DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. D„ Hammer beslaal alt 2 Madta. HoUderd »cht 611 twfotigstl Buifenland AbonnementsprJjs bij vooruitbetallng per 3 mwmden f2.—fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct. Advertenttepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar PWfri~»~tr Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. vJl Herms. Coster Zoon, Voor dam C9, TeL Administr, No. 3. Redactie No. 83. DINSDAG Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 10 AUGUSTUS. Jaargaug 1926. iNo. ISO DE FRANSCHE FINANCIeN. Een ontroerende brief van Clemen ceau aan President Coolidge irtzake'de intergeallieerde schulden. De hoogbejaarde Fransche politicus Cle- menceau, die momenteel te Vendee vertoeft, heeft een open brief gericht aan President Coolidge. Deze brief welke ontroerend van inhoud is luidt als volgt: Mijnheer de President, Er zijn tusschen de drie groote geallieer de landen en oorlogsbondgenoot van Frank- rijk meeningsverschillen gerezen over de regelingen der sehuld welke de toekomst van de beschaafd'e wereld ernstig dreigen aan te tasten Van alle kanteo zijn de financieele en politieke deskundigen aan het werk. Een technicus is, zeer dikwijls, een man die er behagen in schept zijn probleem te isoleeren van die met welker nevenschikking hij belast is. Alles houdt verband met de openbare za- ken en die er prat op gaat zich uitsluitend te beperken tot zijn eigen gebied bemerkt te laat dat hij buiten de maatsehappij gezet is. Tusschen de" Vereenigde Staten en Enge land, tusschen Engeland en Frankrijk doet zich dezelfde kwestie voor, en ik zie dat de oplossingen die besproken worden of de voorbereidingen tot een oplossing geen goe- den geest in de betrokken landen hebben ge- schapen. Wij zijn schuldenaren en gij zijt schuld- eischers. Het schijnt dat dit zuiver een kwes tie van geld is. Zijn er dan geen andere ov°r- wegingen onder de oogen te zien? De Europeesche politiek van Engeland was er tot dusver steeds op uit de volken van Europa door interventies elkaar in bedwang te houden. Heden wordt de ongerustheid in Frankrijlk voornamelijk gewekt van de zijde van Amerika. Als de naties slechts handelshuizen waren zouden bankrekeningen het lot van de werelc regielen. Gij eischt van ons de betaling van een schuld, welke niet ontstaan is door han- del, doch door den oorlog, en gij weet even- als wij, dat onze schatkist leeg is. In een dergelijk geval teekent de debiteur vervalbil- ietten. Het is het geheim van de comedie dat het hier gaat om fictieve wissels om een lee ning te verkrijgen, met goede hypotheeken op onze grondgebieden, zooals in Turkije. Dat, mijnheer de President, zullen wij nimmer aanvaarden. Frankrijk is niet te koop, zelfs niet aan zijn vrienden. Wij zijn onafhankelijk. Onafhankelijk zullen wij blijven. Ails Frankrijk zou moeten verdwijnen on der de slagen van haar vijanden en van haar „gezworen" vrienden, dan zou de naam van fierheid blijven bestaan. Hebben wij iets anders gedaan dan onze plicht? Moesten wij onze citadellen afstaan aan Duitschland toen dit land deze van ons eischte onder bedrei- ging van een oorlogsverklaring? Wie durft het wagen te beweren dat wij iets anders gedaan hebben dan ons te onderwerpen aan het onvermijdelijke? Zou hij kunnen beweren dat wij slecht gestreden hebben. Ja, wij heb ben in den maalstroom, geworpen ons bloed en ons gold, zooals van hun kant hebben ge daan Engeland en de Vereengide Staten. Maar het is het Fransche grondgebied dat verwoest is geworden. Die moordende jaren hebben wij dit Amerikaansche woord ge- hoord: Frankrijk is de grens van de vrij- Jieid". Drie jaren van bloed en van geld vloeiende door alle porien. Komt in onze dor- pen lezen de lijst zonder einde van onze doo- den en maakt vergelijkingen als gij wilt. Is het geen „banlfl-ekening", de levenskracht van dezen verloren jeugd? Zooals Rusland te Brest-Litovsk heeft Amerika met Duitschland een afzonderlijken vrede gesloten. De vrede van het bloed met den vijand. Men adviseert heden tot het slui- ten van een vrede van het geld tusschen de geallieerde en verbonden mogendheden. Waarom hebben wij niet kunnen voorzien wat er thans gebeuri? Moet nu dan de leu- gen van de Duitsche schadevergoedingen uit- loopen op Amerikaansche geldinningen? Ik heb vrij gesproken tot den geeerden lei- der van een groot volk, waarvoor ik sedert 50 jaar grooten eerbied heb bewaard, omdat ik meende dat het de vaan van een groot ideaal hoog hield. Het is dit ideaal waartoe het zich thans moet uitspreken. Ik zou het slechts de opperste hulde van mijn stilzwijgen kunnen aanbieden indien ik mij vergist had. w. g. Georges Clemenceau Deze open brief heeft te Parijs groote be- roering gewekt en de geheele pers bevat ge- passionneerde artikelen pro en contra. Men toont daarmee in te zien, dat deze onverwach- te stap van den ouden man, die herhaaldelijk verklaard heeft met de actieve politiek niets meer te willen te maken hebben, groote ge- volgen hebben kan. Terwijl men over *het algemeen bewonde- ring toont voor zijn daad, worcft toch veelal en terecht twijfel geopperd aangaande de practische resultaten ervan. Afgezien van tlegenen, die uit oude vijandschap nu hoo- nend verklaren, dat Clemenceau dit alles in 1919 en tegen Wilson had moeten zeggen, toonen de meeste commentatoren een ge- rechtvaardigde ongerustheid omtrent de wij- ze, waarop deze brief in Amerika zal worden opgenomen. Dit is natuurlijk het voorname punt. Het is mooi en goed om als staatsman in ruste, van alles teruggetrokken, eens lek- ker ronduit te zeggen wat je van de dingen denkt maar het gevolg kon wel eens zijn, dat het tegenwoordige hoofd der regeering, die aansprakelijk voor de te maken regeling is, aldus met de gebakken peren komt te zitten! zegt het Hbl. Voor een optreden tegenover Amerika is enorm veel diplomatic noodig om tegenover mannen, die in het algemeen van Europa zeer weinig afweten en eigen visies en be langen hebben, zoo goed mogelijk af te ko men. De telkens wisselende stemmingen der laatste week omtrent de wenschelijkheid het accoord-Mellon Berenger terstond te doen ratificeeren, bewijzen hoezeer het tegeniwoor dige kabinet dat voelt. Men behoeft natuur lijk niet kruiperig te doen, maar er is nog wel een middenweg tusschen onderwprpenheid en Clemenceau's taal, waarvan vooral de ironie, die toch door de groote menigte niet begre- ipen wordt, geschikt is om daarginds veel kwaad bloed te zetten. Daarom lijkt dit op' treden van den kluizenaar in de Vendee eer der te betreuren dan toe te juichen, temeer, omdat het waarschijnlijk niet alleen het ka rakter draagt van opmerkingen van iemand, die toch praktisch niets meer heeft in te bren- gen, maar ongetwijfeld is ingegeven door de aarzelingen van Poincare en zijn besluit de vorige week een oogenblik genomen, om de ratificatie nu toch maar door te zetten. Cle menceau heeft blijkbaar willen ingrijpen in Ben gang der gebeurtenissen hier en dat hac hij, nu hij geen verantwoordelijkheid meer wil en kan dragen, niet meer moeten doen Onder de tallooze commentaren valt voor al melding te maken van een artikel van de Action Fran?aise", waarin met name wordt gezegd, dat deze open brief Coolidge zelf in een zeer mdeilijke positie brengt. President Coolidge, die uit de pers den in houd van den Open Brief van Clemenceau vernam, wees er Zondagavond op, dat hij op het standpunt stond dat de regeering te Washington de betrekkingen met het Fran sche volk wat alle kwesties betreft via de daarvoor aangewezen vertegenwoordigers zou onderhouden. Volgens de meening van Cpolidge waren de onderhandelingen over de Fransche oorlogsschuld gesloten Hij was de opvatting toegedaan dat alle bevoegdheid inzake de schulden aan de commissie was overgegaan aan het Congres, die de overeen- komsten, bij de onderhandelingen van de commissie getroffen, moest ratificeeren. Coolidge wees er op, dat hij Mellon geen enkele volmacht had gegeven om gedurende zijn bezoek aan Europa over de oorlogsschul- den te onderhandelen. Clemenceau's open brief aan president Coo lidge hee't geen gunstigen itdruk gemaakf in Amerika Er is een strooming in de Democratische partij, die de sohuldenkwestie tot een der pro1 grampunten voor de verkiezingen zou willen maken, en van republikeinsche zijde zou een zelfde voorstel zijn gedaan. De veronderstel ling wordt geuit, dat Clemenceau zich door zijn Amerikaansche vrienden zou hebben la- ten verleiden dezen brief te schrijven. Door de Schatkist werd voorts de bezorgdheid uit- gesproken, dat Clemenceau's invloed groot genoeg zou zijn, om de Fransche Kamer te bewegen de ratificatie te weigeren. Deze ratificatie wordt hier als een essen tieele voorwaarde beschouwd voor het ver krijgen van buitenlandsche credieten tot sta bilisatie van den franc. In Amerikaansche bankkringen is het alge meen gevoelen, dat een goudleening of een leening, gegarandeerd door een of andere speciale hypotheek, in de Vereenigde Staten aan de markt gebracht kan worden. De groote financieele belangen te New- York achten het gewenscht, dat Frankrijk zoo spoedig mogelijk het financieel herstel tot stand brengt, ten einde te kunnen profitee- ren van de huidige opgewekte stemming op de New-Yorksche fondsenmarkt voor het on- derbrengen van een buitenlandsche leening. De advocaat Peabody uit Massachusetts, wiens jongste petitie tot volledige kwijtschel- ding der Europeesche schulden zooveel stof heeft doen opwaaien, deelt thans mede het plan te hebben een groote campagne te ope- nen voor de kwijtschelding dezer schulden. Peabody zegt een stroom brieven te hebben ontvangen van menschen uit het geheele land die zijn meening deelen en dat hem reeds groote financieele steun is toegezegd voor propaganda in alle staten. Peabody heeft besloten een nationale com missie te vormen van duidend leden, die plaat- selijke commissies zal moeten vormen. Het verlies aan prestige door de invorde- ring der schulden zal blijken grooter te zijn dan het verlies aan geld door de kwijtschel ding van schulden. De Fransche Ministerraad heeft heden het vraagstuk der bezuiniging verder onder de oogen gezien. Er werden twee conimissies be- noemd, welke uitsluitend uit leden der regee ring zijn samengesteld. De eerste commis sie heeft tot taak de administratieve bezuini- gingen te bestudeeren. De tweede commissie is als volgt samengesteld: Barthou, president; Bokanowski, Queuille en Sarraut. Deze com missie heeft tot taak zich uitsluitend bezig te houden met de hooge kosten van het levens- onderhoud. Minister Tardieu heeft in de commissie voor Buitenlandsche Aangelegenheden mede- gedeeld, dat de regeering hem heeft overge- laten. met betrekking tot de behandeling van het vraagstuk der schulden de procedure te volgen, welke hem goeddunkt. Hij zal, zoo als reeds aangekondigd, het parlement niet verzoeken, voor het reces over deze kwestie de debatten te openen. In verband hiennede achtte de meerderheid der commissie het niet noodig de regeering over deze zaak te hoo- ren, Tijdens den gister gehouden ministerraad werd niet gesproken over de ratificatie der overeenkomsten inzake de schulden. Minis ter Tardieu gaf een uiteenzetting van de maat- regelen, welke genomen zijn ter voorziening in het tekort aan steenkool, ontstaan als ge volg van den langen duur der Britsche sta king. De ministerraad, die er naar streeft, de prijzen der levensmiddelen spoedig te doen dalen in verband met de verbetering van den Franschen wisselkoers, heeft, zooals in het kort gemeld, besloten, heden de vertegen woordigers der groote instellingen op han- dels- en industrieel gebied, alsmede van de cooperaties voor den in- en verl^op van le vensmiddelen bijeen te roepen voor het hou den eener bespreking. Havas meldt, dat geen enkele invoervergun- ning van steenkool met bestemming voor En- gelapd zal worden verleend. DE VOLKENBOND. Naar de correspondent te Geneve van de „Koln. Z." meldt, heeft de Duitsche delegatie een criterium van een defensief leger voorge- steld, waarbij wordt uitgegaan van de volgen- de punten, n.l. een leger, dat noch vliegtuigen, noch bombardeermachines heeft, noch tanks en zware artillerie, niet beschikt over geoefen- de reserves noch over munitievoorraden voor zelfs maar korten oorlogstijd. Op grond daarvan steldq de Duitsche delegatie voor om als type van een defensieve legermacht de weermacht te nemen, zooals die in de vredes- verdragen was aangegeven. Het voorstel werd verdedigd met den tekst van het verdrag van Versailles, volgens welken de ontwape- ning der overwonnenen de inleiding zou zijn van een algemeene ontwapening. Het Duitsche voorstel werd verworpen met negen stemmen tegen, zes onthoudingen en twee stemmen vdor. Naar het B.T.A. uit Geneve meldt, heeft de militaire-, maritiOne- en lucht-subcommissie van de commissie voor de voorbereiding van de ontwapeningsconferentie op 2 Aug. haar arbeid hervat. In den loop van de week van 27 Aug. onderzocht zij het Vraagstuk, of er een methode bestaat om na te gaan of een leger al of niet georganiseerd is in offensie- ven geest. Hoewel erkennende dat het voor- naamste middel daartoe van politieken aard is en ligt in het nasporen der bedoelingen van het betrokken land, de houding van zijn re geering enz., heeft de subcommissie toch ook enkele aanwijzigingen van technischen aard verkregen, die er toe kunnen bijdragen over de bedoelingen van een militaire organisatie licht te verspreiden. Na te hebben vastgesteld, dat een zelfs zuiver defensieve organisatie in verschillend tijdsverloop door een oorlogs- zuchtige regeering veranderd kan worden in een aanvalswapen, is zij tot de conclusie ge- komen, dat de juiste methode hierin bestaat, om over een vrij lange periode de organisatie na te gaan van de beschikbare effectieven, de slagvaardigheid daarvan, de instructie van de reserves in en buiten het leger, den aanmaak of invoer van oorlogstuig, de militaire uitga- ven, de permanente versterkingen, enz. De Fransche delegatie wees er op, dat een dergelijk onderzoek een voortdurend toezicht vereischt door een deskundig orgaan. Deze aangelegenheid zal door de subcommissie deze week onder het oog worden gezien. De bespreking zal moeilijk zijn, daar de delega- ties van verschillende groote mogendheden reeds herhaaldelijk zich levendig verzet heb ben tegen elk denkbeeld van controle. Een der gedelegeerden van Abessynie ter Volkenbondsvergadering heeft gistermiddag op het Volkenbonds-secretariaat de verplichte arbitrage-clausule van art. 3d van het statuut van het Int. Hof geteekend. In Volkenbondskringen worden die stappen van Abessynie opgevat als een teeken, dat het land zich vrij sterk gevoelt in zijn protest te gen het Engelsch-Italiaansche economische verdrag. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJNINDUSTRIE. Volgens de „Westminster Gazette" heeft de Engelsche regeering voordat het parlement op reces ging definitief haar politiek tegen over de vakvereenigingen vastgesteld en zal zij in de nieuwe zitting van het Lagerhuis desbetreffende wetgevende voorstellen doen. Zij zal in de eerste plaats voorstellen &c steunfondsen der vakvereenigingen te schei- den van de stakingsfondsen, ten eerste om eerstgenoemde fondsen te beschermen en ten tweede de stakingsfondsen te kunnen treffen ingeval de vakvereenigingen samenzweren. Voorts ligt het in het voornemen der regee ring om de vakvereenigingen en de werkge- vers onder precies dezelfde wettdijke ver- plichting te stellen als een .friendly society" of een handelslichaam wat betreft eontract- breuk en laster en smaad. De regeering stele zich verder voor, de procedure, waarvan een werkgever gebruik kan maken tegen een vak- vereeniging ingeval van contractbreuk, of vice versa, te vereenvoudigen. De regeering zal eveneens het recht tot vreedzaam posten aan- zienlijk beperken, Omtrent de kwestie van het voorschriiven van een geheim referendum onder de leden vhi^een vakvereeniging alvorens zij tot sta king besluit heeft de regeering nog geen be slissing genomen, omdat zij nog niet tot over- eenstemming is kunnen komen over de vraag, wie een dergelijk referendum zou moeten hou den, de vakvereeniging zelf of de regeering. HET AUSTRALISCHE REFERENDUM. Het Al-Australische Vakvereenigingscon- gres heeft zich uitgesproken over de referen dumvoorstellen der Bondsregeering, die re ferenda behelzen over een voorstel voor de re geling van industrie en handel en een voor stel dat de regeering de' bevoegdheid geeft om de publieke diensten voort te zetten inge val zij worden bedreigd of verstoord. Het con gres nam een motie aan, die zegt dat leden, die met de Bondsregeering terzake van het referendum samenwerkten, schuldig zouden staan aan verraad aan de georganiseerde ar beidersklasse. ITALIe EN ABESSYNI6. Volgens bericht uit Rome aan de „Times" zal de Italiaansche gezant te Addis-Abbaba dezer dagen ben nota overhandigen aan den Abessynischen regent als antwoord op Ras Taffari's protest bij den Volkenbond'met be trekking tot het Engelsch-Italiaansche ver drag nopens Abessynie. Volgens de „Gior- nale d'ltalia" zal de Italiaansche regeering, die voortdurend voeling heeft gehouden met de Engelsche regeering te dezer zake, haar verwondering uitspreken over de interpretatie, door de Abessynische regeering gegeven aan het Engelsch-Italiaansch verdrag, en over de bewoordingen, door den regent in zijn protest bij den Volkenbond gebruikt. DE GRONDWETVIERING IN DUITSCHLAND. De grondwetfeesten zijn in het geheele rijk gevierd. Te Miinchen hielden de sociaal- democrateti, vakvereenigingen, democraten en rijksbanier een groote demonstratie. Het Rijksdaglid Wels verklaarde, dat zoolang de grondwet van Weimar erkend wordt, de de mocratic heerschen zal. De Beiersche regee ring onthield zich van deelname. ONVEILIG BERLIJN. Berlijn is blijkbaar een dorado voor auto- dieven. In de Berlijnsche bladen lezen we, dat deze heeren in den laatsten tijd een re cord slaan. Er gaat haast geen dag voorbij, cf er wordt hier of daar een particuliere auto op straat gestolen. Blijkbaar is een bende aan den gang, die in verbinding staat met het bui ten land en uitstekend is uitgerust. Vrijdag verdwenen niet minder dan drie luxe auto's, die op verschillende' punten voor een bank of magazijn stonden en waarvan de eigenaar zich even verwijderd had voor zijn zaken. De wagems zijn spoorloos verdwenen. De politie looft hooge premies uit voor den vin- der! E-LLENDE IN DUITSCHLAND. Te Berlijn heeft een 71-jarige arts zich met zijn 61-jarige echtgenoote vergiftigd. Uit ach- tergelaten brieven bleek, dat de ongelukkigen niet meer in hun levensonderhoud konden voorzien. Volgens officieele statistieken ontvangen ongeveer 1900 Berlijnsche kunstenaar's op al- lerlei gebied werkloozenondersteuning. DE TOESTAND IN CHINA. Een aan de nationalistische regeering ge- telegrafeerd -communique van den generalen stafa aan het front meldt dat Woe Pei Foe's troepen aan het front van Sjangteh ten Noor- den van Hoenan zijn verslagen en naar het Noorden terugtrekken. Zondag heeft een groote demonstratie plaats geHad tegen de hervatting van de dou- ane-conferentie te Peking, die men beschouwt als een speciaal fiscaal middel tot het verkrij gen van oorlogsfondsen ten behoeye van Pe king tegen de zaak der nationalisten. REBELLIE IN RUSLAND. Het eene bericht spreekt van opstand in Rusland, het andere daarentegen ontkent offi- cieel alles wat omtrent rebellie wordt ge meld. Toch blijven de berichten over revolu- tie aanhouden en ondanks de tegenspraken der Russische legaties in de verschillende hoofdsteden van Europa houdt het Poolsche bureau Agenzia Wschodnia vol, dat er in Pe tersburg en Kroonstadt muiterijen onder de trcepen zijn uitgebroken en dat matrozen en soldaten alle regeeringsgebouwen hebben be- zet. De regeering heeft in Petersburg en Kroonstadt den staat van beleg geprocla- meerd. Voorts beweert het Poolsche persbu- reau, dat Trotzki de eigenlijke leider van deze cpstandige beweging zou zijn en reeds van Moskou naar Petersburg is vertrokken om de militaire leiding van den opstand op zich te .nemen. Voorts zouden verschillende onbekend ge- bleven personen geprobeerd hebben een aan- slag op Stalin te plegen, terwijl er ten slotte een bevel tot inhechtenisneming van Zinow- jew zou zijn uitgevaardigd, zooals gister reeds gemeld. De pers van de Oostzee-staten blijft nog steeds geruchten publiceeren over ernstige militaire onluaten te Leningrad, Moskou en andere Russische steden in verband met de oppositie in de Russische communistische par tij. Volgens nadere inlichtingen uit Moskou is echter alleen de afmosfeer in hooge poli tieke kringen uiterst gespannen, doch heb ben geen onlusten plaats gehad. Volgens berichten te Stockholm uit Moskou ontvangen, heeft, zoodra het bekend werd. dat er onlusten in Zuid-Rusland waren uitge broken, Mensjinsky, de nieuwe leider van de Russische Tsjeka, een volstrekte volmacht gekregen. Verschillende leden van het be- stuur der communistische partij zouden gear- resteerd zijn. In de fabrieken moet een proclamatie zijn uitgevaardigd, waarbij een algemeene sta king wordt bevolen. Te Kief zouden zich aj- deelingen hebben gevormd, die het devfet verspreiden „Los van Moskou, wij willen het oude regime terug". HET' LIJK VAN LORD KITCHENER. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Londen het zonderlinge bericht geseind, dat een Engelschman, een zekere Power, in een graf in een afgelegen Noorsch visschersdorp het lijk van lord Kitchener heeft gevonden. Het zou na het vergaan van den kruiser „Hampshire", waarmede Kitchener in Juni 1916 naar Rusland vertrok, doch die bij de Orkney-eilanden in de lucht vloog, op het strand van dit dorp zijn aangespoeld. Power zou voornemens zijn het lijk naar Londen te vervoeren. Wij lezen verder in het Hbld.: Volguis een draadloos bericht uit Oslo, waar het bericht over het lijk van Kitchener al even zonderling voorkomt als het ons leek, heeft de „Tidens Tegn", die op onderzoek is uitgegaan, vernomen, dat te Egersund al dus in de naam van bedoeld visschersdorp geen enkel oorlogsgraf is geopend; terwij'l de Britsche legatie te Oslo verklaart, dat het onmogelijk is het lijk van den Britschen zee- man, die te Egersund begraven ia ,te identi- ficeeren. Een heden te Londen uitgegeven Witboek, dat zich met de tragedie van de „Hamps- hire" bezighoudt, ontkent intusschen officieel het bericht oiptrent de vondst van lord Kit chener's lijk op de Scandinaafsche kust en van zijn begrafenis daar. Het zegt dat geen enkel lid van de omgekomen bemanning van de ..Hampshire" ooit in Scandinavif begra ven is en dat er goede redenen zijn om de mo- gelijkheid te ontkennen dat de zee ze daar heeft aangespoeld. EEN ONDERZEEBOOT GEZONKEN. De Engelsche Admiraliteit heeft van den commandant der marine te Devonport bericht ontvangen. dat de onderzteboot N 29 in het dok van Devonport is gezonken gedurende het doen van herstellingen. Te Devonport .heerscht groote opwinding tengevolge van deze ramp. Men meent, dat de onderzeeer, die terugkeerde van een proef- tocht, zich reeds nabij de aanlegkade bevond toen hij plotseling begon te heflen en zonk. Zes man sprongen in het water en werden opgepikt, maar men vreest, dat alle andere leden der equipage (een chef-monteur en vier werklieden) zijn verdronken, daar men meent gezien te hebben, dat het schip met geopende luiken zonk. NOORSCH SCHIP VERGAAN. Het Noorsche s.s. „Ringhorn", op weg van Portland (Maine) naar Manchester, is bij Nieuw-Schofland vergaan gedurende een he- vigen storm. Vijf leden der bemanning zijn om het leven gekomeh. Door een Canadeesch oorlogsschip, dat de noodsejnen had opgevan- gen werden 12 der opvarenden gered. EEN VLIEGTUIG LAND! IN EEN STRAAT. Zondagmiddag om half zee kreeg een Duitsch verkeersvliegtuig juist toen het zich boven Bremen bevond een defect aan de schroef, zoodat de vlieger genoodzaakt was midden in de stad een noodlanding uit te voe- ren. Met groote behendigheid slaagde hij er in in een vrij stille straat te landen zonder ongelukken of schade aan te richten. De brandweer moest een van de vleugels van het toestel demonteeren om een verkeersstrem- ming te verhinderen. KORTE BERICHTEN. - Volgens een bericht in de Matin" heeft de gemeenteraad van Bombay besloten, dat er met ingang van 8 Augustus "in de stad en haar onmiddellijke omgeving geen alcohol- houdende dranken mogen worden verkocht. Volgens berichten uit Boesjir (Zuid- Perzie) zijn twee Indische instructeurs doo- delijk en een Britsch officier licht gewond door een Perzisch soldaat, die krankzinnig was geworden. tDe Indische nationalisten Malaviva en Nionje, die in weerwil van het verbod der re geering zich naar Calcutta hadden begeven, zullen op 23 Augustus terechtstaan. Naar het W. B. uit Maagdenburg meldt, heeft de rechtbank gistermiddag de on middellijkc- invrijheidstelling gelast van Haas, Fucher en den chauffeur Reuter. Allen zijn in vrijheid gesteld. Op den „Hohen Spann" bij Witten, een der mooiste toppen in het Roergebied, is gis ter een gedenksteen onthuld ter herinnering aan Erzberger, Rathenau en Ebert. Het Noorsche stoomschip „Ringhorn" is op weg van Portland naar Manchester in een orkaan onder de kust van Nieuw-Schot- land vergaan. Vijf leden der bemanning kwamen om het leven; twaalf leden werden gered door een Canadeesch oorlogsschip, dat op de noodseinen te hulp kwam, Het hooggeerchtshof te Calcutta beves- tigde het doo'dvonnis, dat in Juni is uitge sproken tegen den man, die beschuldigd werd op 28 Mei den commissaris van politie Ali- poro te hebben vermoord. iKMAARSCHE COORANT. 9

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1