DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 175 Honderd acht en twin tickle Jaar^an? 1926 WOENSDAG 28 JULI llit het Parlereieait DM ntimmer besfaaf nit 2 bladen. Deie Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonncmenfsprijs bij vccruitoetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel /0.25, bij groote contracfen rabai. Groote letters near plaatsrolmfe. Brieven franco aan de N, V. Boek- en HandelsdrukkerjJ v/h HERMs, COSTER ft £00K# Voordam C9. Directeurj G. H. KRAK. Telef.nr. Admfnlsfratte 3. Tekfoonnr. Redadlo 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri TJ. N. AOEMA. Den Haag, 27 Juli 1926. In het hartje van den zomer, gelukkig met zeer matige warmte, is heden de Eerste Ka- mer weer voor een paar dagen samengeko- men tot afdoening van spoedeisehende zaken. Het hoofdnummer van de agenda is het nieu we handelsverdTag met Duitschland, doch eer de Kamer zich to,t behandeling daarvan zette, handelde zij eenige kleinere wetsontwerpen at alsmede een suppletoire ttegrooting van Ma rine. Van die kleine ontwerpen noemen we enkel dat betreffende de schadevergoeding aan den heer Wentink, vroeger te Alkmaar, voor de onrecbtmatige beslaglegging op een partij zeep in de dagen van minister van I Jsselstein, waarbij hem een belachelijke schadevergoe ding was toegekend- Dank zij het Parlement heeft hierbij eindelijk het deerlijk met voeten getreden recht ten slotte gezegevierd. De suppletoire begrooting van Marine be- trof enlcele belangrijke onderwerpen, waarmee de Tweede Kamer zich indertijd geruimen tijd heeft bezig gehouden. Zij beti'of de aan stalling van een raad-adviseur, de verplaat- sing van de matrozenopleiding van Gorin- chem naar Vlissingen en de aanvrage betref fende den bouw van twee torpedojagers voor Indie. Tegen den raad-adviseur had men geen be- zwaar, alleen de heer Van Wassenaar van Catwijck maakte een enkele welwillend bedoel- de opmerking. Ten gunste van de verplaa* sing van de opleiding naar Vlissingen hield de heer De Muralt een geestdriftig betoog, ongetwijfeld zeer ten genoegen van minister Lambooy, en wat den aanbouw van de beide jagers betreft, hebben mevrouw Pothuis-Smit, dc°marine-specialiteit in de Eerste Kamer van de S.D.A.P. en prof, van Embden (V.-D met icracht geprotesteerd tegen uitgaven voor versterking en verbetering van onze weer- macht ter zee en hebben zij daarbij gelegen- heid gehad den heer De Muralt te bestrijden die ook voor deze aanvrage met geestdriit had gesproken. De heer Van Embden vond het oogenblik gunstig om weer eens lucht te geven aan zijn anti-militaristische inzichten, waarbij hij intusschen in de Eerste Kamer op slechts weinig sympathie mag rekenen, ook a! heeft men de beleefdheid hem rustig uit te la- ten spreken. Nadat minister Lambooy de suppletoire be grooting met dezelfde argumenten had verde- digd als hij in de Tweede Kamer had laten hooren, is het vcorstel aangenomen met 23 te gen 13 stemmen. Tegenstemmers waren de vrijzinnig-democraten en de sociaal democra- ten. De besprekingen van her nieuwe handels- verdrag met Duitschland werden geopend door den heer Van Lanschot (R-K), die heel jvat bezwaren en bedenkingen deed hooren, klaagde over te weinig v'oorlichting, over te weinig overleg, ook met de verschillende cor- praties en instellingen hier te lande, intus schen verklaarde, dat hij en vele zijner partij genooten ten slotte toch voor zouden stem men. En dan neemt de Eerste Kamer werke- lijk reces tot half September. HET MINISTERIE-POINCARS. Bij de opening van de zitting van de Ka- n*r veklaarde Peret, dat het land van het pa- tnottisme van de afgevaardigden onverwijlde en energieke maatregelen verwacht. Alle ge- dachten dienen erop gericht te zijn de econo- mische kracht des lands te herstellem Zonder financieele onafhankelijkheid zou Frankrijk zijn bevoorrechten rang en moreele rechten verliezen, welke het zich in den loop eener roemrijke historie heeft we ten te verzekeren Minister-president Poncare las vervolgens de navolgende regeeringsverklaring voor. „Het kabinet, dat ik de eer heb u thans voor te stellen, is in den geest der nationale eenheid gevormd, teneinde het gevaar het hoofd te kunnen bieden, hetwelk zoowel de waarde van ons geld, als de vrijheid van ons land en het evenwicht onzer financien be- dreigt. Alle mannen, die ik heb vereenigd. zijn gemeenschappelijk in den arbeid voor het welzijn des lands betrokken en zijn van mee- mng, dat men zijn uiterste kracht dient in te spannen. Weliswaar zullen zich in dc toekomst kwesties voordoen, waarover de hier bijeen- febrachte mannen verschillend zullen denken. leden echter zijn zij eensgezind wat betreL tiet feit, dat snelle hulp dringend noodzake iijk is, ook bestaat er eenstemmigheid aan- gaande de wegen, die ingeslagen dienen te worden. Wij verlangen van u, dat u het ver- trouweu in ons uitspreekt, dat ons in staat s+elt met uw hulp de taak te vervullen, welke ons door den president van de republiek werd opgelegd, Na en nauwgezet en gewetensvo! onderzoek van den toestrnd hebben wij ons et' ten voile van kunen overtuigen; dat het tijd is snel den toestand der financien te verbeteren en den koers van ouzen munteenheid op den ouden stand te brengen. De resultaten han- gen uitsluitend af van onmiddelliik en vastbe- sjoten samenwerking tusschen regeering en parlement. Bij dezen leggen wij u een wets- ontwerp voor, hetwelk beoogt de tegenwoor- dig ontoereikende inkomsten van het budget te verhoogen, en teneinde duurzaam het ge vaar van inflatie te bezweren stellen wij u voor eenerzijds de grootste zuinigheid te be- trachten en anderzijds te trachten de inkom sten hooger op te voeren, wat dringend nood- zakelijk is. Wanneer wij noodgedwongen sommige indirecte belastingen dienen te ver- loogen, waartoe ook in het rapport der ex perts werd geadviseerd, dan zal het ons ook mogelijk zijn door directe belastingen het te- kcrt aan kapitaal aan te zuiveren. De op deze wijze verkregen inkomsten zullen aan een amortisatiekas worden toegewezen tot delving van de Bond van Naiionale Defensie. Wij doen een beroep op Uw helder politiek inzicht en vadsrlandsliefde, wanneer wij u verzoeken u bij het commentaar op onze politiek zooveel mogelijk te beperken. lndien wij te veel tijd verloren laten gaan, wordt de situatie des te ernstiger. Bij voortduring zullen wij waken over den stand onzer financiSn en alle maat regelen nemen, die het in ons uitgesproken vertrouwen zal rechtvaardigen. Wij zullen alle verplichtingen, die op den staat rusten, vervullen, en voile aandacht hebben voor de productie van land en kolonien. Het voor- naamste is voorshands onverwijld en zonder omwegen voorwaarts te schrijden. Evenzoo als wijzelf, hebben de staten, die onze credi- teuren zijn en tegenover welke Frankrijk den vasten wil heeft zijn schulden naar capaciteit te voldoen, er belang bij, dat wij zonder ver wijl trachten een financieele crisis, die tal van diepe oorzaken heeft, welker oplossing noch- tans niet tot het onmogelijke behoort, te bewe- ren. Frankrijk heeft moeilijke en historische oogenblikken zooals het onderbavige medegemaakt. Het heeft zich steeds door unanimiteit en energie weten te redden. Een heid bij onze reddingspogingen is ook thans weer eerste vereischte voor een gelukkige op lossing der moeilijkheden. Dat wij aldus mo- gen voortgaan met-de vervulling onzer taak, tot heil van de republiek en ons vaderland! Dc moth van vertrouwen aangenomen. Poincare vroeg uitstel van de behandeling der ingediende interpellaties en stelde daarbij de kwestie van vertrouwen. De Kamer besloot met 358 tegen 131 stemmen tot uitstel der in- terpe.latie Tegen stemden alleen de socialis en en de communisten. De meeste radicaal-so- cialisten onthielden zich van stemming. Het resultaat van de stemming over de mo tie van vertrouwen in het Kabinet-Poincare stelt de a'gem een e vervvachtingen niet teleur. De zaken hebben zich als volgt ontwikkeld. Ondanks de obstruetie der Communisten is het gelukt de zitting r.og voor halfzeven op te heffeu. zoodat de amltenaren, die zich bij duizenden tegelijk in de nabijheid van het Pa lais Bourbon opbitlnen, niet meer de .gele- genheid hadden een delegatie naar de Kamer te zenden. De afgevaardigden waren nage- no-or veto en- tccn de eti -te d'emonstranten op het tooneel vcisrh'nen In parlementaire en tinanciee.f «iingen be eft de houding van het nieuwe Kabinet een gmnstigen indruk ge- maakt De tcestand van de Regeering schijnt vcor de eerstvolgende maanden verzekerd. De financieele debatten, die waarschijnlijk Vrii dag yullen aanvangen, zullen wel geen ver rassing brengen. Noemenswaard intusschen is, dat men de politieke vraagstukken stilzwij- gend is voorbijgegaar. Mogelijk heeft de re geering door uitsluitend den klemtoon te leg^ _gen op het financieele gedeelte haar geringe "beli.ngstelling voor de overigens bestaande poliMekwesties, althans vcor wat betreft het oogenblik van heden, in het licht willen stel len HET CONFLICT IN DE BRITSCHE MIJN-INDUSTRIE. De „Daily Mail" decide dezcr dagen inede dat het waarschijnlijk was, dat de vereeni- gingen van mjjncingenaars in Nottingham shire en Derbyshire nieuwe aanbiedingen zouden doen aan de mijnwerkers in die dTs tricteh, waarbij dczen de keur-werd gelaten tusschen een werktijd van 7, 7lA en 8 uur per dag met ioonen naar evenredigheid. Het biad meldt thans, dat deze aanbieo agen nog niet zijn gedaan, omdat de eigenaars door de aan houdende werkhervatting in Warwickshire aangemcedigd zijn om voet bij stuk te houden in het geloof, dat hun arbeiders eveneens spoedig weer aan het werk zullen gaan op den grondslag van het aanbod inzake den 8 urendag. Dit gewijzigde besluit heeft volgehs de Daily Mail" zoowel in regeeringskringer. als in kringen der Arbciderspartij teleurstelling gewekt met het oog op den algemeenn'wensch dat de arbeiders in staat zouden worden ge steld op ae best mogelijke voorwaarden het werk te hervatten. Men is niet vergeten, zoo voegt de „D. M." er nog aan toe, dat voor de slopzetting Yorkshire, Nottinghamshire Derbyshire, Cannock Chase (Stoffordshire) Leicestershire cn Warwickshire districten wartu, welke, over het geheel genomen, een kleine winstmarge konden behalcu op den grendslag der oude loonen cn den 7-urendag Het bestuur van den mijnwerkersbond komt heden biieen, terwijl tegen Vrfjdag een volle- dige gedelegeerdenqonferentie is bijeengeroe- oen. Cook, de secretaris, heeft ontkend, dat de jijeenroeping der conference op eenigerlei wijze verband hield met de werkhervatting door een belangrijk deel der mijnwerkers in Warwickshire, "waar als gevolg van zijn be- zoek aan het eind der week Maandag onge- veer 1000 arbeiders de mijnen hebben verla- ten. Dar evenwel ongeveer 650 anderen het werk hervat hebben, werken er 3 k 400 min der dan aan het eind der vorige week. Cook zeide, dat de stand van zaken door de confe rence moest worden nagegaan, opdat men er zidh van zou kunnen vergewissen of de po litiek van het bestuur door de leden werd on- derschreven. De poliCek der laatste gedele- geerdenconferenCe was geen loonsverminde- ring of werkCjdverlenging en een afwijzing van districtsregelingen. Maandag zeide Cook, dat hij bereid was over de loonen te onder- aandelen, mits de arbeiders weer aan het werk konden gaan op de voorwaarden van voor de stopzetCng. De gedelegeerdenconfe- renCe zal hebben te beslissen tusschen het standpunt ingenomen in'sommige gebieden, met name Warwickshire, waarbij een ge- dtagslijn voor het heele land werd genegeerd, en dat is ingenomen door gebieden als Dur ham en Zuid-Wales, die een motie hebben aangenomen, waarin geprotesteerd wordt te gen het feit dat het bestuur zich heeft veree nigd met het voorstel van de leiders der kerk inzake arbitrage voor het geval de onderhan delingen mislukken. Cook heeft blijkeas de verslagen in de Engelschebladen Maandag te Walsall ge- zegd, dat alle vier de bestuurders van den Mijnwerkersbond hadden verklaard dat zij noch met de regeering noch met de eigenaars .wilden samenkomen zelfs om over een over- eaikomst te spreken, zoolang het voorstel in zake langere werktijden bestond. Dat is onze meening aldus Cook. Ik weet niet wat de uwe is. Als de arbeiders 8 uur wilden wer ken zou hij liever heengaan, omdat hij ge- loofde dat de werktijden veel belangrijker waren dan de loonen. Langere werkCjden meer mannen naar het kerkhof brengen, hij wilde liever de armenhuizen en de gevange- nissen vullen dan dat. Daarop volgde zijn bereidverklaring om als de mijnen op de oude voorwaarden openge- steld werden, het heele loonvraagstuk op- nieuw te bekijken en een nieuwe loonovereen- komst maken. Dat beteekende volgens hem in tusschen niet dat er loonsvedaging zou ko- men. Mocht de strijd voortduren dan zou de in- voer van buitenlandsche steenkool worden stopgezet, hoe dan ook. Ook het vervoer moest worden stopgezet. POLEN EN LITAUEN. De te Mcskau verschijnende ,,Prawda" schrijft naar .aankiding van de jongste ver- klaringen van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, dat Zalewski het feit verzwijgt, dat er een anC-Litausche acCe in vcorbereiding is. Het plan om Litauen te be- zetten, bed.uidt de verwezenlijking van het plan der Engelsche diplomaCe.om de Sovjet- Unie met een kring van anti-Russische kleine Staten te omgeven, die haar van West-Euro- pa afscheiden. Hierdoor wordt ook Oost- PruiScn getroffen, dat op deze wijze tot een zwak, dcor de Poolsche zee omspoeld eiland wordt gemaakt. De Sovjet-Unie koestert ten aanzien van de handhaving des vredes in N.-O. Eurapa de grootste bezorgdheid. Vol gens Zalewski's verklaring wenscht Polen de.n vrede te bewaren, maar in werkclijkheid streeft het naar de hegemonic over dit ge bied. KERK TEGEN STAAT IN MEXICO. Volgens de jongste berichten heeft het Mexicaansche departement van binnenland1 sche zaken eeri ond-erzoek gelast naar aan leiding van de publicatie van een „herderlijk schrijven", geteekend door acht aartsbis- schoppen, onder wie de primaat van, Mexico en 29 bisschoppen, waarin tegen 1 Augus tus het staken der diensten in alle kerken wordt gelast, als protest tegen d'e nieuwe kerkelijke weten. De brief houdt voorts de ex-communicatie in van president Calles e.a verantwoordelijke Mexicaansche overheids personen. Men verwacht, dat de onderteekenaars van den brief, indien deze als een schending der grondwet blij-kt te kunnen worden be- schouwd, voor de rechtbank zullen .worden gedaagd of dat hun inhechtnisneming zal worden gelast, Naar aanleiding van een verzoek van den paus hebben de Amerikaansche katholieken Zondag voor de geloofsgenooten in Mexico gebeden. DE BETOOGING DER FRANSCHE AMBTENAREN. In verband met het verbod der regeering tot het houden van betoogingen der ambte naren voor het Kamergebouw, als protest te gen het lange uitblijven der salarisverhoogin gen, welke reeds geruimen tijd in studie zijn verzocht de bond van ambtenaren zijn leden niet aan een defgelijke betooging deel te ne men. Het „cartel des fonctiotmaires'ufti1 -.ires" evenwel handhaafde zijn besluit, om cle be- toogers tegen half zeven gisteravond vooi het Kamergebouw bijeen te doen konicn. De politic had buitengewoon omvangrijke veiligheidsniaatregelen getroffen, ten einde elk incident te vefmijden. De sfraten, die naar het Kamergebouw leiden, waren afgezet, evenals de Pont de la Concorde en de „passe- rellc". Om half zeven waren er slechts wei nig menschen voor het Kamergebouw, die door de agenten tot doorloopen werden aan- gemaand. Zij, die weigerden daaraan gevolg e geven, werden gearresteerd: De meesten hunner werden echter, nadat hun identiteit was vastgesteld, weer op vrije voeten gesteld. Er wordt geen enkel incident gemeld. LUDENDORFF OPNIEUW GECOMPROMITTEERD. De afbrokkeling van het prestige van Lu- dendorff, eens de nationale heros, gaat gere- geld voort. Na de militaire en politieke, thans de moreele debacle van den man, die vol gens zijn woorden wel alles, wat men onder ret begrip vaderlandsliefde kan verstaan, in pacht scheen te hebben. In den loop van een proces met zijn ban ner, dr. Borchardt, heeft deze zwart op wit verklaard, dat Ludendorff hem groote be- dragen (o.a. de opbrengst van zijn veelge- kochte „Kriegserinnerungen") heeft toever- trouwd, teneinde deze in het buitenland te plaatsen, met de bedoeling hooge belastingen te ontduiken- Het geld moest zoo worden be- legd, dat Ludendorff, indien hij zich soma genoodzaakt mocht zien Duitschland te ont vluchten, het in het buitenland in handen kon krijgen. De bankier heeft Ludendorff daar- meife beschuldigd van schending van de „De visenordnung". In zijn repliek heeft Luden dorff de bedoeling van kapitaalvlucht naar het buitenland bestreden, zonder nochtans op de bijzonderheden in te gaan. Ten slotte is het tusschen beide partij en tot een compromis gekomen, waarbij Ludendorff voldaan heeft aan den eisch van den bankier om een schriftelijke verklaring, waarbij Lu dendorff erkent, dat de heer Borchardt zijn belangen correct volgens zijn, Ludendorff's bedoelingen, heeft benartigd. De „Frankf. Z." vermo«lt, dat, hetgeen be kend geworden is door dit civiele proces, een geduchte ontnuchtering moet zijn voor de Duitsche nationalisfen. Want niet alleen be treft het hier wetsovertreding; erger nog is, dat uit de akten blijkt, hoe de man, die het na tionale offer altijd heeft gepredikt, in zijn eigen leven het eigen belang, in strijd met de wet, boven het nationale belang heeft gesteld De Duitsche nationalisten hebben geen ge- luk met hun nationale helden. VOOR HET OPENBAAR WELZIJN IN FRANKRIJK. De Fransche parlementaire groep voor het openbaar welzijn, die in den laatsten tijd zulk een groote rol speelde, heeft zich gistermid- dag definitief geconstitueerd. De afgevaar- digde Morineau werd in zijn functie van voorzitter bevestigd. Met algemeene stemmen werd een proclamatie goedgekeurd, die .tot alle partijen gericht zal worden. Daarin wordt om. gezegd dat de leden der groep de verplichting op zich nemen hun politieke be langen te vergeten en zich geheel aan het her- stel van den franc te zullen wijden. In de pro clamatie wordt er verder op gewezen, dat de geest der nationale eenheid voor de vorming van het kabinet beslissend is geweest. Zonder steun der linksche groepen is het niet moge lijk de regeering een vaste meerderheid te ver zekeren. GEEN cltniEK OP PANGALOS. In den nacht van Zaterdag op Zdndag heeft het garnizoen van Athene bevel gekre- gen zich-t gereed te houden, zulks op grond van ernstige geruchten, die het de militaire autoriteiten noodzakelijk deden achten spe- ciale maatregelen te treffen voor het hand- haven der orde. De regeering heeft verschil lende protestvergaderingen tegen de dictatuur Velke door de republikeinen van Athene en Saloniki waren belegd, verboden. Dc verbannen voormalige minister-presi dent Eutaxias, liet hun evenwel den raad ge- Ven, zich van alle critiek op de handelingen van Pangalos te onthouden. Zij moeten zich in hun critiek beperken tot de handelingen der huidige regeering. Eerst als de nieuwe Kamer en Senaat bijeen zullen zijn, zal een onder zoek van het jongste verleden mogelijk zijn HONGERSNOOD IN RUSSISCH CENTRAAL-AZIe. Berichten zijn te Moskou ontvaiigtn uit Ferghana over een groote voedselschaarschte in Russisch Centraal-Azie, welke vrijwel het karakter aanneemt van een hongersncod. Het hoofd van de sovjet-katoen-inndustrie meldt, dat de prijzen van de tarwe in Andijan en Khokand 500 pet. boven de normale prijzen zijn gestegen. Hij dringt er bij de sovjet- aptoriteiten op aan, dat zij nog in Juli of in ieder geval in Augustus mhastens 60.000 tori graan .zenden, ten einde den katoenaanplant te redden, daar de bevolking uit vrees voor liongersnocd, den omijpeu katoenoogst ver- nietigt en tarwe gaat zaaien. Het handels- ccmmissariaat heeft geanjwoord, dat het mo gelijk is 40.000 ton te zenden. KRIM'S VERBLIJFPLAATS NOG NIET VASTGESTELD. Het is nog niet zeker naar welke Fransche kolooie Aba-el-Krim zal worden gezonden, doch het zal vermoedelijk een der eilanden in den Indtschen Oceaan zijn. De kwestie is in handen van den minister van kolonien, die een geschilcte verblijfplaats voor Krim tracht te vinden. Abd-el-Krim Is lang niet zoo rijk als men had gedacht. Beweerd wordt, dat al zijn be- zittiugen niet veel meer waard zijn dan 400.000 tot 500.000 francs. VLIEGONGELUUK BIJ UEUVEN./ Gistermorgen heeft te Blauwput bij Leu- ven een tragisch vliegongeluk plaats gehad. Een militair vliegtuig, dat boven Leuven vloog, stortte door een onbekend gebleven oorzaak plotseling omlaag en viel neeir op de binnenplaats van een fabriek. De motor ont- plofte en het vliegtuig vloog in brand. De be- stuurder, een jongeman van 22 jaar, kwam in de vlammen om; de waarnemer werd zwaar gewond. Het valscherm had niet gefunctiorv- neerd. FAMILIEDRAMA TE AUGSBURG. In een der drukste straten van Augsburg leeft zich een bloedig familiedrama afge- speeld. In den loop van een woordenwisseling schoot een zekere Gritzinger het geheel? ma- gazijn- van zijn revolver op zn gezin af. Zijn gehuwde 25-jarige zoon Joseph werd op slag gedood. Zijn ongehuwde 27-jarige dochter Ottilie vluchtte naar de huiskamer en sprong toen in haar angst van het balkon van de tweede verdieping. Zij werd dood van de straat opgenomen. De eigenlijke oorzaak voor het drama staat nog niet vast. De inmiddels gearresteerds vader verklaarde bij het verhoor, dat hij eerst naar zijn wapen heeft gegrepen, toen zijn zoon hem met een revolver bedreigde. EEN TREINROGVERSBENDE ONTDEKT. f De crimineele politie te Ohligs (Rijnland) is een wijdvertakte treinrooversbende, die zelfs haar leden in Westfalen schijnt te heb ben, op het spoor gekomen. De waarde der door deze roovers gestolen voorraden be- draagt naar schatting niet minder dan Mk. 40.000. Drie der daders, alien afgevloeide spoorwegbeambten, zijn reeds gearresteerd. Verdere arrestaties zijn spoedig te verwach- ten. i CO M MUNI ST ISCH E ONLUSTEN TE CHEMNITZ. De communistische werkloozenorganisatie te Chemnitz had tegen gistermiddag een groo te straatbetooging georganiseerd, waaraaa door ongeveer 15.000 personen werd deelge- nomen. De menigte trok na afloop der bijeen- komst door de straten der stad. Op de Berns- bachplatz werd een aanval gedaan op de po litie, die met straatsteenen bekogeldi werd. Na dat deze de noodige assistentie ontvangen had kon door middel van charges het plein weer vrij gemaakt worden. Er werden 6 communw- tische aanvoerders gearresteerd. DE FINANCIEELE MAATREGELEN IN FRANKRIJK. De minister van openbare werken Tardien heeft met de Directeuren der groote spoor- wegmaatschappijen een conferentie gehou den over een verhooging der spoorwegtarie- ven. Deze verhooging zou binnen zeer korten tijd ingevoerd worden. De hiertoe te nemen maatregelen zullen binnen het kader van het algemeen financieel ontwerp uitgewerkt wor den. NOODWEDER OP DE AMERIKAANSCHE KUST. Hevige stormen en overstroomingefl heb ben in Portorico 70 pet. van den oogst ver- woest. Tal van plaatsen werden overstroomd en het telefoonverkeer is nagenoeg geheel ontwricht. Verscheidene menschenlevens zijn te betreuren. De orkaan heeft tal van groott hotels aan de Ooetkust van Florida vernield. Vele schepen worden vermist. Zwaar geteis- terd werd vooral de reede van Palm Beach, waar 40 luxejachten werden losgerukt en grootendeels vernietigd. De spoorweg, die West-Beach met Jalm-Beach verbindt loopt groot gevaar. Voor zoover kan worden nage gaan zijn er 20 dooden en 50 gewonden. ,- COM MUNISTISCH-VoLKISCHE BOTSINGEN. Na de teraardebestelling van een door com munisten gedooden aanhanger van den bond „Stahlhelm", is het gistermiddag te Halle tot hevige botsingen gekomen. De stoet van le den der Vaterlandische Verbande en solda- tenvereenigingen werd op den doortocht door de stad en ook na afloop van de plechtigheid herhaaldelijk door communisten aangevallen, zoodat de politie met gummiknuppels en blanke wapenen moest ingrijpen. Bereden manschappen wisten tenslotte de menigte uit- een tc drijven. waarbii een aantal arrestaties plaats had ALRMAARSCHE GODRANT. tfrnnttii IWWiWaJBB

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1