootte van een postzegel. Het' bevat de verzamelde fabels van den Russischen fabeldichter Krylow en verscheen ongeveer 50 jaren geleden. Het geldt voor het kleinste boek ter wereld. Het Nederlandsche jacht „Meermaid", van Amsterdam op weg naar Trouvile, werd Zondagnacht door een storm overvallen en zwaar beschadigd. Het zou op de kust gewor- pen zijn, als niet het Nederlandsche stoom- schip „Ary Scheffer" ie hulp was gekomen, die het jacht te Havre bimnenbracht. Onder groote deelneming uit het ge- heele Rijk werd hier de bondsdag van E)uit- sche ooriogsinvaliden, weduwen en weezen geopend. Een voorstel om een protest in te dtienen tegen de onvoldoende ondersteuning der oorlogsslachtoffers werd' met algemeene stemmen aangenomen. Uit Schwerin wordt gemeld, dat bij graafwerk aan de Ostorfesr fee eenige zand- karren naar beneden gegleden en in het water zijn gestort, waarbij drie arbeiders omkwa- men. De formeele ratificatie-oorkonden van liet Mosoel-verdrag zijn Maandag uitge- wisseld. Naar het .Journal" uit St. Quentiu ver- neemt heeft in een papierfabriek te Alain- court in het dal van de Oise een ongeiuk plaats gehad tengevolge van een ontploffing. Zes personen werden gedood, 13 gewond. De Britsch-Chineesche conferentie tot het tot stand brengen van een accoord inzake de anti-Britsche boycot is in het miouterie van buitenlandsche zaken te Kanton bijeen- gekomen. Het „Berl. Tageblatt" publiceert een uitvoerig artikel van den oudJkanselier dr. Wirth, waarin deze eer krachtig beroep doet op alle overtuigde republikeinen in Duitsch- land om een hechte republikeinsche unie tot stand te brengen. Mary Pickford en Douglas Fairbanks, die op weg zijn naar Moskou, hebben Zater- dag in Warschau vertoefd. Van de Poolsche grens tot Warschau ontvingen zij aan elk station, waar de trein stopte, bloemen van de geestdriftige menigte. In het Lagerhuis deelde de pariemen taire secretaris van oorlog King mede, dat het Britsche effectief in het Rijtiland 8000 man bedroeg tegenover 9000 in Juli 1925. Een watervliegtuig, aan boord waarvan zich de bekende Italiaansche vlieger De Pi- nedo en drie majoors bevonden, is volgens een bericht uit Rome door een golf omgewor- pen. Majoor Conti verdronk,*de andere in- zittenden werden gewond. Op 12 dezer bedroeg het aantal werk- loozen in Engeland 1.644.300 of 770 min der dan de vorige week. Voor de eerste maal in zijn geschiedenis is bij het Vaticaan een staking uitgebroken. De tuinlieden hebben .1. geweigerd't Werk te hervatten alvorens hun hooger loon ie toege- zegd. Een onderzoek is gelast. Wegens verduistering van meer dan 250.000 duizend kronen ten nadeele van de boerenbank te Oslo is een der eerste beamb- ten der bank, Ryen, gearresteerd. Maandag zijn dc Duitsch-Poolsche on derhandelingen hervat. Donderdag zal op- nieuW'de kwestie der douane-tarieven -worden bespi'oken." Bij een brand in het visschersdorp Rietli aan het Stettiner Haff werden tien ge bouwen een prooi der vlammen. Door den storm is te Karlsruhe een kraan op een geladen schip geworpen, dat tfefstond1 zonk. Bij Memel is een veerboot met 30 per sonen, welke echter bestemd was voor slechts 15. omgeslagen. Eenige personen verdron- ken. DE MOORD AAN DE ROSESTRAAT TE ROTTERDAM. De vacanliekamer van de Rotterdamsche rechthank heeft gisteren behandeld de zaak tegen den 34-jarigen los werkman J. L. Oors, geboren te Zevenbergen, gedetineerd te Rot terdam, die op 20 Jan. j.l. zijn echtgenoote zou hebben gedood met een scheermes, in de woning van haar zwager aan de Rosestraa*, v. aarheen zij was gevlucht. De vertegenwoor diger van het O. M., mr. J. A. de Visser, heefft den verdaclite moord. subs, doodslag, meer subs, zwarc- nrishandeling den dood ten gevolge hebbend ten laste gelegd. Verdachte verklaarde, dat zijn huwelijk den laatsten tijd niet zoo bijzonder gelukkig meer was. Zijn vrouw zette hem tot misdrij- ven aan, doch hij weigerde. Korten tijd later verliet zij de echtelijke woning. Zij liet de meubels achter, maar eenig geld nam zij mee. Bij haar familie is hij gaan informeeren, n.l. of zij'scheiden wilde of niet. Omdat dif antwoord niet afdoend was, ging Oors naar huis en hij verkocht den inboedel. Den 20en Jan. j.l. is verdachte op zoek ge- gaan naar zijn vrouw. Hij vond haar bij een zwager in de Rosestraat. Hij wilde haar vra gen, naar het veiioop van een zedenproces, dat zij tegen hem aanhangig had gemaakt, nadat hij geweigerd had zich aan de door haar gewenschte misdrijven schuldig te ma- ken. Ook wilde hij weien of ze dacht te sche't- den en eindelijk het door haar meegenomen geld terug hebben. Verdachte had geen moment de bedoelino; zijn vrouw te dooden. Hij had het scheermes dat hij gesloten in zijn jaszak droeg bij zich gestoken, omdat hij, nadat hij zijn kof fers gepakt had, zich nog geschoren had. Zij weigerde het geld terug te geven, daar op ging hij weg. Toen sloeg zij de deur tegen hem aan, waarna hij weer naar binnen ging. In de keuken heeft zich toen een gesprek ont wikkeld, waarbij over scheiden is gesproken. Hij wond zich op bovendien was hij bang dat zij hem, gelijk zij wel meer zou hebben gedaan, met peper zou gooien en toen gaf hij haar met de rechterhand een slag in haar hals. Beklaagde is onmiddellijk daarna de trap afgeloopen. Hij struikelde. Zij liep heir achterna, beneden heeft hij haar terugge- duwd. Toen eerst bemerkte hij dat zij ernstig gewond was. Hij dacht niet dat zij sterver. zou. Met het oog op het proces dat zij tegen hem had aanhangig gemaakt,was verdachte van plan naar Belgie uit te wijken. Toen hij buiten kwam merkte hii eerst dat hij haar met het scheermes moest hebben spe- EOORANT. pei bu

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1