Alkmaarsche Gaurant Geldkoningen. Indische Kroniek. PEIIILLETON. EEN GOED ZAKENMAN ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT as Henderd Acht en Twlntigst® Jaargang. Binsdag 27 Juli. XVII. Op reis! Naar de Preanger, de koelte en de bergen tegen'! E&i Indisch station. Indische treinen, hun mriohting en bevolking. Nat en roetzwart. Geien gelegenheid voor een tukje. Nu de lezeres en de lezer, die onder mijn bescheiden leiding het schoone Insulinde be- asoeken, gedurende zestien Kronieken in de gioote Indische stad hebben rondgeneusd, a-1 net bezienswaardige van de stad en van het etadsfieven, al het wetenswaardige van het Jevejj (ter Europeanen in zich hebben opgeno- joen, beginnen zij voorzoover de hitte dat toelaat "n beetje rustelio6 te worden en zonder dat zij het met zooveel woorden hebben ge- xegd, heeft de gids begrepen, dat zij nu ein- deHjk ook eens verder willen en dan liefst als bet kan een beetjein de koelte. En daar om wordt er op een goeden avond krijgsraad gdhouden in de voorgalerij en wij besluiten cm den volgenden dag dan maar op te bre- ben en in gToote trekken stellen wij van ons «%angswunt Batavia nu verder onzen iwerftocht over Java vast. Maar a'ls verstan- dige toeristen aan geen tijd gebooden noch aan het keurslijf van een streng programma gpreken wij af, dat wij weliswaar de groote lljnen in het oog zullen houden doch onze zwerftochten zullen afbreken en voortzetten en uitbreiden of inkrimpen naar gelaiig de omstanchgheden, onze stemimingen en de schoonheid of belangrijkheid van een of an dere streek of plek dat zulilen bepalen. Dit naar genoegen vastgestelld zijnde, drinken wij een laatsten ijskouden whiskeysoda en gaan vroeg naar bed. Want wie in Indie groote reizen maakt. doet goed vroeg op te staan, niet slechts omdat ook de Indische oiorgenstond goud in den mond heeft, maar yooral omdat net de koelste uren van den dag lijn en reizen in Indie een buitengewoon warm vermaak is. Zoo zijn we dus (fen volgenden ochtend reeds voor dag en' dauw present op het sta tion Koningsplein te WeUtevrecten, waar de express gereed staat, die ons zal brengen tjaar Bandoeng, de hoofdstad der Preanger Regentschappen. Want met dit prachtige ioogland, een der schoonste streken van Ja- iya^ zullen we onze reis beginnen. En de koel- tf, waarmaar de nieuwbakken Indisch gasten zoo verlangen, zullen wij er eveneens vinden, al zal het dan ook maar een betrekkelijke, een Incfisdie koelte blijken. Door de goede hulp van den hotelmandoer, is onze bagage ingeschreven en hebben wij aslf plaatsen belegd in een eerste klas com- partiment. En de minuten voor het vertrek gdbrtriken we om op het perrdn op en neer te wandelen en ons bezig te houden met het le- .vendige schouwS'pel van een groot Indisch station. De inlander reist verbazend graag. Het zitten in een vervoermiddel, vooral een Westersch snel vervoermiddel, is voor hem Op zich zelf reeds een vermaak. Daarom ge- bruikt hij niet zielden zijn spaarpenningen, of liever gezegd het contante geld in zijn zak, dat meestal geen spaargeld, doch zijn loon of een voorschot daarop is, om in auto's te ■rijden of nog liever, als bruin het kan trek ken, een treinreis te maken. Het opzoeken van een of ander ver familielid of van een of anderen verren vriend is hem dan aanleiding genoeg. Deihalve is het moeilijk uit te ma- ken, wie er onder de bonte menigte van in- landsohe reizigers, die het perron bevolken, een zakenreis dan wel 'een plezierreis gaat maken. En even moeilijk is het uit te maken, iwie onder al die bruine breeders en zusters nu of straks in een treio zullen stappen, dan wel zfeh uitsluitend en alleen hier bevinden om eenige uren of desnoods een halven dag zoek te brengen in heerlijk nietsdoen, kijkend naar aankomst en vertrek der treinen, zich vermoeiend in het bont gewemel van reizi gers, kooplieden en koelies, dan wel wie hier zijn gekomen om af te halen dan wel af- scheid te nemen van familie of kennissen en' daaraan eveneens eenige uren van zalig lan- terfanten te verbinden. Maar door dit alles biedt het overvolle perron een zeer bont en druk schouwspel, temeer, waar vooral e'e in- landsehe zusteren, die op reis gaan, zich in hun fraaiste en kleurigste baadjes plegen te kleeden. Tusachen dit bont gewemel, en wij zullen jw aan elk tusschenstation terug vinden, loo- Est de kooplieden met van alles en nog wat ng <te treinen. Hier is het de fruitverkoo- per, die den reizenden Kromo voor het laatst Geautoriseerde vertalling naar het Engelsch van E. Philips Oppeitheim door W. M D. SpiesVan der Linden. 81 Vffgkia's groote oogen gingen wijder open dan ooit. Haar lippen gingen van el- kaar en haar prachtige tanden werden zicht- baar. Een blosje kleurde haar wangen. „Is dat-.werkelijk Stella?" riep zij uit. Haar oom knikfe en wachtte toen even, om een voorbijloopend maitre d'hote!1 een op- dracht te geven. „Ja!" heimam hij, „dat is Stella en dat is de man, terwil'le van wien zij mij bestal." Virginia was nog vol verbaziog. „Maar u groette haar niet, toen zij binnen kwam!" zeide zij. U knikte tegen den man, maar van haar nam u geen notitie!" „Ik ben niet van plan ooit meer notitie van haar te nemen. Ik ben een goed vader, ik ge- loof dat ik over het geheel niet kwaad ben, maar er zijn dkgen, die ik niet vergeef en die Ik in iemand van mijn eigen vleesch en Woed nog minder vergeef dan in een vreemde." De klcur verdween uit haar gelaat. Het lijkt mij vreeselijk", zei zij zacht. „Wat den man betreft", vervolgde hij, „hij is mijn vijand, hoewel hij alleen door een toeval gevaarlijk voor mij kan worden. Wii nog van een hanovol zijner geliefkoosde vruchten voorziet, daar is het een net vrouw- tje, dat met lange uithalen haar zoetigheid aanprijst, in den vorm van koekjes, gebakken pisang en zoute visch, van nog een andere gestoomde rijst fn een pisangblad, zuurzoet en tal van onbeschrijfbare llekkernijen, welker aanblik u reeds doet huiveren. Dan is er nog de limonade- en stroopjes-man, die zijn buf fet aan een zwieperiden bamboestaak torst en u naar believen van roode, groene, gele, blauwe, mauve en rose siropen voorziet. Hun trekreis is voor een inlander, maar ook voor Chineezen en Arabieren niet compleet zonder een groot aantal victualler die henn op aan- gename wijze den tijd korten. De hoeveelheid handbagage, die de inlander op reis mee- neemt, is voor onze begrippen, enorm. Dit spruit voornaunelijk voort uit het feit, dat hij niet op reis gaat zonder zijn heeile hebben en houden of althans het grootste deel daar- van, en dat hij er geen koffers op na houdt, doch de voorkeur geeft aan ontelbare pakjes en pakken, manden en mandjes, dichtge- knoopte doeken en volgepropte sarongs. Daarom heeft de derde klasse of inlander- afdeeling van elken trek ook meer van een bivak van etende stammen. En de tweede klasse, die het meest wordt gevuld door Chi neezen, Arabieren en minder goed gesitueer- de Indo's, vertoont in mkdere mate hetzelf- de cachet. Men kan als Europeaan van eeni ge standing in Indie dan ook nooit tnkder dan eerste klas reizen, en ook daarin is men niet afltijd gevrijwaard voor het gezelsehap van rijike Chineezen, die er op het gebied van eten en etrkken en spuwen en keel schra- 'pen en dergelijke andere denkbeelden op na houden dan wij. In de Engelsche kolonies gaat het anders. Daar is het elken coloured gentleman, al is hij nog zoo rijk of nog zulk een potentaat on der Be zijnen, streng verboden om in de voor Europeanen aangewezen wagens plaats te nemen. Doet hij het toch, dan wordt hij des noods hardhandig verwijderd. Dit behoort bij de eigenaardigheden der Engelsche kolo- nisatie-methodes. Over het voor en tegen der •Hoillandsche en Engelsche methodes wil ik op het oogenblik niet uitweiden. De Engel sche waarborgt k elk geval dikwijls aange- namer reizen. Maar het vertreksignaal is gegeven en wij hebben onze plaatsen opgezocht en het dhs, na onze stofmantels te hebben aangetrokken, gemakkelijk gemaakt. Hoe noodig die stof mantels zijn, zal straks blijken. De Indische treinen rijden op zoogenaamd smal spoor, de wagens zijn derhallve niet zoo breed als de Europeesche. Dit weerspiegelt zich in hun bouw en inrichtng. Zij hebben evenals onze D-wagens de ingangen aan voor- en achter einde, maar de zijgang loopt ndet langs de compartimenten aan dyi linker- of rechter- buitenkant, doch middendoor als bij onze tramtreinen. Elk compartiment bestaat uit twee tegenover elkaar zich bevindende leeren fauteuils aan de neenen kant van den door- fauteuils aan den eenen kant van den door- bank of canape voor drie personen, en wordt van het naastgelegen compartiment gesched- den door een klapaeurtje van ongeveer an- derhailven meter hoogte. Onder de banken en de fauteuils is plaats voor redelijk groote kof fers. De ramen hebben drie verschillende slui- tingen, namelijk met zware houten zonne- blkden of jalouzieen, glazen ruiten en hor- ren van zeer fijo blauwachtig traliewerk. De horretjes worden practisch het meest ge- bruikt, de ruiten allleen in tunnels. De groote express-treinen, die de verbdndingen over langen afstand onderhouden, hebben alle restauratierijtuigen. Na donker of in elk ge val kort daarna loopt er geen enkele In dische trein, behalve natuurlijk in geval van vertragingen. Uitgezonderd natuurlijk het genot dat het schoone en vooral in bergterrein steeds wis- sellende landschap biedt, is het reizen per trein in Indie lang geen onverdeeld genoe- Van een rustig zitje en van een rustig ikje is eigendijk geen sprake, want nauwe- lijks heeft de trek zich goed en wel in bewe- ging gezet, of door den loopgang begint een soort van. processde, die pas bij het einde van de reis tot stilstand' komt. Immers de Indi sche treinreiziger, ook de Europeaan, heeft aldoor behoefte aan verfrissching. En de di- rectie der spoorwegen, die ook de restauratie- wagens xpoliteert, profiteert daarvan op handige wijze. Zij heeft bij elken restauratiewagen een staf van minstens een dozijn inlandsche be- dienden k uniform, die de functie van kell- ner vervulllen. En deze circuleeren. voortdu- rend door den trek om bestellkgen k ont- vangst te nemen en uit te voeren. En omi het den reizigers nog makkelijker en de verlei- ding nog grooter te maken, laat zij een1 deel dezer bedienden ronddraven met groote pre- senteerbladen vol koude dranken, zooals ijs, sorbets, limonades, koude thee, ehz., enz., ook met bladen vol chocolade, hopjes, sinaas- groeteh elkaar omdat wij vijanden zijn. Als je wat meer ervaring hebt opgedaan, zal je weten, dat dit de manier is waarop wij hier ons spel spelen Zij zweeg eenige minuten lang. Haar oom wendde het hoofd om en oogentolikkeliik kwa- men twee „maitres d'hotel en verscheidene kellners toeschieten. Hij gaf even een op- dracht en zond ze weg. Toen keek hij weer naar zijtn nichtje, wier eetlust verdwenen scheen. „Vertel mij eens", zei hij, „wat scheelt er aan, Virgkia?" „Ik ben een beetje bang van u", zeidie zij openhartig. Ik zou van iedereen een beetje bang zijn, die op zoo'n manier over zijn eigen dochter sprak." Hij glimlachte stil. „Je hebt de eigenschap", zei hij, „die ik het meest k jouw sexe bewonder en die het minste vooikomt. Je bent oprecht. Je komt uit een kleke wereld, waar het gevoel het leveo beheerschit. Dat is bier niet het geval. Ik ben, geloof ik, niet kwaad, maar daarbfj ben ik rechtvaardig. Mijn dochter bedroog. mij en voor bedtrog ben ilk geen vergiffends. Vind je me nu nog wreed, Virgkia?" „Ik weet het niet", antwoord'de zij open hartig. „Ziet u, ik heb in de kranten over u gelezen en toen moeder me zei, dat ik naar u toe zou gaan, was ik vreeselijk bang. Zoo- dra ik u zag, vond ik u een heel ander mensch, en nu ben ik weer bang!" „Ach", zuchtte hij, „die vreeselijke pers hier! Zij schreven zeker, dat ik hard en ge- wetenloos ben, zonder genade, een soort geld- appels, cigaretten, sigaren enz., enz. Dit doorloopende verkeer wordt aangevuld door een stroom van reizigers, die den trein door- wandelen van en naar bekende en onbekende doelen. Een Indisch reiziger kan bliikbaar moeilijik stil zitten, heeft een dringende be hoefte om zich te vertredea, wat door de lan ge trajecten ook verklaarbaar is. Maar deze onafgebroken stoet van voorbijgangers doet telkens de tusscEen de verschillende compar timenten aanwezige Singaporedeurtjes open en dichtzwaaien, trapt u met of zonder „pardon" op de teenen en leidt daardoor hon- derdmaal k het uur uwe aandacht af van het begonnen boek of erger nog stoort u opeloos k het voorgenomen tukje. En nu blijkt U ook alras het nut van uwen stofmantel. Want de Indische locomotieven worden niet gestookt met steenkool maar met hout, en daardoor braakt de schoorsteen een onafgebroken pdkzwarten rook van verbran- de houtskool uit, die ook bij lange na niet door het fijne vlechtwerk der horretjes woedt ge- weerd. Vandaar dat de compartimenten wefl- dra bezwangerd zijn met duizenden fijne roetdeeltjes en ettelijke malen tijdens de reis een treinbediende u komt storen om met een voohtigen lap banken en fauteuils te reinigen van de dikke roetlaag, die zich daarop heeft vergaard. Men vergete bovendien niet, dat het in de Indische treinen, zoodra de zon daarop, hoe vroe, uren heeft welke hitte derhalve ooit in uw leven hevig hebt getrans- pireerd, dan doet gij het k een Indischen trein. Gij voelt uw hemd nat worden, daarna uw jas, daarna uw stofjas, uw zakdoek en uw drie reserve dito's kunt ge na verloop van tijd uitwringen en deze vochtigheid gepaard aan den voortdurenden toevoer van houtskooll doen grondig hun werk. Laat derhalve on- danks uw stofjas elke illusie varen aangaan- de uw uiterlijk, als gij het einde uwer reis hebt bereikt. Alleen een zeer grondig bad met heel veel zeep en de waschman kunnen dan. verbetering brengen. Ter afwiseling van de reis en omdat een Indischman nu eemmaal altijd eet en drinkt ails hij er kans toe ziet, laat ge ook den res- taurantiewagen niet onbezocht en daar con- sumeert ge den traditoneelen Indischen trein- kost, namelijk massi goreng met veel spece- rijen plus een of meerdere flesschen ijskoud bier. Daarna transpireert ge in een tempo, dat ver de maximumsnelheid overschrijdit en beter als „druipen" kan worden betiteld. Maar dit alles zijn zeer materieele bijzon- derheden en ik dien niet te vergeten, dat ik op reis ben met de geachte lezeres en den ge- achten lezer, die voor het eerst Insullinde aanschouwen en die zich noch door hitte noch door houtskool noch door ijskoud bier van meer idefiele belangstelling laten af- houden. Daarom in een volgende Koniek het een en ander over wat er buiten den voortsnelilenden trein valt op te merken, het Indische land, de geweldige tropische natuur. D. B Gemengd Nienws DOOR DE MACHINE GEDOOD. Vrijdagavond omstreeks 11 uur is k de fa- briek der firma Jannkk, Haaksberger- straat te Enschede, de arbeider Langkamp dood bij een machke gevonden. Hij had een gapende wonde aan het hoofd. De ongeluk- loge is met de machine in aanraking gekomen en tengevoflge daarvan gedood. EEN DOLLE STIER. Vrijdagavond holde op den Stationsweg te Roosendaal een stier, die uit een weide was losgebroken. Met den kop omlaag stormde't dier op een kkderwagen toe, welke omver werd geworpen, waardoor het kind op de straat terecht kwam. Gelukkig echter bleven moeder en kind ongedeerd. Vervolgens rende het beest naar het Stationsplein, waar het publiek een heenkomen zocht door in allerijl op en over de hekken van de spoorbaan te klimmen. Het geluk wilde nu, dat er een boer aankwam met een koe, die men in de nabij- heid van het woeste beest wist te brengen, dat nu wat tot kallmte kwam en zich ten slotte door zijn begeleidera Het vangen.. OVERREDEN. Gisternriddag is in het Gem. Ziekenhuis te Amsterdam overleden een 76-jarige dame, die Zondagmiddag j.l. in de Valeriustraat tenge- volge van onvoorzichtig oversteken van den weg, door de tram overreden was. DE PARAATHEID ON1ZER RUITERIJ. Het Tweede-Kamerlid, dr. De Visser, heeft aan den mkister van Oorlog het volgende ge- vraagd.: Is er grond voor de k de pers vermelde ge- ruchten over een aanstaande verzwakking van de vredessamenstelling der cavalerie met 200 paarden? Indien deze berichten juist zijn, is dan een zoo belangrijke vermindering van de paraat- maakmachine en zoo meer. Vind je dat ik er zoo uitzie, Virgkia?" „Heelemaal niet", antwoordde zij. „Je zult me na een jaar zoowat, dienk ik, beter kenmen", zei hij. „Als je goede vrien- den met mij wilt blijven, zijn er twee dkgen, waar je aan moet deniken en die ik van je ver- wacht. Het eene is volkomen, onvoorwaarde- lijke gehoorzaamheid en het andere is vol komen, onkreukbare eeriijkheid. Je zult nooit, denk ik, reden hebben je over mij te bekla- gen, als je die twee dkgen onthoudt." „Ik zal het probeeren", zeide zij zacht. Haar gedachten vlogen plotseling terug naar haar klek, armelijk tehuis, vanv/aar zij met zulke hooge verwachtkgee hier gekomen was. Zij d'acht aan de opwkding, die de brief van haar oom veroorzaakt had, de hoop, die haar uitgeputte, overwerkte vader er dp gebouwd had, de ploteelinge, bijna siddorende vreugd, die op het suiale, afge- tobde gezicht van haar moeder was verSche- nen. Haar eerste proefje van weelde-leven bracht haar plotseling dien onafgebroken sfcrijd om het bestaan voor oogen, onopge- smukt k al zijn erbarmelijke wreedheid en het scheen haar opeens toe, of zij er daar- ginds nooit uit loskwamen, jaar-in, jaar-uit. Zij huiverdfe even, terwijl zij aan hen alien daarginds dlacht, huiverdte van angst, dat zij niet slagen zou, nu de kans haar geboden werd, hen te kunnen helpen. Volkomen ge hoorzaamheid, volkomen eeriijkheid! Als er niets andere van haar verlangd weidi dan deze beide, zou zij het volbrengen, daar was zij zeker van. STELT ALLES IN HET WERK OM ZIJN OMZET STEEDS HOOGER OP TE VOE REN.-ZEER ZEKER ZAL Hid DE PUBLI- CITEIT VAN EEN ZEER VEEL GELEZEN DAGBLAD ONONTBEERLIJK WETEN. - NEEMT DIT EENS IN OVERWEGING EN SLUIT EEN REGELCONTRACT BIJ DE ALKMAARSCHE COURANT. DIE IN ALLE KRINGEN HAAR LEZERS TELT. =sas±=3H£ heid van onze ruiterij gegrond op de instem- ming van de legerautoriteiten en getoetst aan de eischen van eventueel te verleenen militai- ren bijstand? Is, eveneens in de verondersteliing, dat de genoemde geruchten in hoofdzaak juist zijn, de minister van Oorlog bereid, in verband met de door hem in de Tweede Kamer gedane toezegging, geen uitvoering, hetzij organiek, hetzij budgetair, aan een zoo belangrijke wij- gizing te geven, voordat de Volksvertegen- woordiging er van heeft kunen kennis nemen en er haar oordeel over heeft kunnen uitspre- ken? BRANDSTICHTING. De reehtbank te Assen veroordeelde M. W van H., verpleegde te Veenhuizen, thans gede- tineerd, wegens brandstichting tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. De eischvan het O. M. was 2 jaar gevangenisstraf. „DE STER IN H'ET OOSTEN". Men schrijft uit Ommen aan het Hbl.: Nadat Zaterdagmiddag de heer Krisna- murti enthousiast ingehaaild was in het kamp, was Zondagmorgen alles in gereed- heid gebracht voor de ontvangst van den stroom van bezoekers, die verwacht werd wegens de rede van dr. Annie Besant. De toeloop van niet-leden van het congres viel echter tegen. Dr. Annie Besant hield in het Engelsch haar rede in de' groote vergadertent. De eereplaats op het podium nam Krishnamurti in. Ondanks veler verwachting sprak hij niet. De bisschop van de Lib. Katholieke Kerk Wedgewood woond-e in ambtsgewaad de bijeenkomst bij. Aan het einde van haar redevoering sprak mevr. Besant ongeveer als volgt: Laat de menschheid bedenken dat er in werkelijkheid niets is, dat ons innerlijk inder- daad treft, dat werkelijk hartbrekend is; niets dat het leven kan vernietigen. Er be staat slechts een kracht, de vereeniging van Wijsheid en Liefde. Heeft de mensch den top van den ladder bereikt, dan voelt hij dat de Christus in hem geboren is, en voelt hij dat het leven de gTootste zegen is, dien zelfs God kan geven. De rede werd in het Fransch, Duitsch en Nederlandsch vertaald. Voor de bezoekers was het een groote teleursteiliing, dat het eigenlijke 'kamp niet voor hen toegankelijk was. Vooral interessant is hierirl het z.g. kampvuur. Binnen in een groote open ruimte is een groote vuurplaats, waarom heen tien rijen banken, vervaardigd uit gekloofde den- nenstammen, waardoor een amphitheater ontstaat van een dertig meter middenlengte. Aan eene zijde is deze ring van banken on- Een boodschappen-jongen werd binnen gela>ten en gaf een brief aan haar oom. Hij las hem en verscheurde hem onmiddel- I'ijk daarop. „Er is geen antwoord", zei hij. De jongen protesteerde. „Ik moest op antwoord wachten. Die me- neer zei dat het d'ringend was. Ik moest u zoeken tot ik u vond en in ieder geval een antwoord meebrengen." „Hoeveel", vroeg Phineas E>uge, „zou je krijgen als je een antwoord' meebracht?" „Die meneer beloofde me een dollar", antwoordde de jongen. Duge stak zijn hand in zijn zak. „Hier heb je er twee", zei hij, „ga nu da- delijk heen. Er is geen antwoord en daar- mee uit. Je kunt aan Mr. Hamilton vertellen dat ik dat gezegd heb." De jongen ging weg. Phineas keek naar Virginia en gl'imlachte. „Dat is de manier, waarop wij ons voor fcleine ergernissen moeten vrijwaren", zei hij. „Het is altijd maar hetzelfde dollars, dol lars, dollars! Die jongen heeft het handig fctaargespeeld' om binnen te komen. Als wij hier weggaan, zal je zien dat er minstens een half aozijn liu staan te wachten om mij te spreken te krijgen. Er zal naar verschil lende plaatsen in d:e stad getelefoneerd zijn, dat ik vanavond hier dineer. Ik kan hiervan- daar twee reporters bij den uitgang zien staan. Zij wachten op mij." Zij keek vol belangstelling naar hem. „Maar waarom?" vroeg zij verlegen. „0, dat is alleen van wege de geldmarkt, derbroken, en uit zware boomstammen is daar een troon gebouwd. Electrische lichtlei- dingen loopen naar dezen troon en naar twee platvormen ter weerszijden daaiwan. 's Avonds ontsteken Hindoos op de Vuur plaats een groot kampvuur. Onder gezang, begeleid door een piano, nemen hier de con- gressisten 's avonds plaats om bij de fan- tastische verlichting.van het vuur en de lich- ten te luisteren naar de toespraken, die iede- ren avond door de leiders gehouden worden Het voornaamste congreswerk bestaat uit be- sprekingen der verschillende landelijke com- missien en der onder-afdeelingen zooals voor geheel-onthouding, dierenbescherming, enz. De congressisten die hieraan geen deel heb ben, vullen hun dag met zwemmen, wandelen en andere sport. DIEFSTAL OP K'LAARLICHTEN DAG. Bij den heer D. aan de Bakkerswagenlaan te Wassenaar is, op klaarlichten dag, terwijl de bewoners afwezig waren, ingebroken. De dieven hebben daartoe een ruit uitgesneden en door het omdraaien van de espagnolet de achterkamerdeur geopend. Alle kasten en la den werden overhoop gehaald Er werd ver- mist een portemonnaie met 110, een stel zilveren lepels en vorken, een gouden hor loge en eenige andere voorwerpen van goud en zilver. RUPSENPLAAG IN AMST'ERDAM. De iepeboomen langs Heerengracht en Keizersgracht bij de N. Spiegelstraat te Am sterdam zijn voor een groot deel van hun bladertooi beroofd. Men ziet de voorbijgan gers met een meewarigen blik naar de bla- derlooze kruinen kijken en sommigen mom- pelen met eenige aarzeling iets van iepen- ziekte, niets aan te doen. Hetgeen een ietwat al te sombere diagnose is, want deze boomen zijn niet aangetast door de onnaspeurlijke iepenziekte, welks beeld trouwens geheel anders is, doch ze worden of zijn kaalgevreten door de vraatzuchtige ringelrups, welks vlinders bij honderden haar eitjes legt, waardoor de bestrijding van dit ongedierte n.l. door het groote aantal buitengewoon moeilijk is in de practijk Het beste is en „Beplantingen" legt zich daar ook op toe om de rupsen voor hun metamorphose tot pop, te vernietigen, er ko men dan geen vlinders en dus geen eitjes en nieuwe rupsen. Deze vernietiging wordt bewerkstelligd door krachtige bespuiting, maar niemand kan er natuurlijk voor zorgen, dat geen enkele in leven blijft. De boomen zien er voor *t oogenbli'k wel troosteloos-kaal uit, maar reden tot ongerust- heid over hun voortleven bestaat er niet. Het regeneratievermogen der iepen is wel zoo groot, dat ze er gemakkelijk overheen komen DE GEVOLGE'N VAN ONWEER Te Smallebrugge onder Woudsend is de boerderij, bewoond door U. van der Kooi, door den bliksem getroffen en afgebrand. Te Oudega werd een poldermolen door het hemelvuur getroffen en brandde af. Op Roodhuis onder Oosterend is de boer derij, bewoond door Fr. de Boer, door den blilcserfi getroffen en afgebrand. Te Medemblik is Zaterdagavohd de blik- .sem ingeslagen in het pas nieuwgebouwde huis van H. Geusebroelc, terwij'l het gezin van vier personen Juist aan tafel zat. Het perceel beliep groote schade, de schoorsteen werd verbrijzeld en vele dakpannen kwamen naar omlaag; de achtermuur scheurde van een. De bewoners bleven gespaard en er ont- stond geen brand. Tijdens een onweder is Zaterdag de blik sem in een tramrijtuig van lijn 3 te Utrecht geslagen. Er ontstond een begin van brand, dat spoedig gebluscht werd. Mijn manipulaties van de laatste dagen be- ■grijpen de menschen niet. Zij weten niet, hoe zij het met mij hebben en de Pers kan mijn handelwijze niet verklaren; daarom, zooals je ziet, houden zij mij in het oog. Je hoorde, wat ik zei", vroeg hij plotseling, „over die twee dingen, gehoorzaamheid en eeriijk heid?" „Ja", antwoordde zi,. „Men zegt", hernam hij, „dat een wijs mensch niemand vertrouwt, Ik ben het daar niet mee eens. Er zijn tijden, dat men iemand noodig heeft, die men vertrouwen kan. Je moeder en je vader waren zoo eerlijk als een mensch zijn kan, wat ook hun andere gebre- ken waren. Jouw gezicht bevalt mij. Ik ge loof dat jij ook eerlijk bent." „U moet bedenken", zei zij lachend, „daf ilk nooit in de verzoeking geweest ben." „Zij zouden je geen bod voor je eeriijk heid kunnen doen, waar ik niet boven kon bieden. Ik ben van plan je te vertrouwen, Vir ginia. Ik ben soms gevikkeld in transacties, waar zelfs mijn secretarissen niets van af weten. Jij alleen zult in het vervolg mijn ver trouwen hebben. Ik denk mijn kind, dat wij goed met elkaar op zullen kunnen schieten. Ik ben niet van plan, je een groote sorn geld te geven, omdat je niet zoudt weten, wat je er mee moest doen, maar zoo lang je hier blijft en mij van dienst bent op de wijze, die ik zal aangeven, wil ik je familie in Wellham steunen, iets, wat ik eigenlijik al lang had moeten dcen. (Wordt vervolgd) No. 174 1926 r 11 'f s hebt U reeds na 1 ol Z maai met de heerlyk verfrisschende CblorOdODt Tandpasta gepoetst te hebben. Eischt verpakking met rood-wit-blauwen band I gr. tnbe 50 cent, kl. tnbe 30 cent. I »n«\

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5