Sport. VOLLE-MELK-BEEP Ingezonden stukken Marktberichten t^leer vOedingswaarde dan 2 EIEREN Befer dan Goed: IKE JSESTE woning bctaeln, zonder eenige bijdrage uit de openbare kasscn. Tot heden is in het grootste gedeelte van !het Rijk het eengezinshuis nog overwegend; Het aantal boveu-voningen bedraagt IS pCt Van het totaal. Slechts in enkele gemeenten ovcrheerscht het meergezinshuis!, hoewel er geen enkele gemeente is aan te wijzen, waar niet, ook voor arbeiders, vnog voortdurend eengezinshuizen worden gebouwd. De vraag een of meergezinshuis is dus slechts van belang voor een beperkt aantal eleden. Deze vraag is geen bouwkostenvraag; ver- grooting van het aantal verdiepingen geeft geen besparing op de bouwkosten per wo- Bing. Het eengezinshuis is veelal goedkooper dan een gelijkwaardige woning in een meer gezinshuis. Vergrooting van het aantal woonlagen geeft cffts slechts een beduidende ^sparing op de kosten per woning van den ruwen grond! en de ophooging. Deze besparing werkt evenwel slechts kor- ten tijd, omdat de prijs van den ruwen grond geneigd is om zoover te stijgen, tot de huur der wpningen het hoogste bedrag bereikt he eft. dat nog door de bewoners kan worden opgebracht. Tot den bouw van meergezinshuizen mag dus alleen in die gemeenten worden overge- gaan, waar de kosten van ophooging en fiin- deering der woning zoo hoog zijn, dat zelf9, wanneer de ruwe grond ongeveer tegen land- bouwwaarde zou kunnen worden verkregen, ide bewoner een belangrijk grooter deel van zijn inkomen aan huur zou moeten besteden dan in de overige gemeenten. Verschillende zones. In elke gemeente dient nauwkeurig te wor den overwogen, in welke gedeelten van het grortdgebied het mogelijk is, de arbeiders, zonder dat de huur een onredelijk groot deel van bet loon gaat vormen, in eengezinshui zen te btjisvesten, en waar de^ omstandtg- heden van dien aard zijn, dat bouw van meer gezinshuizen moet worden toegestaan. De verschillende zones moeten worden vastge- legcl op de gewestelijke en gemeentelijke uit- ibreidingsplannen. In de bouwverordening dienen voor de ver schillende bouwwijzen de technische voor- schriften verschillend te zijn; het lichtst voor het eengezinshuis. Het Rijk kan in deze stimuleerend wer- ken dbor dergelijke bouwvoorseh rifle n voor het geheele land vast te stellen en door alleen bouwkapitaal krachtens de Woningwet te verstrekken voor den bouw van eengezins huizen, tenzij overtuigend is aangetoond, dat deze op economischen grondslag niet moge- •Jijk is. Waar de bouw-van eengezinshuizen moge lijk is, zal blijiken, dat een verkaveling met ruime bouwblokken slechts een zeer geringe huurverhooging tot gevolg heeft. Prae-adviseur acht het mogelijk, allerwegen, ook in de groote steden het deel der bevol- king, dat gedwongen is een in een meerge zinshuis gelegen bovenwoning te bewonen, nog belangrijk te b'eperken. DE VERZONDEN RIOOLBUIZEN I TE GRONINGEN. Gelijk indertijd medegedeeld is, zijn de ri- Dolbuizen, gelegd in het opgespoten terrein in de Oranjewijk te Groningen, bij ingebruik- nemiug verzand geraakt. Deze buizen waren, naar de meening van den tegenwoordigen di- recteur van geineentewerken, niet voldoende gef undeerd en daardoor opengespleten, zoo dat het zeezand door de openingen der buizen naar binnen kon dringen; Een gedeelte van deriolen moest daarom opnieuw gelegd .worden en thans vragai B. en W. een aan- vullingscrediet van J 125.000 voor het leg- gen van de overige riolbuizen in genoemde \vijk. B. en W. nemen stelling tegen een vertoog door den oud-directeur der gemeentewerken, den heer Mulick Houwer, onder wiens ver- antwoordeiijkheid de buizen oorspronkelijk .waren gelegd. Deze verdedigde de toegcpaste .werkmethode en oefende cntiek op de geno- men en nog te nemen maatregelen, welke o.a. hij. ,,een geldverkwisting" noemde. B. en W. vinden geen termea aanwezig, om in te gaan dp het verzoek van den oud-directeur, tot het op zijn kosten doen instellen van een onder- zoek door eon onpartijdige deskundige. De raadscommissie voor de openbare wer- kcti is versterkt in haar meening, dat, om de 'gemeente voor groote schade te bewaren, een voortzetting van het wcrk noodzakelijk is. In totaal is met het herleggen der rioolbuizen een bedrag van 183.000 gemoeid. v DE 300-JARIGE DROOGMAKING VAN DE WORMER. De feesten ter herdenking wan de 300-jari« re droogmaking van den polder de Wijde- Wornier zijn voortgezet. Des morgens is onder groote belangs'telling de vee-tentoonstelling geopend door den heer P. Visser. Op deze tentoonstelling, Avaarvcor een groot aantal prijzen beschik- baar was gesteld, er waren 162 inzendin- ^en, was het puikje van het vee uit den polder aanwezig. Ter opluistering was nog een groote collectie pluimvee ingezonden. Des middags waren volksspelen en een harddraverij voor paarden uit de Wijde-Wor- mer. Hcdenavond geeft het Stedelijk Orkest van ^Purmcrend; directeur de heer B. R. Som- *brieu, uit Amsterdam, een concert op het feestterrein. 'Zondag, den laatstcn dag van het feest, is er ringsteken voor fietsers, gymnastick- en 'openluchtspel van de Wijde-Wormersche jeugd en optreden vaa de Damesgymnastiek- 'vereeniging „Simson" uit Koog-Zaandijk; tot slot een vuurwerk. /'DE NED. RE1SVEREENIGING NAAR AMERIKA. Onder de passagiers, die Vrijdagavond met de Harwichboot naar Engeland overstaken, behoorde een gezelschap van 41 leden der Ned. Reisvereeniging, dat onder leiding van dr. J. J. Hallo, directeur van de H. B. S. aan de Stadliouderslaan te Den Haag, een feis maaKT naar Amernca. van Engeland faH de reis verder met een der booten van ae Cu- nardlijn. De reis zal 35 dagen duren en het pro- gramma omvat de voornaamste bijzonderhe- den van Amerika. Indien deze reis slaagt, zullen meer reizen naar Amerika door de N. R. V. worden geor- ganiseerd. LIMBURG EN HET VERDRAG MET BELGIe. In een vergadering van de Limburgsche Liga is het Nederlandsch-Belgisch verdrag behandeld. De heer M. Kemp hield een uitvoerige rede. Hoewel geen onverdeeld bewonderaar van het tractaat, moest hij toch erkennen, dat Lim- burg, wat de aan te leggen waterwegen be- treft, niet ontevreden behoeft te zijn, zoodat het een brandpunt van binnenscheepvaart kan worden. Bij niet-aannemtng van het tractaat zal Maastricht een „dooden hoek" vormen, zoo dood als Aken. Spr. concludeerde: ten aanzien van de Z. O. waterwegen geeft het verdrag, wat Limburg wenschen kan. GRAANVERSCHEPINGEN NAAR DUITSCHLAND. De graanlading van het stoomschip „Inner- ton" is de laatste, die voor de invoering der verhoogde invoerrechten Duitschland zal be- reiken. Ook met de overlading van dit vaar- tuig is een recordprestatie geleverd. Gisteren na den middag is men aan de overlading be- gonnen en om tien uur's avonds was deze ge- schied. Te twaalf uur in den afgeloopen nacht is de sleep met een extra snelle sleepboot naac Lobith vertrokken, waar men hedenmiddag nog hoopte aan te komen. De heer Traschnow, directeur van den Graan-expediteursbond, wees er op, dat niet alleen de haven-autoriteiten en beheerders van overlaad-installaties alle medewerking verleenden, doch dat de gunstige resultaten van de afgeloopen week met de snelle overla ding bereikt, voor het grootste deel te danken zijn aan de energie, waarmede de betrokken havenarbeiders hebben meegewerkt. Zij toch hebben, naar de heer Traschnow zeide, alles in het werk gesteld om zoo vlug mogelijk de ladingen te behandelen en het oponthoud tot een minimum te beperken. Dag en nacht is doorgewerkt en nimmer heeft men vergeefs een beroep op de medewerking gedaan. HET CONGRES VAN VROUWEN MET ACADEMISCHE OPLEIDING. Mededeeling werd gedaan van enkele in- gekomen stukken, waaronder Stanley Bald win, inhoudende de beste wenschen voor het welslagen van het congfes. Vervolgens werden verschillende rappor- ten uitgebracht door afgevaardigden van verschillende federaties. Vooral de kleine Ja- pansche afgevaardigde in haar nationaal costuum, had veel succes. Daarna nam Mile. M. Mespoulet het voorzitterschap over. Aan de orde was een rappor van de commissie voor de uitwisse- ling van inlichtir.gen, betreffende het Mid- delbaar Onderwijs. In verband met de moei-' lijkheden van het vraagstuk, stelt de com missie voor, hoewel zij erkent, dat het lastig zal zijn, zoo iemand te vinden, in elk land een verantwoordelijk persoon aan te wijzen, die de noodige gegevens zal inzamelen. Hierop volgde een beschouwing van Miss Reta Oldham, over de moeilijkheden van uitwisseling van leeraressen bij het M, O. Concludeerende, zeide miss Oldham, dat de ontwikkeling van de universiteiten paral lel loopt met die van de Europeesche een- heid en dat iedere leerares, welke door be- middeling van de I.F.U.W. haar een ander land gaat, een ware vredesboodschap mee- brengt. Dr. Lois Hayden Meek, secretaresse van de paedagogische afdeeling van de Amerl- kaansche vc-reeniging van academisch ge- vormde vrouwen, gaf daarna een beschou wing over het nieuwe arbeidsveld, dat de gestudeerde vrouw heeft, ten opzichte van 'opvoeding en onderwijs. Dr. Muusses, gaf een overzicht gaf over het werk van Nederlandsche gestudeerde vrouwen in de kol'onien, liet hierbij eenige lichtbeelden zien. Mej. J. G. Schuiringa, lectrice in de tand- heelkunde aan de Utrechtsche universiteit, deelde mcde, dat Nederland thans 708 tand- artsen heeft, o.w. 132 vrouwelijke. Over hctgeen de Nederlandsche vrouw in het ingenieursvak presteert, zou mejuf- frouw Van West verslag uitbrengen, doch zij was door ziekte verhinderd, zoodat nu prcf. Westerdijk het rapport van mej. Van West voorlas. Hieruit bleek o.a., dat de eerste vrouwe lijke ingenieur ten onzent in 1904 haar stu- die voltoolde. Sinds de stichting der Techni sche Hoo^eschool leverde Delft 4500 g%- gradueerde ingenieurs af, onder wie 128 vrcTiwen. Verreweg de meeste (110)'werden technoloog, voor mechanisch ingenieur stu- deerde slechts een vrouw. Het ingenieursvak is volgens spr. een van die vakken, waarin nog veel vooroordeel te gen het werk van de vrouw moet worden overwonnen, maar al is het slechts een be gin, toch is spr. ervan overtuigdv dat een pantal vrouwen in dit vak een gelukkigen werkkring zullen vinden, vooral in de labo- ratoria. Dr. Nicolette A. Braining, secretaresse van den Protestant-nbond, die over de vrouw in de theologie sprak, weer er op, dat de eerste vrouwen, die ten onzent theologie studeerden, begonnen uit louter liefde tot die studie, dus zonder het vooraitzicht te koesteren, dat zij later een kerkelijke betrek- king zouden waarnemen. Dr. Elisabeth Neurdenburg, lector in de kunstgeschiedenis aan de Groningsche Uni versiteit, verklaarde, dat haar vak slechts door enkele Nederlandsche vrouwen wordt beoefend. Mej. mr. C. Frida Katz deelde o.a. mede, dat de vrouwen eerst. sinds 1898 hier te lande in de rechten zijn gaan studeeren. Echter dr. Ajetta Jacobs begon reeds in 1871 haar medische studies. Thans zijn er 376 doctoren en doctoran- dae in te richten, 88 oefenen praktijk uit, de anderen zijn in de meest uiteenloopende functies werkzaam. De vrouw kan, door een leemte in de Nederlandsche .wet, ten onzent nog geen bechter worden.' Sprekend over de vrouw in de politiek, memoreerde mr. Katz dankbaar, wat dr. Ja cobs heeft gedaan inzake den strijd voor het vrouwenkiesrecht. Thans hebberi 108 vrouwen zittnig in gemeenteraden, Prov. Staten, Tweede en Eerste Kamer. In dit verband gaf spr. als haar meening te kennen, dat naarmate de vrouw meer haar eigen weg vindt in de politiek, haar bevredi- ging op dit gebied steeds grooter zal zijn. De meeste van deze lezingen, die door het buitenlandsche gasten met groote aandacht werden gevolgd, werden met lichtbeelden verduidelijkt. lntellectueele samenwerklng. In de vergadering van Zaterdagmiddag werd het vraagstuk van de ontwikkeling der intellectueele samenwerking tusschen ver schillende landen van alle zijden belicht. Vrouwelijke medici. Over het werk van de vrouwelijke medici gaf dr. O. C. Muysink-Steinbach uit Hilver- sum een overzicht. Hieruit bleek o.a. dat het medische vak in ons land 215 vrouwelijke beoefenaars telt Vele van haar zijn werkzaam op gynaeco logist gebied en in de kindergeneeskunst. De ervaring heeft geleerd, dat er heel dik- wijls contact bestaat tusschen de medische praktijk en sociaal werk. Spr. bracht hulde aan de pioniersters ten onzent Aletta Jacobs, Catharina van Tus- schenbroek, Cornelia de Lange, Marianne van Herwerden en dr. Van Dorp-Beucker Andreae. Sprekend over de 35 vrouwelijke medici in Indie werkzaam, releveerde spr. uitvoerig het uiterst-verdienstelijke werk van mevr. Stokvis-Cohen Stuart, die in een tijd; toen niemand zich over hen bekommerde, den zieken en zwakken inlanders ten zegen is geweest. De vrouw bij het onderwijs. Hierna gaf dr. I. M. Graftdijk, directrice van de Haagsche H. B. S. voor meisjes, een overzicht van de gestudeerde vrouw bij het onderwijs. Spr. zette o.a. uiteen, hoe de meisjes H. H. Scholen, en later de lycea voor meisjes ontstonden. Zij noemde ook den grooten in- vloed, dien de Nederlandsche vrouw op de ontwikkeling van de Montessorischolen heeft gehad. Dat Naderland twee vrouwelijke hoogleer- aren heeft, werd door de vergadering met appiaus begroet. Toch is de positie van de gestudeerde vrouw nog lang niet volmlaakt. Immers bij voldoende aanbod wordt de mannelijke leer- kracht nog steeds boven de vrouwelijke ver- kozen, Maar op onderwijsgebied kan de vrouw, in weerwil van deze nadeelen, haar krachten naar alle zijden ontplooien. Mej. C. Hugenholz, apothekeres aan het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, besprak het werk der vrouwelijke apothekers; de eer ste hiervan was Charlotte Jacobs, de zuster van dr. Aletta Jacobs. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur. Mag ik zoo vrij zijn u beleefd te verzoeken het volgende een plaatsje te geven in't alge- meen belang, n.l. ter voorkoming van onge- lukken? Als motorrijder op een tweewielig motor- rijwiel heb ik het al meermalen gehad, dat de gewone wielrijders niet verkozen uit te ha- len op het rijwielpad van den Schermerweg (gem. Alkmaar), hoewel ik zeker meen het met een motorrijwiel te mogen berijden. Het pad staat aangegeven als rijwielpad, bij de Schermerpoort en bij den Omval en op den driesprong waar de tram het kanaal langs gaat, staat een bord vermeldende: „Verboden voor vrachtauto's met een zwaardler asbelas- ting dan 1500 Kilo en personenauto's met meer dan 8 zitplaatsen". Dit is mijos inziens duidelijk genoeg. Maar j.l. Woensdag 28 Juli werd ik door een rijksveldwachter uit Alk maar gewaarschuwd van het pad af te gaan, waaraan ik niet voldeed. Ik heb hem*verzocht proces-verbaal op te maken, (en zulks om een oplossing te krijgen) en nu dit niet is ge- beurd, is het mij nog niet duidelijk. Ter voorkoming van ongelukken, zou ik u willen verzoeken in uw veelgelezen dagblad bekend te maken wat wel en Vat niet mag in deze. - Bij voorbaat mijn oprechten dank. Hoogachtend, i S. (Het rijwielpad aan den Schermierweg is, evenals dat aan den Rijksstraatweg, ook toe- gankelijk voor motorrijwielen. Wanneer een rijwielpad verboden is voor motorrijwielen, dan moet dit op de borden, overeenkomstig de voorschriften van de Mo- tor- en Rijwielwet, staan aangegeven, zo'oals met de rijwielpaden in Bergen het geval is De meeste wielrijders verkeeren echter in de meening, dat motorrijders niet van rijwiel paden gebruik mogen maken en zien in hen die het wel doen, overtreders, waarvoor ze niet behoeven te wijken, waardoor ongeluk ken niet uitblijven. In het belang van de veiligheid is het dan ook wel gewenscht, dat motorrijders zooved mogelijk op den grooten weg blijven en, als ze van het rijwielpad gebruik maken, lang- zaam rijden Red. Alkm. Crt.) NEUTRAAL ZIEKENHUIS EN 73 BOUWGROND. Geachte Redactie! Een bekend schriiver heeft gezegd: „Bede- len is geen schande". En zeker is het dit niet, als men finandeelen steun zoekt voor nuttige instellingen, die niet of onvoldoende op de medewerking der openbare kassen mogen rekenen. Tot bedoelde instelilng kan ook worden ge- rekend het te stichten Neutraal Ziekenhuis. Nu heeft men om dit doel te bereiken om subsidie aangeklopt, een loterij gehouden en lijsten laten circuleeren. De commissies, die zich met loterij en lijsten hebben be l ast verdienen voor haar kyffelijk streven alter hulde en dank. Maar is de som nu bijeen? En zoo ja, kunnen er ook nog geen tegenvallers opdoemen? Z.ou er in elk geval nog Met een raggesteun moeten zijln, die het eventueel bestaand te kort zou kunnen delgen of in de exploitatiekosten kon tegemoet komen? Is er voor verbouw en nieuwbouw nog niet een economischer weg, zou ik willen vragen? Maar bovenal zou ik ruggesteun willen vin den in den verkoop van bouwgrond van het cadettenschool-terrein. Misschien zou een grootte van een half tot ongeveer twee hecta- ren tot dit doel beschikbaar zijn. Het teveel aan grond bij het Ziekenhuis is nutteloos en... luxe. Verkoop brengt geld in het laadje en het onderhoud wordit daardoor geringer. Laat het betere geen gevaar zijn voor het goede, en men bedenke, dat men door teveel op een kaart te zetten andere nuttige zaken tot uitstel zou nopen. Misschien is het bovenstaande overdenking waard en het pro- en het contra zal zich dan wel niet laten wachten. Met vriendelijiken dank voor de opname. Hoogachtend, P. DE ZEEUW. (Gebouw en terreinen van de Cadetten- school heeft de gemeente niet in eigendom, maar in erfpacht van het Rijk. Van grondverkoop door de gemeente zal dus geen sprake kunnen zijn. Red. Alkm. Crt.) ZWEMMEN. Zaterdag j.l. hield de P. Z. en P. C. te Pur- merend 'n nationalen 1 K M. zwemwedstrijd voor dames en heeren in het N.H. Kanaal, waaraan door verschillende leden van D. A. W. werd deelgenomen. Vijf minuten na de dames werden door de heeren gestart. Bij de dames ging Mej. Corrie Leibbrand, Blikken- burg, Zeist, aan den kop, gevolgd door mej. Ali Maaderom, D. A. W. Van de heeren nam Herman Caarls D. A. W. de leiding. Deze wist gedurende de race den afstand tot zijn opvolger T. Kobus, P. Z. en P. C., te ver- grooten tot pl.m. 100 M. Overigens kwam in de situatie geen verandering. De uitslag luidde Dames: 1. Mej. Corrie Leibbrand, Blikken- burg, Zeist, 21.17 2/5; 2. Mej. Ali Madderom, D. A. W„ 23.28. Heeren: 1. Herman Caarls, D. A. W., 17.19 3/5; 2. T. Kobus, P. Z. en P. C., 18.48; 3. D. Heiloo, P. Z. en P. C., 18.53. Zondag werd deelgenomen aan de Korte- baanwedstrijden te Purmerend. Op de 50 M. vrije slag, Nat. behaalde Mej. Ali Madderom, D. A. W., den 2en prijs in 53 sec. Mej. S. van Diepen, D. A. W. was d^de Op de 100 M. vrije slag, Nat. werd D. G. v. Beek, D. A. W., na loting eerste; Herman Caarls, D. A. W., tweede, beiden in 1.19 2/5. Derde was T. Kobus, P. Z. en P. C. in I.19 3/5. De estafette 4X50 M., wisselslag, Nat. werd gewonnen door de P. Z. en P. C. D. A. W. was tweede, doch werd wegens te vroeg afgaan gediskwalificeerd. Vriendschappelijke polomatch D. A. W.— P. Z. en P. C. 1—0. WIELRENNEN. Gister is in het Motoveldrome Torinessa te Turijn de finale verreden van de stayers- kampioenschappen tusschen de rijders die zich in de Donderdag j.l. verreden series wisten te plaatsen. De Hollandsche renner Schlebaum, heeft dezen wedstrijd als vijfde stayer meegereden. De officieele uitslag Juidt: 1. Victor Linart (Belgie) 100 K.M., afge- legd in 1 uur 25 min. en"17 sec.; 2. Ganay (Frankrijk) -1 ronde achter; 3. Suter (Zwitserland) 2 ronden achter. 4. Brfeau (Frankrijk) op 5 ronden; 5. Schlebaum (Nederland) opgegeven. Schlebaum reed een uitstekenden wedstrijd, totdat hij door moterpech genoodzaakt was den strijd te staken. DUIVENSPORT. De Postduivenvereeniging „Alcmaria Vic- trix" hield Zondag 1 Augustus eeu wedvlucht van Baulers, afstand 227 K.M. Wind N.-W. Gelost 8 uur. Aankomst: 1. J. B. de Looze 12.33.38 2. C. J. de Moel 12.43.26 3. Dezelfde 12.45.26 4. W. Godschalk 12.46.46 5. A. J. de Wit 12.52.38 6. J. B. de Looze 12.57.11 7. Dezelfde 1.00.19 8. A. J. de Wit 1.01.27 9. C. H. Noome 1.02.04 10. Dezelfde 1.02.10 II. A. J. de Wit 1.02 53 12. C. H. Noome 1 04.24 13. J. Th. W. v. d. Idsert 1.05.12 14. A. J. Dekker l 06.14 15. C. J. de Moel 1.10.51 16. R. Thie 1.11.28 17. H. J. Struijs 1.22.55 18. H. J. Caarls 1 25.02 ,19. P. C. Weel 1.26.32 '20. G. H. Waiboer 1.28.58 21. J. Th. W. v. d. Idsert 1.28.25 22. Theo H. v. Gijzen 1.31.54 23. G. H. Waiboer 1.35.36 24. B. Termaat 1.38.44 25. A. J. de Wit 1.39.12 26. J. B. de Looze 1.39.29 27. H. J. Caarls 1.43.42 28. C. J. de Moel 1.43.46 29. B. Termaat 1.43.36 30. Dezelfde 1.43.43 De Postduivenvereeniging „Steeds in Span ning" hield Zondag 25 Juli een wedvlucht met jonge duiven vanuit Vilvoorde (Belgie). Afstand 192 K.M. In concours 76 duiven. Los 7.35. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. Jansen-Haring S. Dingerdis C. Rabeling S. Dingerdis Jansen-Haring Dezelfde C J. Pijper ansen-Haring n. Kaper H. C. Dingerdis J. Punt S. Dingerdis fn. Kaper L Punt Dezelfde Aankomst: 10.05.12 10.30.02 10.32.10 10.34.02 10.34.37 10.34.58 10.35.48 10.37.57 10.38.16 10.40.21 10.40.41 10.41.13 10.41.29 10.43.51 10.43.51 Zondag 1 Augustus hield dezelfde vereeni- ging een wedvlucht met jonge duiven vanuit Baulers (Belgie). Afstand 226 K.M. In con cours 76 duiven. Los 8 uur. Aankomst 1. H. Punt 12.45.04 2. F. H. C. Dingerdis 12.47.27 3. H. Punt 12.52.11 ,4. R. J. Ran 1.04.39 5. M. Th. Kroese 1.10.49 6. Dezelfde 1.26.28 7. H. Balder 1.40.33 8. S. Dingerdis 1.44.29 9. Jansen-Haring 2.04.43 10. H. Balder 2.15.41 11. Jn. Kaper 2.46.11 12. Jansen-Haring 3.12.38 ALKMAAR, 2 Augustus 1926. Op de he- den gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen: 27 Vette koeien 225—425, 22 Vette kalveren 65135, Vette kajveren p. ned. pond 1.20—/ 1.50, 51 Nuchtere kal veren slacht per stuk 830*, 6 Vette Schapen 2628, 335 Vette Varkens zwa- re p. ned. pond 0.72—/ 0.78, Zouters 0.68—/ 0.70. ALKMAAR, 2 Aug. Opgave van den marktmeester der kleine markten te Alkmaar, betreffende de hoogste en laagste prijzen van sommige artikelen. Markten van Maan- dag 26 Juli tot en met Zaterdag 31 Juli. Kippfti 0.60—/ 1.75, Kuikens 0. 05 1.50, Eenden 0.301.50, Konijnen 0.302, Eendeneieren per 100 stuks 4.75, Kipeieren (grooth.) per 100 stuks 6.50—/ 7, Kipeieren (kleinh.) per 100 st. 67.25, Boter (le soort) per pond 0.82 X0.97^, 2e soort per pond /0.70 0.80, Slachtduiven 0.150.20. HEEMSKERK, 30 Juli 1927. Coop. Tuln- dersveiling „Kennemerland". Op de boonen- veiling varieerden de prijzen per 100 K.G.: Voor Snijboonen 29f 35; Dikke m. d. 15.50—/ 20; idem z. d. 16.50—/ 22; Stokspercieboonen m. d. 22.50—/ 26; idem z. d. 24—/ 30. ZWAAG, 30 Juli 1926. Veiling Bangert en Omstreken". Aardappelen 1.90—/ 3.10; Zwarte bessen 2840; Roode bessen 8.40—/ 15.70; Kruwbessen 2.1C-7.50; Slaboonen 6.5011; Snijboonen 10 16; Prolefic 10.8024; Trosb-essen 12.1016; Druiven 5560; Haantjes 44.50; Yellow 812; Kruideniers- peren f 13.8019.20; Augurken f 3»60— 15: Bl. kool 16—'20; Roode kool 2.50 tot 5; Gele kool 8—/ 1000; Sla f 1.60— 3.50; Wortelen 3.70— f 7; Komkommers 2-/ 7. NOORDSCf tA RWOUD E31 Juli. Schotsche Muizen 45.20, School- meesters 2.803.60, Eigenheimers /4 20, Bl. Eigenheimers 2.80—/ 4.10, Drielin- gen 2.90/ 3.60, Spercieboonen 12 13.90, Zilveraien 2.702.90, Drielin- gen 4.505.30, Zilvernep /4.60—/8 50, Drielingen 6.60, Gele Nep 7.708.10, Roode Kool 1.10—/ 3, Witte Kool 1— 1.40, Gele Kool 2.50—/ 4, Bosworteien 4.70—/ 5.50 p. 100 b., Bloemkool 14 80 21.70 p. 100 st., 2e Soort 3.20—/3.60 p. 100 st. Aanvoer: 181200 Kg. Aardappelen; 270 Kg. Spercieboonen; 12700 Kg. Zilveraien; 650 Kg. Uien; 37000 Kg. Roode Kool; 6500 Kg. Witte Kool; 11500 Kg. Gele Kool; 1500 bos Bosworteien; 15000 stuks Bloem kool. BROEK OP LANCENDIJK, 31 Juli 20600 stuks Bloemkool le soort 11.80— 22.30 per 100., Bloemkool 2e soort 4.70 7.10 per 100 st., 125000 Kg. Roode Kool le soort 1.403 per 100 Kg., 32300 Kg. Gele Kool le soort 2.60— 3.20 per 100 Kg., 18000 Kg. Witte Kool (vroege) 0.80 tot 1.50 per 100 Kg., 3450 Kg. Uien 6.907.60 per 100 Kg., Drie lingen 3 60/ 4.50 per 100 Kg., Nep 6 90 7.60 per 100 Kg. 69000 Kg. Aardappe len: Schotsche Muizen 3.705.20 per 100 Kg., Schoolmeesters 3.304.20*per 100 Kg., Graafjes 6.10—/ 6.30 per 100 Kg., Due of York 2.40—/ 2.80 per 100 Kg., Eigenheimers 3.505 20 per 100 Kg., Drielingen 2.402.90 per 100 Kg. WARMEiNHUIZEN, 31 Juli 1926. Schotsche Muizen 4.205.70, Schot sche Muizen (grove) 3.90—/ 4.30, Drie lingen 2.90—/ 3.10, Kriel 110, School meesters 3, Graafjes*/ 6.606.80, Ide al 4.104.30, Eigenheimers 4.50 5.70, Blauwe Aardappelen 44 10, Bloemkool, le soort 1417.10, Bloem kool 2e soort 7.10—/ 10.70, Bloemkool 3e soort 1.703.60, Roode Kool 1.50— 2.60, Zilvernep 4.90/ 6.20, Zilveruien 4, Zilverdrielingen 4.604.90, Sla boonen 14.30—/ 17.10. Aanvoer: 94100 Kg. Aardappelen; 10000 Kg. Roode Kool; 3600 Kg. Zilvernep; 2400 stuks Bloemkool; 125 Kg. Slaboonen. PURMEREND, 31 Juli. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen 11011,33 per zak (25 Kg.), Kl. Aardappelen 0 720.88 per zak (25 Kg.), Slaboonen 1.802.70 per zak (15 Kg.), Snijboonen 2.103.60 p. zak (15 Kg.), Tuinboonen 0.130.15 p. zak (15 Kg.), Roode Aalbessen 0.16 0.19 per Kg., Zwarte Bessen 0.65 per Kg., Klapbessen 3.'50—14 per 100 Kg., Komkommers 3.40 per 100, Bloemkool 5.50—/ 6.10 per 100, Sla 0.50 per 100 krop, Zilver Drielingen Uien 1.30 per 25 Kg., Zilver Nep 1.90 per 25 Kg. Augur ken: Middel 0.280.35, Basfcerd /0 41 0.51, Grof Fijn 0.35, Stek 0.10, Bommen 0.20f 0.30, Blauwe Eig/nh. 0.720:96 per 25 Kg., Yellow Transpa- rant 0.22—/ 0.29 per Kg., Peren Janbaas 0.080.17 per Kg., Kruideniersperen 0.26 per Kg., Suikerperen 0.12—/ 0 14 per Kg. BOVENKARSPEL, 31 Juli. Veiling „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bloemkool I 142b, Bloemkool II /6 9.50, Bloemkool III 1.80—/ 3.50, Roo de Koob/ 1.50—/ 3.40, Witte Kool 1.30- 1.70, Gele Kool 5.50—/ 6.80, Slaboo nen 1.702.30. Aardappelen: Groote Schotsche muizen 2.15—/ 2.35, Kleine Schotsche Muizen 1.801.90, Ideaal 1.85—/ 2.10, Ninetyfold 1—/ 1.25. Due 1.15—/ 1.80, Bonte 1.70, Gelder- sche Schotsche 2.20. Blauwe 1.40—/l.65

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6