ml verzachtend bii Doorzitten «.eno en Zonnebrand L. FRANKENBER6 - Alkmaar. oudesGhoenpoelser. Byitenland. pishan /eld" te Alkmaar den getuige J Hol land: r .etuige niet aauwezig was De oneemgiieid ontstond over een motor- rijwdel. Verdachte zeide, dat getuige Hollan der hem het eerst heeft geslagen. Eisch vrijspraak. Vonnis dito. f VERNIELING. De 24-jarige Cornelia P., echtgenoote van den bakker M. te Heer-Hugowaard, stond terecht ter zake, dat zij op 10 Juni al- daar een aan den getuige Heyman toebehoo- rende glasruit heeft vernield. Er was ruzie tusschen de families over het kostgeld van een hit. Getuige Heyman heeft verdachte met een stuk hout een ruit stujc gegooid. De schade was 6 a/ 8. Zij heeft deze vandalen daad1 niet op haar geweten. Getuige babker Mak bevestigde de verkla ring van Heyman. Mej. Cornelia bleef ontkenneft. De officier achtte zich echter verplicht §chul- d'igverklaring te vorderen en eischt f\ 10 boete of 10 dagen hechtenis. Verdachte werd vrijgesproken op grond van het niet geleverde overtuigend bewijs. FAMILIEHARTELIJKHEID. De boerenarbeider A. J. v. W. te Bergen heeft zijn neef C. Appeldoorn op 8 Juni mis- handeld door hem met een halsjuk te slaan. Neef Janus beweerde, dat neef Cor de vijan- delijkheden heeft geopend door hem een op- stopper toe te dienen. Cor. Appeldoorn ontkende dit. Hij had al drie klappen met het halsjuk te pakken, toen hij op de fiets zat. Gevorderd wordt f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis dito. MISHANDELING. De volgende verdachten, boerenarbeiders Dirk K. en Klaas H. te Callantsoog hebben gezamerjlijk den getuige P. S. Kooij mishan- deld. Er ontstond een edele wedstrijd om een aardig meisje thuis te brengen, waarbij de kaasmakersknechts Kooy den prijs veroverde, tot tele u retelling van de overige mededin- gers. Een en ander is geschied na afloop van een bal. Eisch tegen ieder 20 boete of 20 dagen hechteni-. Vonnis conform. MISHANDELING EN DOODEN VAN EEN ANDERS DIER. De hulppostbode Gerrit Cornells K. te Callantsoog heeft op 12 Juni op een hond een paar schoten met fijn hagel gekost. Het eerste schot verwondde het dier, terwijl het met het tweede schot doodelijk werd getrof- fen. De hond vloog tusschen de eenden en was heel kwaad. De hond behoorde aan den ge tuige Kuiper. De hond lag dood in een zandweg. De officier vorderde, het wettig en over tuigend bewijs beleverd achtend, f 20 boete of 20 dagen ter zake dierenmishandelmg. Vonnis dito. Het geweer krijgt veroordeel- de terug. MISHANDELING. De arbeider Jan L., wonende Zeedijk te Amsterdam heeft in den nacht van 12 op 13 Juni den getuige van Enk, een ploegbaas der H. I J: S. M., een kopstoot toegebracht. Verdachte ontkende. Hij heeft niet anders dan zijn jas uitgetrokken en zijn pet afgezet en aan getuige, die hem aan zijn jas trok, ge- vraagd wat hij moest. Anders is er niet voor- gevallen. Mej. Johanna Keijzer, 'n 22-jarige schcone, heeft niet gezien, dat verdachte den hem ten- laste gelegden kopstoot heeft toegebracht. Eisch vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Vonnis conform dit requisitoir. DE FRANSCHE SCHULDEN i AAN AMERIKA. President Coolidge volgt op zijn zomer- verblijf in de Adirondacks nauwkeurig de ontwikkeling der gebeurtenissen in' Frankrijk en Engeland. Met betrekking tot de schul- denkwestie werd officieel verklaard, dat hij niet zal afwijken van zijn oude politick om Europa te helpen, door te bevorderen dat Europa zichzelf helpt door in evenwicht ge- brachte begrootingen, verminderde bewape- n ing en leeningen van Amerikaansche ban- ikiers, voor zoover deze leeningen gewenchst iworden voor het herstel en niet voor milftai- re doeleinden. Verder wordt gezegd, dat de president ge- looft, dat de vijandige stemming, die in Frankrijk tegen Amerika bestqat. en de ver- klaringen van Fransche regeeringspereonen een reactie in de Vereenigde Staten teweeg zullen brengen, waarvan het gevolg zou zijn, dat de Senaat de met Berenger gesloten over- eenkomst zou verwerpen en scherper voor waarden zou eischen. De president gelooft, dat de agitatie in het buitenland voor de kwijtschelding van de schulden of# de ver- krijging van gunstiger voorwaarden de ra- •tificatie van de met Frankrijk gesloten over- eenkomst onmogelijk heeft gemaakt, tenzij Frankrijk spoedig handelt en den ernstigen iwil toont, de voorwaarden dier overeenkomst te aanvaarden. WET MYSTERIE TE MAAGDENBURG. Gister had een conferentie plaats tusschen den „Regierungsdirektor" dr. Weiss en het presidium van het „Landgericht" Maagden burg, waarin de in verband met de moord- affaire Helling tusschen de politieorganen' ontstane geschillen besproken werden. De conferentie had een dramatisch verloop, doch eindigde ten slotte met een compromis. Alle commissarissen van politie, die zich tot dusverre met deze affaire hebben bezig gehouden, zullen van het onderzoek worden onthe\'en. In h.un plaats zullen nieuwe Ber- lijnsche beambten naar Maagdenburg gaan, die de materie niet kennen. Dit compromis behoeft nog de goedkeuring van het Pruisisch ministerie van.binnenland- sche zaken. De rechter van instructie, dr. Kdlling, die de zaak tot dusverre bewerkte, had besloten zijn ontslag in te dienen, ctoch het presidium deed hem een schrijven toekomen, waarin het 3ijn optreden goedkeurde. Dr. Kolling heeft er daarop in toegestemd, zijn functie te blij- ven waarnemen. Daarentegen is de superieur van den 'Maagdenburgschen commissaris van politie Tenholt, dr. Miililer, het hoofd der recherche te Maagdenburg, met verlof gezonden. Ook tegen hem zal een disciplinair onderzoek iworden ingesteld, daar hij herhaaldelijik iieeft geweigerd tegen Tenholt te interveniee- ren. Merkwaardige dingen worden thans ook gehoord over het bezoek van den geestelijke bij Haas. De geestelijW moef hebben ver klaard, dat hij in opdracht van den rechter van instructie kwam en hij moet hem o.m de vraag- hebben "esteld, of hij niet in nauwe relatie met de ,jReichsbanner" stond en of hij de ,,Reichsbanner" niet eens financieel had gesteund. Toen Haas hierop ontkennend antwoordde, vroeg de geestelijke verder, of Haas zich direct of indirect door zijn fami- lie met den Berlijnschen commissaris van po litie, "Busdorf, in verbinding had gesteld en dezen voor zijn zaak had geengageerd, het- feen natuurlijk eveneens ontkennend werd eantwoord'. DE UITVOER'ING DER AMERIKAAN SCHE DROOGLEGGINGSWETTEN De besprekingen, op het Foreign Office aanhangig gemaakt tuschen de vertegen- woordigers der regeering van de Vereenigde Staten en die der Engelsche departementen, betrokken bij de uitvoering van de Ameri kaansche droogleggingswet, werden gister beeindigd. Locker Latnpson; de onder-minister van buitenlandsche zaken, heeft met betrekking tot deze onderhandelingen in het Lagerhuis een verklaring afgelegd. Spr. zeide, dat de vaartuigen, betrokken bij den dranksmokkelhandel, vanuit Eng land herhaaldelijk gebruik hebben gemaakt van de Britsche vlag en daarmee koers zetlen naar steden en havens, liggende binnen het gebied der Engelsche jursidictie. Van tijd tot tijd zijn, als gevolg van deze practkijen, kwesties gerezen tusschen de regeeringen Van de Vereenigde Staten en Engeland. Dp thans plaats gehad hebbende besprekingen hebben tot resultaat gehad, dat, teneinde zich te verzekeren van gehoorzaming der wetten en vermindering van de redenen tot klachten en misverstanden, nu voorgesteld zijn verschillende maatregelen van adminis- tratieven aard, die momenleel door beide re geeringen onder oog worden gezien. Om be- grijpelijke reden enkan de tekst van het voor- gtstelde niet gepubliceerd worden voor en aleer hij volledig bestudeerd is. BORAH CONTRA CHURCHILL. Winston Churchill heeft, toen men hem de beschuldiging van senator Borah liet lezen dat hij (Churchill) een lastercampagne tegen de V.S. voerde, gezegd dat hij den senator uit- noodigde een zinsnede uit een rede of schrif- te'ijke mededeeling van hem (Churchill) aan te halen ter rechtvaardiging van die klacht. DE BELAST1NG VOOR VREEMDELIN- GEN IN BELGIe. De Belgische ministers hebben de decreten betreffende de verblijfsbelasting voor vreem- delingen en de ccntrole op de wisselmarkt goedgekevrd DRANKSMOKKELAAR IN AMERIKA VEROORDEELD. William Dwye, het hoofd eener organisatie tot het smokkelen van alccholische dranken en 1 eider van een syndicaat, dat over 30 mi!- lioen dollar aan fondsen beschikt, is door de jury van het hof der Vereenigde Staten schul- dig bevonden aan samenspanning tot over- {reeling aer wet op de alcoholische dranken en de invoentchten en tot 2 jaar gevangenis- straf en een boete van 10 millioen dollar ver- oordeeld. INSTELLING VAN EEN RAAD VAN ADVIES IN SPANJE. Gemeld wordt, dat Primo de Rivera voorne- mens is in den aanstaanden lierfst een Raad van Advies in te stellen. Alle belangrijke krachten in het land zullen in dezen Raad, die den minster-president van advies zal die nen, vertegenwoordigd zijn. In kringen der oppositie neemt men aan, dat Primo de Rivera alleen vertegenwoordigers van de na den staatsgreep gevormde patriottische politieke partij in den Raad zal benoemen, maar dan zal die Raad niet aan de verwachtingen be- antwoorden. HET SPIONNAGE-PROCES IN FRANKRIJK. De correctioneele rechtbank heeft uitspraak gedaao in de spionnagezaak, welke met ge sloten deuren was behandeld. De voornaam- ste beschuldigde, Luigi Revel, werd bij ver- stek veroordeeld tt 5 jaar gevangenisstraf, zijn mcdeplichtigen, twee inwoners van Nice, Lata pie en Procope genaamdi, zijn resp. ver- ocrdeeld tot 3 en 2 jaar gevangenisstraf, een derde medeplichtige tot 3 maanden. DE REPUBILKEINSCHE CONCEN- TRATIE IN DUITSCHLAND. Woordvoerders van de drie partijen van Weimar, n.l. dr. Haas, dr. Breitscheid en Joos, hebben in de „Frankf. Z." hun oordeel gege\-en naar aanleiding van den oproep van dr. Wirth voor een republikeinsche con- centratie. Alle drie bleken het in hoofdzaak roerend er mede eens, maar maar, het blijft bij woorden, klaagt de „Frankf. Z." Theorie, maar geen praktijk. De zaak is: wie neenrt het initiatief om tot praktische daden te komen? Daarom alleen gaat het. De drie republikeinsche partijen, zoo con- stateert het blad ten slotte, zijn in de laatstc jaren te moe geworden en de reactic heeft daarmede haar voordeel gectaan. De waarach- bge republikeinetl n alle drie de partijen moeten weder in actie komen, zoodat er weer leven in de brouwerij komt. Een tijdschrift, uitgegeven door Wirtn. Haas en Lobe, is na tuurlijk prachtig. Maar een comite van actie Wirth-Haas-Lobe zou nog veel beter zijn. De taak een sterke republikeinsche phalanx tot stand te brengen, is zwaar. Maar abso- luut noodzakelijk. En niemand, die leider wil zijn, mag zich van de verantwoordelijkheid tot handelen ootheven gevoelen, onder het motto dat hij wacht op den ander. Wie het initiatief neemt tot een praktische daad, zal zich buitengewoon verdienstelijk maken. EEN HISTORISCH CHAUFFEUR OVERLEDEN. Te Briinp is gisteren overleden de her- bergier Loyka, die den auto bestuurde. waarin op 28 juni 1914 aartshertog Frans Ferdinand en dioas echtgenoote bij hun be zoek aan Serajewo werden vermoord. Loyka die naderhand in dienst van ex-keizer Karl overging, heeft dezen later gered, toen deze in de Piave was gevallen. Loyka wist uit dien tijd, dat hij in dienst der .^llerhoogste heeren" was, menig aardig staaltje te vertellen. REGENS IN INDIe. Tengevolge van de zware regens is een ge- deelte van een gebouw, waar 200 arbeiders gehuisvest waren, ingestort. Zes personen werden gedood, tien moesten ernstig gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht. EEN GRANAAT ONTPLOFT. Tengevolge van de ontploffing van een granaat, welke men in een winkel te Savona (Italie) als souvenir aan den oorlog had be- waard, kwamen vier personen om het leven. DE OPSTAND IN SYRIe. Uit Damascus wordt gemeld: De Fran- schen arresteerden in db Koerdenwijk vijf be- kende bandieten en 12 verdachte Droezen Met aantal onderwerpingen neemt overal toe. In de oase van Ghoeta dreef een Fransche colonne na een strijd van twee uur een froep van 200 rebellen uiteen, die tien dooden, ach- terliet. Een andere colonne joeg 400 rebellen op de vlucht, die 65 1 ijken en talrijk mate rnal op het slagveld lieten. OVERTOLLIGE ENGELSCHE WERKKRACHTEN NAAR AUSTRALIe. De „Morning Post"' heeft een comite ge- vormd dat, in samenwerking met de regee ring van Australie en de Britsche autoritei- ten, en groep van 200 Britsche mijnwerkers zal uitzenden, die in het Gemeenebest als landarbeiders zullen te werk worden gesteld. De bedoeling van het comite is om aldus op klelne schaal te laten zien wat er gedaan kan worden voor de overtollige arbeidskrachten van Engeland. Men heeft bij dit plan de over- weging doen gelden, dat, ook al wordt de ar- beid in alle mijnen hervat, er toch nog tien- duizenden mijnwerkers. werkloos zullen blij- ven. ANTI-BRITSCHE STEMMING IN FRANKRIJK. Zor.dag hebben 300 bewoners van het En gelsche eiland Jersey aan de Fransche kust, een onaangename ervaring opgedaan toen het schip, waaimee zij een bezotk aan de Fransche badplaats Granville hadden ge- bracht, de terugreis zou aanvaarden. Het orkest van de boot speeldfe bij het vertrek de „Marseillaise', wat vreemd1 genoeg de gram- schap der Franschen aan den wal scheen gaande te maken. Er werd gejouwd en met steenen naar het schip geworpen, waardoor een vrouweiijke passagier ernstig aan het hoofd werd getroffen. REISKOFFERS. REISARTIKELEJf. LOON ACTIE DER FRANSCHE MIJNWERKERS. De nationale raad der mijnwerkersfedera- tic besloat onverwijld onderhandelingen aan te knoope no-pens een verbetering der loonen. Daar tengevolge van de verhooging der prij- zen het evenwicht tusschen deze en de loonen is verbroken, wenscht de raad de loonen op een nationale basis te zien gesteld en in even- redighe-d ^ebracht met de kosten van het levensonderhoud in elke streek. In geval van weigering, voegt de raad er bij, zal de ge- heele organisatie een beroep doen op de pu- blicke o-pinie. DE RUZIE ONDER POOLVAARDERS Een draadloos bericht uit New York be- helst de tijding, dat Lincoln Ellsworth jegens Nobile uiting heeft gegeven aan <zijn spijt over de verzonnen mededeeling dat hij zou hebben getracht het aandeel, dat de Italiaan- sche luchtvaarder heeft gehad aan den tocht ovgr de Noordpool, te verkleinen. Ellsworth heeft aan; boden een verklaring af te leggen, om te constateeren, dat er nooit eenig versehil van meening tusschen hen beiden heeft be- staan met betrekking tot de Noordpool-vaart. Hij is van meening, dat Italie even veel en zelfs meer verdienste heeft wat het sncces van den tocht aangaat dan al de andere daarbij betroken landen tezamen. Voor zichzelf wenschte hij geen enkele aanspraak te laten gelden. Nobile is Zaterdag naar Italie vertrokken. KERKSCHATTEN GESTOLEN. Gisternacht zijn de kerkschatten uit de sa- cristie van de basiliek te C16ry, een voorstad van Orleans, geroofd. De dieven namen o. a. een prachtige monsti'ans, stijl 15e eeuw, ver- siera met aiamanten e. a. edelsteenen, mede en verder eenigc kelkcn, waarvan een met 3maragden versierd. Het gestolene vertegen- woordigt een aanzienlijke waarde. KORTE BERICHTEN. Op de Japansche marinebegrooting voor 1927—28 komt 23.070.000 Pond Ster ling voor lichte kruisers en anderen marineaanbouw. Gedurende manoeuvres van de krijgs- school te Boedapest zijn twee leerlingen ge dood en acht gewond tengevolge van de ont ploffing van een mijnenwerper. Op den Bratschenkopf zijn twee Duit- sche toeristen met hun giefs doodgevroren. De sjah van Perzie heeft zijn lang voor- genomen reis naar Chorasan aanvaara, waar onlangs een opstand is uitgebarsten, doch waar thans al-les weer kalm is. De natio nale raad der Fransche mijn- werkersfederatie heeft een resolutie aange- nomen, waarin symipathie en bewondering worden iritgesproken jegens de Engelsche mijnwerkers en de Fransche mijnwerkers er aan worddh herinnerd, dat zij moeten voort- gaan met het oefenen van een zoo groot mo- gelijke solidariteit jegens hen, ten einde hen te helpen overwinnen. t Volgens de „Echo de Paris" is Tardieu, een der nieuwe ministers in Frank rijk, er mede belast, eenige nieuwe bronnen van inko-msten te organiseeren. Zoo is hij voornemens, de auto-belasting met 50 pet. te verhoogen, behalve voor dienst- en vracht- auto's, waarvoor de belasting slechts zeer nig verhoogd zal worden. Vlak bij de dichte menschenmassa, die de hal van het groote station vulde, zat de oiftie sahoenpoetser achter zijn poetsgerei en zag naar die vele menschen, die langs hem heen snelden. Bijna meer dan twintig jaren zat hij, dag-in, dag-uit, op zijn plaatsje, in af- wachting qan de schoenen zijner medemen- schen nieuwen glans te mogen verleenen. Hans was philosoof en zijn dagen bracht hij door met overpeinzingen, waartoe hem zijn beroep genoeg vrijen tijd Het en dat hem in de lange jaren heei wat mensohenkennis had bijgebracht. Als jongeman was Hans spoorwegarbeider geweest en had bij regen als zonneschijn de glimmende rails moeten inspecteeren, totdat op een mistigen najaars- morgen het noodlot hem trof, toen een ran- geerende locomotief hem had aangereden en zijn rechterbeen> verbrijzeld werd. Weliswaar ontving hij een pensioen, maar de vlijtige man had van de spoorweg-directie het recht weten te verkrijgen zich geplaatst te zien in de groote hal van het station als schoenpoet- ser. Het was een ruwe, onvriendelijke, vroege najaarsmorgen. Buiten kondigde een vaag- gele schemer den nieuwen dag aan. De lan- taarns op het stationsiplein brandden nog en waren nauwelijks in staat met hun sferk licht den vochtigen. grijzen nevel te doorboren. Hans zat heel sti'l, met verkleumde handen, op zijn schemel en wachtte af. Eenige reizi- gers haastten zich naar den vroeg-trein en het kabaal van het bezige leven nam imeer en meer toe. Een trein-conducteur en een wisselwachter kwamen voorbij en groetten hem. Als vroe- ger, toen hij nog de uniformpet droeg, salu- eerde Hans, want ook nu nog voelde hij zich als een van hen, ook spoor-beambte, in het be- zit van dit speciale hem toegestane privilege, dat zoo vaak zijn naief geruocd kou verwar- men en hem over menig moeilijk uur heen hielp. De schoenpoetser kende het gansche lo- caal-verkeer uit zijn hoofd. Hij wist, wanneer de treinen binnenkwamen en wegreden en zijn grootste genoegen was, als men hem er naar vroeg. Leefde hij niet met alles mede, stond hij niet als de anderen mee in het voi le bedrijf? Zijn houten been, dat hij dikwijls bedrukt bezag, werd hem vaak tot een last; voorai bij vochtig weer leed hij zeer aan rheumatiek. Maar ook daarin had hij zich weten te schik- ken, vond hij daarin niet een gave om van te- voren de weersgesteldheid te profeteeren? Ondanks zijn besdheiden levenspositie voelde Hans zic'h niet ongelukkig en met de jaren had hij zich tot een kunstenaar -in zijn vak weten op te werken, die zijn eigen, vaste klan- ten bezat. Niemand als hij wist het leerwerk dien zekeren, specialen glans te geven; nie- mahd, die zoo luchtig en spelenderwijs bor- siels en lappen handteerde en met solieden en toch 1 iciiten dink de schoen aan den voet bewerkte. Em als de klanten lmnne tevreden- heid hadden betuigd, was er niemand zoo glunder als Hans. Hans was philosoof, zooals ik reeds zei, maar niemand wist dit buiten hemzelf. Hij had geleerd om naar het uiterlijk der schoe nen tevens het karakter der bezitters te oordeelen. Kwam iemand bij hem met slor- dig geregen schoenen, dan duickle dit op na- latigheid bij dezen mensch. Kwam een jong ding in eenvoudige, bijna armelijke kleeding, maar met modern, onsolied, poenig schoeisel bij hem, dan keken zijn grijze oogen .met va- derlijik-waarschuwenden blik het jonge deern- ,tje aan, want hij wist dat dit persoontje stel- lig niet al te vast in haar schoenen stond .Vaak als er oude. herhaaldelijk gerepareerde schoenen onder zijn behandeling kwamen, keek Hans vol deelneming en vroeg hij een stuivertje minder, wetenci, dat de eigenaar een arme stakker was, die moeite had rond te komen. Over de behandeling van zijn beminnelijke medemenschen, wilde Ffans maar liever zwij- gen. Meestal had hij met hoogmoed en eigen- dunk te doen; enkele personen waren nauwe lijks gewillig om hem behoorlijk den voet te rciken; ook was er cfan divecte aanmerking p Liii glan.-. op d: sriioen ueitte, duuice cc an i iciiauoc.ing deze tdele lieden te lang. Aniiticii daarentegen knoopten weieen* een gesprekje aan, vroegen naar het vertrek van bepaalde treinen, naar een hotel, maar eigenlijk bahandeld als mensch tot met»ch werd Hans feitelijk nimmer: Zo&n schoen poetser ook Uren lang kon de brave, oude man over de dir.gen dezer wereld mijmeren, en verdreef daarmee den tijd van gedwongen niets does. De kerkklok sloeg acht uur; de boemri- trein uit de voorsteden rolde binnen. Arbei ders, kantoorbedienden, schooljeugd kwamei langs Hans heen gerend. Hij zag lacheode meisjesgezichten', had laffe grappen van op. groeiende knapen te verduren, zag moede, a<- gewerkte arbeiders in allergemeenst schoei sel voorbijgaan en niet lettend op hem, den man met de poetsgelegenhead. Daarop raasde de sneltrein uit het buiten land binnen. Een andere, een rijke wereld staple naar buiten: vocrrname dames, keurige heeren met portefeuilles onder den arm. Of dat oogenblik kwam hij aan de beurt en scho ten weleens handien te kort. In latere, stille uren kon hij zich dan soms nog blijven ver- lustigen in een of ander mooi rank voetje, waarvan hij met veel zorg het fijne schoeisei had, opgewreven, evenals in den lach, waar- mee de vriendelijke dame hem had bedankt. Opnieuw zat Hans op zijn bekende plaatsje Mijmerend zat hij in het vroege morgenuut te wachten op eenig werk. Hij dacht aan zijn jeugd terug,. aan de bosschea, de vogels, der blauwen hemel; de liefde voor de natuur hal hij niet verloren en ondanks zijn houten been zag hij toch nog wel kans om des Zondagf naar buiten te komen. Terwijl hij droomde en tegelijk naar klan ten tuurde, haastte'zich een elegante dame voorbij, struikclde, stond weer overeind et rende verder. Vlak bij Hans lag een bruin taschje, dat zij blijkbaar had laten vallen. De schoenpoetser rees schielijk overeind en ijlde, zoo snel hij maar kon, de vreemde dame ach- terna, die juist in een taxi zou stappen. ,.Dit heeft u verloren!", hijgde hij. De aangesprokene keek hem verbaasd aan, verschoot van keur, lachte toen zielsblij. want het taschje bevatte een groote son; gelds. En nu gebeurde iets, wat Hans nog nim mer was overkomen. In zijn hand lag een bankbiljet, dat door de vreemde hem met veel dank was geschokenAls versteend bleei hij staan, de omstanders schoten zelfs in een lach. De auto joeg verder, maar het duurde m% enkele seconden, voordat Hans tot berinning was gekonien. ..Honderd franken." fluisterde hij en zijn grijze oogen vulden zich met tranen. Onzekei lavcerde hij terug naar zijn poets-gerei, van verrukking niet direct wetend wat met al dat geld te beginnen. De zon scheen, de hal werd leeger, om de zen tijd kwamen er geen treinen aan. Flans was een philosoof. dat toonde hij, door zijn zaakjes bij elkaar te pakken en den weg naar huis te nemen. Heden immers was het een groote dag, een feestdag, er waren nog goeie menschen op de werelo! Hans ver- kleedde zich, trok z'n Zondagsche plunje aan, borstelde duchtig zijn haren, wiesch rich, draaide den grijzenden knevel wat op en suk- kelde de stad uit naar het stille, moote b,osch. Tegen den heerlijken blauwen hemel trokken witte wolken voorbij, de boomen stonden in het goud van den herfst en Hans' hart schefrn van louter zaligheid te zullen barsten Hij floot een deuntje, terwijl hij naar een dorpsherberg stevende, waar hij zichzelf tracteeren ging op een kostelijken stamppot met een half litertje rooden wijn. Dat was nu zijn feest; onbezorgd kCn hij van degoede gaven genieten en toen het schemeruurtje aanbrak, ging hij terug naar de stad, stapte naar het nliein en liet zich, heel voornaam, hij, de schoenpoetser van't station, de schoe nen poetsen, zich ko.stelijk over de gewisselde rollcn amuseerend. Daarna stapte hij ziels- tevreden naar het station, den stralenden lach niet van zijn gezicht, en verkneuterde zich er in om nu eens als gewoon voorbij- ganger'en niet als schoenpoetser de bekende plekjes in oo'grnsehouw te nemen. Ja. het had cr alles van, dat hij een reiziger was, aao- stonds in een trein zou stappen Geruimen tijd stond hij in de bekende om- geving en als er een bekend iemand voorbij ging, groette hij bescheiden, een lach verbij- tend over de verwondering op de gez.ichtea, dat hij niet bij zijn poetsgerei te vinden was. Docli cok deze gelukkkige dag ging fen cinde. Zorgeloos sliep hij's naclits in, ont- waakte blii, en hervatte opgewekt zijn gewo neji arbcid. Het geld had hij op de spaar* bank gebracht, dat zou heni in den naaereti- den winter te pas komen. En de voorbijgan- gcrs v/erden soms een oogenblik getrofiea door den glans over zijn goed gezicht. Het buurjongefje: „Mag ik alstublieft m'n pfjl terug hebben?" Dame: „Ja zeker boor. Waar is hij gevallen?" Jongetje: „lk gelooi dat hij in uw kat is blijven baken", (Humorist).

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7