DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 185 Bonder# acht en fwMpfe Jaarg&ns? 1926. Atjonnementfprljs hij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewtfsn. 5 ct. Myertentiepr. 25 ct p. regelgrootere letters naar Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Adininistr. No. 3. Redactle No. 33. MAANDAG 9 AUGUSTUS. B&iiteaiiand Dif riiiramer beslaaf nit 2 bladen. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA'. DE FRANSCHE FINANCIeN. Poincare heeft Zaterdag in den Senaat set wetsontwerp in zake de amortisatiekas verdedigd. Hij zette uiteen, dat de leidende gedachte der regeering bij het in het leven roepen der amortisatiekas was, de amortisa- tie van de enorme openbare schuld te ver- zekeren. Ook echter indien dit niet gesc-hied- de, zou er geen sprake van zijn, dat de Staat zijn verplichtingen niet zou nakomen; immers alle gedane beloften moeten worden gehou- den. Maar dit ontwerp beoogt, aldus Poin care, door amortisaties en facultatieve con- versies de vlottende schuld te vermindereu, die on ons drukt. De handhaving van het openbaar vertrouwn vermindert het gevaar van deze vlottende schuld, maar doet het met vtrdwijnen, want het gevaar der aflossings- vragen blijft bestaan. Wij zijn, ging spreker voort, met bekwamen spoed te werk gegaan door de bons der na- tionalc verdediging en de schatkistbiljetten met een looptijd van een jaar of langer aan te pakken. Voor de andere schatkistbiljetten zullen wij operaties ter facultatieve conversie bestudeeren. De nieuwe kas moet aan de houders van stukken verschillende types obligaties kunnen aaobieden, die minder spoe- dig vervallen. Om haar obligaties te kunnen plaatsen, moet de kas zoo autonoom mogelijk zijn, en moeten haar ontvangsten gegaran- dieerd zijn. Elk jaar zal de Kamer aen norm kunnen herzien van de belastingen, welke de kas voe- den maar de autonomie en het minimum, waarmee de kas gevoed moet worden, zullen in de grondwet gegarandeerd moeten zijn. De kas zal over een eigen crediet nrneten beschikken, maar de regeering zal het recht behouden, de conversie en de ai.ossing van de openbare schuld te verhaasten. Het begrootingsevenwicht, zoo emdigae Poincare zijn rede, is reeds verwezenlijkt, als het huidige wetsvooratcl is aangenomen zal onze schatkist ontlast zijn, een tweeae etappe zal zijn afgeiegd, belangrijke resul- taten zullen zijn verkregen. (Levendige toe- &enaat heeft ten slotte jnet 281 tegen 6 stemmen de wet in zake de amortisatiekas aangenomen en met 271 tegen 11 stemmen het wetsontwerp in zake de overeenkomst met de Banque de France. Nadat de regeering oe kwestie van ver- trouwen had gesteld, heeft de Kamer met 4x8 tegen 133 stemmen het voorstel aangenomen, tot bijeenroeping der Nationale Vergadering, ter opneming van het wetsontwerp in zake de amortisatie-kas in de grondwet. HET CONFLIG"*" TN DE ENGELSCHE MIJNINDUSTRIE. Het bestuur van den MijnwerKersbona zou heden in Londen bijeenkomen Men meent te weten dat het zal trachten een onderhoud te krijgen met den premier, die zijn vacantiereis naar het vastehind heeft uitgestelo en in Wor cestershire verK eft. Er wordt eenige beteekems gehecht aan de rede, welke Cook Vr'jdag heeft geliouden, waarin hij zeide: „W-ineer wij den stnjd te zwaar vinden, zullen A den moed hebben het u te zeggen." Niettemin nx»cnt men dat de mijnwerkers, als zij willen, de staking nog verscheidene weken kunnen volhot den. Alle ministers, die in de jongste weken re- fevoeringen hebben gehov.den, hebben her- haald, dat de regeering |^en subsidie meer zal geven. EEN NIEUWE vv/EMDlNG IN HET MIJNOONFLICT De meerderheid der Engelsche mijndistric- fen heeft, naar men "yssd, de door de gees- telijken en de Mijnwerkers-Executieve ter op- lossitig van het mijnconflict naar voren ge- brachte voorstellen onderschreven. De vol- gende, door dc Dtaisdai'' <i.s. tc London bij- eenkomende Executieve fe ondernemen demar- che is nog onzeker, doch de Minister van Ar- beid en de Minister voor het Mijnwezen zul len deze week te Londen blijven, voorgeval zich een nieuew ontwikkeling in dien toestand mocht voordoen. De eerste Minister zal uit Worcester terugkeeren. DE BEZETTING IN DUITSCHLAND. Naar de „Voss." Z." verneemt, hebben de besprekingen door den rijkscqmmissaris van de bezette gebieden met de Rijnlandcommissie ertoe geleid, dat waarschijnlijk spoedig na de toetreding van Duitschland tot den Volken- bond de Rijnlandcommissie uitvoering zal geven aan de reorganisatieplannen wat het Bezettingsregime betreft. De Duitsche verte- genwoordigers zullen te Geneve aandringen op invoering van de z.g. onzichtbare bezet- ting en het beperken van de bezetting tot en- kele voomaamste steden en strategische pun- ten. Tevens zou dan een groot gedfeelte van de taldj'ke verordeningen van de Rijnlandcom missie kunnen worden'opgeheven. COMMUNISTEN-RELLETJES TE BERLIJN. Vrijdagavond had op een der stations te Berlijn een botsing plaats tusschen de politic en de communisten. De communisten wachtten op het station op een partijgenoot, die zoo juist uit de ge- vangenis was ontslagen. Toen de politie tot doorloopen maande, weigerden zij hieraan gevolg te geven. De gummistok werd getroklceneerst nadat een der beambten een schot in de lucht had gedaan, gingen zij uiteen DE STRIJD IN SYRIe. Naar uit Cai\p wordt gemeld, hebben 65 Drusenleiders besloten, den oorlog tegen de Fransc'nen voort te zetten, en Syrische gezad- ten, zoowel in de Vereenigde Staten als in Europa te benoemen. EEN MISLUKTE OONFERENTIE. Naar door de Parijsche editie van de „Daily Mail" wordt gemeld, is de conferentie van de Britsche en Russische vakvereenigingen, welke in een der Parijsche hotels werd gehou- den, op een mislukking uitgeloopen. De Brit sche gedelegeerden weigerden de voorwaar- den aan te nemen, die door de vertegenwoor- digers van de Sovjet werden gesteld. Tegen het einde van-deze maand zal een nieuwe bijeenkomst plaats vinden. DE MAAGDENBURGSCHE MOORD- ZAAK. Vrijdag was de industrieel Haas te Maag- denbnurg nog steeds niet in vrijheid gesteld en waarschijnlijk zal dit ook in de eerstvol- gende dagen nog niet gebeuren. Op het ver- zoek om invrijheidstelling, gedaan door den Oberstaatsanwalt, heeft de rechter van in- structie Kolling geantwoord, dat hij, op grond van het maternal, dat hij tegen Haas bezit, aan dit verzoek geen gevolg kan geven. Rol ling is daarop met vacantie gegaan. De toestand is nu zoo, dat de strafkamer het dossier over het geval in handen krijgt en over de invrijheidstelling van Haas zal he- slissen. Het onderzoek van het dossier zal waarschijnlijk eenige dagen duren, en op zijn vroegst kan daarom Haas pas in den loop van de volgende week in vrijheid worden ge steld. Haas zit nu ongeveer acht weken in voorloopige hecbtenis. DE BELGISCHE KOLENUITVOER. De Belgische regeering heeft besloten, den kolenuitvoer te beperken tot de hoeveelheden, welke voor de Engelsche mijnstaking geregeld uitgevoerd werden. De maandelijksche uitvoer zal derhalve teruggebracht worden van onge veer 500.000 ton tot 250.000 ton. De Belgi sche mijnen zullen echter in staat gesteld worden de contracten uit te voeren. welke zij met hun gewone clientele in het buitenland hebben afgesloten. Uitvoervergunningen zul len slechts aan de mijnen zelf gegeven wor den. Het innemen van bunkerkool zal onder controle der maritieme autoriteiten moeten geschieden. DE CIRCULATIE VAN DEN BELGISCHEN FRANC. De staat van de Belgische Banque Natio nale vertooni deze week een vermindering van df baukbiljettencirculatie met 50 millioen francs. DE POTEMKIN-F1LM OOK IN ROEMENIE VERBODEN. De Roemeensche minister van binnenland sche zaken Dr. Bucsan, heeft voor geiheel Roe menie de Potemkin-film verboden. Tegelijker tijd heeft hij een bevel uitgevaardigd, waarbij alle brochures, welke over deze film hande- len, in beslag moeten worden genomen. VULKANISCHE UITBARSTING. Een bericht uit Akyab (Bunna) meldt, dat de kapitein van het stoomschip „Chakdina" heeft gerapporteerd, dat hij op den morgen van den 29sten Juli een „vlammengordijn:' van verscheidene honderden voet hoogte heeft waargenomen. Het verschijnsel hiekl onge veer 15 minuten aan, en 10 minuten later zag hij het weer. Een ander bericht uit Akyab, verzonden van het eiland Ramee, maakt melding van een vulkanische eruptie, op ongeveer een halve mijl ten noorden van het dorp Kin bij de stad Kyaukpyu (Burma). Een heuvel van 500 voct hoog werd opgeblazen en bedekte 50 acres bouwland met aarde. Door de hitte werden de gewassen over een gebied van 150 acres verwoest. Er zijn geen menschenlevens te be- treuren. POLITIE-TENTOONSTELLING TE BERLIJN. Op uitnoocliging van de Pruisisthe regee ring zal volgens de Tel. ook de politie van Nederlandsch-Indie aan de politietentoonstel- ling deelnemen, die in October te Berlijn zal plaats vinden. Onder leiding van de politie te Batavia is een speciale commissie ter voorbe reiding der deelnemirig gevormd, aan welkei hoofd de commissaris van politie 0. Kcerpe te Weltevreden staat. STAAT EN KERK IN MEXICO. Het is ook Donderdag in Mexico rustig gebleven. Doorloopend doen geruchten de ronde, dat het treffen van een overeenkomst op handen is, De weg naar den vrede zou, naar men aanneemt, door de regeering ge- opend kunnen worden, door een verklaring, dat haar actie met betrekking tot de kerken niet beteekent. dat de regeering zich wil men- gen in de kerkelijke gebruiken en in de kerke- 1 ijke organisatie, doch dat zij haar optreden alleen een kwestie van zuiver administratie- ven aard acht. Zoowel de vereeniging van Kamers van Koophandel als die der industri- eele Kamers hebben geweigerd partij te kiezen. Op het ministerie van Financien werd1 ont- kena, dat het comite van bankiers aangeboden heeft in de hangende kwestie te interveniee- ren, terwijl ook de mededeeling, in de Ame- rikaansche pers verschenen, dat veel goud van de banken werd opgevraagd, als onjuist werd gekwalificeerd. In een schrijven aan den president van Peru zegt Calles, dat de revolutionnaire regeering op het oogenblik eens en voor altijd een eind tracht te maken aan de ontoeiaatbare hande- lingen der reactionnaire geestelijkheid. NOGMAALS DE ONORIJPBARE. Woensdag ontsnapte Georges Reme, zoo- als reeds is meegedeeld op avontuurlijke wij- ze aan de handen der Parijsche politie. Den volgendfen dag glipte hij haar collega's te Tours door de vingers. Dien ochtend om een uur oi negen hield een politieagent aldaar in de rue des Halles, een gloednieuwen Citi'oenwagen aan wegens verkeerd inrijden. De auto bleek bovendien niet, zooals is voorgeschreven, den naam van den eigenaar te dragen. De bestuurder trachtte den agent den toestand uit te leggen: hij had den wagen pas gekocht en had zijn portefeuille met zijn papieren in zijn hotel laten liggen. De politieman vond dit alles verdacht, ging in den auto zitten en gelastte den eigenaar naar zijn hotel te rijden. Daar aangekomen, gingen beiden naar de kamer van den ahtomobilist. die zich even A-eront- schuldigde, daar hij bij den portier zijn ba- gage moest ophalen Terwijl de politieman de kamer vast doorsnuffelde, ging de auto- eigenaar rustig naar beneden, stapte in zijn wagen en tufte weg, aan den agent overla- tende zijn rekening te betalen. Uit foto's in de clagbladen bleek alras, dat de overtreder der politieverordening nie- mand1 anders was geweest alsde voort- vluchtige Georges Reme, die den vorigen dag uit Parijs was aangekomen en zich on der den naam Ferriere had laten inschrijven. Maar te laat de vogel was alweer ge- vlogen HET VERMOGEN VAN DEN GEWEZEN KEIZER. De Breslauer Volkswaeht publieeert een brief uit Doom aan een dame, die zich om financieelen steun tot Wilhelm II had gericht. De brief luidt aldus: „Op uw verzoekschrift van 20 Juni aan Zijne Hoogheid den Keizer en Koning moet ik u tot mijn leedwezen antwoorden, dat het niet mogelijk is, u het verlangde bedrag te leenen. Sinds meer dan zeven jaar is het par- ticulier vermogen van Zijne Majcsteit in be slag genomen. Alle berichten, volgens welke Zijne Majesteit nog heden uit de opbrengst van dit vermogen ontvangt, zijn gelogen. Hoe onzeker voor de toekomst de finan- cieele positie van het Pruisische Koninklijke huis, en daarmede van den keizer, is, zult u zelf wel kunnen toegeven. Het resultaat van het referendum heeft den bestaanden toe stand niet veranderd." De brief is onderteekend door graaf Fin- kensteyn. DE TOESTAND IN MAROKKO. Het .Journal" ontving een telegram uit Rabat, meldende, dat vier Spaansche colon- nes na een Snellen opmarsch, thans Sjesjoean (de heilige stad) ingesloten hebben. Te Fez heerscht groote onrust tengevolge van watergebrek. De Joden dragen voortdu- rend bij tot verhooging van de opgewonden- heid door betoogingen; de autoriteiten zullen ze uit de stad zetten. TAGORE EN HET FASCISME. De Britsch-Indische denlcer en dichter Ra- bindranath Tagore, die op het oogenblik in Londen vertoeft, na een verblijf in Italie, heeft een gesprek gehad met een medewerker van de ..Manchester Guardian." Hij was naar Rome gegaan om Mussolini dank te zeggen voor de kostbare collectie Italiaansche boeken, welke deze zijn school in Britsch-In- die geschonken heeft. Sprekende over het fascisme, zeide Tagore dat zijn Italiaansche vrienden hem hadden verzekerd dat het fascisme Italie van den on- dergang heeft gered en dat de toestand niet zoo slecht is als hij is beschreven. Hij wilde neutraal blijven, maar zag in dat het moeilijk was*. De vrijheid van het woorcl wordt onder- drukt in Italie. Hij ontmoette nooit een enkel iemand, die het waagde iets tegen het fascisme te zeggen. Zijn reis was officieel geregeld en hij werd alleen naar plaatsen gebracht waar het „safe" was! Zelfs als hij vrij geweest ware gelooft hij niet dat hij veel menschen zou hebben ontmoet, die rroedig genoeg zou- den zijn geweest om zich tegen het fascisme te uiten. Tagore verwonderde er zich over dat ook de Engelschen in Italie zoo goed over het fas cisme zijn te spreken. Toen hij in Italie was, krvamen degenen, die van het fascisme te lij- den hadden gehad, tot hem, en langzamer- hand vernam hij c!e waarheid over de wreed- hed'en, welke zijn begaan. „Ik begreep dat het niet genoeg is dat het Italie voorspoedig gaat. Ge kunt cen land welvaart geven, maar als uw methoden verkeerd zijn, dan geldt dit de menschheid zelf. De methoden dienen vol gens een ethischen standaard beoordeeld te worden." EEN AANSLAG OP PANGALOS. Een zekere Andanapoelos heeft Zaterdag getracht, in een hotel te Spetzac (aan de golf van Nauplia) waar de GrieksChe president Pangalos met vacantie vertoeft, een aanslag op dezen te plegen. Terwijl Pangalos zat te ontbijten, maakte Andanapoelos aanstalten om op hem te vuren, doch men wist dit geluk- kig nog te beletten. De dader werd gearres- teerd en bekende. Het schijnt een zwakzinnige te zijn, die reeds eerder veroordeeld is wegens het dooden van een officier der gendarmedie, en die uit de gevangenis was ontvh'oht. Hii was tans handelaar in druiven. Alles wijst erop, dat de aanslag niet te voren georganiseerd was, doch dat het de op zich zelf staande daad van een abnormaal mensch was. De aanslag heeft in het land levendige ver- ontwaardiging gewekt, doch overal heerscht kalmte. Pangalos, die den minister-president seinde, dat de zaak niets te beteekenen heeft, ontving tal van blijken van sympathie. BALKANSCHE ONRUST. De Joegoslavische gezant te Sofia, Rakitsj, die twee dagen geleden te Belgrado was aan gekomen, is Zaterdag weder naar Sofia te- ruggekeerd. Hij is in het bezit van een nota aan de Bulgaarsche regeering, welke hij zal moeten overhandigen, wanneer bij zijn terug- komst nog geen maatregelen zijn genomen om een herhaling te voorkomen van de inci- denten aan de Zuidelijke Joegoslavische grens. De inhoud der nota zal eerst gepubliceerd worden, wanneer de situatie de overhandiging aan de regeering te Sofia noodzakelijk maakt. (Volgens een ander bericht zou de nota reeds hedenochtend worden overhandigd). Er is reden om aan te nemen, dat de nota den eisch stelt van ontbinding van het Mace- donisch Comite, de uitlevering vraagt van Joegoslavische onderdanen, die bij de opstan- den der Bulgaarsche benden zijn betrokken en voorts betsraffing der schuldigen en toe kenning van schadevergoeding aan de bloed- verwariten de slachtoffers van de jongste in- cidenten. EEiN BIOGRA'PHIE VAN MUSSOLINI. De correspondent van het Hbl. te Rome schrijft: Margherita Sarfatti, die jaren lang door een hechten vriendschapsband met Mussolini verbonden is en tot zijn 'trouwste medewer- kers behoort reeds uit zijn socialistischen tijd, heeft getracht een voorloopige biogra- phie van dezen te schrijven om hem, van wien vooral in het buitenland zooveel legenden rondgaan, in zijn ware gedaante wat beter te doen kennen. Een biographie te schrijven van een nog levend mensch is niet alleen een moeilijk, het is een onbegonnen werk. Mussolini zelf heeft in 'n kort woord ter inleiding gewezen op de voorloopigheid van deze levensbeschrijving, die hem slechts daarom bevalt, omdat er al- thans een streven in is waar te nemen om objectief te zijn en niet te overdrijven, zoodat dit boek, door de juistheid der verschillende feiten, die er zijn genoteerd van groot nut kan zijn voor iemand, die over vele jaren, wanneer de tijd het mogelijk zal hebben ge- maakt een figuur als Mussolini op een af- stand juist te zien, zijn leven zal beschrijven. Hiermede zijn de goede en de minder goede dingen in het boek gekarakteriseerd1: juist, maar Voorloopig. Voor den tijdgenoot, die de gebeurtenissen der laatste jaren heeft meegemaakt, is deze levensbeschrijving echter wel belangwekkend en fiet verwondert mij dan ook geenszins, dat dat dit boek, dat in Engeland het licht zag vo6r het nog in Italie zelf werd* uitgegeven, daar zulk een opgang heeft gemaakt. Men heeft Mussolini soms verweten, dat hij van overtuiging veranderd zou zijn, vroe- ger fel socialist, is hij naderhand nationalist geworden. Wij zien hier aan de hand van eenige documenten, hoe hij meer van partij en dat vi coactus dan wel van overtuiging veranderd is, al is er bij hem zeer zeker een groei en een evolutie waar te nemen. Meer dan twintig jaren geleden schreef hij aan zijn kapitein, die hem condoleerde met den dood van zijn moeder: „Het is voortreffelijk, dat men de helden vereert, die met hun bloed de eenheid van het vaderland bezegeld hebben, maar het is veel beter dat wij ons voorbereiden om geen on- waardige nakomelingen van hen te zijn." In 1911 heeft hij zich fel gekant tegen den oorlog met Turkije terwille van Tripoli om dat hij meende, dat het jonge Italie niet vol- doende voorbereid was voor zulk een onder- neming, en eerst de binnenlandsche wonden helen moest voor het zich buitenslands mani- festeerde. Hij schreef toen: „mijn ideaal is niet een Italie zeer uitgestrekt van gebied, maar een innerlijk groot, rijk, vrij Italie. Ik wil een Italie dat werkt en zich inspant om zijn plieht in de wereld te vervullen." Mussolini's kracht is steeds geweest, dat hij zijn idealen beleefde en zelf het voorbeeld gaf met een volkomen verachting van ieder doodsgevaar. Toen er eens in Milaan voor den oorlog socialistische woelingen waren, zaten de par- tijleiders van uit een balconraam van een derde verdieping het schouwsipel op de Dom- plaats aan te zien. Mussolini niet, hij was de eenige die onder de menigte was en toen de cavalerie een charge-hield, pakte hij een zij- ner redacteuren die vluchten wilde bij zijn mouw vast en zeide hem ,,-Het is absoluut onnoodig te vluchten, of de soldaat doet je niets, of hij zendt je met een houw naar oe andere wereld, waarom vluchten?" In 1914 spoorde hij van uit de kolommen van zijn courant de Italianen dagelijks er toe om met de Franschen en de Engelschen mee te strijden, maar zoodra Italie aan den oor log deelnam verliet hij zijn courant om als vrijwilliger naar het front te trekken waar hij ernstig gewond werd. N'a de nrislukte verkiezingen van 1919 kon men op een goeden dag in de socialstische bladen lezen dat er een lijk uit een gracht te Milaan was opgevischt, dat naar men zeker meende te weten het lijk van Mussoloni moest zijn; en 's avonds hoorde hij een joe- lende menigte langs zijn huis gaa'n; men juichte over zijn dood! ■Naast zijn persoonlijken moed staat zija belangeloosheid, zijn bereidheid om alle last en op zich te nemen, zijn groot verant- woordelijkheidsgevoel eni zijn geweldige taai- heid en arbeidsvermogen. Zijn ideaal is: orde. Orde en tucht, ieder o-p zijn plaats en aan het werk, men mag desnoods verkeerd, maar doen. Dat is voor plaats niet verlaten, eerst gehoorzamen en dan redeneeren. En vooraldoen, altijd doen, desnoods verkeerds, maar doen. Dat is voor een zuidelijk volk dat jaren lang juist in het niet-doen zijn heil heeft gezocht een zware pil. Toch is dat bij hem het geheim. Terwijl alle anderen redeneerden heeft hij gewerkt, gedaan en hij heeft volgehouden. Zijn taai volhouden, zijn geduldig kunnen wachten, zeker van het bereiken van zijn doel, en zijn snel en vastberaden kunnen handelen wanneer het geschikte oogenblik daar is, ma ken hem tot een geboren aanvoerder, wat de Romeinen een „dux" noemden. Vele documenten zijn er die bewijzen dat hij zijn leven lang als metselaar en als on- derwijzer, als journalist en als politicus, zelfs als eenvoudig soldaat steeds een aanvoerder is geweest iemand die door innerlijke kracht boven de anderen uitstak. Er is een document echter dat, naar ik ge- loof, den tegen» oordigen minister-president, tevens minister van landsverdediging, bijzon- der dierbaar is, dat is de motiveering waar- op hij aan het front als eenvoudig soldaat tot korporaal werd benoemd; die motiveering luidt: „Voor zijn voorbeeldige activiteit, zijn geest van zelfopoffering en zijn buitengewone kalmte in het gevaar; altijd de eerste bij ieder werk dat moet morden ondernomen, zonder zich ooit over de lasten er van te bezwaren, ijverig en nauwgezet in het vervullen van zijn plicht". v DE INVAULEN DER KOMITADJI'S. Het „Bulg. Tel. Ag." bevestigt, dat Frank- rij'k, Engeland en Italie vriendschappelijke stappen deden bij de Bulgaarsche regeering (inzake de komitadje-overvallen) In antwooid op de Zuid-Slavische mede- deelingen over de jongste incidenten in Zuid- Slavisch Macedonie wordt hier verklaard, dat de beschuldigingen, gericht aan het adres der Bulgaarsche autoriteiten evenals de geruchten, dat de daders van den aanslag uit Bulgarije kwamen, ongegrond zijn. De Zuid-Slavische minister van buitenland- sche zaken ontkent, dat de naar Sofia gezon- den nota het karakter van een ultimatum zou dragen. EEN NEDERLAAG VOOR WOE-PEI-FOE? De nationalistische regeering te Canton heeft een telegram ontvarrgen van den gene- ralen staf, meldende dat de troepen van maar- schalk Woe-Pei-foe aan het Tsjangteh-front in Noord-Hoenan verslagen zijn, en dat de vijand naar het Noorden terugtrekt. Gister is te Canton een massa-demonstratie gehouden tegen de hervatting der douane- conferentie te Peking. Deze hervatting wordt hier beschouwd als een fiscale maatregel tot het heffen van oorlogsfondsen ten behoeve van Peking in den strijd tegen de nationalis- ten. g KORTE BERICHTEN. De Londensche bladen vernemen, dat de stapapen, welke te Sofia ondernomen zijn door Engeland, Frankrijk en Italie, met de noodige welwillendheid zijn opgenomen. Er zou weinig kans bestaan, dat het in verband met het Kriva Palanka-incident tusschen Yougo-Slavie en Bulgarije gerezen geschil zich in ongunstigen zin zal ontwikkelen. In de wijk* Herne-Rotthausen zijn twin- tig personen ziek geworden na het gebruik van niet toebereid gehakt. Er doen zich bi^de patienten ziekteverschijnselen voor, welke op paratyphus wijzen. Op eenigen afstand van Bermuda heeft een cycloon gewoed, welke zidh te Bermuda door een stormwind merkbaara maakte. eD te- lefoondienst was eenigen tijd gestoord, maar voor zoover kan worden vastgesteld is er slechts weinig schade aangericht. De Paus heeft het personeel van het Va- ticaan een loensverhooging toegestaan van 30 tot 40 pet. in verband met de waardever- mindering van de lire en de verhoogde kos- ten van "het levensonderhoud. Dit vermeer- dert de begrooting van het Vatioaan met 2 tot 3 millioen lire. Met betrekking tot het gerucht, dat Rus- land van plan zou zijn, een schulden-commis- *sie naar Amerika te zenden, heeft Coolidge verlkaard, dat hij daarvan niets afweef. In dien Rusland echter zijn schulden aan de Ver eenigde Staten wil betalen, moet het begin- nen de wet in te trekken, waarbij alle schtrt- den worden verloochend. De meeningsverschillen tusschen ItaliJ en Tsecho-Slowakije zijn bijgelegd na een on derhoud tusschen doctor Benesj en den Itali- aanschen Senaatpresident, den nieuwen ge zant te Praag. De enkele dagen geleden met twee groo te vliegtuigen fe Irkutst gearriveerde expeditie van cle Deutsche Lufthansa zet thans den tocht naar Moeksen voort. De sultan van Marokko en de Bey van Tunis hebben elkaar te Marseille ontnvoet. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1