DE LANGE DE MORAAZ CHEVROLET KENNEMER AUTOGARAGE. Gredieten - Deposito - Effecten UH6ESTHAAT 49 - ALKMAAR Radio-hoekje Binneniand Rechtszaken De smokkelzaak van de 4000 L. spiritus te Gamperduin voor de rechtbank. gesloten wagea 2 deuren f 2405 gesloten wagea 4 deuren f 2650 BALLONBANDEN. W oensdag 11 Augustus. ffUversum, 1050 M. 12.— Politieberichten. 5-—7— Concert door het H. D. O.-orkest. 7157.45 Lezing door den heer Herbschleb: Roekeloosheid bij zwemmen. 7.Politiebe richten. 7.45 en 10.Persberichten. 8.15 Rurhausuitzending. Solistenconcert onder lei- ding van Prof. Georg Schneevoigt. Solisten: Elisabeth van Endert, zang. Sam Swaap, viool. 1. Von Weber: Ouverture „Euryanthe 2. Ravel: La valse (wals, opgedragen aan de stad Weenen). 3. Mozart: Konzert D-dur, yoor viool. a. Allegro, b. Andante cantabile. c. Rondeau (Andante grazioso). Sam Swaap. Pauze. 4. Wagner: Inleiding van de 3e acte „Tristan und Isolde". 5. Strauss: a. Morgen, b. Standchen. c. Wiegenlied. d. Cacilio. 6. Strauss: Till Eulenspiegel's lustige Streiche Elisabeth van Endert. In de pauze speelt het trio Le Coultre. Mevrouw Greta Roolhoven- Lecoultre, piano. Dr. Ritske Lecoultre, cello. Frans Lecoultre, viool. Daventry, 1600 M. 11.20—1.20 Het radio kwartet en solisten (sopraan, bariton, piano) 1.20—2.20 Concert van restaurant Frascati 4.20 Causerie: Out of doors. 4.35 Orkestcon- cert. 5.20 Orgelconcert. 5.35 Rinderuurtje 6.20 Lichte orkestmuziek. 7.10 Tuinpraatje 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: Portland and the Isle of Purbeck. 7.45 Piano-composities van C. Franck. 8. Lezing: Sir Henry Bessemer. 8.20 Variete. C. Alexander, neger imitaties. De Allen Sisters, .duetten. M. Scott, de vrouw die het weet. 8 50 Symphonieconcert. M. Huxley, sopraan 9.50 Weerbericht, nieuws. 10.20 Symphonieconcert (vervolg). 10.45 Percy Grainger-programma. Versterkt koor en symphonie-orkest. 11.20 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert door het orkest Gayina. 5.05 Concert. 8.50 Orkestconcert. Konigswusterhausen, 1300 M. 8.50 Wer- ken van Haydn, Mozart en Beethoven door orkest en A. Liier, piano. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 8.35 Galaconcert. Orkest en solisten. 10.20 Nieuwsberichten. Miinster, 410 M. 1.352.50 Volksconcert. Orkest en tenorsolo's. 4.20 Orkestmuziek Werken van Liszt-Wagner-Strauss. 6.20 6.50 Lezing. 6.508.Concert op het Electra-apparat. 8.20 Lezing. 8.50 Liederen- avond van H. Rode, alt. 9.50 Lezing: Ein Be- such bei Ludwig Thoma. 10.35 Her-uitzen- ding. Een Reuter-bericht uit Tsingtao meldt, dat een Duitsche juwelier, Carl Fischer, Zon dagavond gedood werd door twee dieven, die aan zijn deur klopten, welke gesloten was. Volgens een bericht uit Bushire heeft een gek geworden Inlandsch soldaat twee In- dische instructeurs doodelijk en een Britsch officier licht gewond. Tallooze personen waren Zondagavond bezig aan den oever van het Eriemeer te ba- den, toen een geweldige golf op het strand brak en tien personen medesleurde, die ver- dronkea Volgens berichten uit Boekarest is het Fransch-Roemeensch vriendschaps- en neutra- liteitsverdrag dezer dagen onderteekentf Het ministerie van nationale verdedi- ging heeft een mededeeling gepubliceerd, meldende, dat het administratieve onderzoek in de zaak van generaal Gajda Zaterdag is beeindigd en dat er geen enkel feit is kunnen worden vastgesteld, dat een grondslag zou opleveren voor een gerechtelijke vervolging. DE MAAGDENBURGSCHE MOORDZAAK. Naar verluidt, zou Schroder's verloofde, Hildegard Gotze, die twee dagen geleden door den rechter van instructie Rolling, op vrije voeten werd gesteld, gister wellicht weer opnieuw gearrestworden. Gebleken moet namelijk zijn, dat zij reeds v6or het plegen der daad van Schroder's moordplannen af- wist. Zij moet ook de advertentie hebben opge- steld, die door Schroder in de „Magdeburger Zeitung"- werd geplaatst, en waarin deze per sonen zocht, die tegen het storten van een borgstelling een betrekking bij hem konden krijgen. DE 24-UURS STARTNGEN IN FRANKRIJK. Berichten uit verschillende Fransche mijn- districten wijzen erop, dat de 24 uurs-staking, die voor gister was georganiseerd door de uiterst linksche Federation Unitaire, als een sympathie-betuiging met de Engelsche mijn- werkersstaking, een mislukking is geweest Slechts in enkele gevallen schijnt het werk Te zijn gestaakt; in de meeste distriden werd ge- heel normaal gewerkt. Uit Saint Etienne wordt gemeld: De 24- uurs-staking door den unitairen mijnwerkers- bond tegen heden afgekondigd, is begonnen Te Saint Etienne staken 75 pet. van de mijn- werkers; te Saint Chamond en te Firminy wordt normaal gewerkt, te Terre Noire is de staking bijna algemeen; te Ricararie staken 30 pet. der arbeiders. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. RELLETJES BIJ DE GRONDWETS- FEESTEN. Toen na afloop der Grondwetsfeesten door de „Reichsbanner" te Charlottenburg (Ber- lijn), de deelnemers het „Deutschland-lied" aanhieven, werden zij door communisten las- tig gevallen, die de rijkskleuren beleedigden en de politie-agenten aanvielen. In verband hiermede werden zes communisten gearres- teerd Te Dusseldorp-Unterrath drongen „Rote Frontkampfer" een zaal binnen, waarin een sChuttersvereeniging een bijeenkomst hield Hier sloegen de communisten in op ieder, die aun in den weg kwam. Dientengevolge zijn 50 pe rsonen gewond, van wie 7 naar het zie kenhuis moesten worden overgebracht. Van twee hunner is de toestand hopeloos Het grootste deel der „Rote Frontkampfer", die de zaal waren. binnengedrongen, werd gear- resteerd- KERR EN ST A AT IN MEXICO. De strijd, die al sedert maanden in Mexico tusschen Rerk en Staat voortduurt, heeft zich nu ontwikkeld tot een dispuut tusschen presi- den Calles en den Heiligen Soel. Calles heeft Vrijdag volgens den correspondent van de „Times", in een gesprek met dagbladcorres- pondenten een aanval gedaan op het katho- lieke geloof zelf, welks groote fout, zoo ver- klaarde hij, zijn onfeilbaarheidsdoctrine was, terwijl de roomsch-katholieke geestelijkheid de meest onverdraagzame was en zoo zij daartoe kans zag het bestaan 'van andere godsdiensten zou beletten. Volgens Calles was de weigering der Mexi caansche priesters om te berusten in een re- gistratiemaatregel slechts een voorwendsel en was de werkelijke reden voor hun tegenstand ergernis over de strafwetten, die opruiende preeken en openbare demonstrates verboden De instructie van den paus aan het Mexicaan- sche episcopaat, luidende: „Ik veroordeel deze wet en gelast u, u er niet aan te onderwer- pen was een advies om de regeering en de grondvet te trotseeren. Wat zou de regeering der Vereenigde Staten zeggen, vroeg Calles, indien de paus het volk last gaf, de Ameri- kaansche wetten te wederstreven? Calles weigerde beslist bemiddelingsplan- nen in overweging te nemen. RINDJE VERBRAND. Naar aanleiding van het verbranden van een 4-jarig kind van de familie Lemout uit Clinge meldt men ons, dat dit kind waar- schijnlijk op den zolder van een schuurtje waar een partijtje hooi lag, met lucifers heeft gespeeld. De jongen werd nog levend gevon- den toen gen brandje in dat schuurtje was ge- bluscht. In het ziekenhuis te Hulst is hij aan de bekomen brandwonden overleden. EEN WINDHOOS. Tijdens een onweer, dat Zaterdagnacht in den omtrek van Axel woedde, is het dak van de landbouwschuur van den heer v. H. weg- geslagen. Het wagenhuis werd door een windhoos een eind verplaatst en eenige boo- men werden ontworteld; deze kwamen op het woonhuis terecht, dat daardooi: beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken zijn er niet ge- beurd. EEN GESTOORDE lNBRAAR. Zondagavond heeft, zoo vertelt de Nieuwe Crt_, de Jan van Nassaustraat in E>en Haag in rep en roer gestaan. In de stille straat klonk opeens de noodkreet Houdt den did! houdt den dief! en drie mannen rolden wor- stelende over de steenen. Agenten schoten toe, de recherchewagen verscheen, honiden spitsten hun neuzen Even voor tien uur was de huisbewaarder van een perceel in de Jan van Nassaustraat thuis gekomen. Toen hij in de gang het licht opdraaide, meende hij in de achterkamer te hooren loopen. Hij stak zijn hoofd om de deur, zag niets, keek weer eens in de gang en ontdekte toen twee mannen, die uit de voor- kamer geschoten kwamen en de buitendeur uit wilden glippen. Met een sprong zat de huisbewaarder de kerels op den nek. Hij be- werkte met de sleutelbos hun hoofden la ter zijn hun hoeden in flarden op straat ge- vonden en toen een hunner kans had ge- zien de buitendeur te openen, toen beiden bui- ten de vlucht namen, liep hij ze na en pakte ze aan, eigenlijk niet wetend wat hij deed. De achtervolging werd voortgezet tot de Mesdagstraat, waar de kerel3 over een hei- ning klommen. Toegestro'omd publiek en een agent namen de vervolging over. De huisbewaarder ging naar huis, om te zien wat er gestolen was. Op alle verdiepingen waren kasten gefor- ceerd. Met beitels hebban de inbrekers mooie oude kasten bewerkt. Laden zijn overhoop gehaald, zelfs op de dienstbodekamer. Juist waren ze bezig een damesschrijfbureau in het salon open te breken, toen de huisbewaarder thuis kwam. De familie de huisheer is oud-president van een rechtbank is acht dagen geleden op reis gegaan. Zij weet nog van niets. Voor het vertrek had mevrouw den huisbewaarder gekscherend gevraagd wat hij doen zou als er inbrekers kwamen. Ze op den nek springen, had de man gek scherend gezegd, niet vermoedend, dat hij over acht dagen al moest bewijzen geen grootspreker te zijn. Buiten was de achtervolgingsoorlog om- gezet in een stellingsoorlog. De geheele buurt werd door de politie afgezet en onderzocht. De honden revierden en vonden een van de twee daders in den tuin van een perceel in de Jan van Nassaustraat. Geboeid werd hij naar het perceel waar hij ingebroken had ge- voerd. De arrestantenwagen kwain hem even later afhalen. Gisteren heeft de politie naar zijn kame- raad gezocht. Het zijn twee oude bekenden, die meer op het Alexanderveld geweest zijn. ONDER EEN TRACTOR GERAART. De arbeider V. uit Ryssen, werkzaam op de Ned. Stoombleekerij te Nijverdal, sprong gis- termorgen van een in beweging zijnde tractor- locomobiel, waarmede goederen werden ver- voerd. Hij kwam te vallen en geraakte onder den tractor, waardoor hem een der beenen versplinterd werd. Na voorloopig door twee artsen te zijn verbonden is de ongelukkige naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht. STARINGSRELLETJES TE TIEL. Het is te Tiel Zaterdagavond zeer rumoe- rig geweest, zegt de Telg. Tijdens het aflos- sen van de werkploegen aan de azijnfabriek had zich een groote menigte verzameld, van waaruit meermalen gepoel en gefluit tegen de politie opging. Toen, na herhaalde sommatie, het publiek niet spoedig genoeg uiteen ging, werden eenige charges met de blanke sabel uitge- voerd, waardoor een groot aantal personen flinke klappen opliep. Zooals het gewoonlijk bij zulke gelegenheden gaat, werd ook een aantal personen, die met de rell'eties niets uit- staande H'adden, gl'tToft^n. Onder hen 6e- hoorde de socialistische wethouder P. van Lavieren. Later op den avond, vooral na het sluri- hngsuur aer cafe's, werd het weder zeer ru- moerig. Herhaaldelijk werd de politie uitge- sjouwd, waama charges volgden. Een jon- gpnan werd: zoo emstig getroffen, dat hij zich onverwijld onder geneeskundige behan- deling moest stellen. 'De S. D. A. P.-fractie zal heden in den gemeenteraad interpelleeren. OPLICHTING. Dezer dagen is gemeld, dat de Letlander E. W. S. te Utrecht aangehouden is, als ver- dacht van oplichting voor een bedrag van on- geveer 4500, ten nadeele van zekeren J. H. S. te R'dam, die met den Letlander zaken deed als chipchandler. Uit het voortgezet onder zoek in deze zaak is gebleken, dat S., die in- middels in het huis van bewaring aan de Bergstr. te R'dam ingesloten is, zich aan tal- rijke oplichtingen heeft schuldig gemaakt Zoo zijn o.a. de sigarenwinkelier De G. van den Westzeedijk en de bloemist G. de J van den Eendrachtsweg het slachtoffer van S. ge worden. S. ging bij deze oplichtingen meestal als volgt te werk: Hij knoopte met den winkelier een praatje aan, vertelde chipchandler te zijn en groote zaken te doen met vele reederijen. Hij liet niet na, enkele goed klinkende namen te noemen. Tenslotte liet hij een cheque ter waarde van 400 pond sterling zien. Hij zei dan. dat het zoo jammer was, dat hij dezen cheque dien dag niet meer kon verzilveren. temeer omdat hij op het oogenblik geen Hollandsch geld ter beschikking had. Hij vroeg vervolgens een weinig geld ter leen. Rreeg hij dit, dan liet hij zich niet meer zien. Gebleken is, dat de getoonde cheque waar- deloos was. HET NIET AANGEVEN VAN MIJNONGEVALLEN. Naar aanleiding van de klachten van de vijf samenwerkende mijnwerkersbonden inzake het niet aangeven van mijnongevallen bij de Rijksverzekeflngsbank heeft dit lichaam thans aan deze bonden medegedeeld, dat dr. van Eeden twee weken in de mijnstreek heqft ver- toefd om naar een en ander een onderzoek in 'rassCfien een luik bekneld was geraakt Na aankomst van de Plejaden te IJmuiden zijn de menschen, die alles verloren hebben, naar het Roning Willems Huis vervoerd. Daar is de gewonde door een dokter verbon den en zijn de menschen voorloopig verzorgd. Onmiddellijk na hun aankomst verscheen de Zweedsche viceconsul om te informeeren en zoo noodig te helpen. E>e Vanadis was een houten zeilvisschers- vaartuig; kapitein was O. Hellstad. DE OVERVAL TE BUSSUM. Gisterochtend hebben, naar de Tel. meldt, de justitie en de politie in verband met den overval in de Boazbank te Bussum uitge- breide huiszoekingen verricht in het woon- wagenkamp aan den Hemweg, waar Brum mer indertijd is gearresteerd. Bij deze huis zoekingen waren tegenwoordig de substituut officier van justitie mr. Versteeg, de rechter commissaris mr. Bol, alsmede de inspecteur van politie Van Slobbe. Twintig rechercheurs, alien van de centrale recherche, verschenen om negen uur plotse- ling met twee politieauto's voor het woonwa- genkamp. Voor de bewoners van het kamp zou, aldus het blad, eventueel geen tijd ge weest zijn iets te verstoppen, weg te brengen of over te geven. Rond het kamp waren poli- tiebeambten opgesteld om een oogje in het zeil te houden. Op hetzelfde oogenblik werden tien woon- wagens aan een onderzoek onderworpen. De- woongelegenheden behooren alle toe aan bloedverwanten van Brummer. Het onderzoek duurde ongeveer anderhalf uur. Naar verluidt zou de justitie weinig be- langrijks hebben gevonden. Ook kwam het blad ter oore, dat eenige vrienden van Brummer opnieuw aan de jus titie verklaard hebben, dat Brummer den be- wusten dag onmogelijk te Bussum kan zijn geweest, omdat hij in hun gezelschap zou hebben vertoefd. BRANDEN. Gisterochtend zijn twee hooibergen op de boerderij van het landgoed Coelhorst te Hoogland, bij Amersfoort, eigendom van ba ron Van Tuyl van Serooskerken burge- meester van Hoogland, afgebrand. De brand is yermoedelijk het gevolg van het spelen met lueifers door kinderen. te stellen, dat het onderzoek heeft aangetoond, dat er inderdaad ongevallen verzwegen zijn, welke hadden behooren te zijn aangegeven en dat er maatregelen zijn getroffen en andere in overweging zijn om een betere nakoming van de wet in dit opzicht te verzekeren. WEER ROEIEN IN BESLAG GENOMEN Gisteren zijn op de Veemarkt te Rotterdam weer 5 koeien in beslag genomen, op grond van vermoeden van mond- en klauwzeer. Na onderzoek is gebleken dat twee dezer dieren aangetast waren en dat de drie anderen be- smet waren. Zij zijn alle 5 afgemaakt. Eenige van deze 5 koeien was uit Zeeuwsch Vlaanderen naar hier gebracht. Men ver- moedt, dat men hier niet met uit Bel gig ge smokkeld vee te doen heeft. Het Belgische uit- voerverbod van vleesch en vee bemoeilijkt den smokkelhandel zeer. Bovendien werkt de hui- dige stand van valuta een dergelijken smok kelhandel niet in de hand. De maatregelen, zegt de N. R. Crt., die thans genomen zijn op de Rotterdamsche vee markt, zijn dan ook hoofdzakelijk bedoeld om de markt vrij te houden van besmet of aange tast vee. Den laatsten tijd was deze markt een verzamelplaats van dergelijk vee geworden. EEN JONGETJE VAN 6 JAAR SLAAT ZIJN NEEFJE DOOD. Gistermiddag kregen te Groesbeek twee neefjes, uit school komende, ruzie. De twist liep zoo hoog, dat de jongste, de 6-jarige W zijn klomp uittrok en daarmee zijn 7M-jarig neefje een slag op het hoofd toebracht. Het getroffen jongetje viel neer en werd even la ter levenloos opgenomen. VELSEN IN HET GELIJK GESTELD. Gcd. Staten van Noord-Holland hebben thans uitspraak gedaan inzake het beroep te gen het raadsbesluit van de gemeente Velsen, )etreffende den bouw van een christelijke school te Santpoort Gedep. Staten hebben het gemeentebestuur van Velsen in het gelijk gesteld. OVERTR'EDINIG LOTERIJWET. De politie te Rloosterzande heeft proces- verbaal opgemaakt wegens overtreding van de loterijwet tegen een winkelier, die de koo- pers van een doos schoensmeer liet raden naar het aantal knikkers in een flesch en voor het beste raden een huishoudelijk artikel naar keuze beschikbaar stelde. SCHEEPSONGELUR OP DE NOORDZEE. Gisteravond kwam te IJmuiden binnen de stoomtreiler Plejaden IJmuiden 44 van de Visscherij-maatschappij Praxis, met aan >oord 10 schipbreukelingen. Deze waren af- komstig van het Zweedsche visschersvaartuig Vanadis, thuis behoorend te Grebbeskat. De Plejaden had op de Noordzee de Vanadis overvaren, die onmiddellijk was gezonken. Men was er in geslaagd, alle opvarenden te redden, waarbij een der Zweden met een voet MR. PH. FALRENBURG. f Naar uit Luzern wordt gemeld is mr. Ph. Falkenburg, gemeente-secretaris van Amster dam, gisteren in de kliniek St. Anna aldaar, waar hij verpleegd werd, overleden. Hij is 63 jaar oud geworden. RORTE BERICHTEN. Te Weert is Zaterdag de heer F.„ Dor aldaar, die aan toevallen leed, van zijn motor gevallen. Gisteren is hij overleden. Gister heeft te Weenen de maatschappij Radio Austria op feestelijke wijze het directe radio-verkeer tusschen Oostenrijk en Neder- land geopend. Heden werd voor de Arrondissementsrecht- bank behandeld de smokkelaffaire van de 4000 L. spiritus te Camperduin, die 18 Mei j.l. plaats had. De verdachten waren G. Chr. Verwey, van beroep koopman, wonende te Akersloot, Westdijk en Evert Schermer- hom, zonder beroep, wonende te Bergen. In deze zaak werden 13 getuigen a charge ge- hoord. Verdediger was mr. H. Jiidell te Ber gen. Aan beklaagden was ten laste gelegd, dat zij op of omstreeks 18 Mei 1926 omstreeks 10 uur namiddag te Camperduin, gemeente Schoorl, nabij het cafe Camperduin vanuit zee in het Roninkrijk, zonder eenige verklaring of aangifte aan den eersten wacht of aan het kantoor, waar zulks behoorde en alzoo frau- deleus, hebben it gevoerd, althans doen invoe- ren 198 kisten'met 2 bussen van 10 L. inhoud spiritus van 96 pCt. sterkte, totaal 3960 L. of 9603.2 L., idem van 50 pC. Zijnde de verdachte Verwey bij vonnis der Rechtbank te Winschoten datum 13 October 1925, terzake van frauduleuze invoer van ge- distilleerd veroordeeld. Aan verdachte, Schermerhorn, wordt ten laste gelegd, dat hij ter plaatse en omstreeks ten tijde, te voren vermeld, opzettelijk voor- meld misdrijf heeft uitgelokt door't verschaf- fen van de gelegenheid, de middelen of in- lichtingen en wel door: a. De inlading van het voormelde gedistil- leerd te Bremershafen te bezorgen of te doen bezorgen. b. De cafehouder J. Vriendjes, te Cam- perduin te bewegen, het licht in zijn cafe lan- ger dan gewoonlijk te laten branden, tenein- de dit als baken te laten dienen en hem op genoemde 18 Mei mede te deelen, dat de los- sing's avonds zou plaats vinden c. J. Eduard als poster in dienst te nemen; d. Op het strand lichtsignalen te geven, althans dat verdachte, Schermerhorn, door de onder a, K, c en d vermelde handelingec ter plaatse en omstreeks ten tijde als voren vermeld, opzettelijk bij het plegen van ver meld misdrijf behulpzaam is geweest en op zettelijk gelegenheid, middelen of inlichtingen daartoe heeft verstrekt. Ten tweede, dat verdachte ter plaatse en omstreeks ten tijde als onder I vermeld, voor melde hoeveelheid gedistilleerd, zijnde meer dan 1 L. hebben ingevoerd of doen invoeren, niet gedekt door de vereischte dbcumenten. Als president fungeerde Mr. Dr. Muller, terwijl het O. M. werd waargenomen dodr den Officier van Justitie, Mr." van Lookeren Campagne. Voor het Rijk was de Rijks advocaaat Mr. Asser als openbare aanklager aanwezig. Griffier Jhr. Mr. v. d. Brandeler, rechters Mr. A. M. Leesberg (plaatsverv.) en Mr. Cle- veringa. Als le getuige werd de inspecteur van de Rijksbelastingen, de heer J. Roldenhof, ge- hoord, die mededeeling deed hoe hij op 17 en 18 Mei te Ramperduin des nachts verschil lende posten had uitgezet om de smokkelaars te betrappen. Op een kaart gaf hij aan de rechtbank een verklaring van de plaatsen, waar de posten waren opgesteld. De beklaagden, twee jonge mannen van 23- jafigen leeftijd, zaten gedurende deze hande- lng, die veel had van de anataomische les van Rembrandt, rustig naast elkander op het beklaagdenbankje. Getuige verklaarde, omdat het donker was weinig waarnemingen te hebben kunnen doen. Wel heeft hij gezien, dat de kisten met een bootje vanuit een schip door de branding op het strand werden gebracht. In Alkmaar had getuige de in beslag geno men goederen geinventariseerd. Een groot aantal kisten was reeds op het terrein van het cafe van den heer Vriendjes geborgen. Aan accijns zou 25990 verschuldigd zffu geweest en 206.08 invoerrechten. Op een vraag van den verdediger verklaar de getuige, van verdachten gehoord te heb ben, dat ze lichtsignalen hadden gegeven. Of zij onderling een code hadden, had hij niet gevraagd. Voorts verklaarde getuige, dat wanneer verdachten met hun schip in zee waren ge- bleven, ook al waren ze binnen de territoriale wateren gekomen, er niets strafbaars zou zijn gebeurd. Beklaagde Verweij zeide een andere verkla ring te willen afleggen dan hij destijds had gedaan en wenschte daarmede te wachten tot de getuigen waren gehoord. Als tweede getuige werd gehoord de ad junct inspecteur der Rijksbelastingen, de heer Meij, die eveneens mededeelingen deed over de postopstelling. In de richting van de zee had getuige llcht- seinen zien geven, waama kort daarop een man hem in de duinen passeerde en hij het noodig oordeelde aan zijn posten het sein te geven om in te grijpen. Op het terrein van het cafe vond hij de kisten en werd verdachte Verweij aange houden, die spoedig daarop werd verhoord Toen het begon te dagen werd het strane afgezocht en meerdere kisten gevonden. Op een vraag van den verdediger verklaar de deze getuige, dat hij hetgeen tijdens het verhoor was opgeteekend (als een weergave van den gang van zaken beschouwde). De volgende getuige, Jongkind, verklaarde lichtseinen in de richting van de zee te heb ben zien geven. Getuige had met zijn collega den commies van Vliet van de in beslag ge nomen spiritus monsters genomen. Getuige v. Vliet had in de duinen voor pos ter gefungeerd en legde gelijke verklaringen af als de vorige getuigen. Naar zijn schatting lag het smokkelschip op 150 M. van de kust. Ook het schip gaf sei- nen. De commies Boersma had eveneens het schip in zee zien liggen en waargenomen, dat zoowel vanaf het schip als vanaf het strand lichtseinen werden gegeven, die naar zijn oordeel verband met elkander hadden. Getuige Bos, eveneens commies, verklaarde als poster gezien te hebben, dat iemand zich van het schip in een bootje in zee begaf en door de branding kisten, die aan een touw achter het bootje waren bevestigd, door de branding heen bracht. De kisten werden op het terrein van het cafe gebracht en toen getuige het signaat kreeg om in te grijpen, trof hij daar beklaag de Verweij, die hij met de revolver sommeer- de hem te volgen, Waaraan Verweij kalm vol- deed. De rijksveldwachter Roekoek had eveneens vanaf het schip en het strand lichtseinen waargenomen. Omdat een tegenposter met een hond hen ontdekte, werd door een revolverschot het sein gegeven om in te grijpen. Getuige en ziih collega Minnee grepen den tegenposter Jacob Edward te Camp. eD rijksveldwachter Minnee verklaarde ge- lijkluidend. Hij had bovendien de manupila- ties op het strand gezien. De cafehouder Vriendjes zeide door Scher merhorn te zijn verzocht de lichten in zijn cafe als zeebaken langer te laten branddn. Getuige had daarin toegdstemd, omdat hij beloond zou worden en hem gezegd was dat het op een honderd gulden niet aankwam. Getuige had ook aanbevolen den postei Eduard in dienst te nemen, die dan ook door de combinatie werd aangenomen. Op een vraag van Mr. Leesberg verklaarde getuige nooit gehoord te hebben, dat spirit- drank befeekende. Op een vraag van den verdediger zeide getuige, niet meer te weten of Schermerhorn gezegd had „het komt er op een honderd gulden niet aan" of „het komt er h u n op een 100 niet aan". Dat er een schip lag was niet zooveel bij- zonders. Er waren daar dikwiils schepen. Verdachte Schermerhorn zeide, dat hij aanvankelijk aan Vriendjes had gevraagd of hij, als er wat bijzonders gebeurde, zwijgen kon. Vriendjes had gezegd, als hij er wat mw- verdienen kon, hij er voor te vinden zou zijn. Vriendjes had eigener beweging een bedrag van 100 genoemd en aangeboden zijn lich ten te laten branden. De president wees getuige Vriendjes er op. dat hij volgens het prcces-verbaal ook alleen over hot zwijgen had gesproken. Op een vraag van den verdediger zeide ge tuige Vriendjes, dat de heer Roldenhof voor een drietal dagen hem nog bezocht had. Deze kwam echter wel eens meer oo de fiets-

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2