Alkmaarsche Courant Geldkoniogen. FEUILLETON. Hendsrd Acht en Twintigste Jaargang. Maandag 2 Augustus. Provinciaa! Hieuws. Binnenland. No 179 1926. UIT SCHERMERHORN. Vrijdagavond 30 Juli vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig wegens ziekte de heer Westerhof. De voorzitter deed mededeeling van de na- volgende ingejcomen stukken: Van Ged. Staten de goedkeuring op de in de vorige vergadering aangenomen suppletoi- re begrootingen voor 1925 en 1926;, de goedkeuring op de verhuring van de bermgronden aan den Westertuin op de hee- ren H. G. Jonk en A. Kluft; een bericht van ontvangst ingevolge art. 78 van de Gemeeniewet; de goedkeuring op het aangaan van eene geldleening groot f 3000. Van den heer P. M odder is ingekomen een dankbetuiging voor de te verleenen hulp aan zijn zoon. Mede is ingekomen een kon. besluit tot ver- werping van het beroep van den Raad inzake den aanslag in de forensenbelasting van den heer K. Kalis. Van B. en W. een proces-verbaal van kas- opname bij den gemeente-ontvanger. Het kas- saldo bedroeg overeenkomstig de boeken 306t5.79y2. Van den heer S. de Vries was ingekomen een verzoek om een rijksvoorschot grooit 3600 gulden voor het bouwen van een plaatsje, in gevolge de landarbeiderswet. De voorzitter deelde dienaangaande mede, dat de overgelegde stukken voldoen aan de wet en stelde namens B. en W. voor *t overge- bleven stuk van den Westertuin groot a Aren en het Rondje groot 19 aren, thans in huur bij G Deckwitz aan adressant te verkoopen tegen 40 ct. de centiare.. Daar het Rondje geen geheel vormt met het perceel, waarop Bet plaatsje zal worden gebouwd, maar in ae onmiddellijke nabijheid daarcan ligt, heeft de voorzitter zich gewend tot den Minister, die heeft geantwoord dat dit geen bezwaar is. Van den Westertuin blijven nu nog 2 aren over, die B. en W. voorloopig aan zich willen hou<Jen. De heer Mantel zou voor het verkeer sterk tanbevelen dat het terrein van den Westertuin verder onbebouwd bleef. De voorzitter zeide in overleg met den Ge meenteopzichter de stichting van dit plaatsje geen bezwaar te achten voor de belemmering van het verkeer en achtte de brug naar de richting Ursem nog gevaarlijker. De heer Mantel wenschte de voorwaarden te stellen om 15 Meter afstand van het hek on bebouwd te laten, wat wordt gesteund door de heeren Groot en de Goede. De voorzitter zeide hiermede rekening te zullen houden, waarna algemeen werd goed gevonden tot aanvrage van het Rijksvoorschot voor stichting van het plaatsje. B. en W. stel len voor het Raadhuis telefonisch aan te slui- ten met een overschakeling naar het woonhuis van den Burgemeester. Werd na bespreking algemeen goedgevon- den. Hierna werd door B. en W. aangeboden de rmeente-rekening, de rekening van het G. E en de rekening van het Burg. Armbestuur dienst 1925, welke in handen werden gestelc. van eene commissie, beUaande uit de heeren Groot, Oostwouder en Voorthuizen. Rondvraag. De heer Mantel vroeg welke grnd als berm was verhuurd aan de heeren Jonk en Kluft en of dit nu als overpad kan worden geweerd, waarop de voorzitter ant woordde, dat dit overpad blijft bestaan. De heer Oostwouder zou gaarne wenschen dat voor het bedrag van de verkochte gron den wederom land werd aangekocht om aan voorkomende aanvragen tc kunnen voldoen De voorzitter antwoordde dat dit geld moet worden belegd in het Grootboek N. W. S. en dat hiervoor geen land mag worden aange kocht. Verder vroeg de heer Oostwouder waar het land vandaan moet komen om aan nieuwe aanvragen te voldoen. De voorzitter antwoordde dat de gemeente Seen land meer heeft en dat dat punt niet aan e orde is. Ook zegt de heer Oostwouder dat de potten van de zinkput bij Muntjewerff stuk zijn, waardoor het waterafvoer wordt belemmerd. De voorzitter zal een onderzoek hiernaar ipstellen. Hierna slutting. I UIT AKEKSLOOT. Vrijdag 30 Juli nam. 2 uur vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting. Ingekomen stukken: Verslag van de commissie van de vacantie- en Bef^ffingsicoTonW. Vcrelag van de Provinde Noord-Holknd. Zal ter inzage worden gelegd. Circulaire van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid inzake verlaging van de grondprijz,en. Ingekomen van Ged. Staten de goedkeuring van de suppl. begrooting 1925. Idem ontvangstbericht van de wijziging der motor- en rijwielverordening. Een schrijven van den Minister van Water- staat om bij eventueele openvallende betrek- kingen in de gemeente daarvoor bij voorkeur Zuiderzeevieschers te nemen, A1 deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was een verzoek van A. Com- mandeur om ingevolge art. 13 der Lager On- derwijswet reiskosten te mogen ontvangen voor zijn kinderen, die de school te Alkmaar bezoeken. B. en W. stelden voor, even als het vorige aar, wederom 72 voor reisgeld beschikbaar te stellen. Voordracht college van zetters. Met 31 De cember 1926 zijn periodiek aftredend de hee ren M. Groot en S. Helder. De aftredenden zijn No. 1 op de voordracht geplaatst en No. 2 de heeren J. Berkhout en S. Koppes De aftredende heeren werden weder op de voordracht als No. 1 geplaatst. In behandeling kwam de rekening der ge meente over het dienstjaar 1925. De commissie, bestaande uit de heeren Mul, Schut en Aafjes, hebben deze rekening nagezien. De heer Mul deelde de vergadering mede, dat de commissie gem aanmerkingen had, dat de boeken- en bescheiden in orde waren en bracht een woord van dank voor het keurig beheer. E>e voorzitter las alle posten voor. De ont- vangsten hebben bedragen 72.395.9614, de uitgaven 47.736.04, alzoo een batig saldo van 23.659.92. De rekeningen van het Burgerlijk Armbe- stuur en van het Gemeentelijk Electriciteitsbe- drijf, ook door de commissie nagezien, maar in de vorige vergadering behandeld, werden, evenals de gemeente-rekening, met algemeene stemmen vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat de gemeen te-ontvanger op medisch advies 3 maanden rust moest nemen. B. en W. hebben deze zaak besproken en hebben den volontair de Boer bij den ge meente-ontvanger assistentie laten verleenen voor de verschillende werkzaamheden, terwijl de ontvanger verantwoordelijk blijft voor de gelden en betalingen doet. Een tijdelijk ont- vamger moet ook zekerheid stellen. B. en W. hebben gemeend dat dit de beste oplossing is en stelden daarom voor aan de Boer 150 be- looning toe te kennen over 3 maanden. Met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel van B. en W. betreffende aanleg van brandkranen. De voorzitter deelde mede, dat de ge- meenteperceelen zijn of worden aangesloten aan het waterleidingsnet. Dan is ingekomen een plattegrond voor de te plaatsen brandkra nen. B. en W. hebben er reeds eenige laten vervallen, zoodat er in het geheel 24 brand kranen overblijven. De kostrn per brand kraan zijn in de reeds gelegde leiding 120 per brandkraan en in ae leiding die nog ge legd moet worden, b.v. in de Kerklaaa, Bosch en Koningsweg, 70 per brandkraan. Jaarlijks is een recognitie verschuldigd van 5 per brandkraan. Wat de kosten van het aansluiten van de gemeenteperceelen zijn, evenals de kosten van een slangenwagen, is moeilijk te zeggen* Door den voorzitter werd mededeeling gedaau waar brandkranen ge plaatst zullen worden. De heeren Mul en Berkhout vonden 120 per brandkraan wel wat hoog. De voorzitter zeide dat dit kwam dioordat de hoofdbuis is gelegen en Akersloot niet ge- negen was om aan te sluiten en nu is er meer werk aan. De voorzitter zeide dat het't beste is een bianco crediet toe te staan? om naar bevind van zaken te handelen, omaat B. en W. moei lijk het juiste bedrag kunnen opgeven. De heer Groot stelde voor om een leening aan te gaan, dan kan ook het nageslacht er aan betalen. De voorzitter zeide, dat voor een kleiu bedrag, zeg 3500 a f 4000, geen langen ter- mijn door Ged. Staten wordt toegestaan, Daar komt bij, als wij leeoen, moeten wi; geven 41/2 a 5 pet, terwijl wij voor ons gelt, dat uitstaat, 35/io pet. krijgen. Nil wij ruim in het kasgeld zitten, is het niet aan te raden een leening aan te gaan. Binnen een jaar of 2 moet zoo'n leening toch afgelost wezett. De heeren Helder en van't Hof waren ook niet voor een leening. N'a eenige bespreking trok de heer Groot zijn voorstel in en werd met algemeene stem men besloten aan B. en W. een bianco cre diet te verleenen en de kosten te bestrijden uit eigen middelen. fa behandeling kwam het verzoek van het Witte Kruis om subsidde voor een wijkver- pleegster. B. en W. hebben een bespreking gehad met het bestuur van het Witte Kruis. De afge- vaardigden konden geen toezegging doen om- trent bedragen die vast waren toegezegd. Aiken was de medewerking verkregen van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, zijnde 150. Van het rijk en het hoofdbestuur is de berekening 800, dus tezamcn 950. De kosten van een wijkverpleegster zijn berekend op 2200 per jaar, dus /1250 is nog onge- dekt E>e voorzitter zeide, dat de voorzitter van't Witte Kruis toch ook wel voelde dat dit be drag voor de gemeente alleen te zwaar was en achtte een wijkverpleegster niet direct noodzakelijk, terwijl het met die vergadering niet tot daden is gekomen. B. en W. zijn van oordeel dat er geen reden is om in de kosten bij te dragen en adviseerden afwijzend op dit verzoek. De heeren Schut, Groot, Berkhout en Mul waren van gedachten dat er voor een ver- pleegster niet voldoende werk is. De heeren Helder en van't Hof waren van een andere meening en hidden hiervoor een warm betoog. De heer Helder wilde het niet van de baan scuiven voorloopig wel, gezien de malaise die er heerscht. De heer van't Hof was er tegen afwijzend op het verzoek te beschikken; dan is het van de baan. De voorzitter zeide, dat dan altijd weer een verzoek ingediend kon worden. De heer Aafjes zeide, dat als de voorzitter van het Witte Kruis het niet noodzakelijk acht dat een wijkverpleegster wordt aangesteld, het dan modlijk voor den raad is om een be- siuit te nemen. Met 5 tegen 1 stem, die van den heer "van't iof, werd het voorstel van B. en W. aangeno men. Bij de rondvraag vroeg de heer Groot of aan het pont aan de Schermerkant een lier jeplaats kon worden aan de Zuidzijde, dan is men's Zondags wat gauwer over. De voorzitter: Zou dit zoo'n uitkomst we- zen? Na eenige toelichting werd besloten naar de kosten te informeeren en in een volgende vergadering een bespreking daarover te hou den. De heer van *t Hof vroeg of de boomen- en heggenschouw niet vroeger plaats kon vinden. f De voorzitter zeide, dat het altijd moeilijk is te bepalen wanneer het tijd is. De een past het, den ander niet. B. en W. zullen er nog wel eens over beraadslagen. De heer Schut vroeg of het rijden van mate- rialen voor de gemeentewegen aanbesteed werd. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. dit onderhands weer gegund hebben aan den heer Th. Tambach, als zijnde de laagste in- schrijver, maar zij kunnen wel weer nagaan of aanbesteding zal plaats hebben. Hierna werd de vergadering geslotm. Geautoriseerde vertalling naar het Engelsch van E. Philips Oppenheim door W. M D. Spies—Van der Linden. 8) Hij zweeg daarop zoo lang, dat zij meende wat te kunnen zeggen. „U weet heel goed, oom, dat ik niet knap ben en dat ik absoluut geen verstand van za ken heb,'maar ik kan u tenminste beloven, dat ik u trouw zal zijn. Dat lijkt me al een heel povere vergelding voor alles wat u voor mij gedaan hebt." „Ja!" zeide hij, „ik geloof, dat je meent, wat je zegt. Nu moet ik je nog iets vertellen. Deze vier mannen, die hier vanavond bij mij gedineerd hebben, en ik zelf, hebben met el- kaar een plechtige overpenkomst gestolen, dat wij al onze operaties, hetzij op de effecten- markt of in bankzaken, zoowel in dit land als in Europa alleen gemeenschappelijk zullen uitvoeren. Wij beschikken feitelijk over onbe- grensd kapitaal en wij houden alle winst bijeen. Wij speculeeren nooit afzonderlijk, dat is tenminste een voorwaarde, die wij overeen- gekomen zijn. Je begrijpt dit misschien niet, maar zoo'n combinatie als de onze heeft, als ieder er zich eerlijk aan houdt, feitelijk overal met de geldmarkt vrij spel. Wij richten haar UIT WIERINGEN. In de heden gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd besloten het subsidie voor de schoolfeesten met 100 pet. te verhoogen De gemeenterekening over den dienst 1925 werd den Raad aangeboden, evenals de reke ning der zeegras-exploitatie over het jaar 19251926. De gemeenterekening sluit in ontvangst met 91845-3814 en in ultgaaf met 94196.021,4, dus met een nadeelig slot van 2350.64 voor dat betreft den gewonen dienst en met 30013.16 in ontvang en 28042.43 in uitgaaf, dus met een batig slot van 1970.73 wat betreft den kapitaaldienst De rekening van de zeegras-exploitatie sluit' voor zooveel betreft den gewonen dienst, in ontvangst en uitgaaf met 82542.84 en voor zooveel betreft den kapitaaldienst in ont vangst en uigaaf met 1886.95 KHet be drijf heeft een winst gemaakt van 1886.95^14 Tot leden der Commissie tot het nazien der genoemde rekeningen werden benoemd de heeren: M. Bakker, J. Kooij en M. Kooij. Naar aanleiding van het verzoek van den Dienst der Zuiderzeewerken om den weg langs den Beursdijk te Den Over van eene idinkerbestrating te voorzien, waardoor eene doorgaande straatverbinding zal ontstaan naar een binnenkort door dien dienst aan leggen weg langs den Stontelsdijk, werd be sloten hiervoor het noodige crediet te verlee nen. De dienst der Zuiderzeewerken zal de helft in de kosten bijdragen, doch het onder houd komt geheel ten laste der gemeente. Op voorstel van den heer Oden werd verder besloten evenals vorige jaren, de winst uit J" zeegrasoogst 1926 onder de maaiers te ver- deelen. Vastgesteld werd de le suppletoire begroo ting dienst 1926. In de vacature J. Rotgans Sz., die niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, zal tot lid van het College van zetters geheel naar onzen wil. Wij koopen of verkoo pen en zijn zeker van onze winst. Wij houden onze overeenkomst geheim, maar toch ver- moedt de wereld, dat er zoo iets bestaat. Ik kan je verzekeren, dat wij waarschijnlijk de vijf meest gehate mannen in Amerika zijn. Gedurende de laatste twee jaren hebben wij groote fortuinen veroverd. Ons systeem is volmaakt. Als het om het verkrijgen van groote rijkdom te doen was, zou bedrog geen nut hebben en toch speelt een van deze man nen dubbel spel, als het er niet meer zijn." „Bent u er achter gekomen wie het is," vroeg zij ademloos. Hij schudde het hoofd. „Dat is niet zoo gemakkelijk," zeide hij. „Vanavond," vervolgde hij, en zijn stem daal- de bijna tot gefluister, „heb ik een nieuw ver- moeden gekregen. Ik heb idee dat er een com- plot bestaat, om mij te ruineeren en de buit samen te deelen, waar zij alien in betrokken zijn." Zij verbleekte. „Schandelijk!"i riep zij uit. Een glimlach vetspreidde zich langzaam over zijn gelaat. Het was de glimlach, dien zij haatte. Over zijn gezicht, dat leek op dat van een goedaardigen geestelijke- kwam nu een harde, bijna satanische uitdrukking. „De kans schijnt tegen me te zijn," vervolg de hij, „maar ik heb het wel meer gezien dat een het tegen vier uithield. Misschien begrijp je al de finesses hiervan niet, maar dit moet ik je er van vertellen. Over heel Amerika heeft de middenstand een harterondieen haat ta in de eerste plaats worden aanbevolen de heer W. Hermans Jz. en in de tweede plaats de leer Th. H. Boersen. In de vacature O. J. Bosker zal in de eerste plaats worden aanbe volen de heer O. J. Bosker en in de tweede plaats de heer J. Klein Cz. Tot lid van het College van Armvoogden, beheerende de Hervormde of Gereformeerde Armenkassen op Wieringen werd in de vaca ture J. Rotgans Sz., die om gezondheidsrede- nen had bedankt, benoemd de heer S. Kroon zn. Bij de rondvraag bepleitte de heer Lub de wensc^elijkheid van den aanleg van een vluchthaven voor de kleine scheepjes, die lig- plaats hebben op het Woudstrand. Bij slecht weer is de toestand daar onhoudbaar. Ten slotte deelde de heer Oden nog mede, dat de hewoners van Westerland, in verband met het gebeurde in een der woonketen aldaar meer politietoezicht verlangen. De Voorzitter merkte op, dat er tegenwoordig dagelijks toe- zicht is. Het is niet mogelijk dat nog uit te breiden. UIT HEILOO. Door de Revolutionnaire Arbeidersvereeni- ging werd Zondag een Provinciate betoo- ging tegen den Oorlog gehouden, onder de leuze „Tegen Oorlog en tegen militarisme" op het terrein van de familie van Foreest bij den Kattenberg. Het uitvoerend comite, dat een optocht had georganiseerd vanaf de Handelskade te Alk maar, heeft weinig pleizier van deze demon- stratie gehad want het aantal deelnemers was gering. Toen dan ook de voorzitter van het uitvoe ren comite, de heer A. Fernee uit Alkmaar, de bijeenkomst opende, sprak teleurstelling uit zijn woorden, dat de belangstelling niet ;root was, doch men troostte zich met ae ze- 'erheid dat er een kern was waarop gerekend kon worden. Spr. wekte alien op om te strij- den voor verbetering van ipositie van het pro- letariaat. Daarvoor en daarna werden door de Ar- l)eidersmuziekvereeniging en het Gemengde Koor eenige muzieknummers gegeven welke goed tot hun recht kwamen. Het Amsterdam- sche Harmoniekorps verdient een woord van hulde voor zijn kranige prestatie. 't Was of hierop door het publiek was ge- wacht, want terwijl de eerste spreker, de heer Constandse, uit den Haag, het spreekgestoel- te beklom, was er meer publiek aanwezig. Ook buiten het gereserveerde gedeelte ware* velen present, die zich niet de geringe entree wilden getroosten, of niet tot de geestverwan- ten van den spreker gerekend wilde worden. Spreker betoogde, dat wij niet tot de revolu- tionnairen gerekend willen worden, die de wereld mooier willen zien dan zij- is, wijl dit tot ontgoocheling leidt. In den strijd tegen den oorlog zijn we een- op de duizend die de werkelijkheid willen zien en er voor uitkomen. Spr. herinnerde er aan ook de voorzit ter had hierover gesproken bij zijn inleidmg dat het vandaag juist 12 jaar geleden was toen de oorlog uitbrak, die Europa in vuur en vlam zette en spr. zette uiteen datrne naties van dien vreeselijken oorlog nog niets hebben geleerd fen dat de toestand van heden nog erger is dan 12 jaar geleden. Zie slechts welke buitengewone maatregelen Frankrijk. Spanje en Engeland nemen om weer gereed te zijn. De massa ziet het echter niet omdat ze door de valsche leuze voor democratic en ontwepening is in slaap gesust. In een breed opgezet betoog ging de spre ker na, dat de strijd tegen den oorlog is, een strijd tegen den Staat en wil men den oorlog voorkomen dan moet mij daarvan de conse- quenties aanvaarden. Men moet, zoo noodig, de oorlog bestrij den met directe middelen, staking voor mili- tairisme en voor medewerking aan deze doel- einden. Wij moeten niet de verlossing van het mi litarisme en den strijd tegen de oorlog zoe- ken bij de regeering, doch zelf handelen en de leiding moet zijn bij de arbeiders. Die leiding moet krachtig zijn en bewust moeten we die groote taak op ons nemen en met overleg handelen. Is het niet bedroevend als we zien, dat bij de staking in Engeland van 1 op 12 Mei, wat een mislukking is ge- worden door dat geen overleg was gepleegd, en waar het kapitaal zijn wenschen heeft vervuld gezien, dat die staking niet is ge- zocht door de arbeiders, doch door de pa- troons, die al hun wenschen in vervulling zijn gegaan omrede de regeering hen steun- de. De onderkruipersdiensten bu die staking verricht werden aan critiek onderworpen en veroordeeld. Het niet tactiseh optreden van de arbeider is oorzaak geweest, dat deze staking is verloren en toeni men zag dat de arbeiders niet tegenover de patrocm, doch te gen de regeering stond, kroop men in de schulp. Wat hadden de stakers dan moeten doen? Een actief en revolutionnair optreden was beter geweest. Men had moeten eischen; dat alle onderkruipers op zij werden gezet EEN ENKEL WOORD! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT gen ons millionnairs, die groote zaken op de effectenmarkt doen en de financien van het land beheerschen. Wij zijn gehaat bij de koop- lui, de" gezeten burgers, de landbouwers en het meest misschien nog bij de politici. Verle- den week is er besloten, ons en oifzen belan- gen een gevaarlijken slag toe te brengen. Binnenkort zal er in de senaat een wetsont- werp worden aangeboden, dat opzettelijk is tot stand gekomen om onze macht te fnui- ken. Kan je dat volgen?" „Ik geloof het wel," antwoordde zij. „Om hierover te beraadslagen," vervolgde hij, „kwamen wij hedenavond bijeen. Ik span- de een strik voor mijn vier vriendCn en zij zijn er in gevlogen. Zij hebben een stuk getee- kend, waarin zij zich verbinden zich tegen die wet te verzetten en het stuk is van dien aard, dat zij daardoor deelnemers worden aan een onwettige samenzwering. Zij teekenden alien en ik was de laatste. Geen van hen zag, dat ik mijn handteekening zette op een papier, dat er op lag, en nu bewaar ik dit document als een wagen tegen hen Te eeniger tijd, als hun plannen tot rijpheid komen, zal het tot hen aoordringen, wat zij gedaan hebben. Zij zullen beseffen, dat ik hen in mijn macht heb, zoolang dat stuk in mijn bezit is. Weiss voel de zich al niet op zijn gemak v66r hij hier vanavond wegging. Binnen een week zullen zij, onder een of ander voorwendsel, dat stuk terug zien te krijgen. Nu zal ik je laten zien, waar ik het bewaar." Hji schoof zijn stoel weir en lichtte het Spr. ging na, dat na de sociale revolutie een geweldige taak de arbeiders wacht. Het proletariaat moet alsdan de leiding nen.\n, de productie opvoeren, nieuwe organisaties stichten en de grondslagen voor bedrijven en maatschappij vast stellen. De oude staat heeff dan afgedaan en spr. propageerde een regeeringslooze Staat, althans niet de regee ring in zijn huidige samenstelling want van het kapitalistisiche regie verwachtte spreker niets voor de arbeider en evenmin voor ont- wapening en afschaffing van het militarisme en het voorkomen van de oorlog. Van de regeering is in dezen strijd geen steun te verwachten, want zij beschermt het kapitaal en is daarom militaristisch en voor oorlogs doeleinden is militarisme noodig. Op de groote macht van de arbeiders, mits een lijn trekkend, ging spr. uitvoerig in. Die macht moet zich ontplooien voor den Vrede en die vrede is te bereiken als men de oorlog yerklaart aan de oorlog en het militarismee en aan het kapitaal. Wij willen aldus spr. den strijd voor onze rechten en lexen als vrijen niet afhankelijk van anderen. Wij wil len de vrijheid voor onze idealen; wij willen dien strijd tot het proletariaat recht ervaart Sipr. eindigde met een opwekking om deze idealen te verwezenlijken. (Langdurig ap- plaus). In de pauze lieten het Gemeagd Koor „Voorwaarts" uit Amsterdam en het harmo niekorps zich wederom hooren. Hierna was het woord aan den fweeden spreker, den heer Wairaven uit Amsterdam. Door het gevorderde uur moest deze spre ker zich bekorten. Hij betoogde, dat de alge meene ontwapening van de socialisten een valsche leuze was en gepropageerd voor ver- kiezingsleuze. De theorie en praktijk werden getoetet. De verschillende resoluties „voor ontwa pening en tegen den oorlog" wanneer er oor log komt, oordeelde spr. te laat. Nu reeds de hand aan de ploeg slaan en de macht veroveren op politick en economiseh terrein. Spr. ging nog uitvoerig in op verschillen de punten, die de vorige spreker had behan deld en wekte op om het gesproken woord in practijk te brengen. (Applaus). Hierna was het slotwoord aan den voorzit ter, die nog liet uitkomen, dat een vereeni- ging van anti-militaristen vruchtbaar werk kan verrichten, en wekte op meer speciaal de jongere generatie, om deze actie te steunen. Na een dankwoord aan alien die hebben me- degewerkt om dezen landdag te doen slagen, volgde sluiting. kleed daaronder op'. Virginia, die op een wenk van hem naast hem was komen staan, zag zelfs toen nog niets bijzonders aan den parket-vloer. Zij volgde echter zijn vinger, die, van een knoest in het hout af de reten telde. Toen drukte hi] op een bepaald punt en een van de blokjes sprong wpt naar boven en was gemakkelijk weg te nemen. Er onder werd het stalen dek- sel van een kistje met twee sleutelgaten zicht- baar. „Dit is mijn bergplaats," zei hij rustig, „en dit," liet hij er op volgen, „zijn de sleutels.' Hij legde twee sleuteltjes van eigenaardi- gen vorm voor haar neer en nam uit zijn bu reau een dunne ketting van platina en goud. „En nu," zeide hij, „wordt jij de bewaar- ster van deze sleuteltjes. Je moet deze- ketting steeds om je hals dragen en de sleuteltjes gaan hierin." Hij haalde uit zijn zak een gouden medail- lon, en op een veer drukkend, toonde hij haar, dat er van binnen op de plaats die voor het portret bestemd was, twee kleine fluweelen kussentjes waren, waar de sleuteltjes precies in pasten. Hij legde ze erin en hing het me- daillon om haar hals. Zij keek er half angstig naar. 9 „Ik begrijp niet," zeide zij, „waarom u mij dit toevertrouwd. Het ?ou werkelijk bij u vei- liger zijn!" Hij glimlachte cynisch". „Je kent mijn vrienden niet," zeilde hij. „Be- denk, dat het stuk, dat ik in miin bezit heb. INPERKING VAN HET AANTAL1 BO\ ENWON1NGEN. Voor het „Internationaal Housing and Town Plannihgcongress", van 14 tot 19 Sep- temirer te Weenen te houden, uitgaande van ;,Tbe Internationaal Federation for Town and Country planning and Garden Cities" is door der hoofdinspeeteur van de volksgezondheid (Volkshuisvesting) Ir. H. van der Kaa een prae-advies uitgebracht over „het eengezins- huis en zijn mogelijkheden in Nederland". De heer Van der Kaa komt in zijn prae- "advies tot de volgende conclusies. Het eengezinshuis is voor het gelukkig ge- zinsleven der Nederlandsche bevolking de aangewezen wijze van huisvesting. Welke bouwwijze ook wordt toegepast, steeds moet iedereen, ook de arbeider be- houdens eene uitzondering voor een beperkte achterlijke groep de voile huur voor zijn hen niet alleen moet dwingen van hun plan van aanval op mij af te zien, maar dat dat- zelfde document, als er goed gebruik van gemaakt wordt, hen aan totalen ondergang en algemeene bespotting prijs geeft. New York, is, weliswaar, een beschaafde stad, maar met geld kan men even gemakkelijk nu het pistool van den moordenaar koopen als hon- derd jaar geleden het mes van den bravo. Heb je wel een gedacht over het aantal onver- klaarde misdaden, al werden ze dan ook ont- dekt, waar men aldoor van leest en waarvan de slachtoffers gewoonlijk rijk zijn? Mis schien niet, en vermoei je hoofdje er dan maar niet mee; maar neem het van mij aan, de sleuteltjes zijn veiliger bij jou." Virginia legde'een bevende hand op het medaillon. „Zij zullen veilig bij mij zijn," zeide zij, „maar zegt u mij dit eene. Moet ik ze nooit aan iemand geven, behalve aan u?" „Onder geen enkele voorwaarde." „Ook niet, als iemand mij een schriftelijke opdracht van u er toe geeft?" „Vertrouw dat nooit," antwoordde hip „Geef ze nooit uit handen, behalve aan mij. Onthoud dat goed." „De telefoon vlak bij ging plotsehng over. Phineas Duge nam den hoorn op en meld dien tegen het oor. De rustige, afgemeten stem van Stephan Weiss klonk hem langs d» lijn tegen. (Wordt yervolgdy.. IllilllilillllllllllllillllllllllllllllilliillllllllllHUllTllllilllllllllllllUllllllUllllllllllllllllUJIii mnmuiiniiimniitiiiiiiininuiuiumnininittiUiiiuimuiiiuaiuiuiinuiinruiniiiiiiiiijWii O BEHOORT TOCH ZEKER TOT ONZE REGELMATIGE ADVER. TEERDERS? ZOO NIET, PROBEERT HET DAN EENS MET EEN PAAR PLAATSINGEN, U ZULT SUCCES HEBBEN. EN ONZE LEUS WORDT OOK DE UWEf miiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniminiiininiiiiiiiniimiiiiiiiiiiiHoiiiiiuimiiiiiingoBi aniiiiininiumiiiiiiimiiiiniiiiiiiiiuiuuiminaini

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5