DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 182 Bonderd acht en twfntigste JaarfSner 1926 DONDERDAG Buitenlsasicl 5 AUGUSTUS Dit nommer besfaat ait 2 bladen. rreze Coarant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f'L—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnumtners 5 cents. PRUS DER GEWONE ADVERTENTlfiNi Per regcl 0,25, bij groote contracten rabat. Groote letters oaar plaatsrnfmfe. Brieves franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij r/b HERMs. COSTER ft ZOOM. Voordam C9. mem Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Teiefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37069. Hoofdretiactcuri Tj. N. ADEMA. mm DE TOESTAND IN MAROKKO. Het officieel communique uit Madrid no- pens Marokko meldt, dat in den sector van letoean drie colonnes den opmarsch begon- nen, overeenkomstig het door den hoogen commissaris opgemaakte plan tot zuivering van het gebied der Djeballa's, dat nog niet is onderworpen. Zij ondervonden nagenoeg geen tegenstand. In den sector Larasj begon de opmarsch eveneens bijna zonder verzet te ontmoeten. Alle bezette stellingen bevinden zich op minder dan ca. 30 k.m. afstand van Sjesjoean Volgens de bladen zal de bezetting der heili ge stad niet lang meer uitblijven. EEN ULTIMATUM AAN DEN NIZAM. Onder het opschrift „Simla's ultimatum aan den Nizam" publiceert de Indische „Dai- ly Mail" een telegram uit Hyderabad, vol gens hetwelk aldaar het hardnekkig gerucht loopt, dat in het paleis te Simla een mededee- ling is ontvangen, waarin versehillende be ach uldigingen worden opgesomd, betreffende het bestuur van den staat Hyderabad. Naar verluidt behelzen de voorstellen der regeering van Indie o.a. een volkomen af- schaffing door den nizam van het geven van geschenken door ondergeschikten aan hun su- perieuren; de bestraffing van verscheiden ambtenaren, die zich in naam van den nizam aan wanbestuur hebben sc^uldig gemaakt; de benoeming van Britsche cfficieren als presi dent van den raad van financien, als leden en als directeur-generaal der politic en de invoe- ring van een behoorlijk algemeen bestuursstel- sel voor het land. Anhvoord wordt verzocht op uiterlijk 20 Aug. en in geval niet aan de eischen wordt voldaan zal een speciale commissie worden gezonden om een onderzoek in te stellen naar de binnenlandsche aangelegenheden van den staat. DUITSCHLAND EN DE VOL- KENBOND. De Parijsche correspondent der „Vossische Zeitung" meldt, dat bij de oolangs gevoerde bespreicingen tusschen de Fransche en Belgi- sche ministers van buitenlandsche zaken de beide ministers het er volkomen over eens wa ren, dat a 1 Icon reeds om het in werking tre- den der verdragen van Locarno te verkrijgen, de kwestie van Duitschland's toetreding tot den Volkenbond aan alle andere aangelegen- iheden ondergeschikt moet worden gemaakt. Een veto tegen Duitschland's opneming ,valt niet meer te duchten. Brazilie immers lieeft zich door zijn uittreding zelf uitgescha- lceld; Spanje heeft zijn aanspraken op een permanenten zetel in den Volkenbondsraad weliswaar niet laten vallen, doch de van Fransche en Engelsche zijde verrichte stap- pen hebben de bevestiging tot gevolg gehad van de toezeggingen, dip door Spanje reeds tijdens de bijeenkomst der studiecommissie aan den Duitschen gedelegeerde von Hoesch *ijo gedaan, namelijfc dat het niet in de bedoe- fcng van Spanje ligt, om zich als pressiemid- '&el van zijn vetorecht tegen Duitschland's Opneming in den Raad je bedienen. Een zelfde toezegging is ook door Polen gedaan. Als equivalent moet door Parijs aan Polen en Spanje de toezegging zijn gediaan, dat gij een zg. semi-permanenfen zetel in den Raad cujlen krijgen. Terwijl Polen zich met deze toezegging ac- poord schijnt te hebben verklaard, is ten aan- Zten van Spanje's h'ouding niets definitiefs be- fcnd. Niettemin wordt hetgevaar, dat Spanje feet voorbeeld van Brazilie zou gaan volgen, 'els zeer venranderd beschouwd. De Fransche conccssies aan Spanje in Marokko en de te loetkoming van Engeland in"verband met anje's kapitaalsbehoefte zullen, naar ver- wacbt wordt, een pleister vortnen op de won- de de aan het Spaansche zelfbewustzijn te Geneve is toegebracht. Poincare zelf heeft tot dusverre in alle poli tieke aangelegenheden een zeer gereserveerd standpufit ingenomen. In de omgeving van den Franschn premier verzekert men evenwel dat liij besloten is, Briand in zijn politiek van Internationale ontspanning en verzoening zijn gang te laten gaan. DE FRANSCHE FINANCIER De Wet op het aflossingsfonds en de over- eenkomst met de Banque de France is door de financieele Kamercommissie met 12 tegen 7 stemmen goedgekeurd. Deze wet zou heden- iniddag in de Kamer worden besproken en Zaterdag in den Senaat, zoodat de opneming van de wet op het aflossingsfonds in de grondwet a.s. Diasdag voor de Nationale Vergadering te Versailles gebracht kan wor den. Het thans gepubliceerde v/etsontwerp in zake den aankoop van Deviezen door de Banque de France behelst o. m. dat de wet van 12 Februari 1916, welke het koopen van goudvaluta verboden stelt, in de toekomsi niet op tie Banque de France van Loepassing zai zijn. De biljetten die door deze Bank in verband met den aankoop van goudgeld of fondsen zullen worden uitgegeven, zullen cn- afhankelijk zijn van het emissie-contingent, vastgesteld bij de wet van 4 December 1925. De minister van financien zal opdracht ont vangen binnen drie maanden na publicatie van het wetsontwerp met den Gouverneur van de Banque de France schikkingen te tref- fen metbetrekking tot de stabilisatie der va luta. De Fransche bladen zijn verheugd over het begin van het finantieel herstel. Het „Jour- nai" constateert, dat voor het eerst sinds de financieele crisis een regeering er in slaagt het parlement met verrassende snelheid een program tot herstel te doen aannemen. Dit resultaat is te danken aan het vertrouwen, gewekt door het ministerie van nationale een- heid en door het aanizen en het gezag van Poincare. MUSSOLINI OVER NOBILE'S PRESTATIES. „Eens en vooral moet het hier worden ge- zegd en ik zou wenschen, dat mijn stem de kracht van den donder bezat, dat bij alle bil- lijke erkenning van de ware verdiensten der tochtgenooten leden van andere naties, aan u de eer van het welslagen toekomt, aange- zien gij als Italiaan het luchtschip hebt uit- gevonden, aangezien gij als Italiaan het lucht schip hebt geconstrueerd, aangezien gij als kundig bestuurder het luchtschip hebt geleid naar het doel zijner reis. Generaal en kame- raden, het vaderland is trotsch op u en. het grift uw namen in zijn geschiedboeken. Uw heldendaad is een wonder gelijk, maar in die heldendaad ligt een leering opgesloten, die niet verloren mag gaan: Evenals gij, is ook het Italiaansche volk bereid tot algeheele krachtsinspanning en tot het brengen van alle offers voor het bereiken van den voor Italie weggelegden roem en macht". Aldus luidde Mussolini's rede van het bal- con van het Palazzo Chigi, waar hij en de commandant van de „Norge", Nobile, voor de menigte verschenen. STAAT EN KERK IN MEXICO. De economische boycor, waartoe de Bond te verdediging der godsdienstvrijheid last heeft gegeven, ten einde te trachten de regee ring te nopen de kerkelijke wetten in te trek- ken, heeft te Mexico nog geen effect gehad. Volgens berichten uit versehillende deelen des lands dragen de bewoners der kleine ste- den en dorpen rouw en hebben zij de gevels hunner woningen met floers behangen. Uit Cordoba wordt gemld, dat de arbeiders, die door de straten trekken om ten gunste van de regeeringspolitiek te betoogen, wan- neer de klokken des middags het angelus lui den terstond blijven staan en volgens de oude gewoonte zich het hoofd ontblooten en bidden, terwijl men tegelijkertijd „leve Calles" hoort roepen. Thans is bekend geworden, dat Vrijdag j.l eenige van de hoogste dignitarissen der Roomsch-Katholieke kerk in Mexico, in d stilte van den nacht de beeltenis van de Heilige Maagd uit de Basiliek van Guade loupe hebben verwijderd en naar onbekende bestemming hebben overgebracht. In d plaats ervan zetten zij er een imitatiebeeld neer. Slechts drie of vier prelaten weten thans waar het eerste beeld zich bevindt. En toen de vele honderden Zondag j.l. voor het beeld neerknielden, dat met de juweeien en sieraden van het oorspronkelijke beeld was getooid, wisten zij niet, dat dit niet het Beeld was, het welk gedurende meer dan een eeuw daar had gestaan. Het plan om de beeltenis der Heilige Maagd voor mogelijke inbeslagneming t vrijwaren, was gedurende de laatste weken door de kerkelijke autoriteiten reeds bestu- deerd. Leden van de Mexicaansche delegatie op het onlangs in Chicago gehouden Eucha- ristisch Conges zorgden voor een stalen kisf met zestien sloten, die naar Mexico werd ver- scheept om het beeld daarin te kunnen verpak- ken. Naar uit Nogales gemeld wordt, is de on langs gearresteerde bisschop van Huejutla in de gevangenis te Vera Cruz dood gevonden. Uit Rome wordt gemeld: De kardinaal- staatssecretaris heeft door tusschenkomst van de Pauselijke vertegenwoordigers in het bui- tenland de aandacht der regeeringen geves- tigd op de vervolgingen, waaraan de katholie ken in Mexico blootstaan en op de behande- ling, die de diplomatieke vertegenwoordiger van het Vaticaan aldaar heeft ondergaan. MOSKOU EN HET „BALTISCH STATENBLOCK". Van doorgaans welingelichte zijde wordt vemomen, dat de Sovjet-regeering zich dezer dagen grondig zal bezighouden met de memo randa der Baltische staten, teneinde Finland, Esth'land en Letland van antwoord te dienen. Naar wij vernemen zal de Sovjet-regeering den Baltischen Staten wederom mededeelen, dat zij geen verdere onderhamdelingen met nea weuscht te voerea, indien Polen van den z.g. Baltischen Statenbond deel zal uitmaken. De regeering toch is van gevoelen, dat een hlok van Baltischo Staten onder leitiing van Polen ook toetreding van Roemenie met zich zou medebrengen, hetgeen een overwmning der Engelsche buitenlandsche politiek zou be- duiden, waaraan Sovjet-Rusland zich niet wi! blootstellen. VIERHONDERD BEVELHEBBERS UIT HET RUSSISCHE LEGER. In verband met de besluiten van het Politie- bureau van de Russische Communistische partij aangaande de verwijdering van de op- positioneele leden van het bureau, heeft de Sovjet-regeering ongeveer 400 bevelhebbers, die tot de Zinofjef-groep behooren, uit het leger uitgesloten. Ook Kamenef zou binnen- kort zijn ontslag krijgen, en het rectoraat worden opgedragen over het Karl Marx-Insti- tuut. Verder zullen, naar verwacht wordt, groote wijzigingen worden anagebracht in de buitenlandsche politieke vertegenwoordi- gingen, in het bijzonder die van Parijs, Pe king en Teheran. Zinofjef zou naar gemeld wordt te Gagri aan de Zwarte Zee zijn intrek nemen. HET CONFLICT IN DF. ENGELSCHE MIJNINDUSTR1E. Het Engelsche Hoogerhuis heeft het reeds door het Lagerhuis aangenomen wetsontwerp tot reorganisatie der mijnindustrie aangeno men. Alvorens het Parlement op reces zou gaan vroeg Ramsay MacDonald, de leider der Labour Partij, wat de Regeering voornemens is te doen met betrekking tot den stilstand in de mijnindustrie. Kolonel Lane Fox, de minister voor den Mijnbouw, verwees in zijn antwoord naar de door de Bissehopen gedane vo-orstellen. Er be^aan daar tegen enkele fundamenteele be- zwaren en deze zijn niet geelimineerd sinds de voorstellen werden gedaan. Niets is er ook ondernomen om de voorstellen aanneme- lijker te maken. Spr. vreesde, dat de Bisschop- pen er niet in geslaagd zijn Cook tot andere inzichten te brengen, evenals trouwens het Vakvertjond in dit opzicht in gebreke is ge- bleven. Indien evenwel de van arbeiderszijde aangekondigde ballotage over de voorstel len gunstige resultaten mocht afwerpen, zal de regeering geen gelegenheid laten voorbij- gaan om een daadwerkleijke en volkomen regeling te verzekeren. Geen enkele regeling, die geen rekening houdt met de conomische feitelijkheden, kan evenwel recht van bestaan hebben. Het staat aan de mijneigenaren er de mijnwerkers te onderhandelen, doch niemand kan deze bezigheid van hen overnemen. Lloyd George, de leider der Liberalen, gispte de houding der Regeering. De zaken komen er iedere week slechter voor te staan. Cook en Herbert Smith zijn thans evenwel de pro vince ingegaan met voorstellen, die de ad- viezen van geestelijkheid en Mijncommissie belichamen en de publieke opinie zal nu het conflict in dit licht beoordeekn. Sir Arthur Steel Maitland, de minister van Arbeid, getuigde van de bereidheid der Regee ring te handelen zoodra de mogelijkheid zal bestaan tot bevredigende resultaten te geraken door partijen tot elkaar te brengen. DE MAAGDENBURGSCHE MOORD- ZAAK. „Landsgerichtsrat" Resecke heeft in zijn functie van plaatsvervangend voorzitter van de afdeeling Maagdenburg van de vereeni- ging van Pruisische rechters aan Rijksdag en rijksregeering onder verwijzing naar de grondwet het verzoek gericht in te grijpen ter waarborging van de onafhankelijkheid van den echter, aangezien een rechter in Maag denburg bij de leiding van een voor-onderzoek ernstig belemmerd wordt door de autoriteiten, waaraoor het gevaar ontstaat, dat het on- mogelijk wordt de waarheid aan het licht te brengen. De rechter van instructie Kdlling heeft ver klaard, dat het net van zijn onderzoek steeds diehter om directeur Haas samentrekt. Hij beweert in het bezit te zijn van gewichtig en ten deele nieuw belastend materiaal, zoodat aan een invrijheidstelling van Haas in het ge- heel niet kan worden gedacht. Hij zal in elk geval zijn eigen onderzoek voortzetten. Uit Maagdenburg wordt gemeld. De ambtenaren van de Berlijnsche crimi- neele politic, Dr. Riemann en Braschwitz, die de verloofde van Schroder hebben gearres- teerd, z,ijn Dinsdagnamiddag nog met haar naar Maagdenburg vertrokken. Reeds des nachts ward Hildegard Gotze aan een ver- hoor onderworpen. Bij de urenlange ondervragingen, die tot den volgenden morgan duurden, heeft de vrouw, die een buitengewopp intelligenten in- druk maakt, en zeer voorzicntig in haar uitia- tingen is, verklaringen afgglfgd, <Lie r er op zouden wijzen,' dat' Schroder den roofmoord op Helling heeft gepleegd. DE ONTPLOFFING IN ITALIe. Het „Giornale d'ltalia" deelt mede, daf er ten gevolge van de vuurwerk-ontploffing te Castelfranco, meer slachtoffers te betreuren zijn, dan aanvankelijk werd gedacht. Het huis, waar het feest plaats had, is geheel in- gestort. Tot op heden heeft men 15 lijken kunnen bergen, doch men gelooft, dat er nog verscheidene slachtoffers onder de puinhoo- pen bedolven liggen. Er zijn bijna 40 gewon- den. HET BALLON-ONGELUK IN ENGELAND. Over het ongeluk in Bedfordshire, waar een ballon-captif zich uit het net losrukte. het schuitje neerstortte em vier personen gedood en een gewond werden, worden in de „Daily Telegraph" de volgen de uitvoerige bijzonder- heden gemeld De ballon had gedurende den tiamiddag van Dinsdag reeds onverlet verscheidene op- stijgipgen verricbt en de parachutiste, mrs. Spencer, zou er 'savonds uit neerspringen. EXiizenden stonden op het terrein te kijken. De ballon zat met een kabel vast aan een motor-windas, waarmede hij telkens werd neergehaald. Voor de noodlottige opstijging had de pi- loot om drie passagiers gevraagd, maar daar twee echtparen meewilden, stemde hij toe in vier passagiers. De ballon steeg toen tot 200 Meter en alles giug goed tot bij het inhalen. Toen het gevaarte weer op 20 Meter boven den grond wasb, greep de kabel'in een zoom, en de win das moest stilgezet worden. Het losmaken ging zeer moeilijk. Toen de ballon cindelijk loskwam en daardoor opeens een eind vrij stijgen kon, was het ongelukkig toe- val daar, dat een hevige rukwind kwam op- zetten. Dat kon de constructie niet houden. In doodelijke ontsteltenis zag het publiek het netwerk, waarin de ballon gevat was, door- breken, en het volgend oogenblik sloeg het schuitje tegen den grond1, terwijl de ballon zelf in de wolken verdween Ooggetuigen zeggen, dat de rest in haar val er uitzag als ,de schil die van een banaam is afgestroopt". De piloot lag een eind van de menigte af, dood. Hij was op het beslissend moment uit het schuitje gesprongen en op zijn lieofd neergekomen. Hij had zijn nek gebroken. Nog twee inzittenden een der echtparen sprongen in den val naar benedeti en stierven weinige oogenblikken daarna. Van den man en de vrouw, die in het schuitje waren geble- ven, was de vrouw zoo hopeloos verwond, dat ook zij weldra den geest gaf. De man is in hoogst bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Later wordt gemeld: Gister is ook het vijfde slachtoffer van het ongeval met den ballon captif te Keftip- ston, die, zooals gemeld uit het net was losge- raakt, aan de bek«rien verwondingen overle- den. JUNI-COMPLOT IN SPANJE. D? rechter van instructie te Madrid heeft 39 personen in vrijheid gesteld, die waren ge arresteerd in verband met het complot van 24 Juni. Enkele personen nog worden in arrest gehouden. LUDENDORFF OVER PRINS RUPPRECHT. De Munchensche correspondent van het „Berl. Tag." wijst op een uitlating van een orgaan van de z.g. Vaderlandsche bonden, n.l. den „Bayrischen Umschau". Dit blad ci- tcert versehillende uitingen van Ludendorff tegen kroonprins Rupprecht, inzonderheid de opmerking, dat de kroonprins nooit koning van Beieren, maar ook niet keizer van Duitschland zal worden, en schrijft dan het volgende: Tenslotte is het in ingewijde Beiresche kringen niet onbekend gebleven, dat geen an- der dan Ludendorff den Beierschen kroon prins aanbood hem, in plaats van den on- bruikbaren Hohenzollern als Duitsch keizer op den voqrgrcnd te schuiven. Maar kroon prins Rupprecht weigerde en wees den Pruisi- schen generaal op zijn plicht tegenover het Huis Hohenzollern. Wij hebben het instituut der „ongewenschte vieemdelingen" ingesteld die men over de grens kan zetten. Ludendorff die, geheel anders dan Hindenburg, bij het uitbreken der revolutie naar het buitenland vluchtte, wordt thans een tragische fi guur, die self zijn roem jammerlijk te niet doet. Hij is een steeds dreigend gevaar gewor den voor"den binnenlandschen vrede." f MOTORRIJDER ALBERT VAN BELGIe. Een aardig gevalletje uit de „New-York Herald", Pariische editie. Koning Albert van Belgie financieel die tator van zijn land, graag voorbeeld voor zijn volk. wil de Belgen voorgaan in bezui- niging. Besloot daarom onlangs, zich voor taan meer van een motorfiets, dan, zooals tot dusver, van een auto te bedienen. Zqo komt hij dezer dagen per motorfets bij het koninklijk paleis Ciergnon incog nito natuurlijk als hij op den weg wordt staande gehoudeu door twee gendarmes. „Laat uw kaart zien, waamit blijkt, dat u uw motorfiets-belasting hebt betaald!" De koning had betaald, en de kwifantie bij zicji. Hy laat ze zonder meer zien Dan valt het oog der gendarmes op den naam: „Albert van Belgie". Dat gezicht dat zij trek ken! Meteen. in de houding en salueerem. De koning zwaait zijn been over het zadei, groet rijdt verder. APACHENOVERVAL TE PARIJS. De secretaris van het Oostenrijksche ge- zantschap te Parijs, Alfred Eckenberg, is Zondagnaeht om 1 uur, toen hij zich op weg naar zijn'huis bevond, door twee apaches overvallen en van zijn geld beroofd. Ecken berg had de laatste metro van half 1 geno- men en deze aan het station Michel-Ange verlaten. Nauwelijks op straat gekomen, be- merkie hij flat hij door twee mannen werd ge- volgd. Plotseling, op een donkere plek, vielen de beide kerels hem van achteren aan. Ecken berg verdedigde zich verwbed, maar niette min gelukte het den individuen. zich van zijn portefeuille meester te maken en met hun butt te vluchten. Eckenberg is niet zwaar gewond. Hij heeft natuurlijk een klacht „contre incon- nue" bij de politie ingediend. Zijn portefeuille bevatte tot zijn geluk slechts een klein bedrag. EEN BEEST-MENSCH. V Het Litausche blad „Litoeva" braigt een weerzinwekkend verhaal over beestachtige mishandelingen, die een krankzinnige heeft moeten ondergaan. De boer Loekasioes uit het dorp Ylioes in Litauen verkocht inderfijd tegelijk met zijn boerderij zijn krankzinnigen broeder aan een zekeren Sragoekas. Deze verkoop vond onge veer twintig jaar geleden plaats. Kort daaron kreeg de krankzinnige aanvallen van razer- nij. De nieuwe eigenaar sloeg hem daarop in ketenen en legde hem in een duister vertrek vast. Daar heeft de ongelukkige gedurende achttien jaar vertoeft. Men verstrekte hem het noodige voedsel, doch verder bekommercte zich niemand om hem. De buren bemerkten wel is waar alras, wat er aan de hand was, doch niemand van hen waarschuwde de politie. Eerst enkele dagen geleden kwam aan de politie een en ander ter oore, die daarop den krankzinnige uit zijn kerker heeft bevrijd. DE RISICO VAN HET ZWEMMEN. Farstad, een Noorsch politie-beambte en zwemkampioen, die Maandagavond om half 11 bij kaap Gris-Ney aan de Fransche kust te water giug, met het doel den Britschen oever te b'-reiken, moest na 9 uur en 25 minuten zwemmen zijn poging opgeven. De hooge stortzeeen die zelfs schade aan de volg- boot en kwetstiren van eenige der inzittenden veroorzaakten maakten het reeds haast on- doenlijk, den man van voedsel te voorzien Eerger nog was, dat hij voortdurend ge- volgd werd door een troep haaieu, beesten van 4'A meter lengte, die hem als een wel- kome buit beloerden. Beangst voor deze zee- monsters, wier nabijheid trouwens* iedere kans op approviandcering van den zweramer wegnam, verliet Farstad toen- Dinsdagmor- gen maar liever het ongastvrij element. GROOTE BRAND OP EEN SCHEEPSWERF. Gisternacht is op een werf te Sakrow brand uitgebroken, waarbij alle gebouwen en eenige op stapel staande schepen werden ver- nield. De schade bedraagt ongeveer 300.000 mark. De brand is waarschijnlijk door brand- stichting ontstaan. MALVERSATIES TE DU1SBURG. Bij de behandeling voor het gerechtshot te Duisburg van een verduisteringszaak te gen den eersten secretaris van het telegraaf- kantoor aldaar werd door een getuige ver klaard, dat het meermalen voorkwam, dat be- ambtcn cheques teekenden, die zij dan ze'.f aafe de cassa kwamen innen, waarop zij flan het geld na eenige dagen terugbetaaldcn. Ook beklaagde had dit gedaan, tot hij eens een cheque" van 1700 Mark niet meer kon terugbe- talen. Daarop liet hij de cheque verdwijuen erfeigende zich later nog eens 9000 Mark toe. Hij werd tot 9 maanden gevangenisstraf ver- oordeeld. AMERIKA'S POSIT IE AAN HET PANAMAKAN'AAL De ,,New York Herald' meldt: Vooraisnog wordt, -totdat de ratificatie van den Ameri- kaanschen Senaat is verkregen, de jutete tekst geheim gehouden van het handelsverdrag. dat zooeven tusschen de V. S. en Panama is gesloten. Maar in welingelichte kringen te Washington verklaart men, dat het verdrag eerder politiek dan commercieel is, en dat het van groote beteekenis is. omdat het de posi- tie der V. S. in de Kan zal zone versterkt. Het eerste artikel schijnt te bepalen, dat in- geval van oorlog Panama zijn mcdewerking aan de V. S. zal verelenen en zich als in staat van oorlog zal beschouwen met Amerikas vijand De militaire. en maritieme sfrijdkrach- ten der V. S. zullen vrijen foegang hebben tot het territoir van de republiek Panama, en alle draadlooze verbindingen zullen er door de autoriteiten der V. S. worden gecontroleerd, die op wiHekeurige plaatsen ontvang- - er zend-stations zulien kunnen imicht®. ALKMAARSCHE CODRANT. j|p—1 J - S£,- i-M

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1