■hoekje Donderdag 12 Augustus. HH. versa m, 1050 M. 12.— Politieberichten ^•304.30 Uurtje voor wees- en. ziekenhui- ren, door Mevr. Ant. van Dijk. 5.-7.25 Con fer door het H. D. O.-orkest. Soliste: Henny Broekman, piano. 7.— Politieberichten. 7.30 —8.Bespeling van het orgel in de St. Ba- ■vokerk te Haarlem. Organist: Charles Hens uit Brussel. 7.45 en 10.— Persberichten. 8-10 Christel. Omroep. Hr. S. Bos, Zeist. Hr. G. v. Prattenburg, Driebergen. Hr. A. Mannussen, te Utrecht. Het Zeister Evang. Zangkoor. 1. Wanneer aan't einde van den dag. (No. 93, Zangbundel Joh. de Heer). 2. Heerlijk Evan- geliewoord (No. 189, bundel Joh. de Heer). 8- Psalm 105:5 of no. 369:3 van de zang bundel Joh. de Heer. 4. Rede van den heer S. Bos: Wat dunkt U van Christus. 5. Uw schepping Heer is godd'lijk schoon. No. 576 bundel Joh. de Heer. 6. Rede van den heer G van Prattenburg: Geen andere Naam tot Za- ligheid. 7. Daar ruischt langs de wolken Zangbundel Joh. de Heer no. 33. 8. Rede van d«i heer A. MannussenSexueele Opvoeding 9. O, Jezus mijn Troost. No. 600 Zangtnra del Joh. de Heer. Davertlry, 1600 M. 11.20—1.20 Het radio- kwartet en solisten (contra-alt, tenor, viool). 1-202.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Causerie: Books to read. 4.35 Trocadero-theemuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7-10 Landbouw-noteeringen. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: Town poultry-keeping. 7.45 Pianocomposities van C. FranCk. 8.— Muziek. 8.20 Engelsche lich- te opera's van de 17e en 18e eeuw. Versterkt orkest. F. Collier, bariton. G. Dams, tenor. 8.55 3e deel: Engelsche opera's van de 19e en 20e eeuw. 9.50 Weerbericht, nieuws- 10.20 „Flora's holiday", cyclus van oud-Engelsche melodien van H. Lane Wilson. Het British vocaal kwartet. D. Bennett, sopraan. E. Cole man, contra-alt. E. Greene, tenor. D. Smith, bariton. 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoy hotel. Pari/s „Radio-Par:s", 1750 M. 12.50 Con cert door het orkest Lutien Paris. 5.05 Con cert. 8.50 Orkestconcert. Konigswusterkausen, 1300 'M. 8.50 Con cert. Het Berliner Hoornkwartet. F. Corne lius, mezzo-sopraan. Orkest. Schmidt, kwar tet. Dubbelkwartet (zang). 10-50—12.20 Dansmuziek. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 5.20 Kindermatinee. 8.20 Orkestconcert. 9.30 Dansmuziek door de Rough Bird-jazzband 10.20 Nieuwsberichten. Mtlnster410 M. 1.403.50 Werken van Niels W. Gade voor orkest. 4.20 Orkestcon cert. Werken v. M. Reger. 5.50—6.20, 6.30— 7.30 en 7.308.Lezingen. 8.208.50 Schaakles 8.50 „Das Meer", Liederen en mu ziek van de zee. Orkest en solisten (orgel, alt, declamatrice). DE ORGANISATIE VAN DEN EUROPEESCHEN RADIO-OMROEP. Alle Europeesche omroepstations krijgen j andere golflengten. Anderhalf jaar geleden werd op initiatief Van de British Broadcasting Company, kort- weg B. B. C genaamd, een Internationaal omroepbureau gesticht. Het „Office International de Radiophonie" had tot eerste taak een internationale regeling voor te bereiden, wat de golflengten aangaat. In het gebouw van den Volkerenbond in Ge neve werd kantoor gekozen, waar Mr. Bur rows, de programma-directeur van de B- B C., al8 secretaris-general permanent zijn functie uitoefent. Uit de vertegenwoordigers van de bij den bond aangesloten landen kwam de „Raad" voort, die te beslissen heeft over de voorstellen van de verschillende „Comite's" De radio-omroep in geheel Europa breidt zich in steeds sneller tempo uit, en bijna iede re week worden er nieuwe omroepstations ge- opend, die naast de reeds bestaande stations een plaatsje in den wereld-ether noodig heb- ben. Hoe meer stations, hoe grooter de kans op wederzijdsche storing. Ieder land bouwt nieuwe zenders en krijgt van haar eigen re- geering daarvoor een bepaalde golflengte toegewezen. Toen er nog weinig stations wa- ren en men bepaald „zoeken" moest om een station te vinden ging zulks zeer eenvoudig, doch nu er reeds c.a. 185 omroepstations iede- ren avond in Europa concerten uitzenden, ver- groot ieder nieuw station de chaos Vooral op de z.g. korte-golf tusschen de 200 en 600 M. is het ondoenlijk om alle „hoorbare" stations ook werkelijk hoorbaar te maken. Op een stand van het toestel wor den 2 of meer concerten door elkaar gehoord, zo^dat de korte-golf bij de luisteraars in dis- crediet is gekomen, Als men rekent, dat er ge- middeld 50 nieuwe stations per jaar bij komen ongeacht de telegrafiezenders, zou het al heei spoedig zoover komen dat luisteren onmoge- lijk is. Een dergelijke toestand bestond reeds in Amerika en om dit voor Europa bijtijds te yoorkomen is het Internationale omroepbu reau opgericht, waardoor samenwerking tus- ec.lien de versdiillende landen ontstaat. DaAr komen alle klachten, wenken en gege- yens binnen betreffende den radio-omroep van geheel Europa. Het was dus zeer juist gezien toch dezelfde golflengte moeten gebruflcen en de storing niet opgeheven worden. De oplossing heeft men gevonden door de 99 beschikbare golflengte te verdeelen in 83 „Eigen" en 16 „Gemeenischappelijke" golf lengten. Een „Eigen" golflengte word* slechts aan een station toegewezen, een „Ge- meenschappelijke" golflengte aan meerdere stations. De krachbge stations, die dus het verst hoorbaar zijn en de meeste storing ge- ven, krijgen een „Eigen" golflengte; de zwakkere een golflengte met andeie stations te zamen. Voor Nederland zijn er twee „Eigen" golf lengten gereserveerd n.l. 232.6 M. en 256.4 M. Verder kreeg het te zamen met 6 andere zwakke stations, die ver van el'kander ver- wijderd liggen, een gemeenschappelijke golflengte van 566 M. toegewezen. Deze is voor het station (de kerk) in Bloemendaal, dat dus haar golflengte van 350 M. moet afstaan. Nagenoeg alle stations in Europa zullen met ingang van half September een andere golflengte gebruiken, vastgesteld door het bureau in Geneve. Als alle stations, zich aan hun golflengte houden zal het op de korte-golf voor de luisteraars belangrijk verbeterd zijn. De krachtige stations komen dan duidelijk zon- der belangrijke storing door. De internationale samenwerking op radio gebied zal den omroep zeer ten goede komen dit eerste resultaat geeft ons veel hoop voor de toekomst. OPGRAVINGEN LAGE VUURSCHE. Zooals bekend is, herbergen de bosschen van 't kasteel Drakesteynaan de Lage Vuursc'he vele voorhistorische grafheuvels, Onlangs zijn er eendge onder leimng van dr. A. E. van Giffen, te Groningen, ontgraven, waarbij reeds belangrijke vondsten werden gedaan. In dien laatsten grafheuvel, vlak bij het kasteel, stiet men op een laag keien, waar onder vermoedelijk het lijk ligt. Daar wegens bijzondere omstandigheden het werk ge staakt moest worden, heeft men dezen heu vel weer toegedekt. Met September zullen de opgravingen hervat worden en natuurlijk het eerst in den genoemden heu vel. HIJ HAD GEEN BRANDKAST. Een vaknfan in een Brabantsch dorp kreeg van een boer uit den omtrek opdracht zijn huis wat op te knappen, vertelt het Hsgz. Van de meubels, welke de boerenwoning sier- den, was het ook een kast, waarin van alles en nog wat, zelfs geldswaardige stukken wa- ren geborgen, die de diensten van den vak- man van noode had. Toen de kast de noodige bewerkingen had ondergaan, kreeg de boer het in zijn hoofd om eens naar zijn geldswaar dige papieren om te zien. ie beschrijft echter de verwondering van den effectenbezitter, toen hij tot de conclusies kwam, dat een ander zich over zijn bezitting ontfermd had (meende ons boertje). Het was hem niet moeilijk de verdenking te laten vallen op des vakmans knecht, die heel den dag in de nabijheid der schatten werk- zaam was. Een onderzoek werd voorgezet, waarvan de knecht het lijdend voorwerp was. Diens voogd kwam toevallig in den loop van den dag naar den welstand van den jonge- man vernemen en hij schrok niet weinig toen hem de aanklacht ter oore kwam. Zonder dra- len werd een auto voorgereden en een heel gezelschap tufte naar boerderij aan den zoom van de hei Daar aangekomen trof men den boer in een heel andere stemming, want zijn „deffecten" had-ie weer opgeduikeld. Om he gezelschap de vondst nog eens te demonstreeren, opende de boer z'n kast en toonde de plaats waar hij gewoon was zijn „deffekten" te bergen. 't Was op de zooveelste plank tusschen de hammen en gerookte varkensruggen. Maar nou ging het hem boven z'n pet en hij kon er niet over uit, dat ze thans verzeild waren geraakt tusschen de eieren, die in een der kastladen geborgen waren. En hij telde: een, twee, drie, vier, viif obli- W. S. ieder groot nominaal 1000, gaties N rente W* ten honderd. om de golflengte-kwestie internationaal te re- gelen. Verschillende internationale en natio Eale zendproeven zijn gehouden om te onder- zoeken welke stations elkander storen en de yerkregen gegevens zijn verwerkt door het fecbnische „Comit6" in Geneve, dat een alge- beele reorganisatie, of eigenlijk organisatie ran den Europeesdhen Omroep voorstelt. De voorzitfer van het „Comite", de heer Braillard van de Societe Radio-Belgique, heeft er het mes diep ingezet en een golf- lengte-schema opgesteld voor alle bestaande Europeesche omroepstations en die waarvan de opening binnenkort tegemoet kan worden gezien. Dat dit een uiterst moeielijk werk was zal men lfcht kunnen begrijpen. Er zijn totaal 200 omroepstations in Europa. Qnder- linge storing kan wordlen voorkomen door al deze stations een verschillende golflengte te doch als men voldoende afstand laat hen de te gebruiken golflengten, d.w.z. dat tusschen twee golflengten een verschil is van 10.000 trlllingen per seconde (1 Kilo- Cycle) is er in het golflengtegebied van 200600 M. slechts plaats voor 99 sta tions. Deze 99 verschillende golflengten moe ten verdeeld worden onder de 200 bestaande stations (of die binnenkort zullen bestaan.) Van^elfsprekend zouden diverse stations HULP AAN DRENTE. Men schrijft uit Emmen aan de N. R. Crt.: De minister van binneniandsche zaken en landbouw heeft het volgende besloten: le. Ter tegemoetkoming in de kanaalrech- ten zal den verveners eene uitkeering worden verstrekt van /-0.05 voor elken kub. M. in de provincie Drenthe te velde staande, met de hand gestoken, fabrieksturf. 2e. Aan stroocartonfabrieken, fabrieken van aardappelmeel en derivaten daarvan en glasfabrieken zal een uitkeering worden ver strekt van 0.25 per kub. M. (gestuurd ge- meten) thans te velde staande met de hand gestoken Nederlandsche fabrieksturf, wejke aan de fabriek wordt afgeleverd en aldaar als brandstof wordt verbruikt. Daarmede is de minister tegemoet gekomen aan eenige herhaaldelijke uitgesproken wenr schen en heeft hij maatregelen getrofffen, die, naar het oordeel van te dezer zake alleszins deskundigen, inderdaad zullen medewerken tot verbetering van het veenbedrijf. De eerste maatregel geldt alleen Drenthe. Hiermede neemt de minister nu niet een voudig de kanaalrechten voor 's Rijks reke- ning, maar geef hij a. h. w. eene egemoetko- ming in de betaling van die kanaalrechten, waarvan ongetwijfeld de eene vervener, die b.v. minder sluizen heeft te passeeren, meer zal profiteeren dan de ander, maar die, als gemiddelde berekend, ook ongetwijfeld voor alles het bedrijf meer loonend zal maken. De nu bestaande regeling inzake restitutie van een gedeelte van de kanaalrechten op de Groninger veenkanalen wordt met ingang van 1 September ingetrokken, terwijl met in gang van dien datum de hoogere rechten op de Hoogveensche Vaart wcder zullen worden geheven. Als regeeringsambtenaar inzake steun aan het veenbedrijf treedt op de heer H. Joling te Nieuw-Weerdinge (gem. Emmen), aan wien voor het houden van algemeen toezicht zijn toegevoegd de heeren H. C. Rahder, ver vener te Nieuw-Amsterdam (gem. Emmen) en ir. R. Sijbolts, directeur van het Rijksturf- proefstation te Emmen. De" tweede maatregel geldt het geheele land. Men herinnert zich, dat als een der oor- zaken van de malaise in het veenbedrijf her- haaldelijk genoemd is het feit, dat vele fabrie ken, die vroeger turf stookten, nu kolen als brandstof gebruiken. omdat zulks goedkooper was. Van verscfifllende zijden is er toen op aangedrongen, de afneming van turf te be- voroeren door een bijslag aan de fabrieken, die zich bereid verklaren, turf te stoken; niet aan de fabrieken, die altijd turf stoken en daarmede een behoorlijk rendabel bedrijf heb- ben, maar aan de fabrieken, die wel turf zou den willen en kunnen stoken, maar het na moesten laten, omdat het te duur uitkwam. Wij hebben ons gewend tot ir. Sybolts, den directeur van het rijksturfproefstation, met de vraag, of hij van dezen maatregel veel ver- wachtte. Ziin antwoord was: absoluut. Vele fabrie ken hebben zich reeds schriftelijk bereid ver- klaard, nu turf te gaan stoken. De gunstige invloed van den maatregel doet zich al ge- voelen. Ruim gerekend zal op deze wijze 1.000.000 M3. turf worden afgenomen, wat oorzaak zal zijn, dat het volgend jaar ook eene vrij normale turfproductie zal kunnen plaats heb ben. De verveners, die op vergaderingen te Erica voor het rayon Barger-Oosterveen en te Mus- selkanaal voor het rayon Stadskanaal en om streken zijn ingelicht, juichen het plan toe. Men is den minister zeer erkentelijk. Voorzichtigheid blijft echter geboden en beleid blijft noodig ook van de besturen der vervenersbonden en van iederen vervener per- soonlijk. Gaat men het volgend jaar de productie over- drijven op hoop van zegen en te veel veen te- gelijk vergraven, dan wordt natuurlijk niet alle turf verkocht, worden de zetvelden niet vrij en zit men in '28 weer vast. Ziet het er naar uit, of de maatregelen van den minister voor Zuid-Oost-Drente, niet het minst voor de gemeente Emmen, wat verade- ming zullen brengen, van nite minder belang is het, dat ook dit jaar weer tal van arbeiders over de grens werk vinden, zij het in niet zoo groote mate als verleden jaar. Gister zijn door tusschenkomst van de districts-arbeids- beurs te Emmen een 40 arbeiders, nu bij ver schillende werkverschaffingen geplaatst, naar Duitschland vertrokken, om te werk te worden gesteld in de Oldenburgsche venen te Fehnnohr. Zij zullen daar worden belast met het op hoopen zetten van gruppen. Waar de netto weekverdienste slechts 17 h 18 Mark bedragen zal, zoo heeft de minister van binneniandsche zaken beslist, bij uitzon- dering voor deze arbeiders de bij de werkver- schaffing uitgekeerd wordende kinderbijslag doorgaan en zal aan gezinshoofden, uitslui- tend met het onderhoud van hun gezin belast, een bijslag van 2-50 per week worden ver- leend. DE DOODSLAG TE VEEN. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft gisteren terecht gestaan de 26-jarige koopman M. K. uit Veen, die 14 Mei j.l. al daar van een afstand van een a twee meter een revolverscfiot loste op Jacob Vos, die tengevolge daarvan is overleden. Verdachte bekende ruzie gehad te hebben met Vos in verband met door dezen bezweer- de ongeoorloofde verhouding met Vos' vrouw. Hij verklaarde, dat Vos in dreigende hou- ding op hem was afgekomen, waarop hij het schot loste. Bovendien beweerde K. dronken te zijn geweest. De jeugdige weduwe van den verslagene, Roosje Verbeek, als getuige gehoord, deed mededeelingen over het gebeurde oip den be- wusten avond. Vos was reeds te bed, toen er geklopt werd. Zij waarschuwde haar man niet naar buiten te gaan en ging toen zelf kijken en zag verdachte met zijn broer Kees. Angstig klopte zii de buren op om bijstand en inmiddels kwam Vos naar buiten. Toen werd op hem geschoten. Onder onbeschrijfelijke pijnen is hij eenige uren later overleden. Ge tuige Roosje Verbeek verklaarde nadrukkelijk, niets met den moordenaar te hebben te maken gehad. De buurman, die opgeklopt was, Gerrit Kamerman, had beide ma-nnen goed herkend Toen Vos, buitengekomen, aan de mannen vroeg wat ze hebben moesten, zei verdachte niets, doch trok zijn revolver en loste het doodelijke schot. De verslagene kroop tot ge- tuige's woning nog voort en zakte toen op die voeten van den buurman ineen. Verdachte hield vol, dat Vos op hem af- ikwam. Willem Bekker, een koopman te Veen, had 's avonds met Vos en de gebroeders K- staan praten, alien waren ondter invloed van drank. -Getuige was met Vos naar huis gereden, ter wijl de gebroeders K. achterbleven. Onder- weg vertelde Vos aan dezen getuige dat hij ruzie met M. K. had gehad. Dr. Mettrop uit 's-Hertogenbosch had met dr. Nieuwen'huyzen de sectie verricht en deed daaromtrent eenige mededeelingen. Vos is ge- storven aan verbloeding, door de schotwond veroorzaakt. Nadat nog eenige getuigen waren ge- vr^spraak en onmidkMlijk'e invriyHefdssfelling verzoeken De rechtbank, omniddellijk vonnis doende, sprak verdachte vrij en gelastte zijn onmid- dellijke invrijheidsstelling. SCHEURBUIK TE ROTTERDAM. De geneeskundige medewerker der N. R. Ct. schrijft aan zijn blad: Twee jaar geieden maakten wij de lezers van dit blad opmerkzaam op een publicatie van dr. Kramer van het gemeenteziekenhuis aan den Bergweg alhier over een te Rotter dam door hem waargenomen geval van scheurbuik. Gelijktijdig werden toen in de Rotterdamsche ziekenhuizen nog drie andere gevallen van deze, we zouden haast zeggen middeleeuwsche, op langdurige eenzijdige voeding berustende ziekte waargenomen. Waar de onderkenning van scheurbuikgeval- len niet altijd gemakkelij'k is en waakzaam- heid ten aanzien van deze mogelijk meer de yolksgezondheid bedreigende ziekte aanbeve- ling verdient, vestigen wij thans weer de aandacht op een publicatie uit het Instituut voor tropische geneeskunde Leiden-Rotter dam van dr. E. H. Hermans (huidarts en dematovenereoloog der havenpolikliniek al hier) en dr. A. K. Horst (uit Leiden) in het Nederk Tijdischrift voor Geneeskunde van 7 Aug. over een typisch geval van scorbuut dat weer uit Rotterdam afkomstig is. Aangezien ^r principieele bezwaren bestaan tegen het volstrekt in de dagbladlpers over- nemen van bijzonderheden uit ziektegeschie- -denissen, voor zoover hoogere belangen (in casu de volksgezondheid) dat niet volstrekt noodzakelijk1 maken, beperken we ons tot de vermelding van het feit, dat het een gepen- sionneerd Indisch militair betrof, die in In die zijn tol aan diverse infectieziekten be- taald had en sedert zijn terugkeer hier te lande leefde van het volgende dieet: ontbijt 5 boterhammen („gemeubileerd" met boter en kaas of rookvleesch), een ei en een kop thee, om 12 uur bruine boonen met varkens- vleesch zonder soep, groenten of fruit, om zes uur twee boterhammen met worst of rookvleesch. Slechts gedurende de oorlogs- jaren heeft hij wel eens gebrek aan bruine boonen gehad en dan iets anders moeten eten. Men kan dus zeggen, dat hij meer dan 12 jaar een zeer eentonig dieet gevolgd had. Merkwaardig is, dat zijn vader precies den- zelfden leefregel volgt en tot nu toe geen be zwaren ondervond. Zijn klachten begonnen na een val op de knie, die met bloeduitstor- ting gepaard ging. Er bleek een groote nei- ging tot het oi tere onderhui ingc hadden bijgewoond, nam loord, die mededeelingen deden over twisten Ike zij vroeger het O M. requisitoir. De ambtenaar eischte zes jaar gevange- nisstraf met aftrek van de voorloopige hech- tenis wegens doodslag subsidiair zware mls- iianddling den dood ten gevolge hebbende. De verdediger, mr. E. van Zinnicq Berg- mann te 's-Hertogenbosch, betoogde dat ju- ridisch nog moet worden bewezen of hier doodslag, zware mishandeling of mishande- ling den dood tengevolge hebbende heeft plaats gehad. Hij pleitte verzachtende om standigheden en riep de clementie der recht bank in. De uitspraak werd1 bepaald op 24 dezer. DIEFSTAL VAN 1300. Gisteren had zich voor de rechtbank te Utrecht te verantwoorden de 32-jarige W. H., te Utrecht, verdacht van diefstal, resp. medeplichtigheid aan diefstal. In een woning aan de Da Cosastraat te Utrecht ontdekte men dat op een Zondag- middag tusschen halfvier en halfvijf een ongewenscht bezoek was gebracht en dat een bedrag vani ongeveer 1300 was medegenomen. Verdachte ontkende ten stel- ligste zich aan dit feit te hebben schuldig ge- maakt. De officier wees er op dat de getuigen een dame en een 13-jarig meisje aanvan kelijk beslist waren geweest in hare verkla- ringen verdachte herkend te hebben als den- geen, die daar Zondagmiddags voor 't huis had been en weer geloopen. Nu getuigen thans hierop terug komen en niet meer met zekerhedd vejdachte herkennen, moest hij den van kleinere en groo- che blo'edingen te bestaan, ook het meest typisehe verschijnsel der scheur buik, een sterk bloedend tandvleesch, ontbrak niet. Haemoglobroegehalte belangrijk ver- laagd, bloecfetollingstijd belangrijk ver- loogd Zoodra het dieet veranderd werd, ter wijl als eenige medicijn dagelijks het sap van 6 citroenen werd toegediend, trad direct be- terschap op. De bloedingen verminderden snel, nieuwe traden niet op. „Stelt men", zoo besluiten de schrijvers hun lezenswaard op- stel, vooral omdat het een kort overzicht be- vat van de voorgeschiedenis van het scheur- buikvraagstuk en van de ontdekking der vi- taminen „de vraag, waarom de vader, die hetzelfde dieet volgt, vrij bleef, en waarom bij onzen patient, die toch al zoo langen tijd aan een vitamine-C-tekort lijdt, eerst na 10 jaar en dan nog vrij acuut ziekteverschijnse- len te voorschijn zijn getreden, dan moeten wij daarop het antwo:rd schuldig blijven." NA DE STORMRAMP TE BORCULO. Gisteren, juist een jaar nadat het stadje Borculo door een cycloon werd geteisterd, is daar de cyeloontentoonstelling geopend, die een voorloopster is van het binnenkort op te richtenpermanent Cycloonmuseum, dat zal worden gevestigd in een der bovenzalen van het gemeentehuis. De tentoonstelling welke gevestigd is in een der lokalen van de M. U. O.-school, omvat in hoofdzaak foto's van de rui'nes, de hulpverleening, de collectes, den stroom van nieuwsgierigen, die kort na de ramp kwam opzetten enz. Verder vindt men er de verschillende proclamaties tijdens de dagen van nood door het gemeentebestuur uitgevaardigd, het „schandbord", de toe- spraak van den burgemeester jhr. ir. R. de Muralt op 13 Augustus 1925 tot den ge- meenteraad gehouden, terwijl in het midden een herinneringszuil prijkt, welke door den heer H. E. Onderwater te Dordrecht uit een eiken bint, die afkomstig is van -de rui'nes van den kerktoren, is vervaardigd. Gistermorgen om tien uur werd deze ten toonstelling in alien eenvoud door burge meester De Muralt geopend. Tegenwoordig was o.a. het tentoonstellingsbestuur, n.l. de heeren J. Pauli, gemeente-secretaris, A. Yn- zonides en J. Roosing, laatstgenoemde is di- recteur-penningmeester van het museum en verder de heeren V7. J. j- Wagtendonk en G. M. v. Wagtendonk, die de tentoonsteiling hebben verzorgd. 's Middags had de officieele herdenking van de cycloonramp plaats, waarbij tevens aan hen, die zich tijdens de stormramp ver- dienstelijk hadden gemaakt de cycloon-medail- le werd uitgereikt. De burgemeester De Muralt hield daarbij een toespraak, waarin hij, na een overzicht te hebben gegeven van de eerste maatregelen die genomen werden, namens de burgerij dank bracht aan alle mannen en vrouwen, die zoo krachtig hebben gesteund. Wethouder Griemelink bood den burge- meesfer een oorkon'de me! broozen medaiHe aan, er op wijzende dat de burgemeester niet alleen ervoor gezorgd heeft, dat de bijdragen in zoo groote mate toevloeiden, maar ook dat hij betoond heeft, de rechte man op die rechte plaats te zijn. Dit geschenk van de beide wethouder* en den secretaris werd door den burgemeester in dank aanvaard, waarna de heer Rocsing de namen opnoemde van hen, aan wie een medaille is verleend, terwijl de heer Ynzoni- des deze overhandigde. Ondertusschen reikte de burgemeesteT aan de wed. Nieuwenhuis, wier man als slacht- offer van de ramp viel, namens het dage- lijksch bestuur van h-et Nationaal Steun- comite een Kayser naaimachine uit. Na de plechtige uitreiking der medailles verkreeg de heer N.Elzas, oudste raadslid in drenstjaren, het woord,die voorstelde een te- legram van hulde te zenden aan de Konin-gin Te 3 minuten voor 7 (het moment, dat de cycloon op z'n ergst was) zou de voorzitfer suite verzoeken tot 7 uur. Tenslotte zou dan een dankstond volgen in het als kerkingerichte gymnastiekolkaal we|ke dankstond zou worden geleid door ds! PASSARTREIN OMGEVALLE2*. Aneta seint uit Padang, dat een telegram uit de Bovenlanden aan den resident te Pa dang meldt, dat een stampvolle passartrein van Fort de Kock naar Pajacombo bij het station Piladang is omgevallen. Er zijn vele dooden en gewonden Medische hulp is uit Fort de Kock ontboden. De oorzaak is nog niet bekend. Later seint Aneta: Nadere telegrammen inelden, dat de eerste berichten overdreven zijn. De trein is tusschen Piladang en Paja combo ontspoord. Er zijn twee dooaen en vier zwaar gewonden. De oorzaak is baanverzak- king. Uit Fort de Kock wordt gemeld: De ver. moedelijke oorzaak der treinontsporing bij Fort de Kock is baandefect. De locomotief en alle wagons zijn gekapseisd. Er zijn twee dooden en vijf zwaargewonden. Het oprul- mingswerk vordert snel. Het verkeer is niet gestremd, doch in beide richtingen moet overgestapt worden. Een officieel bericht meldt, dat 6 rijtuigen en 2 wagons ontspoordeg, eenige vielen om. 2 inlandsche reizigers werden gedood, zwaargewond, 3 licht gewond. De strem- mingsduur (van een rechtstreeksche verbin- ding, zonder overstappen dus) is vermoede lijk negen dagen. Een officieel bericht van de S.S. uit Bandoeng meldt later nog, dat de stremming drie dagen zal duren. Aneta meldt ten slotte uit Padang, dat bij het onderzoek naar de oorzaak van het spoor- wegongeluk nabij Piladang gebleken is, dat geen baanverzakking heeft plaats gehad. De baan is normaal bevonden, alleen is de boven- bouw vernield tengevolge van het deraille- ment. Hoewel het onderzoek van de commis- sie nog niet geeindigd is. wijst alles er op dat dit laatste ontstaan is doordat de machinist, terwijl de trein met snelle vaart reed, plotse- ling heftig remde. Zandbad. Om hoenders, fazanten, patrijzen in hun gevangen staat het leven op den duur moge lijk te maken en zooveel mogelijk aan te pas- sen aan hun aard en karakter, is het noodig ze de voortdurende beschikking over of geie- genheid te geven tot 't nemen van 'n zuiver zandbad. Met 'n kennelijk genot maken zij met en-kele beenslagen een soort kuiltje, rollm er zich in, de vteren zooveel mogelijk opge zet zoodat de zanddeeltjes er flink tusschen gewerkt worden, woelen en schudden zij zich dat het een lust is. Als een poos lang dit spel- letje geduurd heeft, staan ze op, schudden zich flink uit, zoodat alle zanddeelen worden weggeslingerd soms tegelijk met eenige op het vogellichaam huizende parasieten. Het ligt in den aard der zaak dat het zand goed droog is, zooals het bijvoorbeeld op het strand en in de duinen wordt aangetroffen. Droog rivierzand is eveneens best en bijvoeg- sels als asch zijn heelemaal onnoodig, maar kunnen er in sommige gevallen een deel van uitmaken. Grove stukken steen hooren in een goed zandbad niet tihuis. Het zandbad moel overdekt zijn, zoodat ook in den winter en bij alle weersgesteldhei-d er gebruik van ge maakt kan worden. Het is aardig om te zien hoe in een goede stadsren in het hartje van den winter van het zandbad gebruik wordt gemaakt en hoe aanstekelijk deze liefhebberij bij kuikens en kipe n schijnt te zijn. Vaak merkte ik op hoe bij zeer makke dieren het al voldoende is met de hand een kuiltje in het zand te maken om aan het baden te krij gen. Zoolaog hoendc-- lust hebben in het zandbad kan men -'•<-! aannemen, dat ze ge- zond zijn. Bij ongesteldheid of ziekte wordt er niet aan gedaan. Gnze duiven daarentegen nemen nooit een zandbad, maar moeten juist de gelegenheici hebbee een bad te nemen in frisch water. Dit is voor iiec o^misbaar, zoo als het ook noodig is voor onze kooivogels. Ook zijn er nog gevederde gasten, zooals de musschen, die zoowel gebruik maken van een zandbad als van een waterbad. Zdlfs kleine kuikens hebben van nature aantrekkelijkheid tot het zandbad, men ziet ze daar geregeid van gebruik maken en het is niet noodzake lijk dat d kloek het ze voordoet of leert, want machinekuikens zijn er even bedreven in als natuurkuikens. Noreche buurmanuWat, alweer BaJIen kwfff Waar zijn ze, zeker m'n heelen tuin weer door Tennisser„N.nee. Ik ben er bijna zeker van dat er B§i ja SSL komkogiraerkaa teificht zijn gekomen." M,

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8