VOUDA's Zweedsohe Brieveo. Twee eigensciiappeia EIKS-Pepermunt BuitenBairad Zelfrslsend Bakmeel terugbetaald zijn?. 4. Is de minister bereid, de restitutie van die nog niet terugbetaalde te veel gestorte pre mies te oevorderen?, DE VOLKSHU1SVESTING IN 1925. Dezer dagen is verschenen het Jaarverslag van den hoofdinspecteur voor de volkshuis- vesting over 1925, welk verslag is opgenomen in de Verslagen en Mededeelingen betreffendp de volksgezondheid. De heer van der Kaa wijst er o.in. op, dat op gronri van de cijfers de verwachting alles- zms gerechtvaardigd k, dat aan de koop krachtige vraag naar woningen binnenkort absoluut zal zijn voldaan. Dat will zeggen, dat de woningmoodi waaronder is te ver- staan het tekort aan woningen tengevolge van de stagnate van den bouw geduiende de oorlogsjaren dan voorbij is. Dit bliijkt ook nit de gestadige toeneming in het verslagjaar van het aantal leegstaande woningen in ver- schrllende groote gemeenten. Voor Amster dam b.v. zijn de volgende cijfers bekend: Aantal te huur Aantal leeg- 31 Dec. staande woningen staande wonin- yan't jaar bij de gem. voigens de jaarl woningbeurs opneming. (zonder winkelw.) 1922 216 1615 1923 104 1446 1924 500 1627 '1925 2134 3079 - Schr. komt dan tot de slotsom, dat thans Vrijwel overal de koopkrachtige vraag niet geringer is dan vo6r den oorlog, m.a.w. dat geen geringer percentage van het theoretische aantal voor een woning in aanmerking ko mende gezinnen zich een afzonderlijke wo ning kan vcroorloven. waar de gezinsverdunning sedert het begin van den oorlog sterk is voortgeschreden, be teekent het feit, dat procentsgewijze een even groot aantal gezinnen een afzonderlijke wo ning kan vcrkrijgen, dat er per hoofd der be volking bcduidend meer woningruimte be 6chikbaar is. Nochfans dient er naar te worden ge streefd1 de koopkrachtige vraag naar won in. gen zoo groot mogelijk te doen zijn, d. w. z net percentage der gezinnen, dat de huur van een afzonderlijke woning kan betalen, zoo hoog mogelijk op te voeren. Dit kan geschie den door daling van de huren, dus door ver laging van de bouw- en exploitatiekosten. De rentevoet is gelukkig dalende, zoodat er a!!e aanleiding is om te overwegen de rente voor de' voorschotten krachtens de Woning- wet, die vo6r den oorlog voor elk geval af zonderlijk bepaald werd naar den koers van de 3 pet. N. W. S. bij het uitbreken van den oorlog gefixeerd werd op 3 7/8 pCt. en sindls- dien geleidelijk werd opgevoerd tot 4'A pCt. (Jan. 1916), 5 pCt. (25 Juni 1919) en 6 pCt (1 December 1920) te verlagen. Inmiddels is deze rentevoet, hoewel na het eindo van het verslagjaar, verlaagd tot 5 pCt. De rente der voorschotten, in'verband met den rentevoet der jongste staatsleeningen op 6 pCt. gesteld had een, zij het ook niet bedoeld, prohibitef karakter. Nu de rente gedaald is, mag dtis verwacht worden, dat de bouwbed'rijvigheid zal voort- gaan, en dat blijvend zal worden voorzien in de koopkrachtige vraag, welke, na de door de ren-teverlaging teweeggebrachte verlaging der exploitatiekosten zooals betoogd, zeker geen kleiner percentage van het berekende aantal woningbehcevende gezinnen zai om vaften dan voor den oorlog. Om de koopkrachtige vraag nog verder uit te breiden, dient, zooals gezegd gestreefd te worden naar een verclere verlaging van de bouwkosten, exploitatieuitgaven en retribu tien. De bouwkosten zijn sedert 1923 vrijwel op hetzelfde peil gebleven; zij bewegen zich on geveer op de lijn van het algemeen index cijfer. Hoewel zulks op zichzeltalleszins be- vredigend is, vooral wanneer men in aanmer king neemt, dat de bouwkosten in den duur- sten tijd hooger dan het drievoudige van v6or den oorlog hebben gestaan, terwijl het alge meen indexcijfer van de kosten van levenson- derhoud het cijfer 200 niet beduidend heeft overschreden, dient aan de hoogte van de bouwkosten nog steeds bijzondere aandacht te worden gewijd. De prijzen van de bouwmaterialen van bin- nenlandschen oorsprong staan ongeveer op het peil van het gestegen levensonderhoud. Evenwel wordt in verschillende indfustrieen geklaagd over de lage prijzen, die een loonen- de prod'uetie onmogelijk maken; met name is dit het geval in de baksteenindustrie. De loo- nen der bouwvakarbeiders zijn nog steeds twee a driemaal die van v6or den oorlog; dit komt vooral uit, wanneer men let op de ta- rieven, die in stukwerk worden betaald. Dat nfettegenstaande deze hooge loonen die totale bouwkosten van eene woning niet belangrijk iboven het algemeen indexcijfer uitkomen, is te danken aan de prijzen van de bouwmaterialen. Voorts werken nog andere factoren tot verlaging van de bouwkosten mede, met name verschillende moderne coostructiemethoden en de machinale vervaardiging van verschil lende voor den bouw benoodigdie constructie- onderdeelen. - De eenige factor, die nog voor verlaging vatbaar zou kuruien zijn, is de loonfactor. •Beschouwt men de loonen der bouwvakarbei ders uit het gezichtspunt van den invloed op de bouwkosten, dan trekken twee verschijnse- len de aandacht. In de eerste plaats het hooge uurloon, dat belangrijk hooger is dan dat van de meeste andere arbeidersgroepen. Maar bovc-ndien onderscheidt het bouwbedrijf zich van de meeste andere vakken, doordat een groot deel van de w^rkzaamheden in de bui- tenhicht moer geschieden en dus afhankelijk is van jaargetijde en weersgesteld'heid. Deze teatete omstandiglKid maakt, dat het hooge uurioon voor de befrokkenen niet tevens een hoog jaarloon befekent. Het vele verzuim door regen of vorst, de geregelde werkloos- heid 'n de winterperiode, ook al laat de weers- ^esteldheid den arbeid toe, maakt, dat het urea, waarin werkeliik arbeid wordt i verncnt, DeiangrfJlp-nTTnder is dan het door de I wet gestelde maximum. Gegevens hierom- trent staan den hoofdinspecteur slecbts ten dienste voor de gemeeute Amsttrdam voor de jaren 1920 tot en met 1923. Blijkens deze ge gevens, was het gemiddelde aantal uren, dat per week is gewerkt, voor timmerlieden 38.2 en voor metselaars 35.8.. Met deze cijfers voor oogen, die zelfs in het gunstige seizoen nog belangrijk beneden het wettelijk maximum blijven, moet> alle ge- legenheid worden aangegrepen urn de produc- tiviteit van het bouwbedirijf te verhoogen, omdat niets mag worden verzuiind, wat strekken kan om de kosten van het bouwen te verminderen. Al miskent schr. niet die argumenten, die men kan aanvoeren voor het behoud van den 8- urigen arbeidsdag, ook in den zomer, zoo zoekt hij de mogelijkheid van verhooging der productivitert in een verschuiving van den werktijd door's zomers langer en's winters korter te werken met behoud van het thans geldende maximum uantal arbeidsuren, en het gemiddelde jaarloon. Voor de bouwvakarbeiders zou deze rege- ling het voordeel bieden, dat de groote werk- loosheid in den winter belangrijk zou worden verminderd en het aantal arbeiders, voor wie doorloopend werk beschikbaar is, een ineer gelijkblijvend aantal zou zijn. Degenen, voor wie doorloopend geen werk beschikbaar is, zullen dan naar andere bedirijven afvloeien of de toevloed van nieuwe werkkrachten zal verminderen, totdat het evenwicht is hersteld. De wet van vraag en aanbod zal zulks zon der eenigen twijfet vanzelve regelen. De laatste jaren is vri; geregeld toege- staan, dat van 1 April tot 1 October ten hoogste 10 uur per dag en 55 uur per week zou worden gewerkt. Deze regeling had het kaarkter van een crisismaatregel. Schr. zou de de voorkeur geven aan een blijivende regeling, waarbij 3 maanden in het voorjaar en in het najaar 8 Vi uur per dag zou worden gewerkt, 3 maanden in den winter 7M uur en 3 maan den in den zomer 914 uur. Op die wijze zou van het voor den bouw bijzonder geschikte zomerseizoen kunnen worden geprofiteerd en zouden de bouwkos ten ongetwijfeld1 in gunstigen zin invloed on dergaan zonder dat zulks voor den bouwvak- arbeider een vermindering van zijn jaarlijksch inkomen en dus van zijn levensstandaard zou beteekenen. HET BEZOEK VAN ENGELSCHE PADVINDERS. 300 Engelsche padvinders zijn gister- ochtend te Delft aangekomen en onderge- bracht in de gebouwen van de voormalige Rijksoonstruchewerkplaatsen. Zij waren de gastn van de Delftsdie padvinders en brach ten 'smiddags in groepen een bezoek aan enkelc merkwaardigheden. HET WEER IN JULI. Het Kon. Ned..Meteor. Instituut te De Bildt publiceert het volgende voorloopige overzicht van het weer in. Juli: Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur 0°5 te hoog, te Maas tricht 0°,5 te laag; in de eerste em tweede de- kade waren de afwijkingen resp. 0°.7 en 2".0. Het warmst waren 14 cn 15 Juli met 5°.0 afwijking boven normaal. De derde dekade was te koud, gemiddeld 1°, Maastricht 2"5, de. gemiddelde minima 1°.5 boven normaal. De regenval was over het algemeen nor maal, in het Noord-Westen ben eel en normaal, in het Zuiden van Limburg belangrijk boven normaal; op 5 Juli werd daar meer dan 60 millimeters regen afgetapt. Te E>e Bildt werden 198 uren zonneschijn geregistreerd tegen 196 normaal. BRANDEN. Wanneer men iets van het werk van den preaikant in Zweden leert kennen, dan kan het wel niet andere, of het oordeel van een Hollander moet ongunstig zijn. Wat een werk, dat niets met de geestelijke dingen te maken heeft; dat toch eigeftlijk niet het aller- minste met het werk van den zieleherder en al evenmin met dat van den prediker van doen heeft. En dat hem toch ook geen winst brengt voor zijn eigenlijke, voor zijn geestelijke taak. Is men zelf in het land, logeert men bij een predikant en komt men veel met collega's in aanraking, dan spreekt het van zelf, dat men dikwijls over deze dingen spreekr. En ik heb in die gevallen niet nagela- ten erop te wijzen hoe deze toestand aan het behoorlijk vo'lbrengen van zijn geestelijke zending in den weg staat. Een enktl predi kant heeft me volkomen gelijk gegeven, Ik heb eens eenigen tijd gelogeerd bij een dominee, die een zeer uitgestrekte gemeente had, welke grenade aan het gebied van Mai- mo. De zich steeds uitbreidende groote stad, die Malmfi is, had een gedeete van bedoelde kerkelijke gemeente geannexeerd. Dat gedeel te was burgerlijk een deel van de groote stad geworden, met al de eigenaardigheden, die aan een stad en aan stadsmenschen eigen zijn, maar leerkelijk was het blijven behooren tot de landelijke gemeente. Die stadsmen schen hebben nog veel meer bewijzen, attesten en wat dies meer zij noodig. En mijn goede, vriendelijke collega ging niet alleen gebuk onder den berg van werk, die daarvan het gevolg was, maar hij verfoeide het ook hart- grondig en sprak het openlijk uit, dat hij voor studie geen tijd meer had. Nu ik met vele predikanten erover gespro- ken heb, geloof ik, dat ze alien heel graag het meeste van dien ballast over boora zou den werpen. Maar niet alien willen dat tegen- over den vreemdeling bekennen. Meer dan een verdedigde den toestand tegenover mij. Het was echter altijd hetzelfde argument, dat me niet erg steekhoudend leek. Steeds heette het: „we komen op deze wijze met alle menschen in aanraking; ook met de niet-kerkelijke men schen. En we krijgen allicht zoo nu en dan eens de gelegenheid om een gesprek te begin nen". Nu ligt in deze woorden natuurlijk een ele ment van waarheid. Er is wel niets zoo ge vaarlijk voor den predikant als het zich bepa- len tot zijn werk in engeren zin. Hij wordt geborneerd in zijn blik, wanneer hij alleen maar omgaat met menschen, die min of meer kerkelijk gei'nteresseerd zijn. Maar is er nu geen andere manier om te gen dit gevaar te waken? Zien wij ten onzent rond, dan is er wel geen predikant, die niet bestuurslid is van een niet-kerkelijke vereeni- ging van welken aard ook, waar hij in aanra king komt met menschen van de meest uiteen- loopende wereldbeschouwing. Dit werk is dan vrijwillig en kost hem niet meer tijd dan hij zelf meent te kunnen missen. Hij blijft er dan voor bewaard zijn eigen werk te schaden door bijkomende dingen en toch wordt zijn blik verwijd en leeft hij het leven mee, dat buiten de kerk om golft. Er is echter nog iets anders. Ik heb zeer veel bezoeken aan de „Pastorsexpedition" bij- gewoond en ik heb nog nooit gemerkt, dat he} gesprek een vertrouwelijke wending nam, taat staan, dat geestelijke dingen werden aan- geroerd. Hieruit zou ik niet gaarne geconclu deerd zien, dat het nooit gebeurd, maar ik zou wel durven zeggen, en heb dat ook vaak mijn Zweedsche collega's gezegd, dat het hoogst zeldzaam is. De gelegenheid leent er zich niet voor. Over de meest intieme dingen spreekt men niet, wanneer men weet ieder oogenblik door een derde gestoord te kunnen worden. Dit gaf men ook grif toe. Ik herhaal het, naar mijn overtuiging zou den de meeste Zweedsche predikanten gaarne teel wat werk in andere handen zien over- gaan Allereerst dat van den burgelijken stand, en wat daarmede samenhangt. Dan ook de school. Al zullen velen deze niet gaar ne loslaten. Allereerst wat met den burgerlijken stand samenhangt, maar toch zit hier ook wel een goede zijde aan en heeft dit werk de kerk winst gebracht. Wanneer iemand een auto heeft ge- cocht en hij komt tot den predikant om een ge- boorte bewijs, dat hij noodig heeft om een rij- bewijs te kunnen krijgen, zooals ik dat zelf heb meegemaakt dan zal het werk van den predikant waarlijk geen schade lijden, als de gelukkige autobezitter ergens anders zijn ge- Iwortebewijs kan krijgen. 't Zal alleen voor den man zelf waarschijnlijk wel eenige kos ten meebrengen, wanneer hij op een mooi in- geticht bureau moet zijn, dat geojtesfl is yan dat en dat uur tot dien en dien tijd. De goede man, dien ik gelukkig maakte stond even acht uur des morgens in de „Pastorexpedition" Maar door al dit werk komt iedereen of althans nagenoeg iedereen op de hoog- tijden des levens met den predikant in aanra king, en met het geestelijke. Men kan gerust zeggen, dat ongeveer ieder kind gedoopt wordt. In Lovestad, een gem:ente met mis- schien 1400 zielen wonen een paar Baptisten Ik woonde eens een godsdienstoefening bij, die gehouden werd in een woonkamer van een familie. De godsdienstonderwijzer acade- misch ontwikkeld predikant was hij niet kwam er eens in de drie maanden. Hij had zijn vrouw en een paar dames, die met tok- kelinstrumenten den zang begeleidden, bij zich. Ik was er met den onderwijzer. Teza- men waren we met ons twaalven! Welnu deze enkele menschen geven wel de geboorte van hun kinderen bij den predikant aan. Natuur lijk. Maar zij laten hun kinderen niet door hem doopen. Anders worden alle kinderen door den aoop in de kerk opgenomen. De doop heeft plaats soms in de kerk, vodr of na de godsdienstoefening, meer in de pas- torie, nog meer in huis. Aangenomen tot lid van de kerk worden eveneens ongeveer alle kinderen, wanneer ze ongeveer veertien of vijftien jaar zijn. Men kan burgerlijk trouwen en in de stedep gebeurt dat ook wel, hoewel toch zeer weinig Op het land haast nooit. Mijn collega te Lo vestad heeft een geval gehad in de elf jaa1:, dat hij er werkt. En dat was'zeer merkwaar- dig. Een jongeman kwam tot hem en vroeg hem de noodigt papieren in orde te maken voor zijn huwelijk- Hij wilde burgelijk en niet kerkelijk trouwen. De dominee, verwonderd, vrceg hem waarom. En nu hoorde hij het vol- gend verhaal: De twee jonge menschen wa ren ietwat onvoorzichtig geweest en de gevol- gen van deze onvoorzichtigheid waren niec uitgebleven. Nu moesten ze wel trouwen, maar de liefde zat niet diep in't hart van den jongen man. Hij dacht nu, dat't burgerlijk huwelijk niet zoo'n hechtS verbintenis was als 't kerkelijke, en dat hij tegelegener tijd wel weer van zijn vrouw af kon. Daarvoor wilde Hij maar liever Gods zegen niet hebben over zijn verbintenis! En is iemand gestorven, natuurlijk wordt hij kerkelijk begraven. Men zou het zich niet kunnen voorstellen, dat men zoo „in den grond gestopt" werd! Op een goeden dag werd getelefooneerd De vrouw van mijn collega nam den hoorn. Of de dominee thuis was? Neen.; Hij was een paar dagen uit. Dat was vreeselijk jammer. Wat er dan wel was? Er was een kind doodgeboren. Dit moest begraven worden. En v. dat kon toch niet O maar dat is niets. Er was wel een predikant in de pastorie. Gelukkig. Het uur were bepaald en in het avonduur van denzelfden dag las ik in de liturgie voor,zoo'n geval. Dt zon vie! schuin door de bladeren en tooverd een gouden glans over plant en bloem. Mijn Zweedsch was niet volmaakt. Maar mijn bui tenlandsch accent deed aan de plechtigheic niets te kort. En de hartelijke dank van de eenvoudige menschen was wel een bewijs, dat ze tevreden waren. De Zweedsche liturgie, vooral de begrafe- nis-liturgie is bijzonder mooi. Heeft de diens: in de kerk plaats, dan kan een gedeelte ge- zongen worden staande voor het altaar. Deze muziek behoort tot het schoonste van wat ik ken op dit gebied. Dikwijls had ik „de begra- fenismis", zooals het in het Zweedsch heet thuis gezongen. En vast had ik me voorgeno- men bij gelegenheid haar te zingen in plaats voor te zeggen. Nog geen week was ik in Zweden en in de annexgemeente zou iemand begraven worden 'k Stond in de. consistorie en maakte me gereec toen de koster me kwam zeg/^n: „'t zal niet in de kerk zijn". Zal wel in de kerk zijn" luidde mijn we- derwoord. En de klank van mijn stem was misschien wat al te scherp-beslist. Maar 't gebeurde niet. „Er was zooveel lucht aan het lijk". Ik moest dus wel toegeven en de diensr had buiten plaats, aan de groeve, waar men de liturgie geheel „zegt". Het is een eigenaardig gewoonte, dat men zijn dooden zoo lang mogelijk bij zich houdt. Deze doode had ruim acht dagen boven aarde gestaan. De wet wet verbiedt het niet. Maar het ergste staaltje hoorde ik, toen we op bezoek waren bij een oudere dame van het land. Zij vertelde van haar moeder. Toen deze gestorven was, hadden ze haar nog veertien dagen bij zich gehouden. En op mijn verwon- derde uitroep: „ja, en het was'zoo prettig, zoo aardig, haar nog zoo lang te hebben". En als voelde zij zelf, dat het toch wat vreemd was, voegde ze eraan: „ja, maar't was een oud, uitgeleefd mensch". Natuurlijk wordt er in Zweden wel eens aan gedacht om den heelen burgelijken stand aan ae kerk te onttrekken. Op een vergade- ring van predikanten werd eens de vrees ge- uit, dat dan veel buiten de kerk zou omgaan Doch een der aanwezigen zei: we kunnen ge rust zijn. Bij ons volk zal niet gemakkelijk een huwelijk worden gesloten-zonder kerk. En dat men zich zou laten begraven zonder dat de door de eeuwen geheiligde plechtige woorden van troost en eeuwig leven over de graven gehoord worden, dat is onmogelijk". Die woorden waren alien uit het hart ge grepen. Dat is een der groote voordeelen. PRaST. 'EEN AANKLACHT TEGEN DE „VORWaRTS". Zooals de „Miinchener Ztg." verneemt, heeft de Beiersche minister van justitie Gtirt- ner niet alleen tegen het rijksdaglid Levy, maar ook tegen de „Vorwarts", die -diens aan- val publiceerde, een aanklacht ingediend. DE VERKOOP VAN ENGELSCHE WAPENEN AAN TURKlJe. De „Daily Chronicle", die het bericht be- vatte van den verkoop, door de Britsche regee- ring, van 100.000 Britsche geweren en bajo- netten, en honderd millioen patronen aan de regeering van Turkije, meent dat Sir Austen Chamberlain ontwijkend op de desbetreffende vragen in het Lagerhuis heeft geantwoord. De eventueele transactie zou door bemidde- ling van een firma te Birmingham plaats vinden. - „De „Chi'onic,!e" erkent. dat de yerkooj) geenszins in strijd is met het Volkenrecht, doch het blad acht hem wel in strijd met de Britsche traditie. Tot dusver heeft Engeland zich er steeds van ouihouden-om modern mili- tair materiaa! te verkoopen met andere doel- cindcn voor afbraak en onttakeling. Het ge- vol liiervan was, dat in den militairen na- tusschen de kleine staten, welke zulk een ar voor den vereldvrede vormt, Enge- ibd nooit een onzeker element is geweest.. Deze regel van onthouding is van invloed ge weest op den wereldvrede en zij heeft vertrou- wen in de rechtschapenheid van Engelands bedoelingen gewekt. Thans zou Turkije Engelsche geweren ont- va-ngen; Turkije, dat reeds, terecht of ten on- rechte, door zijn buren van agressieve bedoe lingen wordt verdacht. Het onmiddellijk resul- taat der transactie zal nieuwe onrust in Grie- kenland en Bulgarije, misschien in Irak, zijn. De geheele herleving op het continent van en tentes, bondgenoothschappen, tegenwichten en omsingeling is telkens verbonden met wa- penverkoopen en bewapeningsleeningen van de groote mogendheden aan de kleine. De verkoop zou-weliswaar niet in strijd met de letter van het Convenant van den Volkenbond, maar wel met den geest ervan zijn. Ten slotte verzekert de „Daily Chronicle" dat de firma te Birmingham in Maart j.i., met de godeekuring der regeering, aanbood de wapennen aan Turkije te verkoopen. Het materiaal lag in Britsche regeeringsgebouven opgestapeld, waar de Turken het kwamen in- specteeren. De regeering wist, dat de Bir- minghamsche firma kocht om weer te verkoo pen en had speciale vergunning daarvoor ge geven. JEUGD EN VOLKENBOND. Gister kwam te Geneve het comite van des- kundigen bijeen, dat op verzoek van den Vol- kenbondsraad advies zal uitbrengen over de beste methodes om de jeugd in alle landen der wereld in te lichten over doel en idealen van den Volkenbond. Het comite omvat, voigens de Tel., drie le* den der commissic voor Intellectueele samea- werking, n.L Gilbert Murray, Jules Destree (Belgi) en Casares (Spanje). De overige elf deskundigen zijn bekende paedogogeti en on- derwijs-autoriteiten uit verschillende landen, onder wie de Japansche hoogleeraar Nitobe, de rector van de Parijsche universiteit Lapie. Peter Munch (Denemarken), Schellenberg (Duitschland) en mevr. Dreyfus-Barney (Frajikrijk). B? vorming dezer commissie is het gevolg van den wensch der zesde Volkenbondsver- gadering, die er de groote beteekenis van in- zag ,het opkomend geslacht te winnen voor het streven van den Bond. Zij noodigde daar- om de commissie voor intellectueele samen- werking uit, een speciaal comite in te stellen, welks taak het zou zijn alle officieele en niet- officieele pogingen, die worden gedaan on de jeugd over de geheele wereld met de be- ginselen van den Volkenbond in kenais te brengen, te rangsehikken. De commissie zal de door het Volkenbond*- secretariaat gehouden enquete behandelen en aan de hand daarvan een vragenlijst opstel- len, bestemd voor particuliere "vereenigingen welke zich ten doel stellen de jeugd over den Volkenbond en de Internationale samenwer- king in te lichten. BELGIe'S MAATREGELEN OP DE WISSELMARKT. De Belgische ministerraad is Maandag- middag bijeen gekomen. De ministers Fran- cqui en Vandervelde brachten verslag uit om- L'ent debesprekiogen, welke zij onlangs te Parijs met Poincare en Briand hebben ge- voerd. Beyestigd wordt, dat er slechts een een voudige gedachtenwisseling heeft plaats ge had. De regeering zal, voigens de Tel., opnieuw een reeks maatregelen nemen ter verzekering van haar contr61e op den wisselkoers. De bankiers en wissel-agenten zullen de leveriug van vreemd geld1 moeten beperken tot-' dat- gene, wat voor handelstransacties noodig is. De ministerraad hield zich vervolgeus be- zig met het vraagstuk van den uitvoer van ia het binnenland geproduceerde levensmidde- len en ir^ het bijzonder van vee. Een com* misise werd belast met het onverwijld indie- nen van een wetsontwerp, dat maatregelen met betrekking tot deze aangelegenheid zal behelzen. EEN BRUTALE DIEFSTAL. Zaterdagmiddag is te Miinchen een brutalt diefstal in een juwelierszaak gepleegd. De inbrekers mceten dagen lang van tevo- ren hun slag voorbereid hebben. Zij zijn via den kelder, waar zij een gat in de zoldering hebben ge-maakt, in den winlcel binnengedron- gen, waartoe zij o. a. in den kelder een hou- ten stellage in elkaar hadden gezet. Tijdens de inbraak werd de juwelier, die in zijn woonkamer rustte, door het electrische alarmsein gcwaarschuwd. Daar dit echter al meer in werking was gebracht door het d-reu- nen van voorbijrijdende vrachtauto's, heditte jij er niet veel beteekenis aan, maar ging ten slotte toch eens op vcrkenning uit, doch vond nergens.iets verdachts. In den winkel terugge- ceerd, zette hij het alarmsignaal af. In dien tusschentijd waren de inbrekers, in de mee- ning, dat zij ontdekt waren, gevlucht. Pas een uur later ontdekte de juwelier, toen hij in den winkel terugkeerde, dat er toch was inge- broken en dat er behalve een aantal kostbare ringen twee paarlencolliers gestolen warea yas jp.000 en 14,000 Mark. Voor winkellers bij Gross, v/h. M. DE AAA8, Alkmaar. leaen der Tweede Ksmer, van den Bond van Edelmetaalvereeuigingen in den edelmetaal handel en nijverheid, gencomd Bond van Edei» metaalvereenigingen (B.E.V.) wordt dan ook dezerzijds ten voile ingestemd. Om al deze redenen verzoeken B. en W. na« mens den raad aan den minister van financien het daarheen te leiden, dat het goud en zilver onder deze belasting niet zal worden gerel.end, en aan de Tweede Kamer niet tot aanneming van het ontwerp ten aanzien van de belasting van het gbud en zilver te besluiten. Gisternacht te half twee is de Haag$phe brandweer gealmeerd voor een brand aan den Kweekerijweg. Toen de motorepuit daar ter plaatse was aangekomen, belek echter, dat de brand bij Clingendaal woedde. Onmiddiellijk werd de motorspuit van de 7e sectie daarheen gedirigeerd en bij aankomst bleek dat twee groote hooibergen toebehoo rende aan de boerderij „het Uilennest", Was senaarscheweg 227, in brand stonden. De hooi bergen bevatten het hooi van 16 H.A. land, zoodat er honderdduizenden kilo's hooi prooi der vlammen dreigden te worden. Hoewel het verkrijgen van water met eeni« ge moeilijkheden gepaard ging, gaf de motors spuit toch spoedig met 3 stralen water op de vuurmassa. Den geheelen nacht en morgen heeft de brandweer die onder leidi-.g stond van brand' mecster de Jager, doorgespoten, en ten slotte heeft men het smeulende hooi uit elkaar ge haald en uitgespreid. Wat de oorzaak van den brand betreft, er wordt aan kwaadwilligheid gedacht, aangezien van hooibroei niets is gebleken, en de hooi; bergen van buitenaf zijn beganneo te bran; den. De brandweer wist de in nabjjheid staande boerderij voor het vuur te behoeden. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Komingin en Prinses Juliana zijn gister niet naar den Ruigenhoek vertrokken. De Ko» ningin wandelt zoo nu en dan een oogenblik in den tuin, Prinses Juliana houdt voortdurend haar kamer. Heden komt dr. De Jong die be slissen zal, of en wanneer -het vertrek naar den Ruigenhoek zal plaats hebben. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID'HOLLAND. Het Corr. bureau voor dagbladen te 's Gra; venhage deelt mede: Uit de beste bron wordt ons medegedeeld, dat het bericht als zou de commissaris der Ko» ningin in de provincie Zuid«Holland, de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, het voornemen koesteren om tegen Mei 1927, wan« neer hij den 75»jarigen leeftijd zal bereiken, zijn ambt neer te leggen, van alien grond is ontbloot. DE HUURWETTEN EN DE HUURCOM MISSIES. .Het Nederlandsch Werklieden Verbond Pa» trimonium heeft den minister van arbeid, han« del en nijverheid een adres doen toekomen, waarin hem aan de hand van tal van overwe* gingen verzocht wordt, althans in de groote steden niet over te gaaai tot algeheele intrek* king van de huurwetten en bij beperking van de taak der huurcommissies te willen rekenen met de belangen der economisch zwakkeren, die zonder beschermende bepalingen der wet ongetwijfeld. in hooge mate zouden worden geschaad", gelijk de slotconclusie van het adres luidt. WEELDEVERTERINGSBELASTING. B. en W. van Schoonhoven hebben een adres gezonden aan den minister van financien en aan de Tweede Kamer van den volgenden inhoud: Naar aanleiding van het aanhangige wets« ontwerp "tot heffing eener weeldeverteringsbe* lasting, besloot de raad ons college te machti* gen ook dezerzijds de bezwaren kenbaar te maken tegen een nieuwe belasting van het goud en zilver. De wet omtrent den waarborg op gouden en zilveren werken belast reeds die artikelen met ongeveer 30 procent, hetgeen drie jaar geleden nog pi.m. 15 procent bedroeg. Waar dus deze belasting kortehngs is verhoogd, zou een nieu» we belasting ten zeerste onbillijk zijn. In aanmerking genomen het feit, dat Schoon< hoven hoofdzakelijk leeft van de goud1* en zilverindustrie, die een emstige crisis door» maakt door slapte en dientengevolge werk' loosheid, zal een nieuwe belasting van 10 pro» oent op die artikelen de heerschende malaise zeer zeker verergeren. Met de motieven, necrgelegd in het schrij' yen aap den minister yaa financien en aan de maken de KING EXTRA STRONG tot een buifengewone pepermunt; het zijn de beerlijke smaak en de gunstige werking op de spjjsver- tering. is nooit scherp of bitter, rnaar heeft een beerlijke zuiveren smaak, daar ze op nauwgezette wijze bereid is uit de origineele pepermuntolie. In ieder tablet moet voluit staan KING EXTRA STRONG. Verkrijgbaar bij Uwen winkelier h 20 ct. per ons. Engros: J. F. VAN LIESHOUT, Alkmaar; G. KUIPER, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6