Alkmaarsche Gourant Geldfconiagen. 1 De papiermand I FEUILLETON. s a a a a a a a a a a a a a a a a Inferd AcM en Twintlgste Jaargang. Vrjjdag 5 Augustus. BinnenBand ii ii it Wo. 183 1928 TOERISTENREIZEN NAAR INDIe Men weet, zegt de N. R. Crt., dat de Neder- landsche Reisvereeniging, die onlangs op den Rigj-Kulm haar twintigjarig bestaan kon vie- ren en zich op dien dag verheugen over de toetredmg van bet vijftigduizendste lid, bet voornemen koestert om ook reizen te organi- eeeren naar Nederlandsch-Indie. In steeds wijderen straal hebben de toeristen, die onder de auspicien der N. R. reizen, bun tochten uit- gestrekt. Amerika is sinds kort in het pro- gramma opgenomen. Wat wonder, dat men op het denkbeeld kwam er Indie in te betrek- ken. De eerste reis is gedacbt voor den duur van drie maanden, aanvang Mei 1927, einde Augustus 1927, waarin dan begrepen een Jcort verblijf op Sumatra en een maand op Java. In een communique der vereemgmg vinden wij vermeld, dat de meeningen sterk verdeeld waren omtrent den duur der reis. Sommigen wilden haar verlengd zien, anderen vonden den tijd niet te kort. Het spreekt wel vanzeli dat pradtsche over- we gin gen, in de eerste plaats van geldelijiken tard maar ook overwegingen van beschik- baren tijd, bier den doorslag zuilen geven Reizen in Indie is duui, en al zal de N. R ic ducties op prijzen kunnen bedingen, zoo zal tosh b.v. verlenging van de reis met een maand voor elk der deelnemers noodzakehjk in de papieren moeten loopen. Een man kan wel voorspellen, dat wie eenmaal onder de Ibekoring van Indie is gekomen, ook na die maand-wxtra nog het gevoel zal behouden dat de reis te kort is geweest. Wie oog krijgt vooi de tropen, zal zijn reisdorst onleschbaar voelen worden Reizen als deze kunnen onmogehjk ten doel hebben het land werkelijk grondig te bekij- ken; daartoe is een jaar nog niet genoeg. Wer kunnen ze een diepen en onvergetelijken m- druk geven van de schoonheid en de beteeke- nis van Indie, en dien indruk krijgt wie voor het eerst onzen archipel bezoekt al binnen en- kele dagen De ondervinding heeft geleerd dat juist betrekkelijk korte reizen, mits goed In elkaar gezet en met vermijding van over- lading, de meest intense indrukken nalaten. En daarom moet bet hier immers zijn te doen. Indie leert men niet in korten tijd kennen, maar wel leert men Indie in korten tijd lief- hebben en bewonderen, en indien de Neder landsche Reisvereeniging er vele landgenoo- ten toe weet te bewegen een groote zomerva- cantie te besteden aan onzen Oost, doet ze nuttig werk en dient ze een groot nationaal belang. BRAND TE VAASSEN. Woensdagavond is brand uitgebroken in de ijzergieterij en staniolfabriek de Industrie In een oogwenk stond het magazijn en daarna een stuk van de oude gieterij in lichte laaie. Rappe handen brachten nog gauw ver schillende daar aanwezige brandbare artike- len, als olie, benzine en modellen in veilig- heid. Alhoewel de brand zich zeer ernstig liet aanzien, viel het nog al mee. Hij heeft zich be- perkt tot het magazijn en een gedeelte van de oude gieterij. De burgemeester, baron Sweerts de Landas. was op het terrein aanwezig. De brandweer uit Apeldoorn die ontbodenwas en die vlug ter plaatse was, behoefde geen hulp te verlee- oen. De oorzaak is tot nu toe onbekend. VERDRONKEN. Toen de 21-jarige chauffeur B. uit Amster dam Woensdagmiddag in de Ringvaart on der Haarlemmermeer bij het viiegveld Schip- hol een motorbootje wide schoonmaken, en op den rand van het vaartuigje ging staan, gleed hij uit en viel in het water. Pogingen om hem te redden faalden. Het lijk is opge- haald. EEN BOTSING. In de Prins Willemstraat te Scheveningen is gistermorgen om kwart voor 12 een ongeluk gebeurd. In de straat reed een motorwagen met aanhangwagen van lijn 8 in de richting Scheveningen. Van de tegenovergesteute zijde oaderde een groote vrachtauto, en achter deze auto reed een tweewielig rijtuigje met eenige menschen. De bestuurder van de vrachtauto, die aan den linkerkant van de ntraat moest zijn, gaf het teeken tot stoppen. Het rijtuigje, dat de tram niet had zien nade- ren, doordat het achter den vrachtauto reed, kwam nu plotseling voor de naderende tram Ueautoriseerde vertaling naar het Engelsch van E. Philips Oppenheim door W. M D. Spies—Van der Linden. 12) ..Moe'iijker dan zij zich voorstellen. De Vist zelf is een duim di'k en het s.ot zal alles Wcerstaan, behalve dynamiet. Ik boor echter, dat zij ten beroepsinbreker hebben gehuurd, dus wij zuilen er nog plezier van beleven. Hoe bent u dat te we ten gekomen?" vroeg lii- „Die kleime man, die hier net wegging antwoordde hij, „is een van Pinkerton's detec tives of eigenlijk hij was het. Hij is nu in mijn dienst en hij besteedt zijn meesten tijd om die fieve vrienden van mij na te gaan. Ik denk, dat zij vannacht de poging zullen^wagen." „Wat bent u van plan te doen?" vroeg zij. „Om de politic te sturen?" Haar oom schudde het hoofd. „Zeer zeker niet", antwoordde hij. „Als het niet was, dat zij, naar ik veronderstel, het xaakje zoo in elkaar zuilen zetten, dat er bij een mogelijkheid vermoeden op hen kan val- i, dan zou ikzelf in de kamer zijn. Zooals het er nu voorstaat, zal ik de zaak aan Lever- •on overlaten, den man die daareven weg ging. Hij kan zooveel hulp krijgen, als hij ver- hmgt. A He en, als je vannacht 1even hoort, le staan. De koetsler fHaTde ^6'oVehl mo^fijk naar links uit, doch de txam botste tegen een achterwiel van het voertudgje aan. Door den schok viel een der inzittenden, J. S. uit Rot terdam, uit het rijtuigje en kwam vlak voor de tram terecht Hoewel de trambestuurder sterk remde, kon hij niet verhinderen, dat S. door den baanschuiver werd gegrepen en ongeveer een meter werd meegesleurd. S. werd in bewusteloozen toestand naar het Gemeente-Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Den 29sten Juni j.l. ontstond aan boord van het stoomschip Arendskerk van de Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaart-maat- schappij te 's-Gravenhage, welk schip toen in den Indischen oceaan was, op reis van Bris bane naar hier, twist tusschen twee Chinee- sche opvarenden. Een hunner, zekere T. K., greep een bijl en sloeg den ander, L. T. P., daarmede op den linker arm. P. werd ernstig gekwetst en bij aankomst in Perim in het zie- kenhuis aldaar achtergelaten. Kort daarna is P. aan de gevolgen van de mishandeling overleden. K. werd in Port Said aan de politie overgeieverd Omdat het misdrijf evenwel op een Hollandsch vaartuig gepleegd is, is K. naar hier op transport gesteld. Te Port Said is hij aan boord van het stoomschip Madioen van den Rotterdamschen Lloyd gezet, welk schip hem naar Rotterdam bracht. Daar is hij ter beschikking van de rivierpolitie gesteld, die hem naar het huis van bewaring aan de Bergstraat overbracht. HET NEDER'L ANDSCH-DUITSCHE GRiENSVERKEE'R. Men schrijft aan de N. R. Ct. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede- gedeeld hebben de Duitsche autoriteiten een overgangsmaatregel getroffen in zake het door ons vermelae verbod om zonder geldig buitenlandsch paspoort de Nederlandsch- Duitsche grens te overschrijden. Zij hebben n.l. bepaald dat Nederlanders tot 15 Augus tus a.s. in de grensstrook tusschen Nijmegen en Kleef nog zuilen worden toegelaten, in dien zij in het bezit zijn van een bewijs van Nederlanderschaip. Van 15 Augustus af zal, behalve van grensbewoners, van iedereen op Duitsch grondgebied een geldige buitenlancr- sche pas worden geeischt. VERASSCHING Dr. H. F. R. HUBRECHT Op Westerveld heeft gister onder zeer veel blijken van belangstelling de verassching plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen dir. H. F. R. Hubrecht. Bij de plechtig- heid was het gemeefltebestuur van Amster dam vertegenwoordigd door den waarnemen. den burgemeester, wethouder F. M. Wibaut, en wethouder dr. I. H. J. Vos. Zeer velen hebben het woord gevoerd. MINISTER KAN NAAR DRENTE. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw mr. J. B. Kan, bracht gister met de Tweede Kamerleden, de hceren van Voorst tot Voorst en Engels, een bezoek aan verschillende plaatsen in Drente. De heeren worden vergezeld door den inspecteur voor de werkverschaffing, den heer Jongbloed. UITS'PRAAK INZAKE DE ANDIJK Gister heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam uitspraak gedaan in de zaak van het beloopen van zware stormschade door het stoomschip Andijk op 29 October 1925. De raad is tot de slotsom gekomen, dat het niet is gebleken dat de Andijk ten tij- de van de ramp in onzeewaardigen toestand verkeerde, integendeel het bewijs heeft gele verd dat d'it niet het geval was. DE WALLEN TE NAARDEN. De heer Visser, referendaris aan het Dept. van O., K. en W. heeft met het gemeentebe- stuur van Naarden een bespreking gehad in- zake de wallen. Wij vernemen, zegt do N. R. Ct. dat men aan dit departement gesteld is op het behoi*d hiervan. Het gemeentebestuur stelt zich eveneens op dit standpunt; het zou trouwens financieel niet bij machte zijn de wallen van het Departement van Oorlog te koopen. Een adres is gezonden door het hoofdbe- stuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel aan den Raad van Ministers inzake het bij de Tweede Kamer aanhangige ontwenp-verdrag Nederland-Bel- gie, waarin aan de regeering gevraagd wordt de onderhandelingen met Belgie over dit -ver drag te willen heropenen. AUTO IN BRAND. Te Bunschoten is Woenedagmorgen de mei: planken beladen vrachtautomobiel van den handelaar V. aldaar op den weg naar Nij- kerk in brand gevlogen tengevolge van een motordefect. De chauffeur wist zich uit de voeten te maken. De auto brandde geheel uit DE VERGETEN MELKPAN. Woensdagnamiddag had de werkster van den scheikundige B. aan den Haringvliet te dan weet je wat er gaande is". Virginia huiverde even. „Er zal zeker gevochten worden?" vroeg zij. „Het kan zijn, dat je zult hooren schieten", antwoordde hij. „In ieder geval ben ik niet bang, dat zij mijn brandkast open zuilen breken". HOOFDSTUK VIII. Vuurwaperun. In het midden van den nacht werd Virgi nia wakker door het geluid van een revol- verschot. Zij trok een peignoir aan en, met een electrische lantaarn in de hand, ging zij naar beneden. Het huis straalde echter in licht. Electri sche alarmschellen klonken en bedienden renden naar de bibliotheek. Leverson zat in een fauteuil met een leelijke snede over zijn slaap en een van zijn mannen had een re- volverschot door den schouder gekregen. Een van de twee inbrekers echter, die door hen verrast waren, was hun gevangene, een bleeke, knorrig-uitziende man, die zijn lot heel wijsgeerig scheen te aanvaarden. Hij zou juist weggevoerd worden door de gewo- ne politie, toen Virginia binnen kwam. „Is er iets gesloten?" vroeg zij aan Lever- son. „Niets, juffrouw," antwoordde de man. „Er waren er drie, maar twee ontsnapten. E6n er van was Bill Danes, daar ben ik ze ker van en wij kunnen hem te aPen tij.de te pakken krijgen. Deze heer keode ik niet, Rotterdam een plan melt op een efe)ce®cfi s teT geplaatst om te koken. Kort daarna verliet zij de woning. Eerst gisteravond vrij laat, sdioot haar de melk weer te binnen en ge- leel ontdaan is zij oen bij de poliie haar na- latigheid gaan opbichten. Op het politie-bu- reau gaf men haar den raad, de reddingsbri- gade te alarmeeren. Die trok er terstond op uit, maar vond de woning verlaten en geslo ten. De buren in een belendend pand wer- den uit bed gebeld en door dit huis klom het personeel van de brigade naar het dak. Van dit dak naar het dak van den scheikundige was geen moeilijke klauiterpartii. Ten slotte kwamen de manschappen op den zolder van het bedreigde pand. De zolderdeur bleek evenwel gesloten te zijn. Een paneel werd uit- gezaagd en door de aldus ontstane opening kon den de manschappen in het huis afdalen. In de keuken vonden zij de melkpan, die ge heel leeg gekookt was. Niadat de stekker uit het stopcontact getrokken was, kon de red- dingsbrigade weer inrukken. DE VACANTIECURSUS VAN HET ONDERWIJSFONDS VOOR DE BINNENVAART. Het instrudie-vaartuig Prins Henddk" van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart is gisteravond te Gent aangekomen. Gedurende de vaart van Antwerpen naar Gent hebben, na inleidingen van de heeren A. de Vos uit Rotterdam en A. A. Klein uit Dordrecht, besprekingeci plaats gehad 'van het leerplan voor de Rijnvaart-scholen in Ne- derland en Begie en over de Rijnvaar-acte voornamelijk over de voorwaarden, waarop het Rijnschipperspatent moet worden ver- strekt. Aan de beslissingen, die onder leiding ston- den van den heer G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, werd van Nederlandsche zijde o. a. deelgeno- men door den heer M. J. van Alphen de Veer, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs uit den Haag, T. L. Mellema uit Groningen,. M. Braam, leeraar Binnenvaartkunde uit Rot terdam, en directeuren van binnenvaartscho- len. Van Belgische zdije werd o. a. gesproken door den heer oWestijn, den vertegenwoordi- ger van de Belgische regeering in de centrale Rijnvaartcommissie en door vertegenwoordi- gere van de Belgische binnenvaart- en scheep vaart onderwijs-organisaties. De beslissingen wer den bijgewoond1 door den heer A. Ruijs, consul-generaal van Ne- derland in Antwerpen en Ir. Houten, secreta- ris van de commissie van de Zuiderzee-steun- wet. Besloten werd1 inzake beide aangelegenhe- den tot nauwere satnenwerking te komen. Na bespreking der verschillende kwesties in eigen organisaties zal een kleine commissie worden ingesteld, bestaande uit vertegen- woordigers van beide landen, om verder sa- men te werken, en voor zoover de bezwaren tegen de Rijnvaart-acte betreft, een plan op te stellen, ter indiening bij de oentr-ale Rijn vaartcommissie voor de bijeenkomst van deze commissie van het volgend jaar. Vcor deze laatste aangelegenheid/ zal ook satnenwerking worden gezocht met de betrok- ken Duitsche organisaties. NEDERL. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Evenals 25 jaar geleden wordt dit jaar de algemeene vergradering van het N.O.G. in het Volkspark te Enschede gehouden. Nadat de afgevaardigden een rijtoer had den gemaakt, door het gemeentebestuur van Lonneker aangeboden, had om 11 uur de of- ficieele ontvangst door het gemeentebestuur van Enschede plaats in de met groen en bloe- men versierde trouwzaal van het raadhuis, gelijk in Juli 1901 Burgemeester Edo Bergsma vergeleek in zijn rede het „toen" en „thans" op het gebied van het lager onderwijs en wees op de weinige vastheid op onderwijsgebied, op het vele zoe- ken nog, op het verschil van inzicbt en op de bestaande verdeeldheid. Ten slotte sprak hij de hoop uit, dat de aanwezigen, saamgekomen uit alle deelen van ons vaderland, in Enschede, in de economi- sche hoofdstad van Overijsel, naar hunne resp. woonsteden terugkeerende, de overtui- ging met zich zuilen nemen, dat daar ter plaatse de polslag van het openbare leven niet slap is, dat er sympathie heerscht, ook voor de ideeele dingen des levens, en dat het onderwijs bij alle lagen der bevolking, bij alle partijen en bij het bestuur der gemeenie war- me belangstelling ontmoet. De heer H. J. Bon, voorzitter van het N.O. G., beantwoordde deze rede en dankte voor de tot het Genootschap gerichte vriendelijke woorden. Van het stadhuis ging men naar het Volks park om aklaar de tentoonstelling van een zeer uitgebreide collectie leermiddelen in oo- genschouw te nemen. Te half 2 werd de vergadering geopend. Allereerst richtte de voorzitter der afd. En- Me-LoS$$r, 'de H^r 6. 'J l&h woord tot de vergadering en hij heette de aan wezigen welkom. Spr. herinnerd aan het 80- jarig bestaan der afdeeling en verzekerde, dat het de afdeeling 'n groot genoegen is, de alge meene vergadering te mogen ontvangen. De heer Bon dankte voor de vriendelijke woorden en deelde mede, dat het H. B. beslo ten heeft, aan de afd. Enschede-Lonneker ter gelegenheid van haar 80-jarig bestaan een voorzittershamer aan te bieden. Spr. heette den heer Sj. Dijkstra, het oud- hoofdbestuurslid, ter vergadering aanwezig, hartelijk welkom en dankte hem voor hetgeen hij in het belang van het N.O.G. heeft ge daan. Eenige woorden van eerbiedige hulde bracht de voorzitter aan de nagedachtenis van den vroegeren voorzitter, den heer Meij- er; evenzoo aan die van dr. Hubrecht, hono- rair lid der vereeniging. Door enkele oogen- blikken op te staan stemde de vergadering met de woorden van den voorzitter in. De voorzitter hield daarna de openingsrede. Daarna werd aangevangen met de behan- deling van den beschrijvingsbrief. Vertegen woordigd waren 157 afdeelingen met 194 af gevaardigden. De rekening en verantwoording van het H.B. sloot op 1 Jafluari 1926 met een batig saldo van 29.200. De afdeeling Zaandam werd aangewezen voor het onderzoek van de rekening en ver antwoording over het loopende genootschaps- jaar. De afd. Rotterdam stelde voor, dat de ver gadering zich uitspreke voor de difierentiatie van het onderwijs in dien zin, dat rekening wordt gehouden met de vermoedelijke bestem- ming van de leerlingen. De afdeeling is van oordeel, dat de openbare school het karakter heeft van de z.g. eenheidsschool in theorie, doch dat de praktijk daarvan in vele opzich- ten afwijkt. Bovendien wenschen de ouders de op- leidingsschool voor het M. O., en doen, als ze hun zin niet krijgen, hun kinderen naar de bijzonder neutrale of confessioneele school, zoodat aanneming in het belang is van de openbare school. Dit voorstel is door het hoofdbestuur gea- mendeerd, en op voorstel van het hoofdbe stuur is ten slotte besloten, het voorstel Rotter dam aan te houden tot het volgend jaar. De afdeeling Baarn stelde voor, dat het N O. G. terug zal komen op zijn besluit tot al- geheele afschaffing van het onderwijs in vreemde talen op de lagere school en wenscht Fransch of andere moderne taal als faculta- tief voor de beide hoogste klassen der lagere school. Het hoofdbestuur verklaarde zich niet te gen het onderwijs in vreemde talen en heeft er niets op tegen, mits het wordt gegeven in een 7e of 8ste leerjaar; volstrekt niet in het 5e of 6e leerjaar, waar men den tijd wel noodig heeft voor de andere vakken. Het H.B. lid Hofstee komt tot de conclusie dat het Fransch uit een opvoedkundig oog- punt niet gewenscht is in klasse 5 en 6, dat de leerling daardoor minder geschikt wordt voor het volgen van het onderwijs aan de H.B S. en dat de standenschool daardoor weer op den voorgrond zal treden. De minderheid in het H.B. verkondigt bij mende van den heer De Vries, een andere meening. Zij wenscht het verbod niet. Het voorstel is bij opstaan en zitten verwor- pen. Het voorstel van de afdeeling Rheden om te onderzoeken wat er gedaan kan worden te gen het opnemen van allerlei artikelen in de couranten, op misdaad betrekking hebbende, en -die h.i. van slechten invloed zijn op de kin deren, wordt op voorstel van het H.B dat geen middel- weet aan te wenden, om tot het gewenschte doel te geraken, ingetrokken. De conclusie inzake Esperanto, n.l. het wenschelijke dat de Nederlandsche onderwij- zer, in het bijzonder het N. 0. G., zich met de wereldhulptaal Esperanto bemoeit, wordt verworpen. Besloten wordt niet over te gaan tot propa- geering van het plan de Zeeuw inzake bezui- niging bij het onderwijs, doch aangenomen wordt het voorstel tot bet doen van een proef- neming op eenigszins uitgebreide schaal in de tuindo'rpen om de groote steden. Aan het H.B. wordt opgedragen voor stel Rotterdam om bij de regeering aan te dringen op wetswijziging, waardoor het mo gelijk wordt, ook na 1931 kweekelingen met de acte tot de school toe te laten. Met algemeene stemmen wordt aangeno men het voorstel der afd. Den Haag, het hoofdbestuur te machtigen, alle maatregelen te treffen die er toe kunnen leiden, dat het in- stituut van assistenten uit de wet op het l.o. verdwijne. Eveneens wordt aangenomen het voorstel van Haarlem waarbij aan het hoofdbestuur werd verzocht een actie te beginnen om te ge raken tot beperking van de opleiding. maar zij waren niet van plan half werk te doen. Zij hadden genoeg dynamiet bij zich om het heele huis in de lucht te laten vlie- gen." Zij ging naar het bureau van haar oom en keek naar den grond. Het kleed was blijk- baar niet van zijn plaats geweest. Het zag er uit of het heelemaal niet aangeraakt was. „Zijn deze mannen gewone inbrekers?" vroeg zij aan Leverson. Hij aarzelde even. „Nu, ik geloof het wel," antwoordde hij „Hun gereedschap is een stelletje, zo6 fijn, als ik ooit in mijn leven zag. Zij hadden spi- onnen rondom het heele huis om hen te hel- pen ontsnappen, en deze zou ook weggeko- men zijn als ik hem geen beentje gelicht had." „Vervloekt!" bromde de geboeide man. Virginia keek naar hem en rilde. „Nu, ik ben blij, diat je er een te pakken hebt gekregen," zeide zij. „Ik zal het aan mijn oom gaan vertellen." Maar Phineas Duge was al van alles op de hoogte. Hij glimlachte, toen Virginia hem haar nieuws kwam brengen. „Zij moeten werkelijk wel wanhopig zijn," zei hij, „om zooveel te wagen. Trouwens, ik denk, dat zij het stilzwijgen van die kerels secuur genoeg gekocht hebben." De middagbladen stonden vol van de in- braak. Voor het gerecht liet de man, die ge grepen was, geen woord k*. Hij scheen zijn lot met dof fataliame te dragen. Het kruisverhoor aangaaade zijn medeplicWigen en het doel van de poging tot roof, bracht niets aan't licht. Phineas Duge hield dien dag den schijn op van ernstig ongesteld te zijn. Niemand werd bij hem toegelaten. Een bulletin, dat buiten was aangeplakt, ver- meldde dat de doctoren volslagen rust bevo- len hadden en al dien tijd vlogen vanuit zijn slaapkamer hoog achter in het huis, langs de telefoondraden zijn opdrachten naar Oost en West, het heele land door. De za ken, waar hij in gewikkeld was, werden door hem met energie tot een goed eind gebracht Niemand zag zijn secretarissen onophou- delijk heen en weer naar zijn kamer gaan en geen van beiden zou erkennen integen deel, zij ontkenden het vierkant, als men er naar vroeg dat zij hun meester zelfs ook maar gezien hadden. Tegen den middag keerde Virginia van een kleinen rijtoer in het park terug en hoorde dat twee heeren, die haar spreken wilden, op haar wachtten. Zij vond echter niemand in de spreekkamer of de zitkamer en beide otn den butter. „Waar zijn die menschen, die mij spreken willen, Groves?" vroeg zij. „Zij zijn in de bibliotheek, juffrouw," ant woordde de man. „Meen je in de kamer van mijnheer?" vroeg zij met een plotseling voorgevoel. ,Ja, juffrouw," antwoordde dte man. „Ziet u, het waren mijnheer Weiss en mijnheer Higgins, twee van mijnheer's beste vrienden en zij wilden graag de kamer zien, waar in- gebroken is," N.V. vh. Herms.Coster&Zn. Voordam C 9 Alkinaar. Na ampele discussie over schooleindexa- men en rijks-examens werd aan het H. B. op gedragen de wenschelijkheid te onderzoeken of niet voor alle onderwijzers-candidaten het rijks-examen weer moet worden ingesteld. Op voorstel van Rotterdam is aan het H.B. opgedragen, sterken aandrang op de regee ring uit te oefenen teneinde te verkrijgen. dat de taak, de rechten en plichten der schoolver- gaderingen, conform het program van het No. 9 in de wet op het L.O. worden omschreven. Het H.B. zal een commissie benoemen, die zal onderzoeken op welke wijze het vervolg- onderwijs kan worden georganiseerd. Aangenomen wordt de motie van de afd Roterdam, waarbij de vergadering haar ern- stige afkeuring uitspreekt over het besluit van Ged. Staten van Z.-Holland, waarbij aan het gemeentebestuur van Peursum gelast wordt, de openbare school te sluiten tegen een bepaalden datum, overwegende, dat de school nog 19 leerlingen telt en de eenige openbare school is in de betrokken gemeente. De motie zal ter kennis van de regeering en van den den raad der gemeente Peursum wor den gebracht. DE MALVERSATIES AAN DEN RAAD VAN ARBEID TE MAASTRICHT. Voor de vacantiekamer der rechtbank te Maastricht hebben zich achtereenvolgens te verantwoorden gehad vier ambtenaren van den Raad van Arbeifl te Maastricht, ter zake van valschheid in geschrifte, verduisiering van rijksgelden en heling. Het eerst stond terecht de 25-jarige J. M. wonende te Meerssen. Ver- dachte had twee kwitantien, een van 39.39 en een van 103.95, bestemd als restitutie van te veel betaalde ouderdomsverzekering, met een valschen naam onderteekend en het geld aangewend om het tekort in zijn kas te dek- ken. Het O. M., door mr. Koderitsch waarge- nomen, eischte tegen dezen verdachte zes maanden gevSngenisstraf. Hierna stond terecht de 35-jarige P. A. N., verdacht, een bedrag van f 2000, hoefdzake- Iijik gelden, die hij van de agenten in ont vangst genomen had, te hebben verduisterd en ten eigen bate te betalen aangewend. Eisch: 8 maanden gevangenisstraf. De 47-jarige C. J. de H., gewezen contro- leur van den heer v. A., wonende te Sittard, had van de firma W. en H. en van den direc teur der Zuivelfabriek St. Rosa te Sittard resp. een bedrag van 500 en f 503 in ontvangst genomen, om zegels te plakken op de mede- gegeven kaarten, doch dat geld ten eigen bate aangewend en een gedeelte ervan gegeven aan den ambteiiaar Lv H. B. te Roermond. Tegen C. J. de H werd zes maanden ge eischt en tegen L. H. B., die daarna terecht- stond, ter zake van heling eveneens zes maan den gevangenissiraf. De verdedigers, veshgden de aandacht op den eigenaardigen geest, die er heerschte op den raad van Arbeid; hoe daar met rijksgel den feestjes werden gehouden, welke gelden onder den post overwork van ambtenaren wer den verantwoord. Toen er, .zoo werd gezegd, weer een feest zou gegeven worden, kreeg men in den Haag lucht van; een onderzoek werd ingesteld, het feestje werd afgelast, en een aantal vervolgingen waren <fr het gevolg van. Uitspraken 19 Augustus. Virginia keek naar den man met veront- waardigde blikken. „Groves," zeide zij, „ik had je zoo streng bevolen, niemand in die kamer te laten." .,Het spijt mij, juffrouw, als ik verkeerd ge daan heb," antwoordde de man. „Ik gjaakte een uitzondering voor deze twee heeren, om dat zij zoo dikwijls hier kwamen en zulke oude vrienden van mijnheer Duge zijn en daarom liet ik ze binnen." Virginia ging langs hem heen en liep naar den overkant van de hall. Zij trad plotseling de kamer binnen en sloot de deur achter zich. Weiss, met een bos sleutels in de hand, was bezig en een te zoeken, die op het bureau van haar oom paste. Higgins, die een open zak- mes in de hand hield, scheen geprobeerd te hebben het slot te forceeren. Zij schrikten op, toen zij Virginia binnen zagen lcornen en het drong opeens tot haar door, dat zij met hun bezoek gewacht hadden, omtrent zij haar uit hadden zien gaan en dat zij hen overrompelde door zoo gauw thuis te komen. „Mijnheer Weiss," zeide zij, door de kamer op hem toeloopende, „ik heb het toezicht over deze kamer. Het is op bevel van mijn oom, dat niemand er in mag komen. Het spijt mij, dat een knecht, die mijn instructies niet begrepen had, u binnen liet gaan en ik verzoek u, mij dadelijk naar de zitkamer te volgen." „Weis6 stond op. Higgins was eenige sfap- pen achteruit gegaan in de richting van de deur en Virginia gaf er zich opeens reken- schap van, dat de weg terug voor haar afge- I sneden was. i N (Wordt vervolgd). --BBC is meestai een niet bedoelde bergplaats voor drukwerk, dat men aan z'n klanten doet toekomen. Ooed uitgevoerd zal het niet zoo gauw weggedaan worden, aJs drukwerk, dat {en slecht verzorg- den, slordigen in druk maakt. Over de resultaten van uw aankondi- gingen, prospecti, en al nw overige drukwerken, zult ge tevreden zijn, wan- neer gij ze laat ge- reed maken bij de:

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5