DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 188 fiouderd acht en fwintigsfe Jaarsfans 1926. ATbonnemefitsprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Rewijsn. 5 ct. Adverfenttepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar Brieren franco N.Y. Book- en Handelsdr. vJl Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Redact!® No. 83. DONDERDAe 12 AUGUSTUS. Buitenland Dif nommef besfaaf ttii 2 blatfen. Directenr: O. H. KRAK. Hoofdredacieur Tj. N. ADEMA. DE FRANSCHE FINANCIeN. l>e commissie van dertig heeft het regee- ringsontwerp met geringe wijzigingen goed- gekeurd. Zij heeft alle amendementen verwor pen. De Parijsche bladen geven uiting aan hun vreugde over de snelle be€indiging van de werkzaamheden der Nationale Vergadering. Zij constateeren voorts, dat de tactiek der communistische obstructie volkomen mls- lukt is Dariac, de president der subcommissie voor de intergeallieerde schulden uit de financieele commissie confereerde met Poincare omtrent de overdracht der verschillende stukken van het dossier betreffende de onderhandelingen en de accoorden van London en Washington. Dariac meent eenige weken noodig te hebben voor bet bestudeeren dezer doeurqenten en de subcommissie, welke hij presideert, niet te kunnen bijeenroepen voor de tweede week van September. Eerst wanneer die subcom missie het onderzoek van het dossier zal heb ben voltooid en een rapport zal hebben op- gesteld, zal de door Franklin Bouillon ge- presideerde commissie van buitenl. zaken worden geraadpleegd voor het uitbrengen van advies. In de Fransche Kamer heeft Poincare en in den senaat Barthou voorlezing gedaan van het besluit tot sluiting der gewone zitting 1926. DE VERMINDERING VAN DE RIJiNL AN D BEZETTING. De vermindtering van de bezettingsmacht van het Rijnland, welke de terugtrekking van verscheidene diuizendten Fransche soldaten met zich mede brengt, zal de volgende maand geschiedten. Zooals men zich herinneren zal heeft Briand na de vorming van het huidige kabinet-Poincare in een interview verklaard dat het zijn bedoeling was om de politiek van Locarno voort te zetten en de aanstaande vermindering van het aantal Fransche troe- pen in het Rijnland wordt te Louden als een aanduiding van de vervulling dezer belofte beschouwd. Naar de Parijsche cor respondent van de „Vossische Zeitung" verneemt, zal Frankrijk zijn bezettingsleger van 58.000 tot 50000 man terugbrengen, terwijl de Engelsche en Belgische contingenten, te zamesi 12.000 man sterk, met 2000 man zullen worden vermin- derd. Door dezen maatregel zal omstreeks medio September het bezettingsleger in het Rijnland nog maar 60.000 man sterk zijn. DE STAND VAN HET ENGELSCHE MIJNCCNFLICT. Er liepen gisteravond te Londen vage ge- ruchten omtrent nieuwe stappen ter regeling der kolencrisis maar er is nog niets definitiefs bekend. De mijnwerkersleiders begaven zich naar het bureau der Chr. Industr. Association om den uitsiag van het referendum mede te dee- len. Na het vertrek der mijnwerkers Jette de Association haar zitting voort. Vermoedelijk zou gister een communique worden gepubli- ceerd. De bestuursleden van den mijnwerkersbond zijn naar hun districten teruggekeerd. De „Times", die een beschouwing wijd't aan de verwerping door de mijnwerkers van de voorstellen der geestelijken tot oplossing van het geschil in de mijnindustrie, schrijft het volgende: „De leiders der mijhwerkers- federatie beginnen te oogsten wat zij hebben gezaaid. In weerwil van de bevindingeu der Steenkoolcommissie, in weerwil van het wel- overwogen oordeel van het Vakvereenigings- congres, volhardden zij bij de verklaring, dat er geen behoefte was aan een vermindering der loonen of een vermeerdering der arbeids- uren om de industrie in staat te stellen een periode van acute depressie te boven te ko men. De leiders hebben thans hun politiek gewijzigd, doch hun manoeuvre heeft hun ongelukkige volgelingen misleid. Hun nieuwe halffcakken politiek, die er op uit was tijd te witnnen, is zonder twijfel verworpen, omdat zij niet werd begrepen. Voor het oogenblik is de mijnwerkersfedeTutie zonder politiek en zijn de mijnwerkersgedelegeerden opgeroepen om een nieuwe politiek te formuleeren. Er zal niet weinig zeemans.hap voor .oodig zijn, om de Federatie bijeen te houden". Wij lezen in de Tel. o.m.: De mijnwerkers hebben zichzelf geen dienst bewezen met de verwerping van het memo randum der bisschoppen. Wei zouden zij, althans direct, aanvaarding, niet veel gewonnen hebben, daar de regee- ring het voorstel reeds had verworpen, ter wijl de regeering, behalve steun in den vorm van een subsidie, zeer zeker tot buitenge- woon sterken aandirang op de mijneigenaars had moeten uitoefenen, om deze laatsten te bewegen, de mijnwerkers op de voorwaarden van het memorandum weer aan het werk te teten gaan, maar zij zouden in ieder geval de sympathie van het publiek erlangd hebben. Thans zijn de leiders der mijnwerkers door de verwerping van het memorandum in een moeilijke positie gekomen. In dit memoran dum hebben zij voor het eerst het principe eener arbitrage over de loonen aanvaard. Deze zou worden uitgesproken door een raad van arbitrage, gevormd door mijnwerkers en mijneigenaars onder een neutralen voorzitter, en wel na afloop van de vier maanden, gedu- rende welke op de oude voorwaarden het werk zou worden hervat, wanneer een aan- vang zou zijn gemaakt met alle door het rap port-Samuel aanbevolen reorganisatiemaat- regelen, en dus niet alleen met de weinig be- langrijke reorganisatiemaatregelen, waarvoor de regeering in het mijnwetje voorzieningen heeft getroffen. Nn echter staan de leiders niet alleen tegen- over de regeering met leege handen, maar ook tegenover de mijnwerkers. Hun handen zijn zoo leeg, dat Cook ver klaard heeft, dat de gedelegeerdenconferentie van a.s. Maandag maar moet zeggen, welke politiek er verder gevolgd moet worden Mis- schien echter stellen de leiders zelf nog een program van actie op, dat, naar Cook's uit- latin gen te oordeelen, gebaseerd zou zijn op een aanbod aan de regeering om het we-k te hervatten op een maximumloon en een zevenurigen arbeidsdag, met de garantie, dat de re orga n isa tie voorstel le n zullen worden uitgevoerd. Weigert de gedelegeerden-conferentie Maandag o.a. de arbitrage in principe tfc aan- vaarden, dan wordt de kans voor de eige- naars, om xot districtsregelingen te komen, ongetwijfeld grooter. Als de voorwaarden in de betere districten aanlokkelijk genoeg gemaakt worden, begin-t de mogelijkheid naar voren te komen, dat de federatie in districtsregelingen zal toestem- men en dat in andere districten de strijd zal worden voortgezet, mede gesteund door hef- fing op de loonen der arbeiders, die het werk hebben hervat. De districten, die het scherpst tegen'eenige wijziging in de oude loons voorwaarden ge- kant zijtn, Zuid-Wales, Lancashire, Yorkshire en nog twee andere kleinere, zullen ongetwij feld het laatste toegeven. Merkwaardig is, dat en Zuid-Wales, het district van Cook, en Yorkshire, het district van Smith, waar beide leiders zelf het memo randum verdedigd hebben, tot de tegenstem- mers behooren. Dit bewijst, dat de hardmek- kigheid der leiders zeer zeker weerspiegeld wordt in de onverzettelijkheid der mijnwer kers. STEUN AAN DE BRITSCHE MIJNWERKERS. Het Volk meldt: Van het I. V. V. ontving het bestuur van het N. V. V. de mededeeling, dat het Britsche Vakverbond zich thans tot het I.V.V. heeft ge- wend om steun voor de uitgesloten mijnwer kers. Naar aanleiding daarvan had gistermid- dag een telegrafisch bijeengeroepen vergade ring van het Verbondsbestuur van het N V.V. plaats, waar besloten werd aan den oproep van het I. V. V. gehoor te geven en oogenblik- kelijk een krachtige steunbeweging te organi- seeren. Op de spoed-hoofdbesturenvergadering, die Maandag 16 Augustus zal worden gehouden zullen de voorstellen van het Verbondsbe stuur die deze steunbeweging betrekking heb ben, besproken worden. MAATREGELEN IN GRIEKENLAND. De Grieksche ministerraad heeft een de creet geteekend, waarbij de staatsspoorwegen worden ingebracht in een autonome organi- satie onder beheer van een raad van com- missarissen, waarvan de gewezen minister van Binnenlandsche Zaken Spiridonos presi dent zal worden met dictatoriale bevoegd- heden. Deze organisatie zal tevens het op- perste toezicht uitoefenen op de partieuliere spoorwegen in Griekenland. Een verder decreet voorziet in de instel- ling van een speciaal broodfonds, waarvan het doel zou zijn, dat de hoeveelheden en de kwaliteit van het brood verzekerd worden en de tarweproductie wordt gestimuleerd. DE VERJAARDAG DER GRONDWET VAN WEIMAR. Het voornaamste punt van het herdenkimgs- programma voor het 7-jarig bestaan van de Grondwet van Weimar, was wel de plechtig- heid in den Rijksdag. waaraan, behalve de Rijkspresident, alle Rijksministers en verte- genwoordigers van alle Duitsche landen deel- namen. In ten rede heeft de Rijksminister van binnenlandsche zaken de ontwikkeling van de nieuwe grondwet geschilderd, terwijl de Rijkskariselier het een verblijdend tceken noemde, dat steeds meer de overtuiging baan breekt dat deze grondwet de grondslag is, waarop zich de wederopbouw van Duitsch- land zal kunnen voltrekken. Aan het slot van de plechtigheid had de Rijkspresident een ova- tie van het vcik in ontvangst te n men. L1TWINOV BIJ TSJITSJERIN. Gemeld wordt, dat Litwinov onmiddellijk na zijn aankomst te Moskou een bespreking van eenige uren heeft gehad met Tsjitsjerin. Onder meer zaken werd de kwestie van het in beslag nemen van het Russische kapitaal in Frankrijk, zoowel als de veraudering in de diplomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland besproken. De Russische gezant te Warschau, Wojkov, zou dezer dagen voor het verstrekken van bepaalde inliehtingen naar Moskou ontboden worden. Het verluidt dat hij niet meer naar Warschau zal terugkeertn. BLOEDIGE BOTSING TE FRANKFURT AM MAIN. De Duitsche vaderlandsche verbonden heb ben gisternamiddag, na de teraardebesteliing van den architect Lippold, die eenige dagen geleden bij een overval doodeljjk werd ge- wond, bij het Guttenberg-gedenkteeker een demonstratie op touw gezet. Nla het afmar- cheeren door de Kaiserstrasse kwam het niet ver van het Hauptbahnhof tusschen de deel- nemers aan de hegrafeuis en naar het schijnt communistische elementen tusschen het pu bliek tot een handgemeen, waarbij een man een messteek in den rug en eenige andere per sonen stokslagen op't hoofd kregen. De po litic greep dadelijk in en kon de demonstran- ten uiteen drijven. Na het ontbinden van den optocht kwam het tusschen kleinere gioepen tot regelrechte kloppartijen. DE VEREENIGDE STATEN EN MEXICO. Gespannen verhouding. De betrekkingen tusschen Amerika en Mexico zijn op het oogenblik naar het schijnt niet van al te vriendschappelijke aard. Hit departement van Buitenlandsche Zaken te Washington fcewaart daaromtrent een diep stilzwijgen doch de New-Yorksche corres pondent van de „Times" meldt dat bekend is, dat het via den heer Sheffield) den Ameri- kaanscheu gezant in Mexico, een nota aan de Mexicaansche regeering heeft gezonden be treffende de land- en petroleumrechten der Amerikanen in Mexico, een kwestie, die nu al twee jarcn op het tapijt is, en dat Sheffield, die dez'r dagen naar Amerika terugkeert, bij zijn regeering persoonlijk zal aandringen op hei volgen van een krachtige politiek op het vol- gen van een iracbtige politiek, waartoe hij reeds eerder heeft aangespoord. Sheffield zou niet naar Mexico terugkeeren tenzij zijn regee ring zijn voorstellen aanvaardt. Intusschen wordt uit Washington aan de „New York Sun" geseind, dat de betrekkin gen met Mexico nog niet zoo gespannen wa re n als sedert Wilson generaal Pershing over de Mexicaansche grens stuurde om den rebe' Villa te achtervolgen. Gemeend wordt dat de jongste nota aan Mexico in krachtige woorden protesteerd tegeu het feit dat de moordenaar9 van Amerikanen ongemoeid bdjven rondloo- pen en dat geen vergoeding is gegeven voor de Amerikaansche eigendommen, krachtens de wet op het landbezit door vreemdelingen in beslag genomen. Tenzij Kellogg op deze nota satisfactie krijgt, zou hij bereid zijn tot stappen te adviseeren, die, ofschoon geen mi- litaire actie behelzend, zullen aantoonen dat de Vereenigde Staten, hoever men ook gaat, daarvoor niet zal terugschrikken. DE STRIJD OM DAMASCUS. Volgens bericbten uit Haifa aan de „Ti- mes" heeft de actie van de opstandelingen, die hun opearties uitstrekken tot de oase van Ghoeta bij Damascus gedwongen tot afdoen- de strafexpedities. De concentrische aanval op de oase beteekent wel het hoogtepunt in de tragedie van Damascus. Een heftig bombar- dement vernielde onlangs duizenden kostbare boomen en bijna alle dorpen in de oase. Het heet, dat een twintigtal van die dorpen zijn in brand gestoken, na te zijn geplunderd door Cirkassische en Armenische benden en kolo- niale troepen. Het gestolen vee en andere eigendommen werden openijlk in Damascus verkocht, hetgeen kleur geeft aan de veronder- stellmg, dat deze troepen door de Franschen waren gemachtigd te plunderen. Fransche troepen hebben het hoofdkwartier der opstandelingen bezet en hun voornaam ste versterking, verzekerd door een geheel steliel van loopgraven en telefonen. De posi tie der opstandelingen is aanzienlijk door een en ander verzwakt. Volgens den „Times"- correspondent wettigt de toestand thans niet meer, dat met de uiterste strengheid wordt opgetreden. DE STRIJD IN MAROKKO. Het .Journal'' bevat een telegram uit Madrid, meldende, dat volgens berichten uit Tetoean de Spanjaarden zonder ernstig ver- zet te ontmoeten (de heilige stadty Sjesjoean hebben bezet. De Spanjaarden hebben zich genesteld op het hooge terrein, dat de stad beheerscht. RUSLAND EN PERZIe. De gevolgen van de jongste opstanden in Azerbeidzjan en Khorasan zouden volgens den correspondent van de „Times" te Teheran den sjah nopen, voor den druk der sovjets te zwichten. Hij stuurt n.l. zijn hofminister Mirza Khan Timoertasj met een speciale zen- ding naar Moskou, waar hij, in tegenwoor- digheid van de gezanten der sovjets en van Turkije in Perzie. en de douanetarieven, zal onderhandelen. Mirza Khan Timoertasj is voornemens van Moskou naar Angora te rei- zen; de redenen voor zijn bezoek aa Turkije worden geheim gehouden. Men acht het mo- gelijk dat Perzie met de sovjets een verdrag zal sluiten van ongeveer gelijke strekking als het Turksch-Perzische verdrag. DE GRIEKSCHE REGEERING EN DE PERS. President Pangalos heeft zijn geschillen met de Atheensche pers door den premier doen b'iileggen, en nu vooigoed. De premier heeft de Atheensche persvereeniging, die juist een protestvergadering hield, bij zich op be zoek genoodigd, om er nu eeus uitvoerig over te praten, en hij heeft stellig beloofd, dat het met de dwangmaatregelen tegen de pers uit zou zijn. De censuur zal worden afgeschaft. Ook het verbod tot publicatie van t>e rich ten omtrent onderhandelingen over buitenland sche verdragen, zal worden opgeheven. De premier wees verontwaardigd alle ge- ruchten van de hand, dat de regeering een wet met ailerlei voor de pers financieei scha- delijke bepalingen voorbereidt. De regeering heeft nimmer zelfs aan een dergeliik wetsOni- werp gedacht, en zal nimmer een dergelijk de creet fpekenen. De Atheensche persvereeniging heeft den preicr aangeiioord en is zonder tegenbelofte naar huis gegaan. Zij vindt hd betei haar houdrig vast te stellen in overeenstemming met de mate waarin de regeeringsbeloften in vervulling gaan. VERVOLGING VAN EEN FRANSCH KAMERLID. Bij het bureau van de Fransche Kamer is een verzoek ingekomen om machtiging te ver- leenen tot het instellen eener vervolging te gen den communstischen afgevaardigde Gauthier, wegens het publiceeren in een Pa- rijsch blad van een met zijn naam ondertee- kend lasterlijk artikel. EEN SCHOENER VERGAAN. Gistermorgen ontdekte men naar uit Hali fax (Nieuw-Schotland) het wrak van de schoener Sylvia Mosher, een visschersboot, welke gedurende den orkaan in den nacht van 7 Augustus bij Sable-eiland is gestrand. De equipage, 28 man, wordt vermis! Men vreest, dat alien zijn omgekomen. WEDEROM EEN MASSADADER. De gendarmerie van Letland is er in ge- slaagd den beruchten moordenaar Kaupen te arresteeren, die gedurende vele jaren Koer- land onveilig heeft gemaakt. Uit de volledige bekentenis door Kaupen afgelegd, blijkt, dat hij 17 moorden op zijn geweten heeft, die door hem in detail werden beschreven, zeven personen heeft hij zwaar gewond, terwijl twee personen werden aange- rand en beroofd. Bovendien is Kaupen de oorzaak geweest van twee justitieele dwalingen, daar een per- soon ter dood werd veroordeled en een tot levenslange gevangenisstraf, voor misdrijven die door hem, Kaupen, werden gepleegd. Bij zijn moorden ging Kaupen zeer voor- zichtig te werk, waarbij hij er vooral zijn anadacht aan besteedde dat hij niet met bloed werd bevlekt. Steeds droeg Kaupen een hand- tasch bij zich met andere kleederen, die hij direct na het plegen van de misdaad aantrok. Ten einde aan de nasporingen van de poli tic te cntkomen maakte Kaupen op vernufti ge wijze gebruik van zijn knap uiterlijk In elk stadje had hij zijn schatie, dat gaarne bereid was haar verloofde eenigen tijd te verbergen, indien hem de speurhonden te dicht op de hie len zaten. DUITSCH DORP DOOR BRAND' VERWOEST. In het dorp Gressendorf in het districi Stolp heeft gister een buitengewoon ernstige brand gewoed. In vier uren tijds wercl bijna het geheele dorp een prooi der vlammen. Zes- en-twintig boerderijen zijn in de asch gelegd. Behalve inboedel en oogst, welke laatste in verband met het mooie weer bijna geheel was binnengehaald, zijn ongeveer 200 varkens, 50 koeien en 10 paarden verbrand. Het dorp geeft den aanblik van een ru'ine. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren. INTERPARLEMENTAIRE CON FERENCE. De interparlementaire conferentie van de vier'noordeliike landen begint Zondag te Ko- penhagen. De belangrijkste kwestie op de agenda is de verhouding der kleine staten tot den Volkenbond, in het bijzonder met betrek king tot de samenstelling van den Raad en zijn verhouding tot de Vergadering. INT. JURISTENCONGRES TE WEENEN. In de door lord Phillimore geleide commis sie van de Intern. Juristen conferentie te Wee- nen werd de kwestie der bescherming van den particulieren eigendom behandeld. Hier- bij bracht professor Bellot rapport uit over de voorstellen, die de speciale commissie'der international Law Association" heeft uitge- werkt. Deze voorstellen bevatten vier prin- cipes resp. constateeringen, welker aanne- ming aan het congres wordt aanbevolen: 1. Het in alle landen van kracht zijnde rechtsprincipe, dat partieuliere eigendom slechts tegen schadevergoeding moet worden onteigend. 2. Hetzelfde principe voor het juridisch ver- keer tusschen de staten onderling. WEER VLEEESCHVERGIFTIGING? In het dorp Haselhorsi, Duitschland zijn 20 personen ernstig ziek tengevolge van vergif- tiging. Een der zieken is reeds overleden. Eenige anderen liggen op sterven. Waar- schijnlijk doet zich hier weer een geval van vleeschvergiftiging voor. VIER TOERISTEN VERONGELUKT. In de Alpen bij Salzburg is dezer dagen een ontzettend ongeluk gebeurd. Van Marienboden uit ondernamen vijf toe- risten (twee heeren uit Weenen, een rechter uit Bautzen en diens verloofde) benevens een gids, een tocht over de Schweigerhutte en denKaindigrat naar den Wiesbachhorn en denBratschenkopf. Onderweg sloot zich nog een toerist bij hen aan. Bij het neerdalen wer den zij door een sneeuwstorm verrast en selchts de verloofde van den rechter en nog een der toeristen hebben het kunnen navertel- len. Aan een verslaggever van het „Berl. Ta- gebl." heeft de dame het verschrikkelijk ver- haal gedaan, van hetgeen zij heeft beleefd. „Wij hebben ons dicht tegen elkaar aange- drukt," zoo vertelt zij, „en ons met ijs en sneeuw toegedekt. Zoo wilden wij het einde van den storm afwachten, Hei eerst stierf de gids, Maverhoffer. Hij werd blauw in zijn gezicht, strekte zich eens in ziin voile lengte uit en bewoog niet meer. Toen het nacht werd, waren ook de beide Weensche toeris ten doodgevroren. Als laatste stierf mijn ver loofde. Ik zat naasr hem. Ik had hem zoo graag de oogen willen sluiten, maar mijn vin- gers waren zoo verstijfd, dat het mij niet luk- te. Hij lag daar, dood, de oogen wijd open, toen de morgen aanbrak, die zonneschijn en heldere lucht met zich bracht." Zij en de overlevende toerist hebben zich vervolgens met inspanning hunner laatste krachten van de pick des onheils wegge- sleept en van den Kaindigrat af om hulp gp- roepen, totdat men hen hoorde. DOOR EEN GRANAAT GEDOOD. Een noodlottige granaat-ontploffing heeft plaats gehad in de buurt van Chalon (Frank rijk) waar de 22ste luchtvaartafdeeling oefe- ningen hield. Door de hitte van een kamp- vuurtje, waaiEoven een konijn werd gebra- den, ontplofte n.l. een groote granaat, die daar nog in den grond zat. Twee soldaten werden gedood en een licht gewond. RUSSISCH GOUD NAAR ENGEL'AND In den loop dezer week zullen 28 kisten goud, bestemd voor een Londensche bank, van Moskou per vliegtuig naar Croydon wor den overgebracht. De overbrenging van Mos kou naar Berlijn geschiedt per nachtluchtpost en die van Berlijn naar Amsterdam door de ..Deutsche Luft-Hansa". Te Amsterdam wor den de kisten overgeladen in een Handlev Page Napier vliegtuig van den Engelschen luchtdienst. De duur van het transport bedraagt 33!? uur. TOERAUTO OMGESLAGEN. Uit Trois-Ponts, in Luxemburg, wordt aan het „Handelsblad van Antwerpen" gemeld, dat Maandagavond, nabij St. Vith, een ern stig ongeluk met een toerauto van een Ant- werpsche onderneming heeft plaats gehad. De wagen, vol pleizierreizigers, naderde bij het uitwijken voor een kar met hout -te dicht den berm, sloeg om en viel in een meterdiepen greppel. Alle inzittenden werden gewond; vier van heft zeer ernstig. Een der" zwaargewonden. een dame, overleed nog dien nachf. Noch zij, noch de ernstig gewonden, waren Nederlari- deis. DE ZON ALS DEURWAARDER. In den Britsch-Indischen staat Haidarabac zijn vele onwillege belastingbetalers. Dat is natuurlijk niets bijzonders. Want die zijn er in alle landen. Wel bijzonder is de manier waarop de nizam van Haiderabad meent, dat euvel te moeten verhelpen. Wie zijn belasting, na aanmaning, niet be- taalt, wordt op een zonnigen morgen, zoo te gen de hitte des daags, naar een schaduw- looze plek gebracht, daar ontkleed en aan een paal gebonden. Op korten afstand zit, rustig in een tentje, de bewaker, een verfrisschenden dronk bij zich. Als de onwiilige belastingbetaler een kwartiertje de brandende zon op z'n huid heeft voelen schijnen, vraagt de bewaker hem wat «:rcastiscii, of hij het al warm genoeg vindt. Zoo ja, dan mag hij, als hij ten mintse ook nog denzelfden dag de bclastingschuld wil aanzuiveren, naar huis. En anders wordt hij nog wat langer „verwarmd." In den regel vinden de delinquenten het't eerste kwartier wel uit te houden. Na een half uur wordt het wat te warm, en na een uur verklaren zij alles te zullen betalen wat de nizam wil en desnoods nog meer, als zij maar weg mogen. Dan kunnen de verwarm- den zich naar huis reppen om de schuld te voldoen. De nizam van Haiderabaci schijnt te- vreden over de resultaten van zijn methode. PETROLEUM-RESERVOIR ONTPLOFT. Zeven enorme reservoirs, inhoudeodc 500.000 gallons petroleum, benzine, enz., van de American Oil Company, zijn Dinsdag- ayond laat ontploft. Er ontstond een gewel- dige brand, dien de brandweerlieden niet ineester konden worden, doch niettemin wis- ten te beperken. De vlammen bereikten een hoogtc Van 30 M., terwijf er enorme dikke rookwolken werden gevormd. De brandweer- lieden zetten hun pogingen voort. AARDBEV1NGEN OP IJSLAND. Nadat reeds den geheelen zomer lichte aardbevingen in alle deelen van IJsland gere- gistreerd waren, werd gisteren, naar uit Reikiawik wordt gemeld, een ernstige aardbe- ving waargenomen, die gevolgd werd door een groot aantal kleinere schokken. Vier-en- twintig uur lang was de aardoppervlakte bijna voortdurend in beweging. Onder de bevolking van IJsland heerscht een geweldige paniek. De menchen kampee- ren in de open lucht, daar de huizen dreiger. in tc storten. De Duitsche geleerde Ersch is in Akuravs aangekomen, nadat hij een weten- schappelfjke expeditie in het Noordelijkc hoogland van IJsland had ondernomen. Hij decide mede, dat dit geheele gebied door he- vige vulkanische utbarstingen geteisterd wordf. Als gevolg van deze natuurcatastro- phe is een geheel nieuw eiland gevormd. TREINBANDIETEN. Op het traject Kaschan—Oderbergen heeft gisternaclvt in een personentrein een brufcale roofoverval plaats gehad. Voorbij het station Sillain drongen plotseling acht gemaskerde bandieten een der wagons binncn. De verte genwoordiger eener bierbrouwerij te Pilser.. Kafka, had gezien, dat de roovevs hun mas kers aandeden. Hij sprong op, om zijn mede- AARSCHE COURA

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1