DE LANGE DE MOBAAZ CHEVROLET KENNEMER AUTOGARAGE, Gredieten - Oeposito - Effscten m Radio-Hoefeje. UHGESTRAiT 49 - ALKMAAR gesloten wagea 2 deuren f 2405 gesloten wagen 4 denren f 2650 Discaswielen. T? A Woensdag 28 Juli. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten. 3.5.Congres van de Theosofische Veree- nigtng te Ommen. Uitzending van de rede van den hegr Krishna Murti en Mrs. Dr. Annie Besant. 5.-7.— Vooravondconcert door bet H. D. O.-orkest. 7.157.45 Lezing door den heer Adr. Boer, redacteur van he: tjjdechrift „Focus", over: Wenken voor land- schapfotografie. 7.45 en 10.Persberichten. ,$.15 Kurnausconcert. Solistenconcert onder bidding van Prof. G. Schneevoigt. Soliste: ouverture. 2. Bach: Concert F-dur a. Allegro Mrcelle Meyer, piano. 1. Brahms: Tragische moderato, b. Andante, c. Allegro. 3. Mo zart: Pianoconcert D-mol a. Allegro, b. Ro mance, c. Rondo. (Piano). Pauze. 4. Braun- fels: Phantastische Erscheinungen, eines Thema's von H. Berlioz. 5. Strauss: „Salo- me's Tanz. Daventry, 1600 M. 11.201.20 Het radio- kwaxtet en solisten (sopraan, bariton, piano). VI.202.20 Orkestconcert. 4.20 Lezing: Out of doors. 4.35 Obkestconcert. 5.35 Kinder- uurtje. 6.20 Orkestmuziek. 7.10 Tuinpraatje 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws •LezingA visit to Egypt. 7.45 Pianocomposi- ties van Schumann. 8.Vervolg serieverhaal: ij!At the villa Rose. 8.20 Armadaprogramma .H. Stevens, bas-bariton. Koor. Orkest. Gedich- tenvoorlezing over de Spaansche Armada, door H. Williams. 9.20 J. Smith, humorist. 9.50 Weerbericht, nieuws. 10.25 Werken van Bach, door orkest. H. Stevens, bas-bariton. J. Ching, piano. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" 1750 M. 12.50 Con cert door het orkest Gayina. 5.05 Solistencon cert. 8.50 Galaconcert. Konigswusterhausen, 1300 M. 8.50 Bach- feest. H. Ellger, alt. Prof. Fischer, orgel. B. Geysel, piano. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 8.20 Fragmenten van de opera Carmen, na de le acte voorlezing „Colonel Chabert". Milnster, 410 M. 1.35—2.50 Concert. 4.35 Sprookjesvertellen. 5.50 Lezing. 6.20 Lezin- gen v. Prof. Wegner. 6.40 Lezing. 7.8. Sonatenconoert. 8.20 Lezing: Dostojewsky. 8.50 Liederenavond v. Rose Pahlen. 9.50— 10.50 Pianoconcert v. Otto Wetzel. KORTE BERICHTEN. Bij een militaire vliegoefening geraalc- ten buiten het exercitieterrein te Praag drie bommen van een vliegtuig los.Een ervan doodde een meisie, dat met veldarbeid bezig was en verwondae haar vader zoo zwaar, dat men voor zijn leven vreest. De Letlandsche gezant te Moskou, Osel, is naar Riga teruggeroepen. De terugroeping staat in verband met de affaire van den Est landschen gezant te Moskou, Birk. Men neemt aan, dat Osel waarschijnlijk niet op zijn post zal terugkeeren. Volgens de hofartsen is prins Michel van Roemenie in aanraking geweest met een dollen hond; uit voorzichtigheid moet hij een behandeling tegen de eventueele gevolgen daarvan ondergaan. Zijn gezondheid is uit- stekend en baart geen zorg. Naar een B. T. A.-bericht meldt, is nabij Grenoble een groote beschuitfabriek gedeeltelijk uitgebrand. De schade wordt op 10 millioen geschat. 400 arbeiders zijn werk- loos. De „Daily News" meldt, dat het voor- stel om 19 der 47 kerken van de Londensche City te sloopen, eerst in de herfstzittng in't Lagerhuis verder zal worden behandeld. Te Whit-ille (Virginies i een brug, waarop 300 personen een roeiwedstrijd ga- de sloegen, ingestort. Er werden 5 personen gedood en 40 gewond. Het communistisch orgaan „Der Kampfer" te Chemnitz is tot den 8sten Au gustus verboden. Op den straatweg van Hartmannsdorf naar Limibash (Saksen) zijn twee auto's op elkaar ingereden. Beide auto's werden em- stig beschadigd. Van de inzittenden werd een dame gedood, de overige personen min of meer gewond. Stadsnieuws ZONDAGSSCHOOL „LAAT DE KINDERKENS TOT M1J KOMEN". Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van bovengenoemde Zondagsschool, gaan de oudere leerlingen dezer school, bijna 300, on der leiding van het personeel, a.s. Donderdag een dagje naar buiten. AHereerst gaan ze met den trein naar Santpoort, om vandaar te wandglen naar de Rui'ne van Brederode; na deze te hebben be- zichtigd wordt een wandeltocht gemaakt naar Kraantjelek, het eigenlijke doel van de reis. Op den Blinkert en in het mooie bosch zal, indien het weer maar even medewerkt, de feestvierende jeugd naar hartelust kunnen ge- nieten. Des avonds wordt de terugreis gemaakt per spoor vanaf Overveen. Na aankomst om 7.28 gaat het met de mu- kvereeniging „Soli Deo Gloria" aan het ofd, van het Station langs Stationsweg, )eesterweg, Zevenhuizen, Koorstraat, Laat, Schoutenstraat en Hoogstraat naar de Chris- telijke school in de Doelenstraat, waar de Ouiders hunne kinderen kunnen afhalen. Het onlangs door de Ouders aan de Zon dagsschool geschonken vaandel, gedurende enkele dagen te bezichtigen, in de etalage van de meubileerinrichting van Mevr. ae Wed. J. van Til, Boterstraat, zal op dezen tocht worden medegevoerd. Den ruim 100 jongeren leerlingen wordt 'n feestje bereid in den Muziektuin op Donder- dagmiddag van de volgende week. M. T. SCHOOL TE HAARLEM. Toegelaten tot de Middelbare Technische school te Haarlem zijn op grond van hun di ploma's en rappprten of van het toelatings- examen: Afdeeling Bouw- en Waterbouwkunde, eer- ste studiejaar. A. Elzas, Alkmaar; J. J. Ol denburg, Bergen. Afdeeling Werktuigbouwkunde en Electro- techniek: eerste studiejaar A. W. Gerver, Alk maar; J. Langenberg, Alkmaar; N. A. B. F Pels, Alkmaar; J. M. Renand, Zuidschar- woude; L. Renand, Zuid-Scharwoude. Afdeeling Scheepsbouwkunde: eerste stu diejaar A. J. Brander te Bergen. EXAM EN U. L. O.-DIPLOMA. Gister zijn de examens voor het U.L.O.- diploma begonnen. Geslaagd zijn: Voor di ploma B: L. D. Gillissen te Helder, P. J. Korver te Sint Pamcras, J. W. Moraal te Bergen, J. Teesink en S. H. Bos te Wormer- veer. Voor diploma A: N. Groot en F. C. Struik te Enkhuizen, G. van der Hust en E. R. Cohen te Hoora, G. J. Peereboom te Wij- denes, E. H. Breijer, G. Wolzak, M. G. Spfuit en J. C. Pameijer te Alkmaar, A. Hakhof en H. Tienstra te Zaandijk, r. J. Vermoten te Helder, G. Beijer, N. Olie, W. Band, J. Spits en F. de Kramer te Zaandam, M. Starmans te Assen delft, E. Warnies en A. N. Dekker te Bergen, R. M. Pool te Hoog- woud. CONCERT, te geven door de KOORKLASSEN van den heer Corn. Jonker, met mede- werking van een GEMENGD KOOR, op WOENSDAG 28 JULI 'sav. 8 uur, in den Stedelijken Muziektuin. Programma la. In de Mei Geerlings. b. Mis Poes. Wierts. a Zus gaat hoepelen. Hopman-Kwast. le klas. 2. Van zoeme zoeme zoem. Loots, b. Koppig. Loots. le en 2e klas. 3a. Chanson a la lune. b. Larc en ciel. Dalcrose Dalcrose. Mendelssohn. c. Herbstlied. 3e klas. 4. Salve Regina. Oberhoffer. (Gemengd koor). 5. De schoonste Feestdag (can- tate). Cath. v. Renne$. le, 2e en 3e klas. Pau e. 6. Pa Kikker en Pa musch. Hopman-Kwast. (le en 2e klas). 7a. Aan mijn Land, H. A. Maas. Aan mijn Taal. H. A. Maas. Zomeravondliedje. v. Tetterode. 2e en 3e klas. 8. Droomevrouw kom. Olman. (Gemengd koor). 9. Dans der Kokjongens. Jas. Jansen. Uit de operette „Pauweveer". (Ingestudeerd door mej. L. Koning). ZENDINGSAVOND. De afdeeling Alkmaar voor Inw. Zending belegt Woensdag 28 Juli om 8 uur in het ge- bouw „Waakt en Bidt" een Zendingsavond, waar hoopt te spreken de heer J. Sevensma van Amsterdam over het onderwerp: De tafel des Heeren of de tafel der Werela. De toe- gang is vrij en iedereen is welkom. LIGHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motonijtui- gen te 9.26 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. *DE PENSIONNEERING VAN DE WETHOUDERS EN HUNNE WEDUWEN EN WEEZEN. Naar wij vernemen hebben de raadsleden Sietsma, Bak, v. Drunen en Vogelaar bij den, raad voorstellen ingediend terzake de pen- sionneering van de wethouders en van hunne weduwen en weezen, aangezien het tot nog toe den burgemeester niet gelukte ten deze tot overeenstemming te komen met de fractie- voorzitters. In hun voorstel wijzen zij er op, dat de zaak zelve reeds lang bij den raad aanhangig is. Reeds bij de behandeling van de Gemeente- begrooting 1921 toch werd op 21 Maart een voorstel van den Burgemeester aangenomen, waarbij in beginsel werd besloten tot het sa- menstellen van een voorstel inzake de pen- sionneering der wethouders. Het daarop ont- worpen voorstel werd gesteld in handen van een commissie uit den Raad, die daarop een prae-advies ontwierp, inhoudende tevens eeni- ge vragen aan B. en W. welke door den bur gemeester in Juni 1923 werden beantwoord. Nadien bleef de zaak liggen. De indieners verklaren zicll in hoofdzaak met den oorspron kelijk gemaakten opzet te kunnen vereenigen. Zij achten het overbodig te bespreken of er een rechtsgrond aanwezig is voor de pension- neering van de wethouders of dat alleen bil- lijkheidsoverwegingen daartoe zouden moeten leiden, aangezien er een besluit van den raad is, waarbij de pensionneering van de wethou ders is aanvaard. Zij zijn van oordeel dat aan de wethouders bij ouderdom en invalidiiteit en na ambts- vervulling van minstens 2 jaar pensioen moet worden toegekend en verklaren zich voor terugwerkende kracht tot het begin van de zittingsperiode waarin het besluit daartoe werd genomen, n.l. 1 October 1919. Het maximum bedrag van het pensioen wil- len zij stellen op 2/3 van het gemiddeld sala ry, welk maximum na 8 jaar wordt bereikt en per maand op 1/144 der jaarwedde wordt ge steld. Voorgesteld wordt aan een wethouder die opgehouden heeft wethouder te zijn pensioen te verleenen na het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd, indien de wethouder minstens een jaar wethouder geweest is; en zonder restric- tie pensioen te verdienen indien hij in het ge- heel gedurende ten minste vier jaar wethou der is geweest of wegens ziekte, ziels- of li- chaamsgebreken blijvend ongeschikt is het ambt waar te nemen. Geen pensioen wordt uitgekeerd aan een wethouder die ophoudt wethouder te zijn, ten gevolge van vervallenverklaring, of die ont- slag heeft genomen als wethouder tengevolge van de aanvaarding eener bezoldigde betrek- kTng In diehat der gefheenfe, fenzij de aan die betrekking verbonden bezoldiging geringer is dan het pensioen als wethouder, in welk geval dit pensioen wordt verminderd met het be drag dier bezoldiging. Voorts wordt voorgesteld het pensioen voor een weduwe van een wethouder, zonder kin deren, op de helft te stellen van het pensioen, dat de wethouder genoot voor zijn overlijden Ingeval er kinderen zijn beneden 18 jaar dan wordt het aan de weduwe uit te keeren bedrag verhoogd met 1/8 van het haar uit te keeren bedrag mits in totaal het bedrag niet hooger wordt dan 9/12 van het pensioen, dat de overleden wethouder genoot. Huwt een wethouder of oud-wethouder na zijn 55ste jaar, dan hebben de weduwe en de kinderen dier weduwe geen recht op pensioen. Dit geldt ook voor de kinderen uit het latere huwelijk geboren. De kinderen uit een vorig huwelijk van den wethouder of den gepensionneerden wethou der gesproten hebben in dit geval recht op het pensioen. Voorgesteld wordt voorts om het pensioen voor elk onderloos kind van een wethouder of oud-wethouder beneden 18 jaar op 1/6 te stel len van hetgeen een weduwe zou ontvangen, met dien verstande. dat dit weduwen- en wee- zenpensioen het 3/4 van het wethouderspen- sioen niet overschrijdt. Het pensioen van een wethouder gaat in op den dag volgende op dien, waarop zijn jaar wedde eindigt, mits hij vier jaar wethouder is geweest. Wanneer dit niet het geval is, dan gaat het pension in bij het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd. Een vrouwelijke wethouder ontvangt pen sioen overeenkomstig de regels bepaald voor wethouders. Een weduwnaar van een vrouwelijke wet houder ontvangt geen pensioen. De kinderen van een vrouwelijke wethou der krijgen alleen pensioen, wanneer de kin deren op het tijdstip van het overlijden hunner moeder ouderloos worden. Het voorstel is door geen enkel lid van den Vrijheidsbond onderteekend, omdat deze frac- tie nog niet tot overeenstemming is kunnen komen. Wij vernamen voorts, dat de burge meester met den voorzitter van de raadsfrac- tie niet tot overeenstemming kon komen, om dat hij het niet billijk vindt, dat de oud-wet- houders, die tal van jaren hun diensten aan de gemeente gaven buiten de regeling blijven, terwijl wel voor de zittende wethouders ae ja ren gerekend worden, die zij wethouder wa- ren. Het komt ons op billijkheidsgronden voor, dat men wanneer tot pensionneering wordt besloten, ook aan de oud-wethouders, die in avon'd bij 'dit mooie openluchtepel geen plaatsje onbezet is. Alkmaar toone, dat het dit openluchtspel van deze eerste klas artisten, die zich in dit blijspel geheel geven, weet te waardeeren. Gemengd Nieuws. EEN RELLETJE TE WEESP. Zaterdagavond laat heeft de politie te Weesp den geheelen voorraad sterkedrank weggehaald, waarover de wijnhandelaar van L. aan het Achterom aldaar beschikte, een en ander in verband met het feit, dat de politie geconstateerd had, dat de winkelier, zonder daartoe vergunning te hebben, cognac in het klein verkocht. Voor het weghalen van de flesschen en kruiken werd door de politie een handkar gebezigd, welke, terwijl de inbeslagneming geschiedde, even onbeheerd voor het perceel stond. Eenige opgeschoten jongens schepten er blijkbaar genoegen in, met die handkar heen en weder te rijden. Eea der agenten kwam naar buiten en plaatste de kar weer voor het perceel. Daarna liet men echter op- nieuw de kar onbeheerd staan. Toen het spel- letje van straks herhaald werd, ging een an dere agent naar buiten en deze sloeg met zijn gummistok danig om zich heen. Omstan- ders, die hierop allerminst verdacht waren, liepen gevoelige klappen op. Er volgde, volgens de Tel., een flink relle- tie. Van sommige zijden werd getracht inmid- clels de op de kar geladen flesschen met drank met steenen te bewerken en de politieagenten werden uitgescholden. Op het oogenblik, dat de tweede karrevracht naar het politiebureau gereden zou worden, werd van alle kanten opgedrongen. De chef der politie, de heer M. Krap, liet nu ruim baan maken. Met sabel en gummistok werden charges uitgevoerd en de meest vooraanstaanden deinsdca al spoe- dig terug, toen de politiechef zijn revolver trok. Een der straten werd nu afgeze! en de kar met drank kon verder ongehinderd naar het bureau worden vervoerd. Toen even later de politie een 18-jarigen jongen; zekeren G. B., arresteerde, die, toen hij weigerde het bureau binnen te gaan, ge voelige slagen met den gummistok kr«g, ging er uit de voor het politiebureau in de Nieuw- straat verzamelde menschenmenigte een drei- gend gejoel op. Om twaalf uur werd een deel der stpaat- lantaams automatisch gedoofd, hetgeen aan- leidiug werd, dat met steenen, welke uit een opgebroken straat genomen werden, naar het politiebureau werd geworpen. Een der ven- sterruiten sneuvelde, waarop een tweetal agenten, die vodr het bureau geposteerd wa ren, zich ijlings naar binnen begaf, om hulp te requireeren. - de distributietijd waarlijk voor een zwaar- dere taak stonden dan de tegenwoordigen, pensioen toekent. Of pensionneering van wethouders in plaat- sen als Alkmaar noodzakelijk is staat overi- gens voor ons nog niet vast. Wij zijn te dien aanzien zelfs wat huiverig, omdat ook hier- door de bestuursfunctie meer en meer een ge- salarieerd ambt wordt en een ambtenaren- regeering ons niet de sympathiekste is. Het ontwenp, dat van Mr. Kusters is, draagt daarvan in menig opzicht het stempel. Wanneer het wethouderspensioen een recht is, dat verkregen wordt voor aan de gemeen te bewezen diensten, dan lijkt het ons overi- gens ook onbiillijk ae vrouw in dit recht te besnoeien. Ondanks het gelijke kiesredit voor mannen en vrouwen, kunnen de mannen-wetgevers het nog steeds niet laten voor de vrouwen uitzonderingsbepalingeh te stellen. Dat democraten als de heeren Sietsma en van Drunen mede daartoe het voorstel doen, doet wel eigenaardig aan en zal wel een ge- volg zijn van een soort compromis om in den raad een meerderheid voor het voorstel te verkrijgen. In den raad verwachten wij van mej. Ca rds en mevrouw Westerhof hiertegen-in ieder geval een sterke oppositie. Kunst. Openluchtspel te Heiloo. Het Zomertooneel van 't Schouwtooneel, samemgesteld uit eerste klas artisten, geeft Woensdagavond 7 Our op het landgoed ,,Nijenburg" te Heiloo een enkele opvoering van „De Klucht van de Koe" door G. Bre- dero en „Dokter tegen wil en dank", blijspel in drie bedrijven van Moliere. Men zie de advertentie in dit nummer. Het terrein is belangrijk verbeterd en thans amphiteatersgewijze ingericht, terwijl na afloop voor het vervoer naar Alkmaar autobussen gereed staan. Uit de recenties van tal van dagbladen bleek ons, dat het publiek elders van het uit- nemende spel buitengewoon heeft genoten Moliere's werk werd uitnemend vertolkt. Wie eens recht hartelijk wil lachen ver- zuime niet morgenavond deze voorstelling bij te wonen. Men zal ervaren dat de klassieke blijspel-dichter Moliere allerminst verou- derd is. „Heiloo Vooruit" verdient daf er rnnrgen- Alsnu werd, onder leiding van den politie chef, door agenten, die met de sabel of gum mistok in de hand liepen, de Nieuwstraat en de omliggende straten en stegen schoonge- vcegd, waarbij op de duistere plekken van zaklantaaras werd gebruik gemaakt. Nog eenige malen moest de politie aldus optre- den. Om 1 uur 'snachts kwam de loco-burge- meester, dr. Knaap, zich op de hoogte stel len van den toestand. Den nog steeds in de politiecel verblijvenden G. B. werd een half uur later de vrijheid hergevem; het duurde echter nog geruimen tijd, eer de nachtelijke stilte over het anders zoo rustige stadje was neergedaald. Tegen verschiilende personen is proces- verbaal opgemaakt. HERHALINGSOEFENINGEN. Op 16 Augustus a.s. komt te Amersfoort onder de wapenen het administratief kader, mgedeeld bij de herhalingslichtingen der In- fanterie. GROOTE OEFENINGEN. Op 23 en 23 September a.s. zullen in de omgeving van Amersfoort oefeningen in divi- sie-groepsverband worden gehouden, onder leiding van den Commandant van het Veld- leger. DE RAMP VAN HET TANKSCHIP „SILVANUS". De raad voor de Scheepvaart te A.mster- dam heeft gister uitspraak gedaan in de zaak van de aanvaring van het tankstoomschip „Silvanus" met het Amerikaansche tank stoomschip „Thos. H. Wheeler" op de Missis sippi. De Raad is van oordeel, dat de corzaak der aanvaring, nu geen getuigen van de zijde der ,Thos. H. Wheeler" konden worden gehoord, in zooverre niet volledig kan worden vastge- steld, dat onopgehelderd is gebleven hoe net is gekomen, dat dit laatste schip, dat oor- spronkelijk tegen de „Silvanus" in lag, plot- seling vrij wel dwars aan kwam zetten. Kapitein Visser verklaarde voor den Raad, dat hij niet kon gelooven aan een anker-ma noeuvre van de Thos. H. Wheeler", daar, zoo- als hij had vernomen, de eerste stuurman, die te 8 uur van de wacht was gekomen, op h.jt oogenblik der aanvaring in zijn kooi lag. Hij achtte het niet onmogelijk, dat de „Thos. H. Wheeler" in een draaikolk was terecht geko men De Raad kan hieromtrent geen beslissing geven en constateert slechts, dat de „Silva- nus" de tegenliggende „Thos. H. Wheeler" op B. B.-boeg had gekregen, zoodat zij kon meenen, dat de schepen een voor elkander vei- ligen koers hadden. Kapitein Visser had, zoo- als hij verklaarde tevoren nog naar stuur- boord willen uitwijken voor beide schepen was aan S B -zijde ruimte genoeg doch de loods had zich daartegen verzet, zeggende: „Don't interfere, wp are in a good position' Onder deze omstandigheden kan ook buiten beschouwing blijven, de stelling van Kapitein Visser, dat de ,.S.lvapus", omcfat zij met den stroom mee voer, het recht van den weg zou hebben gehad. Er is nog een omstandigheid onopgehel derd gebleven, n 1. hoe het komt, dat de ma chine van de „Silvanus" op het laatst voile kracht vooruit heeft gewerkt. De Kapitein is in de veronderstelling, dat hij de telegpaaf op voile kraght achWui: heeft gezet, en dat was dan ook de aangewezen manoeuvre. Het komt den Raad niet cnwaarschijnlijk voor, dat da kapitein zich op dat oogenblik van dreigend gevaar heeft vergist. Hoe dit ook zij, de aan varing ware door het achteruitslaan niet voorkomen. Alleen ging nu het brandende voorschip van de „Thos. H. Wheeler" langs B. B.-zijde van de „Silvanus". Het is niet on mogelijk, dat daarbij nog andere tanken zijn opengereten dan tank 9, waar de botsing plaats vond. De ontzettende gevolgen van deze ramp heben nog eens duidelijk aan't licht gebracht hoe buitengewoon gevaaflijk een aanvaring is voor een met benzine, of dergelijke licht ontvlambare stof, beladen tankschip. Het stoo ten van een gat in een tank zal wel in den regel met een zoodanige warmte ontwikkeling gepaard gaan, dat ijzerdeelen of ijzerdeeltjes in gloeiing geraken. De kapitein verklaarde ter zitting van den Raad zich niet te herinne- ren of het schip het sein van een benzine- schip voerde. In het onderhavige geval zou dat sein natuurlijk alleen effert kunnen heb ben gehad, indien het door het andere schip was opgemerkt, voordat de schepen in de laat ste mistbank verdwenen. Daaromtrent staan den Raad geen gegevens ten dienste. Uit het relaas, dat de overlevenden van de ze ramp hebben gegeven, blijkt, dat de slacht- offers onder zeer droevige omstandigheden om het leven gekomen zijn. Zelfs in het water werden zij door het vuur overvallen. Zij zijn omgekomen in de uitoefening van hun be roep met de daaraan verbonden gevaren. De kapitein gewaagde nog in't bijzonder van de buitengewone plichtsbetrachting, waarvan het machjnekamerpersoneel heeft blijk gegeven. Inderdaad is. gelijk de Voor zitter reeds ter zitting te kennen gaf, deze lof alleszins verdiend en is die plichtsbetrach- ting bewonderenswaardig geweest. Tot het allerlaatste oogenblik zijn de machinisten op hun post gebleven en hebben alvorens van boord te springen, nog alles gedaan wat in de gegeven omstandigheden noodzakelijk was. H. M. DE KONINGIN. Naar vernomen wordt, schijnt het in de bedoeling van H. M. de Koningin te liggen op Soestdijk te blijven tot na den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. PAARD EN RIJTUIG TE WATER. Op den Korte Muiderweg nabij de R.-K. begraafplaats van Muiden, geraakten gis- termiddag een paard en rijtuig, waarin een viertal pe is on en gezeten was, in de Vecht, doordat men voor een, van de tegenoverge- stelde zijde komenden auto moest uitwijken. Blijkbaar was degene, die de teugels voerde, niet bekend met de verkeersgevaren, welke deze smalle weg oplevert, aldus de Tel. Het voertuig gleed den wegberm af, te water. Ge- lukkig konden de inzittenden zich redden; paard en rijtuig waran echter in de diepte verdwenen. Pogingen om het paard te red den, mochten niet baten. Het voertuig werd gister weer op het droge gebracht. POLITIE- EN DIERENBESCHERMING. In de laatst gehouden algemeene ledenver- gadering van den Bond Van Politie-Ambte- oar en in Nederland tot Bescherming van Dieren, die te Zwolle gehouden werd, werd het hoofdbestuur nader gemachtigd de inge- komen ontwerpen-sluitzege1s te doen beoor- deelen door een daartoe in het leven te roepen commissie. Als gevolg hiervan maakt voor- rneld hoofdbestuur bekend, dat alsnog ont- werpen, als hier bedoeld, uiterlijk tot 1 Sep tember a.s. kunnen worden ingezonden aan het secretariaat van den Bond, Kasteclstraat 75, Vlissingen; dat deze on twerp en behooren te geven voldoende uitdrukking aan het doel van den Bond; beschenming van het dier door de politicdat voor het beste ontwerp, naar het oordeel der commissie, een prijs van 15 kan worden beschikbaar gesteld en dat de inzendingen het eigendom blijven van den Bond. VIJF FRATERS TE RAAMSDONK- VEER ONGESTELD. Gemeld wcrdt dat in het St. Theodorus- huis der Ee/w. Fraters te Raamsdonkveer zich gistermorgen een emstig geval van ver- giftiging heeft voorgedaan. Een vijftal Fra ters, die gezamemlijk het ontbijt hadden ge- bruikt, werden spoedig daarna ernstig onge- steld, zoodat onmiddellijk geneeskuhdige hulp moest worden ingeroepen. De genees- heer constateerde vergiftiging, waarschijn. lijk tengevolge van het gebruiken van bedor- ven vleeschwaren. De verschljnselen waren van dien aard, dat mbn zich aanvankelijk ernstig ongerust maakte, zoodat voor Frater Vincentio ook geestelijke hulp moest word.'n ingeroepen eh hem de H. H. Sacramenten der Stervenden werden toegediend. Ofschoon gisteravond de crisis nog niet voorbij was, voelden de Fraters zich toch wel beter. Slechts twee Fraters zijn aan het vergifti- gingsgevaar ontsnapt, zoodat zij de verple- ging der patienten op zich konden nemen. Inmidd.is is door het Moederhuis der Con- gregatie der Fraters te Tilburg asslstenfie gezonden. AANGEREDEN. Gistermorgen ongeveer half twaalf is op het Spaarne nabij de Meikbrug te Haarlem een 88-jarige man door een tram aangere- den Met hers nschudding en zware hoofd- wonden werd hij in ernstigen toestand naar de Maria-Stichting ovcrgcbracht. VERDRONKEN. Te Raalte is Zondf gmorgen een eierhan- delaar bij het baden in liet Overijselsch ka- naal verdrenken

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2