DE LAN6E DE MORAAZ Credieten - Deposito Effecfen Tooneei. Rad£o»Bioekje LAHSESTflAAT 49 - ALKMAAR BinnenBand Vrijdag 13 Augustus. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten. 5.307.45 Concert door het H. D. O.-orkest. Solist: Dr. #Ritske Lecoultre, cello. Begelei- ding van To"Lecoultre-Engelman, piano. 7. Politieberichten. 7.45 en 10.— Persberichten 8.15 Kurhausuitzending. Symphonieconcert, onder leiding van Prof. Georg Schneevoigt. 1. Wagenaar: Ouverture voor Shakespeare's blijspel „De getemde fecks", op. 25. 2. Strauss: Serenade fur 13 Blaser. 3. Ravel: Daphnis et Chloe, fragment symphonique. Pauze. 4. Schubert: Symphonic no. 7 C-dur. a. Andante allegro ma non troppo. b. An dante con moto. c. Scherzo, allegro vivace, d. Allegro vivace. Daarna tot 12.— aansluiting van de danszaal in het Cafe Pschorr aan den Coolsingel te Rotterdam. Orkest: The Ameri can Dance Band. Daventry, 1600 M. 11.20—1.20 Het radio- kwartet en solisten (sopraan, bariton, piano) 1-202.20 Lunchmuziek. 4.20 Lezing: The children's village outside New-York. 4.35 Concert. Het radiokwartet en G. Ripley, con- tra-alt. E. McKinley, tenor. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Orkestmuziek. Men Ts in Sevoegde kringen de meening tcegedaan, dat de voorgestelde leening aan Bulgarije meer dan iets anders de oorzaak is van het optreden van Joegoslavie, daar men gelooft, dat de grenskwestie gemakkelijk gere- geld had kunnen worden, wanneer van beide zijden goede wil was getoond. Een andere mogelijke oorzaak van het con flict kan volgens de Turksche bladen de in- vloed wezen van Bulgaarsche communisten in Joegoslavie. In elk geval zal Turkije neutraal blijven, al wordt elke beweging van Grieken- land met de meeste aandacht gevolgd. Uit Sofia wordt gemeld: Volgens toonaan- gevende Bulgaarsche kringen is het gevaar voor een Joegoslavische opmarsch door het tijdig ingrijpen der groote mogendheden be- zworen. Men hoopt, het Joegoslavisch-Bul- gaarsch conflict thans spoedig langs vreed- zamen weg te kunnen beslechten. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag zijn Kamer en Senaat op reces gegaan. In een personderhoud heeft Poincare yerklaard het plan te hebben beide Kamers uiterlijk tegen 15 October weer bijeen te roepen. Als eerste punt zal dan behandeld worden de kwestie van de ratificatie der 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. 7.45 Piano-compo- schuldenaccoorden en daarna de begrooting. sities van Ce Franck. 8.Causerie: The Uit kringen der Duitsche suikerindus- city churches. 8.20 Edward German-pro- wordt medegedeeld, dat men dit jaar in gramma. Orkest onder leiding van den com- Midden-Duitschland rekent op een goeden ponist. M. Foster, contra-alt. 9.50 Weerbe- suiker-bieten-oogst. De opbrengst per morgen richt en nieuws. Lezing: Sailor superstitions, wordt geschat op 150 c.A. tegen 120 c.A. in 10.20—11 20 Variety. O. Farrar en B. vorige jaar. Het suikergehalte is afhanke- Mayerl in hun repertoire. F. Duprez, komiek. .Chapham en Dwyer, humoristen. 11.20 12.20 Dansmuziek. Parijs, ,JZadio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert door het orkest Lucien Paris. 5,05 Dans muziek door de Araff jazzband. 8.50 Orkest- concert. Konigswusterhausen, 1300 M. 8.50 „Der Pomeranzendieb", vroolijk epel, naar Mon- Ike's novelle Mozart auf der Reise nach Prag", van F. Geratewohl. Daarna Trio voor piano, viool en cello, B-dur, van Mozart. Vervolgens nieuwsberichten. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 8.20 Solistencomcert. 8.50 Gedichtenvoorlezing. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.35 Literaire selec- tie. 10.20 Nieuwsberichten. Milnster, 410 M. 1.352.50 Concert door iien zithervirtuoos Pankok. 4.20—6.20 Solis- tenconcert. (sopraan, bas, declamator). 7.05 Lezing: Vlotho. 7.20—8.— en 8.20—8.50 Le zingen. 8.50 Symphonieconcert. reizigers voor het hun dreigend gevaar te waarschuwen; op dat oogetiblik echter werd hij door de onverlaten met drie revolverscho- ten gcdood. De overige passagiers werd en met de revolvers in bedwang gehouden. Toen de buit binnen was, trokken de roovers aan de noodrem en sprongen uit den trein, toen deze langzamer begon te rijden. De gendarmerie heeft nog geen spoor van de bandieten kunnen ontdekken. KERK EN ST A AT IN MEXICO. Aartsbisschop Vera van Puebla heeft an dere voorstellen gedaan voor een bestand in het gorkdienstgeschil en president Calles verzocht* om de bepalingen op de uitoefening van den godsdienst op te schorten tot de bii-" eenroeping van het Congres, waarbij hij uifimg gaf aan de hoop dat het Congres min der strenge bepalingen zou aannemen. Het Episcopaat heeft een verklaring gepu- bliceerd, waarin het omtkent dat het zich schuldig maakt aan fcrouweloosheid, en zegt dat indien Mexico werd be trokken in een ge- wapend conflict met andeer landen, de Mexi- caansche katholieken het loyaal zouden steu- nen. Een sympathiebetulging. „De katholieke Unie voor Internationale Questies", die te Frenburg (Zw.) gevestigd is, heeft aan het episcopaat in Mexico een tele gram gericht, waarin aan het episcopaat en alle katholieken in Mexico opiechte sympa- thie wordt betuigd in verband met het in- breuk maken op de onaantastbare rechten der kerk. BULGARIJE EN ZUID-SLAVIE. De nota van Belgrado. De Zuid-Slavisehe gezant te Sofia, Rakitsj, zou waarschijnlijk gister de nota zijner regee- ring te Sofia overhandigen. Vervolgens de „Vreme" behelst zij de volgende eischen: 1. Ontbinding van het Macedonisch comi ty. 2. Ultlevering van de leiders der komitads- jt's. lijk van het weer in de naaste toekomst. Gemeld wordt, dat de Russische volks- commissaris voor buitenlandsche zaken Tsjitsjerin dit najaar wederom een bezoek zal brengen aan Wiesbaden om daar een kuur te ondergaan. Hij zal incognito reizen, doch het verluidt, dat hij met leden der Poolsche regee- ring besprekingen zal voeren. In de jougste zitting van het Egypti- sche parlement verklaarde de premier Adly Pasja, dat hij inlichtingen had ingewonnen betreffende de noodzakelijkheid der verster- king van de politiemacht, welke in twijfel was getrokken. Het was hem gebleken, dat de versterking der politie inderaaad noodzake- lijk was. De Belgische ministerraad besloot gister geen verder gevolg te geven aan het ont- werp-decreet tot het aanwerven van Congo- leesche inboorlingen voor het werk aan den spoorweg Matadi-^-Leopoldville. Men had de regeenng er van beschuldigd, dwangarbeid te willen invoeren. De bisschop van Londen was naar Ca nada gereisd ten einde het huwelijk van zijn nicht, Grace Wilmington, met rev. Alfred In gram, in te zegenen. Tot zijn teelurstelling vernam hij, dat de provinciale wetten van On tario alleen aan ingeschreven geestelijken van Ontario het recht toekennen huwelijken te sluiten. De procureur-generaal van Ontario heeft geweigerd voor den bisschop een uitzon- dering te maken. 7 De Belgische ministerraad, die gister middag bijeen kwam, heeft de belasting op de automobielen van vreemdelingen thans de- finitief vastgesteld op tien francs per dag. De belasting zal geind worden bij net verla- ten van het land. De belasting op motorrij- wielen is bepaald op vier francs per dag. Gister vergaderde te Brussel de ge- mengde nationale mijncommissie. Zij bereikte overeenstemming over een loonsverhooging met 5 pet. met ingang vn 15 Augustus a.s., het oog op de te verwachten stijging van het indexciifer. Indien dit niet tot 643 stijgt, zal de verhooging einde September weer ince- trokken worden. In Karpatho-Rusland is gistermiddag om twee uur een krachtige aardschok waar- genomen. De „Abend" meldt, dat de Hongaar- sche regent Horthy in tegenwoordigheid van graaf Bethlen Zondag j.l. een bijeenkom6t heeft gehad met Joseph van Habsburg. De Engelsche hoofdstad werd gister middag door een zwaar onweer geteisterd, dat gepaard ging met hevigen hagelslaf Twee huizen werden door den bliksem getrol fen. Van twee meisjes, die op een aardappel- veld even buiten Londen werkzaam waren, werd een door den bliksem gedood en het an dere ernstig gewond. Op de lijn Kielce-Tschenstochow is ten gevolge van verkeerden wisselstand een goederentrein ontspoord, waaibij twaalf wag gons werden vernield. Zeven man van het treinpersoneel werden licht gewond. Volgens een Central Newsbericht heeft 1 gistermiddag tegen twee uur waren de ver- koolde lijken der vier slachtoffers onder de puinhoopen vandaan gehaald. Zij zijn op last van dr. Stolz naar het gasthuis vervoerd. Twee menschen konden in nachtgewaad het brandende huis verlaten, n.l. de zuster van juffrouw van Zandvoort en haar echtgenoot, de 54-jarige Ad. van de Hagen. Laatstge- noemde kreeg echter ernstige brandwonden. Van den inboedel kon niets worden gered. Niets was verzekerd. Behalve den inboedel zijn ook nog 3 varkens, twee koeien, tachtig kippen en 'n paar honden in de vlammen om- gekomen De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van dezen brand. Omtrent het ontzettend treurspel, waarbij een moeder en drie kinderen in de vlammen omkwamen, ontleenen wij aan „Het Huisge- zin" nog eenige bijzonderheden. Met den auto van den heer L. Welten, werd de man en vader der ongelukkige slachtoffers in allerijl naar de plaats des onheils vervoerd. Daar aangekomen was hij zoo versuft en zoo ontdaan door het vreeselijk gebeuren, dat zijn huwelijksleven in een keer vernietigde, dat het htm onmogelijk was den auto te ver laten. Hij kon geen voet verzetten. Dr. Verbeek en de burgemeester, die mede direct ter plaatse waren, stelden onmiddellijk een onderzoek in naar de lijken der slachtof fers. Heel de stad is diep onder den indruk van deze ramp. De verslagenheid is algemeen. DE BIOSCOOPWET. Naar aanleiding van een gerucht, dat bin- nenkort de inwerkingtreding van de bios- coopwet zou kunnen worden tegemoet gszien, hebben wij, zegt de Telg., van bevoegde zijde vemomen dat aaaromtrent thans nog niets te zeggen valt. De regeering wacht n.l. nog af het advies van de Staatscommissie-Ledeboer in zake een tweetal algemeene maatregelen van bestuur die in verband met de bioscoop- wet moeten worden afgekondigd. HET WETSONTWERP OP DE NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. De Algemeene R.K. Werkgeversvereeni- ging heeft inzake het wetsontwerp tot wijzi- gmg en aanvulling van de bepalingen in het Wetboek van Koophandel omtrent- de Naam- looze Vennootschap van Koophandel en van daarmede samenhangende artikelen in dat wetboek en in het Wetboek van Strafrecht aan de Tweede Kamer een adres gezonden. zlen en men kan zich er onmogelijk toe beper ken, ze alleen uit een cogpunt van wederzijd- sche economische belangen te bekijken". In verband hiermee zegt het s. d. orgaan dan ook te neigen naar goedkeuring van het verdrag door de Volksvertegenwoordiging, gezien den loop, die de zaken nu eenmaal heb ben genomen. VERDUISTERING VAN 60.000. Gistermiddag werd door notaris J. A. M. wonende aan de Leuvenhaven te Rotterdam aangifte bij de politie gedaan, dat hij fraude had ontdekt in de boeken van zijn kassier, den 60-jarigen A. C. W. Deze had in den loop van het laatste jaar circa een bedrag van 60.000 verduisterd. Verschillende be- dragen had hij niet in de boeken verant- woord, terwijl hij groote posten als gefingeer- de uitgaven boekte. De politie heeft den kassier gearresteerd en aan een voorloopig verhoor onderworpen. LEK GESLAGEN. Gistermorgen is te Lemmer in zinkenden toestand binnengeloopen het jacht „Norwal", eigenaar Van der Heyden uit Bemmel; schip- per Jan de Vries upit Nijmegen. Het schip was op reis van Kampen naar Lemmer. Het vaartuig had door het zware zeilen en het scheuren van het anker tusschen Schokland en Lemmer een gat in de boeg opgeloopen. Aan boord bevonden zich behalve de schipper de eigenaar en twee neven. Het is hier on middellijk naar de werf gebracht. GOUDEN TIENTJES IN OMLOOP. Naar het Hbl. zegt uit goede bron te verne- men is het bedrag, dat aan gouden tientjes in Nederland in omloop is, thans gestegen tot ca. 27H millioen. Er is weliswaar een groo- ter bedrag uitgegeven, n.l. ca. 37^ millioen maar daarvan is ongeveer f 10 millioen* ge- bruikt voor uitvoer naar Ned.-Indie. BEZOEK VAN AMERIKAANSCHE PROFESSQREN. Gisteren zijn de Amerikaansche professo- ren en hun dames, die op uitnoodiging van de Carnegie Endowment te Washington een reis maken naar Parijs, Den Haag en Geneve, door het gemeentebestuur van den Haag in de receptiezalen aan de Javastraat ontvan- gen. Onder de aanwezigen waren de burge meester, mr. J. A. N. Patijn en mevrouw Pa- tijn, de heeren Quant, wethouder, Van der Bilten Josephus Jitta, raadsleden, mr. Loder, lid van het Permanente Hof van Internationa le Justitie, mr. Boddaert, thesaurier van de LEZINGEN PH. C. VISSER. Naar het V. D.-bureau vemeemt is de heer Ph. C. Visser voornemens in het a.s. najaar wederom een serie lezingen in binnen- en bui- tenland te houden over zijn laatste expeditie naar de gebieden tusschen H'indu-Kusj en Ka ra Korum. De lezingen hier te lande worden gehouden tusschen 20 September en 20 Oc tober. Daarna volgen de lezingen in het bui- tenland. De regeling berust bij jhr. mr. P. v Foreest, Groasbeekscheweg 31, te Nijmegen ZIJ, DIE VOOR ONDERWIJZER ZAKTEN. Dezer dagen meldde een der bladen, dat het 3. Schadeloosstelling aan de gezinnen der de Italiaansche Iegatie te Sofia een officieel voornemen bestaa, in 1927 aan de thans bij bij de jongste grensincidenten om het leven gekomen personen. De Engelsche gezant te Belgrado verzocht den minister van buitenlandsche zaken Nintsjitsj om inlichtingen nopens de Zuid- Slavische nota aan Bulgarije. De gezant verklaarde, dat zijn interventie ber bijeenkomende Assemble van den Volken- bond voor te leggen. Nintsjistj deed mededeellng van de wen- schen zijner regeering en verzekerde den ge zant, dat de houding van Zuid-Slavie niet in het minst agressief was. Ook de Fransche gezant bezocht Maandag Nintsjitsj. Zijn bezoek geschiedde volgens ae „Polifica" in overleg met den Engelschen ge zant De collectieve nota van Joegoslavig, Roeme ni€ en Griekenland aan Bulgarije is in vrij kaltne bewoordingen vervat. Zij dringt er sfochts op aan, dat de revolutionnaire bewe ging onmiddellitk en voorgoed zal worden on- derdrukt, terwijl voorts op een streng toezicht aan de grens wordt aangedrongen. Volj aan communing uitgegeven, waarin het bericht wordt tegengesproken, dat koning Boris zich - -- verioofd zou hebben met prinses Giovanna &e"s oude program. Wij kunnen, zegt c: van Italie. j deze mcdedetling bevestigeu. Binner T.e OaTro hebben Dinsdag niet minder dan drie vliegongevallen plaats gehad, waar bij drie Britsche vliegers gedood en twee ge wond zijn. In Wn geval stortte een vliegtuig in de nabijheid der pyramiden neer, tijdens een morgenmist, die hier slechts zelden voor- komt. °Jgens de jongste inlichtingen worden Sofia twee nota's overhandigd, namelijk DRAMA TE OSS. Den vorigen na'cht heeft op Spitsbergen, een wijk der gemeente Oss. een ernstige brand gewoed, waarbij vier menschen om het leven zijn gekomen en een ernstig is gewond. Omstreeks twaalf uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de arbeiders- woning van den heer H. van Zandvoort. De bewoner zelf was niet thuis, werkte in de sla- gerijen te Oss. In de woning bevonden zich zij 23-jarige vrouw Liza van der Putten en zijn drie kinderen, Piet, 3 jaar, Agnes, 18 maanden, en Hendrika, 3 maanden oud. Het huisje stond nagenoeg alleen aan den weg. De woning der buren staat op ongeveer vijftien meter afstand en toen dezen den brand ontdekten, stond de woning reeds in lichte een gezamenlijke van Qriekeland, Roemenie,lQ - - en Joegoslavie, en een afzonderlijke van Bel- !aaie' M5n hoorde hulP«eroeP en meende de grade over de Joegoslavische kwesties. In de- nnnr ze laatste nota zou om uitlevering worden ge- yraagd van een Bulgaarschen gendarme, 'daar deze een Joegoslavisch deserteur zou rijn. Nader wordt uit Sofia geseind. dat de col lectieve nota van Joegoslavie, Griekenland en RoemeniS heden te Sofia overhandigd is. De Turksche pers volgt met groote aan dacht het Bulgaarsch-Joegoslavische conflict, doch de uitlatingen dragen over het aluemeen gen weloverwo.cren karakter. de gewone onderwijzers-examens afgewezeiien nog eenmaal een examen te doen afnemen, vol- de I -- Binnen- kort zal en ambtelijke mededeeling daarover verschijnen. DE S. D. A P. EN HET VERDRAG MET BELGIe. Aan de kwestie van het Ned. Belgische Ver drag wijdt „Het Volk" thans, wat he: noemt, een voorloopig slo'woord, waarin het blad rr op wiist, dat men voldoende bemeriri zal heb ben, dat ten aanzien van dit vraagstuk geen etnstemmighekl in de S. D. A. P. bestaar. Naar aanleiding van de door de heeren De Zeeuw, Mecltiers en Henri Polak naar vo- reu gebrachte .Vzwaren, wordt nog gezega: „Wij vcroorlov'.n ens er nog de aandacht op te yesligen, dat men het verdrag nimmer volledig beoordtt-ien kan, wanneer men zich tot zijn inhoud alleen beperkt. Doet men dat, dan hebben de bestrijders gemakkelijk spel. Dan is er nauwelijks een ander Nederlandsch oordeel niogelijk dan: verwerpen, op grond van economische bezwaren. Maar had men al leen met't verdrag naar zijn inhoud te ma ken, dan zou de Neaerlandsche volksvertegen' woordiging niet eens in de gelegenheid zijn om het te verwerpen, want dan zou het nooit door een Nederlandsche regeering ondertee- kend en daarna bij de Kamer ingeidiend zijn Men vergetc niet, dat bij dit verdrag heei onze verhouding tot Belgie betrokken is, een vraagstuk, dat sedert eeuwen niet een kwestie tusschen Nederland en Belgie alleen, bewoonster nog voor de vensters der woning te hebben gezien. Het schijnt evenwel, dat hij niet naar buiten kon of durfde springen. Zij i tusscnen rseaeriana en ceigie aueen, maar was gekleed. Het kind van drie jaar schijnt een Europeesche kwestie is, waarmee de mo getracht te hebben de deur der woning open gendheden zich steeds bemoeid hebben en al- te maken, want het verkoolde lijkje werd vlak J tijd zullen blijven bemoeien, omdat het regime der mondingen van Rijn, Maas en Schelde nu eenmaal geen uitsluitend Nederlandsch-Bel- gisch geschil is en omdat Nederland en Bel gie in Europa een uiterst kwetsbare plek vor- men, waar b.v. de eeuwen door tal van oor- logen beslecht zijn. Men kan daarom deze za ken nauwelijks breed genoeg internationaal bij den uitgang gevonden. Toen ongeveer een kwartier na het uitbre- ken vail den brand de brandspuit arriveerde, kon geen water worden gegeven, daar dit er niet was. Het geheele huisje is dan ook tot den grond toe afgebrand. i De politie zette de omgeving af en eerst Academie voor Internationaal recht, mr. Brown Scott, secr.-generaal van de Carnegie Endowment for International Pease, prof, mr Methorst, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek en van het Internationaal Statistisch Bureau, prof. Francois, referenda- ris van het departement van buitenlandsche zaken en bestuurslid van de Carnegie-stich- ting, Torley Duwel, directeur van het Intern. Intermedial Instituut, mr. van Kleffens, re- ferendaris aan het departement van buiten landsche zaken, secretaris van het scheidsge- recht voor de uitlegging van het Dawes-rap- •ort en van de Academie voor Internationaal echt. De burgemeester sprak de aanwezigen toe. Prof. D. C. Stanwood van het Bowdioncol- lege te Brunswick (U.S.A.) beantwoordde de rede van den burgemeester. WAAR MEN, NA HET LAATSTE GLAS ER NOG EEN KAN DRINKEN. Hoe lang de baddag ook is, en hoe lang het ayonduur gerekt kan worden, er zijn toch al- tijd menschen, die na hun laatsten borrel een nog lateren en een allerlaatsten willen drin- ken. Het was de politie ter oore gekomen, dat in een villa in de verlengde Haltestraat gele genheid hiertoe werd geschonken. Zij deed 's nachts een inval, waarbij champagne, wijn en whisky in beslag werd genomen. De bezoe- kers werden naar het politiebureau gebracht, terwijl tegen den eigenaar van de villa proces- verbaal werd opgemaakt. HET KAMPEEREN TE IJMUIDEN. Op het nieuwe kampeerterrein te IJmuiden zijn thans de nieuwe latrines gebouwd voor de kampeerders. In het kamp zijn reeds onge veer 70 kampeerders geweest. Of het zal vol- doen, zal echter eerst'het volgend jaar kun nen blijken, daar nu het seizoen bijna afge- loopen is. Met ingang van Zaterdag 14 Augustus zal het kampeeren aan het strand nu verbo- den zijn. Uiterlijk Zaterdag a.s. moeten de er thans verblijvenden hun bivak opruimen. WIE MOET DE SCHADE LIJDEN? Het Gerechtshof'te Arnhem heeft uitspraak gedaan in een proces tusschen de firma R. en Co. te Zutfen, en den koopman J. R. te Sneek. De firma had aan den koopman per boot een aantal kachels toegezonden. De boot verging echter op de Zuiderzee en de kachels gingen verloren. Over de vraag wie de schade had te lijden, conden partijen het niet eens worden. De ver- koopsterkoopster beweerde, dat zij de artike len behoorlijk had afgeleyerd, doch volgens den kooper hadden de goedercn niet over zee met de Sneekerboot, die als slecht bekend stond, verzonden moeten worden. Na getuigenverklaringen besliste het Hof, dat de bedoelde boot te beschouwen was als een vervoermiddel dat algemeen voor het goe- derenvervoer van Zutfen naar Sneek werd gebruikt en dat der firma R. het dus ook als een deugdelijk vervoermiddel mocht beschou wen. De kooper werd dan ook aansprakelijk gesteld voor den prijs der goederen, alsmede voor de proceskosten, ONTROUW KASSIER. De heer J. A. M., notaris aan de Leuveha- ven te Rotterdam heeft bij de politie aancifte gedaan, dat de 60-jarige kassier C. D. W., uit Heineoord, zich schuldig gemaakt heeft aan verduisteringen in dienstbetrekking. De ver- duisterde gelden bedragen samen een som van ongeveer 60.000. W., die gedurende 14 jaar in betrekking was bij den heer M., heef: verschillende ontvangen bedragen niet in de boeken verantwoord. Bovendien heeft hij tal van gefingeerde uitgaven geboekt. W. is aangehouden, naar Rotterdam over- gebracht en opgesloten. BRANDEN. Te Herike is gistermorgen de groote boer- derij van H. Bekkers door den bliksem getrof- fen en afgebrand. Vier stuks rundvee kwamen om. Gistermorgen is afgebrand de boeren- erve het Joostman, gelegen aan de Almelo- sche Aa. Oorzaak waarschijnlijk hooibroei. Het vee ;s met moeite gered." Er verbranden drie on de deel staande wagens met rogge. Te Vierverlaten (gem. Hoog'kerk, Gr~) is gisternacht de boerderij van gebroeders Stee.n door den bliksem getroffen en afgebrand Er werd niets gered. Ook ging veel hooi verloren. EEN AVONTUURLIJKE KOE. Woc-nsdagmorgen omstreeks 9 uur ont- snapie een koe op den dijk langs het Hoorn- schediep te Groningen nabij het oude spoor- dok aan haar bewaker, vertelt de „Prov. Gron. Crt." Zij snelde langs den dijk en sprong in een minimum van tijd op het platte dak van een in het spoordokgelege woon- schuit. Tegen een dergelijke vracht was hei dak echter niet bestand en aan den leant van. het water zakte de avontuurlijke melkgeefster er door heen. Zij gaf zich echter niet gewon- nen en werkte zich met inspanning van al' haar krachten los. Het resultaat was een vernielde wand van de woonschuit en tevens dat een leege kinderwagen met een grooten zwaai het water invloog. Ook de koe dook daarop in het dok, om snuivende weer boven te komen en zwemmende het water te door- kruisen. Het was echter een merkwaardige koe. Want terwijl elke andere vertegenwoor- digster van haar geslacht nu hulpeloos zou zijn geweest, zette zij koers naar een vlot klom daar tot groote verbazing van de aanwe zigen boven op, liep netjes tegen een trapje op en snelde over het warnet van rails en wis- sels van het spoorweg-emplacement voort En zij had veine. Want zonder eenmaal door een rangeerende locomotief bedreigd te wor den, bereikte zij de viaduct. Plotseling echter bedacht zij zich en keerde op haar scbreden terug Zij zag een uitgang en sneldt in groote vaart, overai schrik en ontsteltenis versprei- dende, langs de Viaductstraat de Driehoven- plaats op. Daar kwam aan haar sensationee- le vlucht een einde. Want na nog twee kinde ren omver te hebben geloopen, werd zij door het-haar achtervolgende spoorwegpersoneel gegrepen. Wei deed zij nog heftige pogingen om weer te ontkomen, doch het mocht niet ba- ten Een agent van politie besloot verder onheil definitief te voorkomeneen schot knalde en dood lag het beest, dat tot zoovee! ongedachte dingen in staat bleek. URK KAN ZI IN REKENINGEN WEER BETALEN. Reeds sedert enkele jaren verkeert de ge meente Urk ten gevolge van allerlei omstan- digheden slechte inkomsten van de vissche- rij, werkloosheid. het niet binnenkomen van aanslagen in de belastingen, enz. in finan- cieele moeilijkheden. Deze werden ieder jaar grooter en herhaaldelijk heeft het gemeente bestuur bij Rijk en Provincie aangedrongen op financieelen steun. Thans is aan het ge meentebestuur mededeeling gedaan, dat de Regeering bereid is onder zekere voorwaar- den ongeveer 160.000 gezamenlijk met de provincie Noord-Holland subsidie te verlee- nen en garantie toe te zeggen voor een geld- leening van 40.000. De gemeente zal als- dan haar betalingen, die zij in verschillend opzicht had moeten staken, kunnen hervatten. KORTE BERICHTEN. Dinsdagavond heeft het Amsterdam- sche gemeentebestuur een maaltijd aangebo- den ter eere van het bezoek aan "Amsterdam der Italiaansche pantserkruisers Pisa en Fer- ruccio. Het Nieuwe Ned Tooneei (dir L. Saalborn) gedurende de kermis in het Gulden Vlies. Het zal zeer velen ongetwijfeld genoegen doen te vernemen, dat gedurende de a.s. Ker mis het „Nieuwe Ned. Tooneei", onder lei ding van Louis Saalborn wederom in „Het Gulden Vlies" voorstellingen zal komen ge ven. Het is thans voor de derde maal, dat dit ge- zelschap het Alkmaarsche publiek van goede en welverzorgde voorstellingen zal doen ge- nieten en wij twijfel en er niet aan of de vele vrienden, die dit gezelschap zich in de vorige jaren verworven heeft, zullen wederom in grooten getale opkomen. Men weet, wat men krijgt. De uitverkochte zalen van de voorgaande jaren zijn daarvoor het bewijs. De volgende dames en heeren zullen deel van 't gezelschap uitmaken: Mevrouw Jac queline Royaards—Sandberg (als gast), So phie de Vries, Juliana de Gruyter, HeRne Treep—Vink, Antoinette Sohns, Dina van Krieken en de heeren: Louis Saalborn, Bart Kreeft, John Gobau, Oscar Tourniaire Elias van Praag, Carl Veerhoff, Johan te Wechel, Philip de Vries, Rien van Noppen, Cruys Voorbergh, Frans Nienhuis e.a. De namen van deze artisten zijn de beste waarborgen voor tooneelspeljcunst van de beste soort. Het gezelschap stelt zich voor Zondag 22 Aug te openen met „Oud-Heidelberg," in verband met het feit, dat het vorige jaar de zaal voor Ywgviio VU1 vuiuai ncwbUCHUH Iiceil u«i uv i i.!J1__ I I I 1 t I CTPWOnP nnt■yprc-pvam^na nfrroino-7.,^

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2