"VALET" Binfiienlas-as! TijrischrBften Rechtssaken_^ Een goed gescboren gezicht dwingt respect af en helpt U in het Ieven vooruit te komen. V eiligheidsscheermes fledeelde waren het fragmenten uit „Athie's huwehjk Het lange staan was ecliter voor de toeschouwers een erge beproeving. Tot laat in den nacht duurde hierna het bal voort en dezen dag is ook weer goed ge- elaagd. UIT SCHAGEN. De heer W. P. Nieman alhier slaagde Haarlem voor de hoofdacte. te UIT SCHERMERHORN. De heer R. Schreuder alhier slaagde Haarlem voor de hoofdacte. te DE RIJKSSTRAATWEG AMSTERDAM HET GOO I. I Men schrijft uit Bussum aan de N. R Ct. Het antwoord van den minister van wa- terstaat oip de vragen van den heer Van der Waerden betreffende den rijksstraatweg, heeft in het Gooi groote teleursteiling gewekt. Men had algemeen gehoopt, dat deze weg .voor 1928 geheel, of ten minste tot Naarden gereed zou zijn, Ncderland verwacht immers in dat jaar duizenden vreemdelingen voor de Olympische Spelen, van wie toch zeker een 'groot deel met eigen auto reist. Voor de uit net Oosten komende vreemdelingen is deze rijksstraatweg de toegang tot Amsterdam, en bovendten zullen de hippische spelen in het Gooi worden gehouden en zal deze schoone streek zeker ook door de andere gasten wor den bezocht. Nil de minister wat betreft den aanvang van de werkzaamheden en termijn van drie jaar na het in werking treden van de Ont- eigeningswet 1925 heeft genoemd, is er dus geen sprake van, dat het gedeelte van den weg tusschen Hakkelaarsbrug en Naarden, bekend als de Doodenweg, in een toestand gebracht is, eenigszins beantwoordiend aan de eischen van het te verwachten verkeer. De gevolgen van den huidigen toestand zijn te vinden jn de meermalen per week verschijnen- de berichten betreffende grootere en kleinere ongelukken. De Gooische belangencommissie, die de dagelijksche besturen der Gooische gemeen ten omvat, heeft, naar wij vernemen, beslo ten, zich nogmaals tot den minister te wenden om op een spoedige voltooing aan te dringen. j- AANSLUITINO VAN TREINEN. De directie der Nederlandische Spoorwegen •heeft bepaald, dat, bij het overnemen van aansluitingen tusschen twee reizigerstreinen, de vertrekkende trein niet langer mag wor den opgehouden dan voor het overnemen van dte reizigers redelijkerwijs noodig is. Bagage moet worden overgebracht in den tijd, die voor het overloopen van de reizigers noo dig is. Alleen treinen, welke met overstappen ver binding geven naar het buitenland, mogen voor het overnemen van bagage ten'hoogste enkele minuten worden opgehouden. EEN VACANTIE-OORD OP AMELAND. Reeds jaren geleden is vanwege de coope- ratie Excelsior te Leeuwarden een plan uit- gewerkt tot stichting van een vacantie-oord op Ameland voor de kinderen barer leden. De uitvoering stuitte echter o.m. op finan cieele bezwaren. In het begin van (fit jaar werd de zaak weer ter hand gen omen. Een comite bracht 11,000 aan rentelooze aan- deelen van 2.50, 5 en/ 10 bij elkaar. Er ,werd nog een leening gesloten en thans zijn op een terreiu, groot 0000 M3, van het Rijk in erfpacht gekregen, een groot gebouw en vier gezinshuisjes verrezen, gelegen aan den voet der duinen en op niet grooten afstand van het Noordzeestrand. Zaterdag is het vacantie-oord offideel ge- opend. De voorzitter van de badhuiscommis- sie, de heer O. Braaksma, hield daarbij in tegenwoordigheid. van afgevaardigden, van tal van vereenigingen, die al vroeg in den ochtend waren overgestoken, een toespraak en droeg de stichting aan het bestuur van Excelsior over. Namens deze co opera tie aanvaardde de voorziter, de heer B. Molenaar, het vacantie- oord, dat reeds den vorigen Zaterdag door tie eerste groep jeugdige gasten, kinderen van leden uit Drachten, Zwaa.gwesteinde en Beet- gumemolen was bevolkt. De kinderen maak- ten Zaterdag plaats voor de tweede groep. EEN OPLICHTER? Men schrijft uit Schoonhoven aan de N. |R. Ct.: In de buurtschap Zevender, nabij Schoon hoven, woont een landbouwer van ongeveer zestigjaar, G. R. genaamd, die een, ziekte aan zjjn handen heeft, waardoor het vleesch hem van de handen valt. De geneesheer heeft den man in behandeling, maar de ziekte echijnt zeer moeiiijk ie genezen te zijn. Toen j. M. uit Schoonhoven bij hem op bet erf kwam om eenden te koopen, kwam als vanzelf het gesprek op de eigenaardige kwaal. M. kwam nadien vefe maken bij den 'landbouwer terug en drong er steeds op aan, dat hij de handen eens zou mogen bekijken om te zien of hij er een middel voor wist. R. .wees dat telkens af; daar cr toch geen baat voor de ziekte te vinden was. Eindelijk be- zweek hi1' voor de herhaalde vragen van den Schoonliovenaar en toonde hem zijn handen. M., gaf hem een fleschje met een soort tinchiur en verzekerde hem een middel te we- ten, waardoor de ziekte in veertien dagen tijds bedwongen zou zijn. De boer moest maar vast dat middel gebruiken en M. zou een toestel in orde maken om de handen te bestralen. M. gaf voor, een rijk heer te zijn, die een groot huis van wel acht kamers bewoonde, en Sen boer te .willen helpen uit menschlievend- heid. De landbouwer, die M. niet kende,,ge- loofde zulks en gaf zijn vertrouwen aan 'zijn nieuwen kennis, die heel vaak over den vloer kwam. Nu moest er een toestel aangeschaft wor den. Dat zou duur zijn en M. kwam een drie- honderd gulden tekort. Rijke menschen kun- nen ook wel eens krap zitten, zei hij teg en den boer, en hij vroeg of R. hem die driehon- derd gulden niet kon voorschieten. G. R. had zelf het geld niet in huis. Hij zond zijn zoon naar Schoonhoven om het bij een kennis te leenen en toen de jongen terug kwam heeft M. het geld in ontvangst geno- men. Na dien tijd is de boer argwaan gaan koesteren. Hij meende beetgenomen te zijn, temeer daar verschillende personen hem voor M. waarschuwden toen ze hoorden, dat hij met dien man in kennis was gekomen. R. maakte de zaak bij de rijkspolitie aanhangig, maar die kon niets doen om het geld terug te krijgen en verwees den man naar den deur- waarder. Wel zou de majoor der rijksveld wacht de geschiedenis hebben kunnen door- zenden naar den officier van justitie, maar dat wilde men nog liever niet, daar men eerst het geld weer wilde zien te krijgen. Daartoe stelt R. thans pogingen in het werk. Of het hem gelukken zal wordt door velen in Schoonhoven betwijfeld, daar M. deze heel zaak thans nagenoeg ontkent en de gesprekken tusschen hem en den landbouwer grootendeels onder vier oogen hebben plaats gehad. DE VASTE WASCHTAFEL. De leek, aldus de N. R Crt., beschouwt de vaste waschtifel wel a!s het maximum van comfort en hygiene It' advertenties, waarin huizen te koop of te hum worden aangebo- aen. wordt. indien zc in de betreffende huizen aanwezig zijn, daarop de nadruk gelegd. In een modern ingericiite slaapkamer, meent men, mag de vaste wischtafel niet ontbreken. Toch zijn de hygien.sche voordeelen tegen- over de ouderweische waschtafels met kom- men en kannen niet ?oo groot als door velen wordt aangenomen In d"n afvoer schuilt hier n.l. een gevaar. Waar een aanvoer aanwezig is moet men onvermijdelijk cok een afvoer hebben ten einde gevaar vocr overstroornin- gen met de daaraan verbonden onaangenaam- iipden en beschadigingen te voorkomen. De afvoerleiding moet in verbinding gebracht worden met de rioolleiding, in welke leiding ook faecaliegn en huishoudwater worden af- gevoerd. Reeds in deze rioolleidingen begint het verrottingsproces der daarin afgevoerde stoffen en bij dit proces ontwrkkelen zich gas- sen, die schadelijk zijn voor de gezondheid, althans een zeer onaangenamen reuk ver- spreiden. Met deze gassen is de geheele buis- leiding gevuld en zij zouden ongehinderd in de vertrekken treden, indien niet voor een af- sluiting bfj waschtafels enz. ge?orgd was. Deze afsluiting geschiedt door middel van een zoogenaamden syphon in den eecvoudig- sten vorm, een S-vormig gebogen stuk buis, die direct onder den waterafvoer is aange- bracht. In de benedenste kromming daarvan blijft een kleine hoeveelheid water staan." die telkens bij het afvoeren van ander water wordt vernieuwd. Dit water belet de gassen den doorgang naar de vertrekken. Deze water- afsluiting is de dichtste, daar zij de buisdoor- snede volledig vult, hetgeen niet kan worden gezegd van een metalen of gummi dop. Nu is er niet het minste gevaar voor gas- ontsnapping aanwezig, zoolang de hoeveel heid water aanwezig L. De practijk leert ech ter, dat zuiks lang niet steeds het geval is. In een afvoer, die Met geregeld wordt gebruikt, verdampt dit watermen slotte en ontstaat een directe verbinding van het riool met de ka mer, waarin de waschtafel is geplaatst. Veel vuldiger wordt dit contact echter veroorzaakt door het leegstaan van den syphon, hetgeen kan geschieden door de zuigende werking in de leiding ontstaan door het afvloeien van water in een ander vertrek. Het klokkende ge luid, dat men soms in waschtafels hoort, is meestal een bewijs van zulk een ongewenschte lediging van den syphon. In een technisch goed uitgevoerd leidingstelsel met de noodi- ge ontluchtingen zal zoo iets minder voorko men dan bij minder serieus gemaakte instal- laties, doch men mag riet uit het oog verlie- zen, dat de vaste waschtafel meestal in reeds bestaande huizen op technisch niet volmaakte rioleeringen wordt aangesloten. In zulke ge- vallen is een juiste ventilatie van de afvoer leiding veelal bezwaarlijk aan te brengen en men kan veilig zeggen, dat ze op de meeste rioleeringen ook ontbreken. Op bovengenoemde gronden kan men zeg gen, dat vaste waschtafels ongewenschx zijn in vertrekken, die dienen moeten tot penna- nent verblijf van menschen. Om dezelfde redenen waarom de gootsteen zelfs in kleine arbeiderswoningen buiten de woonkeuken gehouden wordt, dient men de vaste wasch tafel buiten de slaapkamer te houden en deze onder te brengen in de badkamer. Men dient hicrmede niet alleen de hygiene, doch men be- reikt ook andere voordeelen, die vooral be- staan in goedkooper aanleg door de nabij- heid van andere aan- er afvoerleidingen. Ver- der zal het voor kleine families geen bezwaar zijn, dat de leden zich om beurten wasschen in de badkamer. Het werk in huis wordt daarmede ook minder. Bij het projecteeren van plannen kan de badkamer zoodanig ten opzichte van de slaapkamers worden ge- bouwd, dat het gemis van de waschtafel in de slaapkamer geheel wordt opgeheven. AUTO-ONGEVAL TE DUIVENDRECHT De familie Roodhoovd uit Amsterdam, die Zaterdagmiddag met een Chrysler-auto uit de hoofdstad vertrokken zijn met het doel een autotocht door Belgie te ondernemen, hebben al heel erg vroeg pech gehad. In Duiven- drecht moest n.l. plotseling uitgeweken wor den voor een man, die op den weg liep. Daar- tioor kwam de auto met den kop in de sloot te- recht en werd ook de man, voor wien werd uitgeweken, door de auto gegrepen. Hij werd vrij ernstig gewefnd en door den inmiddels ge- waarschuwden Geneeskundigen Dienst naar een der Amsterdamsche ziekenhuizen overge bracht. De gewonde bleek te zijn de kranten- verkooper van Amerongen, wonende Zwanen- burgwal 62 te Amsterdam. De zes inzittenden kwamen met den schrik vrij, maar moesten hun voorgenomen Belgische reis onderbreken. DE „PRINS HENDRIK" TERUG. Het Instructieyaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, aan boord waarvan de Directeuren en Leera- digers van de Binnenvaart- en Zuiderzeevis- scherij-Organisaties en van den Zuiderzee- raad een vacantiecursus naar Belgie hebben gemaakt, is Zaterdagmiddag te Dordredit te ruggekeerd. De tocht is in alle opzichten geslaagd; het gewenschte en noodzakelijk geachte contact met alle betrokken Belgische organisaties i3 tot stand gebracht. Te Seizaete aan den Nederlandsch-Bel gische grens ontving de Directeur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, de heer G. de Jong, het volgende telegram van de Vereeniging van Eigen Schippers te Antwer pen: „Bij verlaten Belgischen bodem zenden wij U en Uw reisgezellen besten dank voor aangename en het nuttige, aan boord van de „Prins Hendrik" genoten. Bieden U beste wenschen vooruitgang Onderwijsfonds alsook krachtdadige medehulp tot bekendmaking leerprogram en roepen U een gulhartig tot weerziens toe." SCHEEPVAARTCOMMISSIE. Dezer dagen zal verschijnen het eerste ver- slag der Scheepvaartcommissie, ingesteld bij beschikking van den minister van financien met de opdracht na te gaan of en zoo ja op welke wijze bezuinigingen zijn te bereiken op de diensten van de Scheepvaart-inspectie en van de Havenarbeidsinspectie en van andere ■op de scheepvaart betrekking hebbende dien sten en administraitien. Het verslag is tegen 2 verkrijgbaar gesteld bij de Algemeene Landsdrukkerij :te's Gravenhage. NEDERLANDSCHE PLEEGOUDERS TE BOEDAPEST. Naar het Hongaarsch correspondentiebu reau meldt, heeft dezer dagen te Boedapest een groep Nederlandsche pleegouders van Hongaarsche kinderen vertoefd. De Neder- landers hebben de bezienswaardigheden van de stad bezichtigd, tochtjes in de Ofenerber gen gemaakt en ook bezoeken 'afgelegd in de parochies van de wijken der armen, waar zij met veel blijken van liefde ontvangen zijn Een vertegenwoordiger van de stad bood hun een mooi album van Boedapest aan. Verleden week Zondag is in hotel Bellevue een Hongaarsch-HollandsChe theeavond ge houden, waaraan ook de Hongaarsche kinde ren en hun verwanten deelnamen. Donderdag zou een nieuwe groep pleegouders te Boeda pest komen, die ook weer feestelijk ontvangen zou worden. UITWISSELING VAN DEENSCHE EN NED. BOERENZOONS. Naar de Crt. vemeemt zal het Koninklijk Nederland'sch Landbouw Comite te's Gra venhage maatregelen treffen, om de uitwisse- ling van Nederlandsche en Deensche boeren- zoons mogelijk te maken. Het bureau van het Comite heeft zich reeds tot eenige organisaties gewend, om zich te vergewissen van de aniino voor zulk een uit- wisseling, welke zonder twijfel zeer nuttig en leerzaam zal kunnen zijn voor onze jonge landbouwers. ren der Binnenvaartscholen en verteuenwoor- BLOEDIGE VECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. Tusschen den 33-jarigen havenarbeiders G. v. d. W. en den 43-jarigen grondwerker A. de G. ontstorid in Hendrik Croesinckstraat twist over het optreden van een zoon van V. d W. Enkele personen schaarden zich om de vechtenden. Plotseling werd V. d. W. door een onbeken- de met een mes op verschillende plaatsen in den buik gestoken. De man zakte in elkaar en moest door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar .opne- ming noodig bleek. De grondwerker De G. werd door de poli tic, als verdacht van medeplichtigheid aan zware mishandeling gearresteerd. STOOMTRAM BOTST OP EEN AUTO. Zaterdagmorgen wilde een uit de richting Leiden komende auto voor het caf6 „De Nachtegaal" te Lisse voor de stoomtram, ko mende uit de richting Haarlem uitwijken, doch bleef met voor- en achterwielen in de tramrails vastzitten. Tram noch auto konden vroegtijdig stoppen, waardoor een botsing ontstond en de machine van de tram dwars over de rails kwam te staan. Een viertal kin deren werd door glasscherven van brekende glasruiten van de tram niet ernstig gewond. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Zaterdagmiddag 4 uur reed te Zwolle op de Meppelerstraatweg, dicht bij Zwolle, een vrachtauto van een firma uit Steenwijk. Op eenigen afstand achter hem reed een perso- nenauto, bestuurd door den heer H. A., even- eens uit Steenwijk. De heer A. gaf herhaalde- lijk signalen, dat hij passeeren wilde, doch de bestuurder van den vrachtauto week niet uit. Na eenigen tijd toeteren gaf de bestuurder van den eersten auto gehoor aan de signalen. Toen de heer A. voorbij gereden was, keerde hij zich om ten einde den bestuurder van den vrachtauto met de vuist te dreigen. Door die beweging raakte hij het stuur kwijt, de auto maakte een zwenking, en vloog recht tegen een boom aan. De vrachtauto vlak in het spoor van den personenauto rijdende, kon zoo spoedig niet meer uitwijken, en greep het ach- terwiel. Ofschoon de personenauto met een kalme vaart reed, is het voorste gedeelte ge heel vernield, de voorruit en het achterwiel waren versplinterd De inzittenden, de heer en mevrouw A. en hun dochter werden hcht gewond. NA ZES WEKEN HET LIJK GEVONDEN. Uit Kerkrade wordt aan de Crt. gemeld: Het lijk van het sinds zes weken verdwenen 28-jarige meisje uit Bardenberg Duitsch- lar.d), is gisteren in de buurt van Kerkrade door spelende jongens in een kuil gevonden. Het lijk, dat in verregaanden staat van ont- bindig verkeerde, was onder zakken verbor- gen. De politie stelt een nader onderzoek in. De vermoedelijke dader, die eerst gearresteerd en eergisteren weder was vrijgelaten, is op- nieuw in bewaring gesteld. ONTPLOFFING IN EEN VUUR- WERKWINKELTJE. Zaterdagavond klonk in de Borgerstraat een hevige knal die honderden deed toesnellen. In een oogenblik was de straat in rep en roer. De brandweer rukte uit en vond, dat in een winkeltje, waarin met het oog op den komen de hartjesdag een partijtje vuurwerk was gele gen, een ontploffing had plaats gehad. Ie- mand had namelijk de onvoorzichtigheid ge had een brandeudfl lucifer op een partiitie voetzoekers te Iaten van en. Km begin van brand werd met een paar emmers water ge- bluscht. GEORGANISEERD OVERLEG. Door het Hoofdbestuur van de Onderoffi- ciersvereeniging der Landmacht „Ons Be lang" is ter kennis van den Minister van Oorlog gebracht, dat in den laatsten tijd her- haaldelijk maatregelen zijn getroffen en bepa- lingen zijn gemaakt welke, hetzij rechtstreeks, hetzij zijdelings, verband hielden met den rechtstoestand van het personeel, zonder dat deze tevoren aan het Georganiseerd Overleg om advies werden voorgekgddat ook thans weer in de pers maatregelen worden aange- kondigd, welke in een binnenkort te verwach ten legeroorlog zouden worden opgenomen, waarover het Georganiseerd Overleg geen advies uitbracht; dat het Hoofdbestuur meent dat hiermede wordt afgeweken van bedoeling en geest van het Koninklijk Besluit van 9 Fe- bruari 1924, no. 37dat het invoeren van be- palingen met den rechtstoestand verband hou dende, zonder dat daarover tevoren.het advies van betrokkenen is ingewonnen middels het Georganiseerd Overleg, oorzaak is van onte- vredenheid onder het personeel. Om boven- staande redenen heeft het Hoofdbestuur ver zocht te dezen opzichte en ook in andere op zichten de hand te doen houden aan vorenge- noemd Koninklijk Besluit. VERKEERSONGEVALI.EN. Op de rijksstraatweg Amsterdam—'t Gooi hebben wederom ongelukken plaats gehad. Twee auto's, die elkaar tegemoet kwamen wilden voor een dame, die uit den Ouden Naardenweg bij Laren kwam fietsen, uitwij ken en kwamen daarbij met elkaar in hot sing. De autobestuurder Schiff uit Amster dam kwam tusschen de rails van de Gooi sche stoomtram, een o-bestraat gedeetle van den weg, terecht en sloeg vervolgens tegen een boom. De auto werd gedeeltelijk vernield1. Een der inzittende dames werd met een ge- broken arm naar het ziekenhuis St Jan ver voerd. De auto waarin de heeren Ament en Nef- cens uit Amersfoort gezeten waren werd ernstig gehavend. De auto waarin de heeren Ament en Nef- kens uit Amersfoort gezeten waren werd ernstig gehavend. Op het drukke kruispunt Rijksstraatweg— Koesweerd viel een fietsende dame tusschen de rails van de Gooische stoomtram. Een mo- torrijder, die uit de richting Naarden kwam, trachite te stop^pen, doch raakte haar nog zoodanig, dat zij bewusteloos werd opgeno men. Zij had echter geen letsel gekregen. Zaterdagmorgen wilde een uit de richting Leiden komende auto voor cafe de Nachte gaal te Lisse voor een stoomtram, komende uit de richting Haarlem, uitwijken, doch hij bleef met zijn voor- en achterwielen in de tramraiis haken. De tram noch de auto kon den tijdig stoppen, waardoor een botsing ontstond en de machine van de tram dwars oyer de rails kwam te staan. Vier kinderen zijn door glasscherven van de gebroken rui- ten van de tram niet ernstig gewond. DE RIJKSWEG EINDHOVEN—WEERT. Het Tweede Kamerlid Fleskens heeft den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de Kffks- weg EindhovenWeert op verschillende plaatsen in een schandelijken en hoogst. ge- vaarlijken toestand verkeert? 2. Is de minister bereid, ten spoedigste de noodige maatregelen ter afdoende verbete- ring te treffen? KORTE BERICHTEN. Vrijdagavond had de heer Felix Dor te Weert het ongeluk met zijn motorrijwiel te vallen. Gistermorgen is hij in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Te Amsterdam is overleden ds. P. van Wijk Jzn., em. predikant. Gistermiddag is nabij station Beesd de heer H. L. door een uit de richting Leer dam komenden trein overreden en onmiddel lijk gedood. Op den Baarsjesweg te Amsterdam is een 11-jarige jongen door een auto overreden en gedood. Het lijk is door den geneeskundi gen dienst naar het Wilhelmina-gasthuis ver voerd. Iemand uit Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat men zijn inboedel, ter waarde van ongeveer 8000, die zich bevond in een perceel te Velp, verduisterd heeft. Er is een nieuwe circulaire van den mi nister van justitie verschenen waarin de aan- vankJijk gunstige resultaten der meer indivi dueele behandeling van gevangenen gecon- stateerd1 worden. Naar de Tijd meldt, zal minister Was- zink zich de volgende maand metterwoon in Den Haag vestigen. De 9-jarige B. B. uit de Schommel straat te Rotterdam is Zaterdagavond bij het spelen in de Schie geraakt en verdronken. DE EERSTE VROUW OVER HET KANAAL. De achttienjarige Amerikaansche Gertrude Ederle, die reeds verleden jaar een poging om het Kanaal over te zwemmen gedaan had, die zij na 9 uur moest opgeven, is bij haar tweede poging niet alleen geslaagd, maar heeft tevens alle records met stukiken gesta gen door een zwemtijd van slechts 14uur. Het leek er Vrijdagmorgen heelemaal niet op, daf de zee en de wind geschikt waren om de poging te wagen, maar Gertrude had onder leiding gestaan van Burgess, die in 1911 den tweeden tocht na kapitein Webb volbracht had, en zij had het volmaakste vertrouwen in zijn zienswijze, dat de gunstigste getijen slechts tusschen 6 en 12 Augustus voorkomen. Tot den correspondent van de Chicago Tribune zeide Gertrude Vrijdagmorgen eens- klaps: „Iik ga te water. We zitten hier nu al 2 maanden met „Mister Channel" te flirten en alle dagen was er weer iets anders en een ideale dag om er over te komen schijnt toch niet te zullen aanbreken". Burgess vond het goed en terwijl hij de volgboot gereed maakte werd Gertrude nog met een extra dikke laag olijfolie ingesmeerd en om 7 uur's morgens ging zij te water. Binnen een uur begon een sterke Zuidwester- bries de toppen der golven te krullen, maar de zwemster schoot goed op en na 6 uur in het water geweest te zijn was zij 16 K.M. van de Fransche kust Van elf uttr Tot Half vljf was he! vloed naar den Engelschen kust en de zwemster bereikte een punt op twee mijf van het Goodwin* lichtschip af. Toen kwam de tegenslag; het getij en de wind draaiden, er begon Tegen te vallen en het bleek onmogelijk te Dovei' te landen. Gertrude zwom echter nog zoo krach- tig en voelde zich zoo weinig vermoeid, dat zij parallel aan de kust verder zwom om er- gens een gaatje te ontdekken waar de groo ming minder hevig was. Dit gelukte en tus schen Deal en Kingsdown wist zij de ebbe te overwinnen en met krachtige slageni voor- waarts te komen. Het was een bovenmensche- lijke prestatie, zooals de Daily Telegraph het noemt, na 1314 uur zwemmen, maar zij ge lukte, en precies een uur later stapte Ger trude, een 50 meter ten Noorden van de red- dingsboot, die op het fsrand te Kingsdown lag, aan wal. Het begon avond te worden, maar er was een klein gezelschap uit het plaatsje en uit Dover tezaam gekomen, welke menschen haar met stomme verbazing uit het wa ter zagen komen en te ctotroerd waren om te juichen. Na een half uurtje rust ging zi' met Burgess en haar andere begeleiders in een der eigen booten naar Dover, waar het nieuws toen al bekend was. Het lijstje van Kanaalzwemmers, wier po ging geslaagd is, ziet er dus nu uit als volgt: 6 Aug. 1926 Gertrude Ederle in 14 u. 30 m Kapitein Webb, 24-25 Aug. 1875, in 21 u. 45 min.; T. W. Burgess, 5-6 Sept. 1911, in 22 u. 35 minuten; H. Sullivan, 5-6 Aug. 1923, in 27 u. 25 min.; S. Tiraboschi, 12 Aug. 1923, in 16 u. 23 tnin., en C. Toth, 8-9 Sept. 1923, in 16 u. 58 minuten. Webb, Burgess en Sullivan vertrokken van Dover, en Tiraboschi en Toth van Calais. VERVROEGDE BELASTINGEN. Naar wij vernemen, heeft de Belgische Re- gcering den belastmgbetalers verzocht, hun belasting over het jaar 1926 nu reeds te vol- doen, waarop hun dan een korting zal worden toegestaan Men verwacht, dat door deze maatregel in de eerstvolgende maanden groo te bedragen in de schatkist zullen vloeien. KORTE BERICHTEN. Op aangifte van een Parijsch hotel- eigenaar heeft de politie mevrouw Semenow, de echtgenoote van den Russischen generaal van dien naam, gearresteerd. Zij had ge- tracht den hotelier een kostbaar halsnoer en een bontmantel, welke haar niet toebehoor- den, te verkoopen. Coolidge heeft geen kans in 1928, be- weert volgens de „Chicago Tribune" mr. Ray mond Angell, democratisch leider, die een tocht door het westen en het midden-westen heeft gemaakt. De.gevoelens voor den huidi gen president zijn over het geheele land zeer verkoeld, met uitzondering dan te New York. Zal oud-minister Hughes zich candidaat steilen? Te New York worden de republikein- sche leiders bezorgd, zegt het blad. In Neder-Beieren heerscht een griep- epidemie, die in vele gevallen een kwaadaar- dig karakter draagt. Gisternacht zijn bij Rzeszow op de lijn Lembang Krakau twee personentreinen tegen elkander gebotst. 15 personen werden ge wond Noord-Holland in Woord en Beeld openi met een prettige kiek van een jong, jolig meis je, die alle kenteekenen vertoont van met va- cantie te gaan. Foto's genomen ter gelegen- heid van het 300-jarig bestaan van den Wijde Wormer bekleeden een belangrijke plaats, Voorts sport- en andere actueele plaatjes. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 6 Augustus. W. C te Bakkum, overtreding Spoorweg- wet, 3 boete of 3 dagen hecht. J. K. en J. P. te Alkmaar, N. S. te Egmond aan Zee, M. de W. te Egmond aan den Hoet, dronkenschap, leder 2 boete of 1 dag hecht. J. S. te Heerhugowaard, overtreding Pol- aerverordening, 4 boete of 4 dagen hecht. oort, overtreding Bouwver- 2 boete of 4X2 dagen H. V. te Santpi ordening, 4 X hecht. C. R. te Heiloo, J H. te Alkmaar, overtre ding art. 461 Wetboek van Strafrecht, de le 15 boete of 7 dagen hecht., de 2e 1,50 boete of 1 dag hecht. J. H. S. te Uitgeest, overtreding Leer- plichtwet, 4'boete of 2 dagen hecht. C. W. te Egmond aan Zee, overtreding Ar- beidswet, 4 boete of 4 dagen hecht. D. G. en F. W. B. te Amsterdam, in staai van dronkenschap de orde vcrstoren, de Ie 7 boete of 5 dagen hecht:, de 2e 8 boete of 5 dagen hecht. C V. te Castricum, J. H. S. te Beverwijk, D. V. te Egmond aan den Hoef, T. B. te Zaandam, B. J. H. K. te Bergen, C. W. v. d. K. te Haarlem, S. v. B. te Saatpoort, J. B„ G. L C. S., P. F. en A. K. (e Alkmaar, S. K. te Broek op Langendijk, overtreding Politiever- ordening, de le 7 boete of 3 dagen hecht., de 2e 8 boete of 5 dagen hecht., de 3e, 5e en 12e ieder 5 boete of 5dagen hecht., de 4e, 6e, 7e en lOe ieder 2 b^te of 2 dagen hecht., de 8e vrijspraak, de 9e 1 en 12 boete of 1 en 6 dagen hecht., de lie 10 boete of 5 dagen hecht. J. H. te Uitgeest, P. M. A., J. P. en J. Z. te Limmen, G, B. te Castricum, S. I< en M. G. te Bergen, W. B„ H. N. en S. A S. te Heiloo, J. C. S., P. de O., K. de J., P Z. en D. de G. te Alkmaar, D. R. te Nieuwe Nie- dorp, G. A. de B. te Hensbroek, C. S. te Beemster, A. K. te Zijpe, G. P. K. te Amster dam, M. de B. te Assendelft, E. S. te Graft, J. P. J. G. te Bergen op Zoom, D. P. te War- menhuizen, P. J. S. te Medemblik, J. D. te Heerhugowaard, T. K. te Noordscharwoude, overtreding Motor- cn Rijwielwet, de 2e, 3c, 5e, 8e, 9e, l ie, 12e, 13e, 14e, 15e, 16e, 21e, 23e en 26e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de le, 7e, 18e, 22e, 25e en 27e ieder J 3 boete of 3 dagen hecht., de 4e 2 boete of 2 dayen uecht., de 6e 2 boete of 1 week tuchtschool, de lOe 4 en 12 boete of 4 en 8 d»gen hecht.. de 17e 6, 4 en f 8boete of 3 X 1 week tuchtschool, de 19e 2 X 5 en 10 >oete of 2 X 5 en 10 dagen hccht, de 5>0e voorwaardclijke plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van 1 maand met een proeftijrf van 1 jaar. de 24e 4 en 6 boete of 2 X 3 dagen hecht. U kunt werkelijk niet Uw best doen, zoolang U cr niet op in voordeeligst uitziet. Scheer U daarom dagelijks met een Valet. Importeurs s Fa. B. MtlNDERSMA - DEN HAAG.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6