Alkmaarsche Gourant HIUE'5 Aid: De dochter van Alva. ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT! JFEUILLETON. W No. 171 1926 Honderri Acht en Twintigste Jaargang. Vrjjdag 23 Juli. Stadsnieuws. SOCIAAL-DEMOCRATISCHE VROUWENCLUB. De Sociaal-Democratische Vrouwen«lub Ibdegde gisteravond in de zaal van den heer Van Gijzen, Breedistraat, een propaganda- feestavond, die door de tweede voorzitster, mej. Molenaar, wegens afwezigheid van mevr. •Wester hof, voorzitster, werd geopend met een enkel woord. Er was flinke belangstelling. De mandolineclub „Sempre Crescendo", die onder leiding van haren directeur, den heer Koch, hare medewerking voor dezen avond verleende,-voerde vervolgens een 3-tal num- oiere uit, die met veel waardeering werden aangehoord. Het is een flink ensemble, dat goede vorderingen maakt, hetgeen direct bij Set eerste nunimer, de bondismarsch van H. Smits Jr., bleek. De heer J. Westerhof hield1 daarna een oauserie, die hij echter liever niet een cause- jie (waarvan de vertaling liuidt: een gezel- fig praatje) wilde houden, doch eerder een ipropagandistisch praatje. Naar aanHeidimg van een citaat uit het po- pulair wetenschappelijk bijvoegsel van „Het Volk", h-eriinnerde spr. aan de opkomst van het socialisme. Spr. zag daarbij het groote heir der vrouwen, die met het geringe loon, dat de man verdiende, het gezim niet in stand konden houden. Die vrouwen leden dubbel zwaar. Toch werd er in -die dagen niet aan ge- iiachit ook de vrouwen mobiel te maken en haar te organiseeren. Spr. kon het zich voor- stellen, dat de vrouw toen zelfs ook nog af- fieerig was van den strijd der arbeiders. De werkdagen waren toch al zoo lang en de ar- 1 beidersbeweging hield den man nog langer weg van het gezin. Maar later werd.beter begrepen, dat ook de vrouw een taak had in het maatschappe Jijk leven, ja eigenlijk nog grooter taak dan de man in den strijd voor een beter en mooter leven. De vrouw heeft een groote taak, vervolgde spr., in de vonning van de jeugd voor het later leven. In tegenstelling met de egoi'stische ge dachte, die zich meester gemaakt heeft ook van de arbeiders, wekte spr. op tot kame- raadlschap, solidaritdit. Men mog trachten ook om anderen te kunnfn en te willen leven. Ik mag zeggen, vervolgde spr., dat onze beweging dat leven voor een andere saam hoorigheid heeft vastgelegd. Er is sinds het begin van de arbeidersbe- weging veel veranderd ten goede. De tijd, dat de arbeiders gedwongen zijn hun pet af te nemen voor den heer, in wiens fabriek zij werken, is voorbij. Wij betoogen, dat wij liefde voor elkaar moeten hebben en laten dit niet over aan de christenen, die beweren, dat zij de broeder- schapsidee prediken en liefde voor anderen hebben. Bij hen is die idee, die liefde alleen te hooren in de kerken, maar in het werke- lijke leven, in de fabrieken, in de mijnen, op zee, dear hoort men het niet. Hun woord en daad stemden niet oveieen. En daar juist was het socialisme een gebiedende eisch. Ds. Van der Heide heeft zoo treffend juist gezeg 1, dat het socialisme de boodschap der menschheid is. Wij wijlen de ongerechtigheden, die ge- schieden niet langer zien, zeide spr. en wij zullen niet rusten voor de zon der gerechtig- heid is opgegaan aan den arbeidershemel. Doch zonder de vrouw kan de toekom9t niet worden gemaakt. Wei heeft het lang geduurd voordat men in de socialistische be weging de macht der vrouw in die beweging enkende, zij het dan onopzettelijk. Wij vechten voor een wel-verzorgd beschei- den bestaan, ging spr. voort. Doch daarvoor is nog veel werk te doen, want nog worden de ruggen der arbeiders gegeeseld; nog is er werbloosheid en liefdadigheid moet daar belpen. De tijd moet komen, dat wij die lief dadigheid niet meer willen. De tijd moet komen, dat wij recht eischen voor ons gezin, voor alien. Nog wordt er gebrek geleden in vele ge zjnoen en daar waar de man geen werk heeft is men aangewezen op het Burgerlijk Armbe- stiiur. Spr. wees vervolgens op het gebrek aan goed onderwijs voor arbeiderskinderen, dat hen later doet achterstaan bij an deren, die meer leerden. In verband hiermede wees spr. op den eisch der S. D. A. P. inzake medezeggingschap en de socialisatie van be- drijven. Het verheugt daafom, dat er op scholen alls M.U.L.O. en andere dan lagere scholen thans Een verhaal uit den Tachtigjarigen Oorlog. Door Archibald Clavering Gunter. Vertaald door Mr. O. Keller. „Ja, voor een huwelijksreis heb ik de ka- juit dben versieren. Het was voor jou". „En je gevoelde je zoo zeker van mij te winnen, met gansch het machtige Spanje te- gen je! Wat een ontembaren wil, wat een vaste overtuiging hebt gij, Engelschen, foch!" Dft laatste wordt met een lachje ge- zegd. Maar dan kijkt zij weer ernstig en met haperende stem vervolgt zij: Welke ver- schrikkelijke gevaren heb je toch getrotseerd om je bruid te veroveren, mijn geliefde Guy!" Maar Chester mag niet bij haar blijven, hij moet aan dek zijn en in plaats van als bruidegom als zeeman optreden. De Engel- sche vlag wordt op „Het Meisje van Dover" geheschen, alle zeileh worden bijgezet en het schip verlaat Schelde, en passeert Vlissin- gen, wijl Guy daar niet wil aanleggeo uit vrees voor vervolging door Spaansche oor- logsschepen. Als zij den volgenden avond't anker laten vallen hooren zij het vroolijk ge- lui der klokken van Harwich. a! veel kinderen gaan van arbeiders. Spr. hoopte, dat dit aaatal zal toenemen, wantJhet is juist wat op de voormalige cadettenschool staat die ondenks alle tegenwerking bin- nenkort oentraal neutraal ziekenhuis zal zijn (applaus) dat kennis macht is. Als dictatuur de wereld zou willen regeeren, merkte spr. terloops op, dan zou ook ge- weld wel eens een middel kunnen zijn in den strijd voor de liefde voor de menschheid. Hij wees daarna op den val van het geld, eerst is het land der overwonnenen, de cen- trale mogendhedenen daarna in de over- winnende landen, zooals Frankrijik. - Daling van den geldkoers beteeikent bittere armoede. Geslachten zullen noodig zijn om de we reld weer normaal te doen worden, zooals ze voor den oorlog in betrekkelijken zin was. Nooit in vredestijd zijn er sterker legers geweest dan nu, uitgezonderd! in Deeemar- ken, waar met een kleine meerderheid; het soc.-dem. voorstel tot ontwapening is aange- nomen. En van die ontwapening, die geheel ons hart heeft, weten „De Tijd" en het N.-Hol- landsch Dagblad, dat het Tijd-artikel over- nam, niet anders te zeggen, dan dat dit reclame is voor de verkiezingen. Spr. hoopte tenslotte, dat zij die tot nog toe alleen maar geestverwanten zijn van de S. D. A. P. lid zullen worden. Hij merkte nog op, dat de soc.-democraten geen vijanden van den godsdienst zijn. Ieder- een is welkom in de gelederen van het socia lisme. Naar geloaf wordt niet gevraagd. Wij willen met iedereen strijden voor een betere wereld. Spr. hoopte, dat iedereen luidop „ja" wilde zeggen met hart en mond. (Applaus). De avond werd verder gevuld met muziek van de mandolineclub, terwijl voorts een blij- spelletje „Mijn juweeltje" werd opgevoerd. Uit d« Pers Het Nederl.-Belg. verdrag. Het Utrechtsch Dagblad bevat een artikel omtrent het Nederlandsch-Belgisch verdrag. De volgende zinsnede is daaraan ontleend: „Dat het tractaat in Belgie er haastig is doorgesleept, en bij de Kamer zoo goed als geen weerstand ondervond, bewijst overduide- lijk hoe stevig de Belgische belangen in dit tractaat liggen verankerd. Dit is de conclusie van het opstel* „Ziet de Kamer klaar, dn verwerpt zij het tractaat. Waarmede de goede verstandhou- ding en de mogelijkheid van toenadering tot Belgie, die alle goede Nederlanders wen- schen, allerminst zijn afgesneden. Ja, mis- schien leeren wij, Nederlanders en Belgen, elkander dan eerst eerlijk en zuiver in de oogen zien." De Nieuwe Courant herinnert aan de vraag, die de Vlaamsche afgevaardigde Vos den Belgischen minister van Buitenl. Zaken heeft gesteld, nl.: of hij bereid was te verklaren, dat hij „vrijwillig en voor altijd afstand doet van alle desiderata betreffende overdracht van souve- reiniteitsrechten of de stichting van interna- tionale servituten op Nederlandsch grondge- bied". „Hij zei zelfs niets vernomen te hebben van de ongerustheid, die in Nederland over de Belgische desiderata bestaat. Enkele da gen later, bij de behandeling in de Kamer, was die minister beter ingelicht. Toen had hij in het Voorloopig Verslag van de Nederland- sche Kamer gelezen, dat Belgie door zijn po- litieke eischen mistrouwen had gewekt. Dat eischte z.i. een onmiddellijk en duidelijk ant- woord." „Wat wij gewenseht hadden, is wat de af gevaardigde Vos aan den minister vroeg: een verloochening van de oude Belgische eischen van het voorjaar van 1919, een ondubbelzin- nige en afdoende verklaring, dat de Belgische regeering met het annexionisme en wat daar- mee annex is, voorgoed heeft afgerekend. Eilacie, ook dat heeft niet mogen zijn. „Tegenover de economische concessies, die in het ontwerpverdrag in zoo ruime mate aan Belgie worden toegemeten, staat niet eens de erkenning van Belgie, dat het van zijn oude begeerten heeft afgezien." De Volkskrant wijst erop, dat de Belgische Kamer-commissie ons voorhoudt, dat Neder land steeds heeft kunnen bogen op voorname internationale manieren, waarmede het kwa- lijk vereenigbaar zou zijn, thans te weigeren, wat het in 1920 gaarne bereid was aan Bel gie toe te staan. „Dit*laatste is weinig meer dan een vermoe- den, maar ook indien deze opvatting geheel juist zou zijn, dan n6g mogen de Belgen niet vergeten, dat zij zelf geweigerd hebben het Verdrag in 1920 aan te gaan. En een Verdrag na den oorlog is dit m&r gebleken is gewoonlijk mede een pro duct van de omstandigheden waaronder het tot stand kwam. Als dus Nederland in 1920 tot grootere economische en financieele offers bereid was dan in 1926, is dit minder te verklaren uit vrees, dan uit een gewijzigde overtuiging om trent hetgeen. Belgie redelijkerwijze van Ne- „Welkom in ^ngeland," roept Guy en hij voert zijn vrouw aan land Hier wordt de mare verbreid, dat Chester een galjoen met onmetelijke schatten heeft buitgemaakt en volgens gebruik betaalt hij hiervan tien per cent aan de kroon van Engeland, in navol- ging van Drake, Hawkins en andere vrijbui- ters. Volgens de wet van het land heeft hij recht op het overblijvende en hij deelt met Volcker, hem,zijn gerecht aandeel uitkeerend. Met dit geld spoedt do Vlaamsche koopman zich naar Holland en als enkele jaren later Amsterdam de zijde van den Prins kiest, vestigt hij zich daar om een zijner rijkste kooplieden te wor den. Nadat zij betaald en bovendien rijkelijk be- loond zijn, maken geen gelukkiger zeelui ple- zier in Engelandls havens dan die van „Het Meisje van Dover", en nog weken daarna werd, als weer eer. pikbroek te Plymouth of Portsmouth gourde met twee omvangrijke zakuurwerken, algemeen gezegd: ,,Daar heb je weer een van de mannen van Chester, al leen een opvarende van „Het Meisje van Do ver" kan zich zoo' weelde veroorloven!" Als dit koningini Elizabeth ter oore komf, merfct hare majesteit tot haar eersten minister op: „Burle.igh, die sir Guy Chester is de grootste dief van ons aliemaal. Hij heeft niet alleen dat wicht van Alva gestolen, maar hij en het meisje hebben samen haar yader, diien derland verlangen kan. Daaraan behoort Nederland te voldoen, maar als het niet meer zoo gul is als in 1920, dan zou daaruit blijken, dat Belgie het gun shge getij heeft laten verloopen. Qemeng-d nieuws. EEN AFSTAMMELING VAN REMBRANDT OVERLEDEN. Te Delft is, 75 jaren oud, overleden dc heer K. van Rhijn, eigenaar van den bekenden molen „De Roos". De overledene was een afstammeling van Rembrandt, wiens vader even eens molenaar was. Naar vernomen wordt, zijn de onderhande- lingen met de vereeniging „De Hollandsche Molen" intussehen zoover gevorderd, dat de molen hoogstwaarschijnlijk behouden zal kunnen zijn. MEVR. BESANT EN DE HEER KRISHNAMURTI TE OMMEN. Met ingang van heden zal OOmmen weer tijdelijk het middelpunt vormen der theosofi- sche Orde van de Ster uit het Oosten. Deze houdt op den Besthner-berg haar jaarlijksch zomercongres. Werd dit coogres in beide vo- rige jaren resp. door 300 en 890 leden be- zocht, thans worden 2000 leden uit 30 ver- schillende landen verwacht. Op den heuvel is een karap opgericht, waar de deelnemers in tenten worden gehuisvest. Een gedeelte van de deelnemers logeert in hotels teOmmen. In het katnp zijn een keuken, een magazijn van levensmiddelen, een centrale voor het water ten behoeve van badkamers, douches enz., een postkantoor, een voorschotbank en een toeris- tenbureau, welk laatste bediend wordt door de American Express. Het katnp is telefonisch aangesloten en heeft een eigen draadlooze installatie. De ver- binding met Ommen wordt onderhouden door middel van autobussen. 's Avonds worden er rondom het kampvuur door de leiders rede- vo.eringen gehouden, welke niet voor het pu blish toegankelijk zijn. De nieuwe wereldleeraar Krishnamurti en dr. Annie Besant zijn de hoofdleiders. Zonr dagmiddag houdt dr. Besant een openbare le- zing over het onderwerp: Inner government of the world", welke in't Duitsch, Fransch en Nederlandsch wordt vertaald en via Hil- versum draadloos rondgeseind. De Ned. Sein- tcestellenfabriek richt in het kamp loudspea kers op. Het congres duurt tot 30 Juli. DE VROUW MET HET GELD AAN DEN HAAL. De 3I-jarige vrouw van een groentenhande- laar te Groningen, die ej met medeneming van 1000, toebehoorende aan haar man en zijn compagnon, vandoor was gegaan met een kermisreiziger, werd door de rechtbank al- daar vrijgesproken. De eisch luidde vier maanden gevangenis- straf. DE KONINGIN. De correspondent van het Hbld. te Genfeve seint. Naar ik verneem, gaat de Koningin goed vooruit. H. M. gaat evenwel nog niet uit en zal ten jninste tot a.s. Maandag te Sankt Beaf- tenberg moeten bliiven. Voorzichtigheidshalve is gisteren medisch advies ingeroepen van professor Otto Nae- geli, hoogleeraar te Zurich en directeur van de mediscbe kliniek der kantonale ziekenhui- zen aldaar. EEN DAME ERNSTIG VERWOND BIJ EEN BRAND. Gistermorgen omstreeks 10 uur is in, de woning van de 37-jarige mevr. F. van Goede- ren, aan de Avenue Concordia te Rotterdam brand uitgebroken. Mevr. van G. was bezig was te smelten, waarbij de vlam n den pot is geslagen, hetgeen een begin van brand ver- oorzaakte. Mevr. van G. bekwam ernstige brandwonden aan annen, borst, rug en hoofd. Per auto van den G. G. D. is zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij ter verplegmg is opgenomen. De brandweer heeft het begin van brand met slangen op de waterleiding gebluscht GELD VERLOREN IN DEN TREIN. In November 1925 werd in den trein, die te Rotterdam aan het station D. P. aankwam, door iemand een vrij gTOote som gelds achter- gelaten of verloren. Het geld is thans gede- ponieerd bij de directie van de Ned. Spoorwe- gen te Utrecht. De centrale recherche te Rotterdam ver- zoekt hen, die iets omtrent deze zaak kunnen mededeelen, inlichtingen te verstrekken. EEN NIEUWE VLUCHT NEDERLAND INDI6 IN 1927? Aangaande de plannen van den officier- vlieger der 2de kl. bij de Kon. Marine M. F. Elkerbout, die 30 Juni j.l. een rondvlucht over Nederland maakte, verneemt het Haag- sche Aneta-kantoor nader: Indertijd werd door eenige marinevliegers het voornemen opgevat met een drietal der voor de Kon. Marine in Ned.-Indit aange- schafte Dornier Wall-vliegbooten, welke kort geleden door de daartoe aangewezen commis- armen oudeni hertog, uitgeschud". „Zij hebfcen uwe majesteits voorbeeld na- gevolgd", zegt Burleigh met bescheiden stem. „Herinoert uwe majesteit zich nog die acht- honderddnizend kronen?" „Ja, wel wis en waarachitig! Maar die rid- der Chester is voor mij als strijder niets meer waard, als zijn fortuin ook maar een vijfde bedlraagt van wat men hem toesschrijft en de bekoorlijkheid zijner vrouw is mis- schien maar een tiende van; wat men van haar zegt Laat dat kind eens bij mij komen. Ik wil haar Spaansche schoonheid wel eens aan- schouwen." „In waarheidP', antwoardt Burleigh, die Hermoine's schoonheid heeft gezien en be- wonderd, „lady Chester is de schoonste vrouw op aarde, uitgezonderd altijd uwe majesteit." „0, wat ben je toch een aartsleugenaar met je mooie praatjes! Dat „uitgezonderd altijd uwe majesteit" is een nakomertje uit beleefd- heid", roept Elizabeth lachende uit. „Maar neem het vrouwtje met u hierheen mede, ik geloof, dat je er zelf al half verliefd op bent, jij oude vrouwenvaiend; maar breng haar eens gauw hier." Dientengevolge verschijmt sir Guy Chester met zijn jonge vrouw aan het hof en Her- moine brengt door de fijinheid van haar geest, en haar betooverende schoonheid het gan- sche Enigelsche hof in beroeiin^ - sie te Pisa werden overgenomen, in groeps- verband naar Ned.-Indie over te vliegen, maar dit voornemen is niet tot uitvoering ge- komen. De rondvlucht, welke deze officier maakte (2400 K.M. in 15 uur), geschicdde met een marinevliegtuig van het type Fokker C 5, waarin ter beproeving een Lorraine Dietrich- motor geplaatst was. Ook al in verband met de door hem be- haalde resultaten heeft de heer Elkerbout het plan opgevat in 1927, als hij van zijn zes- maands verblijf in Ned.-Indie, waar|ieen hij deze maand vertrekt om als instructeur in het marinevliegkamp bij de behandeling van de reeds naar Indie verscheepte vliegbooten op te treden, zal zijn teruggekeerd, op eigen gelegenheid met een Dornier-verkeersvlieg- tuig, waarin vermoedelijk een Lorraine Diet rich-motor zal geplaatst worden, naar Ned.- Indie te vliegen. ZAKKENROULERS. Een 63-jarig man heeft bij de politie aan- gifte gedaan, dat hem in de Kalverstraat te Amsterdam uit den binnenzak van zijn col- bertjas een portefeuille, infloudende 265 en eenige papieren, zoomede een lederen siga- renkoker, zijn ontrold. ONDER EEN WAGEN. Op den IJ weg in de Haarlemmermeer schrok een voor een boerenwagen bespannen paard en sloeg op hoi. De 17-jarige bestuur- der viel van den wagen en kwam er onder te- recht. Een zijner beenen werd gebroken, ter wijl hij bovendien een trap van het paard te- gen de borst kreeg. In ernstigen toestand werd hij naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. HET ONGELUK VAN DEN HEER MULLENS. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt is gisterochtend bij de te Den Haag woonachtige familie van den heer Mullens een door hem afgezonden elegram ontvangen luidende: „OngeTuk goed afgeloopen, ben ge- zond en werk". EEN INTERNATIONAAL ZAKKEN- ROLLER BETRAPT. Woensdagavond omstreeks 5 uur, bij het binnenkomen van den trein Bazel—Amster dam aan het D. P.-station te Rotterdam heeft een rechercheur van de Rijkspolitie een 34- jarigen bekenden internationalen zakkenrol- ler, afkomstig uit Oekraine, op heeterdaad betrapt. Reeds geruimen tijd werd de zakkenroller gevolgd en gisteravond bevond Lij zich met drie handlangers bij den Bazeler trein. Toen daaruit een heer en dame, beiden op leeftijd, kwamen, liet een van de handlangers zich quasi vallen, waarop de anderen opdrongen. De rechercheur is onmiddellijk mee gaan dringen en hij bemerkte toen hoe de Rus trachtte ait den binnenzak van de jas van den ouden heer een portefeuille te halen. Hij arresteerde den dader onmiddellijk, die op het hoofdbureau van politie in verzekering werd gesteld. Daar vertelde hij, dat hij gisteren door de Belgische regeering over de grens was ge- zet, maar gebleken is, dat de man reeds eeni ge weken in Den Haag vertoeft. Hij staat in verschillende dactyloscopische registers vermeld, terwijl hij geen onbekende is van de Amsterdamsche en de Rotterdam- sche politie. De zakkenroller wordt ter beschikking van de justitie gesteld. WEDEROM EEN OVERVAL TE BUSSUM. Een persoon bloedend gewond. Gistermiddag omstreeks 4 uur heeft in Bussum wederom een brutale overval plaats gehad. Een tot dusver onbekend gebleven persoon vervoegde zich aan de kassa van de Boaz-Bank aan de Brinklaan en vroeg aan den directeur, die aan de kassa zat, den heer Koningin Elizabeth merkt somber op, als zij daarvan getuige is: „Het geluk heeft van dien Chester een saletjoniker gemaakt; hij eet nu met dat verschrikkelijike Italiaansche in strument, dat men een vork beet. Maar hij heeft toch altijd nog een goed oog op kost- bare diingen; de diamanten van zijn vrouw zijn mooier dan de mijne. Er groeit mis- schien een goed minister van financien uit lem, want tot vechten komt hij niet meer, als lij niet gek is." Elizabeth's ondersteling is juist. Chester koopt uitgestrekte bezittingen in de buurt van Londen en voert een haast vorstelijken staat met zijn mooie vrouw. Alleen gordt hij een tiental jaren later, evenals elk reChtgeaard Engelschman, het zwaard weer aan en zes flinke schepen op eigen kosten uitrustend, waarvan de kleioste ons oude schip „Het Meisje van Dover" onder bevel van Dalfon is en gaat daarmede in het Kanaal liggen, on der opperbevel van lord Howard, om de groote Armada te be vechten, welke Philips van Spanje heeft uitgezonden om de vrijheid en onafhankelijkheid van Engeland1 en de Nederlanden ten onder te brengen. Maar die schitterende overwimming is ook de laatste krijgsdaad van den Eerste der En gelschen. Sedert toeft hij gedurende het grootste deel van het jaar in het milde kli- maat van de kust van Kent, welke zijn Spaan sche vrouw, die zich d£ zoete luchtei) yan Joosten, een bankbiljet van 10 te willen wisselen. Terwijl de heer Joosten hem vroeg hoe hij dit bankbiljet gewisseld wilde hebben, haalde de man plotseling een revolver vooi den dag en richtte deze op den heer Joosten. Terwijl hij dit deed ontrukte de man den heer Joosten een geldtasch, waaruit deze het wisselgeld wilde halen. In de tasch bevond zich ccn bedrag van ongeveer SOOO. De man vluchtte het gebouw uit, maar werd achterna gezeten door den heer Joosten. Daarop keer- de de man zich tegen den directeur van de Boaz-Bank en sloeg dezen met de kolf van de revolver op het hoofd, waardoor deze bloe dend gewond werd. De man zette het daarop op een loopen. Deze overval, op klaarlichten dag gepleegd, heeft in de gemeente groote consternatie ge wekt. Een der verslaggevers van het V. D.-Bu- rcau, die, tergkomende van de vergadering der Vereeniging van Gemeentelijke en Parti- culiere Bioscoopcommissies in het rustige hotel „Bosch van Bredius", kwam juist aan- loopen,toen de achtervolging plaats had op den roover, die in de Boaz-Bank zijn slag had geslagen, deelt nog omtrent den brutalcn roof de volgende bijzonderheden mede: 't Zal omstreeks kwart voor vieren geweest zijn, toen zich iemand vervoegde bij de Boaz- Bank, aan de Brinklaan. De man, die gekleed was in een donker grijs cosiuum, klopte aan het loketje aan, waarop de directeur van de Bank, de heer Joosten, hem vroeg wat er van zijn dienst was. „Zoudt u mij een tientje kunnen wisselen was de vraag van den bezoeker, die een in elkaar gefrommeld bankbiljet van 10 uit zijn vestzak te voorschijn haalde. De heer Joosten, die met de kantosrbedien- de, mejuffrouw Sikking, in het kantoorlokaal was, zeide gaarne den man te willen helpen. Hij liep naar de brandkast, die recht tegen- over het loket in het kantoorlokaal staat en waarop de geldbak en een portefeuille met bankbiljetten lag. „Hoe wilt u het biljet gewisseld hebben?" vroeg de heer Joosten. En het antwoord van den man voor het loket luidde heel kalm: „Geeft u me maar vier rijksdaalders!" De heer Joosten kwam nu met vier rijks daalders naar het loket toeloopen en zag toen, dat de man, die naar het wisselgeld had gevraagd, zich met het bovenlichaam door het loket had gewerkt. Aanvankelijk dacht de directeur van de Boaz-Bank aan een grap, maar spoedig be merkte hij in welke hachelijke situatie hij was komen te verkeeren. De man had een revolver te voorschijn gc- haald en hield dit vuurwapen op den heer Joosten gericht, terwijl hij hem toeriep: „Je geld of je leven!" Hevig ontsteld wilde de heer Joosten in de eerste opwelling den indringer te lijf gaan en daarbij beging hij de onvoorzichtigheid, de kantoordeur, die gesloten was, open te doen. En terwijl de bankdirecteur door de ge- opende deur op den indringer wilde afko- men, kreeg hij van laatstgenoemde een slag haar geboorteland herhmert, het best bevalt Tot het einde van haar lang en gelukkig le ven is zij de heerscheresse over Chesters hart en gemoed. Het eenige wat hun smart, is, dat hun geen zoon wordt geboren om hun uitge strekte goederen te erven. Maar zij hebben een dochter, een brunette als de moeder, met Hermoine's ivoorkleurig feint en haar glan- zende Madonmaoogen. Zij huwt een jonge- man uit een groote Engelsche familie, als bruidschat medebrengend een rijkdom aan landgoederen, die haar nog tot de tijkste en aanzienlijkste geslachten van Engeland doet behooren. Nu en dan heeft een nakomeling in dc familie Hermoine's mooie oogen, ivoorkku rig teint en prachtig haar en haar schoonheid is niet van het noordelijk maar van het zuide- lijk type. Dan lachen haar brooders en zus- ters en beweren, dat de Spaansche schoon heid weer eens is te voorschijn gekomen. Maar zij hebben vergeten van wie deze her- komstig is. Voor hen is het slechts een legende, voor- komende in een oude kroniek, het verhaal van den stoutmoedigen zeeman, den onbe- dwinigbaren strijder, den nimmer wanho- penden minnaar, die Alva's schatten roofde en het edele hart van Alva's dochter ver- overde om haar tot vrouw te maken van den Eerste der Engelschen. EIND.E. 90) Als ge alles hebt beproefd en de energie voor uw zaak U nog niet de resultaten heeft gebracht, die Uzich hadt voorgesTeld, besluitdan tot het nemen van een regelcontract in een goed, door alle standen - gelezen dagblad. Wij twijfelen niet, of dit zal U zeer zeker brengen tot het gewenschte succes. Het zal blijken HET MIDDEL te zijn! A I III

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5