OE LANGE DE MORAAZ Enecten Gredieten Deposito Radlo-Hoe&Jd. Vrijdag 23 ]ali. HUversum, 1050 M. 12.00 Politieber. 5.30 ~7.45 Vooravondconcert door hetH. D. 0.- orkest. Mevr. Mia van der Eijnden, sopraan. 7.00 Politieber. 7.45 en 10.00 Persber. 8.15 Kurhausconcert. Symphonieconcert onder 1. v. Prof. G. Schneevoigt. 1. C. M. v. Weber: Ouverture Beherrscher der Geister. 2. 'Haydn: Symphonic concertante, fur violine, violoncell, Oboe und Fagott und Orchester (allegro, andant, allegro con spirito). Sam Swapp, Charles v. Isterdael, J. H. Stotiia, J. •Poons. 3. Strauss: Zwei Zwischenspiel a. d. Oper „Intermezzo". a. Zwischenspiel As-dur aus dem ersten Aufzug b. Walzerszene. 4. Strawinsky: Feuerwerk. Eine Fantasie fiir groszes Orchestr. Pauze. 5. C. Franck: Sym phonic en re mineur. a. Lento, Allegro non troppo. b. Allegretto, d. Allegro non troppo. Daventry, 1600 M. 11.20—12.20. Het ra- diokwartet en solisten (contra alt, tnor- cel lo). 12.50—1.20 Orgelconcert uit de St. Bo- tolphs kerk. 1.20—2.20 Lunchmuziek. 4.20 Lezing: The glamour of village histories. i4.35 Concert (sopraan, bariton, kwartet). J5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestmuziek. 7.10 lUittreksel uit de radiobladen. 7.20. Tijdsedn 'Big Ben, weerber., nieuws. 7.45 Pianocom- posities van Bach. 8.00 Muziek. 8.20 „Five birds in a cage1 acter. 8.50 Symphonie concert. Orkest en G. Peppercorn, piano. 9.50 Weerber., nieuws. Lezing: The airman and the weather. 10.25 Symphonieconcert (ver- volg). 11.2(^—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 5.05 Concert door de Araf-jazzband en solisten. 8.50 Concert. KWigswasterhausen, 1300 M. 8.50 Wer ken van Eichendorff. F. Koeppen, inleiding. H. Brausewetter, declamatie. Mary Wurm- Meisenberg, sopraan. Fred Drissn, zang. Brussel, 486 M. en Antwerpen, 265 M. 8.20 Werken van Rubinstein op de piano. 8.45 Causerie. 9.00 Causerie door het vocale kwartet. 9.20 Lezing. 9.35 Gramofoonmu- ziek. 9.50 Litteraire avond. Milnster, 410 M. 7.35—2.50 Orkestcon- cert. 4.35 Solistenconcert. 5.206.05 Kinder uurtje. 6.20 Lezing: Jugend und Auswande- rung. 6.50 Lezing: Die Briefmarke beim Sammler. 7.20 Lezing: Photogiaphie, Aufnahme. 7.40—8.00 Lezing: Mit Schwebebahn zur Zugspitze. 8.20 Engelsche Wildschutz", les. 9.05 Lortzing. kom. opera, - OPLICHTERS. Voor de rechtbank te Munchen hebben twee Berlijners terechtgestaan. Een hunner, ecu zekere Unruh, wordt er van beschuldigd verschillende personen voor groote bedragen te hebben opgelicht, door de bedriegelijke voorspiegeling, dat hij uit zout goud zou cunnen winnen. De andere, Krusenbaum ge- naamd, heeft deze oplichterijen als vertrou- wensman van en tusschenpersoon voor Un ruh in de hand gewerkt. Het proces tot het winnen van goud be- stond .daarin, dat Unruh lichtbogen tusschen saaide koollampeti bracht, tusschen deze lichtbogen zout strooide en beweerde, na en- tele uren van belichting goud te verkrijgen. elk experiment liet Unruh vooris nog bo- ven het gestrookle zout magncsiumpoeder ontvlammen. Bij vier door hem verrichte experimenten, alsmede bij proeven, die door belanghebben- den werden genomen, vend men na afloop der belichting in het zout inderdaad kleine korreltjes goud. Deze had Unruh echter zelf uit gouddraad vervaardigd en tijdens het ex periment onbemerkt tusschea het zout ge- strooid. Op deze wijze slaagde hij er in, van een aantal personen belangrijke bedragen los te krijgen, waarvan Krusenbaum dan een zeker percentage ontving. Op 2 April 1925 over- reedde krusenbaum een Berlijnsch koopman, om aan Unruh ter exploitatie van zijn „uit- vinding" een bedrag van 53.000 Mark ter hand te stellen. Een ander liep eT in voor 10.000 mark, een derde voor 1700 Mark, een vierde vow 10.000 Mark. Een architect werd opgelicht voor 2000 Mark en een tweede Ber lijnsch koopman voor 11.000 Mark. Te Munchen leerde Unruh en Krusenbaum een koopman en een ingenieur kennen, die zij zoover kregen, dat een studievereeniging werd opgericht. Op 14 September 1925 ont ving Unruh van deze vereeniging een be drag van 27.000 Mark.' Verdere groote beta- lingen werden in. uitzicht gesteld, indien het definitieve onderzoek gunstige resultaten zou opleveren. Dit onderzoek trachtte Unruh eyenwel vcortdurend te verhinderen. Toen't eindelijk op 11 October 1925 in zijn, woning werd ver- ncht, trachtte hij denzelfden true uit te ha- len, doch thans mislukte deze. Het bedrog werd ontdekt en een aanklacht tegen Unruh sdnendling van de verpTichnngen van Duitschland tegenover den Volkenbond. In de verhouding tusschen Polen en Sovjef Rusland is een belangrijke ontspanning tot stand gekomen. Aan het slot van zijn rede siprak de mi nister van buitenlandsche zaken over de vre- des-verdragen in het Oosten. Polen volgt met groote belangstelling de onderhandelin- gen, die tusschen Sovjet Rusland en de Ran- staten worden gevoerd. Zalesky betoogde, dat Polen d zelfstandig- heid van de Baltische staten respecteert. Over de betrekkingen van Polen tot Li- thauen verklaarde hij, dat Polen steeds be- reid is normale betrekkingen met Lithauen aan te knoopen. Met de Kleine Entente zal Polen, ook in de toekomst, vriendschappelijke betrekkingen houden. Gemeng-d nieuws. tot nu toe neeft medege- COMITd TOT VERLAGING DER POSTTARIEVEN. Het comite tot verlaging der posttarieven heeft dezer dagen nogmaals een adres gezon- den aan den Directeur-Generaal der Poste- rijen en Telegrafie, waarin o. m. met nadruk er op wordt gewezen, dat handel en nijver- hcid in de stellige verwachting verkeeren, dat dein uitzicht gestelde verlaging van het briefkaart- en daarna van het briefporto dit jaar een feit wordt. Nogmaals wordt aange- drongen op verlaging der drukwerk-tarieven. Verder wordt er in het adres op gewezen, dat verschillende beperkingen in den post- dienst doorgevoerd zijn, zooals vermindering van het aantal bestellingen (afschaffing van dc nriddagbestelling), vrijwel geheel verval- len van de bestelling op Zondag, ook in de groote plaatsen, enz. Deze beperkingen leve- ren bezwaren op voor handel en bedrijf. Adressanten doen ten slotte een beroep op den Directeur-Generaal om in een en ander ver bete ring te brengen. PROV. BELASTINGHEFFING IN NOORD-HOLLAND. Volgens de thans vastgestelde rekening der provincie Koord-Holland, namelijk die over 1924, is de opbrengst geweest: van 20 opcen- ten grondbelasting op de gebouwde eigen- dommen 686.207.98, raining 652.840, van 20 opcenten op de grondbelasting op het DE KOSTEN VAN DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. Tijdens het Lagerhuisdebat van gister- middag kwam het liberale LagerhuisHd Run- riman met een raming der kostcQ van het steenkoolconflict. Hij raamde deze kosten op 148 millioen pond sterling. De verliezen der spoorwegea worden geraamd op 2 millioen pond sterling, veel minder dan velen ver wacht zouden hebben; de daling in den ex port der ijzer- en staalindustrie op 15 millioen ond sterling, die in de textielnijverheid cp bij na 10 millioen en in de andere export-indu strieen op ongeveer 7Yz mililoen pond ster ling, wat, met nog enkele kleinere posten en een bedrag van 28 millioen pond sterling Voo de mijnindustrie zelve," berekend van 16 Mti af, een totaal oplevert van 63 millioen pond sterling. De daling in de productie voor de binnen- landsche markt raamt Runciman tusschen de 13 en 20 millioen pond sterling, het loonver- lies der mijnwerkers op 25 millioen, en de loonverliezen in andere bedrijven door ge- heele ofg deeltelijke werklocsheid als gevolg van de staking op 10 millioen pond sterling. Wanneer men hierbij de 30 millioen pond stelling rekent, welke de algemeene staking gekost heeft, komt men tot een totaal van 148 millioen pond sterling. DE DOOD VAN DZJERZIN5KI. De correspondent van het „Berliner Tage- blatt" te Mcskou meldt, dat Dzjerzinski in zijn woning is overleden. De straten, (he naar het Kremlin en het vakvereenigingsge- bouw leiden, zijn voor alle verkeer gesloten, daar langs deze straten het lijk moet worden vervoerd. Door de geheele stad hangen zwarte vlaggen. De bladen zijn ten teeken van rouw niet verschemen, met uitzondering van het economische blad ,,Ecojist". Als opvolger van Dzjerzinski wordt Trotz- ki genoemd. De correspondent van het „Tage- blatt" acht het echter weinig waarschijnlijk, dat deze in aanmerking zal komen. DE DUITSCHE MI TNWERKERS TEGEN COOK. Het sinds geruimen tijd bestaande conflict tusschen den Engelschen mijnwerkersleider Cook en het bestuur van den Duitschen mijn- werkersbond is thans verccherpt, zoo meldt de correspondent te Essen van het „Berl. Tag.", door een nieuwe beschuldiging van Cook tegen den Duitschen bond bij de onder- handelingen tusschen de vertegenwoordigers van de Britsche mijnwerkersfederatie en de gedelegeerden der Moskousche vakvereeni gingsinternationale, Cook had reeds vroeger te Essen betoopd, dat de veel te gematigde be- stuursleden van den Duitschen bond het on- 'geluk waren van de Duitsche mijnwrekersbe- weging. Daarop volgde een uiterst scherp /antwoord door het officiee.e orgaan van den tbond, de „Bergarb. Z.'\ waarin Cook geken- schetst werd als een uiterst onbeschaamde en .domme filmcomediant, terwijl de hoop werd 'igeuit, dat men Cook voor bet laatst als verte- enwoordiger van de Engelsche mijnwerkers- deratie op Duitschen bodenv had gezien. Cook heeft echter in de !>1ste weken zijn aanvaflen op den Duitscten bond voortge- zet Het democratische „Volksblatt", hetwelk in verbinding staat met het bestuur van den /bond, antwoordt daarop, dat men in Duitsch land geen reden meer hc.ft, een oordeel over Cook's leidersbekwaamheden te verzwijgen, 'nu ook van den kant van de Engelsche mijn werkersfederatie openlijk verklaard wordt, dat de Engelsche kolenstaking reeds in Mei door Cook's onhandigheid mislukt is. A1 moge Cook zich door zijn radicaal optreden bij de Engelsche mijnwerkers in nog zulk een groote populariteit verheugen, zoo is hij toch het ongeluk van honderdduizenden menschen, daar hij niet den moed heeft gehad hun bijtijds de waarheid te zeggen over den wanhopigen toestand in. den Engelschen mijnbouw. en Krusenbaum ingediend. Voor de rechtbank legde Unruh een volle- dige bekentenis af. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaar cn 8 maanden, terwijl Krusenbaum werd vrijgesproken. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK VAN POLEN. Gistermorgen heeft de Poolsche minister van buitenlandsche zaken Zalesky in de com- missie voor buitenlandsche aangelegenheden een uiteenzetting gegeven van de buitenland sche politiek van Polen. Hij verklaarde, dat alle berichten, die den laatsten tijd over agressieve plannen van Polen de ronde heb ben gedaan, in strijd zijn met de waarheid. Geen enkele staat streeft zoozeer naar den vrede als Polen, daar Polen moet werken voor zijn wederopbouw. Polen verlangt geen annexatie van vreemd gebied en zal ook aan den anderen kant niet van zijn eigen gebied afstaan. De vredesarbeid moet ook de veelzij- diger internationale arbeid met andere staten becogen. Daardoor kunnen in de toekomst al le conflicten voorkomen worden. Zalesky kondigde aan, dat hij in overleg met den minister van oorlog Pilsoedsky bin- nenkort de militaire attache's in het buiten- land zal terugroepen. De minister wees op dc noodzakelijkheid van de voortdurende medewerking van Polen aan den arbeid van den Volkenbond, welke in overeenstemming is met de belangriike plaats, die Polen in ver- band met zijn geografische ligging inneemt. De positie, die Polen, in het economische leven van Europa inneemt, eischt, dat Polen een permanenten zetel in de Raad van den Volkenbond bezit. De minister wees verder op de noodzake lijkheid van een regeling der verhoudingen omirent de samenstelling van den Raad van den Volkenbond, opdat in de toekomst moei- lijkheden, zooals die bij de zitting in Maart zijn voorgekomen vermeden worden. Zalesky sprak vervolgcns oyer de ver houding tusschen Polen en Duitschland. Hij constateerde in de eerste plaats, dat de be- langen van beide landen reeds door hun geo grafische ligging nauw samengaan. Po'.en koestert den wensch, iudien Duitschland daartoe genegen is, een goede verhouding cp solieden basis tot stand te brengen, zon- der de verkeerde animositeit die er thans be- Zonder twijfel zal dit een ontspanning in den algmeenen economischen toestand ten gevolge hebben. Een belangrijke stap in die richting zou een regeling van de econcmische betrekkingen tusschen beide landen beteeke- nen. In het Duitsch-Russische verdrag van 24 April van dit jaar zag de minister geen ge- vaar voor dea vrede van Eurooa en, geen ongebouwde 147.052.24 raming 144.740, van 20 opcenten op de personeele belasting f 1.445.315.47 raming L281.918.50bo, van 5 opcenten rijksinkomstenbelasting 1.729.444.36 raming 1.018-655 en van opcenten op de Vermogensbelasting 138.489.11 raming f 89.965. Te verwachten is, dat voor het jaar 1927 de opcentenheffing onveranderd kan blijven EEN BELANGRIJKE ARRESTATIE. Een rijwieldiefstal onder Winssen is aan- leiding geweest tot de aanhouding van zeke- ren H. D. uit Niimegen, vroeger te Winssen. De Tielsche politie meent ernstige aanwijzin- gen te hebben, dat de aangehoudene scjjuldig is aan tal van inbraken die te Beumngen, Ewijk en Druten in den laatsten tiid zijn ge- pleegd. Zaterdag had zijn aanhouding plaats en het daarna gevolgde verhoor voor den rechter-commissaris te Tiel heeft geleid tot het in voorarrest stellen van genoemden D. WATERVLIEGTUIG VERPLETTERD, Toen het vliegtuig W 59 nabij de Mok op Texel, op het water zou neerstrijken, stieten de drijvers tegen den dijk met het gevolg, dat het toestel geheel te pletter sloeg en de waar- nemer te water werd geworpen. Zwemmende bereikte hij den wal. De vlieger wist onre- deerd onder de vernielde machine weg te ko men. WEDUWEN- EN WEEZENPENSIOEN VOOR GED. STATEN. Bij K. B. is goedkeuring verleend aan de pensioenregeling voor weduwen en weezen van'leden van Gedeputeerde Staten van N. Holland. Het minimum-bedrag van het pen- sioen is voor de weduwe 500 per jaar. Voor elk halfjaar dienst als gedeputeerde bedraagt het 1/64 gedeelte van de bezoldiging van 5000, indien het aldus berekend het mini mum van 500 overschrijdi. Voor elk minder- jarig kind wordt een weezenpensioen toege- kend van 1/5 van het weduwenpensioen. Is de moeder overleden, dan is het pensioen voor iederen wees 1/3 van het weezenpensioen. GEHEIMZ1NNIGE RIJWIELDIEFST ALLEN. Scdert het begin der vorige week mag Gou- da zich in de aanwezigheid van een rijwiel- dief althans men vermoedt, dat het er een is verheugen. Om den anderen dag hebben daar geregeld rijwieldiefstallen plaats, zon der dat de politie er tot nog toe in mocht sla- gen den geheimzinnigen dief te smappen. Deze vindt navolging, want toen j.l. Maan- dag weder twee karretje gekaapt werden, bleek, dat de dief, zekere M. B., niet de dader van eerstgenoemde diefstallen was. Dicn heeft men nog steeds niet gevonden eu ook niet de vfjf fietsen, die hij nomen. DE KONINGIN. De Koningin heeft Dinsdag haar vertrekken in hotel „Regina Palace" te Sankt Beatenberg niet ver La ten. De gezondheidstoestand van H. M. is bevredigend. Het is nog niet bekend,wanneer de terug- reis wordt aanvaard. DE BEHULPZAME CONCIERGE. In aansluiting aan het bericht over be drog, dat gepleegd zou zijn bij examens aan de Gemeentelijke Handelsschool aan den Bergsingel, te Rotterdam, verneemt het Hbld. nog, dat thans het rapport van den di- recteur der school over deze aangelegenheid bij den wethouder van onderwijs is mgeko- men. Volgens dit rapport zijn door een der twee concierges, die aan de school verbonden zijn, aan drie leerlingen, die overgangs-examen moesten doen van de derde naar de vierde klasse ,alle opgaven voor de verschillende examenvakken verstrekt, waardoor het exa- men voor deze leerlingen feitelijk geen betee- kenis meer had. Aan een vierden leerling heeft dezeifde concierge de opgaven voor Neder- landsch verstrekt. De Tel. meldt: Naar aankiding van de knoeierijen, gepleegd bij het schUfLiijk exa- men wiskunde aan de H. B. S. aan den Berg singel, is den wethouder van onderwijs gerap- porteerd, dat de employe, die twee leerlingen vooraf inzage gaf van de opgaven, geen gel- delijk vooraeel uit dezen handel getrokken leeft. De betrokken concierge is voorgedra- gen voor ontslag, terwijl de twee leerlingen voor goed van de school zijn verwijderd. Bo- vendien is hun diploma 3-jarigen cursus in- getrokken. WONINGTOESTANDEN IN EM MEN. In de laatste jaren zijn in de gemeente Em men gelijk men weet, vele keten en krotten ge- oouwd, tegen welken bouw niet altijd met de gewenschte gestrengheid kon worden opgetre- den, omdat de bouwers en bewoners van die keten veelal niet in staat waren een zelfs zeer geringen huurprijs te betalen. Reeds geruimen tijd aldus de Tel. wordt van de zijde van het gemeentebestuur van Emmen gewaakt tegen verderen aanbouw van de keten en krotten en al het mogelijke wordt gedaan het aantal bestaande verblij- ven van dien aard sterk te doen verminderen Sedert Maart 1925 zijn in totaal 110 keten en krotten afgebroken, waarvan pl.tn. tachtig op eigen initiatief der bewoners en pi .in. der- tig door tusschenkomst of in opdracnt van het gemeentebestuur. Onder laatstvermeld aantal komen vele voor die in den nacht in strijd met alle verordening en bepaling hier of daar werden neergezet en den volgenden dag zoodra het bestaan bekend werd, in opdracht van het gemeentebestuur weer werden afge broken- Alle krotbewoners hebben van het gemeen tebestuur, gelijk men weet, een schrijven ont- vangen als gevolg van een ministerieele cir culate dat zij, als bewoner van een keet of krot, zoo zij reeds bij de werkverschaffing werkzaam waren, met ingang van 1 Juli j.l. moesten worden ontslagen, of niet meer voor plaatsing bij de werkverschaffing in aanmer king zouden komen. Daarbij is evenwel be- paald, dat de minister onfheffing van dat ont slag of die uitsluiting kan verleenen. Het is immers zeer begrijpelijk, dat voor al die keet- bewoners niet binnen een zeer korten tijd een andere woning is te vinden, zoodat bij wij ze van overgangsmaatregel otheffing voor korteren of langeren tijd noodig is. Dit ligt trouwens geheel in de lijn van de bedoeling der Regeering bij het treifen der genoemde maatregelen. Door plaatsing bij de werkver schaffing wordt financieele steun aan de werkloozen verleend. Aan het doen verdwijnen der keten en krotten ligt het verleenen van moreelen steun ten grondslag. Ten einde de verarmde veenbevolking ook eenigermate mo- reel op te heffen is het zeer zeker gewenscht, een einde te maken aan ongewenscbte woning- toestanden. Alvorens echter te bepalen^ dat niemand, wonende in een krot of keet, bij een, van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing geplaatst of daarbij te werk gesteld mag wor den, heeft de Regeering dC bij deze zaak be trokken menschen eerst financieel in staat ge steld een woning te huren. Te voren was reeds bepaald. dat aan tewerkgestelden bij de werk verschaffing, wonende in huizen van bouw- vereenigingen een huurbijslag zal worden ver leend van 15 pet. van het verdiende loon tot en maximum van 2 per week. Deze bijslag mocht niet hooger zijn dan het bedrag dat de huishuur meer dan 1 per week bedraagt Waar de huurprijzen van de huizen der bouw- vereenigingen in de gemeente Emmen gemid- deld 2.50 per week bedragen, zal het prac- tis&h hierop neerkomen, dat de arbeiders van de werkverschaffing 2.50 huur betalen, doch daarvan 1.50 per week'als bijslag op het loon van overiieidswege ontvangen. Als gevolg van de ministerieele circulate heeft zich thans een aantal van pl.m. 350 keetbewoners tot het bestuur van de bouwver eeniging gewend-om een woning. Als men nu weet, dat deze vereeniging over slechts zestig leegstaande woningen te beschikken heeft, dan volgt hieruit, dat altijd nog 290 keten over- blijven, wier bewoners voorloopig geen ander onderdag zullen kunnen krijgen. Maar inniid- dels is toch bereikt, dat zestig keten zullen verdwijnen en zestig gezinnen uit een zeer armoedig verblijf in een behoorlijke woning zijn ondergebracht. Een zevental keetbewoners heeft reeds een huis van de bouWvereeniging betrokken. De door hen bewoonde keten zijn in overleg met het gemeentebestuur en met goedvinden der eigenaren, afgebroken. Houdt men verder rekening met het feit, dat binnen korten tijd ongeveer 250 gezinnen naar Enschede e.a. zullen verhuizen, waar door een even groot aantal woningen vrij komt, dan mag aangenomen worden, dat het aantal voor verblijf minder geschikte of onge- schikte woningen in de gemeente Emmen spoedig verhoudingsgewijze niet grooter zal zijn dan in elke andere gemeente. zl)n de scnoonvader aer weduwe, en twee kinderen van 5 en 9 jaar in de vlammen omgekomen. De overige drie kinderen konden ered worden, doch bekwamen ernstige randwonden. ProYinciaal nieuws NOODLOTTIGE BRAND. Maandagavond zijn de bezittingen van de weduwe Jung te Hutsberg bij Beyersdorff (graafschap Glatz), tijdens de afwezigheid van de eigenares, afgebrand. Bij den brand UIT BERGEN. Honderden volgden gistermiddag de hard draverij in de Hoflaan, waarvoor acht paar- den waren ingeschreven. Bergen's Harmonie zorgde voor de muzi- kale opluistering, terwijl de rijders hun uiter- ste best deden als prijswinnaars uit den strijd te komen. Jong Bergen zat te paard. Een kereltje van 10 jaar kwam zelfs als overwinnaar uit den strijd. De jongens zaten bijzonder vast in het zadel en vooral de vreemdelingen vonden het volksvermaak buitengewoon aar- dig. Om 8 uur had in de Rustende Jager de prijsuitreiking plaats, waarmede op verzoek van den voorzitter, den hr. Hoebe, de hr. Jb. Swaag zich belastte, die de aanwezigen na- mens de Harddraverijcommissie, samenge- steld op verzoek van de V. V. V., de aanwezi- gen welkom heette en in de eerste plaats dank bracht aan het gemeentebestuur voor de betoonde welwillendheid bij het afsluiten van de Hoflaan. In de 2e plaats bracht spr. dank aan de inwoners voor de door hen ge- schonken bijdragen waardoor de harddrave- rij mogelijk gemaakt was. Dank bracht spr. ook aan de eigenaars en pikeurs der paarden die er voor gezorgd had- den, dat men van boerenpaarden een int.res- santen strijd te zien had gekregen. Den heer Diesfeld bracht spr. dank voor de aangename behandeling die de commissie in „de Rustende Jager" mocht ondervinden en voor den schitterenden troostprijs dien hij had geschonken. Aan de politie bracht spr. een woord van specialen clank voor de uitstekenden geregel- de afzetting van het terrein. Namens de V. V. V. bracht de heer Klomp de harddraverijcommissie een woord van dank voor't organiseeren van den wedstrijd, daarbij de hoop uitsprekende, dat 'n volgende maal ae deelname grooter mocht zijn. De le prijs werd gewonnen door Th. Schouten, de 2e door A. Louwe, de 3e door S. Schouten, de 4e door P. Bakker, de 5e door L. v. 't Sant en de troostprijs door Jn. Schouten. De stal Schouten was dus goed vertegenwoordigd. De illumunatie. Het optimisme waarvan wij in ons bericht van gister getuigden, ons bijgebracht, loor menschen die ons verzekerden, dat de baro meter gunstig liep en dat in den zomer het weer gemakkelijk kan omslaan, is per slo-. van rekening gebleken niet op een goeden grond te berusten. Om vijf uur begon het, nadat het voortdu- rend hevig gewaaid had, langzaam te rege- nen. De hoop, dat de regen tegen acht uur zou verminderen, bleek spoedig ijdel. De re gen nam integendeel in hevigheid toe, zoodat om half negen „Bergens' Harmonie" dat ter verhooging van de feestelijkheid een muzika- le rondwandeling door de gemeente zou ma ken, besloot om dit voornemen Maar op te gcven en bij een glaasje bier troost te zocken in het repefitielokaal. Bergen's Harmonie bestaat echter uit mannen, die mede villen werken om het V. V. V. mogelijk te maken, hetgeen ze ter bevor- dering van het vreemdelingenverkeer orga- niseert, tot stand te brengen. Dadelijk boden ze dan ook aan om, dat wat gisteravond niet mogelijk bleek, Vrijdag- avond te doen. De V. V. V. pleegde aanstonds overleg met de buurtcommissies, die zoo verstandig waren geweest om de lampions nog niet aan de grillcn van God Pluvius prijs te geven en zich dan ook dadelijk bereid verkiaarden ook Vrijdagavond hun medewerking te verleenen. De burgemeester, die in alle opzichten steun verleende, zegde voor den electrischen stroom de medewerking van de gemeente toe, waarom de V. V. V. besloot om voor de ver- regende lampions maar weer nieuwe te '.aten komen en het er op te wagen, dat Vrijdag avond Pluvius de illumunatie niet dwars- boomt. Hierop is alle kans, aangezien hij heden staat ingeschreven in de rubriek „ver- trokken personen". Vrijdagavond zal men in Bergen de illu munatie dus kunnen bewonderea Dat de aanblik er van de moeite waard zal zijn kon al worden vastgesteld door de V. V. V. verlichting van de Rui'ne, die gisteravond, ondanks den regen, een paar uur brandde. Het Bal. Het Bal-Champetre, waarvoor de tuin van „De Rustende Jager" schitterend was inge- richt (o.a. wa3 een electrische kleurbelichting aangebracht) moest door den regen veran- derd worden in een bal in de' nieuwe tooneel* zaal. Het aantal liefhebbers daarvoor was zoo gr'oot, dat reeds om half 10 geen merischen meer konden worden toegelaten en in- den loop van den avond honderden moesten wor- de geweigerd. Voor de V. V. V.. was het dan ook dubbel jammer, dat het bal-champetre niet kon door- gaan, aangezien in den tuin .veel meer be- zoekers hadden kunnen worden toegelaten en de recette daarvan door den heer Diesfeldt geheel aan de V. V. V. was gelaten ter be- striiding van de kosten van de georganiseer- de feesten. Hoewel de zaal er eene van flinke afmeting is, was het echter'toch niet mogelijk meer dan 300 bezotkero toe te laten, omdat er ruimte voor de dansenden moest blijven. Het is wel zaak geb'eken om voor de bal- avonden van de V. V. V. zich te voren van kaarten te voorzien, zij die dit hadden ge daan verkeerden n.l. in de gelukkige omstan- digheid, dat zij ook later zeker waren recht van toegang te hebben. Tot 10 uur blecf de dansmuziek voor de gecostumeerden gereserveerd. De jury bestaande uit de dames Boender- makerSchoenmakcr, van Blok—van Wa- chem en den heer Arthur Verbeeck kenden de volgende prijzen toe: le pr. dames, mej. R. Veltman, Amster dam. 2e pr. dames, 'mej. F. Gerritsen, Amster dam. le pr. heeren, de heer le pr. paren de dames dam en C. Kramer, Alkmaar, H. Koot, Alkmaar. 1 Vroolijk, Amster- „Der Stcldt v

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2