Alkmaarsche Gourant Vraag en Aanbod. Zaterdag 24 Juli tfo 179 1926. rr Honderd Acht en Twintigste Jaargang, GEVONDEN VOORWERPEN. i Aanwezig aan het Bureau van Poiltie, Lan- gestraat aldaar, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de" navol- gende voorwerpen, als gevonden gedepo- oeerd op 20, 21 en 22 Juli 1926: Een R. K. kerkboekje; een rozenkrans in etui; een pakje, inh. kousen; een deurkruk; een sleutefi van een melkbus; benevens di verse sleutels en handschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 20, 21 en 22 Juli *1926: Een paar handschoenen, P. Kempes, Noor- derkade (noodwoning)hondenpenning, jC. Verhagan, Tuinstraat 65; een rozenkrans {in etui, J. Pover, Rochdalestraat 20; en hals- ketting, R. de Haan, Leeuwenhoekstraat 15; ,een zakje met brood, B. Holtes, Rochdale straat 8; een zilveren mantelknoop, H. Swart, 'Achterwezel 30; een kinderschoentje (bruin), W. Pierse, Doelenstraat 16; een rijwielbelas- -tingmerk, T. van Vegten, Baansingel 33a; ;een kinderschortje, A. Benjamin, Voormeer 24; een koperen huissleutel, K. Koeter, Over- gdiepad.3; een Zweedsche sdeutel, v. d. Pol, Tindelaaneen jonge herdershond, F. Klaa- sen, Ramen 2; eenige \/2 Pd- boter, P. Braak, iCed. Baansloot 1een zilveren halsketting, ?H. Zwart, Achterwezel 30; een jonge post- duim, C. Joftker, Baansingel 34; een mantel- •;t>and, Savenye, Koorstraat 8; een moker Zhamer), H. Pleyter, Vondelstraat 2een bankbiljet, C. W. Visser. Stationsweg 15; een ceintuur (riempje), T. Smit, Uitenboschstraat •51een koperen sleutel van een melkbus, ,,T. Smit, Uitenboschstraat 51een parapluie, Lauwers, Payglop; een rozenkrans, F. Hink, .Tuinstraat 4; een huissleutel, A. Verberne, Westerweg 270. i Wanneer men weder in het bezit is van het .verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van Po litie. Oemengd Nieuws i INBRAKEN TE DELFT. Te Delft is gisternacht getracht in te bre- ken in de woning van den heer Van Rave- steyn aan den Spoorsingel. De inbrekers wer- den daar gestoord, doordat de bewoners ont- waakten. Meer succes hadden zij in de Mijnbouw- straat, waar zij door het uitsnijden eener ruit zich toegang verschaften tot de woning van den heer Boot. Daar werd het tafelzilver ont- vreemd. Voorts werd nog ingebroken ten huize van den heer Koopman aan de Laan van Over- vest. De dieven hebben daar twee rijwielen buitgemaakt. LEGATEN. Dor wijlen mevr. C. M. Gelderman-Muller, op den huize „De Haer" te Oldenzaal overle- den, zijn de volgende legaten vermaaktj aan den Algem. Armenstaat te Oldenzaal 5000; aan de Ned. Herv. Kerk en aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente eldaar, elk 2000 en aan het departement Oldenzaal der Maat- schappij tot Nut van't Algemeen 1000. HANDHAVING VAN DE RIJKS- WE-RVEN? Thans heeft de Minister van Marine a.i. fngesteld de commissie, welke hem advies zal hebben yjt te brengen over de vraag of handhaving van de Rijkswerven in tegenwoor- digen vorm en omvang in's Lands belang is. De commissie bestaat uit: mr. C. H. Gue- pin, oud-directeur van de Ned. Handel Mij. •te Haarlem, lie} en voorzitter; mr- H. F. de Boer, bezuinigings-inspecteur te Den Haag; 'J. B. M. Ten Bosch, oud-directeur van het marine-etablissement te Soerabaya, te Den Haag, Ir. L. Bosschart, te Rotterdam; A. van Hengel, kap.-luit. ter zee te Den Haag; ir. A de Kanter, directeur van de Mij. voor Scheeps- en Werktuigbouw „Feyenoord" te Rotterdam; J. J. Moret, accountant te Den Haag; J- C. Roelofzen, bezuinigingsinspecteur te Den Haag; ir. G. H. Teschmacher, directeur van de Haarlemsche Scheepsbouw Mij. te Haar lem; R. H. Wijman, kapitein ter zee tit. te Den Haag, leden; J. W. Hermijtelen, luit. ter zee le kl. te Den Haag, secretaris. Aan de commissie is opgedragen den Minister van advies te dienen nopens de vol gende vraagpunten 1. Moeten de Rijkswerven bij de voorge- nomen reorganisatie van de marine gehand- haafd worden in tegenwoordigen vorm en om vang: a. met het oog op het financieel belang van de marine; b. met het oog op het finan cieel belang van de marine; c. met het oog op het financieel belang van den Staat in zijn geheel 2. Hoe is een eventueel belangenconflict tusschen de desideratie sub a en sub b te over- bruggen? Indien de vraag, bedoeld sub 1, ontkennend wordt beantwoord, rijzen de vragen: v 3. Welke omvang van het bedrijf wordt 'eanbevolen? 4. Welke organisatie en vorm van het be- idrijf worden het best geacht? De commissie zal Maandag a.s. om 2 uur •s namiddags in het Dep. van Marine door (Minister Lambooy worden geinstalleerd. ENKELE DIEREN VERBRAND. Woensdagmorgea te omstreeks half 12 werd brand ontdekt in de schuur en stal ling der groote boerenhoeve op den Gastel- schen dijk ite Oud-jastel, eigendom van den heer Vine, Gilse v. Loon te Rocsendaal en ibewoond doer CI. Hopmans. Schuur en stal- Jen werden geheel een prooi der vlammen; ook <_en ddetal paarden, een koe en nog eenig klein vee gingen in het vuur verloren. Het woonhuis bleef gespaard. VALSCHE MUNTERS. De politie te Paramaribo, die ervan verwit- tigd was, dat valsche bankbiljetten van 5 in omloop waren, toog op onderzoek uit. De rechercheur Molly had kort daarna het geluk een Britsch-Indier tegen het lijf te loopen, die nadat de rechercheur een praatje had aan- geknoopt uit eigen beweging vertelde, dat hem bankbiljetten ter wisseling waren gege- X'SSt welke hem verdacht voorkwamen. Hij had nog een v'alsch' biljet bij zich". Onmiddeilijk werd een onderzoek ingesteld en nu kwam aan het licht, dat de biljetten vervaardigd waren door een zekeren Sewraads, afkomstig van Trinidad, die bijgestaan werd door Kamtapersad, terwijl Abdul Gafour '(dezelfde die in handen viel van den rechercheur Mol ly) voor de verspreiding zorgde. De valsche munters trokken de biljetten van de Surinaamsche Bank met een teeken- pen over op perkamentpapier, de lijnen wer den daarna aangedikt en het papier vervol- gens geldeurd In de woning van Kamtapersad werden bo- vendien voorwerpen aangetroffen, die er op wezen, dat men ook bezig was met proeven om valsch zilvergeld te vervaardigen. De dader heeft bekend. DE GEVALLEN REUS. De werkman droeg een been; een geweldig groot been, een been van een reus. Hij droeg het uit een der deuren van het Rijksmuseum te Amsterdam. Andere ledematen volgden. En een lichaam en een hoofd. Een mensch was in stukjes geliakt en die mensch was Goliath, ditmaal door vele Da vids te gelijk aangevallen, de reus, die vele jaren heeft gestaan in een der vestibules van het Rijksmuseum en die vroeger een der attracties was van het Doolhof. De in stukjes gehakte Goliath neen zoo erg is het niet, hij is netjes uit elkaar ge- senroefd is op een kar geleden en vervoerd naar het Waaggebouw, dat, gelijk men weet, wordt ingericht tot Stadsmuseum aan de Nieuwmarkt. Daar is de reus, na zijn smadelijken val, gedeponeerd totja, dat is nog niet zeker Voorloopig ligt hij uit elkaar genomen, in het Waaggebouw. Of hij binnenkort daar weer zal worden opgericht is nog niet beslist. „Goliath" is een typisch stukje Amsterdam- sche historie. Bjj wijze van proef, of het daar goed- zal kunnen staan is het beeld gebracht naar de Waag, wabr het feitelijk thuis behoort. Blijkt de reus daar niet tot zijn recht te komen, dan gaat hij terug naar het Rijksmu seum. Goliath, die 5.10 m. hoog is, is vervaardigd door een bekend kunstenaar, n.l. door Vin- ckenbrink, tegen het midden van de 17e eeuw David en de schildknaap zijn mede ver- huisd. a Hbl. EEN BLIKKENFABRIEK. De Balata Compagnie Suriname heeft be- sloten een fabriek te bouwen voor de vervaar- diging van blikken, meldt „De West". Zooals men weet, worden de provision voor het bala- ta-bedrijf in de binnenlande'n verpakt in gesol- deerde blikken. Tot dusver werden daarvoor oude kerosine- blikken opgekocht, die dan schoongemaakt werden, en, na vulling gesoldeerd. De fabriek zal een capaciteit hebben voor honderd blikken per dag. Door een kleine aan- vulling van materiaal, zal men ook blikken van ander afmetingen kunnen vervaardigen, wat misschien van belang kan zijn voor den uitvoer van vruchten of sappen in blik, waar- toe plannen bestaan bij de onlangs opgerichte Naamlooze Vennootschap Surinaam. DE KON1NGIN. Vemomen wordt, dat de toestandl van de koningin veel beter is en dat de terugkeer naar Nederland binnen enkele dagen te ver- wachten is. H. M. heeft gisteren echter het hotel Regina Palace nog niet verlaten. HERZIENING DER IJKWET. Men meldt uit Leiden aan het Hbld.: De K. v. K. en Fabrieiken voor Rijnland heeft onlangs aan den minister van Arbeid, H. en N. een schrijven gericht, waarin werd gewezen op het feit, dat in het afgeloopen jaar te Leiden een giroot aantal neringdoen- den is bekeurd, omdat zij hun maten en ge- wichten niet hadden laten ij'ken en waarin de vraag werd gesteld, of de straffen op der- gelijke verzuimen gesteld, o.a. in beslagne- ming of verbeurdverklaring der maten en ge- wichten, in verhouding tot den aard der overfeeding niet te zwaar geacht moeten wor den. Van den minister is thans bericht ingeko- men, dat het ook hem voorkomt, dat er wel aanieiding bestaat een herziening der straf- bepalin.gen te overwegen. Aan dit punt zal nader aandacht worden geschonken bij een wijzigiug van de IJkwet, welke reeds op zijn departement in voorbereiding is. EEN NIEUWE INDUSTRIE. Naar „Suriname" meldt, is het den heer W. Schiinemann, vroeger werkzaam aan bet Landbouwaepartememt te Paramaribo, gelukt in Amerika kapitaal te interesseeren voor een nieuwe Industrie, n.l. de winning van plant- aardige olien. Hiertoe zullen zooveel moge- lijk alle olie houdende gewassen in Suriname worden geteeld en er wordt zelfs gesproken van de winning van olie uit Awara- en mari- papitten. CENTRALISATIE VAN HET MIDDENSTANDSCREDIETWEZEN. Het Hbld. vemeemt, dat bij beschikking van den Minister van Financien ingesteld is een commissie, welke zal moeten adviseeren over de vraag, of het wenschelijk is, en zoo ja, op welike wijze, het middenstandscredietwezen te centraliseeren. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter, mr. dr. A. A. van Doorninck, thesaurier-generaal aan het Departement van Financien, en tot leder de heeren mr. J. W. Beyen, directeur der Javasche Bank, Amster dam, Ed. G. Schurmann, voorzitter van den Ned. Middenstandsbond, C. J. G. Struycken, voorzitter van den R.K. Middenstandsbond, dr. J. van Beurden, geestelijk adviseur van dien bond, C. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, mr. dr. C. F. Schoch, direc teur der Surinaamsche bank, Amsterdam. De heeren Beyen en Schurmann vertegen- woordigen in de commissie de algemeene middenstandscredietbanken,' de heeren Struyc ken en Van Beurden de R.-K. „Hanze"-banken, de heeren Van den Heuvel en Schoch de Christelijke „Boaz"-banken. DE GLYMPIADE TE AMSTERDAM IN 1928. Men schrijft ons: Op 31 Juli a.s. zal in den Haag bijeenko- men de Commission Executieve van het C.I.O. Dit is de eerste bijeenkomst van dit lichaam sinds de vergadering van het Intemationaal Olympisch Comite te Lissabon, waar, zooals men weet, onze landgenooten, Baron Schim- fepennmck van der Oye, voorzitter van 1 het N. O. C., en Kapitein Scharroo aanwezig waren. Vragen betreffende de Olympische Spelen van 1928 zullen op deze vergadering bespro- ken worden met de leiders van het Comite 1928. De Voorzitter van het C. I. O., Graaf de Baillet Latour, zal ook een bezoek aan Amsterdam brengen, teneinde met eenige ste- delijke autoriteiten contact te zoeken, de ter- reirien te bezichtigen en over de verdere af- wikkeling van zaken te confereeren. HANDEL IN ERFPACHTGRONDEN In de Donderdagavond gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad is door den heer Wijnkoop (c. p.) een interpella- ttie aangekondigd over het handeldrijven van gronden in erfpacht uitgegeven, terwijl het niet de bedoeling is, op deze gronden te bouwen. Tevens vroeg hij, of het juist is, dat bij dezen handel raadsleden betrokken zijn. EEN COCAYNE-SMOKKELAAR AANGEHOUDEN. Woensdag arresteerde een inspecteur van Scotland Yard aan het buffet van het Victoria Station te Londen, een jongen Nederi ander, genaamd H. A. Boom, die er van yerdacht werd, cocaine in zijn bezit te hebben. Boom werd naar een politiebureau gebracht, waar blee, dat een in bruin papier gewikkeld pakje, dat naar zijn zeggen brood bevatte, inder- daad een poeder inhield, dat de inspecteur zeide uit ervaring als cocaine te herkennen. De politierechter, voor wien de zaak dienzelf- den dag nog voorkwam, stelde de behande- ling voorloopig uit. Het bleek, dat Boom in het Westend goed bekend is. LANDBOUWPLAGEN. PRIJSVRAAG KANKER- BESTRIJDING. Gp een door den Senaat der Gronmgsche Universiteit uitgeschreven prijsvraag, ver- band houdende met de bestrijding van den kauker, heeft de heer L. de Kromme, me- disch student te Amsterdam, een antwoord ingezonden, dat de groote gouden medaille waardig werd gekeurd. DE BANKBEROOVING TE BUSSUM. De Gooische correspondent van het Hbl. schrijft: Wij hadden gist^rmorgen een onderhoud met den heer Joosten, directeur van de Boaz- bank, die vroeger directeur is geweest van de Bank van Slavenburg te Gowda. Deze ver telde ons, nog zeer onder den indruk van het geheurde, omtrent de toedracht het volgende: De kas wordt eigenlijk om 3 uur gesloten, doch gewionlijk worden na dien tijd! nog veel clienten geholpen, en zoo was er niets vreemds in, dat even na 3 uur iemand op het kasloket tikte. De heer Joosten zat aan het bureau aan de straatzijde met het gezicht naar de loket- ten, de vrouwelijke bediende, mej. Sikking, tegenover hem, met haar rug naar den loket- tenwand. Na het kloppen stond de heer Joosten op om te helpen. De onbekende maakte geheel den indruk van een heer te zijn, hij trad jo- viaal op, zeggende: „Och meneer, kunt u mij even een tientje wisselen", waarbij hij het bil jet liet zien. De heer Joosten ging naar de brandkast die tegen den wand recht tegenover de loket- ten staat, een afstand van ongeveer 4 M. en vroeg daarbij: „hoe wilt u het gewisseld hebben". „Geef mij rnaar rijksdaalders", was het antwoord. Met het geld in zijn handen en zonder op te kijken kwam de heer Joosten naar het loket geloopeneerst vllak daarvoor gekomen keek hij op, en zag in den loop van een re volver, met daarachter de zwarte oogen in donkere holten van den onbekende, die op commandotoon riep: „Sta, of ik schiet!" Een ondeelbaar oogenblik bleef de heer Joosten staan. Daarna terwijl hij riep: Juf, bel de politie op!" nam hij, niet anders dan een schot verwachtend, een zijsprong naar rechts, krooip achter het zijschotje, tusschen het tweede loket en de deur, en keek, ineenge- drongen, dekking zoekend, om den hoek van de plank. Weer zag hij in de revolver. De onbekende moet daarbij het lichaam half in het loket gewrongen hebben om om den hoek te kunnen richten, vloekend en dreigend. Maar toen hij zag, dat zijn intimidatie geen uitwerking had, sprong hij terug op hetzelf- de oogenblik, dat de heer Joosten de deur, welke met een Yaleslot gesloten was, open- de om den roover van achteren te grijpen. Nauwelijks was de deur open, of hij ontving een harden k!!ap, waarschijnlijk met de kolf van een tamelijk zware revolver, welke twee wonden veroorzaakt heeft. Versuft viel de heer Joosten neer. De juffrouw was op het dreigend ge- schreeuw ontsteld door de deur naast de brandkast de gang in gevlucht en naar bo- ven, waar de familie Kamphnys woont. Had zij toen maar de harmonica portefeuille mee- genomen, welke op de brandkast lag! De dief moet over het lichaam van den heer Joosten zijn heengestapt en naar de bTItfdkasf gddopen. De "dire&ITf k\Vam in-1 middells overeind en is in zijn verdoofden toestand, zonder te weten wat hij deed, door het achtervertrek de gang opgeloopen en vandaar naar de voordeur, waar hij buiten komend den roover de deur van de serre, waarin de loketten uitkomen, aan den ande- ren kant van het huis, zag uitloopen, den tuin doorhollen en per fiets wegsnellen. Eerst op dat oogenblik kwam de heer Joosten tot het besef dat hij gewond was en hevig bloedde. Hij drukte z'n zakdoek tegen het aohterhoofd en riep een boodschappen- jongen toe: „ga hem achterna, er zit wat voor je aan". Het was de 16-jarige Hansen, die zich inderdaad kranig gehouden heeft, maar het getuk was niet met hem. De heer Joosten zag den vluchteling nog tot aan de eerste ombuiging van de Eslaan. De heer Scheffelaar Klots wilde hem in een juist passeerende auto van den heer Groen naar de Majellastichting brengen, maar de heer Joosten riep: „Eerst het geld terug", stapte in de auto, en voort gang het den dief achterna. De jongen Hansen had nog een klap opge loopen, toen hij probeerde den vluchteling tegen een boom te drijven, hij werd ook in de auto opgenomen, na het mislukken van de true met zijn fiets. Gp den hoek bij den spooroverweg werd een agent opgepikt. Met een reuzenvaart ging het rechtuit den Bredi- usweg op, zonder resultaat. De heer Joosten meende, dat nog twee heeren in het complot waren die, meerijdend, de verkeerde ricbting zouden hebben aange geven. Maar het is reeds gebleken, dat een van de door hem bedoelden, een zenuwlijder, niets met het geval uitstaande heeft. Gistermorgen heeft een confrontatie plaats gehad met iemand uit Laren, die omstreeks drie uur per fiets achter een auto van den Brediusweg naar Laren gereden was. Deze bleek evenwel niet de dader te zijn. De portefeuille bevatte o.m. twee biljetten van 10€0, van 300, 200 en 100 en pak- jes van tien billjetten van 10, in totaal 7160.50. Bij de strubbeling met Hansen, viel de por tefeuille door de zwaarte der pakjes open en rolden negen daarvan op den grond. Waar schijnlijk was't de bedoeling om de onder- weg leeggehaalde tasch weg te gooien. Deze is evenwel ondanks't speuren met politiehon- den, tot dusver niet teruggevonden. De Tel. vemeemt, dat een der sporen, die gevdlgd worden, naar de hoofdstad leidt. Ook heeft men nog een man op het oog, die vlak na het plegen van't misdrijf den straat- weg van Bussum naar Laren in wilde vaart achter en auto heeft afgefietst. Deze man is een bekende van de politie en kwam reeds eerder met de justitie in aanraking. Zijn ui- terlijk klopt vrijwel met het opgegeven signa- lement. Hij is aangehouden en zou heden- ochtend met den bankdirecteur geconfron- teerd worden. Nader wordt medegedeeld, dat tot gister- middag nog geen confrontaties met het bank- personeel plaats hadden. Wel is de politie er herhaaldelijk op uit geweest met den jongen, die den dief op zijn fiets achtervolgd heeft en gelegenheid had, hem terdege op te nemen. Zooals gemeld, leidt een der sporen naar Amsterdam. Men heeft hier een geroutineerd misdadiger op l\et oog, een man, die voor geen kleintje vervaard is. Deze is weliswaar belangrijk ouder dan de-leeftijd,<waarop de dief aanvankelijk werd geschat, maar zijn portret vertoont overigens groote gelijkenis met T opgegeven signalement. Personen aan wie het portret getoond is, verklaren even- eens, dat zij een sterke gelijkenis met den dief bespeurden. Het Amsterdamsche parket zal zich naar Bussum begeven. In het late middaguur zijn gister op het politiebrueau te Bussum verschillende perso nen met den bankdirecteur en den loopjon- gen, die aan de vervolging deelnam, gecon- fronteerd. Deze confrontaties leverden even wel geen enkel resuftaat op. KORTE BERICHTEN. De staking van de stedelijke arbeiders en het arampersoneel is geeindigd. Uitsluitend 2e handsgoederen. Geen dienstaanbiedingen. enz TE KGOP een goed onderhouden DAMESR1JWIEL. Te bevragen R. DE VRIES, Nieuwlandersingd 74. Uitverkoop van Buffetten, Kasten, Tafels, Stoelen, Leunstoelen, Canape's, Ledikanten, Bedden, Pathefoons, enz. Alles prima ge- bruikt. J. L. SOSTMAN Jr., Verkooplokaal Ridderstraat 4. TE KGOP: prima gebruikte asbestplaten in alle maten a 60 ct. per Meter, ook nog 97 Meter harmonicagaas. Te bevragen G. W. OUDHOFF, Heiloo en Hekelstraat 18, Alkmaar. TE KOOP EEN MOTORRIJWIEL met 2 versnellingen, in zeer goeden staat, voor 75 bij A. NIERGP, Nieuwesloot 13. TE KOOP A AN GE BOD EN BGEKEN 2e en 3e klas H. B. S. Adres Meerweg 47, Bergen. TE KOOP 1 NAAIMACHINE met trap 20, 1 NAAIMACHINE zonder trap 6, 1 groote SPIEGEL met gouden lijst f 10. BOOMKAMPSTRAAT No. 46. TE KOOP NETTE KINDERWAGEN billlijk, RUSTBED inschuifbaar als nieuw, beste MANGEL. VOORMEER 21. TE KOOP: BOEKEN Handelsdagschool, in goeden staat. Bevragen WESTERWEG 17. TE KOOP GEVRAAGD een goede gebr. GRAMAPHOON met platen. Adres lett. M ihuUppostkantoor Stompetoren. TE KOOP 15 GRAMOPHOONPLATEN en 2 L ANCASTERGORDIJNEN, breed 1 M. 32 c.M. KONINGSWEG B 2. ROYAL SCHRIJFMACHINE TE KOOP in prima staat verkeerend. Prijs 50. OUDEGRACHT 243. TE KOOP een goe'd onderhouden ROEI- BOOTJE, nieuw geschilderd. Prijs zeer billijk. GROEBE, Langestraat 76. TE KOOP net onderhouden zwarte PIANO. ANJELIERSTRAAT 20.. TE KOOP een geemailleerd FORNUIS in goeden saat en te koop gevraagd een ge bruikte HAARD. DE HEER en VRIESMAN, Verdronken. oord 85. TE KOOP STRANDWAGEN groot mo- del met kap en ijzeren assen. Prijs 6. SPOORSTRAAT 81. -3 Prima DAMESRIJWIELEN 30, 25 en 20, 2 sterke HEERENRIJWIELEN 30 en 15, een Transportrijwiel 35, 1 Jongensrijwiel 20. Landstraat No. 16. TE KOOP: INDIAN SCOUT. Electr., dtio, kilometerteller. Schiitterend in orde, f 400. Te bevr. Hotel DE NACHTEGAAL, Alkmaar. Een prachtig MAHONIEHOUTEN TAFELI TE KOOP met vier inlegbladen. Te bevr. LAMORAALSTRAAT 4, Alkmaar. Ter ovemame GEVRAAGD STUDIE- BOEKEN R. H. B. S. lste kl. Aanb. per brief onder no. E 806 Bur. dezer. Over te nemen GEBRUIKTE BOEKEN, 1, 2, 3 en 4e klasse R. H. B. S. Adres: CADETTENSCHQOL. TE KOOP AANGEBODEN een GRAMO- PHOON met 40 nummers. VERDRONKENOORD 56. ProTinciaal nieuws UIT BERGEN. Bij de politie alhier werd dezer dagen aan- gifte gedaan van de vermissing van 'n ouden heer (pensiongast), die's morgens te vier uur was opgesiaan en ongeschoeid en half ge- kleed het pension had verlaten. Aanvankelijk werd tevergeefs naar den vermiste gezocht. Werkvolk in de duinen hadden een man zien loopen, die zich nu eens in die en dan weer in eene andere richting begaf. Ten slotte be- gon men te vermoeden dat er iets niets in den haak was. Bij onderzoek bleek't toen iemand te zijn die geheel in de war was. Toen aan- gifte bij de poiltie was geschied, bleek spoe- dig dat men hier met den vermiste te doen had, die dan ook spoedig werd opgehaald en naar de woning werd teruggebracht. Evenats het vorige jaar werd gedurende den broed'tijd van meeuwen in de duinen door de Rijkspolitie streng gesurveilleerd. In de maanden Mei en Juni werden 14 proces- sen-verbaal wegens het zoeken naar en ver- voeren van meeuwen-eieren opgemaakt en werd een 35-tal eieren in beslag genomen. Onnes hebben hunne benoeming tot lid der De heeren Wicksford en Kamerlingh Onnes hebbe nhunne benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het gemeente- museum aangenomen. Naar wij vernemen heeft het Bestuur der Vereeniging van Polders en Oningepol- derde Landen onder deze gemeente zich tot den Raad gewend met het verzoek het onder houd van den Oosterweg, den Kogendijk en den Heerenweg van den Franschman af tot aan het grenspunt van Egmond-Binnen voor rekening der gemeente te nemen. UIT SCHAGEN. De lste en de 5e klas van de Landbouw- huishoudschool te Schagen, gaan in de vacan- tie een stukje van mooi Nederland bekijken. De le klas gaat met mej. Van dfer Sluis naar Ede en houdt eenige dagen verblijf in het gebouw voor schooluitstapjes van Volks- onderwijs aldaar. De Veluwe doorkruisen is het doel. De 5e klas gaat met de directrice, mej. Piet naar Arnhem. Zij heeft het Tehuis voor Da mes te Arnhem als uitgangspunt gekozen. Van hier uit wordgn de oiftstreken bezoeht Dat Naast de muskietenplaag, die de kolonie ges teisterd heeft, heeft de landbouw in Suriname geweldig geleden onder hetgeen de ratten daar hebben teweeg gebracht. De boutste fantast kan zich ter nauwernood voorstellen hoe noodlottig de ratten thans voor de cultures zijn, schrijft „Suriname" hierom* trent. Het ergst aan toe zijn wel de groote en kleine landbouwers nan den rechteroever van de Commewijnrivier, ofschoon ook elders de beplantingen enorm te lijden hebben van deze schadelijke knaagdieren. Ons is b.v. medegedeeld, dat op de vesti* gingsplaats Kroonenburg alles wat door de kleindandbouwers na het invallen van de res gens geplant is, totaal vemietigd is door ratten. Een kleindandbouwer aldaar heeft op een dag, bij het omvorken van zijn terrein, niet minder dan 329 van deze beestjes met zijn vork doodgeslagen! Ook op Johan en Margas retha en de andere plantages in die buurt wor* den dagelijks bij tien* en honderdtallen ratten doodgeslagen. Het ergst moet wel de suikersonderneming Rust en Werk eraan toe zijn. Per dag worden op Rust en Werk niet min* der dan 1500 tot 2000 ratten gedood, doch men verzekert ons dat dit aantal betrekkelijk nog zeer gering is en totaal onvoldoende om de bes staande riefbeplanting te redden. Wil men de rietvelden behouden, dan moeten er op Rust en Werk op het oogenblik globaal 10.000 -atten per dag worden gedood. Onze plaatsgenoot F. van 't Sant heeft met goed gevolg afgelegd het toelatingsexr.men ►voor de bisschoppelijke kweekschool te Beverr wijk. De dezer dagen in deze gemeente gehou* den collecte ten behoeve der Vereeniging tot Werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden te Amsterdam heeft opgebracht 79.75. J, UIT HOORN. Aan Mej. Kruisman, onderwijzeres in de nut» tige handwerken aan de R. K. U. L. O. is.een vol ontslag verleend. In de vacature werd be» noemd mej. H. Bosma te Bovenkarspel. De heer P. de Jonge, Secretaris bij bet Burgerlijk Armbestuur alhier, is in gelijke be« trekking benoemd te Bussum. .ejtdfcfc.* UIT WARMENHUIZEN. f De kermis te Schoorldam, welke thans weider op zijn oude plaats werd gehouden en niet aan den Damweg onder de gemeente Schoorl, is goed verloopen. De Schoorldamsche bevol« king heeft weer gelegenheid gehad om volop te genieten van den zweefmolen, dans en mu< ziek. Zoowel bij C. Geus, als bij ter Burg werd dansmuziek gegeven. Maandagavond werd in de zaal van den heet ter Burg door de Schoorldamsche dilettaj.ten* club „Ons Genoegen" een klucht in 3 bedrij* ven opgevoerd, getiteld „Willy's Trouwdag" De zaal, welke geheel gevuld was, heeft smai kelijk gelachen om de komische verwikkelingen in het stuk, waartoe niet in het minst werd bijgedragen door oom Willy, die zijn rol zeer goed vervulde. Ook de bruidegom en de bruid. die een zware rol hadden, waren hierin goed thuis. De regie en grime waren weder in ban* den van den heer Loevens te Alkmaar. Dinsdagmiddag had een ringstekerij met een auto plaats, waaraan 26 paren deelnamen. De le prijs werd gewonnen door A. Nieuwland Jr. en Mej. Paarlbcrg, de 2de door W. Sevcnhuu* sen en dame, 3de prijs door J. Schotvanger en zijn tante Anna. In de zaal van C. Geus had 's avonds prijsdansen plaats, waaraan door vc len werd deelgenomen. Onze plaatsgenoot Mej. A. Zomerdijk slaagde voor het examen van onderwijzeres. Naar wij vernemen bedroeg op 1 Juli j.L het aantal betalende leden aangesloten aan de Ziekenhuisverzekering „Warmenhuizen" 1264 en bedroeg het aantal niet betalende 234, totaal dus bijna 1500 leden.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8