Brieven nit Weenen. L. Fraafeeiberg, Alkmaar lende predlkanten uit den omtrek. Het ge- sprokene raaakte op de aanwezigen een goe- (tea indruk. UIT WTER1NGERWAARD. Onze plaatagenoote, mej. A. Jansen, leer- bng aan de Kweekschool te Apeldoora, is overgegaan van de late naar de 2de klasse. De nieuwe Zuivelfabriek „De Volhar- ding" zal nu toch op a.s. Maandag 2 Augus tus in werking worcfen gcsteld. Een dezer da- gen zal men proefstoomen. UIT BERGEN. Gister slaagde voor het B-diploma Mulo P. Korver, leerling der Openbare U. L. O.- school alhier. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag beeft een tweetal honden jacht gehouden op aan de St. Josephstichting in eigendom toebe- boorende schapen, welke in een wei achter deze stichting liepen. Aanvankelijk werden 3 schapen moesten worden afgemaakt, terwijl vermist. Den volgenden dag bleek, dat nog 6 schapen omesten worden afgemaakt, terwijl de 2 vermiste schapen werden teruggevonden. De politie is ae kwaadwillige honden, waarvan 6en een zwerver is ,op het spoor. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: Een donkergrijze jongenspet; een ledig alpacca beursje; een badpak, hand- doek en een paar sokkeneen kinderzwcm- pak; een boek „Engelsche Spraakkunst"een damiesregenmantel; een armbandhorloge met armband; een donkergijze paardendekeneen donkerbruin kindermanteltje; een bril; ccn bos sleutels; een ring met 6 sleutels; een ge- /baakt geel kindermutsje; een zwarte kinder- portemonnaie; een knipmes met wit becnen aeft; een wandelstok; een sleutel; een rijwiel- jbelastmgplaatjeen double damesarmband- horloge met armband; een gouden speldje; een handrijwielpompeen rood kinderriem- schoentje. Verloren: Een koperen dop van een auto; een leesboekeen wit pique kindermutsjeeen double broche met steentje; een gladde gou den trouwring; een nikelen nageltang; een wit zijden sjaaleen diabolo; een donker- blauwe jongenscape; een kleine zwarte da- mes-porteonnaie; een camee-broche; een zil- veren beursje; een pop; een vulpen; een rij- wielbelastingplaatje; twee kinderschoenen een wit zeildoeken kampeertent; een paarlen collier; een gouden speld met parel; een da rn e»-parapluie een bril en een haarknip; een zwart alpenmutsje; een badpak met handdoek CD kam; een beige vilthoed; een zilveren beursje; een rijwielbelastingplaatje; een zilve ren rozcnkranseen gouden heeren-horloge; een belastingplaatje in bruin £tui; een kin- dervest; ceo zwart zijden ceintuur. urr schoorl. De tooneelvereeniging „Thalia" gal Zon- dagavond een openbare uitvoering m de zaal van den heer Jb. Schuijt alhier. Reeds met de kermisdagen bestonden hier- toe plannen, doch door ziekte van een paar der medewerkenden moest dit toen worden uitgesteld tot heden. Opgevoerd werd: „Broeders Vrijmetse- laars", kluchf in drie bed'rijven. Dc keuze van dit stuk was wel een succes geblcken, daar het terdege de lachlus-t heeft opgewebt door de malle situaties die zich voordeden, daar waar de schoonvader cn de echoonzoon als pseudo-vrijmetselaars fun- gecrden. Echter't was ook hier: eind goed, al goed. Het stuk eindigt met een verlovings- ieest. Dc medespelenden, vooral zij die de voor- naamste rollen hadden te vervullen, konden goed voldoen. Regie en grime waren in handen van den heer Loevens uit Alkmaar en goed verzorgd, Jammer dat de opkomst niet grooter was. UIT HEEMSKERlK. Te Bus en Dam, gem. Uitgeest op den weg naar Krommenie is een stukje edit oud Hol- landsch landsohap verloren gegaan door af- braak van een aldaar sedert onheugelijke tij den gestaan hebbenden windwatermolen. UIT URSEM. "Zaterdag is in deze gemeente tijdens een heel kort onweer een koe van den landbouwer P. Dol in de weide door den bliksem doodge- slagen. De collecte voor het school feest van de Openbare school heeft ruim /TOO.opge- bracht. Een woord van dank aan de gevers die de kinderen wederom een genotvollen dag verschaft hebben, is hier op zijn plaats. De hoogste klasse is per autobus naar Haarlem en omstreken geweest en de kinderen hebben heerlijk genoten. Dezer dagen hebben zijn bij meester een opstel ingediend van wat zij dien dag genoten en gezien hadden en hieruit bleek dat de kinderen hun oogen goed den kost gegeven hadden. BRIEVEN UIT WEENEN. VI. Rabindranath Tagore spreekt. Zijn oproep tot menschenliefde. Het Bengaalseh. Optochten van verschillenden aara. In I ons overhemd Weenen, 15 Juli 1926. In -de groote Konzerthaussaal h^d gisteren een zomersensatie plaats: Rabindranath Ta gore. de groote, oude wijsgeer uit Bengalen, sprak. Zooals in Maart van dit jaar het Strawicisky-concert, onder leiding van Fock de menigte trok en dagen van tevoren de men schen in spanning hiela, en zooals ongetwij- feld op het einde van deze maand de Jazz- band van Paul Whiteman duizenden verza- melen zal, zoo waren nu talloozen opgetrok- ken, niet naar de profeten van het lawaai, den dissonant, de saxophoon en de smoking, maar naar den profeet van de stilte, de harmonie, de liefde en de pij. De belangstelling bleek overweldigend Dagen van te voren was de zaal reeds uit- verkocht, de menschen liepen van het kastje •naar den muur, om nog een kaart te verove- ren, en voor de avondkassa stonden nog tal Tobzen samengedrukt en hoopten op het een of ander wonder, dat hen nog het innig be- geerde rose toegangsbilj?tje in de hand zou spelen! IJdele hoop! de deuren bleven onherroepe lijk gesloten, maar desondanks bleef de me nigte, den ganschen avond nog. toch maar wachten op het wonder! Ongewijfeld een ver •chijnsel, deze overgroote belangstelling voor geest.Tijke v. aarden. hoetvel wij toch denken dat Whiteman het met zija triilertjcs wiinien zal. Tagore, de dlchter-philosoof, de profeet en Nobelprijsdrager, kwam naar hier om: zich door een hartspecialist te laten onderzoeken. Bij zijn aankomst werd hij door tallooze re porters gemterviewd. In zijn gezelschap bhvonden zich zijn zoon, die hem overal begeleidt en zijn vriend pro fessor Mahalonobis. Ook Tagore is professor en wel aan de universiteit te Shantiniketan, welke naam „plaats der vrede" beteekent. Een van zijn heerlijkste werkzaamheden is het on- derwijzen van de jeugd: '"ij voelt het als plicht de jongere generatie, waarvan hij hoopt dat zij anders en beter worde dan de tegenwoordige, de resulitaten van zijn jaren- lang denken en werken mede te deelen. Ook te Weenen sprak hij voornamelijk tot de jeugd, in de ouderen heeft hij een beetje het vertrouwen verloren. Dit had echter velen van hen niet verhinderd toch te komen. De groote zaal, met veel wit marmer, veel rood en goud, een combinatie waarvan de Weeners zoo houden, maar den Nederlander eenigszins on'rustig aandoet, was ditmaal ge- lukkig in een getemperd licht gehouden. Op het podium, van waar ons anders dc k la li ken van de groote Weensche orkesten tege- moet klinken, stond nu een klein tafeltje met cen rood kleed, waaracbter een eenvoudige stoel. Ccspannon wacbtte de menigte (zelfs het peduim was volledig met toehoorders bezet) op den grooten man. In de zaal heerschte, als gevolg van de groote warmtegolf, die Wee nen in de laatste dagen teistert, een tropische litte: de aanwezige Indiers en Tagore zelve zullcn wel de eenigen geweest zijn, die er goed tegen bestand waren. Even over achten gaat plotseling het kiT- ne podiumdeurtje open en daar schrijdt de hooge indrukwekkende, patriarchate gestalte langzaam naar het midden. Zijn vriendelijk gelaat, omkransd door lan- ge witte haren, die tot de schouders reiken, met een langen, grijzen baai'd, buigt als ant- woord op de stormachtige toejuichingen. Ta ;ore staat stil en eenvoudig, gehuld in een ange blauw-grijze pij (talar), de mooi ge- vormde, slanke handen gekruist op de borst, te midden van de juicbende, opgewonden me nigte. De Westerlingen begroeten onstuimig den Oosterljng, bij wien zij Wijsheid zoeken Een innige liefde en goedheia gaat uit vat eell zijn wezen, en wanneer hij begint k spreken, dan hcoren wij een zacht hoog te- norgeluid, bijna op het vrouwelijke af, een vreemd tibre, soms bijna fluisterend, maar met groote draagkracht. Het lijkt wel, alsof hij eenigszins verlegeu, kinderlij'k verlegen is onder deze grootsche huldebetooging: dan steekt hij eindelijk de armen uit en vermaant tot stilte. Doodstil is het nu in de groote zaal: Ta gore gaat zitten, vouwt even zijn handen als tot gebed (de Bengaalsche groet), en spreekt dan zijn oproep tot waarachtige menschen liefde uit. Hij is er trotsch op, de diditer der jeugd genoemd te worden. Ook nu spreek ik tot haar. Laat af van persoonlijke zucht naar macht, naar roem, naar geld! Laat deze wenschen aan de ouderen over, die zich hier van niet meer vrij kunnen maken. Uw groote gedachte zij de menschenliefde! Ik predik deze gedachten ook onder mijn Indische vrienden. Maar in Europa mqet de vervulling hiervan nog gemakkblijker zijn. Dit deel van de aarde is jonger dan het onze: het mag niet in zelfzucht en egofsme verstarren. Iedere natie en ieder mensch moet een zwaren strijd doormaken, voordat hij zich opgewerkt heeft tot het eeuwige licht van de menschenliefde. Niet onze dierlijke begeerten, maar de edele gevoelcns moeten sterker zijn. Velen van de jongeren willen als enkeling cf als lid van eon natie anderen overheerschen. Maar deze overheersching kan sf.echts 1 icha melijk en vergankelijk zijn. Geestelijke heer schappij over de wereld verkrijgt slechts hij, die eerbied voor de menschheid heeft". Dan vertelt Tagore ons, hoe hij vol eer bied voor het wezen van andere menschen voor het eerst naar Europa kwam, en hoe hij verheugd was in Europa een volk te vinden, dat slechts van gedachten aan vrijheid eu menschelijkheid vervuld was. En steeds weer voelt hij zich gelukkig in Europa, ondervindt hij den onverbreekbaren menschelijken band opnieuw. Hij heeft gelcerd, dat de rassen met hun verschillende talen en zeden toch in wezen ge'.ijk zijn Open uwe harten, gevoel dezen band met mij! Zoo sprak hij nog lang: tijdens het spre ken beweegt hij zijn handen vol grade en met groote suggestiviteit. Een enkele maal be rapt men zich er op, meer aandacht te schen- ken aan zijn sierlijk gebarenspel, dan aan zijn woord. Trouwens, wie de beroemde spelers van het Joodsche „Habima"-theater, die op het oogenblik een wereldtournee maken, gezien hoeft, weet welk een machtigen invloed er van het spel der handen, dat deze spelers in het bizonaer bestudeerd hebben, Jean uitgaan Na zijn toespraak, die langdurig toege juicht werd, las hij op zijn eigenaardigeu zangerigen toon eenige van zijn lievelingsge diclrten voor, o. a. uit „de Hovenier". Eerst in het Engelsch, vervolgens in het Bengaalseh. Het was een genot te luisteren naar deze muzikale recitatieven, een wondere mengeling van zang- en zeggingskunst. Het aparte en zeer opvallende rhythme van het Bengaalseh is van ongekende bekoring, men hoort slechts jamben, elk tweede lid wordt betoond, het klinkt alsof alle woorden slechts uit twee lettergrepen bestaan. Hoeveel ik natuurlijk het Bengaalseh niet verstond, voelde ik toch onmiddellijk dat de Eagelsche vertaling, hoe schoon- ook gemaakt en uitgesproken, afbreuk deed aan het oor spronkelijke. Tagore duidde het verschil als volgt aan „Gedichten laten zich niet vertalen. Wanneer men een gedicht van zijn oorspronkelijke taal bercoft, dan is het niet anders dan wanneer men een vrucht van zijn kern ontdoet." Het was hinderlijk. dat de Weeners on middellijk na het zachte uitspreken van een vers oorverscheurend Wiapten, telkens en tel- kens weer, men schrok op uit de rust die de lieflijke klank van Tagore's stem gesugge reerd had. Na afloop stormde het publiek naar het podium, een gewoonte hier, die bij het optre dm van ecu kunstenaar gebruikelijk is. Mto- 1 sici stellen daarorn meestal maar een zeer ktein programxna samen, omdat het publiek nu eenmaal een serie toegiften verLangt. Ook mu wachtte het publiek zoo lang totdat Ta gore weer terugkwamtemidden van de teza- men gedrukte menschenzee staid hii daar, en las telkens weer een nieuw gedicht. Hoog stak zijn gestalte boven de menschen uit, met ge- bogen hoofd bescheiden glinrlachend, een paar hem aangeboden theerozen in de op de borst gekruiste handen, totdat eindelijk de lichten gedoofd werden. Het was een heerlijke avond, en de beroem de Tagore is een persoonlijkheid om niet licht te vergeteir! De woorden van Tagore hebben een bete- ren indruk gemaakt, dan die welke op de bor- den geschreven staan, waarmede de sccialis- tische jeugd in de vele groote demonstraties van den laatsten tijd meeloopen. Hoe indruk- wekkend deze reuzenoptochten ook zijn, (j-1- Zondag liepen 120000 arbeiders, als slot-apo- theose van het hier gehouden groote Arbeiter Turn- und Sportfest. langs het Parlement, en het voorbijtrekken duurde voile vier uren), het kan niet anders dan onaangenaam stem- men, wanneer met} kteine kinderen brochu res ziet verkoopen, getiteld „Weg mitt Gott" of „Gottlose Jugend", om uitdrukkingen van nog krenkender aard maar te verzwijgen. Het is te hopen, dat de woorden van den grooten Indischen wijsgeer, hoewel zij hoofdzakelijk de meer intellectueete jeugd (studenten en vrouwelijke studenten) bereikten, de zoo on- tevreden gemoederen een weinig tot nadenken gestemd hebben. De grandiose fakkeloptocht over den Ring, ehouaen ter gelegenheid van het grootsche >uitsche Turnfeest, dat Duitschers uit alle streken van het groote buurland naar hier gebracht heeft, deed prettiger aan. Minstens 30,000 menschen namen er aan deel, en onge- veer een half millioen Weeners werden er door op de been gebracht! De „Heldenplatz' werd 's avonds tegen een uur of 10 door een roode vuurzee beCicht, en tallooze, o jammer! in Nederland meer en meer verdwijnende muziekcorpsen, begeleid- den het uit tienduizenden kelen gezongene, machtige „Deutschlandlied". Zeker behoorde dit tot een van de meest im- posante feestelijkheden, welke Weenen ooit gezien heeft! Nog een andere optocht trekt belangstel ling: een groep mannelijke Weensche manne quins maken reclame voor een nieuwe, luch- tige heerenkleeding. De dames hebben in den zomer, althans hier, zoo ongeveer niets aan: waarom )zou- den de heeren het zich ook niet wat frisscher maken? Waarom nog getorst gaan onder een zwaar colbert, overhemd en fland, terwijl de dames steeds gezonder en krachtiger wor den, doordat de zonnestralen meer en meer toegang tot het geheele lichaam krijgen? Neen, weg met het colbertjasie: we loo- pen voortaan in ons overhemd! Wat is er ei genliik ook voor geks aan; een mooi over hemd en een kleurige das, een smalle riem metgesp om het middelhet staat fleurig en netjes, en het is voor het sterke geslacht een verademing. Het is even een kwestie van wennen; wie geeft in Nederland het voorbeeld? T. H. Buitenland. brengt door directen inkoop in het buitenland steeds het nieuwste in DAMESTASCHJES. LAGERHUIS-DEBATTEN INiZAKE HET MIJNGONFLICT. Lloyd George vestigde gistermiddag in het Lagerhuis de aandacht op den toestand van den rampazaligen strijd, die nog steeds in de mijngebieden gestreden wordt. In zijn antwoord verklaarde dc premier, dat bij de gedane voorstellen op den voor- grond is geplaatst, dat onmiddcllijke werk- hervatting zou plaats hebben en wel op de voorwaarden, bestaande voor de stopzetting der mijnbedrijveh, een en ander voor een pe- riode, niet langer dan vier maanden. De re- geering zou financieelen steun verstrekken. Toen spr. verklaarde, dat de regeering geen sub:;idie kon verstrekken, stelden de verte- genwoordigers der Kerken 'n leening voor, waarop de regeering om verschillende rede- nen evenmin kon ingaan. Spr. lichtte dat uit- voerig toe. Voortgaande zeide spr., dat de regeering heeft anageboden uitvoering te geven aan alle adviezen van het Mijnrapport, om toch maar den vrede te verkriigen, niettegenstaande vele doer adviezen zeer laakbaar waren. Deze aan- bieding leed schipbreuk. In weerwil lriervan heeft de -regeering het nog dezer dagen tot wet woiuende ontwerp ingediend, waarbij uitvoering wordt gegeven aan alle conclusies van het rapport, die een legislatieve actie vragen, met uitzondering van twee, die niet in staat zijn ook maar de minste verandering in den bestaanden toestand teweeg te bren- gen. Beide partijen in het mijnconflict had den met de regeering kunnen samenwerken, om haar te helpen bij het voorbereiden' van de inwerkingstelling der conclusies van het rapport, doch zij hebben geweigerd. Het is dcrnalve voor de regeering verre van aange- naam te moeten hooren, dat zij tekort zou hebben geschoten bij het interprcteeren van aanbevelingen der commissie. Wat het subsi- die betreft, zeide spr., dat niets voortzetting der desbetreffende onderhandelingen in den weg staat. - Wat tenslotte de reorgamsatie van de mij- nen aangaat, kon spr. niet inzien waarom het Tribunaal niet zou trachten te overwe- gen wat de waarschiinlijke uitwerking zou zijn op de economische positie van de mijn- industrie, van de verschillende reorgauisatie- plannen, belichaamd in het regeeringsont- werp en van den arbeid der onderscheidene coir.missies. die in het leven zija geroepen. NAAR HET EINDE VAN DEN BOYCOT TE KANTON. Volgens een officieel rapport over de onder handelingen te Kanton, welke ten doel hebben, een einde te maken aan den boycot van de En- gelsche kooplieden te Hongkong, heeft de Britsche delegatie een oplossing voorgesteld door het toekennen eener leening voor de ont- wikkeling van de havenwerken van Wham- poa. Men verwacht te Hongkong, dat de re geering te Kanton dit aanbod zal aanvaar- den. UIT DE FASCISTISCHE BEWEGING. In een boodschap aan Turati, den alge- meenen secretaris van de fascistische partij, dringt Mussolini aan op bijlegging van alle geschillen, die op het oogenblik heerschen in de partij. Deze boodschap, welke is yoorge- geven aan de fascisten van Zuid-Italie, werd met geestdrift aangehoord. HET MINlSTERIE-POlNCARe. Het is waarschijnlijk Sat de regeering machtiging van het parlement zal vragen om bij decreet bezuinigingen te verwezenlijken Havas is gemachtigd de geruchten tegen te spreken volgens welke de Bank van Frankrijk zou hebben ingegrepen om een verbetering van den franckoers te verkrijgen. Het financieele regeeringsontwerp bevat nog een herziening van de invoerrechten op koloniale producten en de verhooging van de coefficienten der douane- en transporttarie ven. Het geheel der nieuwe belastingen zal vnf milliard cpbrengen, waarvan ongeveer de helft beschikbaar moet zijn voor de schatkist in het tweede halfjaar van 1926. Het is thans vrijwel zeker, dat het kabinet op een motie van vertrouwen van de Kamer zal kunnen rekenen. Bij het Bureau van de Kamer zijn verschil lende nieuwe interpellaties ingediend. De com munist Jean kwam met een interpellate met betrekking tot de door het nieuwe kabinet te volgen politiek, terwijl zijn fractie-genoot Ca- chin de indiening van een dergelijke interpel late heeft aangekondigd. Tenslotte zijn nog 2 interpellaties inzake dc verhooging van den broodprijs te verwachten. Vandaag zal het kabinet zich bezighouden met de bezetting van tal van van belangrijke functies. Zoo zullen de posten van vertegen- wcordiger van Frankrijk in de Commissie van Herstel die totdusverre door' Barthou werd bezet en die van Ambassadeur te Angora opnieuw bezet worden. Ook voor den ambas sadeur te Washington wordt een opvolger gezocht. LETLAND EN RUSLAND. De minister van buitenlandsche zaken van Letland heeft den Russischen vertegenwoordi- ger het antwoord van Letland overhandigd, inzake een non-agressiepact. Daarin staat, dat Letland bereid is zonder uitstel onderhan delingen met Moskou te beginnen op den grondslag van het memorandum op 5 Mei aan Rusland_ overhandigd. EEN .PAN-AZIATISCH CONGRES. De bla'den melden dat er maatregelen ge troffen zijn om de volgende maand te Naga saki een pan-Aziatisch congres te houden. Bij- zonderheden ontbreken, maar een der doelem- den van het congres zou zijn een pan-Azia tisch verbond te stichten. Japan, China, Indie, Siam en PerziS zullen vertesjenwoordigd zijn, en naar gemeld wordt ook Turkije en de Phi- lippijnen. VALSCHE POSTZEGELS. De Fransche politft meent de hand te heb ben gelegd op de voornaamste leden eener bende, die zich toelegt op het vervaardigen en verkoopen van valsche postzegels, door de ar- restatie van een Zwitser. zekeren Pasche, en zijn vriendin, Antoinette Le Clerc, een pseudo- gravin, die zich bovendien onrechtmatig tooit met het Legioen van Eer. Het tweetal werd dezer dagen, toen het uit Zwitserland over de grens kwam, aangehou den. In het bezit der arrestanten werd een be langrijke verzameling postzegels gevonden o.a. van Mauritius en Kaap Verde, benevens oude Fransche zegels. Volgens kenners zou de verzameling, indien zij echt was, een waar- de van verscheidene honderdduizenden francs vertegenwoordigen: maar tal van zegels ble- ken valsch te zijn. Pasche heeft niet kunnen verklaren hoe hij er in geslaagd is na enkele iaren te Montpellier het beroep van drukkers- gezel te hebben vaarwel gezegd, aan een, dure auto en een kostbare postzegelverzameling te komen. Zijn gezellin is herkend als een vrou\v, die enkele jaren geleden van haar man is .weggeloopen na hem een mooie verzameling zeldzame postzegels te hebben ontstnien Deze verlaten echtgenoot is intusschen ook reeds aangehouden wegens vervulsching van post zegels. E1SCHEN VAN BELGISCHE OUD-STRIJDERS. Een 3000-tal oud-strijders hebben te St. Truijen een betoog-ing gehouden en richtteu een verzoek aan de regeering, waarbij vol- machten worden verlangd voor den koning alleen, vermindering van het aantal afgevaar- digden en verhinderin-g van elke nieuwe in- flatie. Na de betoogimg stortte een balcon van een hotel op het stationsplein in en viel op zes pereonen, die op het terras iets zaten te gebruiken. Drie werden ernstig gewond, de anderen licht. STAAT TEGEN KERK IN MEXICO. Nu de eerste Augustus nadert, de dag waarop dfe nieuwe leekenwetten in Mexico in werking treden, wordt de situatie te Mexico- City voortdurend ernstiger. Eind der vorige week heeft de politie 40 personen gearresteerd, onder beschuldiging tegen de sociale orde te hebben geageerd, door het verleenen van steun aan den econo- mischen boycot. Op het hoofdbureau der Nationale Liga voor de verdediging der religjeuze vrij-heden werden 25 personen gearresteerd; dit bureau is thans gesloten. Alle gearresteerden, op drie na, werden.naderhand weder op vrije voeten gesteld, doch daarna werden 15 vooraan staande leden der Katholieke Liga gevangen genomen, die een circulate vei-spreid hebben waarin zij den economischen boycot steun- den en waarin een beroep werd' gedaan op de boycotten der dagbladen, die niet sympa- thiek tegenover de katholieke beweging staan. De arbeidersconferentie schaart zich aan de zijde der regeering, uit wees dat de boy cot de arbeiderkbelangen zal schaden. Talrijke lieden uit de lage-re volksklassen, o.m. veel Indianen uit het binnenland, bren- gen hun kinderen naar de kathedtaal te Mexico, om hen daar te laten do oped of be vesttgen, daar de kerken van 1 Augustus af alle religieuze diensten zullen staken. Het de- partement van Vollksgezondiheid heeft Vrij dag j.l. agenten aan alle uitgangen van de kathedraal geplaatst, die niemand oningeent r binnenlater. onversch'llig of de betroVVene i-i-eds vro gcr gevaccinccrd is of niet Stei-cis opmeuw worden dezeilde naaiden gebruikt, zonder dat men acht elaat op eventueel be- smettingngevaar. jr1 EEN BEROEP OP DE FRANSCHE U BEL ASTINGBET ALERS. Na overleg met den nieuwen minister Boka nowski heeft Poincart een manifest gericht tot de belastingbetalers, waarin de premier een beroep op hen doet om reeds nu dade^jk, zonder de officieele biljetten af te wachten, zooveel mogelijk af te doen van hun belaa- tingschuld over 1926. De belastingambtenaren hebben beve! ge- kregen maatregelen te treffen, dat een en tfl' der zonder moeilijkheden van stapel loopt. EEN BETOOGING VOOR BORMS. Zondag zou de Frontpartij te Leuven e«n betooging voor amnestie, en in verband daarmee, ter eere van Borms houden. De bur- gemeester heeft echter tot nader berieht *a- menscholingen op het grondgebied van Leu ven verboden, naar het heet uit vrees voor een tegenbetoogimg van de zijde van oud- strijders. EEN VOLKSSTEMMING TER EERE VAN PRIMO'S JUBILEUM. Naar uit Madrid wordt gemeld, i* de r» geering voornemens, op den derden verjaif' dag van de regeeringsaanvaarding door Primo de Rivera een soort volksstemminff te organiseeren, opdat het volk de gelegenneic' zal krijgen, zi;n meening te uiten of het met het tegenwoordige regime tevreden is of niet. Deze stemming zal echter niet geheiro zijn. De kiezers moeten hun meening openlijk den regeeringscommissarissen kenbaar maken. HET INVOERVERBOD VAN VLEESCH. Een aantal bekende handelaars van de Lon densche vleeschniarkt Smitli field hebben aan een vertegenwoordiger van de „Dai1y News" verklaard, dat er inderdaad gegron- de vrees bestaat dat de prijs van vleesch - met name varkens- en kalfsvleesch zal stijgen als gevolg van het invoerverbod op veirsch vleesch van het Continent. Varkens- en kalfsvleesch zijn reeds onge veer 3 pence per Engelsch pond duurder aan verleden jaar om dezen tijd. Volgens een der handelaars zullen de moeilijkheden pas goed beginnen omstreeks September, wanneer er in normale tijden veel varkens uit Nederland worden verzonden. Verleden jaar zijn er tus- sehen September en het eind van het jaar 380.000 varkens uit Nederland naar Smith- field gezonden. Deze zendingen vertegenwoordigen onge veer 75 pet, van de tota-le voorziening van Londen met varkensvleesch. In dit verband voorspelde de zegsman van de ..Daily News" een prijsstijging met 4 pence per pond in den groothandel, zoo niet meer. Het beste vleesch, zoo vernam de journa list nog op de markt van Smithfield, komt uirNederland Iersche varkens konden zelfs nog beter zijn, maar het vervoer is zoo on- voldoende en zij komen in zoo'n slechten toestand op de markt aan. dat men de voor- keur geeft aan varkensvleesch van het Con tinent. Veel van het beste continental vleesch gaat naar de volksbuurten, zoodat de armen ernstig onder de prijsstijging zullen lijden. In normale tijden stuurt Nederland een groote hoeveelheid verschgeslachte jonge kalveren. die goedkoop in de arme wijken ver- kocht worden. In den aanstaanden winter zal dit goedkoope kalfsvleesch ontbreken. Ook lams- en schapenvlcesch wordt op groote schaal uit Nederland igevoerd, m de laatste vier maanden van het vorige jaar een millioen karkassen. Reeds heeft het invoerverbod werkloosheid veroorzaaikt onder degenen, die bij den Ne- derlandschen vleeschinvoer hun brood vei'- dienen. EEN OORVEEG VOOR EEN GEZANT. la een Roemeenschen trein heeft zich een zeer pijnlijk incident voorgedaan. De Ameri- kaansche gezant te Boekarest, Culberton, be- vond zich op reis naar Bessarabia, om zicn daar op de noogte te stellen van den toestand des lands en de zeden ea gewoonten der be- woners. Een secretaris van het departement van buitenlandsche zakeu vergezelde hem, om hem onderweg van vooriicntiug te die nen. Wegens de groote hitte verliet de gezant zijn coupe, om plaats te nemen in de zijgang van den wagen. Hij schoof een portierraam open ea raakte daarbij den elleboog van een Roemeensch officier aan, die juist op dat cogenblik in de gang passeerde. Deze, een ritmeester, sloeg zonuer verder een woora te zeggen, den gezant op het gezicht. De Boekarester pers tracht deze kwestie een w einig te vergoelijken en vocgt er aan toe, dat middelerwijl de departementea van buitenlandsche zaken en oorlog een streog onderzoek gelast hebben. HET MYSTER1E TE MAAGDENBURG- De chef der „Landeskriminalpolizei", Weiss, heeft zich weder naar Maagdenburg begeven, nadat tusschen de Pruisische mi- nistcries van binnenlandsche zaken en justitie opnieuw besprekingea hadden plaats gehad. Door den verdeaiger van Rudolf Haas worden teH aanzien van den Maagdenburg- schen commissaris van politie Tennolt ten aantal ernstige beschuldigingen geuit, O.m. beschuldigt geuoemde verdediger hem van hgt navolgende: i Eenigen tijd geleden verklaarde de moorde- naar van Helling, Schroder, bij het verhoor, dat bij de moordplannea op Helling ook Tsje- chen betrokken waren, die te Maagdenburg woonden. Daarop zeide de rechter van in- structie, dat van de verklaringen van Schro der op 17 dezer proces-verbaal zou worden opgemaakt. Op 16 dezer's avonds om 7 uur bclde Tenholt daarop den honorairen consul van Tsjechoslowakiie te Maagdenburg, Adam, op en verzocht dezen, hem en eenige andere heeren de lokaliteiten van het consulaatsge- bouw te willen toonem De consul gaf aan dit verzoek gevolg en spoedig daarop verscheen Tenholt met Schroder bij den consul, waar beiden de lokaliteiten nauwkeurig opnamen. Den volgenden dag gaf Schroder voor den rechter van instructie een geditailleerde be- schrijving van het Tsjechische eonsulaat. Tegen den commissaris van politie, Ten holt, wien verweten wordt, dat hij bij het onderzoek in de zaak-Helling uitsluitend uitgegaan van de opvatting, dat Rudolf Haas de aanstichter zou zijn. is thans een disciph- na'r onderzoek ingeleid. In verband hierme- de h^ft Tenholt ziekteverlof genomen. 5

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7