Fietst ochfcen Locdensch aanteekenboeh. Binneniand m Wet doorzitten bij Wielrijden en verbranden der Htifd door de zon, alsmede het stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 ct. len overschrijdeti. In talrijke mijnen zijn in de afgeloopen week arbeiders weer aangenomen. In den loop dezer week zullen in verscheidene mijnen, o. w. ook die van Klockner, weer ar beiders worden aangenomen. MET DRANKSMOKKELAARS IN GEVECHT. Twee leden der bemanning van de bark „Hazelle", een dranksmokkelschip, zijn ge- wond in een ziekenhuis te St. August (Flori da) opgenomen. Zij beweerden Engelschen te zijn, en de wonden te hebben opgesloopen in een gevecht met een boot van den kustbewa- kingsdienst, welke hen, naar zij zeggen, zon- der voorafgaande waarschuwing onder vuur nam. De eigenaar van de bark, die eveneens fewond aan wal kwam, werd wegens dron- enschap gearresteerd. De doudne-boot in kwestie, is te Savanna aangekomen; een lid harer bemanning was in bet gevecht met de smokkelaars gedood. f HUN HELDENMOED MET DEN DOOD BEKOCHT. Twee Amerikaansche predikanten, Mogill en Baird, die als zendeiingen in Egypte ver- toefden, zijn dezer dagen, naar uit" Alexan dria aan de Matin" wordt gemeld, verdron- ken, nadat zij vier meisjes, die bij het baden in zee door den stroom werden meegesleurd, van een wissen dood hadden gered. Met veel moeite was het den twee geestelij- ken gelukt, de meisjes veilig op het strand te brengen. Zij bemerkten toen, dat zich nog een ibaadster in het water bevond, op het punt te verdrinken. Beiden begaven zich opnieuw te water, maar uitgeput als zij waren door de vorige reddingspogingen, werden zij door den hevigen stroom raeegesleept. Zonder dat de toeschouwers te hulp konden komen, moesten de koene redders verdrinken. I* 280.000 MARK VERDUISTERD. Het bankiershuis Meyer Co., een bankin- stelling van middelmatigen omvang in het centrum van Berlijn, waarbij reeds verleden jaar belangrijkq verduisteringen aan den dag waren gekomen, is thans opnieuw opgelicht, meldt de Tel. en wel als gevolg van den harts- tocht voor wedden van haren procu rati eh on der. Het bedrag der thans gepleegde verduis teringen wordt op 280.000 mark geraamd. De 26-jarige procuratiehouder, Pagel, die zich sedert begin vaft dit jaar aan deze ver duisteringen had schuld-ig gemaakt, heeft zich heden zelf ter beschikking der justitie gesteld, »aar hij geen uitweg meer zag. De verduiste- ingen zijn mogelijk geworden door het groote ertrouwen, dat de firma in haren procuratie- .ouder stelde. HET BEZIT DER HOHENZOLLERNS IN Z.-W.-AFRIKA. Naar uit Kaapstad wordt gemeld heeft het Hof te Windhoek den eisch van den Duitschen ex-keizer in zake het eigendom der Hohenzol- lerns in Z.-W. Afrika afgewezen. DE UITGEWEKEN DRUSEN. Naar de „Times" uit Jeruzalem meldt, hadden de autoriteiten te Amman aan de uit- geweken Drusen (die tijdens den opmarsch der Fransche troepen over de grens van Britsch-Transjdrdanie waren gcviucht), be- volen naar Syrie terug te keeren, bewerende, dat Transjordanie niet in staat zou zijn, de vlnrhtelingen te herbergen. Toen echter de inwooers van Es Salt, de op een na grootste stad van Transjordanie, de uitrreweljenen onder polftiegeleide zagen vertrekken, trachtten zij hun bescherming te verleemen, totdat het den Dnisen mogelijk zou zijn veilig naar Syrie terug te keeren. Te dien einde telegrafeerden zij aan de auto riteiten, dat de bevolking voor het gedrag der uitgewekenen zou instaan. DE MAAGDENBURGSCHE MOORDZAAK. Officieel wordt medegedeeld, dat het Ober- landesgericht te Naumburg besloten heeft een disciplinair onderzoek tegen den Maag- denburgschen rechter van instructie Rolling te openen, wegens diens onverklaarbare hou- ding tijdens't onderzoek jegens Haas, welke houding mm aanvankelijk aan onkunde toe- schreef, doch die nu volgens verklaringen van Ober-prasident Horsing toegeschreven wordt aan den politieken achtergrond, die deze zaak zou hebben. Men zou n.l. niet den industriee! Haas hebben willen treffen, doch den Israeliet Haas. Naar het „Acht-Uhr Abendblatt" ver- neemt, heeft de firma L. Haas A.G. zeer groo te scbade geleden tengevolge van het feit, dat een harer firmanten van medepliehtigheid van moord werd beschuldigd. De firma, die vooral met agrariers zaken doet, heeft tal van klanten verloren en heeft den laatsten .tijd tal van brieven ontvangen. waarin min of meer ronduit werd gezegd, dat fatsoenlijke menschen met moordenaars geen zaken kon- 'den dcen. De firma Haas is derhalve voortie- mens. een actie wegens senadeloosstelling te- teen den Pruisischen staat in te stellen. De meer Haas zelf, die gister voor eenige weken op reis is gegaan, zal evpneens een eisch tot sehadeloosstelling indienen. 4"; VERKEF.RSVLIEGTUIG '0 f VERONGELUKT. Van het verkeersvliegtuig E 757, dat met 4 passagiers te Fiirte (Duitschland) was opge- •stegen, braken in de nabijheid van Bennclorf eenige steunstukken. De bestuurder trachtte op het open veld te landen. Bij het naar be- nemen glijden over een korenveld botste de machine tegen een aardhoop, en sloeg over den kop. De bestuurder bleef oncekwetst. De 4 passagiers kwamen er met lichte kwetsuren af. Het vliegtuig moest ter plaatse gedemon- teerd worden. TETANUS BIJ ZUIGELINGEN. Uit Parijs wordt gemeldt dat dr. Roux in de Academie des Sciences een mededeeling heeft gedaan namens Grasset, Ramon en Na thans Larier, die verklaren een middel te hebben gevonden ter bestriiding van tetanus bij pasgeboren kinderen, cen ziekte, die veel slachtoffers eischt in landen waar de hygiene te wenschen overlaat. Door iniecties van dat areparaaL dat de Fransche medici „anatoxiene antitetanique" noemen, een bepaalden tijd voor de geboorte aan de moeder toe te dienen, kan men het kind immuun maken voor tetanus. AANSLAG OP DEN EMIR VAN IRAK. De minister-president van Irak werd gister op zijn weg naar het ministerie door een dou- anebeambte met een dolk aangevallen. De mi- nisterpresident werd aaji zijn voorhoofd, wang en rechterarm verwond. Zijn chauffeur, die met zijn revolver naderbij snelde werd echter door den ministerpresident icgengehou- den. Deze bevindt zich op het oogenbfik in het ziekenhuis. Zijn toestand is niet zorgwek- kend. De da der is dadelijk gearresteerd. HET KANAAL OVER! De Fransche kampioen-zwemmer Georges Michel en de E£yptenaar Helmi, zijn Maan- dagavond cm 9.37 uur bii kaap Gris Nez ge- start voor een tocht over het Kanaal. Michel's boot was op het oogenblik van ver- trek niet aanwezig, doch de loyale Egypte- naar stelde den Franschman in de gelegen- heid toch aan de poging deel te nemen, zoodat de boot „Alsace" nu beide zwemmers bege- leidde. ALS DE KOMKOMMERS NIET GROEIEN NEEMT MEN./.. DOPPERTJES. Geblaseerde lekkerbekken kunnen zich ver- heugen (als ze dat nog kunnen) met dit be- richt uit Engeland: In een dorp bij Norwich-verbouwt men een erwtensoort, die veel zoeter en geuriger smaakt dan de gewone doppertjes. Deze erw- ten gaan trots op een afstamming van 50 eeuwen. Een Engelsch onderdaan groef lang voor den oorlog een mummie op en vond daarnaast een handvol rauwe erwten. Hij nam de harde kogeltjes mee naar Londen en gaf ze daar aan een vriend ten geschenke. Deze plantte ze in zijn dorpje, bii Norwich, en zieweldra grceiden, verrassend snel, nieuwe, zij het oud-Egyptische, doppertjes De andere dorpelingen namen geestdriftig de nieuwe teelt ter hand en maken thans goe- de prijzen voor de groente der Pharao's. KORTE BERICHTEN. Alan Cobham maakt goede vorderingen op zijn tocht van Port Darwin naar Mel bourne en heeft thans Charleville in Zuide- lijk Queensland bereikt. Ondanks de Britsche mijnwerkerssta- king bestaat er volgens ..Aftenposten" geen gcvaar, dat in Noorwegen een kolentekort zal-ontstaan. Ongeveer 200.000 ton kolen zullen dit jaar van Spitsbergen naar Noor wegen geexporteerd worden. Koning George van Engeland is op zijn jaarlijksche vacantie gegaan, die twee maan- den duurt en gedurende welke hij zijn vol tractement behoudt. Den meesten tijd zal hij op het platteland doorbrengen. De koningin zal; nu de ..season" is afgeloopen, heel wat tijd besteden met den koning en haar intieme kennissen te bezoeken. Helgoland heeft Maandag zijn honderd- jarig bestaan als zeebadplaats herdacht. Terwijl de „Humanite" beweert, dat de staking overal slaagt, constateeren de andere Fransche bladen, en ook het orgaan van de C. G. T., dat het echec onmiskenbaar is. Volgens de „Petit Parisien" zal een krachtig beroep worden gedaan op de kolen- mijnen in Belgie en Duitschland om tegemoet te komen aan het tekort in Frankrijk aan En- gelsche kolen. Uit Windhoek wordt gemeld, dat in de nieuwe wetgevende vergadering van Zuid- West-Afrika (Zuid-Afrika's mandaatsgebied) een voorstel is ingediend, om de grondwet in dien zijn te wijzigen, dat de Duitsche taal als officieele taal wordt erkend. Dit voorstel is met 9 tegen 8 stemmen aangenomen. A'ange- zien de grondwet echter de eerste drie jaar niet gewijzigd mag worden, zal dit besluit voorloopig een doode letter blijven. De Canadeesche regeering kondigt aan. dat thans een commissie bezig is met de algc- heele reorganisatie van het departement der douane, zulks in verband met de jongste ern- stige schandalen, die zijn voorgevallen. Het aantal werkloozen in Engeland be- droeg op 2 Augustus 1.618.800 zijnde 13380 meer dan in de vorige week en 358.393 meer dan in dezelfde week van 1925. Een brand, die enorme afmetingen aan- neemt, teistert de wouden van Le Barbin in den bergketen van Sainte Baume (Frankrijk). De Russische Oostzee-vloot is uitgeva- ren tot het houden van manoeuvres in de Oostzee en aangrenzende.wateren. De tusschen den onderburgemeesfer en het stakingscomite van de gemeentewerklie- den van Lodz aangevangen besprekingec hebben tot een ophefling van de. staking ge- leid. Er wordt een scheidsgerecht ingesteld, dat binnen 14 dagen met voorstellen zal ko men. In het krankzinnigengesticht te Berko- witz zijn 900 personen na het eten van vleesch ziek geworden. Van enkelen hunner is de toestand zorgwekkend, naar uit Praag wordt gemeld. Gravin Bothmer had bij de rechtbank te Potsdam een procse aanhangig gemaakt te gen haar vroegeren echtgenoot, omdat deze haar verbood zijn naam te dragen. Tevens had zij verzocht, dit prooes pro deo te mogen voeren. Thans heeft zij het proces ingetrok- ken; voortaan zal zij zich mevrouw von Dier- ke noemen. Gister nacht zijn uit ten eendenpark te Teppitz niet minder dan 1200 eenden gesto- len. In Januari vertrekken de hertog en de hertogin van York naar Australie en Nieuw- Zeeland, teneinde de inwijding van Austra- lie's nieuwe hoofdstad Canberra bij te wonen, welke plechtigheid op 9 Mei zal plaats heb ben. Naar in Russische kringen verluidt, zou de volkscommissaris van Handel, Kamenef, van zijn functie zijn ontheven. Moekojan, een vriend van Stalin, zou tot zijn opvolger zijn benoemd. Moekojan is eerst onlangs aanga- wezen als candidaat-lid van het Politiek Bu reau der communistische partij. Maandag kwam te Moskou de Sovjet- gezant te Kowno (Litauen) aan, die een vrij lang onderhoud had met Tsjitsjerin over de onderhandelingen in zake het garantiever- drag met de Baikanstaten. Ten gevolge van nieuwe, buitengewoon hevige slagregens in het Noorden van Joego slavie zijn de spoorwegverbindingen verbro- ken. Er .werd groote schade aasgcriclit, De sneltrein Weenen—Agrara ontspoorde ten ge volge van een aardverschuiving nabij Lai- bach. Verscheidene personen werden gewond. De Joegoslavische minister van Buiten- landsche Zaken, Nintsjitsj, is gister naa«r Veldes teruggekeerd, teneinde aan den koning rapport uit te brengen over den stand van het Joego&lavisch-Bulgaarsche conflict. De tekst der Joegoslavische nota aan Bu'lgarije, die gister overhandigd is, is nog niet bekend. Te Berlijn blijven hardnekkig geruchten de ronde doen, dat onderhandelingen over de teruggave van de kantons Eupen en Malmedy aan Duitschland goede vorderingen maken. In gezaghebbende kringen te Brussel ver- klaart men deze van Duitsche zijde verstrekte mededeelingen ongegrond. Voor deze terug gave zou trouwens het Verdrag van Versail les herzien moeten worden. De Italiaansche koning heeft generaal Nobile en de equipage van de „Norge" een dejeuner aangebeden, waaraan ook door de koningin en de princessen werd deelgenomen. Onvaste grond. Aardbevingen zijn lang zoo zeldzaam niet in Engeland als men gelieft te denken. Maar zij zijn van zoo lichten aard, dat gewoonlijk alleen deskundigen er aandacht aan schen- ken. Wij lezen noga-! eens in de courant, dat men hier of daar in een gewoonlijk onbekend of weinig bekend dorp binnen deze kusten een aardschok heeft gevoeld. ,,Gevoeld" is mis- schien nog te sterk utigedrukt. In de meeste gevallen wordt er bij verteld, dat men de kopjes en schoteltjes in de kasten heeft hoo- ren rammelen en dat geluid is meestal het eenige teeken, dat op beweging van de aard- korst wijst. De berichtcn maken geen indruk; wij vergeten ze terstond en vreezen niet. Maar de seismische velstoring van de vorige week Vrij dag was I .rach tiger en indrukwek- kender dan\gewoon!ijk. Het was een echte aardheving en de vloedgolf, die er mee sa- menging al mocht dan ook het geheel een miniatuur-vertooning zijn geweest onthut- ste de vacantiegangers, die van de zeebaden genoten aan de kust van Jersey. Terecht be- schouwen wij aardbevingen en vulkanen als broertjes en zusjes, kinderen van denzelfden stam. En aangezien heel Brittannie slechts een enkelen krater rijk is, die zijn onhebbelij- ke spuw-gewoonte reeds in een zeer grijs ver leden moet hebben opgegeven, koesteren wij het geriefelijk geloof, dat in dit land ook ech te, zware aardbevingen wel achterwege zul len blijven en dat wij nimmer golvend en splijtend land zullen zien, met stortende hui- zen en gebouwen. De menschen, die de aa:de en haar samenstelling het best kennen, vertel- len ons, dat er vulkanische lijnen of gordels in de aardkorst zijn, waarin lava en gloed woelen. Waar de aardkorst het zwakst is\of de vulkanische acfiviteit hef dichtst naar de oppervlakte komt, ontstaan de groote aardbe vingen of vulkanische uitbarstingen. Men heeft ook uitgemaakt, dat de Etna in Sicilie on de Hecla in IJsland onderaards verbon- den zijn. De verbindingsgang om het zoo maar uit te drukken loopt onder Engeland door en komt in de omgeving van Inverness, in het Noordoosten van Schotland, dichter bij de oppei-vlakte dan den bewoners lief lean zijn. Van Inverness komen dan ook de mees te verhalen van kopjes en schoteltjes, die zon der klaarblijkelijke directe oorzaak in de kas ten gaan schudden en rammelen. Intusschen kunnen wij ons blijven vleien met de hoop, dat de vreeselij'ke onderaardsche machten al- tiid ontsnapping zullen zo-eken langs de zwakste pun'ten van de aardkorst on dat die punten klaarblijkelijk niet onder onze voeten liggen. Bank Holiday. De Britten noemen alle Maandagen, vol- gend op Christeliike fee.stdagen, „Bank Holi days". En er is een Bank Holiday (bankva- cantie-dag), die niet aan Christelijke feestda- gen is verbondenhet is de eerste Maandag in Augustus en het is de drukste. De Bank Holidays zijn algemeene vacantiedagen en niet alleen, zooals soms wordt gedacht, va cantiedagen in het bankbedrijf. Een wet, die deze dagen instelde, een halve eeuw gele den, moest er een naam aan geven; en aange zien meteen bepalingen moesten worden ge maakt voor de geregelde orde van het dage- lijksch bedrijf der ban ken. koos men voor het gemak maar den naam „Bank Holiday." Het karakter van den populairen vacantiedag van Augustus is sedert zijn instelling enorm ver- anderd. Het is nu geleidelijk 'n motor-vacan- tiedag geworden en op den schoonen Bank Holiday van dit jaar gingen de automobielen en motorrijwielen zeker bij honderdduizen- den uit, in alle richtingen, slierten van vele kilometers lang, naar den zeekant. Wie op zoo een dag er uit trekt, weet vooraf dat zijn ongerief groot kan zijn. Maar zylke overwe- gingen blusschen niet het vuur van de geest- drift, waarmede men zich naar zijn vaeantie- doel begeeft. En bij de bestaande, moderne behoefte aan beweging en de ongedurigheid wordt „Bank Holiday" gelijk aan een enorme volksbeweging. Zooals steeds de 1 vfste jaren moesten zif overnachten op het strand of in het geval is geweest konden vele menschen geen onderdak vinden in de zeeplaatsen en muziektenten. De gewoonte getrouw deelen de daghladen raad uit voor de vacantiegan gers. Vroegcr waarschuwde men tegen het gevaar der rotswanden, tegen te veel zon, te gen kampeeren in regen en in het algemeen tegen de neiging zich te verwoed in vacantie- vrijheid te storten met het resultaat dat het lichaam, niet gewoon aan plotselinge veran- deringen in levenswijs, van streek kon raken. Die adviezen hoort men nu niet veel meer; maar des te krachtiger wordt er gewezen op het gevaar van den weg, de automobielen en het verkeer. Inderdaad is dit verkeer het vacantiegevaar geworden. Menschen, die naar de Hebriden gaan of naar de hoogste toppen van het land hebben van motorver- keer geen gevaar te duchten. Maar slechts enkelen doen dat; de honderddiiizenden gaan waar wegen en vertier zijn en wegen zijn nu geworden als spoorbanen en eischen de grootste oplettendheid van hen, die wande- lend de liefelijkheden van hun vacantieoord willen bewonderen. Vacantie in massa. In het noordelijk industriegebied van En geland, in het bijzonder in het graafschap Lancashire, bestaat onder de fabrieksarbei- ders de gewoonte elk jaar op een vastgestel- den tijd alien tegeliik met vacantie te gaan. Men noemt die massa-vacanties „wakes"; en deze „wakes" hebben het effect, dat zij heele fabriekssteden gedurende een week* of langer ontvolken. De fabrieken worden gedurende de „wakes" gesloten en alle bedrijf staat stil. De fabrieksmannen en -vrouwen van Lan cashire zijn vermaard om het succes, dat zij van hun vacanties weten te maken, en om de groote bedragen, die zij bij die gelegenheid uitgeven. Het vacantieverblijf is meestal Blackpool of South)»ort, de twee voornaamste zeeplaatsen in de buurt, aan de westkust in de omgeving van Liverpool. Maar den laat sten tijd zijn er ook verscheidenen zoo avon- tuurlijk, dat zij het Kanaal oversteken en zelfs zoo ver uit de buurt gaan als Zwitser- land en Italie. Men vertrekt met dikke beur- zen. In vier fabriekssteden van Lancashire zijn dezer dagen, ten behoeve van de ..wa kes", niet minder dan twee en een half milll- oen gulden uit de spaarkas«en genomen; en eeirgemiddelde van vijfhonderdduizend gul den voor de belangriikste fabriekssteden is niet ongewoon. De fabrieksarbeiders in het noorden hebben de loffelijke gewoonte h°t heele jaar door elke week een Klein deel van hun loonen weg te leggen voor de „wakes". Elke fabriek zoo goed als elke weverij heeft voor het doel een spaarkas. Daarom 11]- den de arbeiders, wanneer hun groote vacan tie komt, niet aan geldgebrek. Bovendien vult individueele spaarzaamheid het bedrag, dat men uit de spaarkassen krijgt, vaak nog aan. Maar wanneer het uur van de „wake" slaat, verdwijnt de zin voor spaarzaamheid als sneeuw voor de zon en aan het einde van de vacantie is er van de dertig tot vijftig pond, die men heeft meegenomen, niets meer ovcr- gebleven. Draadlooze gymnastick. Wanneer nien niet meer weet wat men moet verzinnen, komt men met dwaasheidwan neer de geest faalt gaat men gekke dingen doen Die verzuchtingen kwamen in mij op, toen ik van een nieuw plan hoorde tot ver- hooging van de lichameliike gesteldheid van de Britsche natie. Het plan stelt voor, dat de Draadlooze Om.roep za! worden gebruikt om de menschen vroeg uit de veeren te roepen en hen vrije oefeningen te laten verrichten, in den nuchteren ochtend, voor hun ..luidspre- ker", die de rhytmische commando's zal uit- stooten. De Britten zijn docielehnenschen met een be\yonderenswaartiigen zin voor tucht. Maar zullen zij zonder proest buigen voor deze smadelijke nieuwigheid? Ik twijfel er aan. Dit geslacht wordt al genoeg geplaagd en is al zwaar genoeg belast. Ik kan Londen niet vroeg uit de veeren zien oprijzen, als een man voor de „luidsprekers" zien staan. wic- gen en springen op de muziek van de British Broadcasting Company, voor ontwikkeling van spieren en verbetering van gezondheid. De zin voor humor en voor ..grenzen" is te goed ontwikkeld in deze nuchtere gemeen- schap, dan dat ze Londen zal willen veram- deren in een groot gekeknhuis. De Engelsch- man houdt zich zelfs nu nog krampachtig vast aan het idee, dat zijn huis zijn kasteel is, zijn eigen prive-hokje temidden der ruste- looze algemeenheid en openbaarheid Hij zal het niet willen veranderen in een gymnastiek- zaal. En hij heeft mijn geestdriftige instem- ming. De staat mag in haar drijven naar poppenkasterij niet worden aangemoedigd. Straks oeveelt hij hoe wij moeten ontbijten en hoe wij onze tanden moeten poetsen Bij ver- dere ontwikkeling van dit staatsvatierschap zal er voor onze kinderen niets te denken, te overwegen, te beoordeelen overblijven. Onze individualiteit zal even grondig te gronde gaan als wanneer de Socialisten het duizend- jarig rijk brengen. Liever wat minder borst- wijdte en desnoods wat minder gezondheid dan verlies van individualiteit en verlies van die kostelijkste van alle gaven, dwaasheid te onderkennen en er om te lachen. Londen, Augustus 1926. UIT DEN GEMEENTERAAD VAN SINT PHILIPSLAND. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Open-bare gemeenteraadszitting. Tegen- woordig alien behalve A. van Dijke, eerste wethoud-er. Aan de orde het verslag van de commissie tot het nazien van de gemeente- rekening. De heer L. J. v. Nieuwenhuyzen vraagit het woord namens de commissie, die de gemeenterekening niet heeft vastgesteld op grond van het feit dat zonder eenige aanlei- ding tweehonderd gulden van de in Decem ber 1925 gei'nde haven- en kadegeklen overge- boekt waren op 1926, terwijl de burgemees- ter Ni-laut opdracht gegeven had aan een ge- meenteambtenaar, een kwitantie te feekenen, waarop vermeld stond een bedrag 200 min der dan geind was! Dit was geschied op grond van een besluit van B. en W. geno men. De heer A. A. v. Nieuwenhuyzen, 2e wethouder, betuig-t niets te weten van dat besluit. De notulen der vergaderingen van B. en W. worden opgevraagd door den heer L. J. v. Nieuwenhuyzen. De secretaris van Beudegom leest de notulen voor van ge- noemde vergadering; ook de clausule dat het besluit is genomen. De heer L. J. v. Nieuwen huyzen vraagt inzage van het notulenboek en ontdekt terstond vervalsching, daar deze clausule met een andere kleur inkt la-ter toijge- schreven was. De overige raadsleden consta teeren het eveneens. Het vertrouwen in het hoofd der gemeente achtten zij ernstig ge- schokt. Op d^ vraag van den voorzitter of de rekening voorloopig vastgesteld werd, werd door de commissie weigerend geantwoord. Na d" behandeTIng van atioere kleinere zake® wordt de vergadering gesloten. WONINGBOUW. De heer Van den Bergh, lid van d< Tweede Kamer, heeft aan den minister van arbeid, handel en nijverheid de volgende vragen gesteid: 1. Heeft Uw Excellentie kennis genomen van de beide brieven, resp. op 25 Mei en 28 Juni ]ongstleden door den inspecteur van de volksgezondiheid G. de Graeff gericht aan B. en W. van de gemeente Beverwijk, naar aanleiding van een door de aldaar gevestig- de woningbouwvereeniging Goal Wonen aangeboden bouwplan? 2. Is daarbij de bijzondere aandacht vac Uw Excellentie gevallen op den passus uit bet eerstbedoelde schrijven. luidende als volgt: ..Daaraan verbindt zich de vraag, of uw? gemeente wel het volledig risico zal kunnen en mogen aanvaarden van een woning-exploita- tie op zoo groote schaal als hier staat te ge- schieden, welke exploits tie bovendien zal plaats hebben door het bestuur van een wo ningbouwvereeniging. dat daarbij niets te verliezen heeft; op wiens gestie en samenstel ling de gemeente wellicht wel op papier, maar in werkelijkheid hoegenaamd geen in- vloed heeft en dat derhalve, zoolan-g het uwerzijds wordt erkend, volledige zeggen- schap over de gemeente-financien heeft en als die erkenning niet meer plaats heeft, de zaak als regel in zoodanig discrediet heeft ge- bracht, dat een voortdurende .strop" onaf- wendbaar is", en op den volgenden passus uit het tweede bovenvermelde -chrijven: „lk heb het plan in het geheel niet bclicht niaar uw college alleen de bezwaren doen zien van bet verleenen van een overheids- voorschot aci J CO pet. voce de uitvoering van woningbouw en van het aan de exploitatip verbonden risico, terwijl daarvan mede het gevolg zal zijn, dat het particulier iniHatiet weer voor langen tijd onderdrukt wordt"? 3. Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat de inspecteur door bovenvermelde uitlatin- gen in een ambtelijk schrijven is getreden in cen beginselcritiek op een der grondsiasrer; van de Woningwet te weten het verleenen van voorschotten aan woningbouwvereeni- gingen? 4. Achf Uw Excellentie zoodanige crifi- sche a an tasting van de grondslagen van een wet door een ambtenaar, die tot uitvoering dezer is geroepen, toelaatbaar? VERZEK'ERING TEGEN DE GELDE- LIJKE GEVOLGEN VAN ZIEKEN HUIS VE RP L EGI N G. Op aanstichting der afdeeling Lisse be- sloot de op 30 October j.l. gehouden alge meene vergadering een commissie in te stellen welker taak het zoude zijn te onderzoeken, ol en op welke wijze de Zuid-Hlolandsche Ver- eenigi-ng Het Groene Kruis de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekenhuis- verplcging zou kuntien bevorderen. Het hoofdbestuur wees tot leden dezer commissie aan: de heeren D. Blok, A J. Bossers, P. Greu-p en K. de Snoo. Deze com missie heeft nu zijn rapport ingediend, waar- van wij de volgende voorstellen ontleenen: I. a. dat de afdeelingen onderafdeelingen kunnen vormen voor de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekenhuisverple- ging; b. dat de reglementen en eventueele statu- ten oder onderafdeelingen aan de goedkeu: ring van het hoofdbestuur zijn onderworpen; c. dat in overleg met reeds bestaande on derafdeelingen een aantal bepalingen zal worden vastgesteld, die in de reglementen van de onderafdeelingen zullen moeten wor den opgenomen; II. en een centrale commissie voor de ver zekering tegen de geldelijke gevoigen van z iek enh u is ver pleging te benoemen, wier taak zal zijn: a. het hoofdbestuur van advies te dienen in alle zaken betrefiende de onderafdeelingen voor ziekenhuisverpleging b. de oprichting van dergelijke onderafdee lingen te bevorderen; c. toezicht te houden en leiding t? geven aan het financieel beheer dier afdeelingen; d. van advies te dienen omtrent alle zaken waarover de onderafdeelingen zich tot hen zullen wenschen te richten. Mot het oog op de uitgebreidheid van de taak dezer commissie is het gewenscht daann f te benoemen naast ten minste twee leden van het hoofdbestuur: een of meer geneesheeren, een of meer juristen, een of meer vertegen- woordigers uit de afdeelingen en een expert in het verzekeringsbedrijf. Een voorloopig voorstel voor de bepalin gen, die in de reglementen der onderafdeelin gen zouden moeten voorkomen, is hieraan toegevoegd. Ter bespreking van dit rapport en de daar- uit voortvloeiende consequentien stelt het hoofdbestuur zich voor binnenkort een buiten- gewone algemeene vergadering bijeen te roepen. DE NATION ALE DRAADLOOZE - OMROEP. Verschenen is het rapport der regeerings- commissie betreffende De Nationale Draad looze Omroep. Zij acht een „kleurIoozen" om- roep niet gewenscht, doch gevoelens van an- dersdenkenden mogen niet worden gekwetst. Men wil een retributie van 10 per jaar hef- fen. Afwijkende meeningen 'van het commu- sielid Werkhoven worden gepubliceerd. Vrouw (over het afgezaagde onderwerp beginnende); ^Natuurlijk, sedert m'n operatie". Gierige echtgenoot: „Zeg, Marie, Je kan weJ zeggen..# onze operalie, ik bob er toch me&r SO0I hoia&ld t— cT, t Vt -' 4

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7