DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. If®. 179 Honderd acht en twintfgsfe Jaargang 1926. Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters uaar Brieyen franco N.V. Book- en Handelsdr. vJh. Herrns. Coster Zoon, Yoordam CO, TeL Administr. No. 3. Ecdactie No. 33. KAANDAG 2 AUGUSTUS. Buiteniand. Dit nammer bestaaf nit 2 bladen. Oirecteoi: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DE FRANSCHE FINANCIeN. Poincare's voorstel aanvaard. De Fransche Kanrer heeft het geheele finan- rieele ontwerp met 295 tegen 188 stemmen aangenomen. In de eerstvolgende zitting van den mini-s- terraad zal Poincare voorstellen, aani de Kamer te verzoeken als nationale vergadering foijeen te komen, en wel waarschijnlijk in den Soop van Augustus, om het wetsontwerp goed te keuren, betreffende de statuten der amorti- satiekas, ten einde aan deze statuten hun gTondwettige kracht van wet te verschaffen. De Kamer heeft Zaterdagmorgen met de debatten over de fraanrieele voorstetlen der regeering een aanvang gemaakt, ondanks de pogingen der communisten om obstructie te voeren. Een communistisch voorstel tot ver- daging der debatten werd verworpen. De beide eerste artikelen werden bij hand- opsteken aangenomen, terwijl artikel 3 be treffende de verhooging der rechten op ge- neeskrachtige wateren in stemming moest worden gebracht. Nadat Poincare de ver- trouwenskwestie had) gesteld, werd dit artikel met 296 tegen 178 stem-men aangenomen. Na een rede van den rapporteur en een van Vincent Aurio', welke laatste de voorstellen bestrijdt, beStijgt vervolgens Poincare de sprekerstribune. In zijn rede zet hij uiteen, dat de door de regeeriog ingediende voorstel len beoogen met den grootst mogelijken spoed nog heden de crisis op te lessen, waar- onder de schatkist lijdt. Morgen en geen dag later komt het er op aan, het algemeene sche ma ten uitvoer te leggen, dat in de onder- havige voorstellen is vervat, aldus spreker. De voorstellen voor de toekomst, met name dat betreffende de stortingen in de amortisa- tiekas, zullen geen nieuwe fiscal e inspanning vereischen. De huidige voorstellen vormen slechts een Stappe. hjet einddoel is te komen tot de stabi- lisatie der munteenheid, maar vdordat tot sta- bilisatie van den franc wordt overgegaan, moet getrachf worden den franc in ieuer mo- gelijk opzicht op te heffen. AHe landen, die de stabilisatie tot stand brachten, hebben eerst het evenwicht in hun begrootingen hersteld. De premier is van meening, dat de naar het buitenland gevluchte kapitalen naar Frank- rij'k zullen terugkeeren, nadat het vertrouwen in den franc zal zijn hersteld. Spreker consta- teert, dat de huidige koers van den franc in geen enfcl opzicht aan zijn werkelijke waarde beantwoord: stireng veroordeelt hij in dit ver- band de verdwazing, die onlangs op de wis- selmarkt heeft geheerscht. De regeering streeft er naar aan den franc zijn waarde te hergeven. Poincare stelt dan opnieuw de kwestie van vertrouwen, waarna het in behandeling zijnde artikel met 380 tegen 150 stemmen door de Kamer werd aangenomen. Het „Journal Offioiel" zal morgen het be- sSuit van het ministerie van financien publi ceeren, strekkende tot tijdelijke verhooging vanaf 1 Augustus van de interest op de bons van nationale verdediging. Een nader bericht uit Parijs meldt, dat de verhooging van de interest van de bons van nationale verdediging i pCt. zal bedpagen. De Fransche bank heeft het bankdisconto verhoogd van 6 tot 7V2 pCt. Het disconto voor beleeningen is verhoogd van 8 tot 9'A procent. De Fransche Kamer heeft met 350 stemmen het voorstel -aangenomen, waar- bij alle amendementen op de financieele ont- werpen ontaelaafbaar v/orden verklaard ten einde de debatten over deze ontwerpen, welke bedenochtend beginnen, te bespoedigen. De regeering hoopte het ontwerp voor Maandag door de Kamer en den Senaat aan- fenomen te krijgen. Zeer spoedig daarna zal et parlement op reces gaan. HET BRIISCHE MIJNCONFLICT. Deze week zullen er plaatselijke gedele- geerden-conferenties der mijnwerkers plaats hebben, ten einde te beslissen voor of tegen de goedkeuring der voorstellen, welke zijn opge- steld door de executieve, in samenwerking me+ de bisschoppen. Zooals bekend, verwees de nationale gedele- geerden-conferentie, die te Londen bij een kwam, deze voorstellen naar de districten, waarbij zij haar aanvaarding aanbeva1.. De „Tim«" merkt dienaangaande op, dat wanneer de voorstellen door de districten worden goedgekeurd, zij door de executieve als basis voor onderhandelingen mogen wor den gebruikt. In dit verband wijst het hi ad op de rede, welke gisteren door een der leden van de executieve is gehouden, waarin deze o.m. zeid: ,,De gedelegeerden bespreken deze voor stellen, alsof het vredesvoorwaarden zijn, ter wijl wij weten, dat zij door de regeering niet zullen worden aanvaard en terwijl wij wel kunnen nagaan, dat de mijneigenaars dat ze- ker evenmin zullen doen." Het blad voegt hieraan toe, dat de execu tieve zelve op dit punt geen illusies koestert. Zij heeft reeds de stappen overwogen, welke zij zal ondernemen na verkregen machtiging om verdere maatiegelen te treffen. Het is thans nog niet de bedoeling,' zich hetzij tot de regeering of tot de eigenaars te wenden, doch om nogmaals een beroep te doen op de bis schoppen, ten einde den weg tot enderhande- linsen te banen. De executieve bleek groote waarde te hech- ten aan haar voortdurend contact met de bis schoppen, we gens, de uitwerking, welke zij hiervan op de openbare meening verwacht. Voorts is er een nieuwe ontwikkeling in de situatie gekomen door de nieuwe arbeidsvoor- waarden, welke den mijnwerkers in Leices tershire zijn aangeboden. Er zijn hun loonen aangeboden, gebaseerd op den acht-urendag, die een gunstigen indruk op de mijnwerkers moeten makeil- Ook de gedelegeerden uit andere districten van de Midlands gaven te kennen, dat hun binnenkort nieuwe voorstellen zouden worden gedaan. Er doen geruchten de ronde, dat de federatie binnen niet al te langen tijd zal moe ten overwegen, of het niet raadzaam is, in sommige districten de hervatting van het werk toe te staan en een bedrag te heffen van de mijnwerkers, die aan den arbeid zijn, ter ondersteuning van de niet-werkenden. De secretaris der federatie, Cook, zeide in een rede te Coalville in Leicestershire, dat de mijnwerkers hun best hebben gedaan en dat niet meer kunnen doen dan dat. Zij kunnen den strijd niet tot in het oneindige voortzet- tenzij hebben, door tusschenkomst van de geestelijken, een grootsch gebaar gedaan ter wille van den vrede. Zal de natie eischen/ vroeg Cook, dat deze voorstellen aanvaard worden? De mijnwerkers kunnen door den honger verslagen worden, doch de zoo opge- drongen voorwaarden, kunnen de industrie nooit tot vrede en welvaart brengen. RIJKSWEERM IN 1ST ER Dr. GESSLER GAAT NIET HEEN. In tegenstelling' met de berichieo in de Zuid-Duitsche bladen, wordt van bevoegde zijde gemeld, dat daar niets bekend is van het voornemen van den Rijksweerminister Dr. Gessler om in het najaar af te tredeo. DE BULGAARSCHE INVALLEN IN JOEGO-SLAVIe. Naar de „Politica" meldt, heeft de regee ring te Belgrado haar gezant te tjofih opge- dragen tegen de invallen der Bulgaarsche benden op het gebied van Joego-Slavie te pro- testeeren. DE MYSTERIEUZE MOORD. Verschillende Duitsch-nationale bladen pu- -bliceeren in extenso een brief van den rechter van instructie in de Maagdenburgsche moordzaak aan den hoofdeommissaris van politie te Maagdenburg, waarin hij dezen verzoekt de Berlijnsche rechercheurs mede te deelen, dat hij op hun medewerking geen- prijs stelt. Hij staat er op, dat de Maagden burgsche comtnissaris Ten Holt, tegen wien een disciplinair onderzoek is geopend, weer te zijner beschikking zal worden gesteld. De rechter van instructie beschuldigt den leider van de Pruisische politie Regiertingsdirektor dr. Weiss, dat hij het onderzoek in de door de Maagdenburgsche recherche ingeslagen richting tracht te saboteeren en verklaart na- drukkelijk, dat hij om die reden geei\ enke- len rechercheur, die met opdrachten van dr. Weiss komt, als medewerker zal aanvaar- den. Uit het feit, dat dezen brief door den rech ter van instructie alleen ter beschikking van de Dutisch-nationale bladen wordt gesteld en door deze bladen gepubliceerd kon wor den voor de geadresseerde, de Maagden burgsche hoofdeommissaris van politie, hem had ontvangen, blijkt duidelijk de bedoeling van den schrijver: hij tracht in rechtsche kringen stemming te maken tegen dr. Weiss en zijn eigen inderdaad meer dan eigenaar- dige houding in de geheele affaire te recht- vaardigen. Meer en meer blijkt intusschen, dat de Maagdenburgsche moordzaak een' zuiver po- litieke affaire is, een rechtsradicale intrige tegen den grootindustrieel Haas, die een jood is en bovendien lid van de republikeinsche organisatie Reichsbanner Schwarz-Rot- Gold. De rechter van instructie en de comtnissa ris Tern Holt hebben bereidwillig de hand ge- leend tot het slagen van deze intrige en op alle mogelijke manieren bewijsmateriaal te gen Haas bijeen trachten te brengen. Zoo- dra de Berlijnsche recherche zich met de zaak bemoeide, bleek dat de Maagdenburg sche politie op een valsch spoor was en dit verklaart de woede van den rechter van in structie tegen dr. Weiss. Het wordt hoog tijd, dat eindelijk de minister van justitie eens ingrijpt en schoon schip maakt, daar anders de Maagdenburgsche affaire zich tot een „Justizskandal" van groote afmetingen d-reigt te ontwikkelen. De Maagdenburgsche moordaffaire be- gint steeds grotesker vormen aan te nemen. Men weet, dat de beide Maagdenburgsche rechercheurs wegens de tendentieuze wijze, waarop ze het onderzoek hebben geleid, door den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken zijn geschorst cn de rechter van instructie doet niets meer tot opheldering der moordzaak. Hij zit weliswaar overdag in z'n kamer, maar verhoort geen der getuigen en ofsdioon uit het materiaal, dat de Berlijn sche recherche heeft bijsengebracht, overtui- gend blijkt, dat de pseudo-student Schroder den boekhouder van de firma Haas heeft verhoord, zit de directeur van deze firma, de heer Haas, wiens onschuki overtuigend is gebleken, nog steeds in voorarrest. Vandaag is er andermaai geen feitelijk nieuws bekend geworden. Het Pruisische mi nisterie van justitie heeft nog geen besluit genomen omtrent de houding, die het tegen- over den rebe lie trend en rechter van instruc tie zal aannemen. Men neemt aan, dat de Pruisische land- dag zal worden bijeengeroepen, ten einde een enquete-commissie in te stellen. Het Duitsch-nationa'e lid van den Pruisi schen landdag prof. Conrad Meyer heeft vandaag in zijn kwaliteit van afgevaardigde voor het district Maagdenburg bij den Ober- bank een aanklaeht ingediend tegen den staatsanwalt aan die arrondissementsrecht- Pruisischen minister van binnenlandsche za ken Severing, diens referendarissen en den leider van de Pruisische politie, Regierungs- direktor dr. Weiss. Meyer beschuldigt al de ze heeren van begunstiging van de moorde- naars, daar ze de Maagdenburgsche justitie en recherche hebben verhinderd het onder zoek op de tot dusver gevolgde wijze voort te zetten. DE VEEMMOORDENE IN DUITSCHLAND. Naar verluidt heeft de Beiersche staats- regeering tegen den see. dem. afgevaardigde dr. Levy een aanklaeht wegens beleediging van den Beierschen minister van justitie dr. Giirtner ingediend. Zooals men weet heeft dr. Levy den Beierschen minister van justi tie .in de „Vorwarts" verweten, dat hij ver schillende veemmoordenaars heeft begun- stigd. - Zooals uit Frankfort a/d. M. wordt ge meld, heeft de kort geleden gearresteerde chauffeur Schwing, die verdacht werd van bij verschillende veemmoorden betrokken te zijo, een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft bekend samen met Rathenau's moorde- naar Kern (die na dezen moord zich van het leven heeft beroofd) en diens assistent von Salomon den eerste luitenant Wagner te heb ben vermoord. DE ZUID-AFR1KAANSGHE VLAGGENKWESTIE. In een te Germiston gehouden redevoering heeft de Zuid-Afrikaansche minister van bin nenlandsche zaken, Malan, verklaard, dat de regeering ondanks alle daartegen bestaande oppositic het volgencc jaar de vlagwet op nieuw bij het parlement zal indienen. Zuid- Afrika moet zijn nationale vlag hebben, ten einde uitdrukking aan zijn status te geven. Tegelijkertijd moet een wetsontwerp worden aangenomen, bepalende dat de Union Jack bij zekere gelegenheden zal worden uitgesto- ken, ten einde de betrekkingen en de vriend- schap met het Britsche gemeenebest te sym- boliseeren. EEN BRITSCHE MIJ'N) MET OVER- STROOMING BEDREIGD. Een van de grootste mijnen in Monmouts- hire loopt gevaar te overstroomec. De vei- Jigheidsmanschappen, evenals de arbeiders, die de pompen bedienen, konden Zaterdag niet aan hun werk gaan, daar hun dit door een menigte stakers, die zich bij hun huizen verzameld had, werd belet. Het betrof de- zelfde mijn, waar Donderdag j.l. de politie de veiligheidsmanschappen op hun weg naar huis in bescherming moest nemen. Er dient evenwel op gewezen te worden, dat dit een geheel op zichzelf staand gevat is, en dus als een incident kan worden beschouwd. DE MEXICAANSCHE KERKKWESTIE. De Mexicaansche minister van BuitenHand- sche Zaken, Alberto Tejada, heeft regeerings- agenten instructies gegevem, alle Roomsch- Katholieke kerken, welke zonder verantwoor- delijke bewakers worden achtergelaten, als de leekenwetten Zaterdag in werking zouden treden, in beslag te nemen. De tei-m „verantwoordelijke bewakers is blijkbaar met opzet gekozen, omdat de katho- lieke geestelijkheid eenigen tijd geleden vele kerkelijke eigendommen onder de hoede van verantwoordelijke leekencommissies stelde. De regeering baseert verder haar besluit tot eventueele inbeslagneming op de theorie, dat de kerken in werkelijkheid staatseigendom zijn, en dat de kerkelijke goederen slechts in gebruik aan de congregaties zijn afgestaan, en wanneer zij niet meer in gebruik zijn, aan den Staat terugkeeren. De goederen en eigendommen in kwestie vertegenwoordigen een groote waarde; niet alleen is er tal van kerken in de groote steden, ook dorpen, zelfs de Meine, bezitten vele. En- kele zijn ware schatkamers van goud, juwee- len en kunstvoorwerpen, w. o. vele schilde- rijen, o.a. van Murillo en andere oude mees- ters. Alle kerken waren Vrijdag met geloovigen gevuld, toen de laatste mis gecelebreerd werd, voordat de order van den aartsbisschop van Mexico om alle kerkdiensfen te staken in wer king trad. De arbeiders- en poFtieke organisaties be- raamden voor den Zondag optochten, als een betooging voor hun steun aan de politiek der regeering jegens de kerk. De katholieken wa ren hunnerzijds voornemens zich naar de ker ken te begeyen, in weerwil van de afwezig- heid der geestelijken, die Zaterdag ingevolge het decreet der regeering hun functie moeten neerleggen. Overal heerscht onrust, onzekerheid1 en vrees. AMerlei geruchten doen de ronde in Mexico City. De Mexicaansche regeering zendt troepen en politie naar twaalf door net geheele land verspreide strategische punten, ten einde over al de orde te handhaven. De politie heeft de kathedraal te Mexico omsineeld. Vrijdag- avond heeft de regeering gelast, dat de pause- lij'ke nuntius, mgr. Tito Crespi, gedeporteerd moet worden. Het Vaticaan te Rome heeft bericht ontvan gen, dat de secretaris va nde apostolische le- gatie in Mexico gearresteerd en naar de grens getiansporteerd is. Mexicaansche troepen hebben vuur gege- ven op een menigte, welke de kerk weigerde te verlaten. Tien personen werden gewond. In 'n andere kerk, waar katholieke vrouwen den procureur-generaal te lijf.gingen, ontston- den eveneens gevechten, waarbij verscheidene personen gewond werden. Op de Mexicaansche Ban had een run plaats, doch de goudreserve werd niet aange- sproken. DE DUITSCHE MIJNWERKERS EN DE STAKING. De Duitsche mijnwerkers hebben de be staande loonregeling tegen 1 September a s. opgezegd. In den brief, die deze opzegging behelst, worden geen nieuwe looneischen ge steld. Het is mogelijk, dat deze opzegging slechts een formeel karakter draagt, daar de leiders der Duitsche mijnwerkers wel schijnen in te zien, dat na het einde van de mijnwer- kersstaking in Engeland een verscherpte En- gelsche concurrence te verwachten is. ter verovering van het door de staking verloren gegane afzetgebied. DE ACTE VAN BESCHULDIGING TEGEN ZAMBONI C.S. De volledige acte van beschuldiging tegen Zamboni en zijn vijf medeplichtigen, die be- schuldigd worden van het voornemen om de. Fascistische regeering omver te werpen en Mussolini te vermoorden is gepubliceerd. Ge- zegd wordt dat de Socialistische Partij van Tsjecho-Slowakije geld beschikbaar heeft ge steld voor de anti-Fascistische revolutie. Te- vens wordt beweerd, dat het absoluut in de bedoeling heeft gelegen van Zamboni om uit het venster van zijn hotel op Mussolini te schieten als deze de menigte zou toespreken Hoewel het complot tegen de Fascistische re- gtering over het geheele land vertakkingen had, zullen slechts zeven personen terecht staan. Het proces zal wel niet vo:r Octpber aanvangen., AANVALLEN OP BENESJ. In de Tsjechoslowakijsche pers hebben den laatsten tijd geruchten de ronde gedaan, volgens welke minister Benesj zou hebben deelgenomen aan geheime politieke samen- zweringen. De minister heeft het Tsjechoslo wakijsche persbureau een verklaring doen toekomen, waarin hij tegen deze be- schuldigeingen opkomt. Hij verklaart, tot dusver met opzet niet op deze perscampag- ne te zijn ingegaan, doch later aan de hand van documenten daarop te zullen terugko- men. ANTI-MACARONI-FASCISTEN. In hun strjjd om verbetering van de Ita- liaansche handelsbalans deinzen de fascis- ten zelfs niet voor degradatie van Italie's nationaal gerecht terug. Om het ,-erbruik van macaroni en spag hetti, dat een aanmerkelijken invoer van tarwe vereischt, te kunnen beperken, zal men al zijn krachten wijden aan de bevorde- ring der aardappelcuTtuur. De eerste maat- regel daartoe is de reeds gelaste opheffing van alle invoebreperkingen op pootaardap- pelen. DE SCHADE OP DE BAHAMAS. De verbindingen zijn thans hersteld. Tal van gebouwen te Nassau, waaronder ker ken, spinnerijen en winkels hebben ernstige schade opgeloopen. Verscheidene schepen le den, zooals gemeld, schipbreuk, en er zijn groote verliezen aan menschenlevens. De materieele schade ten gevolge van den cy- cloon loopt in de millioenen. Een later bericht meldt: De schade, door den cycloon op de Antil- len aangericht, is grooter dan aanvankelijk gedacht werd. Oip de Bahama-eilanden be- droeg deze 8 millioen dollar; 150 personen wordrn daar vermist200 kleine schepen zijn niet teruggekeerd. Florida en Portorico fcoeken een schade van 10 millioen dollar; Florida 200, Portorico 100 dooden. Bij de ramp in Niigata (Japan) zijn 400 menschen om het leven gekomen en 8000 hui zen verwoest. De schade bedi'aagt daar vijf millioen dollar. BRAND IN EEN PARIJSCHEN DIERENTUIN. Vrijdagavond is in den Dierentuin in het Bois de Boulogne- te Parijs in de permanen- te tentoonstellingszalen brand uitgebroken. Ondanks de tusschenkomst der brandweer werden deze zalen geheel door het vuur ver woest. Eerst om halfelf Zaterdagavond was 't vuur gebluscht. Hyt grootste deel der apen en andere dieren heeft in het Bois de Bou logne een goed heenkomen gezocht. De scha de wordt op omstreeks 500.000 francs ge- raamd. DE AARiDBEVING OM HET KANlAAL. De aardebeving, die op de Kanaaleilanden is geconstateerd, was vrij hevig. De huizen te St. Holier en in eenige andere plaatsen schommelden gedurende-enkele seconden, en rondom de kust was een vloedgolf merkbaar. Op Yersey, Guernesey en Aldersney heeft de aardebeving grooten schrik veroorzaakt. In de winkels viel de koopwaar van de planken; schilderijen e. d. vielen in de huizen op den grond. Van vele groote gebouwen scheurden de muren en de kerktoren der Presbyteriaan- sche kerk te St. Saviour is uit het lood ge- zakt. Verscheidene hooge schoorsteenen vie len om en overal werd schade aan ruiten en broeikassen aangericht. De vloedgolf richtte geen schade aan, doch veroorzaakte grooten schrik onder de baders, die in wilden haast de vlucht na- men. Zooals gemeld, werd ook aan de Fransche zijde van het Kanal een aardbeving waarge- nomen, evenals te Bournemouth en elders in Hampshire en Dorsetshire. Gister zijn op het eiland Yersey, opnieuw twee aardschokken geconstateerd. Er werd echter geen schade aangericht. VALENTINO WIL DUELLEEREN. Rudolf Valentino, de bekende filmacteur, heeft een uitdaging gericht tot den hoofdre- dacteur van de ..Chicago Tribune". Hij was namelijk verbolgen over een artikel in dat blad naar aanleiding van de in Amerika blijk baar toenemende gewoonte van mannen om zich te poederen. Valentino is van oordeel, dat deze ernstige zaak moet worden uitgevochten in een duel, en hij heeft reeds bij voorbaat te kennen ge- geven, dat hij de voorkeur geeft aan boksen of worstelen. t AUTO-BANDIETEN VEROORDEELD. Op 20 Februari j.l. werd door een aantal auto-bandieten een bedrag van 30.000 roe- pcien, toebehoorende aan' een Engelsche fir ma, gestolen. Thans zijn zeven hunner tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld op grond von dief- stal in gemeenschap gepleegd, vergezeld gaande van geweldpleging. Acht anderen zijn wegens heling tot zeven jaar gevangenia- straf veroordeeld. De rechter bracht warme hulde aan de activiteit der politie. DUITSCHE WETTEN, DAN OOK DUITSCHE LOONEN. Dc Fordmaatschappij heeft onlangs in Westfalen een fabriek geopend. De loonen, die daar door de Amerikaansche ondernemers betafad worden, zijn naar West-Duitsche be- grippen zeer hoog. Toen de arbeiders der fabriek tot het vor men van een bedrijfsraad wilden overgaan, verklaarde de Amerikaansche directie. dat in- dien de arbeiders in het Ford-bedrijf Duit sche wetten wilden invoeren, ook Duitsche loonen zouden worden betaald. De sociaal-democratische pers, aldus de Tel, is over het optreden der Amerikanen ten hoogste verbolgen. Daarentegen juichen de conservatieve bladen dit optreden toe, dat de arbeiders stelt voor het dilemma: sociaal- democratische politiek met lage loofen, o< goede looneh zonder politiek. RECHTERSDOCHTER EN DIEVEGGE. K Een zeer elegante en zeer knappe jo age Amerikaansche, die haar taschje vol dol lars had en juweelen van groote waarde bij zich droeg, is meldt de „Matin" in eeii der Parijsche warenhuizen betrapt, toen zij met zenuwachtig gebaar een paar hand- schoenen van een der uitstallingen in haar corsage dacht te laten verdwijnen. Diezelfde bergplaats bevatte reeds een zilveren por- tretlijstje. „Maar ik wit betalen," zei de gevangen jongedame direct. En zij presenteerde non chalant 300 dollars, en bood tevens een ring van 1000 dollars als borgtocht aan. Niettemin werd zij naar het directiekan- toor gebracht. Zij was zeer verborgen. „Ik ben Amerikaansche, uit New York. Mijn vader is rechter en mijn broer advo- caat." En zij gaf haar naam op. De directie leverde haar aan de politie over. De jeugdige Amerikaansche klaagde weldra over het feit, dat men haar had ge- fouilleerd. Kort daarop werd zij door tusschenkomst vand en Amerkiaanschen consul op vrije voeten gesteld. Maar de vervolging gaat door. GEMOEDELIJKHEID IN AMERIKA. In een klein voorstadje van New York geschiedde 't kort geleden, dat een vreemde- ling op bezoek kwam bij twee oude dames, verre bloedverwanten van hem, die eerst eenige maanden tevoren naar het nest ver- huisd waren. De beide dames hadden haar welbehagen gevonden in een klein, lief land- huisje. Toen" het verplichte babbetuurtje voorbij was, maakte de gast zich op, om heen te gaan. Wanneer ging de eerstvolgen de trein naar New York. „Vraag toch eens aan Elly!" zei de eene dame tot de andere, haar zuster. De zuster greep naar den hoorn, en ne eenige oogenblikken had zij antwoord. „Elly zegt, de eerstvolgende trein gaat om 5.15; de laatste vanavond om 9.20. „Vraag ook nog even, wat er vanavond in de bioscoop gaat." Elly liet weten: „Het geheim van het roode huis." Erg op- windend, en met prachtige muziek. „Zeg Lena", viel de eene oude dame nog vlug in, „vraag Elly, of ze zoo goed^ wd zijn, gauw om den hoek bij den kruidemer in te loopen en hem een half pond botei te bestellen." Elly zou het dc.delijk doen, was het ant woord. „En dan gauw nog: vraag eens, of zR weet, hoe het vandaag met domine gaat. HR LKMAARSC CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1