m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd acht en fwmtigste Jaargang 1926. ibonncmentsprijs bij voornitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar Brieren franco H.Y. Boek- en Handelsdr. tJl Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. No. 3. Redactte No. 83. VRIJMG Buitenland 6 AUGUSTUS. Radio-hoekje Dlf liomfitr b'esfaaf nit 2 bla'dea. f DE FRANSCHE FINANCIeN. Pe Fransche Kamer heeft met 420 tegen 140 stemmen het regeeringsontwerp in zake de Amortisatiekas aangenomen. Voorts heeft ze gister behandekl het wets- on+werp inzake de instelling der Caisse de qestion voor de defensie-bons. Nadat Poin- care de kwestie van vertrouwen had gesteld, verwierp de Kamer met 350 tegen 172 stem- men een socialistisch voorstel. Ten slotte heeft de Kamer het regeerings- ontwerp betreffend de opera ties tot stabilisa- te van den franc in zijn geheel met 365 tegen j81 stem men aangenomen. Met name wordt m dit ontwerp de Banque de France gemach- iigd, het FTansche goudgeld met agio aan te Uoopen, voorts deyiezen op de vrije markt te Isoopen en het maximum der bankbiljetten- anissie dienovereenkomstig te verhoogen. De socialistische parlementsfractie heeft besloten, bij de Natioraaie Vergadering te Versailles een amendement op de grendwet in te dienen, strekkende tot beperking der - be- voegxtheden van den Senaat. wanneer de Kamer het amendement der so- dalisten verwerpt, zouden deze voornemens xijn, een debat te openen over de jurispruden ce met betrekking tot de agenda der Natio nale Vergadering. In de Wallstreet te New-York koestert men de verwachting, dat binnen enkele maanden Frankrijk een stabilisatieleening zal willen ajsluiten van 100 tot 200 millioen dollar. Men denkt dan ook, dat Poincare zal inzien, dat hij ratificatie van de schuldenovereenkomst met Amerika niet zal kunnen vermijden. Want dit is de vanzelfsprekende voorwaarde voor het toestaan van een leening. Ook de besprekingen van Morgan met de Europee- sdie baddere tijdens zijn verblijf in Europa zouden hiermede In verband staan. De Fransche Senaat heeft gistermiddag het door de Kamer aangenomen ontwerp goedge- IceuTd ter verzekering van de best mogelijke omstandigheden voor den aanvoer van brood- koren en meel. De regeering van het -groot-hertogdom Luxemburg heeft besloten tot wettelijke voor- schrijving van een uniform bruinbrood. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Naar aanieiding van de verklaringen van Briand in de „N Fr. Presse" over de voort zetting van de I.ocarnopolitiek wijdt de .Frankf. Z" een hoofdartikel aan de 'Fransch-Duitsche beinkkingen, waarin het blad Briand's uiting met vreugde begroet, omdat daaruit de gcedc wil spreekt. De „F Z." voegt hieraan toe, dat de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken weet, dat de meerderheid van het Duitsche volk dezen goe- den wil evenzoo beantwoordt. Dat zoo vele Duitschers. en niet de eersten de besten, in het afgeloopen jaar den weg naar Parijs gevon- den hebben, is een bevvijs ervoor,' constateert het blad, hcezeer de ontspanning voortgang heeft. Met de officieele afspraken yan Locar- r.o hebben de regeeringen vele belemmeringen opgeheven Het aantal toenaderingspogingen uit particulier initiatief vermeerderen. In welk verband de „F. Z." het van belang noemt. dat de Parijsche „Ere Nouvelle' bij de herinnering aan het uitbreken van den oor- log een nummer wijdt aan het vredeswerk en de Duitsch-Fransche toenadering. In dat nummer wordt o.a. het voorstel gedaan (door den leider der Fransche frontstrijders) om hit volgend jaar in Frankrijk en Duitschland den tweeden Augustus als „vredesdag" te be- schouwen. Op het oogenblik nemen 900 Duir- schers te Parijs deel aan het zesde intern democratisch congres. Met al deze en dergelijke toenaderingspo gingen zijn natuurlijk nog niet alle belemme ringen uit den weg geruimd. Er blijft nog veel te overwinnen over en er zal steeds veel on- verzoenlijks blijven. Maar alles wordt verge- makkelijkt, besluit de „F. Z.", wanneer de of ficieele politiek den weg opgaat der toenade ring en wanneer de staatslieden zelf toonen, dat de hooge politiek door groote denkbeelden meet beheerscht worden en niet door inciden- ten uit de richting mag worden gebracht De voorioopige Duitsch-Fransche economi sche overeenkomst is gisteravond naar de Tel. meldt, onderteekend. De overeenkomst bestaat uit twee verdra gen, t.w. ten voorloopig handelsverdrag voor den duur van zes maanden en een verdrag tusschen Duitschland en het Saargebied be- treffende de wederkeerige uitwisseling der producten van beide landen. Het Duitsch-Fransche handelsverdrag is, zooals gezegd, provisoir, daar het slechts voor den duur van zes maanden geldt, en bo- vendien niet alle kwesties omvat, die gewoon- lijk bij economische overeenkomsten worden geregeld. In hoofdzaak bevat het verdrag tarief-over- eenkomsten. De voornaamste moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, waren de Fransche eisch, dat de invoerrechten in Frank rijk op goudbasis en niet in papierfrancs zou- dien berekend en de hoogte der invoerrechten in Ehiitschland voor Fransche groente en wij- nen. De Duitsche regeering wenschte, dat de rechten voor den invoer in Frankrijk in pa- Eierfrancs zouden worden vastgesteld en zij eeft dezen eisch ook kunnen doorzetten. De kwestie der invoerrechten op^Fransche groen te en wijnen is door wederziidsche concessies Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. geregeld. De Duitsche regeering zal het voorloopig handelsverdrag in werking steflen kxachtens een machtigingswet, die de Rijksdag tijdens zijn laatste zitting voor het reces heeft aange nomen, waardoor de voorioopige inwerking- stelling voor den duur van drie maanden mo- gelijk is, op voorwaarde, dat de Rijksdag en de Rijksdagcommissie voor handelspolitieke aangelegenheden het verdrag goedkeuren. Deze beide lichamen zullen derhalve binnen- kort bijeen moeten komen, terwijl dan.de Rijks dag het verdrag na het zomerreces zal moe ten ratificeeren. Tijdens den duur van het voorloopig ver drag zullen de onderhandelingen over het sluiten van een definitief h ana els- en consu- lair verdrag worden voortgezet. DE VOLKENBOND. De Minister van Buitenlandsche Zaken Zalewsky heeft de vertegenwoordigers der buitenlandsche bladen ontvangen en hun me- degedeeld, dat Polen'wederom een perma- nenten zetel in den Volkenbondsraad ambi- eert. Hij sprak de hoop uit, dat als gevolg van de reorganisatie van den Raad a priori uitgemaakt zal zijn, dat de Assemblee van September niet tevergeefs zal blijken. Naar zijn oordeel dient de Raad dusdaaig inge- deeld te worden, dat een onpartijdig onder- zoek der onderscheiden kwesties zal kunnen plaats hebben. Komende tot de verhouding tot Duitschland deelde de Minister mede, dat de besprekingen met dit land, met betrekking tot de sluiting van een handelsverdrag, een normaal verloop hebben, al zijn dan ook nog niet alle controversen uit den weg geruimd. Hij hoopte evenwel, dat de hangende bespre kingen tot een bevred-igend resultaat zullen leiden, daar Duitschland en Polen elkander als het ware aanvullen en hunne markten op elkaar zijn aangewezen. Wat de Poolsch- Lithausche verhouding betreft zeide de Mi nister, dat het eindelijk tijd wordt, dat de Volkenbond beslist of een staat als Lithauen ermee mag voortgaan door het lanceeren van allerlei geruchten voortdurend met andere staten in gewapenden vrede te leven en in het Oosten de vredespolitiek te versforen. Lithau en dient over te gaan tot het voeren van reele politiek en moet inzien, dat heraieuwing der normale betrekkingen met Polen, zoowel cconomisch als buitenlands-politiek gespro- ken, voor het land noodzakelijk is. Naar verluidt heeft Brazilie aan het Se- cretariaat van den Volkenbond medegedeeld, dat het aan de beraadslagingen van den Bond inzake de ontwapeningskwestie verder geen deel meer zal uitmaken, hetgeen naar men wil, practisch een afbreken van Brazi- lie's betrekkingen met den Bond moet betee- kenen. De voorbereidende ontwapeningsconferentie. De mijitaire subcommissie van de voorbe reidende ontwapeningscommissie heeft op het eerste gedeelte van vraag 4 der bekende vragenlijst geantwoord, dat er technisch zekere verschillen tussehen offensieve en de- fensieve bewapeningen zijn aan te wijzen. Bij de bewapening te laiid wordt als zuiver defen- sief beschouwd alles wat met den grond ver- bonden is, zooals b.v. forten. Kanonnen kun nen uit de forten worden genomen, zoodat ze ook voor offensieve doeleinden zij-n te ge- bruiken. Bij de bewapening ter zee ziet de commissie in geringe zeewaardigheid der schepen in verband met de geografische lig ging van het land een aanwijzing, dat de be wapening zuiver defensief is. De politieke factoren, zooals de orientee ring van een regeering of de stemming van een volk, die aan een bewapening nueens een defensief, dan weer een offensief karakter ge- vera, vallen buiten de bevoegdheid der mild- taire subcommissie en zullen door de politieke en economische subcommissie onder het oog gezien moeten worden. KER'K EN STAAT IN MEXICO. In aansluiting op het bericht omtrent be middelingspogingen van bankiers wordt thans medegedeeld, dat een groep bankiers een on- derhoud had met den minister van financial, Pani, waarbij medegedeeld werd, dat de boy- cot tengevolge heeft gehad, dat 17 millioen peso's-aan de banken werden onttrokken. Wanneer dit zoo zou voortgaan, zouden de banken binnen eenige dagen genoodzaakt zijn te sluiten. Pani beloofde president Calles d?.arover te zullen raadplegen. Ititusschen blijven beide partijen pogingen in het werk stellen den steun der publieke opinie te winnera. De aai'tsbisschop heeft in een gister afgelegde verklaring ontkend, dat de kerken bereid zouden zijn een onvoor- waardelijke bemiddeling te aanvaarden. Hij heeft, naar hij mededeelde, van het vaticaan opdracht gekregen te blijven weigeren een jurisdictie dor civiele autoriteiten over gods- dienstige kwesteis te aanvaarden. De algemeene toestand in Mexico is onge- wijeigd gebleven. De Bond van Kamers vain Kocphandel heeft een resolutie aangenomen, waarbij men zich tegen den door de katho- lieken georganisecrden boycot verzet. Bij een botsing tusschen soldaten en katho lieken, welke Dinsdagavond te Guadalajara plaats had, zijn zes personen gedood en veer- tien gewond. Verder is bij een manifestatie in de stad Torreon op Zcndagavond een per soon gedood, terwijl acht personen verwon- dingen behvamen. In de hoofdstad worden dames door ban- dieten gemolesteerd, die hun de gouden of zilveren crusifix ontrukken, onder voonvend- sel, dat het dragen daarvan bij de wet ver- boden is. In handelskringen wordt ongerustheid aan den dag gelegd over de gevolgen van den economischen bovroi der katholieken. DIJK DOORGEBROKEN IN CHINA. Volgens een telegram uit Hankau is, in het Zuddwesten der provincie Hoepeh, de Jang- tse-Kiang door de dijken gebroken, ten gyvol- ge waarvan een gebied van 2000 vierkante mijlen werd overstroomd. Er zijn drieduizend slachtoffers. De stad Haolcau, die eveneens ooder water dreigde te loopen, is aan een ramp ontsnapt door het breken van de water- keeringen rondom de stad, ten gevolge waar van de omstreleen onder water zijn geloopen en de stad droog kwam te liggen. DE BRITSCHE MIJNWERKERS- STAKING. Draadloos wordt uit Berlijn gemeld, dat de Britsche mijnwerkersfederatie telegrafisch een beroep heeft gedaan op de Internationale steun voor.de stakers, ten einde de staking nog minstens vier wekea te kunnen voortzet- ten. Dit moet een eerezaak zijn voor de arbei- ders over de geheele wereld, zegt het tele gram. DE TOESTAND IN MAROKKO. Woensdag hebben drie kolonnes in den sector van Ceuta gemakkelijk resp. Soek-el- Arba, Fondak Amin en Fames bereikt. NIEUWE OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. Hevige overstroomingen hebben Akita ge- teisterd; 4000 hiiizen zijn onder water geloo pen. Slachtoffers worden nog niet gemeld. De rivier Furuyui is buiten haar ievers ge- treden. Een tweetal steden is overstroomd. 13.000 personen vluchten in paniek uit deze plaatsen. Een enorm aantal dooden. Naar gemeld wordt, zijn bij overstroomin gen in de Koreaansche provincie Kwangando 75 personen gedood. Duizenden H.A. land staan onder water, ten gevolge van de hevi ge regens. ERNSTIG AUTOONGEVAL IN DUITSCHLAND. Gfsternaoht is te Rothenburg een met 12 personen bezette auto van den'dijk op den spoorbaan gestort. Even later reed een loco- motief dwars door de versplinterde auto. 7 personen werden gedood, 5 zwaar gewond. DE MAAGDENBURGSCHE MOORDZAAK. De dader bekent. De rechter van instructie spreekt het tegen. Later echier offirieel bevestigd. De moordzaak Helling nadert haar onthul- ling. Scwnmige bladen weten reeds te melden, dat Schroder, nadat zijn meisje een volledige be- kentenis had afgelegd, inmiddels heeft be- kend, den moord op Helling te hebben ge- pleegd en heeft verklaard, dat Rudolf Haas met de geheele aangelegenheid niets uitstaan- de heeft. De correspondent te Maagdenburg van de „Vossische Zeitung" geeft een gedetailleerd overzicht: Na een nacht van aanhoudende verhooren en confrontaties kreeg men van Hildegard Gdtze eindelijk de bekentenis los, dat haar verloofde (Schroder) op 10 Juni 1925 te Grossrottmersleben in zijn huiskamer den boekhouder Helling met twee schoten in het hoofd heeft vermoord. Daarna heeft gister- morgen ook Schroder een bekentenis afge legd, nadat de met het onderzoek belaste Berlijnsche commissarissen van politic hem op den man af hadden gezegd,- dat hij de moordenaar van Helling was. Of het meisje rechtstreeks aan den moord medeplichtig is, dan wel of zij er alleen van heeft afgeweten, staat nog niet vast. Evenmin is tot dusverre opgehelderd, hoe Schroder er eigenlijk toe gekomeu is, Rudolf Haas bij de affaire te betrekken. Laatstgenoemde bevi-ndt zich nu reeds niet minder dan zeven weken in voorioopige hechtenis. Men verwacht evenwel, dat hij thans, nadat de voorgeschreven forma- liteiten vervuld zullen zijn, uiterlijk morgen op vrije voeten zal ,worden gesteld. Nadat men aan Schroder de bekentenis van zijn meisje had medegedeeld, gaf hij toe, dat Haas met de geheele zaak niets te maken heeft gehad. Hij had hem slechts er bij be- trokkeo, ten einde het onderzoek te rekken en zijn daad te verbergen. Hoe hij er toe geko- men is, juist Haas in de zaak te mengen, wil- de hij niet mededeelen. Aldus de correspondent der „Yossische Zeitung". Daarentegen verklaarde de rechter van in structie, Kolliug, gistei* aan vertegenwoordi gers der rechtsche pers, dat hem van een door Hildegard Gdtze afgelegde bekentenis niets bekend is. Hij, Koliling, bleef bij zijn overtuiging, dat Haas bij de affaire betrokken is. Bovendien heeft, volgens de Tel., Kdlling aan den verdediger van Haa^- toen deze hem voor de derde maal verzocht, het nieuwe ac- tenmateriaal te mogen inzien, een beschik- king van den pocureur-generaal te Maagden burg voorgelegd, waarin den rechter van in structie werd medegedeeld, dat dit nieuwe ac- tenmateriaal niet aan den verdediger ter fol iage mocht worden verstrekt. voorts meldt een ander telegram uit Maag denburg. dat het oolitiepresidium van Maag denburg mededeelt, dat de berichten, volgens welkc Schroder een bekentenis zou hebben ■afg' t-igd, op losse vermoedens berusten. if T De officieele bevestiging. '•"^Temllotte is toch cen officieele mededeeling aan de bladen verstrekt, dat Schroder bekend heeft, op 10 Juni 1925 in zijn woning te Grossrottmersleben den boekhouder Helling van het leven te hebben beroofd. Voorts wordt in het communique gezegd, dat Schroder bekend heeft, dezen moord uit- sluitend te hebben gepleegd, ten einde in het bezit te komen van het geld, dat Helling bij zich had. .De verhooren zijn nog niet geeindigd. Door deze bekentenis is Rudolf l iaas derhalve ge- zuiverd van de verdenking, dat hij den moord op zijn voormaligen boekhouder zou hebben aangesticht. SPOORWEGONGELUK IN AMERIKA. Te Auburn is een locomotiet van een ex- presse ontspoord, en s^eepte adarbij den goe- derenwagen en vier slaapwagens mee. Loco- motief en wagons 9tortten de zeer steile en hooge helling af. Twee personen werden gedood, vele ande- ren gewond. STRENGE STRAFFEN. In een officieele nota wordt medegedeeld, dat strenge disciplinaire straffen zullen wor den toegepast, onverminderd de gerechtelijke maatregelen, op alle Spaansche ambtenaren en andere personen, die in het openbaar xin beleedigende bewoordingen hun meening aan- gaande de regeeringsmaatregelen te kennen geven, of ministers lasteren. De kabinetsraad heeft in verband met een aantal feiten van de zen aard reeds besloten tegen eenige personen op te treden, o.a. tegen den gezantschapsse- cretaris graaf Pagellal, die bovendien gereeh- telijk zal worden vervolgd. EEN KRANKZINNIGE VERMOORDT EEN KIND. In een dorp nabij Santander (Spanje) heeft een door godsdienstwaanzin bevangen man zijn dochtertje van 20 maanden om het leven gebracht. Hij maande, dat hem dit door God bevolen was, evenals Gods dit aan Abraham bevolen had. De geheele familie, die tot cen Advent-secte behoort, lijdt aan waanvoorstel- lingen. Na de daad van den man zat de fa milie te bidden en te vasten bij het stervende kindje. Zelf bracht de man zich eenige mes- steken toe, omdat hij meende, dat God hem dit eveneens had bevolen. EEN ZUIGELING VOOR DE RECHTBANK. Door haar tweejarig kind is de Wienerin Karolina "W. voor de gevangenis gepaard. Haar gescheiden man had haar aangeklaagd, dat zij haar baby op beestachtige wiize te bloeden had geslagen en met het hoofdje te gen den qiuur gebeukt. Daarop werd haar terstond het kind ajgenomen, dat aan den va- der werd toegewezen. Voor de rechtbank ontkende de moeder al schreiende de aanklacht. De buren bleven ech- ter bij hun bezwarende getuigenissen. Toen nu de vader met zijn kind op den arm voor de rechters kwam, begon baby plotseling hart- verscheurend te huilen en strekte de armpjes naar moeder uit. Het wichtje rustte niet, voor- dat het in mama's armen rustte. En dadelijk begon het toen dejang-gemiste moeder te kus- sen. In de rechtszaal veroorzaakte een en an der natuurlijk groote opschudding. Zelfs het O.M. durfde nu zijn beschuldiging niet staande houden. De moeder werd vrijgespro- ken, omdat zoo heette het in de motivee- ring van het vonnis baby niet zoo harts- tochtelijk naar mama zou hebben verlangd, als zij het werkelijk zoo vreeselijk bij deze had gdhad KORTE BERICHTEN. Aan de gister gehouden lunch der ver eeniging van de buitenlandsche pers, beves- 'tigde minister Jaspar, dat het Belgische volk nooit zal willen en er nooit in zal toestemmen dat nogmaals gebruik zal worden gemaak van het bedriegelijke gif der inflatie. Een bericht uit Rabat meldt, dat een Fransch bommenvliegtuig, waarin een offi cier en een mecanicien gezeten waren, nabij Taza een noodlanding heeft moeten doen. De officier, die het eerst uit zijn vliegtuig sprong, trachtte daarop zijn metgezel te redden, doch de bommen' in de machine ontploften en bei den werden gedood. Van 8 Aug. af zullen alle uit Belgie vertrekkende schepen een bewijs bij de mari- tieme autoriteiten moeten aanvragen, voor het laden van bunkerkool. Een uitzondering wordt gemaakt voor briketten enz. Te Mexico zijn tweehonderd personen vergiftigd, doordat een melkboer, die gif voor prairie-wolven had gereed gemaakt, dat bij vergissing in de melk deed, die gereed stond om in de stad bezorgd te worden. Twee men schen zijn gestorven. De anderen liggen nog ziek. Gister is in de mijn Augusta Victoria in Recklinghausen brand ontstaan. Vijf arbei- ders, die mijngas hadden ingeademd, werden bewusteloos naar boven gebracht. Manschap pen der reddingsbrigade slaagden er echter in, de levensgeesten weder bij de slachtoffers op te wekken. De brand werd tot zijn haard beperkt. Toen Woensdag de sneltrein uit Riga te Ostende aankwam, zag iemand van het trein- personeel tusschen de wieten van een wagon 'n kind van ongeveer tien jaar te voorscnun Zat er dag 7 Augustus. A Hilversutn, 1050 M. 12— Politieberichten. 5.30—7.45 Vooravondconcert door het H D. O.-orkest. Joh. F. Pala, viool. 7.Politiebe richten. 7.45 en v 10.Persberichten. 8.10 V.A.R.A.-avond. Mevr. Anne Schluter,-v. d. Brugge, mezzo-sopraan. De heer C. Kries, piano. 1. Twee antieke aria's „Scarlotti' en Stradella. (Zang). 2. Twee kleine preludes, Bach, (piano). 3a. Aria j.Schlage doch", Bach. b. Brich entzwei, mein armes Herz, Bach. c. Jesus unser Trost und Leben, Bach, (zang). 4. Senate voor piano (dele 1 en 3), Haydn. 5a. Wiegenlied, Moussorgsky. b. Standchen, Moussorgsky. c. Der Gartner, Wolf. d. Der Fruhling, Wolf. (zang). 6. Twee Spaansche dansen voor piano, Albeniz. 7. Haidenroslein, Schubert, b. Das Veilchen, Mozart, c. Wiegenlied, Mozart. 8. Prelu- dium, Chopin. 9a. Mijn liefken is mijn So-- mer, Nicolai. b. Hemelhuis, Hullebroeck. c. 't Kosterken, Hullebroeck. d. Lapper Kris- pyn, Hullebroek. Spreker van de V.A.R.A.- uitzending om 8.10 is: De heer Zwerjbroek, seer, van de Ver. v. Arb. radio-amateurs, over: Onze jaarvergadering. Daventry, 1600 M. 6.20 Causerie. 6.35 Kinderuurtje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbe- richt, nieuws. Lezing: A rather remarkable place. 7.45 Piano-composities van Handel 8.Concert. 8.20 Muziek door de Irwell Springs (Bacup) band. G. Greenwoud, bas. 9.05 Peter Cheyney en de Shadow Folk in Piccadilly Circus. 9.50 Weerbericht en nieuws. 10.2510.50 Melville Gideon en Davy Burnaby. 10.50—12.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. Parijs ..Radio-Paris"1750 Al. 12.50 Con cert Lucien Paris. 5.05 Concert. 8.50 Gala- concert. Dansmuziek. KSnigswusterhausen. 1300 M. 8.50 Radio- cabaret. 10.50—12.20 Dansmuziek. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 5.20 Concert. 8.20 Concert. Mme. Baletti, zang. 8.50 Lezing 9.20—10.20 Concert. Miinster, 410 M. 1.35—2.50 Orkestcon- cert. 4.05 Kindervertellingen. 4.20 Kinder- feest. 5.20 Concert. 6.50 Radiopraatje. 7.20 en 7.40—8.— Lezingen. 8.20 Orkestconcert 9 20,Bonte avond. J. Graf kunstpijper en or- kest. Daarna dansmuziek. komen. Het was een jonge Pool, nauwelijks twaalf jaar oud, die het traject Przemysi— Ostende had afgelegd tusschen de wielen van een wagon eerste klasse. De jongen is ter bi- schikking vail den kinderrechtei- te Brugge gesteld De „Corriera della- Sera" meldt, dat de Abessinische kwestie tusschen Parijs en Rome opgelost is. Chamberlain's antwoord op het protest ■van den regent van Abessinie tegen het En- gelsch-Italiaansch accoord, is door den secre- taris-generaal van den Volkenbond ontvan gen. De kustvaarder „Ritar" is gisterhaeh4 met een lichter in aanvaring gekomen en in de baai van Araras gezonken. Een twintigtal passagiers en vijf matrozen zijn daarbij om- gekomen. Aan den oever van de Elbe heeft de Anhaltsche afgevaardigde van den Landdag Wieland, die van misdrijf tegen de zeden be- schuldigd werd, zich met een revolverschot van het' leven beroofd. Naar uit Rome gemeld wordt heeft de Roemeensche Minister van Buitenlandsche Zaken Averescoe reeds zijn veis naar Italie aangevangen. Hij zal een drietal weken te Ac qui verto€ven en zich dan naar Rome be- geven om deel te nemen aan de onderhande lingen tusschen de Italiaansche en Roemeen sche Ministers van Financien. Te Rostock, (bij Smichow) heeft een he vige brand een schuur in de asch gelegd, waarbij 9 personen om het leven gekomen zijn. Bij Wildbad in Beieren is een autbmo- biel van een 30 meter hoogen dij'k gestort. Er werden 7 personen gedood en 3 zwaar verwond. In verband1 met de toenemende opposi- tie in de communistische partij in Rusland zijn te Leningrad ongeveer 300 personen ge- arresteerd. Naar uit Mexico gemeld wordt, heeft het Mexicaansche ministerie van oorlog on geveer 1000 officieren uit den militairen dienst ontslagen, daa'r zij ervan verdacht werden zich aan de zijete der opstandelin- gen tegen de regeering te liebben geschaard. De Stad Stockholm heeft Woensdag ter eere van het aldaar plaatshebbcnde Physio- logencongres een banket aangericht, waaraan door den Eersten Burgemeester Ceberborg een feestred'e werd uitgesproken. De Duitsche Rijkspresidfnt ontving gisterochtend den Duitschen Gezant te Stockholm Dr. Von Rosenberg en den uitvin- der van het Rotorschip Anton Flettner. Naar gemeld wordt, zou de Emir van Afghanistan Aman-Ullah-Chan den Duit schen geleerde Dr. Stratil-Sauer, die dezer dagen wegens het dooden van een Afghaan door een bevoegde Afghaansche Rechtbank tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd, bij speciaal decreet begenadigd hebben Dr. Strab'l, die zich reeds op het Duitsche Ge- zantschap moet bevinden, zou binnen enkele I dagen de teru^reis naar ziin land aanvaar- dera RMAARSCHE COURANT. I

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1