DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No; 171 Honderd acht en twinfigste Jam-gang 192C. Afconndtoenfs]>rijs t m**m fr. per pest T2.50. Bewijsn.5 ct, Adrertenttepr. 85 et. p. regel, grootew Ietten naar Brieren franco N.V. Boek- en. Handelsdr. tJl Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3.' Kedaetle No. 33. 23 JIJLI Dif nnmroer besiaaf uit 2 bladen. V H IJDA O Directeur: 0. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Bnitenland kA DEN VAL VANi HET MINISTERIE- HERRIOT. Uit verslagen van de zitting der Fransche Kamer, waarvan het slot was dat het een- dags-ministerie weer verdween, blijkt nog, dat Herriot zijn Zaterdag tegenover het ka- bioet-Briand aangenomen bonding heeft trachten te verdedigen met te zeggen, dat zijn vadertlandsliefae hem verbood het heil van Frankrijk afhankelijk te maken van den stetra van het buitenland en de onderteeke- ni-ng van een diplomatiek accoord, zooals dat yan Washington. t Frankrijk riep Herrirot uit, moet zichzelf redden. De Franschen moeten een gedeelte der national® atihul-d op zieh nemen door de amortiaatiekas te begiftigen. De peering wil het welzijn der natie verzekeren door een beroep op hen, die de laatste jaren rijk zijn geworden, om vrijwil'lig te geven en door fcrachtige maatregelen tegen het speculeeren. De regeering Herriot is gevallen, na een Kamerziting, welke bijna vijf uur duurde. Van deze vijf uur sprak de minister van Financien, De Monzie, er drie, Herriot een, terwijl verschillende andere sprekers samen slechts bijna een uur spraken, waaruit blijkt, dat aille Kamerleden hun houding reeds be- paald hadden. V66r de regeering hebben slechts 97 so cialist en en 140 andere linksehe leden ge- stemd. Alle anderen, ook de communisten, stemden tegen. De uiteenezttingen van minister De Mon- zie waren helder en oefenden ongetwijfeld een zekere bekoring uit, zegt de Tel. In Her- riot's rede evenwel kwam te zeer uit, dat hij zichzelf trachte vrij te pileiten. Toen de uitslag van de stemming in de Kamer bekend gemaakt werd, riep de linker- zijde „Leve Herriot." De betooging tegen Herriot. Zooals gemeld, zijn er Woensdag betoo- gingen gehouden tegen Herriot. De menigte voor het Kamergebouw schreeuwde: „Weg met Herriot!" „Ontbinding", en ten slotte: „A la fourriere, a mort!" Men riep her- haaldelijk om Poincare. De afgevaardigden, die vertrokken, stoot ten op de betoogers en zagen zich genood zaakt ijlings in het Kamergebouw terug te keeren. De Fransche bladen zijn het er over eens dat de val van Herriot voor niemand een ver- rassing was. Zij constateeren, dat het ear thans om gaat een regeering van nationale eenheid te vormen. Over het einde van het kabinet schrijft het Hbl.: Zelden heeft het Fransche politieke leven bewogener dagen gekend dan de laatste twee gedurende welke het ministerie-Herriot op &ad enverdweea! Vrijwel nacht en dag waren de wandelgangen der Kamer gevuld met delibereerende afgevaardigden en alle froepen vergaderden voortdurend om hun ouding te bepa'len. Men weet dat er groote verdeeldheic' heerschte in de radicaal-socialistische groep, de partij van Herriot, waarin Franklin- Bouillon scherpe kri Jek oefende op Herriot, die een partij-ministerie had gevormd in plaats van een kabinet van nationale een- dracht. Andere sprekers keurden de aanwe- zigheid in het ministerie af van een te groot aantal persoonlijke vrienden van Herriot. De Republikeinsche Unie, die met haar 93 leden bijkans een derde van den Senaat ver- tegen wo ordigt, sprak aanstonds haar afkeu- ring over het gevormde kabinet uit. Later Meek dat Herriot door bemiddellng van de Selves, den voorzitter van den Senaat, Poincare had laten polsen of hij' niet geneigd zou zijn ,als minister van staat tot't kabinet toe te treden. Poincare antwoordde aanstonds ontkennend en verklaarde dat hij als voor- stander, om bezuinigingsrnaatregelen, van een vermindering van het aantal ministers, geen portefeuille zou kunnen aanvaarden, die speciaal voor hem zou worden ingesteld. Intussohen werden van alle zijden manifes- ten en circulaires opgesteld. Een- onder voor- zitterschap van den afgevaardigde" Mori- naud bijeengekomen groep van veertig depu tes besloot tot de oprichting van een repiufbli- /keinsche onder-groep voor het openbaar wel zijn. Zij lanceerde een manifest, waarin zij aamdrong op het terzijde stellen van alle par- .tijpolitiek en het vormen van een „gouver- rnent de sahit public". Dit manifest droeg denzelfden avond reeds driehonderd hand- teelceningen. Tegelijkertijd verwierf een door de afge vaardigden Petche en Astier opgesteld mani- fest tweehonderd handteekeningen. Inoiiddels was reeds een lid der nieuwe regeering-Herriot afgetreden de heer Levas- seur, hooge cotnimissaris voor de huren, die verklaarde „in de couranten te hebben ge- lezen dat Herriot hem in zijn kabinet wilde handhaven" (hij maakte reeds deel uit van Briands ministerie), doch dat hij zijn taak reeds als geeindigd beschouwdie en daarom maar aftrad. Zal Poincare slagen? De geheele zaak gaat er thans om, of Poincare er in zal slagen de medewerking te verkrijgen van de radicale partij, zoodat hij eent nieuwe vaste mcerderheid kan vormen in deze Kamer, die in '24 nog meer als reaotie tegen zijn politiek dan tegen die van Mille- rand werd gekozen. De huidige toestand herinnert aan dien 1 van November 1917, toen na den val van het ministerie-Paileve, Clemenceau het gezag in handen nam, die weldra de redicale en vijan- diggezinde Kamer naar zijn hand zette. Toen was het de oorlogsnoodzaak, die de positie van het ministerie Clemenceau kracht verleende zal .thans de financieele nood- zaak voldoende zijn om Poincare te doen aan vaarden door de linkerpartijen? Deze vraag wordt in alle kringen besproken. Maar reeds trachten nationalistische, royalistische en fascistische elementen drak uit te oefenen op den president van de republiek, dec toekom- stigen premier en het parliament door la waaiige betoogingen. Men denkt, dat Poincare van plan is den leiders van links voor te stellen een regee ring te vormen van republikeinsche eenheid ter redding van den frank en een beroep te doen op Painleve, Briand en Bokanowski. Zelf zou hij Finaneien nemen. Men twijfeM er aan of Painleve mee zal doen; maar Briand heeft reeds verklaard, dat hij wil samenwerken met iedereen, die het land wil redden. Teneinde de open bare meening te kalmee- ren, vragen vele senatoren aan president Doumergue om een boodschap aan het .par- lement en het land te rich*en, waarin hij aan- maant tot eendracht en nationale solidarl- teit. Poincare aan Het werk. Paul Boncour, die door Poincare werd ont- vangen, verklaarde in de wandelgangen der Kamer, dat hij was gepolst om deel.te nemen aan de nieuwe regeering. Hij voegde er aan toe dat hij gemeend had dit niet te kunnen aannemen wegens de besiuiten van zijn par' tij en opdat geen politieke overwegingen zou- den worden gemengd in kwesties van het landsbelang. Boncour had Poincarg aangeraden een be roep te doen op een der leiders van de Con federation Generale du Travail om het arbei- derselement in het toekomstige ministerie te vertegenwoordigen. Poincare ontving gistermorgen een depu- tatie van de republikeinsche „intergroupe" uit de Kamer (de uit versLhillende fracties bestaande groep, die een ministerie van open baar welzijn en nationale eenheid wenscht. Zij legde den nadruk op de noodzakelijkheid, dat Poincare aan de partijen der linkerzijde een vertegenwoordiging in de regeering ver- zekerde, waarop haar numerieke beteekenis haar recht geeft. Poincare antwoordde op een voor de depu- tatie zeer geruststellende wijze. Poincare heeft gister rappori uitgebracht aan president E>oumergue. Na afloop van dit onderhoud, dat 40 minu- t enduurde, verklaarde Poincare aan de jour- nalisten, dat hij zijn besprekingen tot het pie- gen van overleg beeindigd had en dat hij hc- denochtend zijn voorstellen zou doen voor de samenstelling van het ministerie. Hij had, naar hij mededeelde, in den loop van den dag een zeker aantal personen ontvangen, sena toren en Kamerleden, waarvan er sommigen uit igen beweging gekomen waren, anderen door hem uitgenoodigd waren, en hun om ad- vies gevraagd. Teneinde tegemoet te komen aan de be- zorgdheid, aan den dag gefiegd door radicale Kamerleden, schijnt Poinoare ecu uitgebreide vertegenwoordiging der linksehe elementen te wiilen toestaan in het ministerie van natio nale eenheid, dat hij wil vormen. Daarom ver- zekerde hij zich onmiddellijk van de. mede werking van buitenlandsche zaken van Bri and en van de medewerking van Barthou. Hij trachtte ook die van Albert Sarraut te. verkrijgen, bij wien hij nog eens krachtig zal aandringen in den loop van een derde onder houd. - Om aan het land van den wil der regee ring tot hervormingen en bezuinigingen te doen blijken heeft Poincare besloten de on- derstreatssecretariaten niet te handhaven. Vandaar dat Herbert Smithy Cook, Ri chards en Richardson te Parijs duidelijk wii len maken, dat de tijd is gekomen voor de mijnwerkers van het continent om de waarde van Internationale overeenkomsten te toonen door te weigeren de productie van kolen te verhoogen en den export van Duitsche kolen naar Plaatsen, welke gewoonlijk van Britsche kolen worden voorzien, te weigeren. InmicUlels heeft de regeering besloten, dat, indien de staking nog tot eind Augustus voortduurt, het noodig zal zijn het parlement bijeen te roepen, ten einde de Emergency Po- was, heeft hij zich heden nog eens uitgelaten over deze kwestie. Als gast der Vereenigde Staten wenscht hij niet in een polemiek te tre den met Amerikaansche burgers over kweh- ties, welke geen belangrijk deel hebben uitge- maakt van de voorbereidingen en de leiding der Poolvlucht, doch over het algemeen slechts „praatjes" zijn. Aileen wilde hij even nadrukkelijk verklaren, dat er geen krakeel is geweest tusschen de Italiaansche en Noor- sche bemanningen. De Zeppelin-commandant Anton Heinen 1 Vv ~l-J i ?af 3,8 ziin meening1 te kennen, dat noch aan wers veider te bestendigen. E)e bepalingen der Mobile, noch aan Ellsworth, doch aileen aan In parlementaire kringen verlu\dt, dat het nieuwe kabinet als volgt zal zijn samenge- steld Minister-president en minister van finan eien: Poincare; minister van oorlog: Painle ve. De naarn „Ministerie van Oorlog" zal evenwel gewijzigd worden in: „Ministerie voor Nationale Verdediging" en zal de minis- teries van Oorlog en Marine en het Ond-er- staatssecretariaat voor de luchtvaart bevat- ten; Minister voor National Economie, om- vattende het ministerie voor Landbouw en dat voor Openbare Werken: Louis Marin; minister van binoenlandsche zaken: Schra- mek; minister van buitenlandsche zaken: Bar thou of Briand; minister van justitie en mi nister voor Elzas-LotharingenAlbert Sar raut; minster van onderwijs. Bokaowski of Senator Georges Leygues. De socialisten wijzen een kabinet-Poincard geheei af en ook de radicaal-socialisten zijn item met buitengewoon goed gezind. HET CONFLICT IN HET MIJNBEDRIJF. Het bestuur van de Britsche Mijnwerkers- Federatie heeft zich voltallig naar de thans in Parijs gehouden bijeenkomst der Mijn- werkere-Internationale begeven, daar het ge- wioht wil bijzetten aan zijn klacht, dat het niet voldaan is over den aard en het bedrag van den steun, welken de Britsche mijnarbei- ders van de Internationale ontvagen Het be stuur is van oordeel, dat het stopzetten der Britsche mjjnen voordeelig is voor de mijnen op het vasteland, dat de productie er door stijgt en dat de Duitsche kolen de Britsche op de markt verdringen Emergency Powers Act zijn steeds weer met maand geldig en moeten telkens weer met goedkeuring van het parlement worden ver- lengd. Aanvankelijk meende de regeering, dat het misschien mogelfjk zou zijn om het bixiten ge- noemde bepalingen te stellen met het oog op de voorbeeldige houdig van het land geduren de de staking, doch zij is thans van gevoelen, dat sommige dier bepalingen, zooals de koien- rantsoeneering en het verbod der lichtrecla- mes, niet kunnen worden gemist. De Labourfractie wenscht de nieuwe ont- wikkeling in het steenkoolconflict, die begon- nen is met de poging der afgevaardigden van de kerken om te intervenieeren, ten voile in het Lagerhuis te bespreken, hetgeen Maan- dag a.s. zal gebeuren. Zij zal den premier er over aanvallen, dat, naar de meening der fractie, aan de voorstellen geen behoorlijke kans is gegeven. Blijkens een draadloos bericht zal het on derhoud tusschen Baldwin en de deputatie van kerkleidere Maandag a.s. het onderwerp van een debat in het Lagerhuis uitmaken. Gemeld wordt, dat gister 1655 mijnwerkers den arbeid hervat hebben in Warwickshire, waardoor het totaal aldaar 7049 is geworden op de 20.000 die er in normale tijden werken. DE STRIJD IN MAROKKO De dag van 19 dezer is moeinijk maar be- slissendi geweest, zegt een telegram uit Rabat. De rebellen deden van alle kan-ten hevi-ge te- genaanvallen op het dietachement Freyden- berg, welke alle misluk-ten. Meer dan duizendi famiiiies, die zich on- langs hebben onderwoq)en, zijn geteld. Siri Raho, een oud opperhoofd, sedert meer dan 15 jaar een hardnefckig tegenstander der Franschen, is zich persoonlijk bij generaal Freydenberg -k-onien aanmelden om een anran te vragen en bevindf zich thans in handen der Franschen. De groote operaties te Tifmirat kunnen als gegindigid worden beschouwd. In de streek van Taza zijn de ontwapening en de organisatie van het bestuur begonnen. HET MYSTERIE TE MAAGDENBURG Eindelijk is er in het mysterie van Maag- denburg eenig licht gekomen. De Berlijnsche commissaris va npolitie Buschdorf is er in ge- slaagd den dubbelganger van den groot-in- dustrieel Haas te vinden, namelijk de direc teur van een verzekering-maatschappij te Leipzig, die inderdaad op 23 Februari met zijn auto in Rotmannsleben is geweest en daar den beklaagde Schroder heeft bezocht Deze had namelijk gesollidteerd naar de be- trekking van agent der verzekeringmaatschap- pij en de directeur had hem, toen hij toch in de buurt was, opgezocht. Hij had hem echter niet aangesteld. Het staat dus vast, dat Schro der zich in den persoon van Haas heeft ver- gist en het lijdt geen twijfel, of deze zal thans wel spoedig op vrije voeten worden gesteld AMERIKA EN,DE MINISTERS- WISSELINGEN IN FRANKRIJK. Ondanks de in regeeringskringen heer- schende sympathie voor Frankrijk in zijn hui dige financieele moeil-ijkheden, komt eenig on- geduld tot uiting in verband met de gestadige wijzigingen in de regeering. Alles wijst er op, aat Frankrijk er van in kennis is gesteld, dat er geen enkele leening met toestemming der regeering zal worden verstreat zoolang er geen Fransche regeering is, welke het vertrouwen bezit en zoolang de schuldenovereenkomst niet is geratificeerd DE ONEENIGHEID ONDER DE POOLREIZIGERS. In zake het geschif tusschen No bile en Ells worth heeft Nobile Woensdag medegedeeld, dat hij verlangt een einde aan de kwestie te maken. De volgende verklaring is het laaste woord, dat hij in deze aangelegenheid te zeg gen heeft. „Amundsen", zoo' zegt Nobi! „was leider van de expeditie. Hij was geen passagier. Met hem nam ik alle besiuiten." Op een vraag of dit beteekende, dat hij zijn orders van Amundsen ontving, zeide Nobile, dat zijn verklaring voor zichzelf spreekt. Nobile weigerdc zich uit te laten aangaan- de de talrijke bericMen over zijn oneenighe- den met Amundsen of aangaande het bericht dat Amundsen hem gezegd zou hebben, dat hij beter zou doen, zijn miiitairen rang in het Italiaansche leger te vergeten, terwijl hij lid der expeditie was. Blijkbaar zal het geschil in dit stadium blij- ven. In een bespreking van de kwestie zegt de „Nw York World": „Aanvankelijk was er eer genoeg voor alien, maar als deze oneenighe- den voortduren zal er voor niemand eenige eer overblijven." In een later bericht zegt de correspondent van de Tel. te New York d.d. gister: Hoewel Nobile gisteravond verklaarde, dat zijn laatste woord in zake de „particuliere aangelegenheden" van de Poolvlucht gezegd Amundsen het succes der Poolvlucht is te danken. Zijn veretand van zaken en zijn werkkracht hebben bewerkt, dat er resultaten zijn bereikt- DE BOMAANSLAGEN IN POLEN. Bij het onderzoek inzake den bomaanslag op het gebouw van het dagbl'ad „Polonia" is gebleken, dat de secretaris vail het verbond van opstandeiingen, een zekeren Skrzypca heeft overgeha-ald tegen een goede belooning den aanslag te pliegen. Skrzypca heeft bekend dat gedurende de revolutie in Mei aan aan slag op de „Polonia" en de villa van Korfanty in het voornemen lag. Er hebben talrijke ar- restaties plaats gehad, vele andere zijn aan- staande. Het staat vast, dat alle tot dusver ge- pleegde aan&'agen door de opstandeiingen zijn beraamd1. DE BETOOGINGEN TEGEN DE DUITSCHER8 IN BELGIe. Te Blankenfoerghe is een Belg gearres teerd, die na de uitvoering van de Brabau- ?onne voortdurend „a bas les boches" schreeuwde. Een groep tceschouwers volgde de politic op den voet, onder geschreeuw en gefluit. Twee andere r,a bas les boches"- schreeuwers werden met den eerste opge- bracht. Voigens het politiecommissariaat zijn twee wagens, elk meteen twintigtal fascisten met stokken gewapend uit Brussel te Blanken- berglie aangekomen. Zestien van hen werden gearresteerd, terwijl ze manifesteerden, doch werden dadelijk daarop weer in vrijheid ge EEN NIEUWE RAMP IN J0EG0-SLAVI6 Een nieuwe wolkbreuk heeft het land ge- teisterd. De stad Rugowo bij Ypek is binnen enkele minuten g-eheel onder geloopen. Tal rijke personen werden door de watermassa's in hun huizen^ verrast en konden zich n-iet meer redden. Voigens de bladen zijn vele per sonen gedood. Reeds zijn 40 lijken gevonden DZJERZINSKI f. Naar een B.T.A.-telegram uit Moskou meldt, is bij het medisch onderzoek van het lij'k van Dzjerzinski gebleken, dat de voor- naamste doodsoorzaak algemeene aderverkal- king is geweest. De diplomatieke vertegenwoordigers der vreemde mogendheden hebben de regeering hun deelneming betuigd. COMMUNfSTISCHE BETOOGINGEN TE WEENEN. Comnrunistische betoogingen te Weenen ten gunste van emigratie naar Rusland leidden tot ernstige ordeverstoringen. Eenige perso nen werden daarbij gewond, terwijl de poli tic ongeveer 30 betoogers arresteerde. EEN KANAAL-VERBINDING AKEN-—RljN. Te Miinchen-Gladbach heeft een bespre king plaats gevonden tusschen regeeringsver- tegenwoordigers, geinteresseerden der stads- besturen van Aken, Neuss, Miinchen-Glad bach en Rheydt, alsmede gedelegeerden der eeonomische belangen bij het kanaal-plan AkenNeuss. Dit kanaal, dat het Akensche industrie-gebied met den Rijn verbinden zai, moet 81 millioen Mark kosten, waarvoor een leening zal worden uitgeschreven. Rente eh aflossing zullen jaarlijks een bedrag van 10 millioen eischen. Bij den bouw van het ka naal kunnen 30.000 man werk vinden. Het eerste deel van de kosten zal gedekt worden uit de kasmiddelen van den productieven werkloozensteun. Voigens een mededeeling van den regeeringspresident staat de rijksre- geerings sympathiek tegenover het plan. DE DUITSCHE LUCHTVAART. De te Maagdenburg gevestigde school voor aviatiek, welke op het oogenblik 40 leerlin- gen telt, zal worden gesloten. De voortzetting dei" lessen is om financieele redenen niet mo- gelijk, daar ingevolge de nieuwe te Parijs ge sloten overeenkomst dergelijke scholen 'in Duitschland niet meer door den Staat mogen worden ondereteund. PANIEK BIJ EEN BEGRAFENIS TE PRAAG. Bij een begrafenis aan de peripheric van Praag ontstond een paniek, toen een der paarden van den lijkwagen bij het passeeren van een steeg schichtig werd. Het paard verbrak den disselboom en sprong tusschen de menschen, die voor den lijkwagen liepen en kransen dfoegen. In de daarop gevolgde paniek werden van de 400 personen. die in den lijkstoet medel-iepen, ette- lijken gewond, terwijl een arbeidersvrouw werd gedood. Het ongeluk had nog een tragisch naspel. Een oude vrouw, die ook in den stoet mede- liep en wier kleinkind in de paniek gewond werd, verloor van den schrik haar veretand en wilde zich met den kinderwagen, waarin het kindje lag, onder de tram werpen.„Op het laatste oogenblik kon haar poging echter word-en verijdeld. EEN GEVOLG VAN DE FRANO DALING. In een Parijsche voOrstad heeft gister een 82-jarige rentenier zijn vrouw doodgeschoter en daarna zich zelf van het leven be- roofd. Uit de achtergebleven papieren is komen vast te staan, dat de man zijn spaargeld is staatspapieren had belegd en tengevolge va* de daling van den franc groote vrees koeater< de dat hij in armoede zou geraken. ONTPLOFFINGEN. In de fabriek Wintershall in Heeringen heeft een ontploffing plaats gehad, waarbi; een arbeider werd gedood, en een andere zwaar gewond werd. Bij een ontploffing van een ammoniak- compresser op de fabriek Kaiserroda, even- eens behoorende tot het Winterehall-concern, werden een ingenieur en een machinist ge dood, en een arbeider gewond. EEN DRAMA IN EEN SANATORIUM. In een sanatorium bij Clermont hfieft zich een vreemd drama afgespeeld. Een der ver- pleegden, een zekere Jules Martin, wilde in een koortsaanval de inrichting veriaten, het geen het personeal trachtte te beletten. Toen een verpleger Martin trachtte te kataeeren en hem een injectie gaf, trok de zieke plotse- ling een verborgen gehouden revolver en verwondde den man ernstig. De moordenaar is daarop naar het rieken- huis van Beauvais getransporteerd' waar hij onder speciale bewaking is gesteld. EEN PARIJSCH L1EFDESDRAMA. Er is wederom een dier Parijsche process® berecht, welke groot opzien baren en waar een wereldsch publiek op afkomt als op een mondaine vermakelijkheid. En natuurlijk is het met de vrijspraak van den beklaagde ge eindigd. Deheer Lancefl, de vervaai'dtger van die be- kende maroquin damestaschjes, doodde in Januari j.l. met enkele revolverschoten den minnaar zij-ner vrouw. Reed's lang had hij het vermoeden dat zijn echtgenoote hem ontrouw was; toen een „welwillende vriencKn" hem waarschuwde, stuurde hij er een geheime de tective op af, die de gangen der jeugdige vrouw naging en constateerde, dat zif ziw op bepaalde dagen naar het appartement begal van een jongen man, Marge geheeten, een sportief type en bekend autohandeiaar. Tezamen met eenige zijner vrienden, waar- onder een paar dames en zelfs een jong meisje, liet de heer Lancel zich in den och- tend van den 26en Januari naar de woning van Marge brengen. Hij slaagde er in tot hei appartement door te dringen en trof daar zijn echtgenoote en haar minnaar aan in om- siandigheden, welke elken twijfel buitenslo ten. Het kwam tot een heftige woordenwisse- ling, waarbij, voigens Lancel, zijn echtge noote hem geringschattend had be'jegend en Marge hem had bedreigd. Lancdl verloor alle zelfbeheersching en loste eenige schoten, welke Marge doodelijk troffen. Hij zag toen hoe zijn vrouw wanhopig neerknielde bij het lijk van haar vriendv Tijdens het proces is veel droevigs en stui- tends naar voren gekomen. Mme. Lancel bleefc vroeger reds gehuwd te zijn geweest met een zekeren Levesque, die zich van haar had la ten scheiden wegens haar wangedrag. Zij was toen als typiste in dienst gekomen bij de firma Lancel, waar zij spoedig met haar chef amoureuze betrekkingen aanknoopte, die op zijn beurt weer in relatie met een jong meisje stend. In 1923 verbrak Lancel deze laatste verhouding en huwde zijn typiste, die hem ook spoedig weer bedroog. Om de kindCren uit haar verschillende huwelijken bekommer- de zij zich teraauwernood. Een groote menigte was naar de rechtszaal gestroomd om van het schandaa! te genieten. Aan de bepaling van een vorigen minister van justitie, Laval, dat aileen personen, die van speciale kaarien zijn voorzien bij rechts zaken fegenwoordig kunnen zijn, werd geens- zins de hand gehouden. Het was er vol van modieuse vrouwen, belust op melodramatiek. Zij waren teleurgesteld, toen werd medege deeld, dat Mme Lancel wegens ziekte niet kon verechijnen. Opmerkelijk was, dat alle vrifndmnen van den heer Lancel, die aanstonds bereidVaren met hem mede te gaan naar de woning van Marge om de vrouw te betrappen, tijdens dr terechf^itting zich niet meer wisten te herin- ren hoe het korte drame zieh had afgespeeld. Zij wilden blijkbaar buiten aWe moeilijkbeden blijven. I wee dagen heeft het proces in beslag g»- nomen. Lancel, die door mr. Paul Boncour werd verdedigd (de familie van Marge, die zich civile partij had gesteld, had mr. de Mo ra Giafferri als advocaa-t), slaagde er in de rechters te overtuigen dat zijn daad zuiver een crime passionnel was geweest en dat hij zijn eer hoog had moeten houden. Hij werd vrijgesproken, nadat reeds de vorige week zijn echtscheiding te zijnen gunste uitgesproken was. DE BOTSINGEN TUSSCHEN HINDOES "EN MOHAMMEDANEN. Het is thans het regenseizoen in Indie, maar ondanks de grootste stortregene die men zich van den laatsten tijd1 herinnert, waardoor het water een meter hoog in de strafen staat, duren in het Noordcn van Calcutta de ge- vechten met messen tusschen Mohammedanen en Hindoos voort. Gister zijn negen personen gewond, waarvan een doodelijk. Woensdag- avond hebben Mohamniedanen met stcenen geworpen naar ta! van huizen van Hindoes. MAARSCHB CODRAHI.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1