KWATTA5^- -VDLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: OE BESTE Provasiciaal nieuws Bii§£enland DE KONINGIN EN DE PRINSES. Gistermiddag om 3 u. 5 min. is de Koningin met Prinses Juliana naar Den Haag vertrok- ken. De Koningin-Moeder deed hen per airto uitgeleide tot de halte Soestdijk. Tot Utrecht werd de reis gemaakt per extra-trein. Bij het paleis en bij de halte Soestdijk stond een tal rijke menigte, die de vorstelijke familie harte- li.rk toejuichte. Bij het paleis Soestdijk was de burgemeester van Baarn en bij de halte Soest dijk de burgemeester van Soest aanwezig. Te Utrecht zijn de salonrijtuigen in den gewonen trein naar Den Haag geplaatst. De Koningin en de Prinses werden, teen Zij zich voor de ramen van het salonrijtuig vertoonden, hartelijk door het vrij talrijke pu- bliek toegejuicht. Omstreeks kwam voor vijf zijn de Koningin en de Prinses in de Residence aangekomen. In een hofauto met halfgeopende kap reden de vorstelijke personen naar den Ruigenhoek, waar zij, zooals bekend, eenigen tijd zullen verblijven. De Koningin en de Prinses werden op het stationsplein door een talrijke menigte harte lijk toegej-uieht. DE WEELDEBELASTING. Volgens het Vaderland zal de weeldever- teringsbelasting worden ingetrokken. i INBRAKEN. Woensdagnacht is te Delft ingebroken in de woning van prof. Vermaes, aan het Oude Delft. Alle kasten enz. werden opengebroken en de inhoud over den grond verspreid. Gis- ternacht is ook een inbraak gepleegd iu de woning van prof. Vosnack aan den Roiter- damschen weg. Ook daar is leelijk huisge- houden. Aangezien beide familien budenslands ver- toeven. is nog niet vastgesteld. wat er is ont- yreemd. In een winkel te Roermond gaf eenige da- gen geleden een vrouw een bankbiljet van j 25 ter betaling. Later bleek, dat de voor- en achterzijde >an dit biljet van elkaar waren ge- scheurd. De winkelier deed hiervan aangifte bij de politie, die weldra te weteri kwam. dat de andere helft van dit biljet door dezelfdc vrouw aan een melkslijter was uitgegeven. Duidelijk bleek, dat beide stukken, die door de politie in beslag werden genomen, een geheel hadden uitgemaakt. De vrouw, zekere S., wonende aldaar, is gearresteerd en in het huis van bewaring opgesloten. BRANDEN. Donderdagochtend is een groote houtmijt, bevattende 40 a 50 vaam hout en toebehoo- rende aan bakker Foppen uit Julianastraat te Soestdijk, geheel door brand vernield. Het woonhuis is behouden. De brand is ontstaan doordat het vuur uit den oven te dicht bij het hout was geplaatst. De heer Foppen was niet tegen brandschade verzekerd. KORTE BERICHTEN. Woensdagmiddag is in de Vughter- straat te's Hertogenbosch vrouw Verheugd door een vrachtauto overreden. In zorgwek- kenden toestand werd zij naar,het ziekenhuis vervoerd. De leidster der theosofen, mevrouw An nie Besant, is Woensdagochtend met een toestel der K.L.M. van Amsterdam naar Lon don vertrokken, alwaar zij inmiddels arri- veerde. Te Boekelo is Donderdag de kapitale boerderij van J. H. Slaghekke afgebrand. UIT ZIJPE. Met 6 tegen 5 stemmen heeft de geineen- teraad een besluit genomen tot het invoeren 'van een dansverbod voor kinderetn beneden 16 jaar. UIT SCHERMERHORN. Woensdagavond wilde Mej. van L'., uit het 1 graanpakhuis van den heer L. komende, de straat oversteken. Door een voor het pakhuis staande wagen, zag zij niet dat een auto kwam aanrijden. Zij werd#door de auto aan- gereden en over dfe straat geslingerd. Door net late uur was geneeskundige hulp niet spoedig aanwezig, daar de dokter uit rijden was. Naar wij vernemen is de toestand thans redelijk wel. SCHERMERHORN. (Juli.) G e b o r e n Musina Bregje, d. van wij- len Muus de Bakker en Trijntje Langedijk. Jannetje, d. van Cornelis Beets en Cornelia Lakemond. Over led en: Wouter Leegwater, 74 jaar, echtgenoot van Arendje Benjamin. UIT HEILOO. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, is de heer D. A. Bakker voornemens morgen een naar de eischen des tijds inge- richten boekhandel te openen. Zooals uit de advertentie blijkt, is daar al- les vereenigd, wat men tegenwoordig van een degelijken boekhandel kan verlangen. Blijkbaar in hetzelfde pand wordt dan 'eveneens door den heer Bakker een dxogis- 'terij geopiad. De combinatie drogisterij-boekhandel be- hoeft niemand af te schrikken. Want uit de ^dvertentie in dit nummer blijkt wel, dat de heer Bakker ook op dit gebied uiterst des- kundig is. Hij is een apotheker en gediplo- *meera optickn. Vandaar dat ook in deze drogisterij vrij wel alles te krijgen is wat tot dit vak gerekend mag worden en men van deskundige bedie- ning verzekerd kan zijn. IN5PECT1E BLOEMBOL1EN. De Inspecteur, Hoofd van den Plantenziek- tenkundigen Dknst, verzoekt ons mede te deelen, dat men zich vanai 9 Augustus voor inspecties van bloembollen te Beverwijk tot en met Alkmaar moet wenden tot den heer M. van Stijgeren, Controleur bij den Plantenziektenkundigen Dienst, Burgemees ter Mooijstraat, Castricum, telefocn No. 6. In verband met de ongiesteldheid van den heer van Keulen te Hoorn moeten inspecties van bloembollen, te verrichten op plaatsen gelegen langs de spoorlijn Alkmaar—den fpdes. eyeneens a^aevraaed worden bi| voornoemden controleur en inspecties van bloembollen op andere plaatsen gelegen ten Noorden van het Noordzeekanaal bij den heer S. K. Phaff, Handelskade 9, Amsterdam, tde- foon No. 35144. Het particulier telefoonnummer van den heer Phaff is: No. 60666. UIT OUDE NIEDORP. De W.O.L.-polder te Oude Niedorp zal electrisch bemalen worden. De watennolen zal dus verdwijnen. UIT HEEMSKERK. De raad onzer gemeente kwam Woensdag middag 2 uur voltallig bijeen. Ingekomen was een propagandastuk eener commissie ten doel hebbende alle wegen in ons land te verbeteren met verzoek dit goede doel geldelijk te steunen. Besloten werd voor dit jaar 10 er toe te staan en het comite te verzoeken actie te voeren inzake den rijks- weg onder Noorddorp. B. en W. stelden den raad voor om het in een vorige bijeenkomst voor preadvies terug gezonden verzoek van het bestuur van de R. K. meisjesschool om financieele steun tot aan- koop van hulpleermiddelen enz. afwijzend te beschikken. Diens overeenkomstig werd be sloten. Een verzoek van het Malariabestrijdings- comite om subsidie voor het bekende doel zal op de e.v. begrooting prijken. Op voorstel van den voorzitter zal aan den commissaris de voordracht aangeboden worden tot zetters _der Directe belastingen. Deze voordracht Illicit: in de plaats van de heer J. de Ruyter aftr. de heer J. v. Duivenvoorde en voor de heer N. de Vries idem, de heer J. de Wilde. Aan den heer M. Mok werd eervol onslag verleend als hoofd der opgeheven O. L. S. Een voorstel tot het verleenen van gratis vervoer van kinderen die vroeger de O- L. S. bezocht'en en voor dit doel thans naar Bever wijk gaan wordt mede een desbetreffend verzoek der betrokken ouders om gratis auto bus vervoer, ingewilligd. Een voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van schoolgeld werd ter voor- koming van moeiliikheden voor den tijd van een jaar uitgestekL De gemeenterekening dienst 1925 heeft ver- leden ]aar met een nadeelig saldo groot 478 en die van het Burg. Armbestuur met een bedrag groot 150 gewerkt. Gezien de groote uitgaven waarvoor het armbestuur gestaan heeft, zijn deze nadeeli- ge saldi, zooals de voorzitter opmerkte, nog- al begrijpelijk. Tot leden voor het nazien der rekeningen werden benoemd de heeren P. Klaassen en A. E. de Wildt. Inzake uitbreiding van het on- tdergrondsche net van het G. E. B. besloot de 'raad voorloopig geen verd*r gevo'g te geven maar deze gelden op advies van een ingenieur te bestemmen voor een kabelnet, wat eener- zijds besparing van stroom en tijdverlies geef en anderzijds aan arbeidsloonen. Den heer J. Bekker is alreeds als lijnwerker in't uitzicht gesteld, dat men binnen niet al te langen tijd ge engebruik meer van zijne diensten wenscht te maken. Tenslotte werd, in verband met het voor- gaande, 'n voorstel tot wijziging der gemeen te begrooting 1925/26, z. h. s. goedgekeurd en de openbare zitting opgeheven. DE NATIONALE FEESTDAGEN IN ZWlTSERLAND. De correspondent van het Hbld. te Zurich schrijft o'. m.: Zwitserland heeft den lsten Augustus met bijzondere opgewektheid zijn nationalen feest- dag den Bundesdag gevierd. Het is in de laatste jaren gewoonte gewor- den, om de viering van den ..Bundesdag" te verbinden met een van liefdadigheid. Dit jaar zou de ondersteuning der noodlijdeode moe- ders ten goede komen. Dat was alien Zwitsers uit het hart gegrepen. Want nergens ter we- reld is de gedachte van „Moeder en Kind" zoo heilig als in het Zwitsersche leveia. Geen feestganger, die niet de kleine bronzen pla- quette droeg een artistiek en toch koket buste-relief van een jonge moeder met het nobele devies. Alien fur einen". Des avands tegen 8 acht beieren alle klok- ken over heel het land, en branden er hoog- cplaaiende vuren op alle bergen. Kleurige lichten hangen in de vensters der huizen, en zingende kinderscharen dragen lange slierten van lichtballons over de eenzame landwe- gen. Dit licht en deze vuren symboliseeren het nachtelijke vuur, dat voor vele honderden jaren. de mannen der WaldstStten naar de Riitli-wcide riep, om daar den bevrijdings- kamp tegen de Oostenrijksche dwingelandij te beginnen. En zoo groot is de magische kracht dozer vuren, dat de Zwitsers, die in het bui- tenland nabij de grenzen wonen, in dezen nacht naar een hoogte trekken ergens in de fciiurt, om van verre het lichtschijnsel dezer feestvuren te kunnen genieten. AMERIKAANSCHE SPOORWEGEN De New-York Central Spoorweg Maat- schappij heeft thans op trajecten ter geza- menlijke lengte van circa 4500 K.M. een nieuw trein-controlesysteem doen in wer- king treden; meer dan 1500 locomotieven zijn van de nieuwe inricbting voorzien. Het nieuwe systeem beoogt er voor te zor- gen, dat de machinist de controle over zijn machine verliest, zoodra hi} de bestaande voorschriften overtreedt; in dat geval neemt het automatische treinconfcrole-stelsel zijn taak over. Dit stelsel maakt de automatische bloksignalen, thans op verschillencje hoofd- lijnen in Amerika in gebruik, niet overbodig; het beteekent slechts een aanvulling, zoodat de veiligheid zoo hoog mogelijk wordt opge- voerd. De machinist moet bij het nieuwe stelsel op een bepaalde wijze doen blijken, dat hij de signalen „stop" of „langzaam rijden" heeft waargenomen. Verzuimt hij zulks, dan wordt de trein automatisch tot stilstand gebracht. De remmen kunnen eerst wederom losgelaten worden, nadat de trein stil heeft gestaan. Het toestel, dat deze controle op de waak- zaamheid van den machinist uitoefent, bestaat uit twee deeleneen ervan bevindt zich op de locomotief en een ander is aan de rails be- vestigd, onmiddellijk achter elk automatisch bloksignaal. Door een bepaalde electrische in- rich ting wordt de controle bewerksfelligd; de machinist wordt door een signaal gewaar- schuwd, wannecr de machine over een con- -apoaraat rijdt> DE KOMITADJI'S. In verband met tegenstrijdige berichten in het buitenland meldt het Bulgaarsch nieuws- agentschap: Op 28 Juli vernamen soldatai van een Bulgaarsche grenspost het geluid van geweervuur, op Zuidslavisch territoir. Op betreffende vragen antwoordde Zuidsla- vische grenssoldaten, dat het geweervuur ge- wisseld werd tusschen Komitadji's en Zuid- slavische soldaten en dat de eersten omsin- geld waren. Het schieten duurde tot midder- nacht. Bevelen werden gegeven om elken grensovergang te beletten. De vertegenwoordigers van Frankrijk, En- geland en Italie hebben bij de Bulgaarsche regeering te Sofia stappen gedaan, in verband met de voortdurende invallen van Bulgaar sche benden aan de Joegoslavisch-Btflgaar- sche grens. EEN WENSCH VAN WIJLEN PRESIDENT WILSON. Aan het feit, dat mevrouw Wilson, de we- duwe van wijien den president der Vereenig- de Staten, zich wederom ter gelegenheid van de a.s. Vcrgadering van den Volkenbond naar Geneve zal begeven, ligt een wensch van den ovcrleden president ten grondslag. In 1924, toen de president stervende was, verkreeg hij van zijn echtgenoote de beloft;, dat zij, voor zoover haar gezondheidstoe stand het zou toelaten, nooit zou nalaten elk jaar een zwijgende getuige te zijn van de eerste zittingen te Geneve, opdat alle aanwe- zigen, bij het zien van haar persoon, indach- tig zullen blijven aan de oorspronkelijke op- vatting omrent den Bond. DE AKBITRAGEVERDRAGEN VAN SPANJE. De Spaansche kabinetsraad hield zich Woensdagavond bezig met de ontwerpca eener arbitrageconventie. Naaraanleiding hiervan deelen de bladen mede, dat de arbitrageverdragen, welke tot dusver door Spanje zijn geteekend, een uit- zonderingsbepaling bevatten, waarbij de ccn- tracteerende partijen alles buitensluiten, wat hun eer, onafhankelijkheid of vitale belangen betreft. Het Spaansch-Zwitsersche verdrag, dat Spanje reeds heeft geteekend, houdt in, dat alle geschillen, welke ook, aan arbitrage zullen worden onderworpen. Dit stelsel is ge- inspireerd door denzelfden geest als het pact van Locarno, die ook alle onderhandelingcn van Spanje met andere landen nopens het sluitcn van arbitrageverdragen bezielt. WAGONFABRIEK AFGEBRAND. De eenige wagonfabriek in Bulgarije, ge legen nabij Sofia, is door brand vernield. Er Is geen enkel slachtoffer, maar de schade be- draagt vele millioenen. COBHAM'S VLUCHT. De Britsche vlieger Alan Cobham heeft gis- ter Australisch gebied bereikt en is te Port Darwin aangekomen. De drijvers van het vliegtuig zullen ver- vangen worden door een landingsgeste!, op dat het te Melbourne, het eind van den tocht, op een vliegveld kan landen. NEGERS ALS VALSCHE MUNTERS. De Berl nsche recherche heeft twee onder- danen van koning Bondongulo van Accra in Britsch-West-Afrika als valsche munters ont- maskerd. Den laatsten tijd deden twee zeer elegant gekleede negers, die zich voorstelden als agea- ten van koning Bondongulo van Accra, groo te bestellingen bij verschillende Berlijnsche drukkerijen en grafische inrichtingen. De eene firma moest schrijfpapier leveren met den naam van den vorst; een ander moest kaarten maken voor de „Bank of Englandclubv in Fernando Po; weer n' ander een cliche voor de staatsdrukkerij van den koning. Tot dusver wekten de heeren met hun bestellingen geen wantrouwen. Maar toen zij een groote bestel- ling watermerkpapier deden met het op- sdi-rift „Bank of England", werd1 dit anders. De autoriteiten werden gewaarschuwd en al spoedig had de recherche de beide agenten van Z. M. Bondongulo van Accra te pakken, die eenvoudig bleken valsche munters te zijn en koning Bondongulo benevens diens rijk Accra gefingeerd te hebben. i MODERNE TEGEN OUDE VIOLfeN. Te Londen zal men binnenkort een proef organiseeren tusschen moderne Engelsche en oude Italiaansche violen. De reputatie der Stradivarius en Guarnerius berust op sugges- tie, zeggen de Engelsche r vioolbouwers, die den wedstrijd organiseeren, en een violist achter een scherm beurtelings verschillende instrumenten zullen laten bespelen. Een dergelijke proef viel voor eenige jaren te Parijs gunstig uit voor de moderne violen; de aanhangers der oude Italiaansche instru menten stellen echter vast dat't nieuwe in strument slechts goed klinkt in den aller- eersten tijd dat het bespeeld wordt. DE RUSSISCHE BEGROOTING. Het Russisohe commissariaat van finan- cien heeft het budget voor het komende fi nancieele jaar uitgewerkt en aan den Raad van Volkscommissarissen ter bekrachtiging voorgelegd. Het budget wijst een deficit aan van 130 millioen roebel. Naar verluidt, zou de Sovjetregeering van plan zijn, ter dekking van het deficit een binnenlandsche leening van 150 millioen roebel uit te geven. GEEN GETROUW MEER AAN BOORD. Het kan voorkomen, dat twee menschen, die perse meenen, dat de huwelijksband Jien met elkaar moet vereenigen, daarbij stuiten op een min of meer heftig verzet, aldus schrijft de Tel. En wel gaat dit verzet, gewoon lijk niet uit van de beide rechtstreeks be trokken tegenstanders, neen, deze tegenstand openbaart zich meestal op veel verder verwij- derde punten van het front, daar waar men het toch zoo goed meent met de beide toe- komstige kemphanen, daar, waar, gerijpt in een jarenlange ervaring van de geneugten van den gehuwden staat, ooms en tantes, ne- ven en nichten; al dan niet aangehuwd, een onwrikbare phalanx vormen. Hier, in ons oude Europa, heeft zulk een verzet meer dan eens succestot innige vreugd vaak der betrokkenen, althans op late- ren leeftijd. In het onvolprezen Amerika echter was de kans op een gelukkig einde der verioving, zonder huwelijk, tot voor korten tijd veel ge- ringer. Daar toch keerden dergeliike striidl.ustig^ paartjes de fafsoenlijke volgordet eerst huwelijk, dan wittebrcodsweken, om in: eerst wittebroodweken, dan huwe lijk wellicht. Om namelijk ieder verder verzet in de kiem te smoren, gingen zij per regeeringsstoomboot op reis. Aan boord werd een klein blijspel ten tooneele gevoerd, en wel de verloofden speelden verioving, om zich daft kort daarop door den kapitein, die daartoe de bevoegdheid bezat, in den echt te laten verbinden. En aldus kwam men dan als gehuwd of reeds weder gescheiden paartje, want ook dif laatste gaat in Amerika met bekwamen spoei aan wal terug. Aan alles echter komt een einde. Zoo 09k aan deze schoone huwelijkskans. De regeering heeft thans namelijk weg ens den geweldigen aandrang van huwelijkscandidaten op regee- ringsstoombooten aan de kapiteins de be voegdheid tot bet verrichten der huwelijksce- remonien ontnomen. HOME RULE VOOR SCHOTLAND. Alvorens het Lagerhuis op reces is gegaan, heeft een groep van Schotsche arbeidersleden een wetsontwerp ingediend, strekkende tot het geven van Home Rule aan Schotland Het ontwerp stelt de instelling voor van een enkele Kamer van 148 leden, die de be staande kiesdistricten vertegenwoordigen. Schotland zou dan niet langer meer in het parlement te Londen vertegenwoordigd zijn. De koning zou worden vertegenwoordigd door een hoogen commissaris, bijgestaan door een bestuursraad. Voorts zou er een Opperste Hof worden ingesteld ter vervanging van het Hoogerhuis als Hof van Beroep. Het nieuwe parlement zou belastingen hef- fen en innen, en het geld in de Schotsche schatkist storten. Ten slotte zou er een consultatieve raad worden samengesteld om de rechten van En- geland en Schotland in aangelegenheden van gemeenschappelijk belang vast te stellen. EEN VALSCHE „MICHELANGELO". Onlangs werd te Bologna een schilderij van Michelangelo ontdekt, een voorstelling van de „Verzoeking van St. Antonius". Zooals te verwachten was hebben verschillende kunstgeleerden, na nauwlettend onderzoek, twijfel geopperd aan de echtheid van het stuL De directeur van Schoone Kunstcn is tenslotte er aan te pas gekomen en heeft in de „Giornale d'ltalia" met de meeste beslistheid geprotesteerd tegen de toekenning aan den groot en meester. AMUNDSEN'S NOORDPOOLTOCHT. Het B. T. A. meldt uit Rome, dat op het vliegveld van Ciampino in tegenwoordigheid van Mussolini, generaal Nobile en zijn reis- makkers, ministers ,enz. een gedenksteen is onthuld ter herinnering aan de roemrijke Noordpoolvlucht. Mussolini overhandigde Nobile de onder scheidingsteekenen van ridder in de militaire orde van Savoye. MELLON TE ROME. Ondanks de hoop der Europeesche kanse- larijen dat de Amerkaansche secretaris van de schatiskt Mellon tijdens zijn vacantie ook de gelegenheid zou benutten om informaties in te winnen over den financieelen toestand, be- vestigde Mellon dat hij uitsluitend voor ge- noegen in Europa vertoeft. Hoewel hij na- tuurlijk een hoffelijkheidsbezcek zou bren- gen aan den Italbanschen minister van finan- cien Volpi, hetgeen gisteren namiddag ook inderdaad plaats had, was hij niet voorne mens besprekingente voeren over de stabilisa- tie van den Europeeschen wisselkoers, het geen, naar hij zeid? „e:n langdurige kwes- tie' zou zijn. Hij was Woensdagmiddag een half uur bij VolpL Een verklaring werd gepu- bliceerd, waarin gtzegd wordt dat de econo- mische toestand niet besproken werd. Ondanks al deze beweringen houdt men in Italiaansche financieele kringen vol, dat de reis van Mellon gevolgd zal worden door een „Economisch Locarno voor Europa", waarin de Vereenigde Staten zouden deelnemen. Mellon verklaarde tegenover de Ameri- kaansche dagbladcorrespondenten, dat hij een aangename vacantie doorbracht, ondanks het bombardement der journalisten LLOYD GEORGE NIET NAAR RUSLAND. Lloyd George's reis naar Sovjet-Rusland in den herfst gaat niet door. Hiervoor be- staan twee zeer belangrijke redenen, en wel de onbepaalde verdere duur der steenkolensta- king en de mogelijkheid van belangrijke poli- tieke ontwikkelingen op het gebied der Engel sche binnenlandsche politiek. Lloyd George's beslissing moet allerminst in verband worden gebracht met het bestaan van meeningsverschillen onder de Sovjetlei- ders, maar hij is zoodanig met wcrk over- stelpt, dat hij zich niet voor een langdurige buitenlandsche reis kan vrijmaken. Hiertoe behoort o.a. de kwestie van het agrarisch program, waarvoor in den herfst krachtige propaganda zal worden gemaakt. DE MILITAIRE VERKWISTING. Onder dezen titel doet kolonel Charras in de „Volonte" een scherpen aanval op het hui- dige Fransche legerstelsel en de autoriteiten. Het Fransche leger, zoo constateert hij, is het talrijkste en kostbaarste ter wereld. Het on- derhoud ervan wordt nog verzwaard door handhaving van verouderde methoden, aan- bidding van formalisme enz. Algemeen is men van oordeel, dat het aan- tal der bestaande 32 divisies niet alleen kan, maar ook moet worden teruggebracht op 16 Maar deze inkrimping* zou de opheffing ten gevolge hebben van groote staven enz., waardoor de betrokkenen buiten betrekking zouden komen. De autoriteiten zijn de gevan- genen en de slachtoffrse van een verouderde organisatie, welke zij weigeren op te heflen. Volgens het oordeel van kolonel Charras bevat het leger veel te veel beroepskader. Spottend spreekt hij over de a s. herfstma- noeuvres in het Rijnland „deze zijn opge- zet op een schaal, welke de aanwezigheid van een maarschalk van Frankrijk rechtvaardigen zal: blijkbaar negeert het legcrbestuur abso- luirt de financieele moeilijkheden, welke het land doormaakt." Voortdurend worden maar baantjse en sinecures geschapcn om de vele hoogere officieren maar z.g. wat te doen te ge ven. Het streven naar bezuiniging, waarvan het parlement blijk geeft, wordt soms tot een bespotting gemaakt. De wetgever bijv. heft een bepaalde functie bij de gendarmerie op, maar deze herleeft eenvoudig onder een ande- ren naam, Na te kennen te hebben gegeven, dat ook de nieuwe legerplannen gebaseerd zijn op de handhaving van een lijvig effectief gene'raals en koionels, die in ledigheid leven tot er eens oorlog komt, besluit kolonel Charras zijn re- quisitoir met de volgende woorden: Indien het parlement besloot zijn besluiten in overeen- stemming te brengen met zijn beginselen, dan zou het zonder verder uitstel een beperkt en modern leger vormen. waardoor een twee milliard op de legerbegrooting bezuinigd zou den kunnen worden. Een dergelijk optreden zou een groot zedelijk effect hebben. De bui- tenlander zou er den wil in zien om te hervor- men, te vereenvoudigen en een einde te maken aan de verkwisting. Vaak is men getroffen door de hooge eischen van de sehuldeischers van 'Frankrijk maar moet't schouwspel van een teugellooze verspilling hen niet sceptisch maken ten opzichte van de ellende van het land? EEN BALLON BRANDEND NEERGESTORT. Alweer is een ballon neergestort, ditmaal in Frankrijk. Een „montgolfiere" het oudste model niet-bestuurbare ballon was Woensdag middag om 6 uur cpeen feest te Mcntfort-sur- Risle (dep. Eure) ongelaten. Plotseling, toen het onhandelbare ding door een windvlaag lievig werd heen en weer geslingerd, vatte het liiidden in een groep kinderen. Een dezer door onbekende oorzaak vlam en sloeg neer, liep zoo zware brandwonden op, dat het weldra in het ziekenhuis overfeed Vier ande re kinderen zijn min of meer zwaar gewond; en wie ook brandwonden opliep was de vader van een der kinderen, die zijn telg was te hulp gekomen. D'F „PANZERKREUZER POTEMKIN". Het Saksische Ministerie van Binnenland sche Zaken heeft de film „Pantzerkreuzei Potemkin" op grond van de decisie van de Berlijnsche Filmprurstelle voor Saksen toe- laatbaar gesteld. Beieren heeft om dezelfdc redenen als Wurtemberg besloten, dat de film (ook in haar nieuwe verkorte gedaante) niet toegela- ten zal worden en heeft den politie-autoritei- ten dienovereenkomstig instructies gegeven. j KUNSTMATIG DAGLICHT". In Duitschland is men reeds langen Hjd bezig met proeven te nemen, om kunstmatig daglicht te kunnen verstrekken. Dit is n.l. van het grootste belang voor de textielindus trie, papierfabrieken, verf- en vernisfabrie. ken, alsmede voor medisehe instituten enz De eerste daglichtlampen waren koolspits- lampen van Korting en Mathiesen te Leip zig, tegenwoordig worden ze ook door ande re firma's geleverd. Volgens ingenieur Foerster bezitten deze lampen toch nog niet de gewenschte eigen- schappen. Dit schijnt wel het geval te zijn met de nieuwe daglichtlamp van de Akt. Ges. fiir F.lektrizitats-industrie (Angelindus) te Ber- lijn. De nieuwe lamp is gebaseerd op het be- ginsel van de Geissler'sche buis en het Moo re licht; er wordt geen temperatuurstraling ontwikkeld, maar alleen een bron van lumi- nisceerend licht. Deze lichtbron zendt een zuiver licht uit in een Angelindus gloeibuis, welke met kooldioxpde onder geringen druk is gevuld (1/1000 atmosfeer). De lamp produceert een z.g. bandenspec- trum. Wanneer men met aniline-kleurstoffen in dit licht werkt, kan men nog kleurverschil- len waarnemen, waartoe men niet in staat is in gewoon daglicht. HET PAN-AZIATISCH GONGRES. Volgens de ingewonnen inlichtingen zou het Pan. Aziatisch congres mislukt zi;n als gevolg van de pogingen van de tamelijk sterke Chineesche delegatie om de Pan-Aziatische idee als agitatie-middel tegen Japan te ge- bruiken. De Chineezen eischten van de 'Japanoers, als bewijs van hun Pan-Aziatische gezind- heid, dat zij een resolutie zouden aannemen waarin de 21 punten scherp werden veroor- deeld, waarbij Japan zich van zekere voor- rechten en mogelijkheden tot interventie had verzekerd. Verder moesten de Japansche deel- nemers aan het congres zich verplichten een actie te voeren, teniende opheffing van deze onder pressie aangenomen punten te verkrij- gen. Daarop hebben de Japanners en de hun verwante delegeerde nonder protest afgezien van iedere verdere deelname aan de congres- bsprekingen. Door het overgebleven gedeelte van de congressisten werd vervolgens de resolutie aangenomen, en verder nog een reeks van zuiver academische voorstellen ter bevorde- ring van de Pan-Aziatsche idee. Daarop werd het congres, aat slechts drie dagen had ge- duurd, gesloten. KORTE BERICHTEN. Twin tig stuks van de gouden munten, die uit het Victoria- and Albertmuseum ont< vreemd waren, zijn teruggevonden. Gister om twee uur brak een bevige brand uit in de dennenbosschen van 'de Gua- darama-bergen. Meer dan 5 vierkante mij- len bosch staat in brand en eenige dorpen in den om trek verkeeren in gevaar. Ondanks de pegingen van de brandweer en van 200 sol daten is men het vuur nojr niet meester. Men verwacht spoedig meer hulp. Het aantal werkloozen in Engeland was op 26 Juli 1.605.500, zijnde 25768 min der dan een week tevoren. De Belgische delegatie naar de Volken- bodsvergadering in September a.s zal be staan uit den minister van Buitenlandsche Zaken, Vandervelde, diens kabinetschef Henri Rolin, het Kamerlid van Cauwelaert, den ge- wezen minister Paul Emile Janson en senator De Brouckere. Het proces tegen den minister van Oor log in het Poolsche kabinet-Witos zal 16 de zer voor den krijgsraad te Warschau aanvan- gen. Te Moskou zijn drie personen gearres teerd, die een aanslag op Stalin wilden pie- gen. Volgens eeri draadloos bericht is pro fessor Rosse, een der leiders van den Elzassi- schen Heimatfcund, door de Fransche recht- bank uit zijn ambt ontzet. Tijdens een communistische demonstra- tie die Woensdag in den Lustgarten te Berlijn gehouden, hadden botsingen plaats met de po litie. Zes politie-aorenten en 30 demonstranigfl he^atn^i daarbij,vcr^ondjngen. r

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6