Alkmaarsche Courant Geldkoningen. FEUILLETON. Donderdag 12 Aug. ffo. 188 1928 Henderd Acht en Twintlgsta Jaargang, Binnenland HET AUTOBEDRIJF DER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Het Vaderland heeft een onderhoud gehad met den directeur-generaal der Nederland- sche Spoorwegen, aan het verslag waarvan het volgende is ontleend. De heer Kalff zeide, dat het er hem niet om te doen was den autobusondernemer dood te concurreeren. Hij erkent gaarne, dat deze ondernemer een nieuwen factor in het verkeer heeft gebracht, waarmede elke verkeersonder- neming, dus ook de spoorwegen, rekening moet houden. Naar zijn meening heeft men dit niet overal dadelijk begrepen en hij heeft eigenlijk nooit goed die ondern^mers kunnen vatten, die naast hun tram ook bussen gin- gen exploiteeren en daarmee hun tram leeg- pompen. Intusschen heeft deze wijze van doen de onmisbaarheid van den benzinemotor wel zeer overtuigend bewezen. Hij ziet dan ook, mits staat en provincie den weg goed verzor- gen ,in den autobus het vervoermiddel der toe- komst. Wat hij wel tegen den autobusondernemer heeft, is, dat deze dioor hot gratis gebruik van den weg een zeer onbillijken voorsprong heeft gekregen. Voor de tramonderneming is deze voorsprong nog onbillijker, omdat de tram meestal verplicht is,- een strook buiten de rails in orde te houden, van welke strook de autobus bij voorkeur maakt en die hij stuk rijdt. Een tweede bevoorrechting is, dat de autobusonderneming niet te maken heeft met de dwingende personeelsvoorwaarden van de meeste tramondernemingen enz. De nieuwe wet heeft hierin thans groote verbetering ge bracht, maar tevens aangetoond, dat dege- lijk opgezette bedrijven heusch geen goudmij- nen zijn. De heer Kalff is geen bestrijder van die auto, maar hij zal die gebruiken als aanvul- ling van het trein- en tram verkeer. Op nog een typische bijzonderheid vestigde de directeur-generaal de aandacht, ten bewij- ze hoe de auto een wijziging in de verkeers- behoefte heeft gebracht. Toen de spoorbanen werden aangelegd, heeft men iooveel mogelijk plaasent ter wille willen zijn. De dubbele sta tions leggen er getuigenis van af (Zoeter- meer-Zegwaard, Zevenhuizen-M oercapele enz.) Gewoonlijk bleef men zooveel mogelijk op gelijken afstand van de bevoordeelde dor- pen, maar naar de huidige verkeerseischen gerekend zijn feitelijk beide er bekaaid afgeko- men en men zou het zeker thans andiers doen. Wat nu het groote plan betreft, er is nog weinig positiefs te zeggen. Men heeft alvast in directeur Hegg een organisator, een tech- nisch bekwaam man en een strengen maar zeer gezienen chef. De heer Hegg zal begin- nen met een studiereis in Duitschland en Zwitserland, waar men reeds voor den ben zinemotor een aanvullende plaats in het spoor- en tramverkeer heeft ingeruimd. Na de studiereis zal de heer Hegg elke in aanmerking komende streek in studie hem en en het z. i. beste plan daarvoor ontwerpen. In de eene streek zal vooral de vracht, in de an- dere het vervoer van den mensch in aanmer king komen. Over het aantal bussen en het type der bussen kan uit den aard der zaak nog niets wordcn meegedeeld, mede omdat het type zich aan de behoefte zal moeten aan- passen. Een streek b.v., die overwegend naar een en dezelfde plaats verzendt, zou b.v. goed afneembare wagenbakken kunnen hebben, welke men zonder overlading zoo op een spoorwegwagon zou kunnen zetten. Hoe voor- zichtig men moet zijn, kan b.v. de aanleg van de spoorwegen in de Haarlemmermeer bewij zen. Men had daarvan de grootste verwach ting, vooral voor goederenvervoer zoo'n nieuwe landaanwinning zou schatten opleve- ren maar de waarheid is, dat deze spoor wegen nog nooit hebben gerendeerd, vermoe delijk, omdat veeteelt er hoofdbedrijf is. Overwogen wordt, den stedelijken bestel- dienst in het autobedrijf op te nemen, waar- door instellingen als van Gend en Loos over- bodig zouden worden. Kortom, men wil feite lijk van het autobedrijf maken een grooten, landelijken ophaal dienst, zoowel voor men schen als voor goederen, ten behoeve van den trein, en zeer tot gemak van boer, fabrikant en particulier, die zich zelf en zijn vracht in de meeste gevallen aan zijn deur opgehaald en naar de eerste de beste treingelegenheid v^Wefd fST Kinnen WTj^et s - Van een streven naar verkeersmonopoHe anders dan door het beste vervoer te geven, kan alleen daarom al geen sprake zijn, omdat het nieuwe bedrijff net als ieder ander con- cessies zal moeten verkrijgen in de stad en op het land. Overal zal men bij gedeputeerden moeten aankloppen en het is moeilijk te ver- wachten dat gedeputeerden goede verkeersli- charnen in de provincies klakkeloos zullen op- offeren. DE OPEN DEUR. Dinsdagavond ontdekte een agent-majoor van politie, dat de straatdeur van een maga- zijn aan den Noordblaak te Rotterdam open stond. Een onderzoek in den winkel leverde geen resultaat op. Den geheelen nacht heeft een agent bij de open deur op post gestaan. De winkel juffrouw, die met het sluiten van het magazijn belast is verklaarde dat zij den vorigenavond den winkel gesloten heeft, maar dat even te voren een haar onbe- kende man, door de etalageruit heen, haar ge- ruimen tij-d „heel astrant" had staan aan te kijken. Voorts zei ze, dat gistermorgen de brandkast open stond. De majoor had eergis- teravond evelwel tevergeefs getracht, de brand kast-deur open te trekken, zoodat de deur toen gesloten geweest moet zijn. De juffrouw, hier- op gewezen, zei, dat de deur nogal klemde. In ieder geval wordt er niets vermist. Het is niet onmogelijk, dat de winkeljuf- frouw gisteravond een beetje erg haastig ge weest is en dat het afsluiten van de winkel- deur hierdoor achterwege gebleven is. KLEM GEVAREN. Dinsdagavond is het scheepvaartverkeer in de Schie te Rott., geruimen tijd gestremd ge weest, doordat twee motorbooten, de H. van Wees en de maatje, beide uit Delft, bij het el- kaar voorbijvaren onder de Heulbrug, klem gevaren zijn. De schepen waren samen te jreed voor de doorvaartopening. Het heeft veel moeite gekost de schuiten los te krijgen. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. BROOD UIT NEDERLAND NAAR BELGIe. Men meldt aan de Bossche ®rt Sedert eenige dagen worden in bijna alle grensplaatsen groote hoeveelheden wit brood uit ons land naar Belgie vervoerd. Zooals men weet, is de fabricage van wit brood al daar verboden. Zoo worden uit Bergen op Zoom, Roosendaal en Eindhoven reeds groote partijen wit brood Belgie ingestuurd. De Belgische bakkers in de grensgemeenten heb ben nu reeds groote schade. Deze trachten door bemiddeling van hunne bonden een in- voerverbod van wit brood in Belgie te krij gen. DE INBRAAK TE GOOD A. Dezer dagen is ingebroken in een winkel aan de Potterstraat te Utrecht, waar de toonbanklade werd gelicht en eenig geld werd gestolen. Kort daarop is gevolgd de inbraak aan de Gouwe te Gouda, waarvan de ver- moedelijke daders zoo spoedig door'de politie werden gearresteerd. Nu was er aldus het U. D. meer dan een omstandigheid, die de Utrechtsche recherche aanleiding gaf tot het vernjoeden, dat deze Goudsche inbrekers ook debet zijn aan het inbraakje in de Potter straat. Het onderzoek werd dan ook in die rich-ting voortgezet en daarbij bleek, dat den avond voordat het feit gepleegd werd, voor den winkd in de Potterstraat twee mannen zijn gezien wier signalement nauwkeurig overeen komt met dat der beide verdachten uit Gou da. Een van hen droeg een stroohoed met gekleurden band en een donkerblauw pak, de ander een pet; deze zag er minder v?r- zorgd uit dan zijn partner. Voor den winkel hebben zij eenigen tijd in een spoorboekie staan te kijken. Zoo luidden de verklaringen der omwonen- den, die nu blijken te kloppen met die van de gearresteerden zelf. Bij een voorloopig verhoor, dat den verdachten door de Utrecht sche politie is afgenomen, hebben zij toegege- ven, op het bewuste uur in de Potterstraat aldaar een spoorboekje te hebben geraad- pleegd. Zij ontkemnen echter iets met de in braak aldaar uistaande te hebben. Het on derzoek wordt inmiddels voortgezet. OPLICHTING. Voor de vacantiekamer der rechtbank te Amsterdam heeft gister terecht gestaan de 24-jarige Maria F., geboren te Purmerend, die eenigen tijd bij een notaris in een plaats in Noord-Holland als hulp in de huishouding in dienst was geweest, na den dood van dien notaris met diens dochter te Hilversum is gaan wonen en laatstgenoemde op verschil- lende wijzen opgelicht en op andere wijez be- nadeeld heeft. Haar was ten laste gelegdin de eerste plaats dat zij op 1 October 1925 heeft weggenomen eenige gouden spelden en Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van E. Philips Oppenheim door W. M D. Spies—Van der Linden. t7) - „Zoolang als ik leef, heb ik hem nooit 6^n dag ziek gezien", gromde Bardsley. „Het moet tens gebeuren", antwoordde Littleson. „Het zijn altijd de lui die heelemaal nooit ziek geweest zijn, die er ineens bij neer- vallen. Ik ben niet van plan mij voor niets bang te .maken. Onze eenige fout is de ma- nier geweest, waarop wij dat kind aangepakt hebben. Ik denk dat Weiss haar aan't schrik- ken gemaakt heeft". Weiss haalde zijn schouders op. „Misschien heb ik dat", zei hij. „Zie je, ik oen niet zoo'n modieuse, jonge dandy als jij. Wat drommel, waarom ga jij haar niet een bezoek brengen? Het is niet meer dan een gtaaltje van je plic.'.t. Je wordt verondersteld een van de beste vrienden van haar oom te eijn. Ga haar vanmiddag opzoeken. Trek je mooiste pakje aan en tooi je met ]e Parijsche manieren. Het moet je gelukken om iets van dat buitenkind los te krijgen. Als je haar met overleg aanpakt, kan je tenminste te weten komen, of Phineas comedie speelt of niet." Littleson knikte. „Ik zal dadelijk na de lunch gaan", zei hi „misschien kan ik haar meekrijgen voor een rifje. Ik zal het in ieder geval probeeren en ik zal jullie in de club opbellen." „Val haar niet meer lastig over dat stuk", zei Weiss. „Als je dat doet zal zij dadelijk argwaan krijgen. Probeer goede maatjes met haar te worden. Deze geschiedenis kan nog wel een week zoowat sleepende blijven." Littleson knikte en verliet hen kort daarna. Hij ging naar zijn kamers, kleedde zich netjes aan en eer het vier uur was stond zijn auto voor de huizing in Fifth Avenue en wachtte hijzelf in de cmtvangkamer op Virginia. Zij stelde in de ontvangkamer op Virginia. Zij stelde zijn geduld niet lang op de proef en begroette hem bij haar komst heel onbevan- gen. „Ik vrees", zeide hij, „dat u bezoekers op het oogenblik als een groote last zult beschou- wen, maar wij maken ons alien erg ongerusf over uw oom en ik hoopte hier wat meer te hooren dan in dat kleine bulletin buiten staat." Zij verzocht hem te gaan zitten. „Dat is erg vriendelijk van u", zeide zij. „Het is met mijn oom inderdaad hetzefde. De dokter denkt, dat hij over een week ongeveer wel weer in staat zal zijn op te staan." „Heeft hij een bepaalde ziekte?" vroeg bij cicirz^lcn d „Ik geloof het niet," antwoordde zij. „Het lijkt mij, dat u alien hier zoo'n ingespannen leven leidt, dat u geen tijd hebt, om ziek te zijn. U wacht eenvoudig, tot u er bij neer- valt." Ik vrees. dat u gelijk hebt, juffrouw Longworth," zei hij, „en als u mij niet kwa- lijk nemen wilt, dat ik het zeg, d'an geloof ik dat ook u wat te veel van uzelf gevergd hebt met over uw oom te tobben en hem te ver- plegen. Kan ik u niet overhalen tot een rit in mijn auto? Het is een verrukkeliike mid- mm 'W M MM 1926 een gouden heerenhorloge heeft wegge nomen. Ten aanzien van dit feit was subs, oplichting ten laste gelegd; zij zou de nota- risdochter, van wie zij een onbeperkt vertrou- wen genoot, hebben bewogen tot afgifte van dit horloge, hetwelk zij zich daama had toe- geeigend, door haar te doen gelooven dat zij verloofd was geweest met den- overleden zoon van zekeren dokter Roell, die haar een gou den heerenhorloge ten geschenke had gege- ven; dit had zij beleend en nu was zij in moeilijkheid geraakt, doordat de vader van haar overleden verlogfde er naar gevraagd had; vandaar haar verzoek om het horloge zoo lang te mogen hebben. Van het heele verhaal is later geen woord waar gebleken, maar het horloge heeft de eigenares nooit teruggezi-en, zoomin als een stel zilveren ta- felgoed, hetwelk zij het meisje daarna nog „in bruikleen" gegeven heeft, nadat zij haar op de mouw had gespeld dat een kennis het zoo goed zou kunnen gebruiken bij een diner- tje dat deze zou geven. De zaak heeft gediend met gesloten deu- ren. Het O. M. heeft een gevangenisstraf van 6 maanden met a ftrek van een maand voorloopige hechtenis geeischt. Verdediger was mr. G. Kropman. OPLICHTING. De Breda'sche rechtbank heeft gister de behandeling van de zaak tegen den 43-jari- gen koopman B. te Bergen op Zoom voort gezet. Eerst werd gehoord een vriend van B., getuige C. C. M., die B.'s auto's verzorg- de. Den dag van het ongeval had M. niets bijzonders aan auto of motor bemerkt. Dczen vriend had verdachte eens gevraagd, den auto, die toen in B.'s bezit was, in brand te steken. M. deed alsof hij aan dit verzoek ge- volg zou geven en afgesproken werd hoe en waar het gebeuren zou. Eenigen tijd later kwam B. met zijn Studebaker om het plan uit te voeren. Het was er echter niet van ge- komen. Mej. E. B. haalde herinneringen op aan ontmoetingen met getuige C. A. J. M., die van verdachte B. f 200 had ontvangen voor zijn hulp bij het ongeval. Een broer .van de- zen M. wist te vertellen, dat verdachte B. hem het adres van zijn broer had gevraagd en gewaarschuwd had, dit adres verder aan niemand te geven. Intusschen had getuige het adres reeds aan de politie verstrekt. Get. C. J. A. M. die met zijn mes den vin- ger had helpen afhakken-, verklaarde nog, dat dit mes ergens langs den weg in den grond was gestopt, doch hij wist niet meer waar. De verdediger zag af van het hooren van de getuigen a decharge, waarna verdachte B. nog eens aan het woord kwam. Hij bleef ontkennen en weet alles wat de getuigen te gen hem hadden verklaard aan hun antipa- thie jegens hem. Het plan om de Studebaker in brand1 te steken ontkende hij eveneens. Het O. M. achtte een verminking als waar van B. wordt beschuldigd in onzen tegen- woordigen tijd bijna onmogelijk. Niettemin was z. i. het ten laste gt'egde bewezen. Me de omdat verdachte een man schijnt te zijn, die er werk van maakt anderen te bedriegen, vroeg spr. wegens oplichting een gevange nisstraf voor den tijd van 1 jaar en 3 maan den. OPIUM. Gistermorgen hebben twee belastingambte- naren bij de IJsselhaven te Rotterdam aan- gehouden een Chinees, die in het bezit bleek te zijn van 3 kilogram ruwe opium. De Chi nees is ter beschikking van de politie ge- steld en opgesloten. De opium is in beslag genomen. DE MOEDER GEVONDEN. Na een uitgebreid onderzoek is de politie er in geslaagd, de moeder van het Dinsdag in de W. C. van een pand aan de Oranje- boomstraat te Rotterdam gevonden pasgebo- ren kind, op te sporen. Haar is gebleken, dat zij onderdak gevonden heeft bij familieleden in de Geraniumstraat. Haar toestand is zoo- danig, dat zij nog niet gehoord is kunnen worden. ERNSTIG ONGELUK VOORKOMEN. Gistermiddag was men op het terrein van de sluisbolwerken te IJmuiden bij het giet- werk van de Hollandsche Betonmaatschappij aan het in aanbouw zijnde binnensluishoofd bezig een blad beton van drie meter hoogte te gieten. Toen men daarmee gereed kwam, moesten de stortgoten naar een gelijksoortig blok worsen geleid. Zij werden daartoe vast- gegrepen een klein model hijschkraan. Deze kraan werd daarbij op een oogenblik in een te ver horizontale richting gebracht, waar- dobr het werktuig met de wielen uit de rails gelicht werd, het evenwicht verloor en voor- dag." Zij schudde het hoofd. „Het is heel vriendelijk van u," zeide zij, „maar het schijnt, dat ik de eenige ben naar wie mijn oom soms vraagt en hij is nu juist wakker. Ik zou het niet prettig vinden uit te zijn." „Is hij dan bij kennis?" vroeg Littleson. „Volkomen," antwoordde zij. „Ik veronderstel, dat het volkomen nutte- loos is, te vragee hemi te mogen zien?" Zij schudde het hoofd. „Volkomen! De dokter zou het nooit toe staan. Hij moet volkomen kalm gehouden worden en mag zich niet o-pwinden. „Ik hoop," zeide hij, „dat hij niets hoorde van die poging tot inbraak van den vorigen nacht." Virginia glimlachte bijna onmerkbaar en liet haar donkere oogen een oogenblik op de zijne rusten. „Neen!" antwoordde zij. ,,Wij hebben dat voor hem stil gehouden. Ziet u, er is niets werkelijk gestolen. Er was eigenijlk zoo wei nig in die kamer, dat voor iemand waarde kon hebben." „Inderdaad," antwoordde hij, maar hij ge voelde zich eenigszins onbehaaglijk. „Er zijn zoo'n massa mooie dingen overal in huis, dat het een raadsel voor mij is, waar om ziji juist dat bureau in de bibTiotheek uit- gekozen hebben om open te breken. Het lijkt vreemd, vindt u niet?" „Misschien," gaf hij toe. „Aan den ande ren kant kunnen zij gedacht hebben, dat uw oom effecten of andere papieren bezat van heel wat meer waarde dan een van de gewo ne kunstschatten die zij machtig hadden kun nen worden." 13 "dM slilTspti't sJ5Ftfe. De kraanmachi- nist, die zich in ae hut bevond, zag tijdig het gevaar en wist eruit te klauteren. Daar ook in den sluisput geen menschen onder de kraan stonden, bleef het ongeval beperkt tot een vrij emstige materieele schade. Het werk kon echter na enkele uren weer doorgaan. AANVARING. Tengevolge van de deining, die ontstond door het achteruitslaan van den schroef van het van de Westerkade te Rotterdam vertrek- kende Engelsche stoomschip Irwell, knap- ten de achtertouwen van den lichter Alten- hoff, schipper J. Kielsdorff uit Hoffheim. Deze lichter lag langszij het eveneens aan de Westerkade liggende stoomschip Rowcliffe Door den stroom draaide de Altenhoff op de voortrossen en stootte daardoor met het voor- schip op den schroef van de Rowcliffe. Hier door ontstond een gat onder de waterlijn. De sleepboot Nederland van Piet Smit's rivffcr- sleepdienst heeft de Altenhoff met de pomp drijvende gehouden. INBRAAK IN HET KA-NTOOR VAN HET AGENTSCHAP DER NEDER LANDSCHE BANK TE TERAPEL. Te Winschoten heeft gisteren terecntge- staan J. H. Z., 42 jaar, schoenmaker te Ter- a-pel, thans in Voorloopige hechtenis in het huis van bewaring te Winschoten. In de dagvaarding wordt hem ten laste ge legd, dat hij in den nacht van 12 op 13 Mei j.l. te Terapel (gem. Vlachtwedde) te zamen in vereeniging met twee andere personen, al- thans met een ander persoon, gedurende den te Terapel voor den nachtrust bestemden tijd, ter uitvoering van het voornemen om in een van de te Terapel gelegen woning van mr. H. E. Tintaermans, dteel uitmakend kantoor weg te nemen geld en bankpapier en voor- werpen van hun gading zich in die woning bevond. Zij hadden zich daarbij den toegang tot dat kantoor verschaft door middel van braak en inklimming. Een glasruit in een raam van dat kantoor werd ingedrukt of verbrijzeld en weggebroken. Een blind voor dat raam werd geforceerd en verwijderd, waarna zij het kantoor van het agentschap der Nederland- sche Bank zijn binnengeklommen Ze hebben een zuurstofapparaat in het kantoor geplaatst, om zich daarvan te be- dienen bij het openen der brandkast. De uitvoering van hun voornemen werd niet voltooid, doordat ze in het kantoor geen geld of bankpapier of voorwerpen van hun gading aantroffen. Bovendien bespeurden ze onraad en werden daardoor in hun misdadi- ge handelingen gestoord. Ze zagen zich op heeterdaad betrapt en werden tot vluchten genoopt. Om vluchten mogelijk te maken is er toen door een of meer hunner geschoten uit een of meer met scherp geladen revol vers op de ambtenaren der Koninklijke mare- chaussees, die hen op heeterdaad hadden be trapt en vervolgden. Er waren nog geen vijf jaren verloopen sedert Z. de straf voor de hem ten laste ge- legde inbraak en diefstal door twee of meer vereenigde personen in het postkantoor te Steenwijk, ten deele heeft onaergaan Een medeplichtige van verdachte, zekere H. R., werd bij het vluchten doodgeschoten. Opperwachtmeester Eling had zich met manschappen verdekt o-pgesteld1 in het prive- kantoor van mr. Timmermans. Na een paar uren hoorden ze de menschen loopen en iets zwaars neerzetten. Glasgerinkel en verbre- king van hout wezen op het binnenkom-en der inbrekers. Carbidlucht en een knal dreven de marechaussees naar buiten, waar Elings een waarschuwingschot loste om de politie te verzamelen. Daarop werd herhaaldelijk van den kant der inbrekers geschoten, in den tuin van Leeuwering viel getuige over een man, die dood was, en R. bleek te zijn. De inbre kers .schoten ten minste tweemaal. In het kantoor der bank werd1 een revolver van zwaar kaliber gevonden en het zuurstofap paraat. Z. heeft zijn medeplichtigheid be- kend. Get. hoorde zeggenals de marechaus sees komen, schieten we ze alien neer. De president mr. Kuipers bracht namens de rechtbank hulde aan getuige Elings voor diens optreden. Getuige M-ertens hield toezicht op verdach te toen hij voorwaardelijk in vrijheid was ge- steld voor het feit te Steenwijk, maar Z. kwam zijn kerkelijke plichten als katholjek niet na. De overige getuigen verklaarden niets nieuws. Verdachte zegt, dat het apparaat uit Duitschland was, hij zou wekelijks 25 ont vangen. Het indrukken van het met zeep be- smeerde glas mislukte. Daarom sloeg Rade- maker het stuk met een steen. Toen het zuur stofapparaat was geplhatst, ging Z. buiten de wacht houden. Verdachte heeft niet ge- „Nu," zeide zij, „zij hebben niets meege- pakt. Trouwens, ik geloof niet," voegde zij er bij, „dat mijn oom er de man naar is, om dingen van waarde zoo weg te berge-n, dat zij bij mogelijkheid gestolen kunnen worden." Hij besloot, iets te wagen. Hij trok de wemkbrauwen op en keek haar aan met een glimlach die geestig moest verbeelden. „Gelukkig voor hem, dat hij dat niet doet," antwoordde hij, „want eerlijk gezegd, als ik wist, waar ik het kon vinden, dan zou ik ze ker dat document stelen, waar mijnheer Weiss u om lastig is komen vallen Wij be- hoorden dat te hebben. Als het in handen kwam van een ander dan uw oom, zou dat het ergste zijn dat iemand van ons ooit over- komen is." „Ik geloof niet," zeide zij geruststellend, „dat u daar bang voor behoeft te zijn. Mijn oom geeft niet licht dingen weg, die waarde voor hem hebben." Hii lachte, maar niet van harte. „Ik merk," zeide hij, „dat u uw oom leert kennen." „Je leert alle mogelijke dingen hier heel gauw," antwoordde zij. Hij keek naar haar, met meer belangstel ling, dan hij tot nog toe aan haar geschon- ken had. Zij was heel tenger, maar zeldzaam gracieus en haar Heeding, hoewel-eenvoudig, was absoluut volmaakt. Haar oogen waren natuurlijk wondermooi. Haar gelaatskleur had nog niet die donkere tint verloren, die het leven in de open lucht er aan geeft. Zij droeg het haar in het midden gescheidenhet was op een eigenaardige mamer opgemaakt, laag achter in de nek, wat haar nog jonger deed schijnen, dan zij was. Stella's schoonheid was tnisechien meer opvallend, maar dit meisje scliofen, maar hoorde meermalen hoe hij tot dit feit kwam. Mr. Overbosch, de officier van justitie, huldigde eveneens opperwachtmeester Eliqgs en wees op den grooten emst van dit feit, na dat Z. voorwaardelijk in vrijheid was ge- steld wegens het feit te Steenwijk. Hij eisch- te tien jaar gevangenisstraf met bevel tot ge- vangenneming. Mr. E. Post pleitte clementie voor den verdachte, die 38 jaren een goed burger was en daarna het slachtoffer werd van den oor- log welke hem financieel en moreel ten gron- de bracht. Verdachte wilde een beter mensch worden, maar werd te veel herinnerd aan zijn zoogenaamde heldendaden. Verder heeft Z. alles bekend. De rechtbank beval de gevangenneming, wijl verdachte nog voorwaardelijk in vrijheid is voor het Steenvdjksche -feit. Uitspraak 25 dezer. HERHALINGSOEFENINGEN. Op 23 Augustus a.s. komt te Amersfoort onder de wapenen het na-detachement der herhalingslichtingen van de Infanterie. KORTE BERICHTEN. L De 70-jarige G. uit .Vlodxop, die gis teren bij Melick door een tram is aangere- den, is aan de gevolgen overleden. Dinsdagavond is onder Hatert de 32- jarige J. van den Broeke, poetser bij de Ne- derlandsche Spoorwegen, j^ij het nemen van een bad in het Maas-Waalkanaal in ondiep water, in het diepe terecht gekomen en ver- dronken. De man was gehuwd. Dinsdag is onder Samlbeek in het ka- naal van de Maaskanalisatie de 26-jarige ar- beider M. P. bij het verrichten van werk- zaamheden verdronken. Te Oude Pekela (Gr.) is de korenmo- len van den heer L. Koster verkocht, doch de nieuwe eigenaar blijft hem op dezelfde wijze als thans exploiteeren. Tot hoofdredacteur der R.-K. Nieuwe Zeeuwsche Courant te Goes is benoemd de heer M. J. Karhof, redacteur van de „Nieu- we Schiedamsche Courant". De synode der Ned. Herv. Kerk heeft dr. H. van Rhijn tot kerkelijk hoogleeraar te Utrecht benoemd. Nabij Melick is gistermiddag de 70- jarige landbouwer Geraedts uit Vlodorp door een tram aangereden. Levensgevaarlijk aan hoofd en borst verwond is hij naar het hospi- taal te Roermond overgebracht. Te Hengelo is gisternacht een blok van twee woningen, bewoond door de drie gezin- nen De Kok, vader en zoon, en Arnold afge- brand. Proirinciaal nieuws VAN TEXEL. Proeven met de reddingsmiddelen te Koog (Texel). Gistermorgen werden proeven met de red- dingsmiddelen gehouden. Dit gebeurt meer malen, maar er was nu bekendneid aan gege ven, omdat de vele vreemdelingen, die op het eiland vertoeven, het zouden weten. En ze wisten het, want op het aangekondigde uur waren honderden op het strand verzameld. 't Was eerst, of regen de zaak zou bederven, want de lucht stond treurig, maar de zon ont- fermde zich en dQorbrak de wolken, zoodat het mooi weer was en de zee er als een Spiegel uitzag. Nu is dat eigenlijk voor oefeningen met de reddingboot geen goed weer, want met zulk weer stranden er geen schepen en dan nog zou hulj>overbodig zijn. Doch voor de vele toeschouwers was het wel het gewenschte weer. Te ruim tien uur verscheen de reddingscom- missie en met zes paarden werd de boot door het mulle duinzand getrokken tot in zee. Hier. gleed de boot van den wagen met zijn breede wielen, ter wijl- de riemen opgenomen werden 't Was geen moeilijke taak voor de roeiers, doch de mooie, gelijkmatige riemslagen ge- tuigden van vastheid van handen en ook de schipper der boot, de heer C. Koopman, liet zien, dat hij het vaartuig in kaarsrechte rich- ting wist te houden. Zoo werden enkele kleine tochtjes gemaakt en't bleek, dat de boot in goede conditie was. De boot kwam dichter naar het strand en moest nu het gestrande schip voorstellen, zoo dat de redders nu de schipbreukelingen wer den. Men zou n.l. beproeven met het vuurpijl- toestel een lijn over de boot te schieten. Dit mislukte evenwel, daar de eerste maal de pijl brak en de tweede maal het koord, dat de ver- binding tusschen schip en wal moet aanbren- gen. Het toestel werkte evenwel naar wensch. De boot maakte nu nog een tochtje, waarbij een der roeiers in zee sprong en blijken van goede zwemkunst gaf, door gekleed naar het strand te zwemmen. voelde hij, was eenig in haar soort. Hij keek haar nadenkend in de oogen. Haar heele voorkomen en optreden was zoo verrukkelijk eenvoudig en meisjesachtig, dat het hem bij na niet mogelijk was, te gelooven, dat zij een rol s-peelde Zij spraken nog eenige oogenblikken over uitsluitend algemeene onderwerpen, de Ope ra, haar nieuwe vrienden, het geheele sociale leven van de stad, waarin hij nogal een voorname plaats innam. Zij sprak gemakke- lijk en natuurlijk en hij vleide er zichzelf mee, dat hij een goeden indruk maakte. Toen hij ten laatste opstond om heen te gaan, waagde hij nog een laatste poging. „Ik weet niet," zeide hij, „of men u ook soms met de zaken van uw oom lastig valt, terwijl hij te bed ligt, maar ik hoop, dat u niet vergeten zult, dat ik feitelijk een van zijn deelgenooten ben en volkomen op de hoogte van zijn zaken. Zendt u vooral om mij, ala ik u maar eenigszins van dienst kan zijn." Zij had naar het eerste gedeelte van zijn toespraak met haar gewone beleefde belang- stelling geluisterd. Plotseling schrok zij ech ter op en haar aandacht werd blijkbaar afge- leid. Zij liep smel de kamer door naar de bel en drukte op den knop. „Hartelijk dank, mijnheer Littleson," zeide zij. „Ik zal niet vergeten wat u gezegd hebt. Wilt u mij excuseeren? Ik geloof dat men mij noodig heeft." Zij verliet de kamer, toen de knecht om wien zij gebeld had, verscheen om haar bezoeker uit te laten. Verbeeldde zij het rich of had zij inderdaad het zachte bellen gehoord van het alarmtoestel, dat zij aan de deur van de bt bliotheek aan den overkant van de hal had laten aanbrengenl (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5