Parijsche Canseriedn. 'Ok L. Franbenberg, Alkraaar. uitsluitend gegarandeerd Ieder. 95- C. van Leijen, N.H., dienstbode, van K. de Or. laan 44 naar Alkmaar, Raaksje 16. A. M. M. Hilbrand, R.K., z. b., Loudelsweg 20, naar Obdam, A 110. E. Hoogvorst, N.H., broodfoakker, Lou dels weg 59, naar Koedijk. UIT ST. PANCRAS (Zuideinde). Woensdagavond had alhier de jaarlijkeche oefening plaats met de brandbluschmiddelen onder leiding van den opperbrandmeester Hart. De oefening, welke plaats had door middel van twee brandkranen op d§ wqj&rjei- rfing had een vlot veroop. zoodat men binnen enkele oogenblikken wedijverde met het he- melwater, dat in dichte stralen neerviel. Geconstateerd werd, wat toch mee het hoofddoel was, dat het materiaal goed in orde was. Ook bleek een ieder nog al met zijn werkzaamheden op de hoogte te zijn. Door het slechte weer van Dinsdag vertrok het schoolfeest der 0. L. school een uur na den vastgestelden tijd, om gelukkig met droog weer in Bergen aan te koinen, al- waar de „speeltuin" een welkome gelegen- heid voor vermaak bood. Onderwijl was het „zandgat" in zoover opgedroogd, dat daar naar hartelust gestoeid en geravot kon wor- den. Daarna werd nog een bezoek gebracht aan Egmond, waar men een korte poos aan het strand vertoefde. Op de terugreis, welke over Heiloo geschiedde, ging men nog langs den Hertenkamp te Alkmaar, waardoor de kin der en de versohillende diersoorten wcrden gevoerd! met pinda's. Gedurende den heeien dag heeft het de kleintjes aan niets outbro ken en waar de reis bovendien per dichte autobus plaats vond had men in het kille weer zoo goed als geen erg, zoodat gerust gezegdi kan worden: een droeve morgen, een blijde dag. tage, in de lenic, a13 de jcrge kr.epjes van fgemkfdeldeh prijs van I?. 1.22. tie thee-struiken nog maar pas begiumn WIJ OA AN ETEN BIJ DE GHINEEZEN Tusschen het station Montparnasse en de Place St. Michel wonen duizenden en duizen- den vreemdelingen, niet-Franschen, en bij tientallen vindt men dus ook buitenlandsche restaurants in dat gedeelte van Parijs. Ge kunt daar gaan eten op z'n Russisch, Chi neesch, Tsjecho-Slowaaksch, Grieksch, Turksch, Zweedsch, Amerikaansch pre- cies zooals de gril van het oogenblik u dat in mocht geven. Ik sM u voor, vandaag eens te gaan eten, bij de Chineezen. We kiezen daarvoor uit een van de twee groote Chineesche re staurants, die zich bevinden in de rue de l'Ecole- de- Medicine. Hooge roode lak-zuilen heeten ons bij aan- komst welkom met gouden, voor ons on lees- bare letter teekens. We treden binnen in een ruime zaal ver- sierd met paneelen van Coromandel, waarop wilde rozenstruiken te bloeien staan en waar boven heilige lotosbloemen, flamingo's in breede vlucht hun vlerken sprciden. Op een m-uur het geschilderde portret van den grooten Lao-Tsen, die in kleurige zijde ge- k'eed, twee vingers omhoog houdt en wijsheid leert.-. Lantarens met bonte beelden versierd, en papieren lampions, versierd met opschriften, die gelukwenschen zijn, of wijze levens-les- sen, verspreiden een zacht, bescheiden, rustig licht door de zaal. Borden en schalen in blauw-en-wit Chi- neesch porselein. Bij ieder bord een paar ivoren eet-stokjes, een dikbuikigen theepot, en een ronde porseleinen kom voor de rijst. Ook lepels van porselein liggen naast de bor der: De gasten zijn bijna alien Aziaten, Chi neezen, Japanners, Annamieten, Koreers en Hindoes. Allemaal hebben ze ernstige ge- zichten gezichten van geleerden en filoso- fen; de meesten dragen een gouden bril en heel glad kort geknipt haar. Een Chinees in volksdracht brengt ons een spijskaart in het Chineesch! .Wat moe ten we daarmee beginnen! niet een letter zelfs kunnen we daarvan lezen! Verlegen kijken we elkaar aan. Een tweede Chinees in volksdracht komt, en legt ons een tweede spijskaart voor; in het Engelsch! waarom Engelsch in Parijs? Vanwege de ioeristen waarschijnlijk, die dit restaurant bezoeken. en waarvan de meesten Engelschen of Amerikanen zijn. wat een onmogelijke woorden staan er op die lijst! We zuch- ten. Een derde Chinees in volksdracht komt, en legt ons een spijskaart in het Fransch voor. Zoo, dat ziet er iets begrij- pelijker uit, hoewel toch. wat kan dat hijvoorbeeld voor een gerecht zijn, dat letter- lijk vertaald' heet: „de terugkeer van kleine vogeltjes in hun nestje"?. Klinkt dat niet poetisch?!. laten we het maar bestellen, alleen om dien mooien naam. Of heeft u liever een ragout van visschenmagen en -in- uit te komen. Je laat het paard net zoo veel van die jonge thee-knopjes eten als het maar wil. Tegen den avond haal je het paard uit de plantage weg en slacht het. Je maakt zijn maag open, en haalt daaruit de thee-knopjes, die dan al een begin van spijsvertering heb ben ondergaan. Die droog je. En dan hcb je ze, de beroemde paardenmaag thee, die in China tegen zijn gewicht in goud verkocht wordt. Als groente raad ik u aan, eens blokjes bamboe te probeeren. Ze hebben den smaak yan asperges en daarbij het knappende en geurige van selderij, Je.eet ze met een takje soja er bij. De gerechten zijn werkelijk uitstekend, maar de porties zijn wel klein. Dus als we, nu nog eens een „eenden-vel" aten?. Een endenvel Ja, een spc ;aal-Chinee sche lekkernij ook. Je laat 'n een i 'eel zachf- jes stoomen, daarna braden zoo lang, tot zijn vel gaat opzwellen, uitzetten en loslaat van het vleesch het is dan knappend hard geworden. Je eet dat vel alleen, ae eend doe je weg. Bij dat eendenvel kunmn we dan een compote van chow-chow nemen Zijn ze niet verrukkelijk, die kleine donkergele harde flu weelige vruchtjes in honing geconfijt?!. en zijn ze niet prachtig om naar te kijken? Als dessert wat Iciest ge? Een stuk- je Chineesche kaas? dat raad ik u niet aan! die heeft een zoo wonderlijk-sterke smaak, dat Europeesche verhemelten die niet verdragen kunnen. Laten we wat vruchten ne men liever, wat „letchys" bij voorbeeld, van die groote, witte, geurige vruchten, heel sap- pig, waarvan de smaak eenigszins aan die van ananas doet denken. En wat „manda- rijnen in den knop": heel kleine mandarijn- tjes, iet veel grooter dan een Hollandscho meikers, goudgeel, en je eet ze met schilletje en al op. Ze hebben een frissche zuur-zoete smaak. Eigenlijk zijn het nog niet heelemaal vruchtjes, maar half bloem half vrucht zijn ze nog, die „manda/ijntjes in den knop" - at u al wel eens eerder bloemen als dessert? Nu nog een kopje koffie met een „rozen- likeurtje" toe?.Je ruikt eraan: ,Net pruimen op brandewijn!" zeg je. Maar laat eens een paar druppels in het holle van uw hand vailen, daar even verwarmd worden, en ruik nu nog eens. Is het niet of heel een bloemen- tuin in zwoelen zomeravond u zijn geureiv toezendt?... heel een bloementuin, maar waarin vooral veel roode rozen, lelien en an- jers staan. En nu, drink ze, uw likeur, met kleine langzame bedachtzame slokjes.... kunt ge u voorstellen, dat ge n i e t in China zijt?.... Dan vragen we naar de rekening. En tot onze verwondering zien we, dat die per per- soon nog geen 30 francs bedraagt!in Hollandsch geld omgerekend maar iets meer dan twee gulden! Zeg mij nou, waart ge tevreden, dat ik u bracht in dit Chineesche milieu? Dat ik u midden in Parijs een uurtje in China heb doen meemaken?O ja, ik wed, dat bin- nenkort ge er nog eens weer heengaat, om eenige van de vele, vele andere gerechten der chineesche spijskaart te probeeren; en dat ge na uw derde bezoek reeds uw rijst met de ivoren stokjes eet! M. DE ROVANNO. Parijs, 3 Juli 1926. gewanden? of een soep van eetbare zwa- luwen-nestjes met kip en harde Chineesche ham? van die Chineesche ham, die als be- schuit zoo droog en zoo bos en zoO»croquant is?. Goed maar ik houd het bij de klei ne vogeltjes. Daar komt het gerecht al een soort heel fijn gehakt van vogeltjes-vleesch, dat opge- diend wordt in een uitgeholde eetbare pom- ooen die pompoen is het nestje!... en de 'ogeltjes zijn tot moes gehakt daarin weer- gekeerd!... Met die ivoren stokjes eten?... een beetje gewaagd, we zouden de helft morsen, vrees ik! Reeds heeft een Chinees onze aarzeling gezien, en vorken liggen naast ons bord. Wijn! neen, thee drinken we natuurlijk bij het eten, zooals betaamd bij een Chineesch diner; thee uit dien gezelligen, dikbuikigen thee-pot thee zonder suiker of meik maar, is ze niet verrukkelijk, die Chineesche thee?... Thee en rijst die wordt in ieder Chi neesch restaurant gratis bij het diner ver- strekt en je vraagt maar weer om nieuwe als de thee-pot uitgeput, en de rijst-kom leeg is. Heerlijke thee, nietwaar?. en dit is toch maar heel gewone, Chineesche thee. Wilt u iets extra's drinken, bestel u dan een portie „paardenmaag-thee". Wat dat is voor thee? waarom die zoo heet? naar de bereiding, TJit Rusland. Over stelselmachtigheid en economic. (Nadruk verboden). Een van de grootste voordeelen van hun stelsel is, volgens de bolsjewiki, de stelselpia- tigheid, het werken volgens streng vastgestel- de plannen, waarbij niets aan het toeval wordt overgelaten. Terwijl in de overige lan- den, aldus de bolsjewiki, het economische le- ven een chaos is, waar iedereen doet wat hij voor zich't voordeeligst acht zonder rekening tc willen houden met de belangen van het ge- heele volk, wordt in de Sovjet-Unie het eco nomische leven door centrale lichamen ge- leid, die voor alles het welzijn en de belangen van het geheele volk op het oog hebben. In de Sovjet-Unie is dan ook buitengesloten, dat goederen zouden gebracht worden, waar er geen vraag naar is, daar worden geen groo te sommen weggesmeten aau onnoodig ver- voer van goederen, hetgeen de priizen meer en meer opdrijft, daar geschiedt alles volgens een plan, dat in alles voofziet, alles regelt. Zoo is het in theorie, zoo wordt de toestand niet alleen door de bolsjewiki zelf maar ook door hun vrienden in het Westen voorgesteld. Hoe is de toestand echter in werkelijkheid? In werkelijkheid heerscht er een chaos, die al les, wat het „rotte" Westen kent, verre over- treft. Wij willen dit met een paar voorbeelden uit den laatsten tijd illustreeren. Deze voor beelden worden des te pikanter, wijl er sinds eenige maanden in de Unie propaganda ge- voerd wordt voor het „regime van economie", d.w.z. voor bezuinigingen. Deze propaganda wordt door niemand minder dan Dzerzynski in eigen persoon gevoerd, en de leider van de Tsjeka, de man, wiens naam in het geheele land met angst en ontzetting wordt uitge- sproken, vaardigt het eene bevel na het ande re uit, dat er bezuinigd moet worden. De bolS' jewistische bladen, gehoorzamend aan het bevel van Dzerzynski, wijden veel plaats aan de propaganda var; economie en aan de be- reikte resultaten. Welnu, ondanks de strenge plannen, de stelselmatigheid, de organisatie van het geheele economische leven des lands enz. enz. gebeuren er in de Sovjet-Unie op economiscn gebied de meest onwaarschijnliike dingen, heerscht er een onbeschrijfelijke chaos. Zooals bekend, is de buitenlandsche han- del in de Unie genationaliseerd en gemonopo- liseerd. De regeering en haar economische or- ganen bepalen dus zelf, wat uitgevoerd moet worden en wat het land in het buitenland kan en moet koopen. Deze organen zullen natuur lijk rekening houden met den stand van de markt en zullen alleen dan uitvoeren als die uitvoer winstgevend is, niet waar? Dit is toch zoo voor de hand liggend. In werkelijkheid geschiedt iets onbegrijpe- lijks. In het eerste semester van het loopende boekjaar 1925/26 heeft de Sovjet-Unie, naar bekend is, 64.6 millioen pond graan naar het buitenland uitgevoerd, waardoor het land 78.8 mfllioen roebel mocht incasseeren. Het land kreeg dus 1 roebel 22 kopeken. die ze ondergaat. Die bereiding is zoo: je grepen en die zijn niet gering. Rusland lever- neemt een paard. Je zet het in een thee-plan- 1 r,"«' In dezen prijs zijn dan ook alle onkosten be- grepen en die zijn niet gering. Rusland lever- de dus aan het buitenland graan tegen den j de prijs in de Unie bedrocg echter (op 1 April 1926), voor rogge R. 1.48 en voor tarwe R. 1.94! Het is dus duidelijk, dat het land niet alleen geen winst heeft behaald aan den uit voer van die 64.6 millioen poed graan, mr>a> er integendeel veel geld aan heeft verlorei:. Hoe groot het verlies was, is niet met zeker- heid vast te stellen, want de bolsjewiki ver- schaffen hierover geen directe gegevens. Er zijn echter indirecte aanwijzingen, die getui- gen, dat het verlies tamelijk groot moest ge- weest zijn. Zoo bijv. schreef de „Ekonomits- jeskoje Obozrenieje" (een economisch maand- blad, officieele uitgave van de sovjet-regee- ring), dat de onkosten bedroegen per poed „meer dan 50 kopeken". Dit beteekent dus, dat in het gunstigste geval de opbrengst per poed 72 kopeken bedroeg. En dat in het gun stigste geval de opbrengst per poed 72 kope ken bedroeg. En dat terwijl de prijs van rog ge nooit lager dan 104 kopeken en die van tarwe nooit lager dan 138 kopeken was („Ekonomitsjeskoje Obozrenieje" van April). En het spreekt toch van zelf, dat de opkoo- pers lang niet altijd tegen de allerlaagste prijzen het graan kochten. Voegen wij bij de ze prijzen de commissie enz., dan krijgen wij een beeld van den toestand. De lezer denke echter niet, dat wij bier met een uitzonderingsgeval te doen hebben. Het is een algemeen verschijnsel in de Sovjet-Unie: de uitvoer werkt met verlies. Een ander alge meen verschijnsel is, dat Rusland juist die foederen uitvoert, waaraan^het land zelf ge- rek heeft. Zoo bijv. heeft Rusland nu te kampen met een nijpend tekort aan bouwmate- rialen, hoofdzakelijk hout (90 pCt. van alle huizen worden van hout opgetrokken). De prijzen van bouwhout zijn dan ook aanzien- lijk gestegen (volgens de matige schatting van de „Ekonomitsjeskaja Ziiznj" een stij- ging van 73 pCt. in eenige maanden). Het gezond verstand zegt, dat het meest voor de hand liggende zou zijn den uitvoer van hout stop te zetten, alhans te verminderen. In Rus land gebeurt echter precies het tegenoverge- stelde: de uitvoer van hout wordt geforceerd, waarbij het hout in het buitenland verkocht wordt tegen veel lagere prijzen dan in het binnenland, dus alweer met verlies. Daar de uitvoer van hout naar het buitenland dus on- voordeelig is, moeten de verschillende trusts, die bosschen kappen, om de beurt hout naar het buitenland uitvoeren. Zij halen dan op de binnenlandsche markt in, wat zij in het bui tenland hebben verloren. Daarbij gebeuren allerzotste dingen. Het gebeurt bijv.dat hout uit bosschen in Noord-Westeiijk (Europeesch) Rusland uitgevoerd wordt naar Japan of China, terwijl Europeesch Rusland hout uit Siberie, vaak uit ver afgelegen gedeelten van dat land krijgt! Dit noemen de bolsjewiki stelselmatigheid, strijd tegen improductieve uitgaven enz.! Dat de uitvoer van bouwmaterialen, waar- aan het land zelf gebrek heeft, tot onhoud- bare toestanden in het land moet leiden, ligt wel voor de hand. Het tekort aan bouwmate rialen is dan ook zoo groot, dat de sovjet-re- geering heeft besloten den invoer van bouw materialen door buitenlandsche bouwmaat- schappijen vrij te stellen van de betaling van invoerrechten. Daar de bolsjewiki echter een hekel aan logica hebben, geldt deze vrijstel- hng wel voor buitenlandsche kapitalisten maar niet voor Russen! Qie moeten wel in voerrechten betalen. Bovendien mogen zij niet zelf in het buitenland de noodige bouwmate rialen koopen, maar zij moeten de regeering verzoeken dit te doen, waarna de aanvraag wordt onderzocht, besproken enz. Rusland heeft nu gebrek aan brandsfoffen. Er worden te weinig steenkolen gedolven. De industrie en de spoorwegen worden gerant- soeneerd, maar ook dit helpt niet en de „Eko- nomitsjeskaja Zjiznj" moest toegeven, dat de invoer van steenkolen uit het buitenland on- vermijdelijk is. Een gewoon mensch zou dan als volgt redeneercn: als ik te weinig brand- stoffen heb en gedwongen word steenkolen uit het buitenland in te voeren, dan moet ik mijn eigen steenkolen vasthouden. Neen, zegt het bolsjewistische blad, „om verschillende rede- nen kunnen wij niet afzien van den uitvoer van kolen naar het buitenland." Die redenen zijn: het vestigen in het buitenland van de overtuiging dat Rusland ten overschot bezit en het streven naar politieken invloed (de Sovjet-Unie voert kolen o.a. naar Italie uit, waar die kolen goedkooper geleverd worden dan de andere landen kunnen leveren; dit moet een middel zijn om Italie onafhankelijk te maken van Engeland!). Bij de regeling van den uitvoer denken de bolsjewiki (d.w.z. hun leiders) niet aan het welzijn van l-et land, maar aan hun eigen be langen, in het gunstigste geval aan de be langen van hun partij, aan het behoud van hun macht. Zij moeten valuta hebben om hun avonturen te kunnen betalen en deze valuta verkrijgen zij door op deze eigenaardi- ge wijze met de Russische natuurlijke rijkdom- men om te springen. Men kan daarom onderschrijven, wat de „Ekonomiisjeskaja Zjiznj" (in een hoofdarti- kel in het nummer van 6 Juni) heeft geschre- ven over de „bezuiniging" van Dzerzynski c.s. Het blad schreef, dat het door den leider van de Tsjeka doorgevoerde „regime van economie" slechts een ..schijneconcmie" is. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Buitenland. ONRUST ONDER DE RUSSISCHE ZEELIEDEN. De „Troecfhet hoofdorgaan van bet Rus sische Vakverbond, schrijf dat er alleen te Odessa eenige duizenden werklooze zeelieden rondloopen. De werkloozen eischen, dat de vakvereeniging het werk onder alle leden zou verdeelen. Dit leidt tot vele botsingen, tot rclletjes enz. De vakvereeniging wist niets beters te doen dan zich tot de politic te wenden, die korte metten met de werkloozen maake. De aanvoerders van de werkloozen werden gearresteerd, vele werkloozen worden verbannen, de overigen worden naar hun ge- boorteplaats getransporteerd. Zoo wordt de orde nerstelcT DE JEUGD EN DE VREDE. Lloyd George hield gister een rede in de zevende wereldconferentie der „Christian En deavour Movement", waaraan gedelegeer- den van meer dan 30 naties deel'namen. Zijn onderwerp was. „de jeugd1 der wereld voor den vrede en den goeden wil". Iedere gen era de heeft haar taaL aldus spr.; en de voornaamste taak ckr gercrafte. welke thans in haar cpkomst is en ha; r r.r- beid1 in het leven aanvahgt, besiaat m het vol- tooien v^n de vervanging van het georgani- seerde geweld door de georganiseerde gerech- tigheid. Wii ouderen zijn opgegroeid in een wereld, welke de bewapening en de occasio- ncele oorlogen beschouwde als een deel van het noodzakclijk kwaad der menschelijke be- schaving. We zijn nog niet ontslagen van dat dcnkbeeld, maar de jeugd moet zorgen het kwijt te raken. De verschrikkciijkste ver- woestendste en grootste oorlog zal nog plaats hebben, indien de jeugd dat denkbeeld niet wegrukt uit het hart der beschaving. Europa had bewapening gedronken, totdat het in 1914 delirium tremens kreeg en in het jjeheim drinkt het nog. Er zijn grooter legers in Eu ropa dan ooit te voren. Arbitrage tusschen natien en klassen be- pleitende, noemde Lloyd George de interven- tie der kerken in het mijnconflict een grooten stap vooruit. „Ik wilde, dat men daarmee in 1914 was begonnen", zeide hij. DE STAD VAN WETSOVERTREDERS Dezer dagen is de heer Don R. Mellett, de eigenaar van een dagblad in Canton (Ohio), die een krachtige campagne voerde tegen re ciale ondeugden en corruptie, in zijn gar." vermoord. De moordenaar zou de agent 7 geweest van eeu bcnde dranksmokkelaars, zich wilden wrekeri. De moord heeft groote beroering gewcki en, daar naar het oordeel van velen de poli tic het onderzock niet energiek genoeg leidt is er een commissie van vooraanstaande bur gers benoemd, welke zelf een onderzoek za instellen. Intusschen heeft de poiiuecommissaris van Canton verklaard dat de toestanden aldaar even slecht zijn als in andere steden in Ohio Het vorig jaar zijn er in Canton alleen 18000 personen gearresteerd, d. i. e6n op de zes burgers! Van dezen hadden zich 10853 aan vcrgrijpen tegen de verkeersregelen schuldig gemaakt, 2240 aan dronkenschap, 640 aan ontduiking der drankwet, 56 aan het verkoo- pen van bedwelmende middelen, enz. VOORSPELL1NCEN. Mag men ds. Walter Wynn, predikant der United Free Church te Cnesham gelooven, dan zal de dag van heden een groote dag worden. Niet uit koffiedik, neen uit de groo te pyramide heeft hij gezien, dat er iets be- langrijks zal gebeuren. Iedere groote gebeur- tenis is volgens hem door de Pyramiden voor speld; zoo heeft hij er volgens de „Daily Chrc nicle" den Europeeschen oorlog en den wapensiilstand uit geprofeteerd. Volgens hem staat ons tusschen heden en 28 Mei 1928 een algemeene chaos in de wereld te wachten, blijkbaar de zoo lang althans geduchte grand chambardement" of „grosse Kladde radatsch" en na September 1936 krijgen we wereldvrede onder een enkele regeering. De ..Daily News" heeft een specialen medewer ker op den zieleherder afgestuurd. Het eind van de wereld? opperde de krantenman vis- schend naar wat die pyramidale gebeurtents doen wel zou zijn. 0 neen, lachte ds. Wynn. maar toch iets van groote beteekenis. Wat precies, wist hij niet en het was ook niet heele maal of we het vandaag al zouden hooren, irrar bij dacht toch van wel Ten profiite van den profeet verwijst de „Daily News" zijn lezers naar twee boekjes van hem, met den prijs er bij ENGELAND MET VACANTIE. Ook in Engeland heeft Zaterdag de groote uittocht van vacant:egangers plaats gehad. De spcorwegmaatschappijen hadden den vol- Udigcn zomerdienst hersteld, alsmede de spe- ciale week-end tarieven voor toeristen Dit was ie meer "en prestatie omdat de mijnwer- kersstakine ai elf weken duurt en dus met de kolenvoorraden spaarzaam dient te worden omgesprongen Maar de groote voorraden buitenlandsche kolen, waarvan de maatschap- pijen zich hebben verzekerd maakten het mo- gelijk. Zoo langzam.-.rhand echter wordt er meer en meer slookohe op de loccmotieven gebruikt. Sommige maatschappijen hebben reeds meer dan tweehonderd machines loopen, die met olie worden gestookt. De spoorwegmaatschappijen hebben intus schen het hoofd te bieden aan de steeds groo ter wordende concurrence met de motorbus- diensten Toch waren er in Paddingtonstation not tienduizend plaatsen besproken in de trei- n"n naar de verschillende deelen des lands De voornaamste treinen reden in twee, soms wel meer gedeelten. D. ttek naar Frankrijk en Belgie is met het oog op de lage valuta zeer groot. De vlieg- tuigen naar Parijs zijn voortdurend geheel bezet. BRANDSTICHTINGEN IN RUSLAND. De sovjet-bladen blazen alarm over het steeds toenemende aantal branden in Rus land, vooTal op het platteland. Het is geble- ken, dat in zeer veel geval len de branden aan brandstichting te wijten zijn. Voor geheel Rusland is het percentage van vastgestelde brandstichtingen 26.9 pet. Het spreekt van zelf, dat lang niet steeds wanneer een brand het gevolg van brandstichting was, dit ook was vast te stellen. Het percentage brand stichtingen is dus in werkelijkheid veel en veel grooter. Het is een ware epidemic van brandstichtingen. In sommige gouvernementen nemen de brandstichtingen catastrophale afmetingen aan. Zoo b.v. is het gebleken dat in het gou- vernement Koersk 60 pet. van de branden aan brandstichting te wijten waren. In het door endmverping van vijandelijfce statn- iii, i, tie suitan Sc.uuu nauwe oriuerdanen liac. gclaegeu. Fianknjk's doel Ncas, aldus ce heer Steeg, een volk zich te doen oprichten uit zijn eeuwenoude lethargie. HET AFR1KAANSCHE PROCES VAN DEN DUITSCHEN EX-KEIZER. Een rechtszaak van international beteefe nis is thans te Windhoek begonnen, als ge-, volg van een eisch van den ex-keizer wan Duitschland, betreffende de bezittingeo ro Zuid-West-Afrika, welke aan zijn famine zou den behooren. Gedaagden zijn de adnrinistra- teur van Zuid-West-Afrika en de bewaarder der acten van dat gebied. De advocaat van den ex-keizer zeide, dat het eigendom gerqji^' treerd was op naam van de familiestichiing, welke in 1733 door Friedrich Wilhelm I van, Pruisen was gevormd voor steun aan met re- geerende leden van zijn fatnilie en hun affirm. melingen. De advocaat betoogde, dat de aitidw ting niet wordt aangetast door de confiscate* bepalingen in het Verdrag van Ver&ailks tm wees er op, dat het Hof rekening moet hou den met den geest van het Verdrag, bij het in-' 'rpreteeren van artikel 257, dait van zuiver rfrechterlijken aard is en waarop gees ■icve interpretatie mag worden gouvernement Rjazan is het percentage wat lager (50 pc.), in het gouvernement Woron- jezj 54 pet. enz. Men bedenke, daarbij, dat wij hier met gevallen te doen hebben, waar bij de reehtbank het feit van brandstichting heeft vastgesteld. In het geheel hebben de rechtbanken in 1924—1925 34.000 gevallen van brandstichting geregistreerd. In duizen den gevallen lukte het den brandstichters geen sporen van hun misdrijf achter te laten. MOELAY YOESSEF TE VERDUN. Na de huldiging van den souvereinen vorst van Marokko te Parijs, heeft men den sul tan, nadat hij te Nancy maarschalk Lyautey had begroet, naar Verdun gebracht, waar hij de slagvelden bezoch heeft. De opvolger van maarschalk Lyautey als resident van het pro- tectoraat, de heer Steeg, hield daarbij een re de, waarin hij Frankrijk's arbeid in Marok ko kenschetste als een vredesarbeid en er op wees, dat in den loon van dep jongsteu strijd cdvocaat-generaal zeide namens de* nistrateur van Zuid-West-Afrika, dat het zich in eerste instantie bezig zou houdea' dc kwestie of artikel 257 strafreehterHjk* mod worden opgevat. MEN IS NOOIT TE OUD OM TE I ZWEMMEN. Dezer dagen werd het personeel van het emeente-zwembad in Tourcoing (Noord- rankrijk) verrast door een oud moedertje, dat een kaartje kwam koopen voor een zwem-i bad; het was een heel oud vrouwtje, dat op ouderwetsche wijze gekleed ging en blijkena haar gerimpeld gelaat heel wat levensstor- men over haar hoofd had voelen waaien. Oud-moedertje begaf zich te water tot groote verbazing van het personeel, dat zich ge reed hield om te hulp te komen, als hear krachten haar soms mochten begeven. Maar dat bleek geenszins noodig; het oude vrouwtje zwom eeu uu" lang onafgebroken, nu eens met schoolslag, dan weer met ee® stevigen Spaanschen slag en het personeel putte zich uit in expressies van verrassing over die ongekende vitaliteit. Toen ze uit het water kwam, nam een der badopzichteressen de vrijheid, haar aan te spreken: „Hoe lang geleden hebt U zwemmen geleerd, mevrouw?" Oud-moedertje glimlachte: „83 jaar gele den", zei ze vrienoelijk en verdween in de kleedkamer. Het was waar inderdaad: mad. Cuvelier— Desprez uit Roubaix, geboren op 12 Augus tus 1839, was een paar dagen in Tourcoing., bij familie r logeerd en vnrraste het perso neel van het gemeentelijk zwembad door ale bijna 87-jarige nog een proeve t- geven vaa haar zwemkunst, die ze als vierjarig meisje geleerd had en in Roubaix nog bijna <kge- liiks beoefent. Men is inderdaad cooit te mid om te zwemmen! DE GEVAARLIJKE KWALLEN. Meer dan honderd dagjesmenschen, die in Mersey bij Wallasee in het Engelsche graaf- sehap Lancaster, de genoegens van het Zee- strand smaakten, zijn daar Zondag door kwallen aangevallen en „gestoken". Tachtig der baders kregen zulke wonden, dat zij zich onder geneeskurtdige behandeling moesten stellen. Een man en een meisje, die van schrik flauw gevallen waren, konden slechte met de grootste moeite weer bij kennis wor den gebracht. Stellig zouden nog veel meer menschen kwetsuren hebben opgeloopen, als niet een grocp lieden, die zich op een hoog gelegen jtrandgedeelte bevonden en de kwal len bij troepen uit de zee zagen naderen, de ze baders door geschreeuw op het gevaar at- tent hadden gemaakt. DJERZJINSKI OVERLEDEN. Het lid van den Hoogsten Economische® Raad en voorzitter der voormalige Tsjeka, Djerzjinski, is in den ouderdom van 49 jaar overleden. Volkscommissaris Djerzjinski is gestorveo aan een hartverlamming. Onder het tsaristisch regime bijna onafge broken banneling in Siberie, keerde Felix Djerzjinski na de Kerenski-revolutie vandaar terug. Hij werd na de tweede. de communis- tische revolutie. belast met de leiding der Tsjeka. de politieke staatspolitie, en kreeg als zoodanig den naam van den „Zwarten! Pope van het Bolsjewisme", om de ontnettm- de wreedheden, die onder zijn oppertoezicht de Tsjeka aan haar slachtoffers pleegdej Djerzjimski oefende zulk een terreur uit, dat' men algemeen aan zijn verstand twijfelde. De taak der Tsjeka die later den naam kreeg van G. P. U. (Gepeoe) was, de tegenstan- ders van het bolsjewistisch regime uit te roeien. Djerzjinski spaarde er niet ten. Marte- ling en massamoord was schering en inslag van zijn beleid. Hij liet 512 onschuMigen te- rechtstellen na de vermoording van zijn mede-terrofist Oeritski. DE ONTWIKKELING DER AMERIKAANSCHE MARINE. Wilbur, staatssecretaris van marine hf Amerika, heeft bij de inwiidiug van ee» monument op de marinewerf van Philadel phia de hoop uitgesproken, dat de marine zich in de komende jaren sterk zal ontwikke- len. In vredestijd dienen meer proeven te worden genomen, opdat in oorlogstqd alien wat wordt gebruikt, reeds beproefd is. DE KERKEN DER LONDENSCHE CITY. Het Hoogerhuis heeft met 71 tegen 54 stemmen na een levendig debat het voorstel goedgekeurd om een aantal kerken der City te sloopen. Het voorstel moet nu ook nog door het Lagerhuis worden goedgekeurd en gistermiddag zou het gemeentebes+uur der City van zijn recht gebruik maken om de sheriffs jaar het Lagerhuis te zenden met een petitie tegen de slooping. GROOTE BOSCHBRANDEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Door boschbranden zijn 7000 H.A. boseh van het Kautkuewoud in de staten Idaho en Washington verineld, alsmede 3500 H.A. van het Blackfeet Resexvationgebied in dp «Uat Montana. r UlL't

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7