Alkmaarscha Gaurant Geldboniogen. FEPILLETON. Woensdag 11 Ansr. Binnenland *0. 187 1926 Honderd Acht en Twintigsts Jaargang, ONBEKENDEN TE AMSTERDAM. De fceer H. Oberman te Rotterdam schrijft aan de N. R. Crt.: Onlangs had is a!s secretaris der Vereenl- gfing van Leeraren bij het litt.-econ. M. O. een overdruk van een artikel, dat onderwijs betreffende te zenden o.a. aan ahe professo- ren der Nederlandsche universiteiten, curato- ren dezer mrichtiugen, besturen der Kamers van Koophandel, etc. etc. De meeste zijn ver- moedelijk aan hun adres gekomen, maar in het bijzonder uit Amsterdam kreeg ik een ze- ker aantal terug aan de achterzijde gestem- peld: Onbekend, onbestelbaar wegens onvolle- dig adres, terwijl slechts een dier enveloppen sporen vertoonde van eenige bijzondere moei- te, welke bij de bestelling was aangewend. Wie waren nu die onbekenden en voor de post onvindbaren? De H.H. professoren, J. L. Palache, H. Y. Groenewegen, J. Prinsen J. L.zn., Heinrich Hackmann, Tj. de Boer, R. Kranenburg, P. N. J. Losecaat Vermeer, Hendlrik de Vries. R. Weitzenbock, H. N. van Bakel, J. P. Wibaut, H. J. Pos, benevens de H.h.: j. van Hasselt, lid van den Raad van Beheer der Nederl. Handelshoogeschooi, en IT. R. du Mosch c rator dier inrichting. Ik wendde mij naar aaaleiding dezer retour- zendingen tot het postkantoor alhier, waar men mij aanried, een schrijven te richten tot den Directeur-g-eneraal, evenwel onder op- merking, dat in de algemeene voorschritten van den postdienst voor gedrukte stukken, gericht naar groote plaatsen, een nauwkeurig adres wordt verlangd. Ik had slechts naam en kwaliteit vermeld, daar mij niets anders bekend was en dmkte er mijn bevreemding over nit, dat men in dit geval, althans voor de professoren, zich niet had gericht tot het universiteitsgebouw. In het antwoord op mijn schrijven beroept de directeur-generaal rich, evenals de autoriteiten alhier, op het voor- schrift van volledig adres bij drukwerken, be- stemd voor groote plaatsen en hij voegt hier- aan toe: „Te Amsterdam wordt het adresboek niet geraadpleegd. Alvorens tot terugzending over te gaan, worden bedoelde stukken aldaar in handen gegeven van enkele hiervoor aan- gewezen bestellers met een uitgebreide plaat- selijke tennis, ten einde te trachten op deze wiize aan de drukwerken adres te verleenen. Blijkens de te Amsterdam verkregen erva- ring worden stukken zonder nader adres ter informatie aangeboden bij den pedel der uni- versiteit of bij portiers en concierge van groote gebouwen en instellingen, zonder na der onderzoek teruggegeven." Ik wil het antwoord van den directeur-gene raal natuurlijk gaarne als juist aannemen, al bevreemt mij de inhoud van den laatsten aan- gehaalden zin ten hoogste, maar toch .be- kruipt mij een gevoel van onvoldaanheid en het verwondert mij, dat dit bij den directeur- generaal niet het geval schijnt te zijn. Zoo af en toe immers toont de post haar scherprin nigheid en taaie volharding in het terecht- brengen van een brief met onvolledig ver- keerd, on juist, adres van een of ander obscuur persoon, terwijl indertijd voor Boerhave de aanwijzing „Europa" voldoende was. Thans kon de post, die wel rijwielplaatjes verkoopt en allerlei bankzaken doet, niet het adres vin- den van mannen, die, al mogen zij geen mo- deme Boerhaves zijn, toch zeker overal in den lande, en ook in Amsterdam, bekend zijn. Als ik directeur-generaal was der posterijen, zou het mij spijten, dat zulke menschen voor de post onvindbaar waren en zou ik hierin een aanwijzing zien van een leemte in de or- ganisatie, welke om voorriening roept. Hier- van echter is in het antwoord van den direc teur-generaal geen spoor te vinden. HET EERSTE VERSLAG VAN DE SCHEEPVAARTCOMMISSIE. Zooals reeds gemeld is, zal dezer dagen verschijnen het eerste verslag van de scheep vaartcommissie, ingestfld bij beschikking van den minister van financien, met de opdraeht na te gaan of, en zoo ja, op welke wijze, be- zuinigingen zijn te bereiken op de diensten van de scheepvaartinspectie en van de haven arbeidsinspectie en van andere op de scheeo- vaart betrekking hebbende diensten en admi- nistraties. Dit verslag, dat in boekvorm zal yerschijnen, is ongeveer 240 bladzijden groot. Het verslag heeft, zoo meldt men, be trekking op de afdeeling scheepvaart van het departement van waterstaat, de scheepvaart inspectie en den raad voor de scheepvaart en de havenarbeidsinspectie. Naar bekend is, zijn bij de afdeeling Qeautoriseerde vertaling naar het Engelsch van E. Philips Oppenheim door W. M D. Spies—Van der Linden. 16) ,,Ik weet het niet precies," antwoordde zij. „Vandaag werd mij verteld, dat het bij zijn planmen hoort." „Wie vertelde dat?" vroeg hij snel. „Peter Littleson", zeide zij, „ik heb met hem geluncht." „Peter Littleson!" viel hij haar in de rede. „Maar die is een van je vader's partners! Hij en Bardsley en Weiss en je vader zijn, wat ze hier noemen „De Onoverwinlijken"! Zij knikte. „Ik ben er niet zeker van," zeide zij „maar ik geloof, dat het tot een breuk zal komen." Hij was nu vol belangstelling, ongeduldig bijna. „Vertel mij alles, wat je weet!" drong hij aan. „Dit weet ik," antwoordde zij, „dat Little son mij vandaag te lunchen vroeg, om er achter te komen, of de ziekte van mijn vader edit was of niet en hij gaf mij te verstaan. dat zij hem verdachten, hen te bedriegen. Ik ge loof, dat mijn vader het als gewoonlijk, van he® wiaaen, zal. Peter Littleson moest gr- scheepvaart van het ministerie van watersiaat reeds eenigen tijd geleden bezuinigingen in- gevoerd, die overeenstemmen met de voorstel- len der commissie. Voorgesteld wordt, de functie van chef van de afdeeling scheepvaart te doen vervallen, en een gedeelte der ambtc- naren wordt overbodig geaoht. De overblij- vende ambtenaren zullen volgens het voorstel der commissie moeten worden gebracht onder den chef van een andere afdeeling van het de partement van waterstaat (bij de reeds inge- voerde bezuinigingen zijn zij gebracht onder de afdeeling vervoer). Wat betreft de scheepvaartinspectie stelt de commissie voor, te doen vervallen de functies van hoofdinspecteur, inspecteur in algemee- nen dienst, een der ingenieurs en van den oudsten administratieven ambtenaar. Verder wordt voorgesteld, te doen vervallen in alle districten de functies van inspecteur en ad junct inspecteur. De commissie stelt verder voor, het 4de dis trict der inspectie (visscherij) op te heffen en de onderdistricten IJmuiden en Scheveningen onder te brengen resp. onder de inspecties te Amsterdam en Rotterdam. Ook eenige experts van het 4de district zullen vervallen. De scheepvaartcommissie stelt voor, de leiding der districten op te dragen aan een ambte naar, die den titel zal dragen van oudste aan- wezig zijnde expert. Meer dan tot nu toe zal aan de classificatiebureaux worden overgela- ten. Wat betreft den raad van de scheepvaart wordt voorgesteld, het aantal vaste leden van den raad van 4 terug te brengen tot 2, zijnde 1 marine-officier en 1 gezagvoerder of oud- ^czagvoerder ter koopvaardij. De scheepvaartcommissie stelt tenslotte voor, de havenarbeidsinspectie onder te bren gen bij de scheepvaartinspectie. De functies van inspecteur zullen vervallen. De ambtena ren van de scheepvaartinspectie zullen op Ne derlandsche schepen een gedeelte van het werk der havenarbeidsinspectie overnemen. Ten opzichte van de invoering van de be zuinigingen bij de havenarbeidsinspectie stelt de commissie eenige reserves voor. BRAND. Gistermiddag omstreeks 1 uur is brand ontstaan aan boord van het in de Seine aan het Zuideinde te Delft gemeerde plezierjacht van den heer J. H. Veen uit Amsterdam, op het oogenblik, dat d*- eigenaar bezig was met het laden van benzine. De technische dienst was spoedig ter plaatse en begon onmiddel- lijk met het blussehingswerk. Plotseling sloeg met een geweldigen knal een ongeveer 30 liter inhoudende benzinetank uit elkaar. De inge- nieur Roelofsen kreeg daarbij brandwonden aan hoofd en handen, terwijl de agent van politie Bakels, die ook in de boot stond, door den luchtdruk in de Schie terecht kwam. Het vuur in de kajuit was spoedig gedoofd. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. De heer en mevrouw Veen hebben geen let- sel gekregen. DOODSLAG. Het O. M. bij de rechtbank in Den Bosch •heeft gister tegen M. K., koopman te Veen, die op 24 Mei van een afstand van 1 a 2 Meter een revolversohot heeft gelost op Jacob Vos aldaar, die tengevolge daarvan is overleden, wegens doodslag, subsidiair zware mishande- ling den dood tengevolge hebbende, zes jaar gevangenistsraf met aftrek van de voorloo- pige hechtenis geeischt. De verdediger mr. E. van Zinnicq Bergmann, pleitte clementie. HET EINDE VAN EEN MINIMAAL GEPENSlONNEERlDE. In het politierapport van Soerabaja trof de Indische Grt. de volgende mededeeling aan, schrijnend door zijn soberheid en ambte- lijkheid: „Per lijkenauto van den plaatselij- ken gezondheidsdienst naar het stadsverband doen vervoeren het lijk van den behoeftigen gepensionneerden onderofficier Herwijnen, wonende in Kampong Groedo Sawna gang 2. Wijlen Herwijnen heeft, voor zoover bekend) is alhier geen familieleden". Tot zoover het rapport. De Ind. Grt. tee- ken t daarbij aan: Welsprekender getuigenis voor den nood der minimaal gepensionneerden werd zelden afgelegd. Maar tevens ligt in deze weinige regelen een felle aanklacht tegen hen, die zich zoo hardinekkig verzet hebben tegen het verleenen van dragelijke pensioenen aan de oud-strijders, die onder duizend ontberingen en levensgevaar de Nederlandsche driekleur plantten op Atjeh, Boni, Bali, Djambi en elders. Wijlen sergeant Herwijnen was iemand met een voorbeeldigen staat van dienst, een soldaat in den goeden en grooten zins des woords; een „dienstklopper" bij uitnemendr- heid, maar iemand met een warm hart voor hen, de onder zijn leiding stonden. Van zijn verdiensten als miiltair gaf hij op menige expeditie blijk: het kruis der Mili- taire Willemsorde sierde zijn borst. Het werd vexdiend in de bosschen van Noodr- en Mid- kennen, dat hij ze, tenminste nu, alien kan ma ken en breken." Norris Vine keek eenige oogenblikken naar buiten. Zijn gelaat was doodsbleek. „Ik ben begonnen, mijn zelfvertrouwen te verliezen," zei hij langzaam, „en wanneer j« dat hier doet, dan is het einde niet ver meer. Ik geloof, dat Littleson gelijk heeft, Stella. Ik geloof, dat je vader, als hij daar zin in had, hen alien, een voor een, zou kunnen aan- pakken en breken, zooals hij't mij doet." „Gesteld aan den anderen kant zeide zij, „dat er iets gebeurde, „waardoor zij de kans kregen, hem te breken?" „Dat", zei hij kalm, „zou het allerbeste zijn, wat gebeuren kon, voor het land en voor mij. Het is natuurlijk immoreel om te speculeeren en de geldhandel in dit land is een van de af- schuwelijkste dingen van de wereld. Er zijn echter nog graden in schurkachtigheid en er is niemand, die zoozeer tegen elke wet van be- tamelijkheid en van achting voor zijn mede- menschen heeft gezondigd, als Phineas Duge. Wat zijn je plannen voor vanavond Stella? Wil je met me gaan dineerem?" Zij schudde het hoofd. „Vanavond niet, Norris", zeide zij, „ik heb wat anders te doen; maar v66r ik wegga, wilde ik, dat je me een vraag beantwoordde. Eens vroeger, toen mijn vader je in een hoek gedreven had, heb ik je er uit geholpen en je weet tot welken prijs". Hij boog zich naar haar toe, njaar zij maakte eea afweread gebaarl -• - - den-Sumatra, daar waar nu een onzer groot- ste cultuurondernemingeii uitgestrekte aan- plaoten heeft, waarvan zij die veilig in hun groote ateden wonen, ruime dividenden ixek- ken Herwijnen is in stilte heengegaan, zooals hij ir stilte armoede heeft geleden. Hij was te trotsch om aan anderen hulp te vragen, zelfs niet aan de weinige collega's uit vroe- gere dagen. Wellicht ook vroeg hij niets otn- dat hij wist dat zij eveneens niets bezaten! Wat zal er niet in het gemoed van dezen man, die zijn leven veil had voor zijn vlag en vaderland, zijn omgegaan toen hij in nooddruft onderging? DE INBRAAK TE GOUDA. De te Rotterdam aangehouden koopman H. H. V. en de 28-jarige koopman J. S., beidien te Amsterdam woonachtig, zijn Maandag na verhoor door den officier van justitie in het huis van bewaring te Rotterdam ingesloten, ails verdacht rich te hebben schuldg gemaakt aan den diefstal met braak bij den kaashan- delaar T. te Gouda. DE OVERVAL OP HET STATION TE BUSSUM. De politie hd wederom een aanwijzing ge kregen in zake den stationsoverval te Bus- sum. Het portret van den bewusten persoon, die zich thans niet te Bussum bevindt, is den stationsbeambten getoond; geen van beiden heeft hem herkend. WEER KOEIEN IN BESLAG GENOMEN.- Gistermorgen zijn op de Veemarkt te Rot terdam 12 koeien in beslag genomen. Bij on derzoek is gebleken, dat 2 dezer dieren inder- daad aan mond- en klauwzeer lijdende waren. De andere waren besmet. Vast staat, dat de ze dieren niet uit het buitenland naar Rot terdam gesmokkeld zijn, De aangetaste die ren zijn afgemaakt. JHR. C. M. E. R. C. VON BOSE. Te Grindhof in Luxemburg is naar de N. R. Grt. meldt, plotseling overleden jhr. C. M. E. R. C. von Bose, gep. luitenant-kolonel tit. van het Oost-Indisch leger. Omtrent den staat van dienst van den overledene kan het vol gende worden meegedeeld: Jhr. von Bose, die op 5 November 1852 te Amboina werd geboren, werd 10 April 1875 benoemd tot 2e luitenant bij het korps mari- niers. In 1876 ging hij in denzelfden rang over naar het Indische leger, waama in 1877 zijn benoeming tot le luitenant volgde. Van 18811886 was jhr. von Bose gedetacheerd bij het leger in Nederlaud. Teruggekeerd in Indie, volgde in 1889 zijn benoeming tot ka- pitein, waama hij in 1896, wegens lichaams- gebreken, den militairen dienst als majoor tit. der infanterie met pensioen verliet. In 1906 kreeg de overledene den titulairen rang van luitnant-kolonel. Jhr. von Bose was in het bezit van het eere- teeken voor belangrijke krijgsbedrijven 1873- 1880 Atjeh, en van het onderscheidingsteeken voor langdurigen Nederlandschen dienst als officier, met het cijfer XV. De overledene was voorts een bekende en gewaardeerde figuur in tal van vadeiland- lievende vereenigingen. Zoo was hij mede- oprichter van de Koninkl. Nederl. Vereeni- ging Ons Leger en lid van het hoofdbestuur van het Aigem. Nederl. Verbond, in welk ver- bond hij de groep Noord-Amerika vertegen- woordigde. Ook maakte 'hij deel uit van de redactie-commissie \an Neerlandia, het or- gaan het A. N. V. De vereeniging Volksweerbaarheid had zijn bijzondere liefde. Jhr. von Bose was er secre taris van en tevens was hij redacteur van het maandblad Allen Weeibaar. Bij het 25-jarig bestaan van Volksweerbaarheid1 erkende de regeering zijn verdiensten door hem te benoe- men tot officier in de Orde van Oranje Nas sau. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal 11 Augustus te Echternach geschieden. VOOR DE VERKEERSVEILIGHEID. De besturen van de Nederl. Unie van ar- beiders in het automobielbedlrijf, aangesloten bij den Centralen bond van transportarbei- ders, en den Nederl. bond van particuliere chauffeurs, hebben besloten, gezamenlijk een actie te voeren voor wettelijke regeling van de opleiding tot chauffeur en verhooging van de minimum leeftijdsgrens voor autobestuur- ders tot 21 jaar. Een en ander achten zij ter verzekering van een veilig verkeer noodzake- lijik. Een onderzoek zal worden ingesteld naar wat betreffende deze zaken in het buitenland wettelijk is bepaald. Uit de hoofdbesturen van genoemde orga- nisaties is een comite van actie benoemd, welk comite reeds zijn eerste vergadering heeft ge- houden ter vaststellieg van de voqrloopig te treffen maatregelen. POTEMKIN. De geruchtmakende Russische film Potem- kin van Proletkult, die in Duitschland verbo- den is, is op het oogenblik in ons land. Men „Neen", zeide zij, „ik herinner je daar niet aan, omdat ik iets van je verlang, maar luis- ter. Veronderstel, dat ik je er weer uit kan helpen. Veronderstel, dat ik je iets voor je krant kan geven, dat de grootste sensatie zou verwekken die New-York ooit gekend heeft. Zou je mij kunnen beloven tot elken prijs te realiseeren, Amerika er heelemaal aan te ge ven en naar Europa te gaan?" „Ja", zeide hij, ,Jk geloof, dat ik dat zou kunnen beloven". Zij stond op. Hij naderde haar een weinig aarzelend, maar zij beduidde hem door een handbeweging, niet nader te komen." „Neen Norris, kus me niet", zeide zij. Hij protesteeide, maar zij trok zichzelf nog meer terug. „Mijn beste Norris", zeide zij, „denk alsje- blieft niet, dat je, omdat ik belang in je stel, verplicht bent, mij op deze manier te betalen. Kom, zeg nu niets, want ik wil liever niet boos op je worden. Als je ons vrouwen beter kende, zou je weten, dit er in de wereld niets is, dat ons zoo grieft, als genegeniheid, die wordt aangeboden, als jouw kus van daar- even. Toe, breng mij naar de lift. Ik ga nu. Je zutt over een dag of twee van mij hooren. Ik zal mijzelf te dineeren vragen." Hij bracht haar naar buiten en belde om de lift. Zij stonden een oogenblik tegenover het ijzeren hek. „Ik ben bang", zei hij rustig, „dat je mij in je hart een ondank-baren lomperd vindt." Ja". aatffiQGrdde zij, ,4at dag ik. ggloof heeft deze rolprent te koop aangeboden aan de exploitanten van eenige groote theaters te A'dam en te R'dam. Deze exploitanten achten de film, vanwege haar communistische strek- king, niet geschikt voor publieke vermake- lijkheid. De Amsterdamsche en de Rotter- damsche politie hebben Potemkin evenwel plaatselijik goedgekeurd. Daarop hebben de exploitanten van eenige andere theaters in beide steden de film aangekocht. Wanneer de regeering geen ander standpunt zal innemen, dan de politie in genoemde steden gedaan heeft, zal deze film dus binnenkort in het openbaar worden vertoond. DE NIEUW GUIN'EA-EXPEDITIE. Het legerbestuur ontving een radiogram uit Nieuw Guniea, dat het vliegtuig van at- expeditie onherstelbaar beschadigd werd. Men zal verder alles met prauwen moe ten doen. UITVOER VAN STEENKOOL. Men meldt aan de N. R. Crt.: Tengevolge van de staking in de Engelsche mijnen is de uitvoer van steenkolen uit de Amsterdamsche haven den laatsten tijd sterk toegenomen. Vooral in de beide laatste weken is het transport van kolen via Amsterdam in zeer groote mate uitgebreid. Dageliiks vertrekken de stoomschepen met zooveel mo- gelijk kolen aan boord. Wij vernemen, dat in verband hiermee de scheepvaartinspectie te Amsterdam het toe- zicht op tie uitgaande kolenschepen, vooral die, welke des nachts vertrekken, zeer heeft verscherpt. Zij heeft te IJmuiden een ver- scherpte nachtelijke controle ingesteld om te verhinderen, dat de kolenbooten te diep ge- laden naar zee vertrekken. BEZOEK AMERIKAANSCHE PROFESSOREN. Zooals reeds gemeld werd, maken 50 Ame rikaansche professoren, op uitnoodiging van de Carnegie Endowment een reis naar Euro- pa,"in het bijzonder naar Parijs, Den Ha.ag en Geneve. Het doel van deze reis is de deelnemers in staat te stellen meer vertrouwd te maken met de problemen ^an internation'ae organi- satie en samenwerking; rechtstreeks contact te krijgen met eenige van de leidende per- soonlijkheden, die bij het werk der intemati- onale samenwerking betrokken zijnde dotu- mientatie-bronnen betreffende internationale organisatie en samenwerking te raadplegen en hen behulpzaam te zijn bij hun pogen om in aanraking te blijven met bewegingen op het gebied der internationale samenwerking met het doel hun onderwijs en hun geschrif- ten meer doeltreffend te doen zijn. De hoogleeraren hebben Parijs bezocht en verblijven Woensdag, Donderdag en Vrijdag in ons land. Heden bezoeken zij de Academic voor In- ternationaal Recht, waar zij een lezing van baron de Saube over de ontwikkeling van het Internationale recht in Oost-Europa bijwo- nen en het .Permanente Hof van Internatio nale Justitie. Om 5 uur worden zij ontvangen door het gemeentebestuur in de receptiezalen aan de Javastraat en des avonds is er een diner in hotel De Twee Steden. Donderdag bezoeken de gasten het Permanente Hof van Arbitrage, het scheidsgerecht voor de inter- pretatie van het Dawesplan, de gemengde scheidsgerechten in Den Haag de bibliotheek van het Vredespa^eis, de Ridderzaal en het Int. Intermediair Instituut. Des middags wordt hem een lunch aangeboden door de Carnegiestichting te 's-Gravenhage en de Academic voor Int. Recht. Des namiddags worden de professoren ontvangen door den zaakgelastigde van de Ver. Staten, den heer Raymond Henry Norweb en mevr. Norweb. Vrijdag wordt een bezoek gebracht aan het iHuis ten Bosch, den zetel van de Eerste Haagsche Vredesconferentie, waama het ge- zelschap naar Leiden en vervolgens naar Delft rijdt. In Leiden wordt de universiteit bezocht, waar de professoren de Sitter en v. Vollenhoven de bezoekers ontvangen en de pjlek waaraan de herinnering verbonden is aan de Pilgrim Fathers. In Delft wordt die Nieuwe Kerk met de graven van de leden van het Oranjehuis en van Hugo de Groot bezocht. Des avonds te kwart na zeven vertrekken de hoogleeraren naar Geneve. BRANDSTICHTING. Maandag is terza'ke van brands+ichting, vier weken geleden gepleegd, gearresteerd L. N. te Onstwedd'e. Hij wordt ter beschik king van de justitie te Winschoten gesteld. ZONIDERLINGE VONDST. Gisternacht ontdekte een bewoonster van de Oranjeboomstraat te Rotterdam, dat in de W. C. van haar woning een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht lag. Het kind, dat vermoedelijk eenige uren oud was, had een verwonding aan het hoofd. Het is overgebracht naar de zuigelingen'kliniek aan den GoudsChen Singel. De ongehuwde moe- der, de 21-jarige W., die in hetzelfde pand ik! Maar ach! alle mannen zijn ondankbaar en er zijn nog wel erger dingen dan om- dankbaariieid. De lift schoot naar boven en de deur zwaai- de open. Er was geen tijd voor verder al- scheid nemen. Norris Vine liep langzaam te rug naar zijn kantoor met de handen saam- gevouwen op den rug. HOOFDSTUK XI. De heer Littleson waagt een poging. Er was weer een kleine lunch in vollen gang aan den hoektafel in de millioenair's club. Dezen keer was ook Littleson van de partij. Hij had zijn vrienden juist over zijn lunch van den vorigen dag verteld. „Ik ben zoo zeker als iets van een ding", verklaarde hij. „Zij is aan onzen kant en ik geloof vast en zeker, dat zij van plan is, dat stuk te pakken te krijgen". „Maar zij heeft nu niet eens toegang tot het huis", wierp Weiss tegen. „Er zijn daar genoeg bedienden", ant woordde Littleson, „die zij heel goed moet kennen en door wie zij binnen zou kunnen komen, vooral als Phineas inderdaad zijn i kamer houdt. Ik zeg jullie oude jongens, dat ik werkelijk geloof, dat wij morgen om dezen tijd dat eliendige stuk in ons bezit zullen heb ben". „Den dag, dat ik het tot asch zie, verbran- dsa", broiock Eardsl& tracteerik. mllje on s$p woont, is na haar hevalling spoorloos ver- dwenen. BRANDEN. Maandag heeft op de hofstede De PeppeT, bewoond door den 81-jarigen landbouwer P. Molenaar, te Barneveld, een bevige brand gewoed, die vermoedelijk door hooibroei is ontstaan. EhTe bergen, bevattende vele tien- duizenden kilo's hooi, en twee landbouwschu- ren zijn een prooi der vlammen geworden Met de uiterste moeite heeft men het woon- huis behouden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Frovinciaal nieuws UIT NOORDSCHA RWO'UD E Naar wij vernemen zijn de muziekfeesten van de harmonie „Excelsior" uitgesteld tot het volgend jaar. UIT URSEM. In verband met de feestelijkheden ter gele< genheid der vie ring van het zilveren priester- feest van den pastoor kunnen wij het volgen de mededeelen De pastoor zal op Zaterdag a.s., des avonds te 7 uur (ouden tijd) aankomen aan de grens der parochie bij den heer S. Oud, alwaar het feestcomite tegenwoordig zal zijn en de burgemeester, tevens voorzitter, den ju- bilaris zal toespreken. Voor 7 uur worden daar dus verwacht de eerewacht te .paard, de versierde fietsen en het fanfarecorps, ten einde de stoet te kunnen opstellen. Zoodra de intocht begint, vangt de kerkklok aan te lui- den. De parochianen laigs den intochtsweg worden verzocht de vlag uit te steken. Op het terrein der kerk zullen de schoolkinderen een welkomstlied zingen, waarna een plech- tig lof gehouden wordt. Voor de feestavonden op Zondag en Maan-, dag te 7 'A uur (oude tijd) zullen door de pa rochianen boven 16 jaar kaarten lymnm wor den afgehaald in de school op Zondag na de hoogmis en na de Vespers. Daar die avonden gevuld worden door tooneelspel en een schit- terend bioscoopnummer, getiteld „Charly Chaplin als pelgrim", worden de parochiane® aangeraden tijdig de kaarten aan de school af te halen, daar niemand zonder kaart wordt toegelaten. De schoolkinderen en de kinderen beneden 16 jaar, die de school verlaten hebben, wor den op Maandagmiddag te 2 uur in de oude kerk verwacht. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De Tuinbouwvereeniging „De Toekomst", vergaderde Maandagavond onder voorzitter- schap van den heer S. de Boer Kz. Aanwerig waren met het bestuur een dertigtal perso- nen. De voorzitter oRende met een woord van welkom en zeide, dat het al lang geleden is dat er vergaderd is en de punten wel van be lang zijn om bij elkaar te komen. Naar aanleiding van de notulen vroeg d< heer W. Muller of er ook kwaad te bespeuren is in het verstrekte zaad. Hierop werd ont- kennend geantwoord. Medegedeeld worden eenige bijzonderhe- den omtrent het lidinaatschap van de T. A. C. Hiema kwam ter sprake het aannemen van jongens ter opleiding in het tuinbouwbedrijf van Zuiderzeevisschcrs. Het is de bedoeling om die jongens, weike pas de school hebben verlaten parctisch op te leiden in het tuin bouwbedrijf, waarbij de theoretische oplei ding daamaast ter hand zou kunnen worden genomen Een en ander wordt het eersk jaar door de Regeering vergoed, daar de jongens als volontair geplaatst worden. Een ieder, die zoo'n jongen kan plaatsen, kan dit bij den secretaris opgeven. Punt 4 op de agenda vermelclde het op- richten van .een machinecursus, indien er vol doende belangstelling voor is. Door de heer ■T Zeeman werden eenige ge- gevens van een dergelijke te Oostwoud ge houden cursus verstrekt. De resultaten waren daar goed te noemen. Het aantal deelnemers was niet minder dan 50 personen. De kosten waren f 5 per cursus. Besloten werd de inschrijving voor deze cursus open te stellen. Dat voor een machine cursus gevoeld wordt, bewijst het feit, dat zich reeds een veertien personen opgaven. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede dat bij de leden een reoeptenboekie vanwege het Centraal Bureau wordt verstrekt. De heer A. Kout deelde mede, een goed- koope aanbieding gehad te hebben van am- moniak. Spr. vroeg of dit wat voor de leden der tuinbouwvereeniging was. De voorzitter achtte het beter een afwac.h- tende houding aan te nemen, maar als er animo voor is, dan is spr. er niet tegen. De heer P. Zeeman, kunstmestadministra- teur, vond de aanbieding heel goedkoop, daar voor den oorlog meer werd besteed. Spr. raadde aan een flink kwantum aan te flesch Pomery van '92 „Hc zou wel eens willen weten", merkie Weiss op, „op wat ^oor voet zij staat met haar nichtje, dat kleine meisje met de groote oogen." „Drommels, ik zou wel willen. dat een van jullie goede maatjes kon worden met dat kind!" riep Bardsley uit. „Ik zou er wat voor geven, om te weten, of Phineas Duge daar -n zijn bed ligit, of dat hij de helft van den tijd de telefoon in zijn hand houdt. Ben je er zeker van Littleson dat Dick Losting in Euro- pa is?" „Volkomen zeker", antwoordde Littleson. „Ik kreeg nog gisferen een briefje van hem met postmerk Parijs." „Wie brengt dan de Chicago markt zoo hevig in beroering?" merkte Bardsley op, terwijl hij met de vlakke hand op de krant sloeg die naast hem lag. Je ziet het, de ef- fecten, die kelderen, allemaal de onze! Als Phineas daar nu eens boven in zijn kamer zat met dat afschuwelijke glimlachje op zijn lippen, al maar telefoneerend, het eene uur voor, het andere na, terwijl wij hier rond- hangen als idioten en hem in de kaart spe- len! het is om gek te worden, als je er aan denkt!" „Onzind" verklaarde Littleson. „Je kunt je alles wel verbeelden, als je het probeert. De bulletins van den dokter zijn er toch. Wij hebben een dozijn detectieven overal op den uitkij'k gehad en er is geen enkel 'gerucht ge- weest dat iemand hem gezien zou hebben of dat er o6k maar een brief door hem gedic- te,erd zou ?ijn,"

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5