VOLLE-MELK-REEP 5efcerdanGoed: DE BESTE Kunst Buitenland UIT SCHOORL. De inschrijvingen voor de draverijen op Zondag 15 Augustus a.s te Schoorl, aanvan- gende n.m. 1.30 uur, luiden als volgt: I. Openingsprijs: Paulowna S, Nico B, Neerlandia, Lord D, Nonnie 9, Markies, Ba- rones en Dumas. II. Roode Leeuwprifs: Dumas, Barones, /Markies, Nonnie B, Lord D, Neerlandia, .'Nico B en Paulowna S. III. Augustusprijs: Denena, Kiiristler, Leitstern, Quimperle, Dumas, Ringer, Neer- ''iandia, Barones, Nonnie B, Lord D en Pau lowna S. IV. Vacantieprijs: Ringer, Paulowna S, Quimperle, Denena, Barones, Nonnie B, Neerlandia, Lord D, Leitstern, Kiinstjer en Dumas UIT BERGEN. Uitslag van den Ballonwedstrijd gehouden door de V. V. V. op 28 Juli te Bergen aan Zee Ruim 200 berichtkaarten van gevonden bal- lons waren ingekomen. Aan de hieronder ver- melde kinderen wier balons het verst waren terecht gekomen, werden de vclgendc urijzcn toegekend, die van heden af ami het Inform tiebureau van de V. V. V. vcrkrijgbaar zijn Achtereenvolgens volgen r de namen der prijswinners, de namen der plar iscn, waar de ballon is terecht gekomen cn c. opgave Van het aantal afgelegde K.M in gelvlucht. le prijs Annie Briefjes, Nassogne Torriere. Belgie, 287 K.M.; 2e prijs Geert Jacques! Esneuxu, Belgie, 246 K.M.3e prijs Toe Wiersum, Oberwurmter, Duitschland, 233 K.M.; 4e prijs Tiene Koenigs, Aken, Duitsch land, 231.680 K.M.; 5de prijs Marietje Kops, Geulle, Limburg, 217.600 KM.; 6e prijs Guurtje Schotten, Lanaeken, Belgie, 211 K.M.; 7e prijs Guurtje Schouten, Laenaken, Belgie, 210 K M.; 8ste prijs Marie Noort, ■Vliermael Belgie, 208.960 K.M.; 9e prijs Jan Dijk, Haesselt, Belgie, 208 K M.; lOe prijs Koos Paping, Cortessen, Belgie, 206.080 KM.; lie prijs Elsje Dingemans, Genck, Belgie, 197.120 K.M.; 12e prijs Ap Verbeek. Asch, Belgie, 196.900 K M.; 13e prijs Mar tha Iersel, Opglabbeek, Belgie, 190.720 K.G.; 14e prijs Truus Lacroix, Lummen, Bel gie, 189.120 K M 15e prijs Nico v. d. Berg, In de Peel, Limburg, 187.200 K.G.; 16e prijs Nico Beeldman, Meeuwen, Belgie, 183.680 K M.; 17e prijs Marietje Baltus, Neerritter, Limburg, 180.400 K M.; lSe prijs Albert v d. Berg, Tessenderloo, Belgie, 179-200 KM; 19e prijs Gerard Honig, Ell, Limburg, 178.560 K.M.; 20ste prijs Iep Verwer, Hel- den, Limburg, 177.600 KM.; 21ste prijs Isabella Keuls, Kelpen, Limburg, 177 280 K.M.; 22ste prijs Willem Hartkamp, Kerk- Exarda Bramer, Weert, Limburg, 172 160 horst, Belgie, 173.760 K.M.; 23ste prijs K M.; 24ste prijs Willem Reijsenbrij, Ha- mont, Belgie, 168 K.M en 25ste prijs Jacques Sjouwerman, Neerpelt, Belgie, 167.360 K M. Zaterdag a.s. zal de Z. E. heer pastoor Rengs des namiddags van uit Alkmaar de gemeente Bergen feestelijk worden mgehaald ter viering van zijn 25-jarig Priesrerfeest. Vanaf den Turfweg zal ongeveer om half ze-s uur in optocht, vergezeld van het Eere-comi- te bestaande uit den Burgemeester, den Oud- Burgemeester, den Domine, den Notaris en de Doctoren, de stoet zich in optocht met praal- -wagens en bruidjes naar de Kerk begeven, waar een lof zal plaats hebben. Zondag- vmiddag zal de jubilaris door de f^rochianen in het versierde Vereenigingsgebouw om 2 uur het cadeau der parochie worden aangebo- den, waarna tot 4 uur receptie zal worden ge houden Reeds nu mocht de jubilaris van meerdere zijden stoffelijke bewijzen van waar- deering ontvangen, terwijl de jubilaris zeif aan de kerk een altaarkleed ten geschenke zal geven. Maandagmiddag heeft er voor genoo- digden een kindervoorstelling in „de Rusten- de Jager" plaats, terwijl des avonds en Dins- dagsavonds voor de parochianen uitvoeringen worden gegeven, waaraan de verschillende R.K. Zang- en Tooneelvereenigingen deelne- men. De geestelijkheid zal Woensdag door den jubilaris worden ontvangen. Gevonden voorwerpen. Een badpak enz. Een rijwielplaatje, een gummibal, een damestaschje met inhoud, een wit koralen kinderarmpje, een ring met vier sleutels, een grijze kindercape, een ring met vier sleutels, een vermoedelijk gouden ring met familiewapen, een zijden gebatikt kleedje, een roode leeren regenhoed, een rijwielbelas- tingplaatje, een wit kanten mutsje, een zwart laklederen portemonnaie, een bruin kinder- manteltje, een wit metalen vulpotiood, een roode wollen kindermuts, een zwarte porte monnaie, een stalen bril in houten doos, een bruin kinderschoentje, een bruin lederen por temonnaie met inhoud, een grijze jongensre- genjas, een korte grijze stofjas, een koralen halssnoer, een double bril, een huissleutel. HET NIEUWE RAADHUIS TE HEILOO. De belioefte aan een nieuw Raadhuis wordt in Heiloo ten zeerste gevoeld: en den bouw er ■van werd als een noodzakelijkheid aanVaard. Voor enkele maanden werden bouwkundi- gen in de gelegenheid gesteld plannen in te dienen. Deze plannen werden in het gemeen- ftehuis ten toon gesteld. Wij gaven hicrvan des- tijds een uitvoerige beschrijving. B. en W. meenden aan plan No. 8, dat van oe architecten J. en C. D. van Reijendam de voorkeur temoeten geven. Dit plan vorder- de een 31000. v Bij de behandeling van dit voorstel in den raad kwamen verschillende stroomingen naar voren. Een strooming oordeelde zelfs een een- verdiepingsgebouw meer op zijn plaats en het slot was, dat dc volgende motie van den heer v. d. Vail werd aangenomen: „De raad, van oordeel, dat na kennisne- ming der verschillende teekeningen voor den :bouw van een nieuw raadhuis, het gewenscht is, dat de verschillende architecten thans ge- vraagd wordt of zij, mede in verband met de gemaakte opmerkingen, hun teekeningen als- hog wenschen te wijzigen, zoodanig, dat de kosten van den bouw hoogstens 24000 zul- IfiB noodigt B. en W. ui^ zich in dezen geest tot de verschillende inzenders van teekeningen voor den bouw van een raad huis te wenden". B. en W. hebben zich van dezen opdracht gekweten, met het gevolg, dat een zevental inzenders gewijzigde teekeningen indienden, waarvan slechts twee met een plan voor een eenverdiepings raadhuis. Plan 2a lijkt ons hiervan wel het meest ge- slaagd. 6a type D. lijkt ons ook een vriende- lijk raadhuis; 7b. heeft om zijn moderae op- vatting en mooie indeeling bijzondere beko- ring. De nieuwe teekeningen leveren wel het be- wijs, dat ook deskundigen van meening zijn, dat op de gedachte plaats, de mooiste voor een raadhuis in de gemeente, een tweeverdie- pingsgebouw op zijn plaats is. Wie de nieuwe plannen echter naast de eer- der ingediende bekijkt, zal onwillekeurig de vcrzuchting slaken, dat het te hopen, is dat de raadsleden genoeg inzicht zullen toonen om tot den bouw van een der eerst ingedien de plannen te besluiten. Regeeren is vooruit zien. Een ieder is ech ter als raadslid verkiesbaar en de leans dat de regeerders van een gemeente de gave mis- sen om vooruit te kunnen zien, zeer groot. Heiloo mocht dit reeds eerder ervaren, toen een vroegeren raad het mooie hotel prome nade" voor een bedrag in sloopershanden liet gaan, dien hij later voor den grond besteedde. Deze raad toonde bij den aanleg van den Molenweg het inzicht te hebben in hetgeen Heiloo voor de toekomst behoeft. Er zal wel geen Heilooer zijn, die niet dankbaar is, dat de breedte van dezen mooien w^ op 10 M. is gesteld. De raad toone nu ook bij het nemen van een besluit voor het bouwen van een nieuw raadhuis kijk te hebben op den bloei van Heiloo. In 1920 telde Heiloo 3081 zielen, thans be- daagt het zielental 4100. Deze cijfers bewijzen, dat niet volstaan kan worden met een raadhuis, dat biedt wat men thans behoeft. Bergen, dat toch een aardig raadhuis liet bouwen, zou zoo gaarne een raadhuis hebben gehad, dat wat meer ruimte biedt, doch kan er nu nog niet aan den ken een raadhuis te bouwen, dat het behoeft. Toen in 1902 dit raadhuis werd gebouwd, kon nog een deel er van als woning van het schoolhoofd worden bestemd, welk deel thans ock als gemeentehuis in gebruik is genomtn en desondanks is dit raadhuis te klein. Heiloo kan uit de fouten, door anderen ge- maakt, leering trekken. Toen Bergen in 1902 het tegenwoordige raadhuis bouwde, telde deze gemeente nog geen 1700 inwoners. Voor dien tijd was dit dus een heele onderneming. Heiloo telt thans echter ruim 4000 inwo ners. Het zou van volslagen gemis aan bestuurs- inzicht getuigen, als de raad.om een 6000 uit te sparen een raadhuis liet bouwen. waar van reeds nu gezegd kan worden, dat het over enkele jaren te kiein zal zijn. Bij den tegenwoordigen lagen rentestand, d:e voor gemeenten juist zoo gunstig is voor het uitvoeren van dergelijke werken, rekene men eens uit hoe weinig de jaarlijksche kos ten zijn wanneer men voor den bouw een 6000 meer besteedt. Van B. en W., die een groctere verantwoor- delijkheid dragen dan den raad, verwachten wij dan ook, dat zij nu eens met kracht dc totstandkoming van een flink raadhuis, op de meest representatieve plaats, die de gemeente heeft, zullen bevorderen. Wanneer de raad daartoe besluit, dan kan de bevotking daarvoor niet anders dan dank baar zijn. De raad late zich hiervan niet weerhouden, omdat er nog bewoners zijn, die dit niet in- zien. Het adres, waarin op de verbouwing van de woning van het schoolhoofd tot raadhuis wordt aangedrongen, kenne men de waarde toe, die het op grond van de indiening ver- dient. O. i. getuigt dit slechts van een voor- liefdc om te prutsen. „Heiloo Vooruit" zij hier de leuze. UIT OUDKARSPEL. De V.V.V.V.V.-feesten. Men staat thans aan den vooravond van de alom bekende V.V.V.V.V.-feesten, die reeds eenige jaren gedurende de drie kermisdagen gehouden worden. De animo, die het vorig jaar ooder de mo- torrijders bestond om aan de motorwedstrij- den deel te nemen, zal zeker ook nu bestaan Zij, de zich nog niet aanmeldden, vergeten niet, dit alsnog te dcen of op den dag der wedstrijden zich te doen inschrijven. De demonstratie met politiehonden, onder goedkeuring van den Nederlandschen Bond, is bijzonder interessant, vcoral v/anneer men de uitgebreide gehoorzaamheids-oefeninnen ziet, den verdedigingsdienst en het redden van drenkelingen! De Maandag is gewijd aan de kinderspelen, met des avonds optreden van den bekenden humorist Louis Contran, in 't „Huis de Bre- derode". Dimsdag 17 Augustus, de laatste dag. zul len de Volksoefeningen worden gehouden, welke zijn voor leden en kinderen van leden en leden van de Voetbalvereeniging D. T. S., terwijl tevens M'ielerwedstrijden met hinder- nissen en ringsteken voor dames zullen wor den gehouden. De laatste twee wedstrijden voor inwoners van den Langendijk. Wij willen tevens nog even wiizen op het feit, dat velen hier en in den omtrek meenen, dat de feesten in verband met de bekende staking aan den Langendijk niet zullen door- gaan. Wij kunnen echter met zckerheid ver- klaren, dat er voor deze meening absoluut geen grond bestaat en de feesten wel door- gaan. Men ze de desbetreffende advertentie. UIT EGMOND AAN ZEE. Uitverkocht. meer dan uitverkocht. was de zaa! van hotel „Welgelegen" voor "de door de Maatschappij .,Noordzeebad" georgani- seerde Riemsdijkavond. Als haringen in/ een ton zat het publiek opeengepakt vol aandacht te luisteren naar de kostelijke humor van Jan, bijgestaan door zien vrouwe en zien zeune. En van Riemsdijk had het programma wel zoo gekozen, dat de zaal meer en meer on der de bekoring kwam. van zijn levenslustige liederen en zonder schroom de refreinen mee- zong. Eenig is Jan van Riemsdijk a's Veluwsch .boertie. een type, dat hii volmaakt weergeeft in zijn sdiijnhare onnoozdheid, waarin de zeune toont, dat de appel niet ver van den stam valt. Wat kunnen die sloome moertjes loskomen op de kermis „deetee", ondanks de schrik voor de bloote arm en van Oene's on- derv.ijzeres „an de bibelschoole." Er is veel, heel veel en gezond gelachen, maar ook met ernst geluisterd b.v. naar het klokkelied met zijn keurige begeleiding door mevr. van Riemsdijk. Na afloop werd getracht in de volte van het bal te maken wat er van te maken was En dat ging. De firma „Hag" hadl bij den- heer C. Pluimgraaff een prijsvraag uitgeschreven, waarbij de deelnemers moesten trachten te schatten aan hoeveel ruwe koffie de in een stolp aanwezige hoeveelheid sneeuwwitte caf feine onttrokken was. Ter vergelijking was er de caffeine uit een pond koffie bijgezet. De antwoorden liepen nogal uiteen en de werkelijke hoeveelheid van 15 KG. 579 49/69 gram werd1 het dichtst benaderd door den heer Ottevanger uit Bilthoven met 18 KG., die daarmede den eersten prijs won. De volgende winnaars waren R. M. Bos- schaart te Egmond aan Zee, G. Blaauboer idem en P. C. W. J. Krot uit Amsterdam De eerste en vierde winnaars behooren tot de hier vertoevende badgasten. 442ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 12 Augustus 39 Prijzen van 30,- 621 8S5 901 1000 1616 2420 2486 2504 2634 2684 2813 3483 3534 3746 3818 4520 4779 4787 4900 5094 5389 5438 5448 6127 6389 6532 6656 6729 6969 7821 7992 8228 8525 9034 9075 9139 9297 9821 9898 10841 10880 11160 11379 11393 11488 11642 11835 12214 12276 12291 12504 12617 13416 13423 13580 13842 14123 14881 15030 15632 15704 15744 15916 15966 16012 16018 16271 16302 16347 16493 16549 17086 17449 17908 18119 18157 18765 18803 18941 19207 19222 19356 19501 19566 19816 19817 20048 20192 20367 20466 20576 20852 20953 ORGELBESPELING. Gisteravond gaf de heer Jan Zwart een programma, dat geheel gewijd was aan het werk van Nederlanders. De heer Zwart begon meteen Tocate van Sweelinck (15621621), gevolgd door een duo over Psalm 116 van Hendrik Speuy, gestorven 1625. No. 3 stond vermield als fuga Obligata van Quirinus van Blankenburg, doch moest wezenfuga van G. F. Hurlebusch (circa 1695—1765). Na hem gingen we een grooten stap vooruit en hoor- den we een „Andante con Moto" van Pomper (18621917); pen virtuoos geschreven Prae- ludium over de melodie „Dankt, dankt nu al ien God" van Hendrik de Vries (1857), schit- terend gespeeld; de „Scene Pastorale" van A. W. Rijp (1867), het ,,ici tempo di Menuetto" van A. v Opstal (1897) en „Meditatie", ge volgd door een Finale over het Oud Hol- landsch lied „Merck toch hoe sterck" van den concertgever. Genoermie componisten waren of zijn orga nist te Amsterdam, Dordrecht, Amsterdam, nog eens Amsterdam, Rotterdam, Amster dam. Deventer en Amsterdam. 't Was een interessant en leerzaam uur door de samenstelling van dit programma en een uur van kunstgenot veroorzaakt door het magnifique spel van den heer'Zwart, die de voldbening mocht smaken een talrijk publiek in de Groote Kerk vereenigd te zien. A. K. MISHANDELING VAN GEVANGENEN. De openbare berechting van vijf jonge rnannen, die beschuldigd werden van bank- roof, voor de rechtbank van Bronx, in New- York, nam Dinsdagmiddag een dramatisch einde, toen eeir der juryleden, genaamd Louis Long, uitschreeuwde, dat hij niet langer de verhalen kon aanhooren van beweerde mis- handeling, door de politie op gevangenen toe- gepast Er ontstond een oorverdoovend la- waai in de rechtzaal, waarop rechter Barrett, na een korte beraadslaging met de advocaten, een ..mistrial" uitsprak en de jury ontsloeg met de waarschuwring aan Long, dat zijn houding hem aan vervolging wegens „con- tempt of court" blootstelde. Later verklaarde Long, dat hij eens valschelijk beschuldigd was, zoodat de herinnering aan deze ver- schrikkelijke ervaring het hem physiek onmo- gelijk maakte, de verhalen der gevangenen aan te hooren van bekentenissen, stukje bij beetje aan hen afgeperst. Hij was zelf aan den ijselijken „third negree" ondenvorpen en ke'nde de geestelijke en lichamelijke ellende daarvan. Eenigen der beklaagden verklaarden, dat de rechcrcheurs hen met gummislangen de tan den hadden uitgeslagen om hen tot een be- kentenis te dwingen, anderen dat zij met zwa- re slagen in het gezicht en schoppen schier bewusteloos tegen den grond werden gewor- pen en gemarteld, doordat zij na een verhoor, dat vierenhvintig uren duurde, uit den slaap werden gehouden en voedsel noch drinken kre- gen, ofschcon het vlak in hun nabijheid werd gezet. EEN NIEUW PROCES-RAKOSI. De rechtbank te Boedapest heeft onlangs, zooals gemeld is, den communist Rakosi c.s vercordeeld wegens een aanslag op de staats en maatschappelijke orde, van welk vonnis zoowel het O. M. als de veroordeelde in hoo- ger beroep zijn gegaan. In het najaar za', naar de correspondent van het ,,Berl. Tag" meldt, een nieuw proces tegen Rakosi worden ingesteld, dit keer wegens herhaaltie aan- stichting to mcord. roof, schending van de persoonlijke vrijheid, hoogverraad en nog verschillende andere delicten, begaan tijdens de communistische dictatuur. Het O.M. heeft indertijd tegen alle vroegere volkscommissa- rissen, o.w. ook Rakosi, een vervolging inge steld. Maar toenmaals was' Rakosi voort- vluchtig. MELLON'S BEZOEK AAN EUROPA. Mellon is Woensdagavond in gezelschap van zijn dochter Mish'ess Bruce naar Geneve vertrokken, vanwaar hij binnen enkele dagen naar Evian (Frankrijk) zal verder reizen De minister van financien Graaf Volpi was op liet slailon aanwezig oui Jen vcrlakk-nu n Amerikaanschen minister van financien vaar- wel te zeggen. Hij overhandigde Mistress Bruce een prachtig bouquet orchideeen. Mellon verklaarde op het perron tegenover de persvertegenwoordigers dat hij een prach- tige vacantie had gehad. Hij had de kunst- schatten van Rome schitterend gevonden. Woensdagochtend had Mellon een laatste conferentie met Graaf Volpi in diens werk- kamer in het Departement van Financien. Hij verklaarde dat dit louter een beleefd-heidsbe- zoek was om Volpi dank te zeggen voor diens introductie in sociale kringen te Rome. Van Italiaansch standpunt bezien zijn de resultaten van Mellon's bezoek louter nega- tief, aangezien hij nimmer afweek van zijn verklaring dat hij slechts voor persoonlijke familieredenen te Rome vertoefde en geen financieele kwesties wenschte te txhandelen. In officieele kringen is men echter verre van teleurgesteld. Men wijst erop, dat Mellon in staat werd gesteld het Europeesche stand punt betreffende vele belangrijke financieele en economLche problemen die nog opgelost moeten worden, te vernemen. Hij werd eveneens in staat getseld zich een persoonlijke meening te vormen omtient de toestanden in Italie. Men voelt tevens dat in- dien Mellon in Frankrijk en Engelan i cp de- zelfde wijze te werk gaat als in Italie, hij naar Amerika terug zal keeren met een persoon lijke meening over de Europeesche proble men, hetgeen van het grootste belang kan zijn wanneer de Europeesche financieele en economische toestand zich verder ontwikkelt. TRAGISCHE SAMENLOOP VAN OMSTANDIGHEDEN. Te Falloires, aan het meer van Annecv, had een chauffeur met zijn auto een Engel- sehe dame overreden, ten gevolge waarvan zij overleed. De chauffeur werd gearresteerd en naar de plaats van het ongeluk geleid. ten einde de toedracht te verklaren. Toen hij op precies dezelfde plek was gaan staan, waar hij de dame had overreden, en zijn explieatie wilde beginnen, werd de chauffeur zelf door een auto aangereden en in ernstigen toestand naar het ziekenhuis gebracht RUSLAND BEZUINIGT. De Raad van Volkscommissarissen heeft besloten op de uitgaven van glle Russische de- partementen 10 pet. te bezuinigen. E'UPEN EN MALMEDY. De vertegemwoordiger in de Belgische Ka- mer van de beide districten, de heer Mare So- merhausen, heeft zich n de „Demiere Heure" uitgelaten over de kwestie van Eupen-Malme- dy en die van de Duitsche milliarden, die in de Belgische bank liggen. Hij blijkt van oor deel, dat de bllijkheid een regeling door Duitschland van die financieele aangelegen- heid eischt en dat de milliarden worden inge- lost door Duitschland. Maar aan den anderen kant verlangt de bllijkheid, meent hij, dat Belgie niet 60.000 inwoners tegen hun zin behoudt. Beide kwesties kunnen slechts door een ding verbonden worden, n.l. door den geest van verzoening. De heer Somerhausen pleit voor een refe rendum en wel in Malmedy in het Duitsche en Fransche deel afzonderl'ijk. Allecn op die wijze kan men te weten komen, wat de be- vo-king wil. De Belgische grondwet verzet zich z. i. niet tegen een referendum. Het verdrag van Locarno levert echter een groote moeilijkheid op, daar dit voor wijziging van de grenzen van Belgie de instemming verlangt van alle onderteekenaars van het verdrag. Verder wijst hij er op, dat het plan-Dawes de inwis- seling van de - marken bemoeilijk, daar Duitschland slechts betalingen mag doen voorzien in dat plan. De heer Somerhausen meent echter, dat dit bczwaar ondervangen zou kunnen worden door een openbare inschrijving of door stor ting door de verschillende" Duitsche landen. REBELLIE IN SING SING. In de beruchte Sing Sing-gevangenis, waar in 1918 de z.g. „roode opstand" heeft plaats gehad, is Zondag j.l. opnieuw een opstand uitgebroken. Deze opstand werd veroorzaakt door de gebroeders Barsyork, die veroor- deeld zijn tot de straf des doods door iniddel van electrocutie wegens het neerschieten en vermoorden van een winkelhouder. De op stand had plaats in het z.g. doodenhuis, waar elf gevangenen op het voltrekken van het over hen uitgesproken doedvonnis wachtten. die geweld niaakten tegen hun van ijzeren staven voorzime celdeuren en ongeveer twee uren aaneen joelden en schreeuwden. De ge vangenen begonnen alien tegelijk met hun ge jacik, dat werd afgewisseld door't uiten van obscene sceldwoorden en alle scorfsn bedrei- gingen aan t' adres van de cipieren. De op stand was gericht tegen de voeding en de nauwe ruimte in't doodenhuis. De cipieren onderdrukten den opstand „met de gewone middelen". zooals zij verklaarden. Zij traden met revolvers gewapend eel voor eel binnen, waar zij hun mannetje klein kregen. De ge broeders Barsyork werden bij wijze van straf op vlocibaar dieet gezet, dat wil zeggen twee keer per dag dunne gruwel. EEN BRUG INGESTORT. Ten gevolge van het instorten van een bi,ug, waarop zic htal van bedevaartgangers bevonden, zijn Woensdagavond te Nejirisna- chi in het Noorden van Japan zestig personen om hetl even gekomen, terwijl eenzelfde aan tal nog vermist wordt. Door zware regens was het water in de rivier hoog gestegen. Vele in doodangst verkeerende rnannen, vrou- wen en kinderen werden door den stroom meegesleurd, voordat hu-lpverleening moge- lijk was. MISS EDERLE. De Kanaalzwemster Miss Gertrud Ederle is gistermiddag ook in Dissingen op feestelij- ke wijze ontvangen. De plaats was rijk met vlaggen en bloemen versierd, terwijl ter eere van de Amerikaansche een fakkeloptocht werd gehouden. Op gelijke wijze zal zij bij haar aankomst te Kirchheim begroet worden. De 77-jarige. nog zeer krasse grootmoeder, mcvrouw Ederle, dc te Dissingen het Gast- haus zum Landwirt bezit, heeft 16 nog leven- de kinderen (van iwc er 5 naar Amerika zijn verhuisd) en 48 klein kinderen. MARX OVER DEN VOLKENBOND. In een interview met een verslaggeefster van de „Baseler Nationalzcitung" heeft de Duitsche Rijkskanselier Marx zich een ar.n- hanger van den Volkenbond betooiid. jiet in- tervew vend plaats tijdens het jongste verblijf van Marx in Zwitserland. Hij zeide voorts nog, er van overtuigd te zijn, dat alle mee- ningsverechil len tusschen "de volkeren op vreedzame wijze uit den weg kunnen worden geruimd, waartoe de Volkenbond het juiste nrddel is. DE VERHOOGDE DOUANETARIEVEN IN HET BEZETTE GEBIED. Volgens mededeeling van de Handelskamer is de door de Fransche douane-autoriteiteo op 9 Augustus aangekondigde en in enkele ge- vallen ook reds geheven 30 pet. verhooging der douane-tarieven ingetrokken, daar de ver" hoging op een imsverstand berustte. De ver hooging werd reeds op 10 dezer ingetrokken De te veel betaalde douanerechten zijn terug- betaald. PAINLEVe OVER DE TOENADE- RING DER VOLKEN. De Fransche minister van oorlog, Painle- ve, heeft zich tegenover een specialen corres pondent der ,.Neue Freie Presse" geuit over de toenadering der volken op basis der intel- lectueele samenwerking, Speciaal in de kringen der wetenschap heerscht vaak groote onverzoenlijkheid, zoo wel in Frankrijk als in Duitschland, aldus Painleve. In Frankrijk is dit evenwel in min- dere mate dan in Duitschland hetgeval. Op de Duitsche universiteiten owrheerscht het nationalisme. Ik befreur dit nationalisme, maar het is in zooverre te begrijpen, omdaf Duitschland den orlog verloren heeft, en daardoor in zeker kringen in dat land het nationale gevoel des te prikkelbarader is ge- worden. Er is daar een nationalisme ont- staan, dat zic htegen de nederlaag keert. Op dp Fransche scholen en universiteiten heerscht belangrijk minder chauvinisme. Ik ben van meening, dat een gezond internatio- nalisme en een gezond natioalisme geeszins tegenstellingen behoeven te zijn. Alle gevoe- lens van haat en wraak moeten uit de wereld verdwijnen; zij zijn in volstrekte tegenspraak tot het wezen der wetenschap. Wij moeten met vereende krachten naar de toenadering der intellectueele arbeiders streven; hun toe nadering moet de toeeadering der volken tot stand brengen. TEGEN SOCIALISTISCHE MEDEREGEERING IN BELGIe De Brusselsche federatie der socialistische partij is principieel gekant tegen de deelne- ming van socialisten aan de regeering. Woens dag kwam deze kwestie ter sprake, meldt de Tel. Er ontstond een verwarde discussie over de te volgen procedure, weshalve de vergade- ring werd verdaagd. Woensdag a.s. zal deze kwestie opnieuw behandeld worden, doch men verwacht, dat de federatie-commissie zal voorstellen, in November a.s., alvorens over de begrooting wordt gestemd, een buitenge- woon bondscongres over deze aangelegen- heid te laten oordeelen. KORTE BERICHTEN. Het is heden drie jaar geleden, dat de Duitsche minister Stresemann. als minister van buiteniandsche zaken optrad Dit is na de revolutie de langste tijd, dat een persoor deze functie heeft bekleed. eDe „Prawda" wijst er op, dat de posi- tie der Sovjet-regeering even hecht is als ooit, en dat zij haar butten- en binnenlandsche po- litiek ongewijzigd zal blijven voeren. Een zeventienjarige Indische jongen. Shamaparadoy geheeten, die 18 Juli j.l. te Calcutta werd gearresteerd onder beschuldi- ging, bommen vervaardigd te hebben, is door de speciale rechtbank schuldig bevon den en veroordeeld tot drie jaren eenzame op- sluiting. In den sneltrein Brussel-Parijs were' Woensdag een Perzisch onderdaan aangehou- den, die Voor driehonderdduizend francs ju- weelen over de Fransche grens wilde smokke- len. De juweelen werden in beslag genomen. Te Tanger is gister plotseling een alge- meene staking uitgebroken, alle zaken waren gesloten, en geen enkele taxi of bus bevond zich op straat. Het doel van deze staking is te protesteeren tegen de nieuw voorgestelde wetten, waarbij de persvrijheid en het necht van vergaderen beperkt worden. Deze voor stellen zouden heden ir de Wetgevende Ver- gadering besproken worden. De Belgische Schatkist-commissie heeft besloten ter voortzetting van haar bezuini- ging'-arbeid 'net aantal staats-geemployeerden in alle rangen terug te brengen tot de sterkte van 1914. In de steenkolenmijnen van de Borina- ge (Belgie) is een protestbeweging gaande tegen het wettelijk voorgeschreven bruin- brood .Er'zijn in vele mijnen modes aange nomen, waarin gezegd wordt, dat het bruin- brood niet voldoende voedzaam is. Op de mijnen van Flenu (Produits) hebben de mijn- werkers hun protestmotie aan de werkgevers doen toekomen en met staking gedreigd. Het pacifistische congres op het land- goed Biervielle te Etampes heeft Woensdag avond den verjaardag der grondwet van Wei mar gevierd. Verscheidene duizenden Fran sche en Duitsche kinderen begaven zich in optocht van het kamp naar het openlucht- theater, onder het zingen van vredeshymnen. Het bericht, dat koning Boris van Bui- garije een bezoek aan president Masarijk zou hebben ebben gebracht, wordt officieel tegengespro- ken. In de mijn Moltke III en IV te Gladbeck (Duitschland) zijn drie mijnwerkers gedood door neerstortende steenmassa's. Naar uit betrouwbare bron verluidt, is de Russische Sovjet-regeering voornemens, binnenkort in de haven van Leningrad een vrijhavenszone in te rich ten. Dit zou een af- wijking zijn van het tot dusverre strikt ge- handhaafde monopolie voor den buitenland- schen handel. Amerikaansche vliegtuigen en regee- ringsvaartuigen zijn uitgezonden om te zoe- ken naar de bark „Sylvia Mosher," die ver moedelijk nabij Sable-eiland is gezonken. Men is er in geslaagd, het wrak te vinden, en ge- vreesd wordt, dat de geheele bemanning, be staande uit 26 koppen, om het leven is geko men. De geruchten, welke de laatste dager de ronde deden over onlusten in het Noorden van Albanie houden aan de Albaneesche le- gatie spreekt wel is waar alle geruchten om- trent onlusten tegen, doch van betrouwbare Joegoslavische zijde wordt vemomen, dat wel degelijk in het Noorden van Aibanie on rust heerscht Deze is echter voor het oogenblik van Dlaajseliik karakte^ -

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6