Zeetijdingen. Provinciaal Nieiiws. werkte de hond zijn kop er boven, maar dan gooide Otten er weer grond op en stampte dien vast. Hij was ten slotte weggegaan, hij kon het niet meer afenzien. De rechter zeide, dat hiji dat kan begrij- pen. De officier van jusfitie vroeg de maximum- straf voor dierenmishandelingzes maanden gevangenisstraf. Verdachte verzoekt een lichte geldtyoete. „Ik heb nog gezegd, la ten we hem verdrin- ken, maar L. zei: wNeen, we begraven hem." Rechter: „Begrijpt u zelf wel, hoe beest- achtig het is geweest? En u doet zooiets voor 20 cent per uur?" Verdachte: „ttet dier had schurft en ik heb 5 kinderen." Rechter: „Zijn uw kinderen bij dat levend begraven geweest?" Verdachte: a". De man werd veroordfeeld tot drie maan den gevangenisstra! en berustte in dat vonnis. L COCAINE IN KINDERPOPPEN. De Londensche correspondent van de Tel. aehrijft aan zijn blad het volgende: Henricus Augustus Boom, de vlasblonde, stevig gebouwde, correct gekleede Nederlan- der, die sedert vijf jaar in Londen de gevaar- ke sneeuw heeft doen verstuiven, die hij op geldzaam slimme wijze uit Nederland en Prankrijk Het binnensmokkekn, heeft zijn hoog spel moeten bekoopen met negen maan den gevangenisarbeid. Daarna zal hij worden gedeporteerd, ervenals indertijd Brilliant Chang, de Chineesche coca'ine-koning, wiens ppvolger hij is geweest en die nu, naar de Engelsche politic meent, zijn slurk bedrijf in Nederland voortzet. Scotland Yard heeft lang getracht, den co- camesmokkel te ontsluieren, maar de man, die zijn bedrijf z66 doortastend, zakelijk en voorzichtig voerde, dat men na zijn arrestatie tjoch in zijn weelderig ingerichte West-End "flats, noch in zijn voornaam ingericht, dege- lijk bantoor in Oxford Street, ook maar het geringste bewijs tegen hem kon vinden, terwiji hij nog slechts een uur v66r zijn arrestatie 1% pond verhandeld had, heeft langen tijd geen vat gegeven. Zijn handigheid vrijwaarde hem echter niet er voor, ten slotte in em eenvoudige val te loopen. Een detective van Scotland Yard wist zich aan Boom als gegadigde te doen voorstellen en aan het Victoria Station vertelde Boom hem, hoe eenvoudig het spelletje wel was. Boom heeft ingezien, dat de sliraste tactiek de argeloosheid is. Wat nu is argeloozer dan kinderen en kinderpoppen? De vrienden van" Boom kwamen een dagje over en namen de kleine meid mee, voor wie vader een nieuwe pop gekocht en moeder een nieuw manteltje gemaakt had. In een pop gaan gemakkelijk een paar pond poeder en een dikke mantelzoom kan ook heel wat ber- gen. Voorloopig zullen de Engelsche douane- Seambten dus wel vragen_de „nice litte doll" wat van naderbij te mogeri zien. De detective van Scotland Yard vond de zaak interessant, maar toonde over- matige belangstellig voor het pakje dat Boom naast zich had liggen. Boom zeide wel, dat er alleen maar brood' in zat, maar de „klant" meende, dat Scotland Yard dat „brood" wel eens zou willen zien. Boom werd gearresteerd en het pakje brood1 Week te zijn 1 Y> pond 89 pCt. zuivere cocaine. Boom bekende gister schuld1 en hoewel zijn verdediger meende, dat de magistraat wel rekening zou willen houden met den strep, dien het verlies van een zoo grooten voorraad cocaine voor Boom beteekent het pakje zou waarschijnlijk minstens 700 pond1 sterling opgebracht hebben legde de magistraat de genoemde straf op. Het feit, dat Boom de cocaine, behalve in onschuldige kinderpoppen, ook naar Londen smokkelde in de bagages van elegante dames met een be kende reputatie in Europeesche hoofdste- den en badplaatsen, heeft den rechter niet gunstiger vermogen te stemmen. HERINNIERINGEN AAN DE DIS TRI B UT IE - J A R E N In het najaar van 1923 werd de voormali- ge chef van de gemeentelijke distributie, te- vens hulpkeurmeester van vee en vleesch, de heer J. O. door B. en W. van Veendam ge- schorst met inhouding van salaris, wijl deze mededeelingen had gedaan, als zou het Ge- meentebestuur van hem iets ongeoorloofds hebben' gewildi en die daarna weigerde aan den burgemeester mede te deelen, wat hij daarmede had bedoeld. Eenigen tijd later bleek, nadat de boekhouding van den afge- treden gemeente-ontvanger door een accoun tant was onderzocht, dat een bedrag van 05.000, door de distributie opgenomen van den ontvanger, niet was verantwoord. Onder den indruk van deze twee omstandigheden, werd de schorsing, nu vrijwel met behoud van salaris, nog drie maanden voortgezet en een civiele vordering tot verantwoording of terugbetaling van het niet verantwoorde be drag bij den bevoegden rechter ingestdd. Nadat deze procedure geruimen. tijd had gehangen, had de gemeente aanleiding de vordering in te trekken, omdat men meende, dat in elk opzicht moeilijk was, precies na te gaan, hoe de zaak zich destijds had toege- dragen' en dat een administratief verzuim, zonder fraude, mogelijk kon zijn. De procureur van gedaagde had inmiddels echter in reconventie een' schadeloosstelling gevraagdi en eerherstel gevorderd. In den Raad werd toch opgemerkt, dat eerherstel niet mogelijk en onnoodig wa6, omdat slechts verantwoording was gevraagd en geen ver- 'duistering was ten laste gelegd. Besloten .yerd 100 ingehouden salaris terug te be- vtalen en' de kosten voor rekening der ge meente te nemen. Verder wenschte de ge meente niet te gaan. Thans heeft, volgens de Tel., de heer O. gevraagd of de gemeente wenscht te treden in een arbitrate regeling, waarbij de Com- massaris der Koningin zal worden uitgenoo- digd, een arbiter aan te wijzen, wien6 beslis- sing bindend zal zijn voor beide partiien. B. en W. hebben den Gemeenteraad voor- gesteld in dat verzoek te treden. Neemt de Raad het voorstel aan, dan zal de heer O. tjjn rechtsvordering in reconventie intrekken en zal de zaak dus weldra baar beslag krij- gen. GEREEORMEERDE KERKEN u-; IN NEDERLAND. Olsteravond heeft de Kerkeraad van de Cereformeerde Kerk te Amsterdam-Zuid (baiten bet Kerkverband) vergaderd. In deze vergadering zijn 0. m behandeld de overeen- komst met de Geref. Kerk te Zandvoort en het contract, dat dezer dagen is tot stand geko- men tusschen Amsterdam-Zuid (Synodaal) betreffende de kerkelijke goederen. Beide over- eenkomsten werden goedgekeurd. Het kerkverband, dat tusschen Amsterdam- Zuid en Zandvoort is tot stand gekomen, luidt als volgt: Door de Kerkeraden van Amsterdam-Zuid en van Zandvoort is het volgende besluit ge- nomen: De Kerken van Amsterdam-Zuid en Zand'- voort besluiteo, dat zij, gezien hare gesehie- denis tot op dit oogenblik, met elkander het kerkverband herstellen en dit verband zullen onderhouden in de eenheid der belijdems overeenkomstig de Drie Formulieren van Ee- nigheid en wat de kerkregeering betreft, over eenkomstig de Kerkenordening van Dord recht, laatstelijk herzien op de Generale Sy- node der Gereformeerde Kerk in Nederland, gehouden te Utrecht in 1905, waarbij zij als bindend houden de bepalingen der Gerefor meerde Generale Synoaes tot en met .die van Utrecht in 1923, evenwel zich voorbehoudend eene nadere beslissing omtrent de conclusies der Generale Synode van Utrecht in 1923, vervat in artikel 127 hare Acto. (Dit betreft het Vrouwenkiesrecht te Zandvoort). Voorts spreken de beide Kerken nadrukke- Iijk uit, dat zij van harte begeeren weder te worden opgenomen in het verband der Gere formeerde Kerken in Nederland, zoodra deze Kerken terugkeeren tot ongerepte trouw aan de Drie Formulieren van Eenigheid en on- verzwakte handhaving der geldende Kerken- ordening. DE VERGISSING- Het werk van de politie is hoogst ernstig, wat echter niet wegneemt, dat zich op de po- litiebureaux wel eens grappige gebeurtenissen afspelen. „Het Volk" vertelt van twee arrestanten aan eenzelfde bureau. De eene, schrijft het blad, dien wij Jansen zullen noemen, had al te groote offervaardigheid jegens Bacchus ge- toond, de andere dien wij als Pietersen zullen aanduiden, was aangehouden, daar hij een vonnis ten zijnen laste had, dat naar de jus- titie oordeelde, eindelijk eens moest worden ondergaan. Beiae arrestanten kregen, zooals gebruike- lijk is, logies in de cellen van het bureau, de eerste „ter ontnuchtering" zooals dat offirieel heet, de tweede ter „voorloopige bewaring" in afwachting van zijn uitlevering aan de ge- blinddoekte vrouwe, die verlangend was net appeltje met hem te schillen. En, zooals eveneens gebruikelijk is, beide arrestanten werden, alvorens men hen insloot, gefouilleerd en al wat zij bij zich hadden, werd door den wachtcommandant tijdelijk op geborgen. Tot zoover ging alios, zooals het naar letter en geest der voorschriften inzake den inter- nen politiedienst behoort te gaan. Maar toen naderde het tijdstip dat de ar- restant Janse ngeacht werd bekomen te zijn van zijn alcoholische beneveling en een agent kreeg opdracht Jansen uit de eel te halen, op- dat hem zijn vrijheid zou worden hergeven. De politie-beafibte klopte op de eerste de beste celdeur, waarin hij eenige beweging meende te hooren en onder den uitroep: ,,He, Jansen, ben je wakker?" ontgrendelde hij de celdeur, waaruitPietersen te voorschijn lew am De politie-beambte, die noch bij insluiting van Jansen, noch bij die van Pietersen tegen- woordig was geweest, geleidde den pseudo- jansen naar het lokaal van den wachtcom mandant, die op het tijdstip dat de arrestan ten waren binnengebracht, ook niet in dienst was. „Nou Jansen, je kun weer weggaan. Hier heb je je bullen terug en denk er nou verder een beetje om." Aldus ongeveer sprak de brave wachtcom mandant tot Pietersen, toen hij Jansen uit het politie-arrest dacht te ontslaan en hij gaf hem de voorwerpen, bij diens fouiUeering afgeno- men weer terug. En zoo gescniedde het dat Pietersen, behal ve een zakdoek, sleutelbos, tabaksdoos, pijp enz. ook een kleine acht gulden ter hand werd gesteld. Tegen die laatste gave had Pietersen bezwaar. „Dat geld is niet van mij, zei de eerlijke ke- rel, met het oprechtsfe gezicht, dat bij trekken kon. De wachcommandant echter, gedachtig aan het verhaal, dat hij van zijn voorganger had gekregen, dat Jansen straat-dronken het bureau was binnengebracht, meende te be- grijpen, dat de ontnuchterde niet meer wist, dat hij nog geld bij zich had en voegde hem daarom toe: „Nou, 't is in orde hoor, geen kletspraatjes meer, en maak nou maar gauw, dat je de straat op komt." Dat liet Pietersen zich toen geen tweemaal zeggen. Hij was al een paar uren verdwenen, toen Jansen met stevig vuistgebonk op zijn celdeur aankondigde, dat hij uit zijn roes ont- waakt was. De stemming, die er toen in het politie- bureau, dat wij uit menschlievendheid niet an- der zullen aanduiden, heerschte, zullen wij maar onbeschreven laten. Maar Pietersen denkt met een voile porte- monnaie en een dankbaar. hart terug aan dien braven wachtcommandant. EEN HISTORISCH GEWELF. Het Hbl. schrijft: Met een variatie op Hamlet kan men zeg gen: „Er zijn meer dingen onder het Am- sterdamsche asphalt, dan de wandelaar ooit heeft gedroomd." En, wie historische bouwsels wil zien opgegraven, behoeft niet naar. Ur en zelfs met naar het Uddelermeer te gaan. Hij blij- ve in de stad en bezoekt de Sarphatistraat, waar, naar de legende wil, eens een paard en ruiter, als wijlen Curtius, in een gat van het asphalt zouae zijn verdwenen. De legende berust op fantasie, maar wel is het gebleken, dat er onder het asphaltdek 'n kuil zat, waar een paard in kon staan. Ge- lukkig hield het dek, en gebeurde er geen ongeluk. Met zand is toen het gat gevuld, maar het stuk Sarphatistraat tusschen Hoo- gesluis en FrederiKsplein hleef werken: de ondergrond deugde blijkbaar niet. In de tweede helft van de 17e eeuw werd aan den Amstel de Utrechtsche barriere ge- bouwd. Zij heeft daar gestaan tot 1859, in welk jaar de slooping begon. Die stooping is echter nooit volledig geweest; de gewelven onder den grond liet men zitten: zii zijn met zand opgevuld. Maar de wand aan den Amstdkant schijnt poreus te zijn; het zand vloeide geleidelijk den Amstel in en zoo ont- stonden de gaten, die herinneringen opriepen aan de Curtius-legende. De gaten werden gevuld, maar het bleef sukkelen. Nu is de heele boel weer opgebro- ken; de oude gewelven, die hechte dikke mu- ren vertoonen, welke intusschen op tal van plaatsen leelijk aan het afbrokkelen zijn, zijn blootgelegd en het zal er nu van komen, dat het sloopingswerk, dat in 1859 was begon- nen, wordt voltooid opdat in de toekomst de Sarphatistraat geen paarden of auto's zal verslinden. HET VERDRAG NEDERLAND—BELGle Het Bondsbestuur van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius" heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin het opmerkt dat het in het belang dergenen, die in handel en scheepvaart hun bestaan vinden, een herzie- ning van het verdrag in hooge mate wensche- lijk acht, en verzoekt te bevorderen dat de onderhandelingen worden heropend. DE WERKVERSCHAFFING IN DRENTE. Het lid der Tweede Kamer de heer Scha- per heeft den Ministers van Binnenl. Zaken en Landbouw en van Arbeid, H. en N. de vol gende vragen gesteld lo. Is het juist, dat stejselmatig of in ee- nigszins aanzienlijke mate Drentsche arbei- ders uit de gemeenten Borger, Odoorn e.a. geweigerd worden bij de werkverschaffing, en dat Drentsche arbeiders buiten de gemeen te Emmen evenmin worden toegelaten tot ver huizing met Regeeringssteun naar Overijsel, omdat alleen arbeiders uit laatstgenoemde gemeente in deze voordeelen zouden mogen cteelen? 2o. Zoo ja, achten de Ministers dit dan niet een onbillijke regeling, waarbij met ze- kere overdrijving aan een bepaalde gemeente hulp wordt verschaft? 3o. Waarop is anders deze regeling ge- grond? DE MOORD IN DE ROSESTRAAT TE ROTTERDAM. De vacantiekamer van de Rotterdamsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een 34-jarigen lossen werkman, gedetineerd te Rotterdam, tegen wien wegens moord op zijn vrouw (verdachte zou op 20 Januari j.l. zijn echtgenoote in de woning van haar zwager aan de Rosestraat, waarheen zij was gevlucht, met een scheermes van het leven hebben beroofd). Mr. J. A- de Visser, het O.M. vertegen- woordigend, had' een gevangenisstraf van 10 jaar geeischt. De rechtbank achtte doodslag bewezen, op grond waarvan zij Oors tot vier jaar gevan genisstraf veroordeelde. In haar vonnis heeft de Rechtbank er rekening mede gehouden dat de verslagene mede aanleiding heeft gegeven tot de weinig harmonische verhouding in haar huwelijk. De rechtbank oordeelde verdachte in verminderde mate toerekenbaar. MOORDAANSLAG. Een 30-jarige Amsterdamsche schuitenvoer- der, die thans te Rotterdam gedetineerd is, werd aldaar wegens poging tot zware mis- handeling van zijn vrouw veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf voor\yaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. DE HEER MOESKOPS EN DE HANDDOEK. De heer Moeskops zendt aan het Hbl. een stukje, waarin hij jneedeelt hoe het feit, waar- over het blad dezer dagen scheef, zich heeft toegedragen: „Bij het voorstellen was er een vlag voor iedere natie. Ook voor Nederland, welke mij werd gepresenteerd om mede rond te rijden. Ik gaf evenwel de vlag weer aan vriend Lee ne, met de woorden: Jongens, nemen jullie de rood wit en blauw maar. Ik ben gewond, niet in staat om te rijden en hijsch de witte vlag. E>en heer Kolfschoten, onzen bondsvoorzitter, die naast mij stand, met een wandelstokje, vroeg ik zijn stokje ter leen, zeggend, anders kan ik mijn witte vlag niet laten wapperen. Z. Ed. gaf mij lachend zijn stokje en ik hing er mijn witten halsdoek overheen. Maar nau- welijks zat ik eenige meters op mijn fiets of de heer Hoomberg, die deze handelwijze voor natie-schennis hield, kwam op mij toe stormen en greep de eene zijde van mijn stum- vast, waardoor ik natuurlijk omviel en jammer genoeg mijn wonden opnieuw open- gingen. „Dat ik toen, ook a! weer door de opwin- ding van't oogenblik mijn hand uitstak naar mijn aanvaller is ook volkomen waar, maar begrijp toch in's hemelsnaam de situatie, be- grijp toch, dat ik door de ruwe behandding van den heer Hoomberg pijn leed en dat mijn kansen om te winnen, door het opnieuw open- gaan van mijn wonden er nog kleiner op wer den." DE NIEUWE GOUVERNEUR-GENERAAL. Naar vernomen wordt is de nieuw benoem- de Gouvemeur-Generaal van Ned. Indie, jhr. mr. C A. D. de Graaff, voornemens den 1 len Augustus ons land te verlaten, om rich den 13 d.a.v te Genua in te schepen naar Indie op het stoomschip „Grotius". VERDRONKEN. Uit de Spoorsloot achter den Amsteelveen- schen weg is het lijkje opgehaald van een 12-jarigen jongen, die met het visschen te wa ter was geraakt. KIND VERBRAND. Te Eindhoven—Stratum is bij het gezin Verhoenen door het spelen met lucifers brand ontstaan. Het 11-jarige dochtertje is aan de bekomen brandwonden overteden. STOOMTRAM ONTSPOORD. Gistermorgeo derail leerde de stoomtram van de lijn BlokzijlZwolle, die om 8 uur 24 min. n laatstgenoemde plaats moest aan- komen, nabij Hasselt. De oorzaak is onbe- kend. Geen pei'soonlijke ongelukken. De rei- zagers moesten te voet naar Zwolle. CONGRES VAN VROUWEN MET ACADEMISCHE OPLEIDING. Gistermorgen is in de groote aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam het con- gres van Vrouwen met Academische Oplei- ding voortgezet. Voorzitster was deken Virginia C. Gilders- leene. Deze zitting was gewijd aan het uitbren- gen van de raoporten over de weikzaamheden en den toestand der aangesloten organlsafies. De rapporten werden door vertegenwoordig- sters van verschillende landen in speeches van drie minuten toegelicht. Uit het verslag van de Nederlandsche Ver- eeniging bleek dat zij ruim 400 leden telt. Nadat de deelneemsters aan het congres het noenmaal hadden gebruikt in de Nederland sche Vrqpwenclub, werd weder een openbare zitting gehouden. waarin eerst in bespreking kwam het onderwerp: Practische vraagstuk- ken voor vrouwen met academische opleiding. In de middagvergadering werd gesproken over de wettelijke positie van do werkende gehuwde vrouw en over het samengaan van huwelijk en beroep. Na afloop van de middagzitting werd thee aanegboden in het clubgebouw van de Ned. Vrouwendub. Heden maken de congressisten een boot- tocht naar Alkmaar. Vanavond acht uur, voortzetting van het congres. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART-MIJ NEDERLAND. Rembrandt (thuisr.) 29 Juli te Genua. Rotti 29 Juli v. Hamburg n. Bremen. Celebes (thuisr.) -29 Juli te Suez. Engano 29 Juli v. Amst. n. Port Said. Jan Pietersz. Coen (uitr.) 29 Juli te Genua. Prins der Nederlanden (thuisr.) 28 Juli v. Al giers Riouw 28 Juli v. Amst. te Hamburg. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. KON. WEST-INDISCHE MA1LDIENST. Adonis 28 Juli v. Smyrna n. Constantinopel Ariadne 28 Juli v. Gyon te Oporto. Benenekom 28 Juli v. Cristobal n. Curasao. Berenice 28 Juli v. Malta te Vemetie. Deucalion 28 Juli v. Malta te Alexandria Erato 28 Juli v. Hamburg n. Amsterdam. Haarlem 29 Juli v. Hamburg te Amsterdam. Oberon 28 Juli v. Catania n. Messina. Venus 28 Juli v. Cadix te Ceuta. Ulysses 29 Juli v. San Pedro te Amsterdam. Achilles 29 Juli v. Amst. n. Vigo. Amersfoort v. Amst. n Chili, 27 Juli te Co lon. Jan van Nassau 29 Juli v. Amst. n. W.-Indie. Minerva 29 Juli v. Sulina n. Braila. Nereus 29 Juli v. Amst. n. Kopenhagen. Orpheus 29 Juli v. AmSt. n. Malaga. Prins der Nederlanden 28 Juli v West-Iadie te New-York. Tellus 29 Juli v. Rott. te Setubal. KON. HOLL. LLOYD. Eemland (iutr.) 28 Juli te Pernambuco. Montferland 29 Juli v. Antwerpen te Rott. Zaanland 29 Juli v. Antwerpen te Hamburg. Gelria (excursiereis) 28 Juli te Drontheim. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoil 29 Juli v. Vancouver 1. v. Londen te Rotterdam. Breedijk 28 Juli v Philadelphia n. Rotterdam. Drechtdijk, v. d. Pacifickust n. Rott., 26 Juli v. Los Angeles. Kinderdijk, v. Rott. n. d. Pacifickust, 27 Juli v. Los Angeles. Spaarndam, v. Rott. n. New Orleans, 28 Juli v. Santander. HOLLANDAFRIKA LIJN. HeemSkerk 28 Juli v. Rott n. Hamburg. Rietfontein (uitr.) 28 Juli v. Antwerpen. Klipfontcin (uitr.) 28 Juli te Delagoabaai. Nias (thuisr.) 27 Juli te Delagobaai. Nijkerk 29 Juli te Port Said. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. Albireo (uitr.) 27 Juli te Libreville. HOLL AND—OOST AZ Ie LIJN. Oudcrkerk 29 Juli v. Bremen te Hamburg. JAVA-NEW-YORK LIJN. Saparcea 28 Juli v. New-York n. Java. ROTTERDAMSCHE LLOYD i - Bandoeng (iutr.) 28 Juli te Antwerpen. Goroatdo (iutr.) 29 Juli v. Suez. Kaw (uitr.) 28 Juli v. Suez. Patria (iutr.) 28 Juli te Belawan. Slamat (uitr.) 29 Juli te Southampton. Blitar (thuisr.) 28 Juli te Singapore. Djetnber 29 Juli v. Rott. te Batavia. Ternate (uitr.) 29 Juli te Belawan. STOOMVAART-MIJ OCEAAN. Laertes 27 Juli v. Batavia 1. v. Hamburg te Liverpool. Phrontis, v. Batavia n. Amst., 28 Juli te Co lombo. Prometheus 28 Juli v. Batavia 1. v. Amst. te Londen. UIT WIER1NGERWAARD. Vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelanden op Woensdagmiddag 3 uur, onder leiding van den heer R. Kaan. Behalve de Heemraden waren aanvanke- lijk slechts 3 ingelanden present, doch tijdens de voorlezing der notulen kwamen ten 3.15 de heeren R. Bakker, P. Grin, K. K. Kaan, P. Visser en Jb. Bakker ter vergadering. Heera- raad Waiboer en Hoofdmgeland T. Wonder hadden bericht van verhindering gezonden. Ook de heer J. A. Bakker was afwezig. Naar aanleiding der notulen deelt de Dijk graaf mede dat Donderdag de sluis gereed zal komen, zoodat de schippers Vrijdag er door kunnen. De raming komt dus goed uit, wat de tijd van klaar zijn betreft. Het is hersteld op een manier, dat we te- vreden kunnen zijn. Het maken van de schoeiing blijft nog over, terwiji het volledig herstel van den bovenmuur uitgesteld zal worden tot volgend jaar. Hoewel de rekening nog niet geheel be- kend is, zal toch de raming ad1850 wel niet worden overschreden. Wordt medegedeeld, dat het lossen en varen van grinit weer is opgedragen aan schipper Hoep op dezelfde condition als ver- leden jaar, n.l. 60 cent voor lossen en 1.37)4 voor het varen. Van den rijksarchivaris is bericht ontvan- gen, dat de kosten van binden, enz. van het 2e gedeelte van het archiei 225 zullen be- dragen. Het Dag. Bestuur lieeft bereids opdracht gegeven het werk te doen uitvoeren. In verband met het onderzoek naar den aard en ziekte der boomen is van den Plant- kundigen dienst te Wageningen bericht ont- vangen dat deze ziekte benoorden Amster dam nog niet veel is voorgekomen. Omtrent oorzaak en bestrijding tast men nog in het duister. Van genoemden dienst zijn een paar boekjes toegezonden aan de hand waarvan men hier tot de cond'usie is gekomen, dat het geen Iepziekte is geweest. De boomen zien er frouwens ook al weer beter urt Namens den minister wordt het Prov. bestuur onder aandacht gebracht voor even- tueele werkzaamheden het eerst d i e men- schen te nemen, die door de droogmaking del Zuiderzee werkloos zijn geworden. Ook is in- gekomen het jaarverslag van de N. V. Spoor (Tram)weg WiermgenSchagen. Van den Pensioenraad is bericht ontvan- gen dat tarief C is gewijzigd. Van de oor- spronkelijke berekende inkoopsommen moet 7/8 worden betaald voor die ambtenaren. die op .1 Juli 1925 nog niet gepensioaneerd wa ren. Dit komt hierop neer, dat door den pol der Wieringerwaard' te veel is betaald 2516.65, welk bedrag in mindering kan worden gebracht van de eerstvolgende stor ting. Alzoo voor dezen polder een verblij- dend verschijnsel. Verder, dat voor den secre- taris geen inkoop is verschuldigd. E^n deelt de voorzitier mede, dat er einde lijk eenig teeken van leven is gekomen in de zaak Wentink, n.l. dat het Gerechtshof te Amsterdam de polder Wieringerwaard in het ongelijk heeft gesteld. De polder kan nu wel weer cassatie aan- teekenen, ioch na breedvoerige discussie wordt besioten de zaak nu maar als afge- daan te beschouwen. Door Ged. Staten wordt in verband met dc droogmaking Wieringermeer de zienswijse gevraagd van die Gemeentebesturen en wa- terschappen. die belang hebben bij de iridij- king van den Wieringermeerpolder. Eventueele wenscheL of bezwaren kunnen kenbaar gemaakt worden. Voor den polder Wieringerwaard zijn vooral 3 punten van belang, ten eerste, dat de door het boezemmeer getrokken weg zoo- danig door een vaste brug of een duiker zal worden gemaakt, dat de afwatering van onzen polder voldoende blijft; ten tweede, dat aan de Nieuwesluis een flinke opslagplaats gemaakt kan worden. en ten derde, dat de weg, die loopt van den Oever door den nieuwen polder zal aan- sluiten op den Sluiszerweg bij het cafe Breed. Hierbij wordt lang en breed gediscussieetd of dan daar een coupure is gewenscht of kluften. De voorzitter zegt nog een conferentie te hebben gehad met het beHuur der Zuiderzee- werken en dat dit bestuur het wel op prijs zal stellen, zc-oveel mogelijk in overleg te treden met de betrokken besturen en water- schappen. Door den heer P. J Blaauboer wordt ver slag uitgebracht van de gehouden vergade ring van de N. V. Spoor(Tram)weg Wierin- gen—Schagen. De heer C. J. Blaauboer vraagt of in ver band met de nieuwe regeling en goedkooper tarieven nog verbetering is te bespeuren. De voorzitter zegt, dat de resultaten nog niet bekend zijn. Dit moet afgewacht wor den. De vennootschap heeft zich nog al of fers getroost. Hoofdzaak is dat we zullen slagen ons lijntje te behouden. Het is de be- doeling de concurrentie het hoofd te bieden. Ten slotte zegt Dijkgraaf, dat hij zelf afge- vaardigde is geweest naar de vergadering van de vereeniging van Noordhollandsche Waterschappen, waarvan men het verslag reeds in de couranten heeft kunnen lezen. Uitvoerig wordt gememoreerd dc groote onbillijk' eden, welke kleven aan het wets ontweip op de wegenbelasting. Bij de rondvraag wordt door den heer C. J. Blaauboer de bemalingskwestie der Oostputten ter sprake gebracht. Wanneer de machine maalt, gaat het water juisi van de machine af, het trekt de verkeerde kant uit. Het kan bijna niet anders of er moet aan het Noordeinde een verhooging zijn. De heer P. J. Blaauboer zegt, dat hij met een stand van 2.65 alles heeft nagezien, doch niets heeft ontdekt. De voorzitter doet toezegging het te zullen onderzoeken. Nog wordt medegedeeld, dat nu twee maal een proef is geuomen met teer op de wegen. De eerste keer heeft niet voldaan, doch de tweede keer was beter. Met een dergelijke besproeiing, die pl.m. 12 cent per strekkenden meter zou kosten, is een vrij groote verbetering te bespeuren. In hoeverre het eene besparing zal zijn in het onderhewd zou later moeten blijken. Het stof is veel minder. Hierna sluiting. "TdgPy UIT HEER'HOGOWAARD. Ook de leerlingen der R. Kath. School na bij den Donkeren Weg hebben hun school- feest achter den rug. Met eenige autobussen en een twintigtal rijtuigen werd een tocht ge maakt naar Bergen en vervolgens naar Eg- mond. Jammer genoeg trof het jonge volkje tamelijk ongunstig weer, zoodat er niet ge- profiteerd is kunnen worden zooals verwacht mocht worden, wat echter niet wegneemt, dat er toch genoten werd en er bij thuiskomst een vroolijke stemming heerschte. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Staking Transport-arbeiders. Sedert 3 weken zijn de teansport-arbeideri in staking, welke liep over de aanstelling van een aantal vaste arbeiders, die niet zouden worden gekozen uit dc losse transport-arbei ders en verlaging van een bepaaldi aantal banieren van 20 pCt. De transport-arbeiders wezen deze voor stellen der kooplieden van de hand, omdat aanstelling op de wijze der werkgevers de kans op werk aanmerkelijk zou verminderen en omdat verlaging van loon hun ongemoti- veerd voorkwam, daar er volgens hen vol doende arbeiders in het bedrijf werkzaam zijn, en redenen om verlaging van hun loon te aanvaarden er niet zijn, daar het leven er den laatsten tijd zeker niet gemakkelijker en goedkooper op geworden is. Niettemin waren de arbeiders en hunne orgamsaties tot toenadering bereid. Toen zij een verzoek kregen van den vertegen- woordiger der regeering der Rijks-bemidde- laar Mr. de Vries, hebben zij hunne meening over het gcschil kenbaar gemaakt. Ook het bestuur van „Koophandel" is voor den Rijks- bemiddelaar geroepen. In de onder leiding van mr. de Vries ge houden besprekingen, besioten de besturen der arbeidersorganisaties den werkgevers de hand toe te steken. Zij deden daartoe de vol gende voorstellen le. De Hoofdbesturen zijn bereid aan hunne leden voor te stellen, mede te werken aan de aanstelling van vaste arbeiders, indien die worden gerecruteerd uit de losse transport- arbeiders. 2e. Zij zijn bereid aan hunne ieden in ovejj

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6