DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 1S7 flouderd acht en twintfeste Jaanyansr 1926 WOENSDAG 11 AUGUSTUS Buitenland Dit tinmmer bestaaf nit 2 blanen. Deze Conrant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagennitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet gebeele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijanummers 5 cents. PRUS OER OEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsrnfmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij r/b HERMs. COSTER ft 200H» Voordam C9. Directeun O. H. KRAK. Telef.nr. Admfnistraffe 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hooidredacteurs Tj. N, AOEMA* DE FRANSCHE FINANCIeN. t De Rationale Vergadering.— r Heftig tumult. Gistermorgen om half 10 is de Nationale Vergadering van Frankrijk te Versailles be- gjnnen onder voorzitterschap van De Selves, p de ministerieele banken hadden plaats ge- nomen Poincare, Briand, Barthou en Sarraut. Meer dan 800 senatpren en afgevaardigden waren anawezig. Bet is een uiterst rumoerige vergadering geworden. De m or gen werd besteed aan geschillen, omtrent de procedure, een onderwerp, dat aanleiding was voor een hevig tumult zoo nu en dan. De communisten voerden een felle obstruc- tie, zoodat twee uren in beslag werden ge- nomen door stemmingen en niet te volgen re- devoeringen. Hot voorstel tot het overnemen van het re- lenient van de Nationale Vergadering van 871, onder voorbehoud van amendementen, werd bij handopstekqn aangenomen. Hierte- gen werd een protest ingediend door de socia- listen en communisten. Renaudel verklaarde, dat dit reglement eerst had moeten worden voorgelezen. Hij stelde voor de zitting voor 5 minuten te schorsen, ten einde den leden de gelegemheid te geven, zich op de hoogte te stellen van het reglement, waarover zij juist hadden gestemd. Door den communist Berthon was ecu amendement ingediend, dat met een overwel- digende meerderheid werd verworpen. Morineau, de leider van de groep voor Openbaar Welzijn, diende een amendement in tot beprking van het aantal sprekers en van den spreekfijd. Dit voorstel lokte kreten van „assasin" en „alligator"doch het werd aangenomen. Het eerste oogenblik, dat er werkelijk shite heerschte, was, zegt de Tel., toen Poincare de tribune besteeg, om de wet voor te lezen, welke aan het aflossingsfonds voor de vlot- tende schuld de bescherming der grondwet zou geven. De tekstder wet De tekst van de wet, die uit den enkele clausule bestaat, luidt: „De constitutioneele wet van 25 Februari 1875 met betrekking tot de organisatie van de openbare macht wordt aangevuld door het volgende artikel „De autonomic van het aflossingsfonds voor de^defensiebons en de aflossing der openbare schuld heeft een constitutioneel ka- rakter. Totdat de defensiebons geheel zijn af- gelost, zullen in dit fonds worden gestort: lo. de netto ontvangsten van de tabaksver- koopen 2o. de opbrengst van de buitengewone en additionneele belastingen op de eerste over- dracht van cnroerende goederen en op de suc- cessierechten, evenls vrijwillige bijdragen; 3o. wanneer de beide genoemde bronnen van inkomsten niet voldoende zijn voor den dienst van de obligaties, zal een annui'teit van op zijn mrnst het tekort ten laste van de begrooting worden gebracht." Een commissie benoemd. De Nationale Vergadering nam daarna met 516 tegen 312 stemmen een motie aan, welke aan de beide financieele commissies van Ka- mer en Senaat den plicfot oplegt, een sped ale commissie van dertig leden te .benoemen, be- staande uit twintig afgevaardigden en tien se- natoren, ter onderzoeking van de wet. De communist Doriot aan het woord. Na de rede van Poincare ontwikkelde Do riot op de tribune uitvoerig de communisti- sche leer. Hij deed dit in zoodanige termen, dat de president, na hem herhaaldelijk tot de orde geroepen te hebben, hem het woord ont- nam. De communisten hieven toen gezamen- lijk een lied aan, waarop de president de zit ting schorste. De middagzitting. Een incident. Na de hervatting der zitting weigerde Do riot, die nog op de tribune was gebleven, deze te verlaten. Na alle overredingsmiddelen uit- geput te hebben, schorste De Selves opnieuyv de zitting en werd Doriot „manu militari" verwijdercL Toen na de verwijdering van Doriot de zit ting heropend werd, gingen de communisten voort spektakel te maken. Zonder zich daar- aan verder te storen, deed De Selves met landopsteken de beraadslaging gesloten ver- klaren. Het regeeringsontwerp aangenomen. De Nationale Vergadering heeft daarna met 671 stemen voor en 141 stemmen tegen het ontwerp dat de grondwet van 1875 aan- vult, aangenomen. Naderc bijzonderheden. Aan een B. T. A. bericht worden door ons nog de volgende bijzonderheden ontleend, ten einde een algemeen beeld van de bespre- kingen te geven: Cheron legde er in ziju rapport den nadruk op, dat de veranderingen door de commissie in het regeeringsontwerp aangebracht van zuiver formeelen aard zijn. De rapporteur hield veTvolgens een lofre- de op het ontwerp, en wees op de voordeelen die het meebracht voor het herstel der finan cien. Leon Blum, (de leider der soc.-dem.), die bij de algemeene discussie het woord nam, zeide de bijeenkomst der Nationale Vergadering nuttcloos te achten, daar de Kamers steeds in het bezit bleven van de macht om de voor de Kas gevraagde credieten al dan niet goed te keuren. De socialisten zouden niet voor het ontwerp stemmen, dat geen doeltreffende op- lossing biedt. Het ontwerp bedoelt slechts de amortisatie der vlottende schuld, hetgeen hij dc taak acht van het kapitaal. Spr. drong aan op consolidatie en conversie en verlaging van den rentevoet om de lasten van het bud get te verlichten. Alle andere maatregelen moeten volgens hem leiden tot inflatie. Indien de regeering faalt bij haar pogingen tot her stel, moet men terugkeeren naar de socialis- tische stelling, welke hij wenschte uiteen te zetten voor de Nationale Vergadering, wel ke, wat sommigen ook mogen beweren, de uitdrukking is van den volkswil. Vervolgens beklom Poincare de tribune. Hij weigerde de socialistische stelling te aan- vaarden en protesteerde tegen de verklaring van Blum, dat men daartoe zijn toevlucht zou moeten nemen als het huidige kabinet zou vallen. Blum, aldus spr., stelde slechts vage oplossingen voor. Terugkeerende tot den tekst van het ont werp, verklaarde Poincare, dat het onmoge- lijk is thans een volledige herziening der constitute te behandelen, hetgeen een werk van laugen duur zou zijn. alleen mogelijk in een tijd van kalmte en stabiliteit. Hij toonde vervolgens aan, dat het ontwerp, zooals het is uitgewerkt met de garantie der grondwet, het eenige is, wat in overeenstemming is met den toesand en dat het vertrouwen kan her- stellen. Spr. wees er op, dat het par lenient reds sedert 14 dagen een schitterend voor- beeld van eendracht geeft, een merkwaardige peeing tot financieel herstel op het oogen blik, waarop de buitenlandsche vrienden aan Frankrijk begonnen te wanhopen en de bij- anden zich begonnen te verheugen. Niet al leen het vertrouwen in het binnenland zal door den ccnstitutioneelen waarborg worden gesteund, maar ook de openbare meening in het buitenland zal er door worden bein- vloed. Onze schuldeischers in het buitenland zul len in het feit, dat wij krachtig waken voor het welzijn onzer valuta, bet bewijs zien, dat wij onze verplichtingen jegeas hen willen na- komen voor zoover dit maar in onze macht staat. De brief van Clemenceau. Naar verluidt, zai senator Borah vermoede- lijk binnen eenige dagen den brief van Cle menceau beantwoorden en wel in een open- bare redevoering. Borah verklaarde, dat de brief niet onbe- antwoord mocht blijven. DE GISTINGEN IN RUSLAND. Valsche berichten Met betrekking tot de talrijke berichten be- treffende opstanden, arrestaties, aanslagen en moorden op politieke leiders zegt de „Izwes- tija", dat tc Riga, Stockholm en Praag sinds geruimen tijd speciale bureaux voor het ver- speriden van bewust-valsche berichten om trent Rusland bestaan. In ieder geval heeft men getracht, verschillende berichten te ver- spreiden, om de handelingen te verdoezelen van mogendheden, die betrapt zijn bij het voorbereiden van nieuwe avonturen, ten einde de aandacht op Rusland te vestigen. DE GRONDWET VAN WEIMAR. De zevende verjaardag. Ter herdenking van het feit, dat zeven jaar geleden de Grondwet van Weimar tot stand kwam, vindt heden in den Duitschen Rijksdag een plechtigheid plaats, waaraan president Hindenburg, Rijkskanselier Marx, het geheele rijkskabinet en de Pruisische ministers zul len dcelnemen. De rijksminister van Binnen- landsche Zaken, Kiilz, zal bij deze gelegen heid een rede houden, die door een toespraak van Marx zal worden gevolgd. Na afloop der plechtigheid zal president Hindenburg de eerecompagnie inspecteeren, die voor de groo te trap naar het Rijksgebouw wordt opgesteld. De Pruisische regeering organiseert, vol gens de Tel., haar herdenkingsplechtigheid in de Hoogeschool voor Muziek, waarbij de Pruisische minister van Openbaar Welzijn, Hirisiever, een rede zal houden. Na afloop dezer plechtigheid houdt de „Reichsbanner voor de Pruisische regeering een fakkelop- tocht I DE DUITSCH-RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN. Herhaaldelijk is na het sluiten van het Russisch-Duitsche verdrag van April '26 mee- gedeeld, dat tusechen Moskou en Berlijn on- derhandpld .wei; i qver cen ruil van geamnes- ticerde, geyangencu. waarbij men dan het oog had op de in Moskou gevaugenzittende Duit- sche studenten Wolseht en Kindermann en den in Leipzig veroordeelden Russichen com munist Skoblewski, die eerst ter dood, later tot levenslange tuchthuisstraf was veroor- deeld. Sinds eenigen tijd echter hoort men niets meer over een en ander. Volgens een bericht nu van juridische ziide in dte „Welt am Mon- tag" zou de schuld voor de vertraging niet alleen aan Russische zijde liggen. Beweerd wordt n.l., dat het verzet tegen vrijlating van Skoblewski hoofdzakelijk uitgaat van het Rijksministerie en dat zelfs het onlangs ver- spreide bericht over een aanstaand aftreden van dr. Gessler dearmee in verband staat. De correspondent van de „Frankf. Zt." te Berlijn meent te weten, dat het kabinet zijn beslissing in de kwestie zou hebben uitgesteld om tijd te winnen voor een nauwkeuriger on- derzoek. De correspondent kan niet inzien welk belang het rijksweerdepartement erbij zou hebben om het tot stand komen van een wederzijdsche amnestie te beletten. Immers, als Skoblewski wordt vrijgelaten in ruil voor Wolseht en Kindermann, wordt hij toch da- delijk over de grens gezet en zal hij er wel niet veel pleizier in hebben weer in Duitsch- land terug te keeren. DE REIS VAN MELLON. Ondanks alle beweringen, dat zijn reis uit- sluitend een vacantietour is, wordt gemeld, dat Mellon zich bijna dagelijks in verbinding heeft gesteld met den Intaliaanschen minister van financien, Graaf Volpi. Zij hebben elkan- der bij verschillende gelegenheden ontmoet. Mellon was Volpi's gast aan een lunch, ter- wijl zij elkander eveneens ontmoetten bij de receptie van Nobile. Naar verluidt hebben beide staatslieden de financieele en economische moeilijkhedcti van Europa besproken, tc wijl tevens de moge- lijkheid van een internationale conference met deelneming van Amerika het onderwerp van gesprek was. Volgens de laatste berichten is Mellon voornemens per auto naar Evian (Frankrijk) te vertrekken in gezelschap van zijn dochter en zoon. Na eenige dagen aldaar doorge- bracht te hebben, zal zijn dochter naar Rome terugkeeren, terwijl Mellon zelf vergezeld van zijo zoon heden naar Parijs zal door- reizen." Zeer waarschijnlijk zullen zij daarna Londen bezoeken. In de eerste week van Sep tember keert Mellon naar Amerika terug. De Amerikaansche minister van Financien Mellon heeft aan een vertegenwoordiger van Havas te Rome een mededeeling doen toeko- men, waarin hij herhaalt, dat hij in Italie geen besprekingen over ambtsaangelegenhe- den gevoerd heeft en dat hij er ook niet aan denkt, dergelijke gedurende zijn verblijf in Europa te voeren. DE JOEGO-SLAVISCHE NOTA. Volgens berichten uit goede bron zal het Bulgaarsche antwoord op de met ongeduld verwachte Joego-Slavisehe nota wijzen op het feit, dat er geen bewijs bestaat, dat de benden van Bulgaarsch gi'ondgebied uit het Joego- Slavisch, Grieksch en Roemeensch gebied overschreden hebben. Als men van Bulgarije een hermetische afsluiting der grenzen eischt, moet men bedeaken, dat als gevolg van het vredesverdrag niet meer dan 20 gendarmes voor het bewaken van het 50 K.M. lange grensgebied ter beschikking staan. Bulgarije heeft niets te verbergen en is ieder oogenblik bereid zich neer te leggen bij de beslissing van een internationale commissie van onder- zoek. AMERIKA EN HET PERMANENTE HOF. Verwacht wordt, dat Duitschland zal deel- nemen aan de conferentie inzake de reserves van de Vereenigde Staten tegenover het Per- manente Hof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage. Er wordt in Volkenbondskrin- gen op gewezen, dat de onderteekening van het Verdrag van Locarno door Duitschland de toetreding van dit land tot den Volkenbond onvermijdelijk maakt en dat het dientengevol- ge van belang is, het standpunt van Duitsch land te leeren kennen ten opzichte van de Amerikaansche reserves. In totaal hebben tot nu toe twintig staten de uiinoodiging van den Volkenbondsraad tot bijwoning dezer conferentie, die op 1 Sep tember a.s. te Geneve zal aanvangen,- aange nomen. Van de Britsche Dominions komt tot nu toe slechts een delegatie uit Indie, terwijl al leen Cuba, Zuid- en MiddenAmerika vertegen- woordigt. Frankrijk is de eenige groote mo- gendheid, die tot nu toe niet geantwoord heeft op de uitnoodiging van den Raad. DE VOLKENBOND. Primo de Rivera publiceert in een speciale Spaansche bijiage van de „Times" een bood- schap, waarin J" ij den eisch van een perma- nenten zetel in den Paad van den Volken bond voor Spanje opnieuw herhaalt. Hij ver- klaart dat Spanje's hardnekkige eisch van een zetel voortkomt uit zuiver iidealisme en liefde voor den vrede en dat zijn verlangen om onder de groote mogendheden te worden opgenomen is gev/orteld in zijn Spaansch- Amerikaansche beschaving. HET FRANSCH-ROEMEENSCH VERDRAG. Het sluiten van een Roemeensch-Fransch vriendschapsverdrag wordt bevestigd. Vol gens het „Journal" is dit verdrag echter geen defensief verdrag doch een neutraliteits- en arbitrageconventie. HET VERDRAG ITALIE—SPANJE. Het verdrag met Spanje wordt door de pel's te Rome als een nieuw succes voor de fasristische buitenlandsche politiek en voor de goede, ouaerwetsche meticde der geheime di plomatic begroet. De grootste beteekenis wordt gehecht aan de meerdere bescherming, die aan de Italiaansche belangen rond de Middellandsche Zee ten deel valt. Ieder is het er over eens, dat dit verdrag beschouwd moet worden als een garantie voor den Europeeschen vred£ en niet als een oor- logsbeureiging. Er wordt op gewezen, dat men te Madrid zoowel als te Rome is gaan in zien, dat de Italiaansche belangen in het ver- leden niet steeds voldoenden steun hebben on- dervonden en dat deze nieuwe alliantie er toe moet bijdragen, dat daarin in de toekomst ver- andering zal komen. Men wijst voorts op de overeenkomstige be langen der beide landen in Zuid-Amerika en op den goeden invloed, dien het verdrag in dit opzicht kan hebben. KERK EN STAAT IN MEXICO. De Mexicaansche regeering heeft de man- nen en vrouwen, die gevangen werden gezet in verband met een beweerde samenzwering om president Calles te dooden, in vrijheid doen stellen, omdat zij geen vervolging tegen hen in kan stellen. Het Katholieke Episcopaat heeft een mede deeling gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de kerk de Mexicaansche grondwet en de andere wetten eerbiedigt, die niet in strijd zijn mt de beginselen van redelijkheid en de posi- tieve rechten der kerk. Trots de verklaringen der Mexicaansche regeering dat de reglementeering van den godsdienst op denzelfden voet op de protes- tantsche kerken zal worden toegepast als op de katholieke, heeft zij totnogtoe niets ge- daan om het kleine aantal protestansche ker ken te nationaliseeren. De regeering stelt zich tevreden met te verklaren, dat zij zich dit recht voor de toekomst voorbehoudt op den grondslag, dat alle kerkelijk bezit aan hel land behoort. De regeering heeft de protes- tantsche geestelijken uitgenoodigd, aan de gemeentelijke autoriteiten een inventaris van hun kerken over te leggen. De „Daily Telegraph" mdldt, dat indien de Mexicaansche regeering uitvoering geeft aan haar aangekondigd voornemen om het pro- testantsche kerkbezit te confiskeeren, zij te doen zal krijgen buiten en behalve met de re geering van Engeland, die zich reeds heeft doen gelden, met de regeeringen van Ameri ka, Duitschland, Frankrijk en Spanje, die op zullen komen voor de vrijheid van godsdienst van hun onderdanen in Mexico. Aan den paus wordt een voornemen toege- schreven tot het benoemen van een speciale commissie van kardinalen tot het bestudeeren van den toestand en het nemen van al zulke stappen, die de rechten der katholieken in Mexico kunnen handhaven. De paus zelf zou het presidium van deze commissie" aanvaar- den. In de stad Cocula (Mexico) werd de voor- zitter der rechtbank door een opgewonden me- nigte, die trachtte te verhinderen, dat de kerk zou worden bezet, doorgestoken. Federale troepen zijn naar verschillende kleinere plaat- sen gezonden, ten einde de orde te handhaven. Particuliere berichten uit Guadalajara mel- den, dat 50 personen gedood en gewond zijn, toen de soldaten een menigte van 800 perso nen uiteendreven, die zich in de kerk had ver- schanst. De Amerikaansche consul te Mexico meldt aan het departement van Handel, dat, of- schoon men nog niet van levendige zaken in Mexico mag spreken, er ondanks den boycot toch een verbetering is waar te nemen in de groothandel-orders voor levensroiddelen. Berichten, welke eerst thans binnenkomen, melden, dat tijdens de pogingen van de auto riteiten in den staat Jalisca om de kerken te bezetten, onlusten hebben plaats gehad. De „Observatore Romana" zegt, in een be- spreking van den toestand der katholieken in Mexico: „De regeering, die de vervolgingen leidt tegen de katholieken en de katholieke kerk in Mexico wil doen verdwijnen, belet alle onderhandelingen. Elke schikking op de basis der wet van Calles is onmogelijk." DE GEZONKEN DUIKBOOT Omtrent de te Devonport gezonken Enge!- sche duikboot N 29 wordt nader gemeld: Honderden havenarbeiders snelden oqmid- dellijk naar de plaats van de ramp om hulp te verleenen en terstond daalden duikers inSief water af, die de plaats vaststelden, waar de duikboot was gezonken. Onverwijld werd met de werkzaamheden begonnen, maar men verwacht, dat er drie uur noodig is om het vaartuig weer vlot te maken. Het aantal slachtoffers. De admiraliteit bevestigt dat bij de ramp vijf personen zijn verdronken. Deze lijken zijn nog niet gevonden. - a Nader wordt gemeld: Thans wordt officieel medegedeeld, dat 6 in plaats van 5 man zooals aanvankelijk gemeld het leven hebben verloren tengevol- ge van het zinken* van de onderzeeer H. 29, Maandagmiddag in het dokbassin te Devon port. De oorzaak van de ramp is onbekend en de Engelsche Admiraliteit verklaart, dat een officieel onderzoek zal worden ingesteld zoo- dra de duikboot zal zijn gelicht. Reddings- brigades hebben gedurende den geheelen nacht in het schijnsel van zoeklichten naar- stig gewerkt en door duikers werden tal van helaas tevergeefsche pogingen onder- nomen om het schip binnen te dringen. Nadat ongeveer 10 voet water uit het dokbassin ge- pompt was werd besloten te trachten de duik boot in haar geheel te lichten; het vaartuig ligt nu aan staaldraadtrossen bevestigd. D< autoriteiten hopen bet thans te lichten door middel van een mehode, welke geheim gehou- den wordt en thans voor de eerste maal prac- tisch zal worden toegepast. Een heldhaftige poging om de duikboot aan de oppervlakte te brengen is gedaan door een officier en een machinist. In weerwil van het feit. dat de boot zonk, daalden zij af in het onderste gedeelte van het schip, waar zij de reservoirs poogden te ledigen, hetgeen hur. echter niet gelukte. De machinist kwam bij deze poging om het leven; de officier werd door een sterken luchtstroom door den obser- vatietoren naar buiten geworpen en werd gercd. CHINA EN RUSLAND. Volgens een Japansch bericht uit Peking zegt het antwoord van Tsjitsjerin op den eisch der Chineesche regeering dat Karachan, de Sovjetgezant, door een ander wordt ver- vangen, dat indien China bij zijn eisch vol- hardt, de Sovjetregeering geen andere keuze zal hebben dan de erkenning van China te niet te doen en de vestiging van een andere Chineesche regeering af te wachten. EEN NIEUW STADIUM IN DE ZAAI< DER VALSCHE •TSJECHISCHE KRONEN. Naar een blad te Boedapest, dat nauwe relaties met de regeering onderhoudt, meldt, heeft de rechtskundige adviseur te Boedapest der Tsjechische Nationale Bank zich met den Officier van Justitie in verbinding gesteld en dezen een lijst van personen voorgelegd, die volgens de door het Tsjechische ministeriei van Buitenlandsche Zaken verkregen infor-' maties, bij de vervalschingen der Tsjechische kronenbiljetten betrokken zijn geweest. De ju ridische adviseur heeft verzocht, deze perso nen alsnog te doen hooren. De behandeling in hooger beroep van hei proces tegen Windischgratz c. s. zal 16 dezer voor de Koninklijke Tafel te Boedapest plaats vinden. AARDSCHOKKEN IN CALIFORNIe. Te Santa Barbara (Californie) werden Maandagavond lichte aardschokken gevoeld. voorafgegaan door eenig gerommel. Er werd geen noemenswaardige schade aanofericht. De bewoners besteedden weinig aandacht aan de schokken, en de schouwburgbezoekers be- merkten er in het geheel niets van. De eerste schok werd ook te Ventura (Cal.) waargeno- men, waar hij iets heviger was. DE STEMMING IN DE ENGELSCHE MIJNDISTRICTEN. In tegenstelling met de verwachtingen der Engelsche dagbladen- hebben de stemmingen in ae mijndistvicten, waaromtrent gister in de vergadering van de Mijnwerkersfederatie Execulieve te Londen besprekingen zijn ge voerd, tot resultaat gehad, dat de meerder heid zich tegen de voorstellen tot bijlegging van het mijnconflict. heeft verklaard, welke voorstellen naar voren waren gebracht door de Industrial Christian Fellowship en goed- gekeurd door de Executieve. De verklaring, die na afloop der bijeen komst werd afgelegd, maakte geen gewag van de bijzonderheden der stemming. Ver klaard werd slechts, dat de beslissing der dis- tricten, uitgevallen is ten nadeele van de aan- bevelingen van de jongsle gedelegeerden- conferentie, terwijl hieraan de mededeeling werd toegevoegd, dat de Executieve besloten had eennieuwe gedelegeerden-conferenfie harer leden bijeen te roepen op Maandag a.». waarin over de stemming verslag zal wor den uijgebracht. LRMAARSCHE CODRANT. iluMiHn I BES83L9 I

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1