DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 189 Hon derd acht en twlntigsfe Jaaygaftsj 1926. ifooimeiiientsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f3.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsnJintfr Brieyen franco N.V. Bock- en Handelsdr. tJu Herms. Coster Zoon, Yoordaja C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No, 23. VRIJDAG 18 AUGUSTUS. BuifenlancE Binnenland Radio-hoekje Dif nuinmer bestaat uit 2 bladen. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. FRANKRIJK'S FINANCIEELE MAATREGELEN. Volgens de „Figaro" zijn de groote Fran- sclie manoeuvres in September afgelast, ongd- twiifeld met bezuinigingsdoeleindto. De be- trokken troepen zullen thans slechts garni- zoensoefeningen houden. BULGARIJE EN ZUID-SLAVIE. De Bulgaarsche regeering heeft aan de Zuid-Slavische grens troepencontingenten sa- mengetrokken. Zij hebben opdracht bij de ge- ringste poging van Zuid-Slavische troepen om de grens te overschrijden vuur te geven De Komitadji's. De collectieve nota vestigt de aandacht van de Bulgaarsche regeering op de noodzaak om voorgoed een einde te maken aan de schade- lijke actie der revolutionnaire comite's, die in Bulgarije onder verschillende benamingen zouden bestaan. In de nota wordt verzocht, dat de Bulgaar sche autoriteiten hun plicht zullen doen zoo- als de betrekkingen van goede natuurschap dit eischen, en dat de Bulgaarsche regeering strenge njaatregelen zal nemen om de bedrij- vigheid dier organisaties onmogelijk te ma ken. KERK EN STAAT IN MEXICO. De berichten, die uit Mexico komen, zijn alle nog min of meer verward en dienen niet dan onder voorbehoud vermeld. Volgens verklaringen van aartsbisschop Ruitziy Flores, die te Mexico City is aangeko- men tot het bespreken van de aangclegenhe- den met de episcopate autoriteiten, hebben de geloovigen te Acambaro evecials de lieden el ders geweigerd, de kerken prijs te geven. Twee staatsingenieurs, die, naar Reuter be- richt, poogden de locale autoriteiten bij te staan, werden door de menigte gedood en hun lijken werden gesteeoigd in weerwil van de pogingen der priesters om ~de menigte tot kalmte te brengen. In deze stad werden drie personen gedood. Te Irapuato executeerden de troepen vier leiders. die het huis van een protestant in brand hadden gestok^i en een vrouw gedood, die op de katholieken zou hebben gescholden. Het departement van binnenlatidsche za- ken dedt mede, dat het van het incident niet afweet. Telegrammen uit Mexico aan de Ameri- kaansche bladen zeggen, dat de economische boycot der roomsch-katholieken de industrie langzamerhand verlamt. De roomsch-katho lieken zijn voornemens hun actie tot dit wa- pen te •bepalen, totdat zij een liberale parti] zullen hebben georganseerd, ide zal pogen het Congres in September er toe te bewegen de grondwet te amendeeren en Mexico gods- dienstvrijheid te geven. Een gister gepubliceerd decreet van den burgemeester van Mexico beteekent een'eerste concessie aan de katholieken. Het bepaalt n.l., dat de controle-copimissies voor de ker ken mogen bestaan uit vijf katholieken en vijf personen, te benoemen door het gemeente- bestuur Tot dusver werden alle leden dezer commissies door het gemeentebestuur be- noemd. De Mexicaansche regeering publiceert een decreet, onderteekend door Calles en den mi nister van Binnenlandsche Zaken, krachtens hetwelk de kapel van San Andreas te Vera Cruz in beslag wordt genomen en als kantoor der vakvereeniging op landbouw- en nijver- heidsgebied zal worden ingericht In het de creet wordt gezegd, dat de geloovigen geen kerk noodig hebben. terwijl de vakver^niging, die voor het volk arbeidt, wel een nieuw kan toor noodig heeft. HET DEUTSCHE RIJKSKABINET BIJEEN. Het Rijkskabinet is gistermiddag voor de eerste maal na de zomervacantie bijeengeko- men. In de zitting heeft de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Stresemann, zeer uit- voerig gesproken over den algeheelen politie- ken toestand en in het bijzonder over de te Parijs gevoerde onderhandelingen inzake de terugwerkingen van het Verdrag van Locar no, voornamelijk betreffende de vermindering van de sterkte der bezettingstroepen. Volgens de Tel behandelde Stresemann ook de kwestie van Duitschland's opneming in den Volkenbond. In verband met de in den laatsten tijd op- geddken geruchten, dat Spanje opnieuw zijn candidatuur voor een permanenten zetel in den Volkenbondsraad zou hebben naar voren gebracht, hetgeen ten gevolge zou hebben, dat ook Polen zijn eisch op een permanenten zetel weder te berde zal brengen, waardoor de ge heele Raadszetelkwestie wederom aan de orde zou worden gesteld, meldt de „Vossische Zei- tung", dat de Duitsche delegatie zich in geen geval naar Geneve zal begeven, voordat :n officieelen vorm aan de Duitsche regeering is medegedeeld, dat alleen aan Duitschland een permanente zetel in den Raad verzekerd is. De Duitsche delegatie zal geen strijd om de Raadszetels weer meemaken. Zij zal eerst dan naar Geneve vertrekken,. als Duitsch- lands opneming in den Bond op de agenda eener bepaalde zitting is geplaatst en nog slechts een formaliteit is. Wat betreft de kwestie van de verminde ring der bezettingstroepen bestaan er nog verschillen van opvatting tusschen Frankrijk en Duitschland. 1> riiksrepeering is namelijk van meening, dat met de aangekondigde ver mindering van 10.000 man de sterkte der be zettingstroepen nog niet tot 50.000 man zal zijn teruggebracht. Parijs evenwel «stelt een andere rekening op waarbij de bezetting van Kehl en ook de militaire beambten en de gen darmerie niet worden mfdegeteld. Te dien aanzien worden nog besprekimzen gevoerd Reuter verneemt met betreklang tot de ver mindering van de geallieerde bezettingsmacht in het Rijnland, dat een vermindering der Britsche strijdkrachten weinig waarscnijnlijk is. BEIEREN EN DE GRONDWET. Beieren wil niets wetai van een feestelijke herdenking van de inwerkingtreding van de republikeinsche grondwet. Het orgaan van de toonaamgevende Beier- sche volkspartij geft de bestaande gevoelens als volgt weer Nergens, behalve dan bij de oppositie, is in Beieren het verlangenopgekomen, dat de Beiersche regeering een officieele viering van de invoering van de grondwet op touw zou zettn. Zou zij het toch hebben gedaan, dan zou zij in tegenspraak zijn gekomen met den volkswil. Waarom wil het Beiersche volk geen nationaa! feest van de invoering van de grondwet van Weimar gemaakt zien? Niet uit verzet tegen de groote Duitsche gedachte; niet uit gebrek aan liefde voor het rijk; niet omdat men in het zuiden geen begrip er van zou hebben, dat het in ieder geval onder de bestaande omstandigheden van 1910 een praestatie was van het zich tegen de revolutie en het bolsjewisme verzettende Duitsche volk, nog een rechtsgrond voor den Duitschen staat te 6tichten; niet omdat wij reactionnai- ven zijn en geen oogen hebben voor de fcuten van het verleden; niet omdat men in Beieren uit smart over de verdwenen monarchei niet zou willen instemmen met den uit ellende en ongeluk gebcren nieuwen tijd Maar wij vie- ren den verjaardag van de grondwet niet, omdat deze noodzakelijk we'd tengevolge van een revolutie, welke voor het Duitsche volk een groot ongeluk was. Op den achtergrond van de grondwet van Weimar staat de sma- delijkste tijd van de Duitsche gesche-denis. Een ieder zal erkennen, dat een gezamenhjke eensgezinde aiiting over - deze kwesties in Duitschland nog niet mogelijk is. Daarom achten wij den Verjaardag van 10 Augustus 1919 niet geschikt voor een nationalen feest- dag Wanneer men jaar in, jaar uit strijdt te gen zekere grondtendenzen van een constitu- tie, dan zou het huichelarij zijn haar geboor- tedag feestelijk te vieren. DE TOESTAND IN MAROKKO. De Spaansche commandant Capaz, die ver- nam, dat de opstandige stammen der Beni Ziboen en Beni Hasani Chmes zich te Yguer- mone concentreerden om den opmarsch der Spaansche troepen door het dal der Wed Lau te belemmeren, vidl de insurgenten in de flank aan, dwong hun de wapens neer te leg- gen en maakte zeven vrachtauto's en ander materiaal buit. BORAH'S ANTWOORD OP CLEMENCEAU'S OPEN BRIEF. De volgende bijzonderheden worden nog -gemeld uit het antwoord van senator Borah op den open brief van Clemenceau. „E>e brief van Clemenceau", aldus Borah, „is zoo pijnlijk misleidend wat aangaat den beweerden verkoop van Frankrijks onafhan- kelijkheid, en is zoo bewust onrechtvaardig wat betreft de Vereenigde Staten en hun af- zonderlijk vredes-verdrag, maar bovendien is hij zoo aandoenlijk door de vaderlandsllefde, die er uit blijkt, dat ik er liever geen commen- taar op geef, al mogen wij den ongegronden toorn en de insinuaties niet zonder meer langs ons laten gaan. „Liefde tot het vaderland bedekt menige foul, maar als er iets gezegd moet worden •an een volk, dat de Franschen eens begroet- ten als hun onzelfzucntige bevrijders, moet toch minstens de waarheid en de taal der dankbaarheid worden gesproken. „De bewering, dat wij zouden trachten Frankrijks onafhan-kelijkheid te ondermijnen of dat iemand Frankrijk zou willen koopen, komt het absurde nabij. „Ons een verwijf te doen op grond van ons afzonderlijk vredes-verdrag, is feitelijk een compliment. Wij moesten een afzonderlijk vredes-verdrag sluiten of in het geheel geen verdrag. Want geen rechtvaardige, vrijheids- lievendc natie', aldus Borah, „kon partij wor den bij het Verdrag van Versailles, dat door zijn wraakzuchtige, destructieve voorwaarden de ontwikkeling van Europa vijftig jaar heeft vertraagd en dat nog steeds aan Europa on- mogelijke voorwaarden oplegt, waardoor de geheele wereld offers heeft te brengen en lij- den moet. „Indien er een grond voor annuleering der schulden bestaan zal, dan moet dat zijn ter wille van de toekomst, maar niet op grond van een mogelijke tekortkoming van de zijde der V, S." HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE. MIJNINDUSTRIE. De '.American Federation of Labor" heeft aan het Engelsche stakingscomite een mil- lioen dollar gezonden als eerste steunbijdra- ge. De vcorzitter der Federation, Green, heeft een beroep op de arbeiders gedaan om verde- re steunbijdragen bijeen te brengen. Het bestuur der Belgische mijnwerkersver- eeniging is Woensdag bijeengekomen, ten einde de steunverleening aan de Britsche mijnwerkers te bespreken. Besloten werd, naar de bladen melden, een campagne te be- ginnen, ten einde een bedrag van 100.000 francs bijeen te brengen. Op de afdeelingen is een beroep gedaan om zoo krachtig moge lijk mede te werken. De secretaris der mijnwerkersfederatie, Cook, heeft naar aanleiding van den honderd- sten stakingsdag in Engeland aan de Russi- sche arbeiders en boeren een telegram van dank verzonden voor de tot nu to^ verleende hulp. In hetzelfde telegram verzoekt Cook om verderen steun. De stemmingen. Uit de Engelsche bladen blijkt thans, dat op de voorstellen der bisschoppen, die aan een stemming van de mijnwerkers zijn onder- worpen en, zooals men weet, met een kleine meerderheid van stemmed zijn afgewezen, in totaal 700.686 stemmen zijn uitgebracht, waarvan v6or 333.036, tegen 367.650, zoodat .zij met een meerderheid van 34.614 stemmen werden verworpen. Tegen stemden Zuid- Wales, Lancashire, Cheshire, Forest of E>ean, Cumberland en Yorkshire Naar de ..Daily Herald" meldt, is de En gelsche regeering van plan de yolgende week de miineigenaars en mijnwerkers voor een nieuwe confeientie uit te nood'igen. om de mogelijkheid van cieuwe onderhandelingen te ond—-zoeken De Engelsche bnsikoppen heoSen medege deeld, dat zij, trots de verwerping van hun bemiddelingsvoorstel, hun vredespogingen zullen voortzeftcn ERNSTIGE ONTPLOFFINGS- RAMP. Veel slachtoffers. In de munitiefabriek Manffred Weiss, op het eiland Czepel (een eiland in den Donau nabij Pesth, ook wel Hazeneiland genoemd), heeft gisteravond om zeven uur een hevige ontploffing plaats gehad, waardoor een groot deel der fak-ieksgebouwen in brand vloog en een ander aeel vernield werd. De vlammen zijn zichtbaar op een afstand van zestig kilo meter. Ook het draadlooze station van den staat is licht beschadigd. Naar verluidt, zijn door dc ontploffing drie kruitmagazijnen v mi eld. Het aantal dooden en gewonden kan nog niet worden vastge- steld. Ook het ziekennuis van het eiland is beschadigd en moet ontruimd worden. Daar er nog meer ontploffingen worden ge- vreesd,' is het eiland door de militairen om- singeld. In verband met het groote aantal dooden en gewonden werd een beroep gedaan op de reddingsmaatschappijen tg Boedapest tot het zenden van al het besehikbare red- dingsmateriaal naar de plaats des onheils. Aan de Tel. ontleenen wij de votgende bij zonderheden: Zeven zware ontploffingen vernielden in enkele seconden het geheele reusachtige ge- bouwencomplex der fabriek, benevens een be- lendende machinefabriek en een textielfabriek. In een omtrek van 20 K.M. werd een zware aardbeving gevoeld. ^elfs in de vastgelegen plaatsen, n.l. Kiihlental (de villawijk van Boedapest) en te Nieuw-Pest zijn hufzen in- gestort. Van duizenden gebouwen zijn de ven- sterruiten vernield. Het geheele eiland is-een vlammenzee. Waarschijnlijk is ook de nieuwe haveninrichtjng beschadigd. Onmiddellijk rukten uit Boedapest en om- geving politie, militairen, brandweer en de manschappen der reddingsbrigade uit. In de eerste oogenblikken kon met de b'us schings- en reddingswerkzaamheden evenwel dog geen aanvang worden gemaakt, daar de exploisies onophoudelijk voortduren en de brandende fabrieksinrichtingen zulk een ge- weldige hitte uitstralen, dat het volstrekt on mogelijk is, naderbij te komen. In de fabriek en de daarbij behoorende ar- beiderswoningen bevonden zich op het oogen- blik der ramp eenige duizenden personen,. voor wie men het ergste vreest. Tot dusverre konden aan de peripheric der fabrieksterrei- nen 12 dooden en 28 zwaargewonden gebor- gen worden. De oorzaak van de ramp kan nog niet wor den vastgesteld. Kort voor de eerste ontplof fing evenwel geraakte een houten omheining in brand. Nog voordat men tot blusschen had kunnen overgaan, vond de explosie plaats. Eerst in de late nachturen zal het mogelijk zijn, een overzicht over den omvang der ramp te verkrijgen. DE STRIJD TEGEN DE DRUSEN. De zuivering der oase Goeta wordt met succes voortgezet. De weg van Damascus naar Doemar is veilig voor het verkeer. Er zijn maatregelen genomen ter bescherming van het Barada-dal, tot welks bevolking het verzoek is gericht haar normale werkzaamhe- den en het verkeed te hervatten, ook des nachts. Een vrij belangrijke onderwerplngsbewe- ging teekent zich af onder de benden van de Anti-Libanon. De Franche colonnes door- kruisen het land der Dzjebel-Druseo in alle richtingen zonder incidenten. OPHEFFING VAN LEGATIES EN CONSULATEN. De parlementaire comtnissie te Kai'ro stelt in overleg met den minister van buitenland sche zaken de afschaffing voor van de Egyp- tische legaties en consulaten in Brazilie, Zwe- den, Zwitserlanfl, Belgie, Spanje, Tsjecho- Slowakije, Nederalnd en Roemenie. De legatie te Parijs zal de belangeo van Egypte in Span je en Belgie behartigen, de legatie te Berlijn die in Nederland en Tsjecho-Slowakije, de le- gatei in Trkije die in Roemenie. Alle consula ten in sieden, waar reeds legaties bestaaci, zullen worden opgeheven. De op deze wijze verkregen besparing wordt in totaal op 150.000 Turksche ponden geschat. KORTE BERICHTEN. Ter gelegenheid van de politietentoon- stelling te Berlijn in het najaar te houden, zal o.a. ook een groote politiefilm vertoond wor den, welke een beeld zal geven van het ge heele politieapparaat, zooals dit werkt bij de ontdekking van een ernstigc misdaad. De Roemeensche premier generaal Avarescu reist naar Rome. Bedoeling zou zijn het bezoek van den koning voor te be- reiden mitsgaders de afsluiting van een com cordaat de plaatsing van een groote leening en de be'trekking van Italiaansch kapitaal bij de exploitatie van de Roemeensche bodem- schatten enz. Woensdagavond is vastgesteld waar de lijken van de mannen, die op de duikboot FI 29 zijn omgekomen, liggen, doch zij zijn nog niet uit de duikboot te voorschijn ge- haald. Gistermiddag heeft in Londen een storm gewoed van tropische hevigheid. Deze storm ging gepaard met een ongekend zwaar on- weer en een regen van hagelsteenen zoo groot als bessen, die op sommige plekken den grond geheel bedekten. Een Fransche zakenman, die naar Parijs moest, staple te Brussel in een Handley-Page- Napier-vliegmachine. Toen de machine een paar uur later landde.hemerkte de verbaasde Franschman dat hij niet in Parijs, doch in Londen stond. Hij was in de verkeerde vlieg- machine«gestapt. Alsof het een trein was Briand is naar Bretagne vertrokken om daar een korte vacantie door_te brengen. Woensdag heeft de Duitsche regeering bij het secretariaat van den Raad van den Volkenbond behalve andere verdragen, ook het op 24 April 1926 tusschen Duitschland en Rusland gesloten verdrag doen registree- ren. De Duitsche zwemmer Rademacher heeft de uitnoodiging van Duitsche zijde aan- genomen, om begin October te Londen te star- ten. HORLOGEMAKERS. Gister is in Boschlust te 's Gravenhage de vijf en twintigste bondsdag gehouden van den Nederlandschen Bond van" Horlogema- kers. Met dezen bondsdag viel samen de feestelijke vergadering ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Haagsche afdeeling van den Bond. In de voortgezette vergadering van de Nederl. Bond van Horlogemakers is als plaats waar de volgende bondsdag zal wor den gehouden Arnhem aangewezen. Het bondsbestuur werd opgedragen deze zaak nader te regelen. Vervolgens was aan de orde het voorstel van den heer J. Prinsen: De Nederl. Bond van Horlogemakers trachtte zooveel mogelijk samenwerking te treffen met de beide andere horlogemakers- organisaties, opdat en on derwijs en handelsinlichtingen en uit te schrij ven prijsvragen op ons gebied, het hoogste resultaat bereiken en het meest beantwoofden aan het doel waarvoor onze organisatie is op gericht: verheffing van ons vak." Van den kant van het bestuur werd voor- gesteld de toestand, zooals die thans bestaat, nog voor een jaar te laten voortduren. De voorzitter vestigde er voorts nog de aandacht op, dat er reeds een gezonde sa menwerking bestaat tusschen de drie bonden, zoodat het voorstel overbodig is. Na eenige discussie werd een motie aange- nomen, waarin uifjgesproken wordt, dat er reeds samenwerking bestaat tusschen de ver schillende bonden en dat het voorstel-Prinsen overbodig geacht wordt, hoewel er met waar- deering, kennis van is genomen. Vervolg'ens voerde de heer Konig het woord namens den Centralen Duitschen Bond van horlogemakers. Spr. sprak zijn vreugde uit,over de goede samenwerking, welke steeds tusschen de bon den bestaan had. Als blijk van waardeering voor het vele dat de heer Deggeler voor het horlogemakersbedrijf heeft gedaan overhan- digde spr. hem namens den Duitschen Bond een gouden ootlood. Vervolgens werd overgegaan tot het uitrei- ken der prijzen, behaald door de deelnenrers aan de door het bestuur uitgeschreven prijs- vraag, De uitreiking had plaats door den voorzitter, die eenige waardeerende woorden sprak tot de winnaars en hen met het be- haalde succes gelukwenschte. Het reglement der diplcma-commissie werd z.h.s. goedgekeurd evenals het reglement voor de Handelscommissie. Vervolgens was aan de orde het voorstel van het bondsbestuur: „De Bondsdag besluit in het vervolg de jaarlijksche contribute der afdeelingsleden te verminderen met 2 per jaar en van de algemeene leden met 1 per jaar." De heer Deggeler stelde voor alleen de con tribute voor de leden van de afdeelingen te verlagen en niet die van de algemeene leden. Na eenige discussie werd het voorstel van het bondsbestuur (verlaging contribute voor afdeelingen en voor algemeene leden) t aangenomer. Zaterdag, 14 Augustus. Hilversum, 1050 M. 12.— Politeberichten 5.307.45 Concert door het H- E>. O.-orkest. Soliste: Jo Immink, sopraan. 7.Politebe richten. 7.45 en 10.Persberichten. 8.10 V.A.R.A.-uitzending. Concert met medewer- king van den heer Willem v. Capellen, decla- matie. De heer A. Pfeiffer, piano. Causerie door den heer I. G. Keesing, voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht. 1. Allegrtto g-dur, Schubert. 2. Julius Cassar, drama van Shakspeare (1). 3. Impromptu F-mol (Alle gro scherzando), Schubert. 4. Julius Cassai (2). 5. Causerie van den heer I. G. Keesing over: Geneeskundige voordeelen van de socia le verzekering. 6a. Jardi sous la pluie, De bussy. b. Scherzo bes-mol, Chopin. Daventry, 1600 M. 4.20 Orkestconcert. M Hamblin, sopraan. G. Pizzey, bariton. 6.20 Causerie: A garden chat. 6.35 Kinderuurtje 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: Shakespeare as a man of science 7.45 Piano-composities van Ce Franck. 8 Muziek. 8.20 Saturday night revue. Muziek en zang (koor en solisten). De London radio dansband. 9.20 Liedjes en imitates door Ivy St. Helier. De London radio dansband. 9.50 Weerbericht en nieuws. 10 20 Concert. H. Solloway, viool. V. Helvy Hutchinson, piano. Eerste vioolsonate op. 18 in F van Grieg. 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoyho- tel. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50 Con cert door het orkest Lucien Paris. 5.05 Con cert. 8.50 Gala-concert. Konigswusterhausen, 1300 M. 8.50 Josel Plaut-avond. Orkestmuziek. 10.5012.20 Dansmuziek. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 5.20 Concert. Orkest en sopraansolo's. 8.20 Or kestconcert. 8.50 Lezing. Daarna weer con cert. 8.50 Lezing. Daarna weer concert tot 10.20. Miinster, 410 M. 1.35—2.50 Concert. Or kest en sopraansolo's. 4.05 Lezing. 4.35 Kin deruurtje. 5.20 Kindervertellingen. 5.35 Or kestconcert. 6.507.20 Radiopraatje. 7.40 8.Lezing: Quer durch Bulgarien. S.20— 8 50 Lezing: Aufryf zum Studium in Danzig S.50 Funksitzung. 9.20 Bonte avond. Orkesi en G. Graumann, coloratuurzangeres. De heer Spilner deed daarna eenige mede- deelingen omtrent het in te voeren Uniemerk Centra. Daarna was aan de orde het voorstel van de afdeeling Leiden en Omstreken luidende: a, Het Bondsbestuur wordt verzocht de moge lijkheid onder oogen te zien, het gemakkelij- ker te makenreparation die naar het buiten- land moeten en weer terug komen, vrijdom van invoerrechten te verleenen. b. De wen- schelijkheid uit te spreken dat de douanen •het recht hebben ook te onderzoeken of de uurwerken, die men zelf draagt gekeurd zijn. en zoo niet, alsnog het invoerrecht te heffen en keurdom te laten betalen en het voorwerp te doen keuren. De voorzitter deed toezegging, dat het Bondsbestuur zal trachten de verzending van uurwerken vrij van invoerrechten te doen geschieden. Na rondvraag werd de vergadering dooi den voorzitter gesloten. Het gezelschap maakte daarna in auto's een toeht naar Wassenaar. Om 6 uur vereenigde men zich aan een ge- meenschappelijken maaltijd, waarna nog een feestavond volgde. POSTZEGELVERDUISTERING OP, GROOTE SCHAAL. De Amsterdamsche politie heeft een expe-. ditieknecht van een firma in de Warmoes- straat aangehouden, die 'n bedrag van f 400 had moeten innen, doch zich daarmede uit de voeten gemaakt had. Zij kwam te weten, dat de jonge man zich te Meppfl ophield, met het gevolg, dat hij de terugreis naar Amsterdam moest aanvaarden. Qok is een expeditieknecht van een firma, handelende in electriciteitsartikelen en geves- tigd op het Singel, met de politie in aanraking gekomen. Dezen was opgedragen circulaires te verzenden. Hij kreeg van den boekhouder, door een bonnetie te laten teekenen geld voor postzegels van twee cent. Toen de jonge man zag, dat dit zoo gemakkelijk ging, vroeg hij meer postzegels aan dan hij circulaires moest verzenden. Het gevolg was, dat hij de firma den eersten keer, zonder dat iemand het merkte voor een gulden benadeelde. Dit gaf hem moed en hij verslond ten slotte post zegels van twee cent. Van September tot gis- teren verduisterde hij voor een bedrag van f 1000. Het gevolg was, dat het ten slotte ge- merkt wend en reeds den eersten keer, dat de firma controle uitoefende werd de knecht ge- snapt. IN ZINKENDEN STAAT. Gistermorgen kwam te Lemmer uit zee in zinkenden toestand binnen het kieljacht „Narwal", eigenaar de heer Van der Heide te Bemmel (Old Het vaartuig, dat op reis was van Kamper. naar Lemmer en bemand door vier personen, had door het schuren van het anker tegen den boeg, door het hobbelen op de golven, een lek ongeloopen, waardoor het water binnen- kwam en het vaartuig gevaar liep te zinken. De opvarendfen hadden een paar angstige ureo doorgemaakt, temeer omdat niet Iron worden nagegaan waar het lek zich bevond.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1