Alkmaarsctie Courant Bonderdag 22 Juli. mm Een zwaluw maakt nog geen zomerl* Een advertentie geeft nog geen succes! Adverteert in de Alkmaarsche Courant! E _jgr FEPILLETON. Be dochter van Alva- No. 170 1926 Henderd Aciit en Twintigste Jaargang. Gemengd Nieuws. HET ONTWAPENINGSVOORSTEL- TER LAAN C.S. Verschenen is de Memorie van Antwoord van den heer K. ter Laan c s. op het voorloo pig verslag in zake het door hem en de hee- ren Albarda, Schaper en Van Zadelhoff in- gedinde voorstel-Ontwapeningswet. Op de mededeeling in het voorloopig ver slag, dat zeer vele leden den tijd nog niet ge- komen achten om tot ontwapening over te gaan, antwoorden de stellers der Memorie, dat er geen beter middel is om dit wantrou- wen en die achterdodit weg te nemen dan juist de daad van de ontwapening zelf. De indiening van het voorstel had geen an- der doel dan om aan de mogelijkheid van wa- pengeweld als middel tot oplossing van ge- •chillen, wat Nederland betreft, voor goed een einde te maken. De vergelijking van de afschaffing der weermacht met die van de politie heeft hen zeer verbaasd. De overheid gebruikte de poli ce tegen de bedrejgers der veiligheid. Maar de bewapening is zelve de bedreiging van dc veiligheid. Maar de bewapening is zelve de bedreiging van de veiligheid, zeggen ae stel lers der Memorie verder. De kleine landen kunnen zoo gaat de Memorie verder reeds om financieele rede- nen niet meedoen aan den nieuwen wedstrijd, die het gevolg is en nog veel meer zijn zai van de nieuwe oorlogsmethoden. t Het optreden van Paus Benedictus XV. De indieners van't voorstel brengen gaar- ne alle verdiende hulp aan de vreaelievend? gezindbeid van Paus Benedictus XV, al ver- uezen zij niet uit het oog, dat de algemeene wederkeerige vermindering van bewapening reeds lang voor hem is bepleii. Duitschland telde 2.000.000 dooden. Rusland 1.700.0,00 Oostenrijk-Hongarii- 1.500.000, Frankrijk 1.400.000 Italie 750.000, Engeland 744.000, Amerika 68.000. Daarnaast de verminkten: Duitsch land 1.537.000, Frankrijk 1.500.00> Enge land 1.537.000, Frankrijk 1.500.000, Enge 775000, Amerika 15.700 Met verwondering namen de indieners van het voorstel kennis van het oordeel van som- mige andere leden, dat de groote staten moe- ten voorgaan. Dit kan bezwaarlijk in ernst verwacht worden. De ontwapening der kleine landen zal de minder kleine er toe brengen, het voorbeeld te volgen; daama zullen de groote mogendheden, ook om economische re- denen, de handen ineenslaan, om tot gelijktij- dige en wedekeerige ontwapening over te gaan. Wachten op het voorbeeld der groote naties is voor Nederland niet noodig en zou ook te lang duren. Het Deensthe ontwapeningsvaorstel. De stellers van de Memorie van Antwoord achtien zich gelukkig, reeds nu met de feiten de beschouwingen te kunnen neerleggen ten aanzien van het Deensche ontwapeningsvoor- stel. Immers heeft de Deensche Tweede Ka- mer, dit voorstel sedert het verschijnen van het voorloopig verslag aangenomen met 75 tegen 71 stemmen (12 Maart 1926). De sterkte van onze weermacht. Het Deensche voorbeeld kan dan ook zon- der groot risico door Nederland gevolgd worden. De onvoldoende sterkte van de Nederland- sche weermacht staat blijkbaar bij iedier vast. Zij is niet van vandaag of gisteren. Op dfe- zelfde wijze als in 1914 bleek de on-toerei- kendheid bij de mobilisatie van 1870. Wie de verdediging der ona-fhankelijkheid met wapengeweld als den eersten plicht voor den Staat Eeschouwt, moet ijveren voor een veel grooter feger en een veel sterkere vloot In ieder geval is een getal van 25.000 man zeer voldoende om in moeilijke tijden de politie te steunen. De voorstellers zijn aan't getal van 3000 man per Editing en aan de totale sterkte van 25.000 man gekomen op dezelfde wijze als de tegenwoordige Regee- ring aan haar 19.500 man gedurende de 20 liohtingen komt, dat is door schatting van bet benoodigde aantal en- van de middelen, die het volk voor dit doel opbrengen kan De bedoeling is, dat er om de twee maa-n- den een ploeg opkomt van die Veiligheids- macht. Dan zijn er steeds 1000 man in oefe- n-ing, hetwelk financieel voordeeliger is, dan wanneer de geheele lichting tegelijk dien-t Het is niet mogelijk, de kosten van het nieuwe stelsel nauwkeurig te bepalen. Dit wil evenwel volstrekt niet zeggen, dat de ra ining van de voorstelen niet berusten zou op feitelijke gegevens. Door de aar zal Nederland feitelijk van zijn zware mili- taire lasten bevrijd worden. Ook de persoon- lijke lasten worden zoo ontzagl-ijk veel ver- minderd, dat er een geheel andere toestand geschapen wordt. Doch al de voordeelen daarvan gel den evenzeer ook voor de komende geslachten. En al wordt ook nu plotseling de zwaarste last weggenomen, de uitgaven voor de pen- sioenen en wacbtgelden, die voorloopig vele millioenen worden, zullen nog geruimen tijd blijven, al zij; het dan ook telken jare in ver- minderde mate. Het is volstrekt onnoodig, dat deze uitgaven alleen drukken op het thans levendie geslacht. Daarom wordt voorgcsifld een ionds te vormen, dat b.v. 30 of 40 jaren werkt. Daar- door wordt de last over die jaren gelijk ver- deeld. HET BEZOEK DER VOLKENBONDS- ARTSEN TE AMSTERDAM. Gister hebben de Volkenbondsartsen zich geheel aan de hygienische verhoudingcn van Amsterdam gewijd. Den volgenden dag maak- ten zij van Amsterdam uit bezoeken aan ver- schillende inrichtingen in de omgeving van Amsterdam. E>es morgens werd door dr. Heyermans ia- geleid de ziekteverzorging der Amsterdam- sche bevolking door de ziekenfondsen, door den Geneeskundigen Dienst en anderszins. De middag werd gewijd aan de behande- ling van de resultaten der Ongevallenverzeke- ring hier te lande. Door dr. v. Eden werd een uitvoerige uiteenzettkig gegeven van de werkwijze aan de Rijksverzekeringbank, van de herziening der premie bij iovaliditeit en van de techmek, die de Bank volgt bij de be- handeling van ongevals-patienten. Een gedeelte van den dag werd nog be- steed met het bezichtigen van het Centraal Bureau van den geneeskundigen en gezond- heidsdienst, waarbij het psycho-technisch la- boratorium, de gecentraliseerde wijze van op- neming in de ziekenhuizen en de controle op de opneming in de ziekenhuizen tot uitvoe rige informatics en gedachtenwisseling leid- den. GEVANGENIS-RELLETJES. Het ernstigc gevangenisopstootje te Mees- ter-Comelis heeft zich als volgt toegedra- gcn: In de werkplaats werd op een gegeven moment de technische opziehter Van der Sande door een veroordeelde met een stuk ijzer aangevallende heer V. d. S. kon juist den slag gedeeltelijk omtwijken, hetgeen ver moedelijk zijn leven heeft gered. Toen hij zich tegen zijn aanvallers verded'igde, daar- in bijgestaan door den toegeschoten surveil- lant Rampingan, attakeerden ongeveer twaalf gevangenen (o.w. kerels met behoor- lijk zware straffen, daar in deze gevangenis alleen de zwaarst gestraften en nogwel de onhandelbaarsten worden opgeborgen), al ien gewapend met ijzeren onderdeelen van de machines, beide leden van het personeel. Het werd duidelijk, dat men de bedoeling had, hen den winkel uit te werken, en het was voor beide mannen een hachelijk moment, te meer toen de surveillant Rampingan ook een hevigen klap met een stuk ijzer kreeg. Op dat oogenblik snelde het overige per soneel te hulp, o. w. de surveillanten Van Manen en De Groot. Anders dan met gewelc was het opstootje, dat een emstig karakter had gekregen, niet meer te bedwingen. Want de talrijke andere gevangen-en in de buurt hielden zich nog wel rustig alleen in de werkplaats waren er zeker wel vijftig maar het was duidelijk dat zij stonden af te wachten of hun collega's succes hadden of niet. Door middel van vuurwapens werd het op stootje bedwongen. Een gevengene, die op het punt stood, den heer Van Manen de her- senen in te slaan, werd door den heer De Groot met een revolverschot neergelegd; de man had een schot door het hart en was da- .delijk een lijk. Nog vier andere gevangenen, o.w. de aanvallers van den technisch opzie- ner en van den werkplaats-surveillant, wer- den door revolverschoten zwaar gewond. Dit maakte natuurlijk indruk op de dwang- arbeiders, die terugdeinsden en zich diaairna zonder verzet lieten arresteeren. wingen en verbeteringen in oogenschouw, o.m. ook de nieuwe zusterverblijven. Te 5'A uur vertrok H. M. per auto naar Soestdijik. TOT REDDING VAN DEN FRANC. „France d'abord" is de naam van een nieuwen bond in Frankrijk, om den frank te beschermen. De bond vestigt de aandacht er op, dat het algemeen belang gebiedend edscht, tot herstel van het ruilmiddel, dat een ieder slechts buitenlandsche producten enz. gebruikt, wanneer dit absoluut niet anders mogel-ijk is. Het wadhtwoord van den bond is: „Ik verplicht mij den oorsiprong na te gaan van elke koopwaar, welke ik mij verschaf, hetzij voor eigen gebruik, hetzij voor den verkoop en altijd naar mogelijkheid de voorkeur te geven aan Fransche producten." VOOR EEN RiEGEERING VAN „PUBLIEKE VEILIGHEID". Bericht wordt, dat 250 Fransche afgevaardig- den, behoorende tot alle groepen met uitzon- dering van de socialisten en de communisten, 'n manifest hebben geteekend ten gunste van de vorming eener rgeerimg van „publiieke vei- .ligheidLr werd een voorloopige bijeen- komst gehouden der afgevaardigdai, die aan deze nieuwe interfractioneele groep deelna- rnen. De tweede bijeenkomst zal heden plaats vinden, en dan zal de groep worden stitueerd1. De groep der „Union republicaine demo- cratique" is gister evencens bijeengekomen onder voorzitterschap van Louis Marin. Al le sprekers stonden vijandig tegenover het nieuwe ministerie. De leden dezer groep be- hooren individueel tot de groep der „publie- ke veiligheid". Behalve het manifest, dat reeds uitgege- ven is, zal een tweede document het licht zien. Terwijl het eerste document den vorm eener circulaire heeft, zal het tweede den vorm van een request aannemen. Het zal aan den president der republiek worden aagebo- den ingeval van een nieuwe ministerieele crisis; in dat document wordt gevraagd, een regeering der „publieke veiligheid" te vor men. De senatoriale leden der „Union republi caine" hebben een resolutie aangenomen, waarin zij hun vijandschap ten aanzien der regeering-Herriot uitspreken. nr=rn gecon- m rr DC=1G D(=}Q IID aanneming der onderhavige wet Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. O. Keller. DE KONINGIN-MOEDER. De Koningin-Moeder bracht Dinsdag een bezoek aan het Sanatorium Oranje Nassau's Oord te Renk-um. Vergjzeld van ce bofdame barones Van Itersum en haren particulier- secretaris Sixma baron van Heemstra, kwam zij te 3 A uur per a-uto uit Soestdijk op het Sanatorium aan, waa. zij ontvangen werd1 door den geneesheer-diirect-eur dir. A. Bak- huijsen Schuld. s Onder diens geleide werd door het geheele sanatorium, waar alles in zijn gewonen gang bleef, gewandeld. De pa-tienten waren in de lighallen. Iedere patient ontving uit handen van de bezoekster een pak chocolade, de bed-patienten bovendien nog bloemen. H. M. nam met beiangstellling alle vernieu- 89) Maar Chester roept: „Weg met de wa- pens! Geen hand van een mijner mannen zal den vader van mijn vrouw letsel mogen berokkenen. Kom hier, mijn lieve Hermoine." En de jonge vrouw voegt zich bij hem. Dit ziende vraagt Alva onthutst: „Neemt ge haar mede, weg van mij?" „Waarom niet? U houdt niet van haar!" „Bij mijn ziel, ik heb haar lief. Het was negeeringszaak. Als je niet bij me wilt blij ven, Hermoine, beloof me dan ten minste, dat je mij niu en dan bezoeken wiltnadaf je dat alles vergeten hebt." Maar het meisje an-twoordt: „Neen, zon der mijn man zou ik niet kunnen komen, en Jk zou niet kunnen gelooven, dat uw lliefde vj>or mij een waarborg zou zijn voor zijn veiligheid, wanneer het in uw macht zou zijn hem te treffen. Het zou zijnregeerings- zaak! Wat waren voor u mijn leven, mijn geluk, alles dat ik op aarde had, toen ik u vijf minuten geleden om genade smeekte, ver- geleken met ee-n regeeringszaak. Vader, hand- haaf uw politick, zij heeft u het eenige hart op aarde, dat u lief had, gekost!" Haar stem stokt en op den man, die tot dit oogenblik zoo veel voor haar is geweest toetredend, zegt zij haperend: „U is altijd lief en goed voor me geweest, vioeger," en zij drukt een kus op zijn voorhcofd. De hertop- beg-int daarop haar te sm-eeken aan nm grijze harm te denicen, haar die hem I een sieun was op zijn ouden dag. maa^- ten slotte vaart hi| uir tegen Guy: .Dit is een liefde uit eigen belang van u, gij'paamt dit meisje, die a»s etn orstin koi leven, terwijl gij nifts meer dan een arme zeeroover zijt ,,Maar tegelijk met haar heb ik een reus- achtigt bruidssc iat verworven, een konings- cocfjiej waard:g: uw gansc.it rampzaligen Tienden Penning, hertog van Alva, die zich het genot van die schat der Parthen niet kan ontzeggen." „Hoe dat? Hoe komtge daaraan?" „Uit uw schatkamer onder het bastion van den hertog." .Groote God1! Onmogelijk!" „Het was het geheim van den stervenden Paciotto." j,Ik ikkan het niet gelooven, zegt de hertog met stokkende stem, bleek, sidde- rend, gebroken. ..Het bewijs is toch geleverd1: het beeld heeft de hand bewogen!" roept Guy spottend uit „En Roderigo, mijn bewaker der schatten snerf zes dagen geleden. Het is het noodlot, fortuin heeft mii den rug gekcerd", iammert HET AZIJNBESLUIT. In Staatsblad 214 is afgekondigd het Kon. Besluit van 26 Juni j.]., tot toepassing van de artikelen 14 en 15 der Warenwet op azijn. Art. 1 van dit besluit bepaalt het volgende: „Aangeduid moeten worden met den naam „azijn", of met een samenstelling van het woord „azijn", alle vloeibare waren, die azijn- zuur als kenmerkend bestanddeel bevatten". Voorts is bepaald, dat waren die in aard of samenstelling gelijken op de waren hiervoren bedoeld, en welker aard en samenstelling niet of niet voldoende op de verpakking is aange geven, niet dan met toestemming der Kroon en coder door haar te stellen voorwaarden, mogen worden aangeduid met namen, waar- uit haar aard en haar samenstelling niet of niet voldoende blijken. De als azijn aangeduide of kennelijk als zoodanig voorhanden waren moeten voldoen aan de volgende eischen: a. het gehalte aan azijnzuur moet tenmin- ste 4 gram per 100 c.M®. der waar bedra- gen; b. andere organische zuren dan azijnzuur, mogen slechts in uiterst geringe hoeveelheid aanwezig zijn, behalve in wijn-azijn en vruch- ten-azijn, waarin van deze zuren niet meer aanwezig mag zijn, dan overeenkomst met de daarvan in den wijn, onderscheidienlijk -vruchtenwijn, normaal aanwezige hoeveel heid; c. cooserveermiddelen, toegevoegde kleur- stoffen, met uitzondering van eenig caramel, en andere aan azijn vreemde stoffen, in het bijzonder anorganische zuren, kwik-, lood-, koper -en zinkverbindingen, mogen niet aan wezig zijn. Voorts is bepaald, dat met uitzondering van hout-azijn en carbied-azijn de waren, aangeduid met- een samenstelling van het woord „azijn", waarin dit woord wordt voorafgegaan door den naam van een grond- stof, waaruit azijn, hetzij direct, hetzij indi rect, kan worden bereid, zooals rozijn-azijn, wijn-azijn, bier-azijn. enz., behalve aan hier voren genoemde eischen, nog moeten voldoen aan de navolgende: a. het gehalte aanextract moet ten minste 0.7 pet. bedragen; b. het azijnzuur in de waar aanwezig, moet uitsluitend door azijnzure gisting verkregen zijn; c. het gehalte aan azijnzuur moet bij wijn- azijn en de als „wijn-azijn" aangeduide waar ten minste 5.5 gram per 100 c.M.', der waai oedragen; d. de eigensehappen der waar moeten over- eenkomen met die van de soort, waarvan zij den naam draagt. De waren, aangeduid als kruiden-azijn, drogon-azijn of met een naam, samengestekl uit den naam van een ander kruid of specerij met het woord „azijn", moeten, behalve aan de eerstgenoemde eischen, ook voldoen aan de hierboven sub d. genoemde eischen. De aanduiding „dubbele" bij azijn en de aanduiding „sprit-azijn" mogen uitsluitend gebruikt worden, indien het gehalte aan azijnzuur ten minste 8 gram per 100 c.M.3 der waar bedraagt. In art. 8 van idt besluit is bepaald, dat aangeduid moet worden met den naam ,,azijnzuuroplossing", gevolgd door een aan duiding der sterkte in grammen azijnzuur per 100 c.M.®, de in artikel 1 bedoelde waar, die per 100 c.M.® van 12.5 tot 80 gram zuur, als azijnzuur berekend, bevat. 4 Aangeduid mag uitsluitend worden met den naam „azijn-essence" de in artikel 1 be doelde waar, die per 100 c.M.® tenminste 80 gram zuur, als azijnzuur berekend, bevat. Dit besluit treedt in werking den lsten Fe- bruari 1927. KRANIGE REDDING BIJ ZWARE ZEE. Wij lezen in „De Loc": Aan de Cheribonsche kust werd de dijoeng- koeng (kleine visschersprauw) van, den vis- scher Kastia op een afstand van circa een halvcn kilometer van de kust door een zware golf opgenomen en omgeworpen. De drie in- zitenden geraakten daardoor te water. Dit werd gezien door verscheidene visschers, die zich op den wa:l bevonden en reeds eenigen tijd tuurden naar de enkele visschersprau- wen, die zich nog op zee bevonden en zwaar met de golven en de hooge branding kampten om aan het veilige strand te kunnen komen. Nauwelijks hadden de zich op den wal be- vindende visschers het ongeluk met de djoeng-koeng gezien of een aan de monding van de Kalibaroe gelgen „kolks" (visschers prauw) werd onmiddellijk voor uitvaren ge- reed gemaakt. Ook een tweede kolek was dadelijk daarop gereed. Het was een zeer zwaar en levensgevaar- lijk kampen, dat de onverschrokken mannen in de beidie reddingsprauwen hadden met de zware branding. Ook de drie te water geraakten, die aan de zeezijde van de branding waren, werden tel- kenmale teruggegooid als ze de bruisende golven naderden. Toen de redders in de koleks na ongeveer een kwartier kampen met de branding nog niet het minste resultaat konden boeken eenige vrouwen onder de omstanders begon- nen reeds te huilenihoorden de verzamelde teeken te hebben gegeven, doken de vier man nen. De in de prauwen aanwezigen trokken daarop snel de lijnen naar zich toe. Het waren eenige minuten van de grootste spanning, die alien medemaakten. Opeens zagen echter de op den wal staanden de vier mannen achter elkander uit het water op- duiken aan de kustzijde van de branding. Slechts een woord werd er toen van de per- sonen op den wal gehoord, een jubelkreet: „Slamet". En hiermede was de spanning ge broken en begonnen ze te schreeuwen en tt tieren en waren door het dolle heen. BESTRIJDING VAN BLADLUIZEN. Als het weder warmer en droger wordt, komt voor de bladuizen een goede tijd om zich te vermenigvuldigen. Ofschoon er en kele preparaten bekend zijn, welke de blad- luiz- n slecht kunnen verdragen, is de bestrij- ding heel lastig. Een nieuw middel tegen deze schadelijke insecten is blijkens mededeeling van prof. Ritzema Bos in het „Tijdschrift over Plan- tenziekten" in Tsjecho-Slowakije toegepast. Het bestaat uit een afhvksel van wilde kas- tanjes (afkomstig van Aesculus hippocas- tanum), welke vruchten rijk zijn aan saponl- ne. Gebleken is dat reeds het aftreksel van een enkele stukgewreven kastanje in een liter water bladluizen doodt. Men heeft het mid. del o.m. ook met succes gebruikt tegen de groene kasbladluizen, die een Asparagus dicht hadden bezet. kijkers plotseling uit de groep een luiden gil De gil was geslaakt door ae vrouw van een der mede ter redding uitgevaren visschers bij het zien, dat haar man met een paar lijnen om het middel gebonden, zich in de branding wierp. Heel diep moet deze moedige gedoken heb ben, zoo diep, dat hij onder de branding door kon zwemmen. Op deze wijze kon hij de drie verongelukten naderen en kon hij' ze de lijnen overreiken. die de lieden zich om het middel bonden. Na aan de visschers in de prauwen een Alva en hij laat het hoofd op de borat zak- ken, alsof alle hoop verloren ware. Guy voert zijn jonge vrouw weg van dit beeld der wanhoop, doch als zij bij de deur het hoofd omwendt voor een laatsten bldlk naar haar vader, die nu door ieder verlaten is, gaat haar een rilling door de leden en weenend zinkt zij in de armen van haar man. De man met ijzeren zid Kgt gekuield voor het altaarstuk van waar uit de oogen zijner dochter op hem neerzien, en hij snikt, hi; die nimmer weende. Het is het laatste, wat Alva van zijn kind in deze wereld heeft. Nadat het bekoorlijtke wezen dat hem de vreugde zijns ouderdoms was, hem heeft verlaten, heeft de fortuin hem den rug toegewend. In- tusschen verovert hij nog Haarlem en zijn beulsknechten hebben met hun vijVen dag en nacht werk om de poorters dezer rampzalige stad af te maken en de dapperste verdedigers harer wallen, Ripperda, Hasselaer en zooveel anderen te dooden, maar voor Alkraaar stoot hij het hoofd, van AUkmaar komt <te victorie voor zijn tegenstanders. Het is niet meer de Alva van vroeger en als hij enkele maanden later naar Spanje ver- trekt ,is hij gebroken naar geest en lichaam. Het vertrouwen van zijn koning heeft hij ver loren, maar hij is onsterfelijlic befaamd1 ge- worden als de wreedste man van een wree- den tijd al zijn onbetaalde schuldeischers in Holland en Brabant vervloeken hem als hij hun land verlaat, maar zij kennen niet de ware geschiedenia van zijn standbeeld. Zelfs don Louis de Requesens, zijn opvolger, ge- looft aan de pr^atjes zijner soldaten, laat Alva's groote standbeeld omverhalen en laat naar zijn schatten graven om niets anders te vinden als het wonderbaarlijke gewelf, waar in- ze geborgen zijn geweest. Maar de hertog neemt een stuk mede naar Spanje, dat hij het hoogst van alles op aarde acht: het altaarstuk, geschitderd door Oliver en hij geeft er een plaats aan in het hoog altaar van de kathedraal bij Victoria, waar Alva pleegt ter kerke te gaan. Weldra weten boeren te vertellen, dat de man met het ijze ren hart elken dag weende voor het beeld der Madonna, om de duizende levens, die door hem in de Nederknden ontijdig verloren zijn gegaan. In later jaren is het werk toege- schreven aan Murillo, als een der werken uit zijn jeugd en draagt bij tot den roem van den meester, waarbij aan toeristen wordt gezegd, dat het een onschatbare waarde heeft. Zoo ging zelfs de naam van Oliver verlo- ren. Zijn genie schonk aan een ander roem, zijn lichaam werd in zijn geliefd Spanje ge- worpen, zijn hoofd weid als een stuk vuil over Haarlems muren geworpeft. Hij gaf zijn leven opda-t Holland vrij zou zijn, opdat er een nieuwe tijd zou aanbreken waarin de menschen hun eigen leven zouden kunnen leven, hun eigen gedachten zouden mogen hebben en tot God zouden mogen bidden op hun eigen wijze. Hem is slechts de glorie- naam van een patriot geWeven, maar is dat met voldoende? DREIGEND CONFLICT TE MIERLO. Direct na de opheffing der vorige week plaats gehad hebbende directe-actie-staking te Mierlo had er een conferentie plaats tusschen de firma W. Swinkels, het Hoofdbestuur van den Ned. Textielarbeidersbond en een drietal wevers der fabriek. Het eenigste resultaat het welk bij deze bespeking werd bereikt is de toe- zegging der firma, dat de invoering der nieu we tariefregeling veertien-dagen zou worden opgeschort. Dit schonk den arbeiders geen bevrediging. Door het Hoofdbestuur van genoemde or- ganisatie is hierop d.d. 19 Juli een schrijven tot de firma gericht, waarin op intrekking der nieuwe tariefregeling wordt aangedron- gen, een meer billijker loonregeling wordt ge vraagd voor de arbeiders beneden de 25 en boven de 60 jaar en om het toekennen van drie vacantiedagen en doorbetaling der Chris- j telijke feestdagen voor de gehuwden word' verzocht. Op dit schrijven is antwoord verzocht vooi 26 Juli a.s. Zoo de firma Swinkels blijft weigeren aan deze verlangens tegemoet te komen, dreigt hier een zeer ernstig conflict. EEN NIEUWE UITBREIDING VAN DE FORENSENBELASTING. Naar fiet „Weekbl. v. Bl. cultuur" verneeml is er ernstig sprake van, dat degenen, die in een der bloembollenveilingsgebouwen in de streek een zitplaats gepacht hebben voor zoover zij niet in de gemeente wonen waar de veiling gelegen is zullen worden aangesla- gen als forens in de plaatselijke inkomstenbe- lasting. Het voorschrift in de gemeentewet, dat een gemeente voor 2/3 van het inkomen belasten kan hem, „die op meer dan 90 dagen de beschikking heeft over een vaste inrichting Na het schouwspel van haar vaders wan- hoop en vernedering, voert Guy zijn jonge vrouw naar de aanlegplaats. Hier wachten hem alle booten op, de matrozen laden zoo veel van Hermoine's bezittingen er in als zi' maar vinden kunnen onder leiding van Ali- da, het Moorsche meisje. Ten slotte zet zij zich, met het juweelenkistje harar meesteres op school, n-aast Hermoine in den stuurstoel van de sloep. Dan geeft Chester zijn mannen een bevel en zij leggen zich op de riemen, waarna de sloep snel door het water snijdt naar „Het Meisje van Dover". „Herinner je je nog onzen laatsten boot- tocht op deze rivier?" fluistert Guy zijn vropwtje in het oor. „Die onbekende dame, die mij tot kolonel wist te bevorderen?" „En heb ik niet nog veel meer voor je ge daan, mijn lieve man?" an-twoordt mevrouw Chester, geboren Hermoine de Alva. Haar schoonheid bewonderend, zegt Guy met zijn blik alles wat daarop is te zeggen Woorden zijn niet noodig. Zoodra zij „Het Meisje van Dover" langs- zij liggen, neemt Chester haar in zijn armen en brengt haar naar d'e kajuit. Hermoine kijkt om zich heen en zegt verbaasd: „Hef schip ziet er uit als een staafsiejacht, o heer", want Achilles heeft met Fransche smaak de kajuit getooid met bloemen, door hem den oever gehaald. (Slot volgt.) van De eente zwtlaw, die geziea wordt, I* nog geen bewiji dat de zomer cr al it. Wel ecbter it bet een tanduiding dat er ver- andering ten goede in de natnur komt, Zoo Is het ook met adverteeren: Daarom moet ook ten ttelligste de meenlng weerlegd worden, die men zoo vele malen hoort: ,lk heb al eena een advertentie geplaattt, het geeft tocb nieta, «k heb noolt tnccet gehad of vooruitgang bemerkt." Neen, natnnrlijk niet, door tin advertentie maakt gij aw zaak niet bekend, gij moet regel- raatig adverteeren, wij geven n de verzekering, dzt gij beslist en afdoend tueces znlt hebben.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5