Proviuciaal nieuws LM; Bfc»«aJS S 3JS- va» Vpor. f"ERKZ A AMHED EN1 VAN1 DEN RIJKS- xUI VE LCON SULENT (PROV. NOORD- HOLLAND) IN 1925. Aaa het verslag van de werkzaamheden .van den rijkszuivelconsulent, dir. L. T. C. ■$clhey te Hoorn, in de provincie Noordhol- land over het jaar 1925 is het volgende ont- leend: Onder de laboratoriumwerkzaamheden vie- len: a. het onderzoek op gehalte van: melk (S.G. en vet) 392, room 1, wei 168, boter op vochtgehalte) 21 en karnemelk 4. b. het onderzoek op deugdelijkheid voor de zuivelbereiding of consumptie van: melk 205 en zuursel 1. c. de controle van glaswerk en chemicalien voor het onderzoek van melk en melkproduc- ten-: veerunsters 1, melkwegera (kiem mo- del) (2 afgekeurd( 2, gerberzuur 1 en 1/9 N. natronloog 2. d. het onderzoek van drversen: monsters stremsri op sterkte 8 en monsters kaaspekel op zuurheidsgraad 2. Vele dezer gewone onderzoekingen zijn, zoo noodig, onder toezicht van den rijkszuivel- consulent verricht door't Station voor Melk- onderzoek, gevestigd te Hoorn in't gebouw iiVan het Rijkszuivekonsulentschap. 't Station is eon instelling van de Vereeniging van Oud leerlingen der R. L. W. te Schagen De adviezen, waarvoor zij dienen, worden door mij verstrekt, zegt dr. Schey. - Twee zuivelfabrieken zenden geregeld jedere week een paar monsters melk ter ton- trdle op het onderzoek op S. G. en vetgehal- te a an de fabriek; de leveranekrs aan die fabneken hebben de zekerheia, cat de eek- monsters goed worden onderzochf. Verschiftende fabrieken zcndsn pu en dan monsters melk voor hetzelfde doe' In't alge meen moesten de besturen van deze gdegen- heid meer gebruik maken. Een zuivelfabriek zond een monster room in ter onderzoek op vetgehalte. Zij garan- 1 deerde 45 vet en de afnemer was niet te- vreden, omdat hij den room had laten ondcr- zcekeo en een lager vetgehalte was gevonden. Bii een vergelijkend onderzoek van den- zelfden room door de zuivelfabriek, den des- een De een kundige van' den afnemer en mij, kwam mijn resultaat met dat van de fabriek overeen, terwijl het onderzoek, voor den kooper ver- rieht, ruim 1 lager uitviel en daardoor be- neden het gegarandeerde vetgehalte Een kaasfahriek vroeg hulp, omdat men een leverancier verdacht van melkverval- sching. Hij leverde de melk gedeeltelijk ge- roomd om den anderen dag, dus 4 melkma- len, in 2 bussen. Dit maakt zoo'n geval in- gewikkeld. Mijn conclude was, dat er geringe watertoevoeging geschied was. leverancier betaalde de opgelegde boete Een andere zuivelfabriek meende, dat leverancier, die de melk van slechts e£n koe teverde, er room aan onttrok. Volgens het onderzoek van den controleur was het S. G. abnormaal hoog en het vetgehalte heel laag. Het onderzoek van een contrblemonster be- wees, dat er hier geen sprake was van ver- valsching, doch dat de melk dier koe een zeer abnormale samenstelling bezat. Wegens de biizondefheid van het geval zond ik een monster aan den Directeur van den Keu- r'ngsdienst voor Waren te Alkmaar, die een uitvoerig onderzoek instelde. Het was avond- me!k van 29 Nov. S. G. bij 15° C. 36.5, vetgehalte 1 droogrest berekend volgens codexforcnule 10.80 vriespunt 0,542° C, eiwitgehalte 4 06 melksuikergehalte 4.90 chloor, per 100 gram melk 125,8 mgr., sulfaatasch gehalte 0.935 verhouding vet tot eiwit 0.247. We zicn, hoe bij deze melk met een geheel andere verhouding tusschen vetgehalte en eiwitgehalte het melksuikergehalte slechts weinig aan den hoogen kant is, zoodat het vriespunt normaal is. De codexformule geeft voor de droogrest een uitkomst, die goed overeenkomt met de gewichtsanalytische be- paling. De melk was afkomstig van een 7-jarige gelde koe, die in Febr. gekalfd had en bij het onderzoek 14 K.G. per dag gaf. Gedurende 5 lactaties was zij gecontroleerdde melk had steeds een normaal S. G. ^(gemiddeld 32.2) en vetgehalte (gemiddelde per lactatie- periode 3.20—3.49 Bij de proefmelkin- gen was/ eenmaal 2.60, eenmaal 2.90 en ver- cer steeds meer dan 3 vet gevonden. Het voederrantsoen*>vas 4 K G. maismeel, 2'/i K.G. lijnmeel, 2'/. K.G. gedroogde pulp; 1 K.G. lijnkoek, 20 K.G. wortelen met lool en een weinig hooi. De adviezen, die door den rijkszuivelconsu- lent verstrekt werden, betroffen in de eerste plaats het verleenen van hulp bij't aa-nwen- den van middelen tot verbetering van het be driif of het opheffen van bedTijfsstoringeri. Met het oog op het verstrekken van dit soort adviezen zijn 42 boerderijen en 4 kaas fabrieken door den rijkszuivelconsulent en den hoofdassistent bezocht. Voor 3 kaasfabrieken werden de melkle- verende boerderijen, in't geheel 121, gem- spec teerd. Over andere adviezen, die verstrekt wer den, zegt dr. Schev het volgende: VerschiHende malen gaf ik advies aan fa hrieken en boerderijen in zake de voorziefning van bedrijfswater. Ten opzichte van deze zaak is in den loop der jaren een groote vooruitgang merkbaar. Men beseft nu veel beter dan vroeger het groote belang van on- besmet bedrijfswater en heeft een gezonder oordeel in zake de kosten; ik geloof. dat die langzaam veranderde mentaliteit de aan- s uiting aan het Provinciaal Waterleidingbe drijf ten goede is gekomcn. Wanneer een zuivelfabriek een goede nor- ton wil laten maken, bespreek ik doorgaans de zaak in een bijeenkomst ter plaatse met het bestuur en dengene, aan wien't bestuur het werk wenscht op te dragen. Daarna maak ik het contract op, waarin de eischen zijn om- schreven, terwijl ik mij van de uitvoering van het week op dc hoofgte stelt. To zijner tijd r.eem ik een monster water om cliemisch en bacteriologisch te laten onderzoeken en geef advies omtrent het voldoen aan de gestelde voorwaarden. In 1925 zijn nieuwe nortons gemaakt aan de zuivelfabrieken te Benningbroek, Spijker- boor, Twisk en Wijde Wormer (Op Hop van Zegen). De no ton eener fabriek, verleden jaar ge maakt onder zeer moeilijke plaatselijke om- 8tan-di£helen (groote steenen in de keileem- iaag) braeht wat zand cp; er is een zaud-. vanger aangebracht met goed- resultaat. In een 2-tal fabrieken werd de koelinrich- ting verbeterd. Alleen dan is de toestand goed, wanneer de melk gekoeld kan warden tot hoogstens 53° F. Op 52° is mogelijk Een veehouder vroeg mij om raad, omdat hij een nieuwen norton had laten maken, die slecht water gaf. Het bleek, dat deze al heel onoordedkundig was gemaakt, en er was niets meer aan te doen. Een Zuivelfabriek liet het nortonwater on derzoeken; de wel was voor eenige jaren ge maakt, toen het boveneind, der buis-nog van hout gemaakt werd. Later is dat gedeelte door een koperen buis vervangen, met het oog op het vergaan van hout, dat niet steeds in het water bhjft. Ook hier bleek de doelma- tigheid van die wijziging. Volgens het bac- teriologisch onderzoek bevatte het water per c. c. 22 bacterien en 12 schitnmels. Coh bac- terien ontbraken. De norton zelf had1 zich dus goed gehouden. Een plaatselijk onderzoek gaf de verklariog van het voorkomen van schimmels; immers het boveneinde der nor- tonbuis was eenigszins beschimmeld. Een drietal voordracht en werd gehou- der. n.l. 2 te Alkmaar en 1 te Schagen. Wat het onderwijs betreft vermeldt het ver- slag bijzonderheden omtrent den Gursus voor Melkcontroleurs .e Hoorn, de Vakschool voor Kaasmakers te Hoorn, de Rijksland- bouwwinterschool te Schagen, den Cursus ter Opleiding van Onderwijzers voor de acte Landibouw L. O. en het Landbouwhuishoud- onderwijs. Welwillendc medewerking van eenige per- sonen in deze provincie maakte het mogelijk, dat verschiWende gegevens werden versteekt betreffende de uitkomsten van het veehou- ders- en zuivelbedrijf, wel-ke in een overzicht verwerkt zijn. Dit overzicht behandeit achtereenvolgens. a Gezond'heidStoesfamd van het vee, b. Grasla#d en hooibouw, c. Weiderij, Mesterq, enz., d. De kwaliteit en de prijzen van kaas en boter. Het algemeen overzicht van een en anaer lui-dt als volgt: De resultaten van de verschihende onder- deelen tezamen vattende, kan de uitkomst van het geheele veehouders- en zuivelbedrijf over 1925 voor mijn ambtsgebied vrij goed genoemd worden. Voor de boerderijen in eigendom of tegen een veeljarige pacht, waar bij uitzonderiinig geen mond- en klauwzeer onder het vee en geen ziekt-en onder de varkens heerschten, zal 1925 een flinkc winst hebben opgekverd, want de meest invloedtrijke factoren waren aanwezig, n.l. goede zuivelprijzen, ruime hooi-oogst bij gunstig weer en dus zonder buitengewoon hooge ui-tgaven aan arbeids- loon, afzet van het vee tegen fhnke pri]zen en goe.de tot beste resultaten van de schapen- fokkerij en van de varkensmesterij. Uit de beoordeeling van de uitkoitisten der verschiWende bedrijfstakken afzonderlijk blijkt echter, dat in het algemeen door het mond- en klauwzeer en den matigen toestand van de weiden gedurende een deel van het jaar de melkproductie beneden normaal was, terwijl door vele veehouders groote verliezen werden geleden door sterfte onder de varkens; ook kan hier nog genoemd worden het onbevre digende resultaat van de vetweiderij van koeien en van schapen en lammeren. Meer en meer wordt bewaafheid de waar schuwing, dat het door de nog steeds hooge pachtprijzen, belastmgen en arbeidsloonen 'slechts voor eenigszins kapitaalkrachtige en voldoende ontwikkelde boeren mogelijk zal zijn, zich onder niet al te ongunstige omstan- digheden een behoorlijk bestaan te verzeke- ren en de risico van een minder goeden tijd met gunstig resultaat te doorstaan door het opvoeren van de productiviteit van hunne bedrijven, o.a. door aankoop van flinke hoe- veelheden kunstmest en krachtvoeder en uit- breiding van den veestapel. De verhouding van de prijzen van de con sumptiemelk ten opzichte van de kaas- en boterprijzen was in 1925, vooral in de tweede helft, minder ongunstig dan het vorige jaar, doch toch nog in het nadeel yan de melk. Mede door den nadeeligen invloed van het mond- en klauwzeer is dan ook voor de zout- boeren in het Zuidelijk deel der provincie de bedrijfsuitkomst gemiddeld hoogstens bevre digend geweest. Statistische en andere mededeelingen beslui ten het verslag. Aan het slot zegt dr. Seheij Bij het eindigen van dit verslag wil ik mijn dank uitspreken tot de Directie van het Rijks- 1 an dbouwproefstation te Hoorn voor de steeds zoo gewaardeerde hulp en yoorlich- ting, ontvangen in zake de bestrijding van zuivelgebreken en andere kwesties. Het is voor dit zuivelconsulptschap een voorrecht dat genoemde instelling met de Proefzuivel- boerclerij in dezelfde plaats zijn gevestigd Ook van den bedrijfsleider der boerderij, den hcer C. Pijiper, ondervind ik steeds al'le mede werking op zulik een aangename wijze. - En tenslotte zou het al heel ondankbaar van mij zijn, indien ik thans niet terugdacht aan 1 October. Aan alien, die gaarne hebben meegewerkt om mij dien mooien dag in mijn leven te bezorgen, bctuig ik hier nogmaals mijn innig gevoelden dank. Een groot aanta van die 25 jaren zijt gij, ErikS, mij in toene mende mate tot grooten steun geweest, en wanneer men mij op dien dag dank bracht voor hetgeen van deze instelling is uitge gaan, dan draag ik een flank deel daarvan aan U over. VEREENIGING N.-HOLLANDSCHE WATERSCHAPPEN. In Krasnapolsky te Amsterdam werd Maandag ten 10 ure een algemeene vergade- ring gehouden van de vereeniging van Noord- Holiandsche Waterschappen. De voorzitter, de heer R. K a a n, ver- heugde zich over de groote opkomst en deelde mede, dat het bestuur bij de mededeelingen het wetsontwerp op de wegenbelasting ter sprake zal brengen In het bijzonder heette spr. den heer km- pers welkom, die aanwezig was om vragen ovfcr de brandverzekering te beantwoorden cp de notulen, die ouder daakzeggui-3 f:i,v.r- anderd werden goedgekeurd. Van den Z.-H. Bond van Waterschappen was bericht van verhindering ingekomen. Van een lid was een schrijven ingekomen. waarin te kennen werd gegeven, dat het gewenscht werd geoordeeld om aan de algemeene verga- dering een excursie te verbinden. Het bestuur vond dit schadelijk voor het be- handelen van de onderwerpsn, doch wilde wel voor een buitengewone vergadering een ex cursie uitschrijven. Hiervoor was het oog ge vestigd op de Sluiswerken te IJmuiden. De werkzaamheden waren daar thans van dien aard, dat een dergelijk groot gezelschap niet voor het voorrjaar kan worden ontvangen. De heeren Swaag en van Slooten waren voor een excursie tijdens een buitengewone vergadering. De heer Bouwens vreesde afbreuk daardoor van de gewone vergaderingen en wilde daaraan de excursies verbinden. De heer Swan vond het ook beter om de algemeene vergaderingen zakelijk te houden. De heer Bouwens vereenigde zich ten slotte ook hiermede. Besloten werd, dat het bestuur zal trachten a.s. voorjaar de excursie te organiseeren. liet ontwerp Wegenbelasting. De voorzitter bracht hierop het wetsont werp Wegenbelasting ter sprake. Hij wees er op, dat dit voor de waterschappen, die de lo kale wegen onderhouden, niet veel gunstige perspectieven bevat. Hij somde de volgens art. 31 van het ont werp gedachte inkomsten op. Het kapitaal, dat dcor de wegenbelasting zal binnen komen, zal een groot kapitaal zijn. 70 pCt. ervan zal het Rijk en 30 pet. aan de provincien ten goede komen. De provin- cien krijgen dit als ze jaarlijks een wegenplan vaststellen. De verdeeling van de 30 pet. tusschen de irovincien onderling geschiedt alleen maar in verband met het aantal K M. lengte, dat op de plannen van de provincien voorkomt. Spr. oordeelde dit verkeerd. De kosten van aanleg en het onderhoud worden niet alleefl beheerscht door het aantal v:tt- Kijk mede hetl>enoodigde materiaal spelen ook een rol. Een tweede onbillijkheid is, dat de provin cien samen een grooter aantal K.M. hebben te onderhouden dan het Rijk, waardoor 70 per voor het Rijk en 30 pet. voor de provincien een eigenaardig beeld geeft. Spr. vreesde ook, dat er een wedstrijd komt tusschen de provincien om maar een groot aantal wegen op hun plan te krijgen. Groningen heelt 400 K.M. provinciale we gen en 300 K.M die er voor in aanmerking comen. Friesland heeft slechts 7 K.M. provinciale wegen, Overijsel 800. Noord-Holland op het oogenblik 38, maar volgens het Provinciale wegenplan 300. Zuid- Holland 45, Zeeland 89, Brabant 800 en Limburg 64. Het wegverkeer wordt geschat op 309 ton per dag. In Noord-Holland is dit echter 680 en in Drenthe slechts 178. Men moet voor de kosten van het onderhoud der wegen niet en- kel op de lengte van de wegen letten. In Overijsel zijn de wegen slechts 2.25 M. breed behard, terwijl de Provinciale wegen in N H. een breedte zullen krijgen van 13 M. ciale wegen tot een maximum dou te bepalen. Voor N.H. zou dit buitengewoon voordeelig zijn. Dit denkbeeld gesteund door de S.taten van N.H. is echter afgewezen." Na een korte bespreking werd het bestuur gemachtigd overeenlcomstig het denkbeeld van den voorzitter, te trachten een juistere ver houding te verkrijgen in de verdeeling van de gel den tusschen het Rijk en de Provincien en tusschen de Provincien onderling. De heer Knecht gaf hierop inlichtingen over de brandverzekering op beirrspolis, de wijze van vaststeliing der schade en de ver houding van een makelaar die ter beurze verzekert en de brandmaatschappijen en zijn daar uit kan zien, wat niet-leden missen. Het uitgebreide jaarverslag, alsmede dat van de technische commissie, zal in druk, ook aan niet-leden, waarvan men hoopt, dat ze lid zuiien worden, gezonden worden, opdat men daaruit kan zien, wat niet leden missen. Besloten werd aan het Huishoudelijk Regle- ment een bepaling toe te voegen, dat de leden van het bestuur een door de algemeene vergadering te bepalen presentiegeld geme- ten voor het bijwonen van bestuurs- en com- missievergaderingen. De rekening van den penr ngn: t 1925 werd goedgekeurd en de pennir ter gedechageerd. Ontvangsten 3270.77, uitgaven 2294 /9. batig saldo 975.98. De begrooting voor 1927 werd m ont- vangst- en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 3160 met een post van f 450 voor on- voorzien. Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren H. Vijn Hz. te Twisk, C.. G. de Jongh Hilversum, terwijl in de vacature-de Clercq gekozen werd de.heer C. J. van Tieijhoven, Houtrakpolder. Nadat de voorzitter bij de rondvraag een paar interne vragen had beautwoord, sloot hij met een woord van dank de vergadering. UIT NOORDSCHARWOUDE. Aan den Langendijk is opgericht een R.K. waarts. Voorwaarts heeft de beschikking over het voetbalterrein bij de Roskambrug, dat voor- neen in huur was bij de thans opgeheven voet- balvereeniging Holland. De markt. Het is voor onze tuinders weer een slechte week geweest. De verhouding tusschen arbeiders en koop- lieden is er eer slechter dan beter op gewor- den, zoodat de positie der tuinders al zwaar- der wordt. De prijzen, waarover de vorige week reeds alle reden tot klagen was, zijn er nog meer op aditeruit gegaan. De Schotsche muizen voor export konden de laatste dagen hoogstens ruim 3 opbrem gen en de lekkere aardappelen kwamen met Hooger dan 4.50. Dit was in het begin der week nog om en bij de f 6.50. Schoolmeesters deden het een tjkje beter dan de vorige week, de blauwe Eigenheimers daarentegen gingen in prijs achteruit. Van tuinboomen, die 1V2 vent per Kg. op- brengen, is de aanvoer zeer gering. Peulen werden de laatste dagen niet meer aang voerd, terwijl spercieboonen slechts aanroaa aangevoerd werden en verkocht-werden voor De wijze waarop het geld verkregen wordt. 34 t K G De hloenlkool, waarvan de 1 aanvoer belangrijk grooter wordt, deed het goed. De laatste dagen was de prijs meer dan het dubbele van de eerste dagen. Zilveruien daalden in prijs, hoewel nog nauwelijks van een flinken aanvoer ^sPr°Ten Ook sprak hij een woord van welkom tot de pers. De heer Vijn was als bestuurslid verhin- derd aanwezig te zijn, terwijl de heer S. W. de Clerck om gezondheidsredenen als zooda- nig had bedankt. Het bestuur betreurde dit ten zeerste en had hem in een schrijven, waar- mede de vergadering haar instemming be- tuigde, dank gebracht voor de door hem uit- gebrachte adviezen. De secretaris, de heer van Amstel, las hier- geeft voor de verschillende Provincien ook een groot verschil. In Overijsel zijn er 3977 motorvoertuigen en 1445 auto's. In N-Holland 11487 en 4928. Heel veel geld uit N.H. zal dus naar de andere Provincien vloeien. Volgens deze be- rekening brengt N.H. 1.126.000.op, waarvan aan de thans in N. H. bestaande rijkswegen en de Provinciale wegen in N. H- 494 000.— ten goede komt of 42 pet. Aan de andere Provincien zal dus 58 pet van hetgeen N.-H. opbrengt ten gcede komen. Spr. had deze cijfers van den hoofd-inge- nieur van den Prov. Waterstaat, dien spr daarvoor dank bracht. Een ander gevaar is, dat op het wegencon- gres nog de wenschelijkheid naar voren is ge bracht op de paardentractie ook in de belas ting op te nemen. Spr. gevoelde daarvoor weinig omdat be paarden-tractie alleen ten dienste is van het locaal verkeer. Z.i. moest er voor gewaakt worden, dat de paardentractie in de wet wordt opgenomen. De heer Kay wees op een verslag van de K- v. K- te Rotterdam, waaruit blijkt, dat men daar een vrijstelling wil van de motorrij- tuigen, die ii» de steden blijven en Waarschijn lijk nooit op de wegen komen, waarvoor ze belasting zullen moeten betalen. Spr. ver- wacht ook een dergelijk strcven van de F. N Z. voor de auto's van zuivelfabrieken, die al leen locale wegen gebruiken. Spr. concluaeerde, dat men de lllusie kan laten varen, dat de wegenbelasting eenige yer- lichting zal geven voor de wegen in onder houd bij de Waterschappen. De belasting komt alleen ten goede aan de Rijkswegen en de primaire Provinciale wegen en dan nog op een wijze, die N.-H. in een ongunstige positie plaatst. (Applaus) Spr.'was dan ook tot de overtuiging geko- men, dat het absoluut noodig is, dat de ver eeniging zooveel mogelijk tracht verbetering te krijgen in. de onbillijke verdeeling van hei geld uit de wegenbelasting. Dat er een wegen belasting kwam juichte hij toe. Dat de gelden alleen aan de Rijks- en Provinciale wegen ten goede komen wenschte hij ook niet te bestrij den, omdat zeker goede Rijks- en Provinci ale wegen de locale wegen zullen ontlasten. Ook zal men hebben te accepteeren dat au to's die uitsluitend locale wegen berijden, me de moeten betalen. Wel wil spr. trachten de verhouding van de verdeeling van de gelden tusschen het Rijk en de Provincien en die van de provincies onderling billijker te doen zijn (Instemming). De heer H. K. K o s t e r te Wieringerwaard sympathiseerde met het door den voorzitter ontwikkelde denkbeeld. Hij vroeg of er geen regeling te treffen was in verband met de dichtheid der bevolking en het aantal motor- rijtuigen in de provincie. De voorzitter oordeelde dit zoo een- voudig, dat hij niet begreep' dat dit niet was toegepast. Ook was een middel dat het Rijk een belas ting heft tot een bedrag noodig voor het on derhoud van de Rijkswegen en dat de Pro vincien het recht kriigen tot het heffen van C;i.v- vr Krnls-afdecling heeft cp waar* digi- wijze haar ziiveren jubileum heiuaclit. Het'bestuur en talrijke genoodigdeu wer den officieel ten raadhuize ontvangen. Aanwezig waren het gemeeotebestuur, ver- tegenwoordigers van de aangesloten Zieken- fondsen, afgevaardigden van zusterafdeehn- gen, vertegenwoordigers van het Hoofdbe- stuur der Zwemyereeniging „Het Hoornsche Hop" en talrijke genoodigden. Burgcmeester Bisschop heette het Witte- Kruis-bestuur en alle aanwezigen hartelijk welkom en feliciteerde van harte de instelling met haar jubileum. De vereeniging, die te- vens de zorgen on zich heeft genomec van Volksbadhuis en Binnenbadhuis, is een sie- raad de stad. Van een onbekenden gever, ver buiten de stad, overhandigde de buigemees- ter aan den voorzitter, den heer Dr. de Boer, een fraaie krans. Namens het Hoofdbestuur richtte de heer Bos woorden van bulde tot de jubileerend'* vereeniging. Hierna werd de eerewijn aangebodco, waarna met het Stedelijk Muziekcorps een ommegang werd gemaakt naar het VHtte- Kruis-gebouw, waar een zesdaagsche ten- toonstelling wordt gehouden. Aanwezig is de fraaie stand van het Hoofd bestuur en een expositie van de Hoornsche vcrplegingsartikelen. De tentoonsteiliug werd geopend door den heer Dr. H. L. E. van den Berg te Amster dam, als voorzitter der Regelings-Commissie. Spr. zette uiteen de beteekenis dezer tentoon- stelling, we-lke de eerste drie dagen tegen 10 cents, de volgende dagen gratis toeganke- liik is. De afgevaardigde van de afd. Enkhuizen feliciteerde namens talrijke zusterafdeelin- gen en bood een fraaie bloemenhulde aan. 's Avonds werd in de versierde Parkzaal een feestavond georganiseerd. Het gebouw was tot in alle hoeken bezet. Allereerst trad met een aardig programma op hot gezelschap Adolf Bouwmeester, ter wijl ua ae pauze een schitterende Witte-Kruis- revue door Joh. C. C. Dell aihier ten tooneele werd gevocrd. Een en ander had een bijzon der groot succes. Namens de dames van de tegenwoordige bestuursleden en enkelc oud-bestuurdertn bood mevr, Keijser-Lenz een fraaie klok aan. De vereeniging „Volksbelang" offreerde 't portret van een der oprichters, wijlen den heer A. Brouwer, terwijl het Hoofdbestuur een Wittc-Kruis-vlag aanbood'. De avond werd besloten met een geadi- meerd bal, dat tot den morgen duurde. Do fcestvreugde werd den volgenden dag voortgezet door het houdeu van een zwein-. feest in de Vluchthaven. De regeling van de wedstrijden was opgedragen aan het bestuur vau dc Zwemvereeniging „Het Hoornsche Hop", terwijl medewerking werd verleend dcor „De Hoilandsche Dames-Zwemdub" te Amsterdam ,en den Turnbond „Westfries- land". i Het uitstekend geslaagde feest werd opge* luisterd door muziek van „Kunst na Arbeid". Vanaf het zoogenaamde „Houten Hoofd", waar een enorme tribune met consumptietent was opgeslagen, had men een schitterend ge- zicht op de wedstrijden. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Heeren 1500 M. vrije slag (vrije deelname): lc pr. C. Caro te Krommeme in 29 mm. 43=1. sec., 2a pr. G. van Elburg te Purmerend, 3e pr. J. Verbeek te Hoorn, 4e pr. Jb. Kloos- ter te Assendelft. Heeren 400 M. vrije slag. Uitsluitend voor leden van den Turnbond ,/westfriesiand": lc r. K. Bras te Hauwert in 11 min. 19*/s sec., C. van Meulem te Wijdenes, 3e pr. nauweu]hs> v<m ecu umntu _r van jvieuiem te wijaenes, oe pi. kan worden. De hoogste markt was Maandag p £eegwater te w/ijdenes, 4e pr. K. Bakker nog 12.70, doch de laatste dagen konden te Wijdenes. ze dc S halen. Met de roode en Deensche witte kool gaat het slecht, de aanvoer neemt vrh belangnik toe. De prijs van de roode was de laatste da gen hoogstens 2.60 en die der witte f 1 20 per K.G. Er is zelfs verkocht beneden een cent per K.G. Gele kool, waarvan de aanvoer nog zeer gering is bracht een goeden prijs op. De laatste dagen was deze steeds boven de f n, wat niets te hoog is, doch goed in vergeli]- king tot de andere koolsoorten. Wortelen brengen een vrij normalen prijs op, omstreeks 6 cent per groot bos. Ze werden alleen de laatste dagen aangevoerd. De aardappelenaanvoer was hier ongeveer 145 wagons, in Broek op Langendijk 100 en in Warmenhuizen 55 wagons, zoodat nog on geveer 300 wagons verzonden zijn. De kolen- aanvoer was hier ongeveer 10 wagons UIT ST. PANCRAS. Zotidag werd alhier in afdeeling B. van dc nederiaagwedstrijden een beslissingswed- strijcl gespeeld tusschen Assendelft 3 en Rood-Wit 3, welke match eindigde in het voordeel van Assendelft 3 met 6—0. Alhier kwam Maandagavond, zonder na<Jere aankondiging, het scheidsrechter-eiftal uit Alkmaar op het Vrone-terrein.voetballen. Een combinatie van Vrone-spelers was spoe- dig gevonden en onder leiding van de Koning verliep een genoeglijke match met 62 in het voordeel van de thuisclub. We vernemen dat ds Tooneelvereeniging „Kunst naar Kracht" door de Geheelonthou- derstooneelvereeniging „Nieuw Leven" te Beverwitk is aangewezen om mede te dingen in den door haar te houden wedstrijd, ter ge legenheid van hun 20-jarig bestaan Als da tum van optreden is vastgesteld 16 Dec., ter wijl gespeeld zal worden: „Blank en Bruin", door Maresco Marisini. Te Amsterdam slaagde onze plaatsge noote mej. A. Lieuwen, onderwijzeres alhier, voor het examen handenarbeid A. en B De jongejaffrouw M. Rol, alhier, die, gezien de laatste rapporten, dc beste leer- linge der O. L. school is, komt door bemidde ling van het hoofd der school, de heer Sinje- wel, om bovengenoemde reden in aanmerking voor een vacantietochtje, durende een week op kosten van een groote firma te lande, wel ke vacantie te Berg en Dal1 doorgebracht zal worden, UIT HOORN. De heer J, Beemsterboer alhier is op I Augustus 25 jaar in functic als bewaarder aan de Rijkswerkinrichting. Met ingang van 1 September a s. is be- noemd tot acfjunct-directeur van de Rijkswerk inrichting alhier de heer Jos. P. Loeffen, ad- junct-directeur van de strafcevangenis te Rotterdam. Wijc Heeren 100 M. vrije slag (vrije deelname): le pr. J. Kramer te Kromraenie in 1 min. 58"U sec; 2e pr. D. WeSselmao te Hoorn; 3e pr. J. Spoelder-te Hooro; 4e pr. L. Krijgs- man te Hoorn. Heeren 60 M. rugslag (vrije deelname): le pr. D. Vreeswijk te Krommenie in 1 min. 14 sec.; 2e pr. T. Kobes te Purmerend; 3e pr. V. Moerbeek te Purmerend; 4e pr. C. J. Dem- mendaal te Hoorn. Heeren 60 M. vrije slag. (Uitsluitend voor leden van den Turnbond ,,Westfriesland"): le pr. J. Maij te Aartswoud in 1 min. 05*L sec.; 2e*pr. G. Wagemaker te Abbckerk; 3e pr. C. Glas te Aartswoud; 4e pr. P. Kossen te Aartswoud. Heeren 40 M. rugslag. Uitsluitend voor le den van den Turnbond „Westfriesland": le pr. G. Wagemaker te Abbekerk in O mini. 55 sec.; 2e pr. K. Bras te Hauwert. Dames 80 M. vrije slag (vrije deelname): le pr. M. Bosma te Hoorn in 1 min. 47 sec; 2e pr. J. Appel te Hoorn in 1 min. 56 sec. Dames 80 M. vrije slag. Uitsluitend voor leden van den Turnbond „Westfriesland": le pr. J. Bruin te Abbekerk in 2 min. 11 sec.; 2e pr. G. Mantel te Abbekerk. Jongens tot en met 15 jaar, 40 M. vrije slag. Uitsluitend voor adspiranten van den Turnbond „Westfriesland": le pr. P. Bakker te Wijdenes in 0 min. 53 3/, sec. Jongens tot en met 16 jaar, 30 M. rugslag (vrije deelname): le pr. J. Kok te Purmerend, in 0 min. 31 a/5 sec.; 2e pr. H. Noome te Purmerend; 3e pr. C. Zwagerman te Hoorn-; 4e pr. J. de Vries te Purmerend. Meisjes tot en met 15 jaar. 30 M. vrije slag (vrije delname): le pr. M. Weehuizen te Purmerend in 0 min. 25^ sec.; 2e pr. S. Groot te Purmerend; 3e pr. A. G. M. Groen te Enkhuizen. Meisjes tot en met 15 jaar, 20 M. rugslag (vrije deelname): le pr. M. Weehuizen te Purmerend in 0 min. 20 sec.; 2e pr. S. Groot te Purmerend. 4 X 40 M. estafette. Uitsluitend voor er- kende sportvereenigingenle pr. zwemver eeniging „De Ham I" te Krommenie. in 2 min. J/ao sec.; 2e pr. Purm-erender Zwem- en Polodub in 2 min. 25 sec.; 3e pr. Zwemver eeniging „De Ham II" te Krommenie in 2 min. 49°,sec.; 4e pr. Zwemyereeniging „Het Hoornsche Hop" te Hoorn in 3 mitt. 04 3/i sec. Gedurende de wedstrijden werden door de Hoilandsche Dames Zwemclub geslaagde de* monstraties gegeven in waterpolo, tricjeswha* ming, figuurzwemmen en schobnspringen. UIT KOEDIJK. Zondagmiddag werd in onze Ned. Herv. Kerk door mej. Haumersen haar intree-rede gehouden, waarbij veel belangstel'lenden aan- wezig waren. Mede waren aanwegig y«j»du|* ::.1 VCUl I.i/ tie I'll ilet

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6