AlKmaarsche Courant Geldkoningen. FEIIILLETON. ttonforii Twintigste Jaargang, Acht an Dinsdag 3 Angnstns. Provinciaal nieiiws Binneniand Jfo 180 UIT URSEM. (Ver vol g gemeenteraadsvergadering.) Aan de orde was opnieuw vast sitellen ge- BKenterekening, dienst 1924, welke met eenige bemerkingen van administratieven aard door Gedeputeerde Staten is teruggezonden. De voorzitter las de opmerkmgen voor. Gedeputeerde Staten wenschen inge- tiobt tie worden waarvoor in 1924 geen bij- dragen ingevolge art. 38 der Woningwet zijn verantwoord. Spreker deelt mede, dat het Rijk eeret in Mei 1926 het exploitatie tekort fceeft vastgesteld, niettegenstaande de beschei- den op tijd door het Gemeentebestuur zijn in- gezonden. Verder ontbreken er enkele bewij- ten tot staving der inkomsten, welke Burge- Bieester en Wethouders intusschen hebben opgemaakt en overgelegd. De eiodcijfers blij ven ongewijzigd. De gemeenterekening werd thans or w vastgesteld. Burgemeester en Wethouders boden ver- volgens aan de gemeenterekening, dienst 1925. De gewone dienst sloot in ontvangst ad1 i/ 14861.08, in uitgaaf ad1 17286.3814, na- deelig saldo f 2425.3014. Kapitaaldienst in ontvangst ad 736.6214, in uitgaaf ad 51.75, voordeelig saldo 684.87*. De Voorzitter stelde voor deze rekemng te doen onderzoeken door een commissie be st a.ande uit de vijf raadsleden, buiten de Wet houders. Aldus wordt besloten. Aan de orde is thans de benoetning van een onbezoldigd plaatsvervangend Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De voorzitter zou gaarne zien, dat een der heeren C. Hinke en P. Saal als zoodanig be- coemd werd. Spreker motiveerde zijn voorstel. Wethouder Vddboer achtte het beter dit te be- handelen bij de Begrooting. Andere heeretf Jcunmen zich met het voorstel van den voorzit- vinden zij er geen bezwaar in tot benoeming over te gaan. teg< onbezcldigd ambtenaar van den Burj Met 6 tegen een bianco werd benoeihd tot ildigd amb1 -Stand de heer C. Hinke, gemeente-ontvanger rgerlijken ntvanger. De voorzitter .stelde thans aan de orde het- vaststellen van de vergoeding voor de groote •choonmaak van de Openbare Lgere School. Met algemeene stemroen werd besloten hier- voor f 30 uit te trerkken. De door het Hoofd der School gevraagde verbetering van diverse gebreken en lekkages en het maken van een kast in de school te le- veren door C. Bakker werd met algemeene stemmen toegestaan. Alsnu was aan de orde een schrijven van Ged. Staten waarin advies gevraagd wordt inzake het adres van A. G. Geneiaas om wachtgeld. Na zeer breedvoerige discussies werd met algemeene stemmen besloten Gedeputeerde Staten in een uitvoerig adres te verzoeken hierover aan de Kroon ongunstig te advi- ■eeren. Romjvraag. De heer Ruyter vroeg of Burgemeester en Wethouders stappen hebben gedaan inzake de verlichting van den Kleinen Dijk. De voorzitter antwoordde ontkennend. De heer Ruyter is hierover niet te spreken. De toezegging is gedaan dat met bekwamen spoed hiervoor zou worden zorg gedragen en spr. vreest dat anders de verlichting voor den komenden winter klaar is, De voorzitter vreest zulks niet, doch belooft spoedige af- wilekeliog. De heer Ruyter drong nogmaals er op aan dat de woonwagens te Rustenburg verdwenen Reeds vele jaren ondervinden de ingezete- nen aldaar last van die menschen en hij acht te het plaa+sen van een hek een afdoende maatregel. De voorzitter ij> van oordeel dat spreker spoedig verandering verwacbt. Sinds een wee!: is de verordening op de woonwagens van kracfat. De politie kon thans handelend optre- den en spreker verzocht den leden wat geduld te oefenen en af te wachten of er thans geen verbetering komt. Andere Heer en vroegen of er aan de Schermer reeds vergunmng ge- vraaed is, wat door den voorzitter ontkennend beantwoord werd. Wethouder Veldbocr achtc het beneden de waardigheid van Burgemeester en Wethou ders om de woonwagenbewoners Schermerdijk te zenden. spreirsr vfficH cfe fillSfife G5J "de School veel beter. De heer Buis zag gaarne dat het Electrisch net in de Schermer werd opgespannen, de draden hangen daar veel te slap. De heei; Schaap drong aan op bet snoeien der boomen te Noorddijk waar het verkeer er zelfs door belemmerd wordt. Wethouder can Diepen drong er op aan, dat het hek bij het Schoolplein geteerd wordt waartoe reeds was besloten. De voorzitter zou met de opmerkingen re- kening houden en de noodige voorzieningen treffen waarna hij onder hartelijke dankzeg- ging voor de aangename en zakelijke discus sies de vergadering sloot. UIT WIERINGEN. In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeenteraad is besloten het subsidie voor de schoolfeesten met 100 pet. te verhoo- gen. 1 De gemeenterekening over den dienst 1925 werd den raad aangeboden, evenals de Toke ning der zeegras-exploitatie over het jaar 1925—1926. De gemeenterekening sluit in ontvangst met 91.845 en in uitgaaf met 94.196, dus met een nadeelig slot van /2351 voor wat betreft den gewonen dienst en met 30 013 in ontvangst en 28.042 in uitgaaf, dus met een batig slot van 1971 wat betreft den kapitaaldienst. De rekening der Zeegras-exploitatie sluit, voor zooveel be treft den gewonen dienst, in ontvangst en uit gaaf met 82.543 en voor zooveel betreft^den kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf met 1887. Het bedrijf heeft een winst gemaakt van 1887. Het bedrijf heeft een winst ge maakt van 1887. Naar aanleiding van' het verzoek van den Dienst der Zuiderzeewerken om den weg langs den Beursdijk te Den Oever van een klinkerbestrating te voorzien, waardoor een doorgaande straatverbinding zal ontstaan naar een binnenkort door dien dienst aan te leggen weg langs den Stonteledijk, werd be sloten, hiervoor het noodige crediet te verlee- nen. De dienst der Zuiderzeewerken zal de hlft in de kosten bijdragen, doch het onder houd komt geheel ten laste der gemeente. Op voorstel van den heer Oden werd verder besloten, evenals vorige jaren, de winst uit den zeegrasoogst 1926 onder de maaiers te verdeelen. SCHOORL. Juli. G e b o r e n Johanna Wilhelmina, d. van Jan Dijkhof en Elizabeth Catharina Gouds- blom. Ella Louisa, d. van Johannes de Boer en Margaretba Kooijman. Margare- tha Theresia, d. van Nicolaas Kaag en Alida Maria Groot. Overleden Maartje Dekker, 68 jaar, weduwe van Klaas Praat. OUDKARSPEL. Juli, G e b o r e n Brechtje Hiltje, d. van Th H. Meinema en Siene Rika Alida van Klaar- bergen. Cornells, z. van J. C. Bolkestein en Jannetje Scheltus. Ondertrouwd Johannes Dekker en Johanna van der Ham. SINT PANCRAS. Juli. Geboren: Hendrika, d. van Jan 11- brink en Catharina Brasser. Cornells, z. van Hendrik Schot en Willempje van Schoorl. Aaltje, d. van Lodewijk Frans van Esse- veld en Wilhelmina Asjes. OBDAM. Juli. Geboren. Maria, d. van Bruno Mole naar en Grietje Molenaar. Cornells Nico laas, z. van Jacobus Nicolaas Koopman en Catharina Maria van der Hnlst. Catharina Divera, d. van Mattheus Schilder en Geertje Ursem. Maria Cornelia, d. van Joannes Minister en Trijntje Marietje de Boer. HEERHUGOWAARD. Juli. Geboren: Cornells, z. van Dirk Wijn ker en Cornelia Hof. Gees, z. van Klaas Bierhaalder cn Marijtje Vijzelaar. Johan nes, z. van Adrianus Swinkees en Catharina Johanna Jongkind. Johannes, z. van Pieter Loos en Helena Groot. Cornells Ide, z. Petrus Min en Alida Maria Spaans. Pe- tronella -Divera, d. van Gerardus Jak en Ca tharina Schouten. Petrus Canisius, z. van Willem Wester en Cornelia Antonia Oude- jans. Adrianus Johannes, z. van Dirk de Boer en Maria Beerse. Maria Cecilia, d Petrus Does en Elisabeth Stet. Theo- VlatEr, W SpanUfoelc, is Di^uWer^ Dejdclr, alhier. Getrouwdt Anthonius Pankras, te Harenkarspel, en Adrina Laan, alhier. H'EEMSKERK. (JuH). Getrouwd: Jacob Vrugt en J. Winter. B e v a I 1 e n: O. A. de Wit—'Hoogland z. G. v. Menrsv. Rossum z. J. Ven- delDuijkersloot d. S. v. d. KolkSmit d. H. v. Tienen—Dekker z. W. Meijer Duijin z. Overlede n: G. F. Steeman, 6 weken. J. J. Pirovano 2 jaar. C A. Lettinck 75 jaar. BROEK OP LANDENDIJK. - (Juli). Geboren: Cornells, z. van C. van Schoorl en G. Swart Guurtje, d. van A. Kossen en G. Bossen. Dirk, z. van S. Sdioon en G. Blom. Getrouwd: S. W. de Boer en Johan na K. Briine. Overleden P. Bruin, 86 jaar, we- duwnaar van T. Keizer. D. Kossen, 9 jaar. J. Bakker, 54 jaar, echtgeuoot van N. Schoon. UIT SCHAGEN. Voor het volledig Mulo-diploma zijn nog geslaagd de onderstaande leerlingen der U. O School te Schagen: Cornelia Bronder te Barsdngerhora; Trien Klare te Oudesluis; Nellie Roggeveen te Schagen; Hennie Raap te Anna- Paulowna; Jan Polet te Ewijcksluis; Jacob Wissekerke te Kolhorn en Cornells Wit te St. Maartenstorug. De Noordhollandsche Korfbalbond hield Zondag een propagandastrijd te Scha gen. De strijd werd ingezet door Alkmaar en Koog-Zaandijk. Uitslag in voigorde 2—1. Nu volgden Zaandam en Purinerend 2—0. Toen volgden de beide verliezers Koog-Zaan dijk en Purmerend 21. Tenslotte de beide winnaars Alkmaar en Zaandam 3—2, zoo- dat de prijzen gewonnen werden door: 1 Alk maar; 2 Zaandam en 3 Koog Zaandijk De be langs telling van het publiek was zeer ge- ring. Er zijn ook zoo veel vereenigingen met zooveel uitvoeringen, ook aan het goede komt een einde. naar den Geantoriseerde vertalling naar het Engelsch van E. Philips Oppenheim door W. M D. Spies^-Van der Linden. 9) „Zeg Duge, ik kom zoo half tot de con- chtsie, dat wij er verkeerd aan deden dat stux te teekenen," zei hij. „Natuurlijk weet ik wel, dat het bij jou veihg bewaard is, maar ik vind het toch geen aangename gedachte, dat mijn naam onaer zoo'n stuk als dat staat. Ik geioof, dat Higgins er ook een beetje zenuw- achtig over is. Laten wij morgeriavond bij elkaar komen en het eens bepraten." PhLneas Duge glimlachte flauwtjes, toen h" antwoordde: „Net zooals je wilt, alleen moe* ik je zeggen, dat ik het heelemaal met met je eens ben. Als wij niet onzen slag si aan en dat vlug doen, dan zal de wet er doorkomen en dan zullen wij een Europeesch adres boven ons postpapier moeten laten drukken, als wij tenminste zoo ver komen. „Ik spreek ook voor de anderen," vervolg- de Weiss. „We zullen hier morgen avond al ien bijeen komen, om het te bespreken, laat ons zeggen om acht uur." Phineas Duge legde den hoorn neer en draaide zich om. „Dat kan interessant worden" zei hij. „Zij zullen nu niets doen, voor zij dat onnoozele stuk hebben. Als zij heelemaal vast besloten zijn het terug te krijgen en ik verzet mij, dan - - - zullen zij begrijpen, dat het spel uit is en dat bneven en het beantwoorden van telegram van diorus, z. van Dirk Hoogland en Elisabeth Dam. Anna Ursula, d. van Paulus Oude- man en Catharina Groot. Cornelis An dreas, z. van Dirk Boekel en Alida Smit. Alida Lucia, d. van Cornelis van Diepen en Margaretha Does. Catharina Maria, d. van Gerardus Tames en Maria Elisabeth Koopman. Trijntje, d. van Hendrik Pluis- ter en Trijntje den Engelse. Overleden Eva, d. van Willem Mo lenaar en Maartje de Jong, 4 maanden. Ondertrouwd: Johannes Cornelis ik hun complot doorzien heb, daar moet ik wat op bedenken. Virginia, zie ik er uit of ik ziek ben?" Zij schudde het hoofd. „Ik vind, dat u er uitstekend uitziet, oom" zeide zij. Hij sloot zijn bureau en keek naar beneden om te zien of het karpet glad lag. „Maar morgen," zei hij, „zal ik heel erg ziek zijn." HOOFDSTUK VI. De Heer Weiss heeft haast. Virginia wandelde in „Fifth Avennue" en genoot van den zonneschijn, van de vele menschen en van het effect van een nieuwen hoed. Zoo nu en dan stond zij stil, om naar een winkel te kijken en meer dan eens moest zij in zichzelf lachen, als zij er-aan dacht, hoe zij uit het huis van haar oom door een zij uitgang ontsnapt was. Want zij had ge- durende de laatste uren ontdekt, dat zij een persoon van gewicht was. Van het oogenblik af, dat de auto van den dokter voor de deur had stilgehouden, had een stroom van bezoe- kers, joumalisten, zakenvrienden en anderen waar zij niets van wist, zich ter plaatse ver- drongen en wilde niet weggaan zonder eenig nader bericht over die onverwachte onge- steldheid en alien waren er op uit haarzelf even te spreken. Er werd al een extra Num- mer op straat verkocht en in groote zwarte letters las zij over de verontrustende ziekte van Phineas Duge. Toen zij uitging, waren zijn beide secretarissen jonge mannen, met wie zij tot nog toe slechts enkele woorden ge- wisseld had, druk bezig met het openen van RIJWIELDIEVEN. Zondag kreeg de brigade-commandant der marechaust.ee te Terneuzen uit Hansweert be richt, dat daar des nachts een aantal rijwielen waren ontvreemd. Verschillende brigades wer den gewaarschuwd en de toegangswegen be- waakt, met het gevolg, dat de brigade te Phi lippine de gebroeders Maes van het Heike (N.-Br.) aanhield; mannen, die. te zamen reeds 28 jaar gevangenisstraf achter den rug hebben. Dezen erkenden te Hansweert rij wielen te hebben weggenomen; het waren oude en toen zij door de marechaussee werden vervolgd, hebben zij die achtergelaten en daarna de nieuwere, die zij bij zich hadden gevonden". Zij zijn gistermorgen naar Mid- delburg overgebracbt en ter beschikking van de justitie gesteld. BRANDSTICHTING. Te Winschoten is gister vrouw J. K. gevan- kelijk binnengebracht, verdacht van brand- stichting in haar eigen woning te Onstwedde Zij heeft een bekentenis afgelegd. WEER GESMOKKELD VEE? Gister is weer een verscherpte controle uit- geoefend op het vee, dat naar de veemarkt te Rotterdam gebracht werd. Het gevolg bier- van is geweest, dat aan den ingang een kop- pel koeien, bestaande uit 28 stuks in beslag genomen is. De dieren zijn naar het abattoir overgebracht, waar zij onderzocht zullen wor den. Men vermoedt, dat de dieren uit- Zeeuwsch Vlaanderen naar hier gesmokkeld zijn. EEN WRAAKTOCHT VAN LILLIPUTTERS. Zondagmiddag hebben vijf leerlingen van 4 tot 7 jaar der R. K. bewaarschool te Broek- hoven zich door inklimming toegang ver- schaft tot de leerlokalen. Zij hebben in drie vertrekken de leermiddelen uit de kasten ge- haald en deze gedeeltelijk vernhld en ver- brand. Zij werden in hun vermelingswerk ge- stoord door de komst van een zuster. Men vermoedt, dat de vandaaltjes gehandeld heb ben op aanstichting van een hunner, die zich bij de prijsuitdeeling verongelijkt achtte. De schade wordt op 5 a 600 gulden begroot DE VERJAARDAG VAN DE KONINGIN-MOEDER. Gistermorgen zijn de feesten te Baarn ter gelegenheid van den verjaardag van de Ko- ningin-Moeder begonnen met een uitvoering van koraal-muzielc op den Brink, aangeboden door de Christelijke Oranjevereeniging. Hon- derden hadden zich op het oude Brinkplein verzameld om dit concert aan te hooren. Van W—Vl ifur heeft de muzlek van h'et regi ment huzaren uit Amersfoort een rondgang door het dorp gemaakt, waarvoor begrijpelij- ker wijze heel veel belangstelling bestond. Er heerscht een opgewekte stemming. Van vele huizen wappert de vaderlandsche drie- kleur, en de meeste zaken hebben om 12 uur gesloten. Het landspel, waarop aller aandacht geves- tigd is, zal om half 3 aanvangen. Naar wij vernemen zijn de kaarten zoo goed als uitver- kocht. Het landspel zal -worden bijgewoond door de Koningin-Moeder en den commissa- ris der Koningin in de provincie Utrecht, dr. H. Th. 's Jacob. De Koningin, die nog veel last heeft van hoestbuien, zal niet komen, evenmin als prinses Juliana, die kinkhoest heeft en een gedeelte van den dag zelfs in bed moet doorbrengen. HET NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: De liberate „Independance Beige", terug- komend op den passus van de Donderdag j.l. door minister Vandervelde in den Belgischen Senaat uitgesproken rede, waarin wordt be- toogd dat de kwestie van de „doorvaart van oorlogsschepen op de Schelde, in de over- groote meerderheid der gevallen feitelijk op- gelost wordt doordat Nederland, evenals Belgie, lid is van den Volkenbond", schrijft nu dat, al is de Volkenbond er nog niet in ge slaagd een duidelijke en zekere procedure te doen aanvaarden inzake de bepalirig van den „aanvaller" door den raad en, te Geneve, ook nog altijd niet, eensgezind, de formule: „de aanvaller is hij die de arbitrage afwijst" is aanvaard, men in Belgie toch weet dat dit land nooit iets zal doen dat toelaten zou te veronderstelten dat het de aanvallende partij is. „Dit in acht genomen, zegt het blad, blijkt de bemerking van den heer Vandervelde vol- komen pertinent te zijn. Wordt het gezag van den Volkenbond versterkt, worden de beginse- len toegepast welke tot het pact hebben geleid en de door dit pact opgelegde verplichtingen nagekomen, dan krijgt het Scheldevraagstuk, voor wat de doorvaart in oorlogstiid betreft, een heel ander aspect dan vroeger. De rede van den heer Vandervelde zal, in Nederland, ongetwijfeld worden gecommenteerd. Deze commentaren kunnen niet anders dan interes sant zijn." DE INVOER VAN BUITENLANDSCH VLEESCH. De afdeeling Rotterdam, Schiedam en om- streken van de Hollandsche Maatschappij van landbouw en de Zuid-Hollandsche Bond van veehandelaren, hebben in het cafe Mono- pole een gecombineerde, spoedeischende le- denvergadering gehouden, onder voorzjtter- schap van mr. J. M. J. van der Minne, voor zitter van de afdeeling der Maatschappij van landbouw. De agenda vermeldde een bespreking van frauduleuzen invoer van Belgisch en Fransch vee, en de vraag of het gewenscht is den in voer van buitenlandsch vleesch te weren. Tevredenheid werd betuigd met de maatre- gelen der regeering tegen den frauduleuzen invoer van vee uit Belgie. Met de regeering zal overjeg worden gepkegd omtrent den invoer van geslacht vee uit Belgie. De vergadering beantwoordde de vraag, of het gewenscht is, den invoer van buiten landsch vleesch tijdelijk te weren, met 40 te- geri 19 stemmen bevestigend. In dien zal aan de regeering geadviseerd worden. OPLICHTING VOOR 4500. Reeds is gemeld, dat te Utrecht, op verzoek van de centr. recherche te Rott. aangehouden is de 49-jarige Lethlandsche koopman E W. S., zonder vaste woonplaats, die verdacht werd van oplichting van den heer J. H. S. van den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, voor een bedrag van ongeveer 4500. S. is naar Rott. overgebracht en heeft een volledige bekentenis afgelegd en hieruit is het volgende gebleken: In 1906 is E. W. S. naar Rotterdam geko- wen en is hij te werk gesteld als waterklerk. Dit bleef hij tot den oorlog. Daarna is hij in den handiel gegaan en hierin heeft hij veel geld verdiend, zoodat hij binnen enkele jaren vrij kapitaalkrachtig was. Maar in den tijd van de algemeene malaise verdween het ge heele kapitaaltje en S. geraakte hoe langer hoe meer aan lager wal. In October van het vorige jaar leerde hij den heer J. H. S. kennen en dezen stelde hij voor samen zaken te gaan doen als ship- chandlers. De thans aangehoudene kon eenige honderden guldens inbrengen, de heer S. zou voor de rest zorgen. In een cafe aan den Goudschen Singel hebben eenige besprekin- gen tusschen beiden plaats gehad en weldra was de zaak beklonken. Aanvankelijk ging alles goed. a. bracKt telkens Heine orders aan en wist hierdoor het volledig vertrouwen van den Rotterdammer te winnen. Zoodra hij dit bemerkte, ging S. plannen beramen, om zich zelf ten koste van den Rotterdammer te ver- rijken. Allengs kwam hij njet gefingeerde or ders, waarop hij van zijn deelgenoot steeds geld kreeg. Het aldus onrechtmatig verkrege- ne verspeelde hij in talrijke cafe's in de bin- nenstad, met kaarten. Om een en ander meer aannemelijk te ma ken, tegenover zijn compagnon, gaf S. onder meer voor, dat hij zeer bevriend was met den heer Schmidt, die inspecteur zou zijn van de reederijen Ratzelaff te Stettin en Leonhard Blumberg te Hamburg. Om dezen heer Schmidt te bewegen, hem, S., deleveranties aan de schepen dezer reede rijen te gunnen, moest hij hem zoo af en toe „stoppen". Hier was veel geld voor noodig. Maar, zoo vertelde S. dan verder, dit had ook wel resultaat gehad, want hij had al le- veranties gehad voor de stoomschepen Well- gur.de, Wochlinde en Wotan en dat waren alle, zeer belangrijke orders geweest, die in de duizenden beliepen. De Rotterdammer, aldus de N. R. Crt, die aanvankelijk alles geloofde, bleef maar steeds geld fourneeren, tot dat hij eindelijk ook eens om een afrekening vroeg. De door zijn compagnon genoemde schepen, hadden al iang de Rotterdamsche haven verlaten en de leveringen moesten dan al betaald zijn. S. antwoordde, dat het gebruikelijk is, dat scheepsleveranties eerst betaald worden, wan- neer de schepen een maand weg zijn. De Rot terdammer nam hier genregen mede, maar toen de maand afgeloopen was, kwam er nog geen geld. S. hiernaar gevraagd, zei toen, dat meneer Schmidt, die in Hamburg zou wonen, per- soonlijk het geld betalen zou, maar dit nog wel even duren kon. S. en de Rotterdammer zijn toen samen naar Hamburg gereisd. Hier bleek toen op de kantoren van de door S. ge noemde reederijen, dat er in het geheel niet geleverd was. S. gaf dit toen ook onmiddel- ijk toe en beloofde zijn compagnon alles te rug te zullen betalen, wat hij onrechtmatig ontvangen ha.d Hij had, zoo zei hij, nog f 6000 te goed van zekere mevrouw E. uit Tilburg, een Russische dame, die hij al sedert jaren kende. Om dit nader toe te lichten, Het S. zijn compagnon eenige brieven zien, die. zoogenaamd van mevrouw E. afkomstig wa ren, maar die naderhand gefingeerd bleken te zijn. Nadat de Lethlander de zaak nog geniimen tijd sleepende had weten te houden, ging de Rotterdammer eindelijk zelf eens in Tilburg een onderzoek instellen. Hier kwam hij al spoedig tot de ontdekking, dat mevrouw E. den Lethlander wel kende, maar dat zij hem in het geheel niets schuldig was. Eerst toen de Rotterdammer dit zeker wist, heeft hij bij de politie aangifte gedaan. De Letlander, die wel begrepen had, dat de zaak mis zou loopen, toen zijn compagnon naar Tilburg ging, reisde af naar Den Haag en vandaar naar Utrecht, met de bedoeling, zoo spoedig mogelijk over de grens te zien te komen. In Utrecht is hij evenwel in zijn hotel aangehouden. In het geheel heeft hij den heer men. Zij was de eenige, die niet in angst zat, want zij had vo6r haar vertrek haar oom i even gesproken en bij haar binnenkomen was de matheid van den zieke opeens, verdwenen en had hij een poosje met haar gepraat met al de opgewektheid van een schooljongen, die pret heeft om een onbetaalbare grap. Zij stond nu efl dan stil, om naar de win- kels te kijken en deed een paar boodschappen. Toen, juist op het oogenblik dat zij een wa- renhuis uitkwam en even aarzelde welken kant zij op zou gaan, bleef er plotseling iemand voor haar staan en nam zijn hoed af. Het was Stephan Weiss, die', mager, slecht gekleed, gemakkelijk te herkennen was. Hij I was blijkbaar blij, haar te zien. „Dat tref ik, juffrouw Longworth" zei hij, terwijl hij haar hand in de zijne hield, alsof hij bang was, dat zij hem zou ontglippen. „Ik kom juist bij u vandaan, maar het is mij niet gelukt, iets bepaalds te weten te ko- I men over die plotselinge ziekte van uw oom." „Ik weet er zelf heel weinig van," ant woordde Virginia. „De dokter was juist ge weest, toen ik uitging. Hij zei, geioof ik, dat het een kwestie was van eenige dagen yolsla geen rust, mogelijk een week, en dan mis- schien een korten tijd naar buiten." De heer Weiss schudde nadenkend het hoofd. „Het stelt mij gerusf, dat te hooren," ver- klaarde hij. „Uw oom is een van mijn oudste vrienden, en, afgescheiden daarvan, zijn wij juist nu gewikkeld in een paar bijzonder be langrijke speculattes; het zijn dingen die u, jonge dame, nauwelijks zult begrijpen, maar het zou heel slecht treffen als hij nu juist lang ziek werd." „De dokter gelooft," merkte Virginia op; „dat hij over een dag of vier, vijf weer in staat zs. 1 zijn het allernoodzakelijkste te be- handeiln, maar voor dien tijd is het hem niet eens toegestaan een krant in te zien." Weiss knikte in gedachten. „U ging juist naar huis, zie ik," merkte hij op. „Staat u mij toe een eindje met u op te loopen?" Virginia aarzelde een oogenblik. „Ik heb nog een paar boodschappen te doen," zeide zij, „ik ging eigenlijk nog niet naar huis." „Mijn lieve jonge dame," zei hij, „ik heb iets heel gewichtigs mee te deelen. Ik ben er zeker van, dat u nu wel met mij naar huis te rug wilt gaan en uw wandeling later wilt voortzetten. Het is zoowel in het belang van uw oom als in het mijne." Zij gaf toe en liep een eind met hem terug en toen zij de Avenue over gestoken waren begon Stephan Weiss ernstig te spreken en, zich wat naar haar toebuigend, haar de zaak uit te leggen. „Uw oom," zei hij „en drie of vier van ons, die u gisteravond ontmoette, zijn kortgeleden in een belangrijke onderneming betrokken. Ik kan u alles niet uitleggen, maar het gaat om vele millioenen, meer dan een van ons in staat is te betalen, hoewel wij geen van alien, zooals u weet, nu bepaald arm zijn. Nu kun nen wij ons hier docrslaan, zonder uw oom lastig te vallen en we kunnen alles goed te uitvoer brengen, maar er is alleen (ten ding dat wij moeten hebben en dat is een papier, dat uw oom in zijn studeerkamer heeft verbor- gen en waar juist alles om draait. Ik sprak ar eisterenavond met uw oonl over door de ongeveer 4500 afhandig gemaakt S. zal ter beschikking van de justitie ge steld wordeu. INBRAAK. De eigenaresse van een melkinrichting in de Kinkerstraat te Amsterdam zou gisteroch- tend in de stad inkoopen gaan doen. Om- streeks 10 uur ging zfe op stap, nadat het aan- wezige kasgeld, zijnde ruim 225, in de bo ven den winkel gelegen woonetage in een op den schoorsteen staande glazen beker was gedeponeerd. Toen de juffrouw in den middag terugkeer- de, bleek, naar het Hbld. meldt, dat onge- noode gasten met behulp van valsche sleutels telefoon en hij beloofde mij het vanmorgen voor mij klaar te leggen, als ik kwam. Er was echter niemand bij u thuis, die er instructies over ontvangen had en daaruit maakte ik de gevolgtrekking, dat hij er u over gesproken had. Virginia schudde het hoofd. „Ne£n," antwoordde zij, „hij heeft mij niets verteld." „Juffrouw Longworth", vervolgde hij, zijn hand eerf oogenblik op haar arm leggend, „u weet wat uw oom gisterenavond zei, dat wij eigenlijk alien deelgenooten zijn. En het is in zijn belang, zoowel als in het onze en ook in dat van u, dat wij dat papier in handen krijgen. Als wij bij u thuis komen, gaat u dan naar de kamer van uw oom en zeg hem maar een ding. Zeg hem, dat ik beneden ben. Hij zal begrijpen, waarom ik kom en ik weet zeker, dat hij u zal zeggen het mij te geven. Ik vind het heel naar, juist nu lastig te val len, maar ik kan u verzekeren, dat het hem veel meer kwaad zal-doen, wanneer hij weer beter zal zijn, te hooren dat het verkeerd ge- loopen is, dan dat u hem nu even iets zegt Virginia scheen te weifelen. „Het voorschrift van den dokter was heel streng, ik weet werkelijk niet, wat ik zeggen moet." „Dokters," zeide Weiss, „zijn goed en w«J, maar zij weten niet alles. Alleen die enkele woorden, van u kunnen uw oom onmogelijk kwaad doen en zij zullen voorkomen dat hij later weer instort. Ik zou op dit alles niet aandringen, mijn waarde jonge dame, als ik niet overtuigd was van de buitengewone be- langrijkheid ervan, daar kunt u op aan. (Wordt vervolgd). 1928; gr p 1 hebt U reeds na 1 oi 'J rnaai met de heerlyk vorfrisscheade Cblorodotlt I i Tandpasta gepoetst te hebben. Eiscbt verpakking met rood-wit-blauwea band-'.:- gr. tube 50 cent, kl. tabe 30 cent. I

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5